DE ZIERIKZEESCHE COURANT V.N.-secretaris Oe Thant verklaart zich tegen A-proeven Amerika ontving duidelijke t.v.-beelden uit Europa Vrijdag hervatting besprekingen tussen Nederland en Indonesië T.v.-beelden uit V.S. in Europt Executies in het openbaar Uitbundige ontvangst in Algerije voor teruggekeerde Ben Bella Prinsessen zagen de opbouw van Suriname ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 12 JVU 19G2 118e jaargang No. 19200 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 «EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uilgave: N.V. Drukkerij wh. Lakenman Ochlman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm) f 1,per stuk. nummer: Uitreiking (liploma's huishoudschool Zierikzee Indianen zagen prinsessen Straks V.N.-kantoren naar Berlijn? OSLO, 11-7. - De waarnemende secretaris-generaal der V.N., Thant, heeft te Oslo op een persconferentie verklaard, alle kernwapenproeven ongewenst te achten, „doch de jong ste Amerikaanse proefneming op grote hoogte acht ik nog minder ge wenst dan de andere". Oe Thant verklaarde dit in ant woord op een vraag van een verte genwoordiger van een communistisch dagblad. „Ik ben er van overtuigd", aldus Oe Thant, „dat de Sowjet-Unie thans ook kernwapenproeven zal gaan nemen, waardoor de lucht nog meer vergiftigd zal worden". Kongo en Berlün Omtrent Kongo verklaarde Oe Thant dat de toestand aldaar, ver geleken met 1961 of 1960, definitief verbeterd was. Hij voegde hieraan toe dat hij zich wellicht genoodzaakt zou zien eind juli of begin augustus een bijeenkomst van de Veiligheids raad te doen houden, om de toestand in Kongo te bespreken. De raad zou dan hetzij reeds eerder met betrek king tot Kongo aanvaarde resoluties opnieuw moeten bevestigen, of hij zou de (waarnemende) secetaris-ge- neraal nieuwe volmachten moeten geven. In antwoord op vragen over Ber lijn verklaarde Oe Thant dat, indien Tweede proef niet „Telstar" gelukt NEW YORK. 12-7. - De kunstmaan „Telstar" heeft Amerikaanse televi siekijkers woensdagavond in staat gesteld een programma te zien dat in Frankrijk werd uitgezonden. De televisieverbinding tussen Pa rijs, Londen en New York was heel goed. Het Britse station te Goonhil- ly in Cornwall ontving het program op hetzelfde ogenblik als een Ame rikaans station te New York. In New York vond men het beeld niet zo scherp als dat van een Amerikaanse uitzending die onmiddellijk aan de proef met de „Telstar" vooraf ging. Ook het geluid was iets mihdcr. Dit was de eerstg maal dat men in de Verenigde Staten een Europese lele- visieuitzending heeft kunnen opvan gen. Het Britse station van Goonhilly in Cornwall heeft bijna het gehele Franse programma goed ontvangen. Het beeld was zo duidelijk dat het was alsof het uit Londen kwam. Het station te Andover heeft tijdens de vijftiende omwenteling ook een beeld via de „Telstar" uitgezonden met het bijbehorende geluid. Het beeld was bijna volmaakt duidelijk maar het geluid was gestoord. WASHINGTON, 12-7. - Over de besprekingen tussen Nederland en Indonesië, die zoals uit Washington is gemeld, vrijdag zouden worden hervat, heeft Reuter van welinge lichte zijde vernomen dat het juiste tijdstip van de hervatting nog niet geheel vaststaat. De Indonesische ambassadeur te Moskou en vertegenwoordiger van Indonesië bij de besprekingen, Ma- lik, werd donderdagochtend in Was hington verwacht. Men meende dat het afhangt van hoe Malik zich na de reis voelt, of het overleg met de Nederlandse ambassadeur, dr. J. H. van Roijen, donderdag of vrijdag zal worden 'hervat. De plaats voor het overleg van de heren Van Roijen, Malik en Ells worth Bunker, de Amerikaanse der de partij, wordt niet nader aange duid dan in de omgeving van Was hington. Van bovenaangeduide zijde werd verder vernomen dat de aanstaande bijeenkomsten zullen worden ge bruikt voor „verkennende bespre kingen" en niet voor onderhandelin gen. DEN HAAG. Blijkens een verge lijkende studie van 'het Duitse in dustrie-instituut te Keulen is de koopkracht van het loon van