DE ZIERIKZEESCHE COURANT Prinsessen Irene en Margriet uitbundig verwelkomd in Suriname Ver. Staten willen atlantische associatie Regering maakte 20 km lange triomftocht Dreigende „broederstrijd" tussen Algerijnse nationalisten? Frankrijk akkoord met gesprek over Europese politieke Unie „Enige vordering met Berlijn" Gasten verlaten Schouwse Westhoek als gevolg van de koude ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 5 JULI 19G2 118e jaargang No. 19202 WAARIN OPGENOMEN 1797-1869 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Oudheidkundig geheim in slotgracht Haamstede EEN HEERLIJKE REIS Het hegou met zon, later kwam de regen Verklaring van Kennedy Dit nummer bestaat uit 12 pagina's PARAMARIBO. 4-7. Het pro gramma van de tweede dag van het bezoek van de prinsessen Irepe en Margriet aan Suriname werd al vroeg begonnen. Reeds om half acht begaven de beide prinsessen zich in gezelschap van de waarnemend gouverneui; van Suriname en mevr. Currie te voet naar het monument voor de gevallenen. Bij het monument waren tal van civiele en militarie autoriteiten, de putaties van oud-strijders en Korea- vrijwilligers alsmede de militaire kapel aanwezig. Na aankomst van het hoge gezel schap werd het Wilhelmus gespeeld. Vervolgens werd de krans door de adjudant, kapitein-luitenant ter zee A. J. de Graaff, aan de prinsessen overhandigd. Na de kranslegging werd een minuut stilte in acht geno men. waarna de militaire kapel het Surinaamse volkslied speelde. De dag begon met mooi weer, de palmen rond het monument en de pittoreske waterkant werden dan ook door de zon overgoten. Vele kin deren spijbelden nu de scholen geen vrijaf hadden gekregen. Langs de 300 meter lange weg, die de prinses sen van het gouvernementshuis naar het monument voerde, stonden dui zenden toeschouwers, die, aanvanke lijk wat verlegen, spoedig dank zij het spontane optreden van de prin sessen Irene en Margriet in gejuich losbarstten, waarbij vooral de jeugd zich niet onbetuigd liet. Enorme belangstelling Voor de aankomst van de prinses sen Irene en Margriet op het vlieg veld Zanderij bestond zo'n grote be langstelling, dat er geen autobus meer in de omgeving van Parama ribo te huur was. Alle mogelijke voertuigen waren ingeschakeld om bij de aankomst aanwezig te kunnen zijn. Op het vliegveld werden de prin sessen nog begroet door een aailtal kinderen in Indiaanse kledij. Verder was er ook een Kotto-missie, geheel het Oranje hnis niet vreemd is: zij heet namelijk mevrouw van Dillen burg. Door de stortregen kregen de prin sessen in het dorpje onverwacht he laas niet de fraaie Kotto-missie- kostuums te zien. Deze kostuums kunnen namelijk geen regen velen. Gelukkig waren er in de andere stopplaatsen waar de zon toen weer scheen, voldoende Kotto-missies aan- ALGERIJE ONAFHANKELIJK Oiiüfhankelijkheidshemel niet onbewolkt wezig zodat de hoge gasten ook in dit opzicht niets te kort zijn geko men. Oud vrouwtj'o Toen de prinsessen op het balkon van het gouvernementshuis te Para maribo waren verschenen riep een oud Creools vrouwtje met een oran je hoofddoek om enthousiast: „75 jari mi habi, no mi shee me prins, mi koningin nagga drie foe me prin ses,if Gado kan djie me na kraktie foeliebie so dattie me kan shee a pikien prinses Marijke ete dan me sa de gerust, becaasie dan me shee a here koninklijke famillie". Een wonderstaaf Amerikaanse ingenieurs heb ben een staaf vervaardigd die geheel alleen elektriciteit kan opwekken. Zij bestaat aan de ene kant uit radio-actief stron- tium-90 dat ivarmte produ ceert. De rest is strontium-ti- tanaat dat de hitte in elektri citeit omzet. De staaf produ ceert slechts zeer weinig elek triciteit maar men hoopt het vermogen sterk te vergroten. ALGIERS, 3-7. De Algerijnse voorlopige regering is dinsdag in Algiers aangekomen, op haar twin tig kilometer lange tocht van het vliegveld geestdriftig toegejuicht door een geweldig aantal Algerijnen die met ontroering het langver wachte ogenblik hebben beleefd: de onafhankelijk wording van hun land. Dinsdagochtend om half ell' werd het door president de