Chefarine 4 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Bestuurlijke moeilijkheden in St. Hilaire-du-Harcouët Burgemeester Cheval afgetreden ZIERIKZEE, 30-6. Wij vernemen uit de „jumelage"-stad St. Hilaire- du-Harcouët, dat zich in deze stad ernstige bestuurlijke moeilijkheden voordoen, die hun hoogtepunt heb ben gevonden in een terbeschikking stellen van zijn mandaat door bur gemeester Claude Cheval. Reeds geruime tijd hebben zich rond de persoon van de burgemees ter problemen voorgedaan, die de politieke groeperingen in St. Hilaire scherper tegenover elkaar plaatsten. Liggen de oorzaken dus dieper, aan leiding tot de jongste politieke be roering is het plan tot de bouw van een nieuw stadhuis. Burgemeester Cheval heeft een plan tot nieuw bouw bepleit, dat hij superieur acht te aan een ander plan, waarvoor het merendeel der raadsleden bleek te zijn geporteerd. Op grond hiervan heeft de burgemeester zijn ontslag ingediend. Het ingrijpend karakter van deze beslissing blijkt onder meer uit de aandrang, die wordt uitgeoe fend tot het aftreden van de gehele gemeenteraad, met name na het be kend worden van het besluit van ex-burgemeester Cheval, dat hij wel een zetel in de gemeenteraad wenst. Eind vorige week werd te St. Hi laire, in verband met de onderhavige kwestie, een zeer druk bezochte en bewogen gemeenteraadsvergadering gehouden. De heer Cheval is als opvolger van dr. Cuche - de grote promotor van de „jumelage" - drie jaar burge meester geweest. TWINTIGJARIG KORFBALJUBILEUM DOSKO organiseerde uitstekend geslaagd v cc? adspirantentoernooi NOORDWELLE. 2-7. De korfbal vereniging DOSKO kan terugzien op een uitstekend geslaagd adspi rantentoernooi. De aktieve organi satoren hadden het programma tot in de puntjes geregeld en reeds vrij dagavond verzamelden de jongens leden zich op het sportveld om de nodige voorzieningen te treffen. Omstreeks het middaguur zaterdag was dan ook alles keurig in orde en wapperde trots de verenigingsvlag van DOSKO. Toen om precies -half twee de bel luidde voor de aanvang van het toernooi, heerste er een grote druk te op het terrein en bleek dat alle ploegen die zich hadden laten in schrijven met hun leiders en leid sters aanwezig waren. Dank zij de medewerking van alle verenigingen kon het goed opgezette programma stipt op tijd worden afgewerkt. De ploegen die hun beurt moesten af wachten genoten van de zon en enige soms zeer spannende wedstrij den. Deze middag toonden bekende figuren uit de sportwereld op Schouwen-Duiveland hun belang stelling. De uitslagen zijn als volgt: Poule A: Burgh A-Zwaluwen 2-2; WIK A-Nieuwerkerk 3-3; Zwalu wen-WIK A 3-1; Nieuwerkerk - Burgh A 0-1; Burgh A-WIK A 6-1; Zwaluwen-Nieuwerkerk 1-1. Aantal punten: Burgh A 5, Zwa luwen 4, Nieuwerkerk 2, WIK A 1. Eerste prijs: Burgh A (beker), tweede prijs: Zwaluwen (lauwertak) derde prijs: Nieuwerkerk (zilveren medaille); vierde prijs: WIK A (bronzen medaille). Poule B: Zeemeeuwen-Dosko 0-3; Brouwershaven-DES 3-1; Dosko- Brouwershaven 0-0; DES-Zeemeeu- wen 4-1; Zeemeeuwen-Brouwersha ven 1-3; Dosko-DES 2-1. Aantal punten: Dosko 5, Brou wershaven 5, DES 2, Zeemeeuwen 0. Eerste prijs: DOSKO (gunstiger doelgemiddelde) (beker), tweede pr. Brouwershaven (lauwertak); derde prijsDES (zilveren medaille), vier de prijs; Zeemeeuwen (bronzen me daille). Poule C: Burgh BjRenesse 0-3; Unitas-WIK B 4-0; Burgh B-Unitas 0-3; WIK