DE ZIERIKZEESCHE COURANT Weer Indonesische parachutisten onschadelijk gemaakt in gebied rond Merauke Italiaans verkeersvliegtuig verongelukt bij Bombay Naar nauwer bondgenootschap tussen V.S. en Europa Prinsessen Irene en Margriet hebben het heerlijk in Suriname Crisis in Westduitse regering Frankrijk en Duitsland vierden hun verzoening WAT 2EQT DE BILT De wrede grens ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 9 JULI 1962 118e jaargang No. 19204 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Reddkteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. ■ut nummer: Uitvoering afdeling Zierikzee Muziekschool Geen landingen bij de Wisselmeren Vier en negentig mensen omgekomen Dit nummer bestaat uit 4 pagina's HOLLANDIA. 8-7. Het gouverne- mcnts Voorlichtings Bureau te Hol- landia deelt mede, dat in het gebied van Merauke wederom enige Indo nesische parachutisten door Neder landse patrouilles onschadelijk zijn gemaakt. Een aanzienlijke buit viel de Nederlanders in handen waarbij verschillende soorten wapens en grote hoeveelheden munitie. In het actiegebied van Kaimana hebben zich enige Indonesische para's aan de bevolking overgegeven. Uit verhoren van de gevangenen is gebleken dat zij onlangs na een vuurgevecht met een Nederlandse patrouille zijn gevlucht zonder hun wapens mee te nenmen. Na een zwerftocht van enige weken hebben zij zich ten einde raad overgegeven De bevolking heeft hen toen aan de militaire commandant van Kaimana overgeleverd. Misleidende berichten DEN HAAG. Een te Singapore opgevangen bericht van Radio-Dja karta maakte melding van nieuwe landingen van parachutisten ten noordoosten van Kokenau, een plaatsje aan de zuidkust van Nieuw Guinea ten zuiden van de Wissel meren, waardoor de Nederlandse verbindingen tussen Kokenau en Kaimana zouden zijn verbroken. Voorts zouden bij gevechten in de streek van Merauke in één week 13 Nederlandse soldaten zijn ge sneuveld. Een woordvoerder van het ministerie van defensie in Den NIEUW PARA-LANDINGEN BIJ MERAUKE Een straalverkeersvliegtuig van de Italiaanse luchtvaartmaatschap pij „Alitalia" (type DC-8) is zater dagmorgen met 85 passagiers en 9 bemanningsleden aan boord op 90 km ten oosten van Bombay in India neergestort. Er zijn geen overleven- i den. Zes minuten voordat het toestel dat vanuit Sydney via Singapore Bangkok en Bombay op weg was naar Rome, op het vliegveld van i Bombay zou landen, ging het radio- contact verloren. Er werd daarna l niets meer van het toestel verno- men. Pas zaterdagavond werden de t wrakstukken ontdekt op 90 km ten oosten ,van Bombay. De stukken verwrongen metaal lagen verspreid over een zwaar be- boste helling in 'het oerwoud, waar- van de grond door de seizoenregens zeer drassig is. De plaats van de ramp ligt ruim 13 kilometer van de dichtsbijzijnde verkeersweg. Gis teravond hadden de redders de stof felijke overschotten van 46 slacht offers geborgen. Geblakerd wrak Het wrak was zwart geblakerd, hetgeen er op wees, dat er een brand aan boord van het toestel moet hebben gewoed. Bewoners van het nabijgelegen dorp Dewale be weerden omstreeks het tijdstip van de ramp een grote vuurbal te heb ben gezien. Het is in de streek, waar het vliegtuig neerstortte bij zonder slecht weer, waardoor red- dnigsploegen in hun werk worden bemoeilijkt. Onder de passagiers, die in Syd ney waren ingestapt, was ook de Oostenrijkse bergbeklimmer Hein- rich Harrer, die onlangs een expe ditie in Nieuw Guinea heeft ge maakt. Harrer was echter in Bang kok uitgestapt om vrienden te be zoeken. Haag heeft deze berichten pertinent tegengesproken. Hervatting onderhandelingen De waarnemend secretaris-gene raal der Verenigde Naties, Oe Thant heeft zaterdag op een persconferen tie in Londen meer over de kwestie Nieuw Guinea gezegd, dat Neder land en Indonesië volgens de laatste berichten in het begin van de vol gende week hun delegaties naar de Verenigde Staten zullen zenden, voor een hervatting van de bespre kingen. Hij voegde daaraan toe, dat in New York onder zijn auspi ciën verdere besprekingen zouden kunnen worden gehouden, wanneer Nederland en Indonesië overeen stemming bereiken over een for mule. Adenauer en De Gaulle willen „sterk Europa" Bezoeken aan Sloelmanseiland en Drietabbetje PARAMARIBO, 8-7. In