WAT LETU 'nproef rit KOOO ZWITSAL HOEDER WORDEN... maak met de JAPON Vier verpleegsters ruilen tijdelijk injektiespuit met hooivork OVERDENKING Zeventien werknemers van Smit-Bolnes behaalden meet-diploma Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Bedrijfsongeval op „De Schelde" VLISSINGEN. 5-7. - De 30-jarige ongehuwde C. V. uit Vlissingen is donderdagmiddag door een bedrijfs ongeval om het leven gekomen. Het ongeval vond plaats op de werf van N.V. koninklijke maatschappij „De Schelde". Dc man was bezig op het dak van de ijzergieterij met het aan brengen van nieuwe ramen. Door tot nu toe onbekende oorzaak is hij terecht gekomen op een asbestplaat die het begaf en waardoor hij een val maakte van ruim vijftien meter. De man moet op slag zijn gedood. Mevrouw was er echt aan toe en spoedde zich naar de zaak, om een nieuwe japon te kopen, niet te duur, niet te exclusief, niet te fel van kleur, niet te bloot, xoant het is toch geen zomer ndt een japon voor haar dus. De verkoopster verpakte de hoedanigheden van de japonnen - o, er waren er veel - in het goed willend jargon van de mode en na veel gékies en gepas had mevrouw keus gemaakt. Alleen er moest nog een kleinigheidje aan de japon ver anderd, misschien aan de mouwen of iets aan de lengte en de verkoop ster verzekerde elegant, dat het al lemaal voor elkaar zou komen. Nog diezelfde dag werd de japon netjes thuis bezorgd. Mevrouw onmiddel lijk met het nieuwe kleed voor de spiegel, maar neehet effekt was heel anders dan in de zaak. De ja pon zat niet glad, niet soepel, niet vloeiend en manlief werd er bij ge haald. Hij vond wel dat het ging, maar als zijn echtgenote niet con tent was, moest ze maar onmiddel lijk terug naar de zaak. Ze deed het resoluut, want zo zijn vrouwen wel. Ze sloeg een jas om en haastte zich onder de grauwe luchten van deze winterse zomer naar de zaak. Tegen een andere verkoopster dan de eer ste deed zij haar verhaal. Ze sloeg de jas alvast open en zei: „moet U iocli eens zien, dat zit toch niet zo het wezen moet. Wat heeft men met die japon op het atelier gedaan?" De (andere) verkoopster kon daar zo geen antwoord op geven en alar meerde het ateliermeisje, die even haar naalden liet rusten en zich winkelwaarts repte. „Doet U de jas even uit, mevrouw" sprak ze vriendelijk pn prompt daar op begon mevrouw, dat de japon anders zat dan de eerste keer, niet. zo vlot, niet zo soepel, niet zo vloei end. Hel ateliermeisje haalde eerst diep adem en produceerde daarna een speels lachje, vol mildheid, vol mensenkennis ook. en zei: Mevrouwik wil het wel gelo ven. U heeft hem achterste voren aan". Doch! EILANDMAN. Ingezonden mededeling Dit Is dc titel van het nieuwe bock van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging cn 'kleuter-, opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pag. In fraalo omslag) krijgt U ten ge schenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE -M Drie-maandelijks avontuur in Duiveland (Van onze redakteur) IJKUINIS.SE, 5-7. „Als we nu eens een grote staart aan de vakantie breiden en dan eens niet gingen niksen, maar werken" moeten vier lieftallige Rotterdamse verpleegsters hebben gedacht, voordat zij begon nen aan een merkwaardig drie maandelijks avontuur, dat zich op Bruinis.se afspeelt. Helemaal uit zichzelf zijn ze niet op de gedachte gekomen. Ze kregen een duwtje in de goede richting door een land bouwer uit „Bru", die tijdens een ziekteperiode met deze verpleegsters in contact kwam. De verpleegsters, de zusters A. Besseling, C. Versluis, M. Rosendaal en P. Arbman, willen heus hun be roep niet vaarwel zeggen, maar zij hebben wel eens losgelaten, dat ver pleegster zijn „veel binnenzitten" betekende, waarbij het „zitten' na tuurlijk wel met een korreltje zout NIET OLIE DÓM, MAAR WEL OLIE DWAAS Matth. 