B-Burgh B 1-0; Renesse- Unita9 0-4; Renesse-WIK B 1-1. Aantal punten: Unitas 6, Renesse 3, WIK B 3, Burgh B 0. Eerste prijs; Unitas (beker), twee de prijs: Renesse (beter doelgemid delde) (lauwertak), derde prijs; WIK B (zilveren medaille), vierde prijs: Burgh B (bronzen medaille). Uit de standen blijkt wel dat om de diverse plaatsen flink is gestre den. Slechts in poule C was Unitas sterk favoriet. Aan het einde van de middag werden de prijzen uitgereikt dooi de voorzitter, de heer Joh. van Sleij- ters, die hierbij dank 'bracht voor de spontane en sportieve medewerking ontvangen van de verenigingen, aan de scheidsrechters, de SDKB, com petitieleider en anderen die aan dit geslaagde toernooi medewerking hadden verleend. De heer van Sleij- ters meende dat deze dag, gehouden bij gelegenheid van het 20-jarig be staan van Dosko, zeker lang in de herinnering zal voortleven als „bij zonder goed geslaagd". Velen maakten" deze middag van de gelegenheid gebruik de Dosko- bestuurders te feliciteren met hun jubilerende vereniging. Wethouder L. P. Vis was 'geruime tijd op het sportveld aanwezig. Hij prees de or ganisatie en het initiatief van Dosko Vogelwacht publiceert trekgegevens WESTHOEK, 30-6. In het jongste nummer van „Sterna", het orgaan van de Vogelwacht Schouwen-Dui veland, worden enkele trekgegevens van vogels gepubliceerd. Een op 24 mei 1961 te Haamstede geringde jonge tureluur werd op 12 mei 1962 geschoten te Royan (Giron- de) in Frankrijk. Een te Haamstede geringde jonge zilvermeeuw (16 mei I960) werd op 2 mei 1962 dood aan getroffen bij fort Rammekens op Walcheren. Een bergeend op 4 juli 1958 geringd te Renesse, werd op 31 jan. '62 stervend aangetroffen op de schorren bij Stavenisse. Een gering de kievit te Ouwerkerk (9 juni 1958) werd op 2 januari 1962 geschoten te Lucon (Vendée), Frankrijk. Op 20 oktober 1961 werd een dode zilver meeuw opgevist ten westen van Nieuwpoort (west-Vlaanderen). De vogel werd op 16 juni 1960 te Haam stede als nestjong geringd. Andere vogels Spreeuw - geringd 15-6-1961 te Rybachiï U.S.S.Ren gevonden te Westenschouwen d.d. 31-10-1961. Ge vangen en losgelaten. Frater - geringd te Westenschou- wen 19-11-1961. Gevonden te Reeu- ivijk (Z.H.) d.d. 23-11-1961. Gevangen en losgelaten. Putter - geringd te Westenschou- wen d.d. 29-10-1961. Gevonden te St. Eloois-Winkel d.d. 22-11-1961. Ge vonden en losgelaten met ring. Sijs - geringd te Westenschouwen d.d. 14-10-1961. Gevonden te Gelu- veld (West-Vlaanderen) d.d. 29-10- 1962. Gevangen. Sijs - geringd te Westenschouwen d.d. 30-9-1961. Gevonden te Kokzijde Bad, circa één kilometer van zee, (West-Vlaanderen). Gevangen en Ingezonden mededeling t Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Een belangrijke ontdekking op ge neeskundig gebied is-„syncrgismus". Hiermede wordt bedoeld de weder zijdse versterking van verschiIlende geneesmiddelen. De vier middelen verenigd in Chefarine „4" - elk af zonderlijk al beroemd - werken te zamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I Tegin pi]n cn griep. Geschikt voor eon gevoelige maag, wanl die Hordt beschermd door het bestanddeel Cliefarox. 