de grote zaal van het Cultureel Centrum Suriname heeft de Surinaamse re gering vrijdagavond een galavoor stelling aangeboden aan de prinses sen Irene en Margriet. Zaterdag is op Stoelmanseiland waar de prinsessen - 's morgens wa ren aangekomen, een dansdemon- stratie door de bosnegers gegeven, een kleurig en fleurig schouwspel, waarnaar de bezoeksters geboeid hebben zitten kijken. Om zeventien uur werd een bo- tenwedstrijd gehouden. De eerste wedstrijd was voor vrouwen. Er namen zes korjalen, elk met drie vrouwen aan deel. De af te 'leggen afstand bedroeg een kilometer stroomopwaarts. Deze zelfde afstand was voorgeschreven voor de man nen. Er namen vier korjalen deel met elk drie mannen. Prinses Irne reikte de prijs aan de vrouwen uit, terwijl prinses Margriet de prijs aan de mannen overhandigde. De stem ming bij het hoge gezelschap was uitstekend. De prinsessen haalden hun hart op bij het wandelen tussen de me nigte. Zij filmden allerlei aardige tafereeltjes. Zondagmorgen vertrok het gezel schap per korjaal avn Stoelmans eiland naar Drietabbetje, met een kort oponthoud te Karmel. In de loop van de middag zou men naar Stoelanmseiland terugkeren en voor de avond stond er niets op het pro gramma. De prinsessen beklaagden zich daar niet over want het is de laat ste dagen drukkend heet geweest en van hun uithoudingsvermogen werd veel gevergd. DÜSSELDORF, 7-7. De Westduitse regeringscoalitie van christen-demo craten en vrije democraten, is vol gens een verklaring voor de pers van de voorzitter van laatstgenoemde partij, Erich Mende, in een ernstige crisis geraakt. Een voorgenomen ge sprek van de coalitie-genoten woens dag a.s., op het bureau van de Bonds kanselier in Bonn, zal moeten uit wijzen of voortzetting van de coali tie nog zin heeft. Het huidige kli maat was echter voor samenwerking in de regering overdragelijk. De „Borneo" inaakt jeugdreizen naar Scandinavië AMSTERDAM, 7-7. Zaterdagmid- dag is het m.s. „Borneo" van de Stoomvaar Maatschappij Neder- lnad met enkele honderden jongens aan boord vanuit de Amsterdamse haven vertrokken voor een vakan tiereis avn een week naar Scandi navië. De S.M.N. beoogt met deze reizen de vooroorlogse traditie van de „Tarakan"-jeugdreizen voort te zet ten. In totaal zal de „Borneo" deze zomer acht keer koers zetten naar het hoge Noorden. De jongelui, die in de tot slaap- zallen omgebouwde ruimen slapen, zullen bezoeken brengen aan Oslo- Gotborg en het Sonjefjord. Onderweg zullen ze van dichtbij kennis maken met het „ware" zee mansleven. Op deze wijze hoopt men de jeugd van onze als „zeeva rend" bekend staande natie meer begrip en belangstelling voor de scheepvaart bij te brengen. Parade op de vlakten van Champagne WASHINGTON, 8-7. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft zondag in Washington voor de televisie ver klaard, dat het aan Europa is om de volgende stap te doen naar een nauwer bondgenootschap tussen de V.S. en Europa. Volgens hem ontwikkelt de ge schiedenis zich in de richting van een Noordatlantische solidariteit. Rusk zei, dat het communiqué dat Adenauer en de Gaulle na hun be sprekingen hebben uitgegeven, aan toont dat beide mannen een „sterk Europa" willen. Inzake het overleg tussen de V.S. en Rusland over de kwestie-Berlijn merkte de minister op, dat er, ten minste wat de kernproblemen be treft, geen bevredigende vooruit gang is geboekt. Rusk noemde de aanwezigheid van de westelijke troepenij in Berlijn een „fundamen- Oude zeeslag AALSMEER, 6-7. Ter gelegen heid van de 7e zomerreünie van de Stichting Stamboek- Ronde- en Platbodem jachten hebben 47 tjalken, boeiers, S tav ers jollen, hoogaarzen, schokkerjachten, blazers, tjot ters en Vollenhovense bollen vrijdagavond op de Westein- derplassen voor de watertoren van Aalsmeer een spiegelge vecht geleverd dat was geba seerd op de slag op het Haar lemmermeer uit 1753. teel punt" en meende dat een ge sprek over de vermindexüng van deze troepen de zaak niet verder zou brengen. De minister merkte voorts op, dat het een „groot winstpunt" zou zijn als de V.S. en Engeland hun eisen voor inspectie bij de onderhande lingen over het staken van kern proeven zouden kunnen verzachten. De mogelijkheid hiertoe zou aanwe zig zijn. Op 13 juli a.s. komt Zizi Jeanmaire - met een