25 1-13. Is iemand, wat wij plegen te noe men „dom", dóór kan hij dikwijls niets aan doen. Maar als iemand dwaas is, dan ligt dót voor zijn eigen verantwoordelijkheid. Niemand be hoeft een „dwaas" te zijn. Als iemand „dwaas" doet, dan kon hij anders doen. De tien meisjes waren alle tien genodigd. Vijf waren dwaas. Dat was nergens voor nodig geweest. Waarin bestond hun dwaasheid? Jammer dat dit bijna altijd, in de ze gelijkenis van de Heiland ver keerd wordt gelezen. Men meent dan dat hun dwaasheid bestond in het feit dat ze geen reserve olie meegenomen hadden. Vóór de brui degom kwam, was de olie opgebrand, zo wordt dan gezegd. Maar het is een vergissing. De lampen werden in het oosten pas aangestoken, als het geroep werd gehoord: „De brui degom kómt". Dan staken de bruidsmeisjes de lampen aan, om de bruid omstuwd door een lichtstoet, te begeleiden, de bruidegom tegemoet. De lampen konden dus niet uitgegaan zijn, want van te voren hadden ze hun lampen niet aangehad. Dat zou ook geen en kele zin gehad hebben. De lichtstoet was, om de bruidegom te eren. Ze waren met de lampen in de hand, naar de woning van de bruid ge gaan, om daar, zoals gebruikelijk was, de komst van de bruidegom af te wachten. De brandende lampen waren ter ere van de komende brui degom. Die lampen waren niet uitgegaan, toen het geroep klonk: „De bruide gom komt", ze waren helemaal nog niet aangeweest. Maar hun „dwaas heid" kwam aan het licht, toen ze aangestoken moesten worden. Toen bleek dat hun lampen niet konden branden, omdat ze wèl lampen had den meegenomen, maar er niet aan gedacht hadden, er olie in te doen. En dat is dwaas, een lamp mee te sjouwen, zonder olie in het olie-re servoir, in de oliehouder. Zo'n oosterse lamp bestond uiteen schaaltje, het oliereservoir. Daar paste een dekseltje op, waaraan de tuit zat. In deze tuit werd de pit ge stoken. Nu moet U de Schrift nóg eens lezen en alles wordt zomaar duidelijk. „Want de dwazen hadden wèl haar lampen, maar geen olie meegeno men. Maar de wijzen hadden behal ve haar lampen, ook olie meegeno men in de kruiken, d.w.z. in de re servoirs, de oliehouders". In de peer van de lampen. Lam pen zonder olie, hoe dwaas. Lampen meenemen, die niet klaar waren. Zij waren niet klaar. Ze gingen wèl op naar het feest. Ze hadden er wel zin in. Ze waren blij met de uitnodiging. Maar ze hadden vergeten zich klaar te ma ken. Daar wil de Here Jezus de aan dacht op vestigen. „Ha", zeiden ze: „wij zijn geno digd. En het was zo. Hij nodigt ons tot Zijn feest. Hij wil ons wil ken nen. En het wós zo. Maar in hun hart ontbrak de echte liefde. Ze waren vol van het feest, maar niet van Hèm de Bruidegom van het feest. Ze eerden Hem niet, al waren ze met de uitnodiging ook nog zo vereerd. Dan hadden ze wel gezorgd, dat ze klaar waren en deze pijnlij ke vergissing - lampen zonder olie mee te nemen - niet gemaakt. De uitnodiging is de eerlijk ge meende nodiging van het evangelie. Ze hadden terecht, hun naam in die uitnodiging gelezen. Toen was hun hart vol van het feest en niet van de Bruidegom. Ze waren met deze uitnodiging prima gediend. Hèm die hen nodigde te dienen, te eren en lief te hebben, vanwege deze kostelijke nodiging, dat kwam niet op in hun harten. Ze mochten op het feest hopen. Maar hoop maakt werkzaam. Ze wachtten dc Bruidegom af. Ze waren niet Hem ver-wachtend. De toepassing kunt U nu zelf wel maken. Blij zijn met het evangelie, de no diging. Vertoachtend zijn is: die uitnodi- ging - het evangelie goed lezen. De nodiging voortdurend in het hart hebben. Wachten is niet: het er altijd over hebben. Maar wèl de verwachte voortdurend in het hart en in het leven, het praktische leven, van elke dag, hebben. Die alleen maar het feest in z'n hart heeft en niet de Bruidegom, zou zich op het feest niet eens thuis gevoelen. Hij zou er niets aan-vinden. Vergeet vooral niet in het Evan gelie te lezen, wat voor feest het wordt. Dan wordt het leven van vandaag bepaald door het feest dat komt. De uitnodiging moet het leven stempe len. De uitnodiging tot het feest maakt het leven niet vervelend, maar wel hoopvol. Br.haven. J. KEIZER. Eerste interne