Gaulle onder tekende regeringsdocument open baar gemaakt, waarbij de onafhan kelijkheid van Algerië werd erkend. Zondag had meer dan negenenne gentig procent van de kiezers voor onafhankelijkheid van Algerië en samenwerking met Frankrijk ge stemd. Duizenden jongeren van het nati onale bevrijdingsfront in witte hem den en zwarte broeken, vormden langs de route een erehaag. De pre mier van de voorlopige regering, Ben Joesoef, Ben Chedda en de vice-premier en minister van bin nenlandse zaken, Belkacem Krim, stonden rechtop in 'het legervoertuig begeleid door officieren van het be vrijdingsleger. Verklaring van Ben Bella Aan de niet geheel onbewolkte onafhankelijkheidshemel van Alge rië verscheen op deze dag een ver klaring van vice-premier Ben Bella, die op niet al te beste voet staat met zijn regeringspartners. Vanuit Bengazi in Libië liet hij weten, dat hij niet van de partij zou zijn, doch Algerië binnenkort op eigen gele genheid zou binnenreizen. De onder stroom staande grens- versperring tussen Algerië en Ma rokko is dinsdagmiddag opengesteld Ook de grens met Tunesië zou wor den opengesteld. Bij zijn aankomst in Algiers hield premier Ben Chedda een rede, waar in hij onder andere zei, dat de volkswil de betrouwbaarste afweer is tegen „het militaire dictatorschap Vaarvan sommigen dromen". Het Britse pex-sbureau „Exchan ge Telegraph" heeft een anonieme brief ontvangen met een „etiket", dat van de achterkant van het door Goya geschilderde portret van de Hertog van Wellington zou zijn ge haald. Dit schilderij, dat op ruim 1.4 miljoen gulden geschat wordt, ig het vorig jaar augustus gestolen uit de „National Gallery" in Londen. Eerste element IJ-tunnel geplaatst PHILADELPHIA, 4-7. President Kennedy heeft woensdag in Phila delphia ter gelegenheid van de Amerikanase noaihankelijkheidsdag een toespraak gehouden op een bij eenkomst van gouverneurs der V.S. en hierin gezegd, dat zijn land be reid is met een Verenigd Europa te spreken over middelen om een „con crete atlantische associatie te vor- De V.S. zijn bereid een verkla ring van onderlinge afhankelijkheid te onderschrijven en deel te nemen aan een voor de betrokken partijen voordelige alliantie „tussen de nieu we unie die in Europa ontstaat en de oude Amerikaanse Unie welke bijna twee eeuwen geleden in Phi ladelphia werd gesticht. Het Amerikaanse staatshoofd ver klaarde, dat een dergelijke alliantie niet in één enkel jaar of gemakke lijk tot stand zou kunnen komen, maar „de wereld wete dat deze thans ons doel is". Veroline bouwde een miljoen Ion ROTTERDAM, 4-7. Scheepsbouwer Cornelis Verolme heeft opnieuw een indrukwekkend getal bereikt: hij droeg woensdagmiddag op de vrij woelige Noordzee de 10.350 ton dw. metende vrachtvaarder „Amstelland" over aan de Koninklijke Hollandsche Lloyd en dat impliceerde dat zijn zes werven, waarvan de eerste pas tien jaar geleden in bedrijf kwam, nu al voor één miljoen ton aan draagvermogen hebben afgeleverd. Verzoek 0111 bijeenkomst revolutionaire raad NEDERLAND ERKENT ALGERIJE DEN HAAG, 3-7. Het ministerie van buitenlandse zaken maakt het volgende bekend: De Nederlandse regering heeft met voldoening van hel resultaat van het op 1 juli jl. in Algei'ije gehouden referendum met de daai'op gevolgde erkenning van de onafhankelijkheid van Algerije door Frankrijk kennis genomen. Ne derland heeft besloten de nieuwe staat te erkennen en zal gaarne di plomatieke betrekkingen op ambas sade-niveau met de x*egering van Algerije aanknopen en in afwachting van de benoeming van ambassa deurs tot uitwisseling van tijdelijk zaakgelastigden overgaan indien de regering van Algerië hiermede in stemt. Artiesten naar Nieuw-Guinea SCHIPHOL, 4-7, Om drie uur woensdagmiddag is een eerste klei ne groep artiesten van Schiphol naar Biak vertrokken om op Nieuw-Gui- -ea ontspanning te brengen aan de Nederlandse militairen. Het zijn het uit man en vrouw bestaande accor deon-duo de Wico's en de Marichi- ca's, twee meisjes met een gitaar, c< c onder leiding van conferencier Frans du Mee een maand lang kris kras over Nieuw Guinea zullen