deel van het ballet Roland Petit - naar Nederland. Zij zal op treden in de Stadsschouwburg te A ui sterdam., ter gelegenheid van het Miss Bril Festival. Ons land kan daardoor kennis maken met een danseres-zangeres, die de laatste jaren, zelfs in het zeer verwende Parijs, tot grote hoogte klom. REIMS, 8-7. Frankrijk en Duits land hebben zondag hun verzoening gevierd met een gezamenlijke mili taire parade op de Vlakten van Champagne, die in de eerste wereld oorlog het toneel van bittere ge vechten tussen beide landen zijn ge weest. resident de Gaulle en Bondskan selier Adenauer stonden, onder prachtig zomerweer, naast elkaar voor het in ogenschouw nemen van de parade, waaraan door meer dan vijfhonderd gepantserde voertuigen werd deelgenomen. De parade werd besloten met het overvliegen van een formatie van 32 Franse straaljagers. De wapenschouw was geheel een Frans-Duitse aangelegenheid en werd niet door hoofdofficieren van de N.A.V.O. bijgewoond. Na de parade reden de Gaulle en Adenauer naar dc kathedraal van Reims, voor het bijwonen van een hoogmis. Het bezoek van Bondskanselier Adenauer aan Frankrijk werd be sloten met een banket, aangeboden door het gemeentebestuur van Reims. In een korte toespraak merkte pre sident de Gaulle op dat, gezien het verleden waarin beide landen zo dikwijls tegenover elkaar hebben ge staan en gezien dc huidige omstan digheden, waarin beid elanden door hetzelfde gevaar worden bedreigd, het beide legers ten goede komt nauwer samen te werken, in weder zijdse eerbied. Donkere kamers voor militairen in Nieuw-Guinea DEN HAAG, 7-7. De Nederlandse foto-groothandel heeft materiaal be schikbaar gesteld voor de inrichting van vijf donkere kamers, waarin mi litairen op Nieuw-Guinea hun zelf gemaakte foto's zullen kunnen ont wikkelen en afwerken. De vijf doka's zullen volgende week worden over gedragen aan het „Nationaal Thuis front". Aanleiding tot dit gebaar was een t.v.-vraaggesprck met mevr. Plat- tcel, waarin de laatste o.m. opmerkte dat de militairen op Nieuw-Guniea wel veel fotograferen, maar dat de mogelijkheden tot het afwerken van de foto's zeer beperkt waren, Marokko bereidt zich voor bij het nu onafhankelijk geworden Algeric aanspraken op gebiedsdelen aan de grens in te dienen. Deze gebiedsde len zijn door Frankrijk altijd be heerd als een deel van Algeric, maar worden door de regering te Rabat als een deel van Marokko beschouwd K.L.M. moet financiële steun hebben DEN HAAG, 7-7. „Het beschikken over een luchtvervoersapparaat als de K.L.M. ziet de regering van groot belang voor onze volksgemeenschap. De K.L.M. is een zeer grote werk geefster en geeft Nederland inten sieve luchtverbindingen over de ge hele wereld, hetgeen ook zeer be vorderlijk is voor de Nederlandse ac tiviteiten. Het voortbestaan van de K.L.M. is wel van zodanig belang, dat het niet in de waagschaal mag worden gesteld door het niet ver lenen van een hulp om een moei lijke periode te overbruggen". Aldus de ministers H. A. Korthals (Verkeer en Waterstaat) en J. Zijl stra (Financiën) in de Memorie van Antwoord op het wetsontwerp tot tijdelijke financiële steunverlening aan de K.L.M. Duitse troepen naar Noord-Brabant DEN HAAG, 7-7. In dc legerplaats Budel in Noord-Brabant, tot voor kort in gebruik bij de Koninklijke Landmacht voor herhalingsoefenin gen, wordt nog deze zomer een per manente opleidingseenheid van ruim 3000 officieren onder officieren en manschappen van dc „Bundeswehr" gelegerd. Met de familieleden mee gaat het om omstreeks 3600 perso nen. aldus werd van de zijde van het ministerie van defensie meege deeld. Wie bfjen houdt oj duiven Die kan zijn geld zien stuiven. Oostduitsers hebben een man uit Thüringen tegengehouden toen deze vorige week de begrafenis van zijn moeder in het Westduitse plaatsje Unterkemla in Beieren wilde bij wonen. Aan Westduitse kant werd de doodkist naar de zönegrens ge bracht en geopend, maar de Oost- duitse politie verbood de zoon en an dere familieleden de driehonderd waren af te leggen. De gezondheidstoestand van Churchill LONDEN, 7-7. Een röntgenfoto van Churchill's linkerbeen heeft een „bevredigend" beeld gegeven, zo valt te lezen in een bulletin van het zie kenhuis waar de staatsman wordt verpleegd. Churchill's pols, die wat onregelmatig was, is weer „regel matiger" geworden, aldus het bulle tin. Zoals bekend wordt de 87-jarige Churchill in het ziekenhuis behan deld voor een dijbeenbreuk. K.L.M.