bedrijfseiirsns „Laagste cijfer nog altijd zeven" moet worden genomen. „Welnu" heeft de Duivelandse boer destijds gezegd, „kom dan maar eens buiten werken". Het was meer als een grap bedoeld, maai de meisjes hebben het blijkbaar zeer serieus opgevat, want sinds enige tijd hebben zij zich te Brui nisse genesteld met het doel op het land te werken. In noodwoning Wel iets anders dan patiënten wassen en injekties geven dus. De vier dames hebben zich geïnstal leerd in een noodwoning, waarin zij hun huishoudentje drijven. Veel kan dat niet zijn, want voor dag en dauw zijn ze al in de weer. Een keer vond de boer het welletjes des middags laat en stelde de dames voor de volgende morgen om vijf uur te beginnen met hooien. De boer verscheen om vüf uur, maar toen hadden de verpleegsters er al een vol uur opzitten en waren al verschillende hooi-oppers gesta peld. Ze hanteerden de hooivork even vaardig als de injektiespuit. Onze zegsvrouwe (die liever on genoemd blijft), zei ons: „Ze zijn geweldig flink, die meisjes en ik heb er diep respekt voor". Nu. dat is niet overdreven, want zij hebben het voornemen te blijven totdat de aardappelen aan de kant zijn. Op 1 oktober moeten ze weer de witte schort voor en de verpleegsterskap op. Ze zullen hun Duivelands avon tuur wel aan de spieren kunnen voelen, nemen wij aan. WIK en Brouwershaven bekampen tweede plaats op de ranglijst in de le klas S.D.K.B. Goede kans op kampioenstitel voor Burgh II in ontmoeting tegen Stormvogels In nederlaagtoernooi neemt Bruse Bcys het op tegen Zierikzee A.S.V. „Brouwershaven" orga niseert traditionele wandeltocht KORFBAL. In de competitie van de Schouwen-Duivelandse Korfbal- Bond heeft Burgh zaterdagavond in de plaatselijke derby tegen Zeemeeu wen aan één puntje genoeg om ook dit jaar in de le klas het kampioen schap weer op zak te steken. Hoewel Zeemeeuwen bij dit treffen het ter reinvoordeel heeft, zullen zij er toch wel niet in slagen de groen- witten van de titel af te houden. Bij de ontmoeting tussen WIK en Brou wershaven, te Kerkwerve, staat de uiteindelijke bezetting van de twee de plaats op de ranglijst op het spel. Het terreinvoordeel geeft wellicht hierbij de doorslag. Te Zierikzee maakt Unitas tegen Nieuwerkerk een kansje op een puntenverdeling. In de 2e klas A staat de belangrijke wedstrijd tussen Burgh II en Storm vogels op het programma. Weten de Burgh-reserves deze wedstrijd in winst om te zetten, waartoe wij hen een goede kans geven, dan kan de titel hen praktisch niet meer ont gaan. DOSKO gaat met de beste troeven in handen op bezoek bij Nieuwerkerk II. Hedenavond speelt NOAD te Dreischor tegen Velocitas waarbij zij een goede kans op de winst maken. In de 2e klas B kan Zwaluwen '61 haar uitstekende po sitie behouden door thuis van Brou wershaven II te winnen. WIK II gaat te Ouwerkerk op bezoek bij SVOWK waar het hard zal moeten aanpakken om beslag op de volle buit te leggen. In de 3e klas is Zee meeuwen II vrijwel zeker van dc winst nu WIK IV op bezoek komt. WIK III heeft iels betere kansen dan het op bezoek komende Renes- se, terwijl Brouwershaven III te Zierikzee niet geheel kansloos is te gen Unitas II. ADSPIRANTEN. In groep I zal Renesse er in eigen omgeving wel niet in slagen Burgh A van het lijf te houden. Zeemeeuwen heeft nog lang niet van DOSKO gewonnen, terwijl Zwaluwen '61 bij het bezoek aan Burgh B de winst wel voor zich zal opeisen. In groep II zullen Brou wershaven en Nieuwerkerk elkaar wel niet veel ontlopen. DES maakt te Sirjansland een goede kans op de inzet legen Unitas. VOETBAL. In haar nederlaagtoer nooi komt Bruse Boys morgenavond in het veld tegen Zierikzee waarvan het verleden jaar in een uitstekende wedstrijd slechts met 1 doelpunt verschil verloor. Ook nu zullen de Boys ongetwijfeld weer hun uiterste best doen om met een zo eervol mo gelijk resultaat uit de bus te komen. Zondagmiddag speelt Dreischor op haar terrein een vriendschappelijke wedstrijd tegen Brouwershaven. WANDELSPORT. Voor