rei zen. OUDJA (Noordoost-Marokko), 4-7. Algerijnse legerleiders in Oudja hebben aangedrongen op een on middellijke bijeenkomst van de Al gerijnse revolutionaire raad om een „broederstrijd" tussen de Algerijnse nationalisten af te wenden. In twee verklaringen die in de af gelopen nacht zijn uitgegeven, ver- ooi'delen het westelijke commando en het vijfde militaire gewest het ontslag van stafchef kolonel Boe ADENAUER IN FRANKRIJK PARIJS, .4-7. Reuters correspon dent in Parijs Harold King meldt: Frankrijk heeft ermede ingestemd te zullen onderzoeken onder welke voorwaarden de regeringsleiders der zes E.E.G.-landen hun onder handelingen kunnen hervatten over het vormen van een Europese poli tieke Unie, zonder te wachten op een besluit betreffende de Britse aanvrage voor het lidmaatschap van de Europese gemeenschappelijke markt. Dit was het antwoord van Franse regeringszijde, toen journalisten wilden weten of president de Gaulle het voorstel had aanvaard, dat hem dinsdag j.l. met grote aandrang door bondskanselier Adenauer is gedaan. Volgens deze 'bron heeft de pre sident er in 'beginsel mee ingestemd dit overleg te 'hervatten, daar het gehele denkbeeld voor de totstand koming van een politieke unie der zes E.Ë.G.-landen in zijn oorsprong van Frankrijk zelf afkomstig is. Doch de Gaulle en zijn ministers zijn thans sterk gekant tegen elke handeling, die zou kunnen worden Wie eei\ ezel van zichzelf maakt moet niet boos zijn als de mensen op z'n rug klimmen Aan onze abonné's in Zierikzee In verband met bet feit dat wij morgen (vrijdag 6 juli) over slechts cén bezorger beschikken, bestaat de mogelijkheid dat U de Nieuwsbode op die dag wat later ont vangt dan gewoonlijk DE DIRECTEUR Madian door de voorlopige regering Het vijfde gewest zegt, dat de ge- nei-ale staf alleen ontbonden kan woi'den door de revolutionaire raad en niet door de voorlopige «regering, „wier overhaaste intocht in Rocher Noir" in strijd wordt geacht met de besluiten van de raad. Geëist wordt een onmiddellijke bijeenkomst van de revolutionaire raad en de leiders van de militaire gewesten. opgevat als het opwei-pen van een nieuwe hinderpaal op de weg, die leidt naar een Brits lidmaatschap van de Europese gemeenschappelij ke markt en Britse deelneming aan een Europese politieke unie. Levering verwarming begint nu reeds ROTTERDAM, 4-7. Het be- drijf van de stadsverwarming in Rotterdam gaat met het oog op de huidige slechte weers omstandigheden de levering van warmte aan de verbrui kers zo spoedig mogelijk her vatten. In verband met revi siewerkzaamheden aan het lei dingnet en aansluitapparatuur zal het echter kunnen voorko men, dat aan bepaalde perce len geen warmte kan worden geleverd. Plaatselijk enkele buien Verwachting tot vrijdagavond: Hier en daar opklaringen en plaatse lijk enkele buien; ongeveer dezelfde temperatui'en als vandaag; zwakke tot matige, langs de kust af en toe vrij krachtige wind tussen west en noordwest. 6 juli. Zon op 4.27,, onder 21.01. Maan óp 9.09, onder 23.2ET. Eerste kwartier: 10 juli te 0.40. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 6 juli 6.13 v.m. 18.16 n.m. BROUWERSHAVEN 6 juli 5.37 v.m. 18.00 n.m. Spi-ingtij: 5 juli. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 5-7, Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie boven het zui den van de Oostzee vult langzaam op maar verplaatst zich maar wei nig. Daax'door blijft de wind in onze streken uit noordwestelijke richting waaien, zodat de aanvoer van koude lucht voortduurt. Alleen bij plaatse lijke opklaringen kan de tempera tuur overdag enkele graden hoger oplopen. In verband met de onstabi liteit van de lucht zullen ook mor gen plaatselijk weer buien voorko men. Aan de grenslijn tussexi de koudex'e lucht boven noord-, midden- en west-Europa en de warme lucht boven het Middellandse-zeegebied viel ook de afgelopen 24 uur weer uitgebreid regen. In noord-Italië 20 tot 40, in noord-Yoegoslavië 40 tot 60 m.m. Woensdagochtend vond in Amsterdam de „kiellegging" plaats van het eerste element van de IJ-tunnel. Op deze overzichtsfoto