-prijs voor Franse jongen LUXEMBURG, 7-7. In de Euro- pese school in de stad Luxemburg is de prijs uitgereikt die de K.L.M. had uitgeloofd voor de leerling die op zijn eindexamen de beste resultaten had bereikt in de vakken geschiede nis en aardrijkskunde. De prijs, die bestaat uit een reis van Amsterdam naar Suriname en de Ned. Antillen en een verblijf van een week op elk van deze drie plaatsen, werd gewon nen door de Franse jongen Herve Peltier. Geen Walt Disney-figuren in Arnhemse toren ARNHEM. 8-7. Dc christelijke vrouwenbond in Arnhem heeft in een brief aan het college van b. en w. laten weten, dat deze bond het niet eens is met de aanwezigheid van Walt Disney-figuren in de nieu we toren van dc Eusebiuskcrk in deze plaats. Zoals bekend 'heeft de beeldhou wer Vreeling in opdracht van de ontwerper van de nieuwe toren de architect T. A. T. H. Verlaan voor de toren een aantal beeldhouwwerk jes gemaakt die voorstellen figuur tjes van dc Amerikaan Walt Disney. Ook dc hetvormde predikant ds. G. C. Foeken heeft zijn afkeuring over deze tekeningen uitgesproken. Hij sprak in dit vxerband van een „infantiel gebaar" en een besluit dal cr „folikant naast" is. Warmer Verwachting tot dinsdagavond. Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige oostelijke wind. Hogere temperaturen. 10 juli Zon op 4.31, onder 20.58. Maan op 13.28, onder 0.29. Eerste kwartier: 10 juli te 0.40. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 10 juli 8.59 v.m. 21.07 n.m. BROUWERSHAVEN 10 juli 8.24 v.m. 20.51 n.m. Doodtij: 12 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de laatste dagen is een langgerekt hogedrukgebied in noordoostelijke richting over west Europa getrokken. Maandagmorgen bereikte dit van de Balkan via zuid- Scandinavië naar IJsland en Groen land. Een oceaandepressie daarente gen bewoog zich langzaam in zuid oostelijke richting en deze breidt zich verder over de Golf van Bis- caye uit. In Frankrijk vormde zich daarbij een vlak lagedrukgebied, waarin middagtemperaturen tot om streeks 30 graden voorkwamen maar ook verspreide onweersbuien. Boven noord Duitsland en een deel van ons land handhaafde zich nog een uitge strekt wolkendek maar naarmate de oceaandepressie zich verder naar Europa uitbreidt zal deze bewolking verdwijnen en zullen temperaturen ook daar hoger worden. In het zui den en zuidwesten van ons land kwamen zondag maximum tempera turen voor van omstreeks 20 graden nadat het in de nacht op sommige plaatsen bijzonder koud was geweest namelijk slechts 3 graden. Papoea-studenten naar Indonesië AMSTERDAM. Van de zijde van Nederlandse Staatkundige Studen ten Federatie wordt medegedeeld, dat de voorgenomen oriëntatiereis van enige weken naar Indonesië van zes in ons land studerende Papoea's doorgang vindt. Woensdagavond ver trekken zij van Schiphol naar Dus- seldorfDaar zullen zij de gasten zijn van de Indonesische ambassade. De reis wordt donderdag voortgezet. Afrika en de communistische agitatie WASHINGTON. 9-7. De Ameri kaanse onderminister van buiten landse zaken voor Afrikaanse aan gelegenheden, «Mennen Williams, heeft in een verklaring aan liet Amerikaanse congres meegedeeld, dat China al een tüdlang probeert ontevreden groepen in Afrikaanse landen van wapens te voorzien. Deze verklaring, die maandag werd gepubliceerd, legde Williams in februari af in de subcommissie voor toewijzingen van het huis van afgevaardigden. Volgens de onderminister werken er ongeveer 2.500 vertegenwoordi gers uit communistische landen in Afrika als diplomaten, technici en handelsdeskundigen. De communis tische activiteit is aanzienlijk in Ghana, Guinea, Mali, Roeanda- Oeroendi (thans twee onafhankelijk Oeroendi (thans twee onafhanke lijke landen), Kenia en Somaliland, aldus Williams in februari. In tegenstelling tot de Chinezen, richten de Russen zich meer tot de regeringen. AMSTERDAM. Zondagmiddag is in het Nieuwe Diep te Amsterdam een plezierjacht door onbekende oorzaak in brand geraakt. De negen opvarenden konden allen, zij het met brandwonden, tijdig worden ge red.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1