DE ZIERIKZEESCHE COURANT Christen-democraten verloren hun absolute meerderheid Prinsessen Irene en Margriet tussen bosnegers en Indianen Müj oenen hongerdoden in de Chinese provincie Anhwei Schietpartij aan Israëlische grens Overstromingen in Japan ernstig lunjn stad van relletjes Kritiek op voorgestelde verhoging met vijftig procent Ben Kedda roept op tot nationale eenheid Botsing tussen trein en bus in Perzië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 10 JULI 1962 118e jaargang No. 19205 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vb. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Successes (max. 15 mm) f 1,per stuk. m dit nummer: yAorikzees' E.H.B.O.-succes te Zeist Politieke koerswijziging in Bondsrepubliek Kernproef op grote hoogte DUSSELDORF, 9-7. De minister president van Noord-Rijnland-West- falen, Franz Meyers (C.D.U.), heeft maandag in Düsseldorf verklaard, dat hij by de onderhandelingen tot samenstelling van de volgende regering zowel met de sociaal-de mocraten als met de liberalen zal overleggen. De christen-democraten hebben bü de verkiezingen van zondag 46,4 procent van de stemmen behaald, waardoor zij hun absolute meerder heid van 50.5 procent, by de vorige verkiezingen behaald, hebben verlo ren. Do sociaal-democraten hebben nu 43.3 procent van de stemmen be haald tegen 39.2 procent in 1958, de liberalen zijn van 7.1 procent in 1958 gezakt tot 6.9 procent. Meyers zei geen coalitieregering van alle partijen te willen. Bij de samenstelling van de nieuwe rege ring moeten volgens 'hem slechts besluiten worden genomen op grond van het politieke landsbelang. De woordvoerder van de sociaal democraten, Franz Barsig, zei maandag dat uit de verkiezingsuit slag blijkt, dat het volk van de Rijn en de Roer een coalitie zoals in Bonn, namelijk C.D.U. en F.D.P., niet wil. De positie van Adenauer. Het Franse avondblad „Le Monde" trekt uit de verkiezingsuitslag de gevolgtrekking, dat bij Adenauer door de C.D.U. op aftreden aange drongen moet worden. Het blad schrijft dat de nederlaag degenen in de C.D.U., die op het standpunt staan dat Adenauers aanblijven nie mand goed doet, opnieuw stof tot nadenken geeft. Op de partijdag in Dordtmund was al een nieuwe weg ingeslagen. Het is echter niet vol doende om de opvolging voor te be reiden. De C.D.U. moet de kanse lier binnen afzienbare tijd herinne ren aan zijn belofte zich „te gelege- nertijd „terug te trekken en hem duidelijk maken, da t hij ondanks zijn herhaalde verzekeringen van het tegendeel, niet meer alleen daarover kan beslissen. Bezoek aan Prinses Margriet-kampement PARAMARIBO, 10-7. Met het be zoek, zondag, aan het Marowgne- district, was voor de prinsessen Ire ne en Margriet het bezoek aan de Surinaamse binnenlanden ten einde. Maandagmorgen zyn zy per vlieg tuig naar Albina, aan de beneden loop van de Marowyne aan de oost grens van Suriname, vertrokken. Allereerst werd daar een bezoek gebracht aan het militaire Prinses Margriet-kampement, waar voor hen het opslaan van een bivak in de rim boe door een verkenningspatrouille werd gedemonstreerd en z(j een kookdemonstratie bijwoonden. Als herinnering kreeg prinses Margriet een foto aangeboden van het kampement en prinses Irene een miniatuur koperen kanonnetje. Voor het kantoor van de districts commissaris stonden vertegenwoor digers van de bevolkingsgroepen op gesteld. Van heinde en ver waren de Indianen en bosnegers gekomen, die door muziek en dansen aan hun verheugenis over het bezoek uiting gaven. Ontelbare geschenken, o.a. Indiaanse halskettingen, werden hier de prinsessen aangeboden. In de woning van de districtscom missaris ontmoetten de prinsessen ditmaal het opperhoofd der Pana- maccaners, Granman Forster, en een