de Ne derlandse industrie-arbeider lager dan in alle andere landen van de E.E.G. en 'bedraagt zij iets minder dan de helft van de koopkracht van de Westduitse industrieionen en on geveer een kwart van de koopkracht der industrieionen in de Verenigde Staten. Een katoenen namiddagpakje, waar van rood en wit de samengevoegde kleuren zijn. „Telstar" deed het ANDOVER, 11-7. - De televisie kunstmaan Telstar heeft zijn bruik baarheid voor de overdracht van te levisieuitzendingen bewezen. Niet alleen hebben miljoenen Amerikaan se televisiekijkers de uitzending via de Telstar kunnen volgen, maar ook in Groot-Brittannië en in Frankrijk heeft men haar ontvangen. Vooral op het ontvangstation te Pleumeur-Bodou in Bretagne was de ontvangst heel goed. Het was net alsof de zender op slechts enkele tientallen kilometers afstand stond, aldus het oordeel van het personeel van dit Franse station. De ontvangst op het station van Goon'hilly Downs in Cornwall was minder goed. Het beeld was niet zo duidelijk en bovendien kreeg men later contact, pas enkele minuten voor het einde van de eerste proef- uitzending. Het Franse station ont ving negentien minuten lang de uit zending. De Frans-Duitse samenwerking BONN, 11-7. - De Duitse bondsre gering heeft de Westduitse bevol king en vooral de jeugd opgeroepen te werken voor een goede Frans- Duitse verstandhouding. Deze onge wone stap van het kabinet, voor het eerst vertoond, volgde op een verslag van kanselier Adenauer van zijn reis naar Frankrijk. „De verdere opbouw en versteviging van de Duits-Franse samenwerking is een opgave voor on9 allen. Zij kan niet 'door de rege ringen alleen worden verwezenlijkt" Door het bezoek van Adenauer aan Parijs is de verzoening tussen het Franse en Duitse volk bezegeld, al dus de Westduitse regering. de „grote vier" terzake de een of andere overeenkomst zouden berei ken, de Verenigde Naties zouden reageren door 'hetzij op de een of andere wijze van 'haar aanwezigheid in Berlijn blijk te gaan geven, hetzij door bepaalde kantoren der Volke renorganisatie naar deze stad te ver plaatsen". BUSSUM. In de Zuiderkerk in Bussum is de 59ste algemene verga dering van de gereformeerde vereni- i ging voor drankbestrijding gehouden. Weer kernproef in atmosfeer WASHINGTON, 11-7. De Verenig de Staten hebben woensdag opnieuw een kernproef in de atmosfeer geno men in de omgeving van het eiland Christmas in de Stille oceaan, zo heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie bekend gemaakt. De kracht van de ontploffing lag in het gebied van de lage megaton- klasse, gelijkwaardig aan een tot verscheidene miljoenen tonnen t.n.t. De bom werd uit een vliegtuig neer gelaten. Het is de 27ste ontploffing In Oost-Duitsland heerst trichinose BERLIJN. - De „Berliner Morgen- post" heeft gemeld, dat zich in Oost- Duitsland enkele duizenden gevallen van trichinose 'hebben voorgedaan. Tal van personen zouden reeds aan de ziekte bezweken zijn. De oorzaak van de epidemie wordt gezocht int uit landen van 'het oostelijk blok in- gevoerd varkensvlees. Alle pogingen om de epidemie te bedwingen, zijn tot dusver zonder resultaat gebleven. De Oostduitse autoriteiten hebben een verbod -tot publikatie van be richten over deze gebeurtenissen in gesteld. STRENG RECHT IN ORAN ORAN, 11-7. De plaatselijke com mandant van het Algerijnse bevrij dingsleger in Oran, kapitein Si Bakhti, heeft bekend gemaakt, dat Algerijnen, die wegens plundering of moord zijn veroordeeld, in het openbaar zullen worden doodge- schoten^als voorbeeld voor de be volking. Men verwacht, dat in de komende paar dagen ongeveer honderd exe cuties zullen plaats vinden; daarna zullen er nog meer volgen. Kapitein Si Bakhti liet dinsdag ongeveer honderd Algerijnen voor Franse en buitenlandse journalisten aantreden. Dezen worden verdacht van het vermoorden of ontvoeren van Europeanen na de afkondiging van de onafhankelijkheid. Meningsverschillen in Duitsland bijgelegd BONN, 11-7. - De christen-demo cratische partij en 'de liberale partij (F.D.P.) hebben na een vergadering van drie en een half uur een geza menlijk communiqué uitgegeven waarin gezegd wordt dat de me ningsverschillen tussen beide coali tie-partners zijn bijgelegd. Overeen gekomen werd de samenwerking te verbeteren en voort te zetten. Begin vorige week sprak de libe rale leider Erich Mende van een cri sis tussen beide regeringspartijen. „NIET OVER POLITIEK PRATEN" Papoea-delegatie naar Indonesië vertrokken SCHIPHOL, 11-7. Woensdagavond is de uit zes Papoea's bestaande de legatie, die een oriënterend vriend- schapsbezoek aan Indonesië brengen gaat, van Schiphol naar Düsseldorf vertrokken. Vandaar zetten de Pa poea's via Ztiricli en Bangkok hun reis naar Djakarta voort. Op een persconferentie vlak voor hun vertrek brachten zij, zowel in het Nederlands al9 in het Maleis moeizaam naar hun woorden zoe kend, tot uitdrukking, dat zij zich niet als vertegenwoordigers van het Papoea-volk beschouwden, doch als privé-personen die in Indonesië eens van dichtbij polshoogte gaan nemen. „Wij zijn er welkom", zeiden ze, „en we willen in vriendschap met de Indonesiërs praten, maar de Nieuw Guinea-raad beschouwen wij als on ze werkelijke vertegenwoordigers en wij gaan in Indonesië zo min moge lijk over politieke problemen pra ten". Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Koppigheid is de energie der dommen. Tijdens het korte verblijf in Domburg toonden Indianen de pr\ en Margriet hun9aanhankelijkheid. sessen Irene MARNIA, west-Algerië, 11-7. Ah med Ben Bella, vice-premier van de Algerijnse voorlopige regering, is uit Marokko woensdag Algerië binnen gekomen. In Marnia, waar hij gewoond heeft viel hem een uitbundige ontvangst ten deel. Bij hem was Mohamed Chidder, die als minister van staat uit de voorlopige regering trad na onenigheid met premier Ben Ched- da. Van de zijde van de voorlopige re gering is in Rabat gezegd dat er geen reden tot pessimisme is nu de ge heime besprekingen tussen aanhan gers van Ben Bella en die van Ben Chedda dinsdag plotseling zijn ge schorst. In Oran 'heeft het opperbevel van het nationale bevrijdingsleger be kend gemaakt, dat de wegens roof of moord veroordeelde moslems in het openbaar zullen worden dooge- schoten als voorbeeld voor de be volking. De komende paar dagen worden duizend van zulke terecht stellingen verwacht. PARAMARIBO, 11-7. De prinses sen Irene en Margriet hebben te zien gekregen wat er de laatste ja ren zo al voor de opbouw van Suri name is gedaan en welke projecten nog zullen worden uitgevoerd. Op het kantoor van het Surinaams Planbureau gaf de Surinaamse mi nister van opbouw, dr. ir. F. E. Sssed, een korte uitleg van het tien jarenplan en de zogenaamde opera tie-Sprinkhaan, die de aanleg van een zevental kleine vliegvelden in het zuidelijk bos- en berggebied van Suriname omvat. In aansluiting hierop volgde een rondrit langs en kele tienjarenplannen projecten. De route was zodanig gekozen dal speciaal die gedeelten van Parama ribo werden bezocht waar de prin1» sessen nog niet waren geweest, waardoor ook deze inwoners de ge legenheid kregen om de beide prin sessen toe te juichen. De belangstel ling was ook dinsdag weer zo groot, dat opnieuw van een „triomftocht" kon worden gesproken. Ijsmutsen en oorkleppen Volgens een ambtenaar van het Amerikaanse ministerie t>an buiten landse zaken leveren de communis tische landen als onderdeel van hun hulp aan de landen in equatoriaal Afrika ook ijsmutsen met oorklep pen. „Vergeleken met deze grap jesin de communistische buiten landse hulpprogramma's, is de Ame rikaanse bureaucratie een direc- teursdroom", aldus het commentaar. Het Kanaal over onder water DEAL (Kent), 11-7. - De Ameri kaanse zwemmer Fred Balsasare is de eerste mens ter wereld die het Kanaal heeft bedwongen, zonder ook maar iets van het wolkendek te zien. Gestoken in een kikvorspak en be pakt met zuurstofflessen zwom de Amerikaan in 19 uur min een mi nuut van de Franse naar de Engel se kust.. ..onder water. Fred Bal sasare ging dinsdag om 12 uur 16, in Cap Griz-Nez te water en dook de volgende dag, woensdag om 7.15 uur bij het Engelse plaatsje Deal (Kent) weer op. De Amerikaan werd begeleid door zes Franse kikvors mannen, die om de beurt met hem mee zwommen. KOEL Verwachting tot vrijdagavond: Wisselende bewolking en geleidelijk afnemende buiïgheid; overwegend matige wind tussen west en noord west; koel weer. 13 juli Zon op 4.34, onder 20.56. Maan op 16.48, onder 1.37. Volle maan: 17 juli. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 13 juli 12.08 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 13 juli 11.35 v.m. 23.58 n.m. Doodtij; 12 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-7. - Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie die giste ren boven de Britse eilanden lag, trekt nu over de Noordzee naar De- nemarlcen-en.4iomt-daai- in verbin ding met een depressie boven de~ randstaten. Een randstoring van de depressie,, waarin zeer onstabiele lucht voorkwam, trok vanmorgen met talrijke buien over ons land. Een zwakke rug van hoge druk, die vanmorgen bij zuidwest-Engeland lag, zal morgen ons land bereiken en de buiïgheid doen afnemen. Ten noorden van de Azoren trekt een volgende oceaandepressie in ooste lijke richting. Deze depressie zal echter morgen nog geen invloed op het weer in ons land uitoefenen. m De Verenigde Naties hebben in Elizabethstad krachtig geprotesteerd tegen een parade van tweeduizend Katangaanse militairen tijdens de herdenking van -het feit dat Katan ga zich twee jaar geleden van Kon go heeft afgescheiden. De salarissen fier Tweede Kamerleden DEN HAAG, 11-7. - Woensdag is verschenen een nota van de minis ter van Binnenlandse Zaken, naar aanleiding van het verslag dat een bijzondere commissie uit de Tweede Kamer heeft uitgebracht over het voorstel tot verhoging van de scha deloosstelling voor de leden van de Tweede Kamer. In zijn nota merkt de minister on der meer op, dat bij de bepaling van het bedrag der schadeloosstelling nog andei'e factoren een rol spelen dan die, welke bij 'het loon- en salaris- beleid aan de orde komen. Naar zijn oordeel mag er dan ook niet een te direct verband gelegd worden tus sen de thans voorgestelde verhoging van de schadeloosstelling voor Ka mer-leden en de maatregelen, welke sedert 1958 in het vlak van lonen en salarissen in het bedrijfsleven en bij de overheid zijn getroffen. De minister schrijft verder, dat het wel steeds een onoplosbaar pro bleem zal blijven om voor voorstel len als het onderhavige, het tijdstip te bepalen waarop er van geen en kele zijde nog bezwaren zullen wor den aangevoerd. Drie werken van Frans Hals (na twee eeuwen) terug Russische vond twee onbekende doeken SCHIPHOL. 11-7. - Drie werken van Frans Hals zjjn na een afwezig heid van bijna twee eeuwen terug in Nederland, echter slechts tijdelijk. De doeken arriveerden woensdag avond in een K.L.M.-Iijntocste! uit Moskou op Schiphol, waar de direk- teur van het Frans Hals-museum uit Haarlem, dr. II. P. Baard, de houten kist, waarin ze ongel ijst verpakt wa ren, in ontvangst nam en er regel recht mee naar Haarlem reed. Van uiterlijk vrijdagochtend af zal het publiek ze kunnen bewonderen op de Frans Hals-tentoonstelling die in het museum is ingericht en die lot 1 oktober geopend zal blijven. Na de sluitingsdatum keren de drie aanwinsten terug naar Rusland. Een frisse, jonge, Russische vrouw die tot ieders verbazing vlot Neder lands kon spreken, begeleidde de drie kostbare schilderijen op hun reis naar Nederland. Zij is mevrouw Irene Linnik, conservatrice van de afdeling Westerse kunst in het mu seum Hermitage te Leningrad en zij is het geweest, die vier jaar geleden twee schilderen van Frans Hals ont dekte in het depot van een museum te Odessa, waar ze geregistreerd stonden als werken van een onbe kende schilder uit de negentiende eeuw. Deze twee terug gevonden meesters zijn thans samen met een beter bekend mansportret van Hals uit de Hermitage naar Haarlem ge bracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1