de wan delsportliefhebbers op ons eiland staat morgenmiddag weer de tradi tionele wandeltocht, over 15 en 25 km., van de A.S.V. Brouwershaven op het programma. Gezien de erva ring en het succes wat de A.S.V. Brouwershaven bij haar vorige door haar georganiseerde tochten -heeft weten te oogsten, mag ook nu weer voor de wandelsportliefhebbers een aangename middag tegemoet worden gezien. Do overstromingen tengevolge van hevige regenval in zuid-Japan hebben deze week volgens de politie 26 slachtoffers gecist. Zes mensen worden vermist. ZIERIKZEE, 5-7. Tijdens een bij eenkomst in de cantine van het fa brieksgebouw aan het industrieter rein, heeft de bedrijfsleider, de heer G. van Weelden, namens de directie van Smit Bolnes N.V., woensdag avond diploma's uitgereikt aan een zeventiental cursisten - personeels leden, die met succes de eerste in terne bedrijfscursus - een cursus in het gebruik van precisie-meetinstru- menten - hebben gevolgd. Deze meet- cursus werd gedoceerd door de heer H. den Otter van Electro Smit te Slikkerveer. „Het is allemaal wel buitengewoon verheugend en geslaagd, want het laagste cijfer is nog altijd een zeven" aldus de heer Van Weelden in een hartelijk toespraakje tot de geslaag den. De cursus heeft drie maanden ge duurd en de heer Van Weelden schroomde niet het resultaat uniek te noemen, want niet alleen de jong ste werknemers, maar ook de oude ren onder de geslaagden zijn met goede cijfers uit de bus gekomen, al dus spreker, die stelde dat juist van de laatste categorie cursisten het stu deren een grote inspanning heeft ge vergd. Voor het vaststellen van de cijfers is een bepaalde formule ge bruikt, waarbij een uiteindelijk be haald totaal door zeven moest wor den gedeeld, om het rapportcijfer te krijgen. Met een apart cijfer werd aangegeven het tekeninglezen, een vak waar stellig nog wel eens een aparte cursus in zal worden gege ven. De heer Van Weelden veront schuldigde de directeur, de heer D. Smit, die wegens ziekte verstek moest laten gaan. Hij ging hierna over tot het uit reiken der diploma's. De twee beste cursisten, de heren P. M. Flikweert te Nieuwerkerk en I. J. v. d. Zande te Haamstede ontvingen een fraaie Engelse sleutel, terwijl de andere cursisten als presentje een metalen maatlint in ontvangst mochten ne men. Dankwoorden Een speciaal dankwoord ontving de heer Den Otter voor zijn prettige wijze van doceren. In zijn dank woord betrok de heer Van Weelden ook de heer W. Hack, directeur van machines maken, secuur meten de technische school te Zierikzee, die als gecommitteerde bij het examen optrad. De dank van de cursisten werd vertolkt door de heer B. van Grootheest te Zierikzee, die vooral onderlijnde hetgeen de bedrijfsdirec tie doet voor de werknemers. Hij overhandigde de heren Den Otter en de leermeester van Smit Bolnes N.V., de heer C. J. H. Janzen, die assisteerde bij de cursus, een pre sentje. De bedrijfsleider dankte verder de heer Den Otter, die hij bedacht met een elektrische mixer en de heer Hack, die een zilveren asbakje in ontvangst mocht nemen. De heer Den Otter dankte de leerlingen voor de ondervonden steun en ried hen aan: „Breng in de praktijk wat je geleerd hebt". De heer Hack bracht in een dankspeechje naar voren, dat Schouwen-Duiveland mede door de komst van Smit Bolnes een bete re tijd tegemoet gaat. Hij hoopte dat aan het op gang gebrachte proces de l.t.s. durend zal mogen bijdragen en hij wees op de mogelijkheden, die de l.t.s-er nadien heeft. Zo zijn er zelfs twee Schouwen-Duivelandse l.t.s.