aantal Indiaanse kapiteins. Hartelgke mensen Het districtsbestuur had de huldi ging niet van overheidswege geor ganiseerd, doch dit overgelaten aan de bevolking. Daarom waren er hier geen erepoorten van doek en geen vlaggetjes, doch wel veel hartelijke mensen met bloemen en groen, die naar de vorstelijke bezoeksters wuif den, „dag, dag", of „hiepo, hiepo" riepen. In foutloos Nederlands zon gen zij het Wilhelmus. Bij Wonoredjo, een Indonesische nederzetting stond op een prachtige erepoort „Uw bezoek is onvergete lijk voor de bevolking van Wono redjo". Muziek riep hier een echt- oosterse sfeer op. Ook hier een massale huldiging met bloemen en fraaie geschenken. Daarna werd de tocht voortgezet naar Moengo, meer westelijk in het district Commewijne gelegen. Inmiddels zijn de prinsessen weer te Paramaribo teruggekeerd. De actie tegen de parachutisten op Nieuw-Guinea HOLLANDIA, 9-7. (Van een spe ciale verslaggever). De Nederlandse strijdkrachten zyn in het afgelopen, weekeinde met succes opgetreden' tegen de Indonesische parachutisten; die ruim veertien dagen geleden' by Merauke zyn geland. In de overigens schaarse commu-^ niqué'9 van de afgelopen twee da-~ gen wordt over deze actie gemeld, dat niet alleen een niet nader ge noemd aantal para's buiten gevecht is gesteld doch dat tevens een gro te hoeveelheid materiaal is buitge maakt. In het communiqué van maandag wordt gesproken van een „grote hoeveelheid uitrusting" van parachutisten die in Nederlandse handen is gevallen, terwijl zondag reeds officieel was bekend gemaakt dat een grote buit, waaronder wa pens en een grote hoeveelheid mu nitie, op de para's was veroverd. HONGKONG, 9-7. De te Hong kong verschijnende „South China Morning Post" meldt dat de com- munistisch-Chinese leiders een be roep op het volk hebben gedaan om in te stemmen met lagere betaling Het volk is voorts gevraagd om minder te eten en meer op boerde rijen te gaan werken. Uit Sjanghai in Hongkong aange komen Chinezen hebben het blad meegedeeld dat leden der Chinese communistische partij op massaver gaderingen hebben verklaard dat China's huidige moeilijkheden het gevolg zijn van natuurrampen, doch dat zij binnen vijf jaar overwonnen zullen zijn. Een koopman uit Sjanghai ver klaarde dat in de tweede helft van 1961 meer dan drie miljoen inwo ners van de Chinese provincie Anh wei de hongerdood zijn gestorven. JERUSALEM, 9-7. Volgens Israëli sche legerkringen hebben Syrische militairen maandag het vuur op een groep Israëlische landmeters geopend die te Kfar Szold in het uiterste noorden van Israël aan het werk waren. De Israëlische grensbewakers schoten terug. Het vuurgevecht waar bij één Israëlische grenswacht werd gewond, duurde anderhalf uur. Deze fraaie japon is een Japanse creatie. D" avondjurk - voorzien van een cape - werd van zalmkleurige ka toenen stof gemaakt. TOKIO, 9-7. Volgens in Tokio ont vangen berichten bedraagt het aan tal doden of vermisten, als gevolg van de overstromingen is Kioesjoe, in het zuiden van Japan, tot dusver ongeveer honderd doden. Twintig duizend mensen zijn dakloos. Tal van wegen en spoorwegen zijn door de overstromingen vernield, terwijl duizenden hectaren land bouwgrond onder water staan. Ook maandag duurden de hevige regens, die oorzaak van de overstro mingen zijn, nog voort. ARBEIDSONRUST IN ITALIË rrt Tc Modena is het maandag tot botsingen gekomen tussen stakende metaalarbeiders en de politie. Onte vreden landarbeiders hielden te Foggia een betoging, evenals in plaatsen in de omgeving van Foggia. Inmiddels »is een nieuwe staking afgekondigd. Het personeel van de staatstelefoondienst, dat is aangeslo ten bij het christen-democratische vakverbond, zal donderdag een sta king van 24 uur houden om kracht