20 UWeUsr» l OM, 40 toMtUtft 11.60,100 UMeUen t 3.60 STAD EN PROVINCIE BRUINISSE Scooter en motor botsten Een botsing tussen een scooter van de heer M. Jumelet Az. en een mo torfiets van de heer L. Capelle Hz., op de hoek van de Lange Ring en de Korte Ring veroorzaakte vrijdag avond geen persoonlijke ongelukken, maar wel belangrijke materiële scha de aan beide motorrijwielen. Kleuters naar Renesse Een twintigtal partikuliere auto's was vrijdag weer beschikbaar ge steld door de inwoners om de kinde ren van de kleuterschool te Bruinis- se weer een mooi zomertochtje te bezorgen. De tocht ging via de noord kant van het eiland (Sirjansland, Dreischor, Brouwershaven) naar Re nesse, waar de kinderen aan strand en in de speeltuin zich buitengewoon vermaakten. Er werden versnape ringen uitgereikt en op de terug tocht via Zierikzee kregen in deze stad alle kinderen nog een ijsje. Men had toen nog voldoende tijd om via de Val en Ouwerkerk de plaats van herkomst weer op te zoeken, waar een tachtig kleuters weer aan de wachtende ouders werden afgele verd. Mosselfeest op 28 juli aanstaande Achter de schermen is men te Bruinisse bezig weer hard te wer ken aan de voorbereiding van een groots feest, dat als „mosselfeest" vaste voet begint te kragen in Brui nisse. Het grote feest voor de opening van het oester- en mosselseizoen wordt zoals hekend te Tholen ge houden, maar het feest - op 28 juli te houden - als voorproefje en om dat Bruinisse en de mosselkwekerij nu eenmaal onverbrekelijk verbon den zijn, zal zéker weer niet nala ten de mensen naar Bruinisse te lokken, waar men aan boord van de gepavoiseerde vaartuigen, weer een tochtje over de Grevelingen kan maken met een prachtige kijk op de Deltawerken, zowel gereed ge komen als in uitvoering. Het publiek zal verder worden ge boeid door demonstraties van kik vorsmannen, duikers en het demon- •streren met reddingsvlotten. Een officiële ontvangst ten ge meentehuize zal aan dat alles voor af gaan, de mosselkoningin zal weer door 'het dorp rijden en men zal weer mosselen kunnen eten in de omgeving van de muziektent op het Kerkplein. Gevonden voorwerpen Op het politiebureau te Bruinisse zijn inlichtingen te bekomen over de in de maand juni 1962 te Brui nisse gevonden voorwerpen: een paar rolschaatsen, een bril met grijs montuur, een sjaal, een tasje, inhou dend een pakje brood, een knipmes, een ringetje en een groen met geel zijden sjaal. BURGH-H AAMSTEDE losgelaten met ring. Vink - geringd te Westenschouwen d.d. 21-10-1961. Gevonden te Have ring (Essex) d.d. 29-10-1961. Gevan gen en losgelaten, opnieuw geringd. Kokmeeuw - geringd Inlagen te Schouwen d.d. 25-6-1960. Gevonden te L'Hermenault (Vendée) Frankrijk. Dood gevonden, d.d. 12-11-1961. Een bijzondere waarneming deed ons lid, de heer I. de Waal te Brui nisse. Op 2 april j.l. zag hij in het „Zijpe" een witkopeend (man) zwem men. In onze contreien wordt de witkopeend maar zelden gezien. Rotganzen hebben zich dit jaar lang op Schouwen opgehouden en voornamelijk in de Koudekerkse in laag. Zij waren daar eind mei nog te zien. Op 8 mei werd een bonte kraai gezien onder Noordwelle, een laat exemplaar. Enkele broedgegevens Tot slot worden enkele gegevens verstrekt over de eerste waarneming van broedvogels in het afgelopen voorjaar: grote stern 4 april; koe koek 10 april; gele kwikstaart 10 april; boerenzwaluw 18 april; witte kwikstaart 13 maart; grutto 16 maart; roodborsttapuit 21 april; grauwe klauwier 21 april; sprink- haanrietzanger 23 april; zwarte rood staart 24 april; paapje 21 april; klei ne ka rek iet 22 april; gierzwaluw 7 mei. Goudvinken werden te Burgh gezien op 30 maart, terwijl