DE ZIERIKZEESCHE COURANT in dit nummer. Eerste bedrijfscursiis Smit Bolnes JS.V. Ongeregeldheden in Oran tijdens viering onafhankelijkheidsdag Indonesische para's bij Kaimana gedood Succesvolle aanval Cliroesjtsjef over op Wilhelminatop oorlog en vrede Kennedy over lotsverbondenheid tussen V.S. en komende Europese Unie Financiële steun aan K.L.M. J H.H. adverteerders! Zfc r Pt bilt Prinsessen zagen werkend Suriname in Brokopondo- district ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 6 JIJl.I 1%2 118e jaargang No. 19203 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken t Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 N<j 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. Schietpartij in het wihle weg zaaide paniek DE ACTIES IN NIEUW-CUINEA ORAN, 5-7. Donderdag hebben zich in Oran de eerste ongeregeldheden voorgedaan sedert de onafhankelijk heid van Algerië. Onder de feestvierende menigte brak paniek uit toen plotseling enkele schoten vielen. Door dat men dacht dat de O.A.S. weer met terreurdaden was begonnen, namen de Algerijnen spoedig een dreigende houding tegenover hun Europese stadgenoten aan. Het duurde niet lang of iedereen, de militairen van het Alge rijnse bevrijdingsleger, de burgers van het bevrijdings- front, de hulppolitie en de Franse soldaten, schoot in het wilde weg. De ramingen van het aantal slacht offers als gevolg van deze vechtpar tijen lopen uiteen. In Algerijnse na tionalistische kringen heeft men als voorlopig aantal tussen 20 en 30 do den en meer dan 50 gewonden. In het regeringscentrum Rocher Noir noemden gewoonlijk welingelichte kringen een aantal van 13 doden en 25 gewonden onder de Europese be volking en een zeker even hoog aan tal aan Algerijnse kant. Een officiële bekendmaking wordt niet voor heden (vrijdag)avond verwacht. Een door verslaggevers gemaakte telling kwam tot 14 gedode Europeanen, van wie 13 door messteken zijn vermoord. In de rest van Algerië was het rustig. Ben Bella in Cairo CAIRO. Mohammed Ben Bella, het lid van de Algerijnse regering, dat het niet eens is met de maatregel van zijn collega's, die het opperbevel van het bevrijdingsleger naar huis stuurden, heeft donderdag enkele uren met de president van de Ver enigde Arabische Republiek, Nasser, gesproken. Volgens gewoonlijk be trouwbare bronnen hield de bespre king verband met bemiddelingspo gingen van Nasser in het geschil tus sen de Algerijnse regeringsleiders. Men verwachtte, dat Ben Bella nog in Cairo zal blijven. VATICAANSTAD. In een speciale radio-uitzending ter gelegenheid van de onafhankelijkheid van Algerië, heeft Paus Joannes gezegd te zul len blijven bidden voor Algerië. De jongste gebeurtenissen in dit land hebben ons vertrouwen gegeven, al dus de Paus. De toestand in Oran ORAN. Over de ongeregeldheden in Oran wordt nog gemeld, dat een aantal Europeanen door Algerijnen is mishandeld en dat de Algerijnse hulppolitie vrachtauto's vol Europea nen ophaalde voor ondervraging. De meesten werden later in de middag vrijgelaten. Ruim vijf uur nadat de eerste scho ten waren gevallen openden Franse militairen in de omgeving van het spoorwegstation het vuur op Alge rijnen, naar zij zeiden uit zelfverde diging. Het is niet bekend of en hoe veel slachtoffers hierbij zijn geval len. Gedurende de middag werden Europese huizen door Algerijnen vanuit hpn auto's beschoten. Voordat een uitgaansverbod werd ingesteld verschenen opnieuw groe pen Algerijnen op straat, die leuzen vóór of tegen vice-premier Ben Bella riepen. Volgens Europeanen riep de ene groep „Ben Bella aan de macht" en de andere „Ben Bella aan de galg". IIOLLANDIA, 5-7. By een aanval op Indonesische parachutisten in hei gebied van Kaimana is weer een aantal parachutisten gesneuveld. Dit heeft het gcuvernementsbureau in Ilollandia meegedeeld. Uit een gevangenenverhoor is ge bleken dat een twintigtal Indonesiërs vrijwel zonder wapenen door het oerwoud trekt. In het gebied van Merauke heb ben patrouilles met medewerking van de bevolking Indonesische para chutisten in een hinderlaag gelokt. Bij het vuurgevecht dal ontstond vielen aan Indonesische zijde enkele doden. Er werd o.m. een terugstoot- loze vuurmond buitgemaakt. De acties bij Teminabuan zijn thans wel afgelopen. Tijdens een kort vuur gevecht werden daar hoogstwaar schijnlijk de laatst overgebleven pa rachutisten gedood. Tenslotte vielen ook in het actie gebied nabij Fak-Fak aan Indone sische zijde enige doden; één para chutist werd daar gevangen geno men. WASHINGTON. 