-ers in opleiding voor ingenieur aan de T.H. te Delft. Tot slot merkte hij op dat de thans voltooide cursus wel bewezen heeft dat in deze streek onder de jongeren nog wel echte werklust steekt. De geslaagden Tot slot laten wij hieronder de na men van de (vijftien overige) ge slaagden volgen: de heren: J. Hatz- mann, Zierikzee; H. G. de Glopper, Ellemeet; P. Verwest, Zierikzee; P. Geluk, Zierikzee: B. van Grootheest, Zierikzee; K. Nikerk, Dreischor; J. Hoogerwerf, Bruinisse; H. II. Bil, Ouwerkerk; A. M. van der Bijl, Haamstede; H. J. Fooy, Haamstede; C. F. J. J. den Boer, Zierikzee; J. P. Evertse, Haamstede; W. Haak, Nieu werkerk; R. Steur, Burgh en T. C. van Beveren, Zierikzee. Een drietal bejaarde dames sloeg Schouws- en dus goedgemutst de ver richtingen van de jeugd gade. Ze moeten wel gedacht hebben: „in onze jeugd ging het allemaal anders". (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). SPORT Indeling zondagcompetitie seizoen 1962/1963 Motorschip gezonken in vluchthaven te Zijpe BRUINISSE, 5-7. Het motorschip „Rea", schipper J. Rensen, geladen met grint is omstreeks zes uur don derdagavond in de Vluchthaven te Zijpe gezonken. Het schip had. ma- chineschade en werd door de sleep boot „Nicole" de Vluchthaven bin nen gesleept. Toen het schip aan de palen gemeerd was ging het plotse ling zinken. De oorzaak schijnt le zijn dat een gedeelte van de schroef as wa9 losgeraakt waardoor via de schroefkoker het water het schip binnen kwam. De 56-jarige Duitse schilder F. Wcng zal voor een Brits hof terecht moeten staan op beschuldiging van poging tot vernieling van een teke ning van Leonardo da Vinei, waar van de waarde op acht miljoen gul den wordt geschat. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren: 26 juni: Geeraard Ro bert, z. van Gerardus Christiaan Jo hannes van de Wiel en Annemarie Jansen (Westerschouwen); 28 juni: Johanna Maria Albertha, d. van Jo hannes Cornelis Gilden en Hennie Geertruida van Gcesbergen; 2 juli: Willem Jan, z. van Adriaan van Leersum en Maria van den Berge (Zonnemaire); 3 juli; Cornelia Jaco- ba, d. van Jan' Cornelis Pannckoek en Fransina Janna Peute; 4 juli: Ma ria Ingetje, d. van Willem den Boei en Sara van Hoeve; 4 juli: Nicole Stella Maria, d. van Paul Renè Ma- ric vjm der Sneppen en Julia Rosa lia Maria Bogacrt; 5 juli: Lecndert Jacobus, z. van Anthonie Hendrik Iloogerheidc en Nelly Adriana Dale bout (Bruinisse). Gehuwd: Johannis Willem Hage, 23 j.. (Brouwershaven), en Theodora Maria Robbers, 21 jr. Overleden: 29 juni: Maria Natie, 60 j„ gehuwd geweest met Cornelis de Boer (Brouwershaven!; 30 juni: Anthonie Krijnse Locker, 62 j., echt genoot van Lena Joppa Flikweert. GYMNASTIEKFEEST „JONG DREISCHOR" Bij gelegenheid van het zilveren jubileum organiseerde de vereniging „Jong Dreischor" op het sportpark te Dreischor een geslaagd gymnastiekfeest. Op de foto: een groep gymnastes staat aangetreden om een knotsoefening te beginnen. ZIERIKZEE, 5-7. Door de compe titieleider van de afdeling Zeeland der K.N.V.B. is de indeling van de zondagcompetitie voor het aanstaan de seizoen bekend gemaakt. In te genstelling met vorige jaren zijn de Schouwse clubs welke in de eerste klas zullen uitkomen nu ingedeeld met verenigingen uit Zuid-Beveland en Walcheren. Voor de betrokken verenigingen wordt hiermede het competitie-programma in niet onbe langrijke mate aantrekkelijker, ter wijl tevens het buiten-eilandelijk kontakt er toe kan bijdragen het spelpeil op ons eiland op te voeren. De verwezenlijking van deze afde ling zal evenwel in de eerste plaats afhangen van het feit of in de win termaanden de namiddag-dienst van de provinciale boot tussen de Val en Kats gehandhaafd zal blijven. Naar de competitieleider mede deelde is het nog mogelijk dat en kele kleine wijzigingen zullen wor den aangebracht. Naar wij verne men acht de vereniging •'Zonnemaire de indeling in de eerste klas A te Ingezonden mededeling zwaar voor haar, zodat deze vereni ging zeer waarschijnlijk nog zal in gedeeld worden in de tweede klas C welke nog geheel uit elftallen van ons eiland bestaat. De indeling van de eerste klas A is: Brouwershaven; Domburg; Drei schor; Hansweertse Boys; Kruinin- gen; Noormannen; Patrijzen; Renes se; Robur en Zonnemaire. De tweede klas C ziet er als volgt uit: Brouwershaven II; Burgh II; Dreischor II: Renesse II; SVOWK en Zierikzee II. Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2