een enor me troep rosse grutto's bij de We versinlaag werd waargenomen op 9 mei. SPORT VOETBAL Zomeravondcompettie Rayon Zzec. DUIVENSPORT Burgerlijke stand en loop der bevolking over de maand iuni Geboren: 8. Willem Leendert, z. van Leendert van den Bos en Eliza beth Kik; 12. Herman Christiaan, z. van Jac. P. Knop en M. M. Jansen; 12. Johannes, z. van H. Bal en J. Lems; 15. Pieternella Maria, d. van J. van den Berge en A. M. van den Berge; 17. Cornelis Leendert, z. van Nico L. de Keizer en P. J. van dei- Werf; 18. Pieter H., z. van Joh. Hoo- gerwerf en M. A. Hoender vangers; 19. Maartje, d. van Jan van der Ha ve en M. J. Dijke; 25. Hendrika Francina, d. van Cornelis Padmos en J. F. C. M. Gilden. Overleden: 8. Leendert C. Boude- ling, 74 j., echtg. van P. E. Mol; 10. Teunis de Waal, 88 j., weduwn. van J. C. van Rhee. Gëhuwd: 1. Hubrecht Roks, 22 j., en Johanna Elizabeth Capelle, 19 j. Ingekomen: Maria P. Vleugel (we duwe van Zuidland) uit Antwerpen; Johannes van Zuidland uit Antwer pen. Vertrokken: Marinus Capelle en gezin naar Willemstad; Johanna E. Capelle naar Oosterland; Jacoba L. van Sas naar Middelburg; Johannes J. Brouwer en gezin naar Nieuwer kerk; Adriaan Capelle en echtgenote naar Rotterdam. KORFBAL N.O.A.D.-adsp.-Br'haven-adsp. 1-1. Beide ploegen wogen uitstekend tegen elkaar op, hetgeen ook de uit slag goed weergeeft. NOAD nam na een 'kwartier door Wim Kommer de leiding (1-0). Brouwershaven liet het er niet bij zitten1 en vooral Lenie de Nooyer kwam vaak verrassend dicht hij een doelpunt. De tweede 'helft was NOAD ster ker dan de 'gasten, maar zelfs een strafworp werd door Wim Kommer gemist. Terwijl nog een schot van Kees Steendijk uit de mand was ge draaid, zag het er naar uit dat NOAD een magere overwinning zou gaan behalen. Twee minuten voor tijd volgde echter een uitval van Brouwershaven, waaruit Lenie de Nooyer de zeker verdiende gelijk maker op haar naam bracht (1-1). P.Z.E.M.-Rijkswaterstaat 3-1. Heden (dirisdag)-avond wordt ge speeld: Drukkerij L. en O.-P.T.T. en Herverkaveling-C.W.S., aanvang 7.15 uur. ATLETIEK Meerkampen in Steenbergen Zondag organiseerde de Steen- bergso A.V. „Diomedon" ter gele genheid van het 10-jarig bestaan van de vereniging meerkampen voor junioren. Bij de C-meisjes behelsde dit de 60 m, verspringen en kogelstoten, waarbij Jopie Vcrwest een tweede plaats bereikte met resp. 9.1 sec., 4.21 m en 8.15 m. Bij de B-meisjes moest 80 m ge lopen worden en was er hoogsprin gen en kogëlstoten. Jannie Schot behaalde hierbij eveneens een twee de prijs. Zij liep 13.6 sec, sprong 1.24 m en stootte 11.62 m. Hoewel dc accomodatie het leve ren van goede prestaties niet in de hand werkte, mag Diomedon toch op een geslaagde viering van hot jubileum terugzien. P.V. „De Bruse Trekker". Door de duivenhoudersvereniging „De Bruse Trekker" werd deelgeno men aan de wedvlucht uit St. Denis op zaterdag 30 juni. De uitslag was als volgt: Ph. Steketee, Bruinisse, 1, 4, 9; A. S. de Koning, Bruinisse, 2; P. Zandijk, Sirjansland, 3, 6, 7; C. Bal, Sirjansland, 5, 8; C. S. Capelle, Bruinisse, 10; J. Bal, Bruinisse, 11. Eerste en tweede overduif: Ph. Steketee, Bruinisse. Wedvluchten P.V. „Dc Reisduif" Op 22 juni vanaf Angoulèmc. In concours waren 27 duiven, afstand 729 kilometer. C. van Dixhoorn 1, 7; A. J. Flik weert 2, 3; Joh. Flikweert 4, 5, 6. Op 23 juni vanaf Tergnier. In con cours 40 duiven, afstand 