zien we hoe de eerste twee delen van dit element op hun plaats worden gebracht. De aanwezig heid van vele genodigden en autoriteiten verklaart het typisch Amsterdamse woord-grapje. Cliroesjtsjef: MOSKOU, 4-7. Chroesjtsjef is woensdag onverwacht verschenen op de receptie van de Amerikaanse ambassade in Moskou ter gelegen heid van de onafhankelijkheidsdag. De Russische pi*emier was in een beste bui en bracht verschillende malen heildronken uit op Kennedy en de „vriendschap". Hij zei dat hij van plan was om in augustus met vakantie te gaan. Sommigen van zijn kleinkinderen waren voor een va kantie aan De Krim, anderen wilden naar de Kaukasus. „En het is even moeilijk deze kwestie te regelen als het met de Amerikanen eens te wor den over het Duitse vraagstuk". Desgevraagd zei hij echter, dat ex- wel enige vordering is gemaakt in de richting van een oplossing van dit px-obleem. Prinses Beatrix opent tentoonstellingsgebouw DEN HAAG, 4-7. Prinses Beatrix heeft de nieuwe afdeling van het Haags gemeentemuseum, tijdens een bijeenkomst waarin het honderd jarig bestaan van dit cultureel cen trum werd gevierd, officieel geopend. Het nieuwe tentoonstellingsge bouw, dat gebouwd is als een vleu gel van het in 1935 door de ax-chitect Berlage ontworpen Haagse gemeen te-museum, is bestemd om de voort durende ï'eeks van grote en kleine tentoonstellingen, die het museum pleegt te oi-ganiseren op ai-tistiek en cultureel-historisch gebied, te huis vesten. Komende weken moeten veel goed maken WESTHOEK, 4-7. Met tempera turen van 13 a 14 graden zijn we zo af en toe in februari en maart heel blij. In juni en juli worden deze temperaturen echter een sta-in-de- weg, ook voor het recreatieleven in dc Westhoek. En we zitten er nu reeds enige weken mee. Elke dag hetzelfde weerbeeld. Koud en een vrij krachtige noordenwind, die niet pohoudt om polaire lucht aan te voeren. De gevolgen hiervan zijn de laatste dagen duidelijk te zien, want veel gasten gaan naar huis of zoe ken een plaats waar het beter is. Ze moeten hiervoor wel heel zui delijk zoeken, omdat zelfs België en Frankrijk ook in de koude greep liggen. Een hemelsbreed verschil met vorig jaai", toen het eigenlijke topseizoen x-eeds op volle toeren dx-aaide. Nu zijn er kampeerterrei- nen die volkomen leeg zijn, terwijl het op andex-e campings ook maar zeer mager is. De meest beschutte zijn nog de boffers. Verschillende bungalows zijn nog verstoken van bewonei's, terwijl ook de hotels een triest beeld tonen. De restex-ende 7 weken, want na afloop hiervan zit ten we reeds in september en begin nen de scholen weer, zullen wel zeer 'bijzonder moeten zijn om de stroppen goed te maken. Ging het vorig jaar geleidelijk omhoog met de drukte, nu moet er weer op ge rekend worden, dat bij een mogelijk omslaan van het weer, een ren naai de kustgebieden ondernomen zal worden, zoals we die nog niet ge kend 'hebben. Verder nadex-en de bouwvakanties, waarvan de West hoek van Sohouwen altijd haar deel krijgt. Zover is het echter nog niet, want dinsdag in de late namiddag wer den bij hoog water de niet talx-ijke badgasten van het strand gejaagd omdat de hax-de noox-dwester het nog vrij koude Noordzeewater tot vlak bij de duinen opjoeg. Het ge zicht hiex-van is genoeg om dix-ect de koffers te pakken en warmte te gaan zoeken of thuis bij de juli- kachel of ergens in het zuiden, waar het 28° is, of.... het noordelijkste puntje van Noorwegen, waar de temperatuur 23 'bedx-aagt. Oostenrijkse artsen gaan in staking O O WENEN, 4-7. Maandag gaan in geheel Oostenrijk de artsen in sta king omdat de sociale verzekerings maatschappij - een staatsinstelling - hun honoraria niet wil verhogen. In de provincie zal de staking 24 uur dui-en. In Wenen zullen de artsen de duur van hun staking bepalen na een gesprek dat hun vertegenwoor digers vrijdag zullen hebben met de minister van sociale zaken. Dringende ziektegevallen in de ziekenhuizen zal men blijven be handelen. De Weense artsen voei'en al drie maanden een actie van lijdelijk ver zet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1