bij te zetten aan hun eis tot loons verhoging en verbetering van be paalde arbeidsvoorwaarden. Echtpaar mishandelde baby ROTTERDAM, 9-7. Na een onder zoek van de Rotterdamse kinderpo litie zijn de 26-jarige bouwvakarbei der B. A. H. en diens 24-jarige echt genote I. A. V. voor de officier van justitie geleid, op beschuldiging van zware mishandeling van hun 7 we ken oude baby. Uit het onderzoek is gebleken dat het kindje zeer ernstig letsel aan het hoofdje had opgelo pen, terwijl het linkeroogje dusda nig was beschadigd, dat het voor goed verloren is. Het echtpaar zegt van niets te weten. „Blijde gebeurtenis" aan Marokkaans hof verwacht RABAT, 9-7. In een korte, speci ale uitzending van radio Marokko is maandagavond bekend gemaakt dat „aan het koninklijk paleis een blijde gebeurtenis wordt verwacht". De geboorte zou in september of ok tober moeten geschieden. Uit het communiqué blijkt echter niet om welke moeder het hier gaat. Dit zou één van de drie zusters van koning Hassan II kunnen zijn, die op 15 augustus 1961 gehuwd is, of de vrouw van koning Hassan, wiens huwelijk volgens Marokkaanse ge woonte geheim gehouden moet wor den tot aan de dag van de geboorte van het kind. De toestand in Algiers ALGIERS, 9-7. Ben Kedda, pre mier van de voorlopige Algerijnse regering, heeft maandag in het sta dion van Algiers, waar rond 10.000 Moslims bijeen waren, een dringend beroep gedaan op de Algerynen om de nationale eenheid te bewaren. Toen hij gewag maakte van de bemiddelingspogingen van president Nasser, klonk er een gejuich op. Waarnemers menen hieruit te kun nen afleiden, dat 'het Algerijnse volk achter de pogingen staat om de eenheid te herstellen. VERGOEDING VAN TWEEDE KAMER-LEDEN UTRECHT, 9-7. Tijdens de Ver bondsvergadering van de katholieke arbeidersbeweging, die in Utrecht wordt gehouden, heeft de heer J. M. de Groot, sprekende namens de Ka tholieke Houtbewerkersbond, kritiek geoefend op het regeringsvoorstel de vergoeding voor Tweede Kamer-le den met 50 procent te verhogen. De heer de Groot meent, dat zich in ons land toch twee loon-politieke systemen openbaren en vroeg zich af aan welke richtlijnen dit regerings voorstel wordt getoetst. De argumen tatie voor deze enorme verhoging van de vergoeding voor Tweede Ka merleden, aldus de heer de Groot, is dat de Kamerleden anders hun werkzaamheden niet goed kunnen verrichten. Hij tekende hierbij aan, dat dit ook geldt voor de duizenden werknemers in ons land, die met 75 gulden netto per week thuiskomen, meer dan vijftig cent betalen voor Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Niets maakt z•- oud als de ijver om jong le schijnen. VIAT ZEGT DE 01LT Meer bewolking Meer bewolking met plaatselijk en kele regen- of onweersbuien; zwak ke lot matige wind ruimend naar zuid tot zuidwest; koeler. Verwachting tot woensdagavond: 11 juli Zon op 4.32, onder 20.58. Maan op 14.34, onder 0.49. 12 juli Zon op 4.33, onder 20.57. Maan op 15.41, onder 1.12. Volle maan: 17 juli te 12.41. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE Maandagochtend tien uur Nederlandse tijd hebben de Amerikaanse kern fysici een kernbom van megatonklasse welke door een Thor raket in de ruimte ivas gebracht, op een hoogte van honderden kilometers boven John- ston-eiland laten ontploffen. De lichtflits was te zien op het 1200 km. verder gelegen Honoloeloe. - Foto: mensen op het door de flits fel verlichte nach telijke strand van Honoloeloe, kijken naar de angstioekkend gloeiende hemel 22.12 n.m. 23.18 n.m. 21.54 n.m. 22.59 n.m. Troepen voor herhaling naar La Courtine BUDEL, 9-7. Maandag - zijn de eerste grote onderdelen van de vijf de divisie, in de legerplaatsen te Bu- 'del en Mill (de infanterie en de ge nie) en in Oldenbroek (de artillerie) aangekomen voor hun herhalings oefeningen, die in La Courtine zul len worden gehouden. Woensdag zal de eerste karavaan, de 51e gevechtsgroep, naar het Fran se oefenterrein vertrekken. Einde juli vertrekt dan de 53e gevechts groep en 9 augustus de 52e gevechts groep. Elke groep zal er veertien dagen oefenen. Alles bij elkaar zal het personeel dan 27 dagen in wer kelijke dienst zijn geweest. Bij de verplaatsingen zullen in totaal 15.000 man en 2500 voertuigen betrokken zijn. Intussen zijn de laatste eenheden van de Algerijnse troepen in Tune sië, die zoals bekend Ben Bella steu nen, Al'gerië binnengerukt. De kanunnik John Collins van de Londense St. Paul's heeft dinsdag op de „wereldconferentie voor algeme ne ontwapening en vrede" te Moskou een plan ingediend tot vervanging van „het huidige evenwicht van schrikaanjaging" door „een even wicht van vertrouwen" teneinde de wereld te behoeden voor vernieti ging door kernwapens. een kilo aardappelen en tien maan den moeten stoken. Vooral ook uit psychologische overwegingen zijn deze voorstellen van de regering moeilijk te verteren, zo zei de heel de Groot. 11 juli 9.58 v.m. 12 juli 11.05 v.m. BROUWERSHAVEN 11 juli 9.24 v.m. 12 juli 10.32 v.m. Doodtij: 12 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-7. Het- K.N.M.I. deelt mede: Terwijl zich voor de kust van Noorwegen een hogedrukgebied handhaaft, is de luchtdruk in west- Europa langzaam gaan dalen. Deze dalingen houden verband met een depressie ten zuiden van Ierland, die langzaam het vasteland van west Europa nadert. Aan de voorzijde er van drong warmere lucht naar onze omgeving door hetgeen de atmosfeer onstabiel maakte. In het zuiden van het land viel daardoor in de nanacht hier en daar een onweersbui. Het front van de depressie bracht plaat selijk regen en onweer in Engeland en west-Frankrijk. Het ziet er naar uit dat dit front morgen tot ons land kan doordringen, zodat er dan meer bewolking zal zijn waaruit plaatse lijk enkele regen- of onweersbuien zullen vallen. Het front zal tevens afkoeling brengen. Bij een botsing tussen een trein en een autobus op een overweg, ge legen 140 km. ten zuiden van Te heran, zijn maandagmorgen vroeg 39 inzittenden van de autobus ge dood en omstreeks twintig gewond. De grootste tanker TOKIO, 10-7. Op een scheeps- iverf in Japan is 's werelds grootste tankschip te water gelaten. De „Nissho Maru" meet 131.000 ton en heeft een lengte van 291 meter, een breedte van 43,5 meter en een hoogte van 22 meter. Het schip wordt voortgestuwd door een stoomturbinemotor van 28.000 p.k. De kruissnelheid zal 16,25 knopen bedragen. De „Nissho Maru" is gebouwd in opdracht van een Japanse olieraffina derij, die hoopt op deze wijze de kosten v>an het vervoer van ruwe olie van de Perzische Golf naar Japan met dertig procent te verlagen. Het schip zal negen miljoen barrels ruwe olie kunnen vervoeren. Ver wacht ivordt dat het schip eind september zal worden op geleverd. Vijf en veertig mensen gedood TEHERAN, 9-7. Voor zover tot nu toe bekend zyn er by de botsing tussen een trein en een autobus, die zich maandagmorgen op 140 km ten zuiden van Teheran heeft voorge daan, 45 mensen om het leven ge komen. Er zijn een dertigtal gewon den. De autobus zat propvol. Vlak voor het ongeluk had de chauffeur de passagiers opgenomen van een an dere bus, die met pech te kampen had. De chauffeur, die op slag werd gedood, heeft geprobeerd de bus over de overweg te loodsen vóór de komst van de sneltrein, die van Te heran op weg was naar Meshed. De schok was zo hevig dat de bus een tiental meters naar voren werd ge worpen. Drie wagens sloegen om. De overwegwachter zou gearres teerd zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1