234 kilome ter. A. J. Flikweert 1, 3; L. J. Fon- teinc 2, 9, 11; C. Wesdovp 4, 5, 6, 8; L. J. Boogaard 7; C. van Dixhoorn 10. Donderdag aanstaande inkorven voor Orleans; vrijdag aanstaande in korven jonge duiven voor Duffel. Ballonnenoptocht op vrijdag aanstaande Een der steeds weer terugkerende succesnummers van het evenemen ten-programma zijn de ballonop tochten. De eerste van dit seizoen wordt vrijdag 6 juli aanstaande des avonds gehouden. De ballonnen zijn in garage Dijkman aan de Zuidstraat in de loop van vrijdagmiddag ver krijgbaar. In Burgh zijn zoals vroe ger wel, nu geen ballonnen verkrijg baar. Na een gezellige mars, met de medewerking van de koninklijke harmonie „Witte van Haemstede", worden de ballonnen op het sport park „Van Zuijen" opgelaten. Terug- gemarcheerd naar Haamstede wacht daar inmiddels de harmonie „Cres cendo" uit preischor op de muziek tent, die op een prachtige plaats achter de Beatrixweide is geplaatst. De muzikanten uit Dreischor zullen de aanwezigen enige tijd bezig hou den met een goed muziekprogram ma. BROUWERSHAVEN Rode Kruis-collekte De collekte welke werd gehouden voor het Ned. Rode Kruis in de ge meente Brouwershaven heeft het mooie bedrag opgebracht van f 925,45 en wel in de kern Brouwershaven f 363,05, Zonnemaire f 134,15, Noord- gouwe f 108,60 en Dreischor f 319,65. Namens het Rode Kruis vanaf deze plaats hartelijk dank aan alle gevers (stei's). NOORDGOUWE Bejaarden maakten eilandtrip De bejaarden van Noordgouwe, le den van de bejaardensociëteit, heb ben zaterdagmiddag weer traditie getrouw hun tochtje over Schouwen- Duiveland gemaakt. Voor dit reisje waren tien auto's door partikulieren beschikbaar gesteld. De reis ging via Dreischor naar de Deltawerken te Bruinisse en vervolgens over Oos terland en Viane naar Ouwerkerk, waar in café Vijverberg een verver sing werd gebruikt. Door Zierikzee ging de tocht naar Moriaanshoofd en verder over de Delingsdijk naar Ei kerzee en Ellemeet en vervolgens naar Renesse. Langs een mooie route door de Westhoek belandde men in het Ostoeriohotel te Haamstede om wat te gebruiken. De reis terug ging langs de Schelphoek, Heerenkeet en Kerkwerve. Omstreeks zes uur ar riveerde de stoet weer in Noordgou we waar in het jeugdgebouw de kof fie en koek al gereed stond, na het nuttigen waarvan de heer Goossen als aktieve secretaris-penningmees- ter een dankwoord sprak. De heer J. van Leeuwen had voor deze ge legenheid weer een passend gedicht gemaakt. De bejaarden zien terug op een mooie middag. DREISCHOR Stijgende opbrengst Rode Kruis-collekten De opbrengst van de jaarlijkse Rode Kruiskollekte beweegt zich in Dreischor in stijgende lijn en dat is een verheugend teken. Het gebeurt immers maar a'l te vaak, dat als er weer een kollektebus aan onze deur komt, men geneigd is te zeggen: „waar is dat nu weer voor of: houdt 'het nu nooit meer op met 'die bus sen". Men wil dan gewoonlijk niet zo onfatsoenlijk zijn, dat men de vragers wegstuurt. Men 'geeft, maar helaas soms met een licht verwijt aan het een of ander adres. Het Rode Kruis krijgt echter her haaldelijk verzoeken om bijdragen voor een of ander doel, hetzij voor 'hulpverlening in tijd van vrede of oorlog voor zieken of hulpbehoeven den. In die gevallen 'komt men niet met een collectebus 'bij het hoofd bestuur van het Nederlandse Rode Kruis aan de Prinsessegracht 27 in Den Haag om een bijdrage