5-7. - President Kennedy heeft donderdag op zyn wekelijkse persconferentie verklaard te verwachten dat sneller voortgang zal worden gemaakt met de verwe zenlijking van het streven naar Europese eenwording, wanneer een besluit is genomen met betrekking tot de Britse aanvrage voor het lid maatschap van de Europese gemeen schappelijke markt. „En ik hoop dat deze beslissing nog deze zomer zal vallen", aldus Kennedy. De president weidde nog uit over zijn oproep van woensdag j.l. tot het uitgeven van een verklaring inzake de lotsverbondenheid tussen de Ver enigde Staten „en de in het zicht ko mende Europese Unie". Ik zou vooral gaarne zien dat er nauwe betrekkin gen komen tussen een Verenigd Europa en de Verenigde Staten", al dus Kennedy. Hij vervolgde: „Ik hoop dat, in dien er een Europese Politieke Unie komt. de Verenigde Staten en een verenigd Europa het eens zullen wor den over zaken als de handel, munt eenheden en de militaire politiek". De president, die er de nadruk op legde dat Europa in de eerste plaats zijn organisatie moet voltooien, zei ook: „Het door mij beoogde nieuwe Atlantische deelgenootschap moet geen „rijkeluisclub" worden. Andere landen moeten er deel aan kunnen nemen en ér profijt van kunnen hebben". Engeland en de E.E.G. LONDEN, 5-7. Minister Heath, de voornaamste onderhandelaar voor Groot-Brittannië bij E.E.G.-bespre- kingen, heeft donderdag op een bij eenkomst te Bexley, in de buurt van Londen, heftig ontkend, dat, zoals sommige berichten wilden, Groot- Brittannië bij toetreding tot de ge meenschappelijke markt afstand zou moeten doen van atoomgeheimen. Hij zei voorts, dat de Verenigde Staten Engeland niet in de gemeen schappelijke markt „duwen" en dat Groot-Brittannië de banden mei het Gemenebest zou bewaren. MOSKOU, 5-7. Chroesjtsjef heeft donderdag in een rede tot pas be noemde officieren verklaard, dat het „de historische zending van de Rus sische strijdkrachten is om de vrede te bewaren, de oorlog te voorkomen en datgene wat het socialisme, be reikt heeft, te verdedigen tegen el ke inbreuk van buitenaf". De communistische partij en het Russische volk hebben bij het ont werpen van het nieuwe partijpro gram een vitaal belang bij een ta- biele vrede, zo zei hij. Daarom, aldus de Russische pre mier. houden wij met kracht vast aan het Leninistische principe van de vreedzame coëxistentie van de socialistische en kapitalistische lan den. De socialistische landen hadden geen agressieve plannen tegen an dere volkeren en mengden zich niet in hun binnenlandse aangelegenhe den. De doodstraf in Engeland o LONDEN, 5-7. - Lord Harewood, neef van koningin Elizabeth en lei der van de campagne voor afschaf fing van de doodstraf in Engeland, heeft donderdag een petitie inge diend bij premier Macmillan. waar in aangedrongen wordt op afschaf fing van de doodstraf. Het verzoek schrift was getekend door rond ze venduizend vooraanstaande Britten, onder wie een dertigtal bisschoppen, de voormalige directeurTgeneraal der U.N.E.S.C.O., Julian Huxley en de filisoof Bertrand Russell. Verhoging schadeloosstelling T weede-Kamerledcn DEN HAAG, 5-7. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend beogende de verhoging van de schadeloosstelling voor de leden van de Tweede Kamer. Voorgesteld wordt deze schadeloosstelling te ver hogen van f 10.000,tot f 15.000, en voorts wordt in overweging ge geven de jaarlijkse vergoeding voor reiskosten te bepalen op f 2400, HOLLANDIA, 4-7. Naar eerst thans bekend is geworden, hebben drie be woners van de Baliemvallei in het voetspoor van de ontdekkingsreizi gers L or enz en Cremers - bekend uit militaire onderzoekingsexpedi- ties in het begin van deze eeuw in Nieuw-Guinea - een succesvolle aan val gedaan op de met eeuwige sneeuw bedekte Wilhelminatop. Het zijn de paters Arie Blokdijk en Her man Verheyen en onderwijzer W. Westerink, die tezamen met twee Dani-jongens, Winnetou Dabbi en Wareken Aloa er op 7 juni in slaag den de 4540 meter hoge top via de uiterst steile noordwand te beklim men. Tijdens