vragen. Neen, dan gaat 'het vaak om kapita le bedragen tegelijk en daar geeft men zonder enig verwijt of bijbe doeling. De heren van het Rode Kruis zeggen nooit, „zijn jullie re nu al weer of is alles wat we gegeven hebben nu al weer opgemaakt?" Dat hebben ze in 1953 tijdens de waters nood in 1953 in zuidwest Nederland niet gedaan en dat doen ze nu nog niet. Het Rode Kruis helpt waal mensen in nood zijn, nationaal of internationaal. Hoewel de bevolking van Dreischor niet fier op de borst behoeft te slaan vanwege het feit dat de opbrengst opnieuw is geste gen, i9 het toch verheugd te kunnen vermelden dat de zakjes dit jaar opnieuw 'beter gevuld waren dan in de voorgaande twee jaren. Terwyl de opbrengst in het jaar 1960 slechts f 204,11 bedroeg, groei de de kollekte in 1961 tot f 256,90. De penningmeester van dc plaatse lijke Rode Kruis-afdeling, dc heer J. P. van der Linde, deelde ons me de, dat de opbrengst dit jaar op nieuw hoger ligt dan vorig jaar en deze nu f 319,65 bedraagt. Een stij ging dus ten opzichte van 1961 van circa 25 procent. Voor de bevolking van Dreischor ongetwijfeld een sti mulans om het hierbij niet te laten cn volgend jaar te trachten dc om zet voor het Rode Kruis opnieuw te vergroten. Korfbalster brak pink Voor dc tweede klasse van dc S.D.K.B.-competitie werd zaterdag avond in Burgh de korfbalwedstrijd Burgh II-NOAD I gespeeld. Bij het bemachtigen van de bal brak mej. Jo van der Linde van NOAD haar rcchtcrpink. Na door dokter G. A. M. Stengel' uit Haamstede verbon den te zijn werd zij naar het Rode Kruis-ziekenhuis te Zierikzee ver voerd waar de pink werd gezet. Burgh won de wedstrijd met 6-0. H.L.O.-proevennuttige proeven ZIERIKZEE, 2-7. - Sinds jaar en dag worden ook te Zierikzee door verschillende personen de zogenaamde H.L.O.-proeven afge legd. Deze proeven hebben betrekking op verschillende takken van sport cn hebben ten doel te onderzoeken of de adspirant-kandidaat voor het H.L.O.-diploma in voldoende lichamelijke conditie is om deze eenvoudige vormen van lichaamsoefeningen, zonder al te veel inspanning te verrichten. Onnodig te twisten over de nuttigheid van een dergelijk onder zoek, want ook van medische zijde wordt erkend dat de lichame lijke conditie van zeer velen nodeloos minder goed is dan hij zou kunnen zijn. Roken, t.v.-kijken en autorijden, om maar enkele bezigheden te noemen, zijn nu niet bepaald uitgevonden om iemand een „body" te geven. Het tegendeel is het geval: er treedt bij zeer veel land- (en streek)-genoten een verslapping op, die men met wat sport uitstekend zou kunnen bestrijden. Komt men aan een wieier- training of een voetbalwedstrijd al niet toe, dan zijn daar toch de H.L.O.-proeven om te bewijzen, dat men nog fit is en gedurende de training is er een kans een flinke duw tegen de conditie te geven. Nu doet zich echter het trieste feit voor, dat het met de H.L.O.- proeven niet zó loopt als men zou wensen en zou verwachten op grond van het bovenstaande. De voorzitter van het H.L.O.-comité, dr. J. C. Röhner, zit er een beetje over in zak en as en hij zou zo bijzonder graag zien, dat vele stad- en streekgenoten het dit jaar eens waagden met óc- H.L.O.-proeven. Nimmer heeft daar nog ie mand spijt van geh* d. want men gevoelt zich nadien fitter en zo'n diploma „staat", vooral als men de tijd van regelmatige sportbe oefening (ten onrechte) reeds achter zich heeft gelaten. Dit stukje wil dan ook een opwekking zijn, het nu echt eens door te zetten met die proeven, tot heil van het H.L.O.