voorverkenningen wer den onder meer rijstblikken en fles sen gevonden op een hoogte van 4100 meter. Vermoedelijk zijn dit restan ten van de expeditie van de Ameri kaanse miljonair Archbold in 1938. Tot grote verbazing van de berg beklimmers werden ook drie uit heemse verwilderde honden aange troffen, vermoedelijk eveneens tot vooroorlogse expedities behorend. De eigenlijke beklimming nam een volledige dag in beslag, toaarbij de klimmers werden geplaagd door een striemende hagel en natte sneeuw buien. Bij de verdere verkenningen naar de Prins Hendrik-top werd een nimmer op enige kaart aangetekend prachtig bergmeer van flinke grootte aangetroffen. Churchill goed vooruit LONDEN, 5-7. Sir Winston Chur chill, die in een Londens ziekenhuis verpleegd wordt wegens 'n dij been- fractuur, blijft goed vooruit gaan. Hij mag nu en dan opstaan. Zijn pols is enigszins onregelmatig, maar dit is volgens de artsen geen reden lot bezorgdheid. DEN HAAG, 5-7. De vaste com missie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer is vry alge meen van oordeel, dat het rijk de K.L.M. in de huidige, zeer moeilijke omstandigheden op de een of andere wijze zal moeten bystaan, aangezien haar voortbestaan voor ons land van grote betekenis moet worden geacht. Dit wordt opgemerkt in het voor lopig verslag van de vaste commis sie over bet wetsontwerp tot het ver lenen van een tijdelijke financiële steun aan de K.L.M. In dit verslag zegt de commissie onder meer het in hoge mate te betreuren, dat het wetsontwerp niet eerder ingediend Driedaags congres Jehova's Getuigen Ook delegatie uit Zierikzee aanwezig TILBURG, 6-7. In het gemeente lijk sportpark te Tilburg is de eerste van een serie van vier nationale con gressen van Jbhova's-getuigen be gonnen. Dit driedaagse congres, dat als thema 'heeft „moedige bediena ren" zal worden gevolgd door soort gelijke congressen in Delft, Gronin gen en Doetinchem. Het congres in Tilburg is bedoeld voor de Jehova's- getuigen uit zuid-Nederland, Rotter dam en Utrecht. De Jehova's-getui gen hebben plannen volgend jaar weer een serie wereldcongressen te houden. Men deelt on9 mede dat ook een Zierikzeese delegatie van Jehova's- getuigen bij het congres te Tilburg tegenwoordig is. LOPIK, 5-7. De voorzitter van de Nederlandse Jeugdgemeenschap, ds. N. O. Steenbeek, zal vrijdagmorgen 13 juli in het gemeentehuis te Lopik op symbolische wijze een cheque ten bedrage van f 2000.000 overdra gen aan de voorzitter van de Neder - derlandse Organisatie voor Interna tionale Bijstand, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst. De door de N.J.G. gevoerde „jeugdactie 10 x 10" - in het kader van de „Freedom from hunger Campaign" - speciaal om het zogenaamde „erfgewassen- project" in Dahomey (Afrika) te kunnen uitvoeren in samenwerking met NOVIB en FAO (de voedsel- en landbouworganisatie van de Ver. Dit nummer.bestaat uit 8 pagina's Zelden ziet men zulke diep- a zinnige gezichten als bij het J bestuderen van een spijskaart. Uw advertentie voor de komende uitverkoop ont vangen wij graag enige dagen vóór de plaatsings datum. Wij kunnen deze dan tijdig gereedmaken. DE DIRECTEUR, W47 „Actie 10 x 10" brengt twee miljoen gulden op Naties) wordt thans afgesloten. Er is een „fotoboek 10 x 10" in voor bereiding. De boeddhistische monnik die bijna drie jaar geleden de premier van Ceylon, Bandaranaike, heeft vermoord, Taldoewe Somarama, is vrijdagmorgen in de Welikade-ge- vangenis in oost-Colombo opgehan gen. Somarama was 25 uur voor zijn lerechtstelling tot het christendom overgegaan. Tempera tuur iets hoger Verwachting tot zaterdagavond: Enkele opklaringen en morgen op de meeste plaatsen droog; dezelfde of iets hogere temperaturen; matige tot zwakke wind, aanvankelijk tussen noordwest en west. later tussen west en zuidwest. 7 juli. Zon op 4.28. onder 21.00. Maan op 10.14, onder 23.50. 8 juli. Zon op 4.29, onder 21.00. Maan op 11.18, onder 9 juli. Zon op 4.30, onder 20.59. Maan op 12.23, onder 0.10. Eerste kwartier: 10 juli te 0.40. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 7 juli 6.47 v.m. 18.56 n.m. 8 juli 7.30 v.m. 19.32 n.m. 9 juli 8.10 v.m. 20.15 n.m. BROUWERSHAVEN 7 juli 6.13 v.m. 18.40 n.m. 8 juli 6.54 v.m. 19.17 n.m. 9 juli 7.36 v.m. 20.01 n.m. Doodtij: 12 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-6. - Het K.N.M.I. deelt mede: Bij IJsland is een nieuwe de pressie verschenen onder invloed waarvan de circulatie zich boven west-Europa langzaam wijzigt. De wind neemt verder af met later een tendens tot krimping naar zuidwest. Daarmede komt de aanvoer van de koude lucht tot staan terwijl ook de kans op regen afneemt. In het tem- peratuur-verloop komt morgen nog niet veel verandering. Wel kan de temperatuur overdag een paar gra den hoger worden als gevolg van tijdelijke opklaringen. Fraaie tocht met korjaal op rivier naar Berg en Dal DE KONINKLIJKE REIS NAAR DE WEST. Links: enkele schilderachtig geklede inwoners van Suriname, die reeds lang voor de aankomst van het vliegtuig met de prinsessen op het vliegveld Zanderij stonden te wachten om een glimpje van de hoge be zoekers op te vangen. Rechts: de aankomst: de prinsessen worden begroet door de ivaarnemend gouverneur van Suriname, Z. Ex. A. Currie. PARAMARIBO, 5-7. - Donderdag hebben de prinsessen Irene en Mar griet nu eens niet alleen kennis ge maakt met een juichend, maar ook met een hard werkend Suriname. De tocht ging namelijk naar Afobaka, de plaats waar binnenkort een stuw dam in de Suriname-rivier zal zijn gebouwd en elektrische stroom zal worden opgewekt ten behoeve van een grote aluminiumfabrick. Eerst reed het gezelschap per au to van Paramaribo naar het bau- xietcentrum van de Surinam Alu minum Company te Paranam. Van uit de auto's bad men een goed uil- zicht op de bauxiet-bedrijven en op de plaats waar straks een grote alu miniumfabrick zal verrijzen. De vrouwelijke bevolking van 't plaats je was uitgelopen om de hoge gasten hartelijk te verwelkomen, doch er was helaas geen tijd om uit te stap pen. Vervolgens reed men naar Afo- bakka, over een weg die door de Amerikanen in veertien maanden ten behoeve van de werkzaamheden bij de stuwdam dwars door bossen, moerassen en bauxiet-hcuvels was aangelegd. In Afobakka aangekomen gebruik te men eerst ten huize van de Ame rikaanse bedrijfsleider een koele dronk waarna de vermoeienissen van de tocht spoedig waren vergeten. Toen volgde een rit naar de in aan bouw zijnde stuwdam. Vanaf de zg. uitkijk-heuvel kreeg men een prach tig beeld van de werkzaamheden. De dam en het in aanbouw zijnde wa terkracht werk werden natuurlijk ook van dichtbij bekeken. De werk zaamheden vormen een bijzonder spectaculair schouwspel, vooral als men bedenkt dat hier enkele jaren geleden alleen nog oerbos aanwezig was. De prinsessen namen dan ook node afscheid van deze plaats. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan het nieuwe bestuurscen trum te Brokopondo. Een volkomen modern dorp is hier midden in het oerwoud opgetrokken. De prinsessen brachten een bezoek aan het be stuursgebouw waar zij werden ver welkomd door de districtscommis saris dis. J. Michels. De prinsessen bewonderden hier 't prachtige hout snijwerk en andere kunstvoorwer pen van de bosnegers. Later volgde een rondgang door het dorp. Inmiddels was de zon weer fel gaan schijnen zodat een ieder toch wel blij was, dat de kpelte van het. logeergebouw kon worden op gezocht, waar de lunch werd geser veerd. Tocht met korjalen Daarna brak een van de plezierig ste programma-punten aan. name lijk een tocht met korjalen met bui tenboord-motor op de Surinameri- vier naar Berg en Dal. Dat dit de prinsessen bijzonder goed beviel kon van hun gezichten worden afgele zen. Hier kon men dan ook heel wat natuurschoon én prachtige vlinders en vogels bewonderen. Enkele ma len kwam men een bootje met bos negers of indianen tegen, waarbij er hartelijk over en weer werd ge zwaaid. Dit was ook het geval wan neer men een dorpje passeerde. Ver moedelijk kwam er voel te snel een einde aan deze tocht. In het dorpje Berg en Dal uitten de bewoners hun vreugde over het bezoek overduide lijk door een danspartij. Met veel belangstelling keken de beide prin sessen naar de ongelofelijk lenige en ritmische bewegingen van de dan sers. Hierna aahvaarddc men de terug tocht, want men wilde in Paramari bo terug zijn voordat de duisternis was ingevallen. Daar deze tocht toch wel vermoeiend was geweest stond er voor dezelfde avond niets meer op het programma.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1