-instituut, maar vooral tot een betere gezondheid van dc kandidaten. Voor 30 jaar.... ZIERIKZEE. De N.V. de Concert zaal heeft besloten voortaan alleen geluidsfilms in vertoning te brengen. BROUWERSHAVEN. In de afge lopen week werd door tien zeil- en één motorvaartuig gevangen 1998 kg. garnalen, 30 kg. grote en 60 kg. klei ne tong. HAAMSTEDE. De kar van de melkslijter kwam in aanraking met de rijdende tram. De hond voor de kar werd gedood en het voertuig be schadigd. BROUWERSHAVEN. De werkver schaffing der gemeente is stop gezet, want de werklozen hebben tijdelijk weer arbeid in de landbouw kunnen vinden. BRUINISSE. Baders en baadsters in de Spuikom moesten 'hals over kop uit het water vluchten, als ge volg van een plotseling opgekomen zware onweersbui. SCHAREN DIJKE. Door het Groe ne Kruis alhier is een houten tent ingericht voor het geven van hoog- tezonbehandelingen. ZIERIKZEE. Een inwoner der ge meente vond een witte ballon, op het aangehechte kaartje, waarvan een Amsterdamse zakenman de vin der een beloning toezegde van een dozijn directoirs. BROUWERSHAVEN. Het eerste zeilschip van de garnalenvissersvloot is voorzien van een motor. HAAMSTEDE. Op initiatief van de burgemeester is alhier een Oranje comité opgericht. R.T.M.-stationsgebouw te Middelharnis Burgemeester P. W. Hordijk van Middelharnis en Sommelsdijk zal op dinsdag 10 juli aanstaande het gé- heel gerestaureerde en vergrote sta tionsgebouw, emplacement en gara gecomplex van de R.T.M. te Middel harnis officieel openen. ZIERIKZEE De geitenkeuring op de Centrale Fokdag Op de vorige week gehouden Cen trale Fokdag te Zierikzee werd - gelijk gemeld - ook een keuring van geiten gehouden, door de Kring Schouwen-Duiveland van- de Ver eniging ter verbetering van het Gei tenras in Zeeland. De uitslag was als volgt: Geitenlammeren, geb. na 15 april 1962: la Marijke, J. G. Voshol, Zon nemaire; lb Queenna van de vijf schouwtjes, A. Berrevoets, Kerk werve; 2a Miek van de vijf schouw tjes, Joh. Pannekoek, Noordgouwe; 2b Queenny van de vijf schouwtjes, A. Berrevoets, Kerkwerve. Geitlammeren, geb. voor 15 april 1962: la Florans, A. v. d. Velde, Renesse; lb 'Selma, C. Hanse, Dui- vendijke; 2a Fanny, A. v. d. Velde, Renesse; 2b Bella, L. Kloet, Haam stede; 2c Anja uit de Hoogenboom- laan, S. Landman, Haamstede; 3a Anna, A. J. Verboom, Renesse; 3b Arjan, R. Bienefelt, Zierikzee: 3c Joke, J. Meganck, Eikerzee; 4c Ada 2, W. Kloet, Zierikzee. Éénjarige geiten: la Queen van de vijf schouwtjes, J. Pannekoek, Noordgouwe; lb Catrien, C. Jonker, Duivendijke; 2a Mike van de vijf schouwtjes, J. Pannekoek, Noord gouwe; 2b Carla, L. Bos, Brouwers haven; 2c Willy, S. Landman, Haamstede; 3a Corrie, M. Matlhijsse Brouwershaven; 3b Ria, A. de Jonge Brouwershaven; 3c Erna, A. v. d. Velde, Renesse. Tweejarige geilen: la Corrie, L. Bos, Brouwershaven; lb Hel ma, J. C. Braber, Renesse: 2b Ada, G. M. Bij de Vaat, Zierikzee; 3b Bertha, B. Goudzwaard, Haamstede; 2c Ber tha, S. van Wouwen, Brouwersha ven. Driejarige geiten: la Stamper, J. G. Voshol, Zonnemaire, 2b Ria uil de Hoogenboomlaan. A. J. Verboom Renesse; lc Katy. R. S. Bienefelt, Zierikzee; ld Nelly, L. J. de Wit, Kerkwerve; le Vania, J. Pannekoek Noordgouwe; 2a Sonja, K. Dingc- manse, Haamslede; 2b Anna, M. Maühijsse, Brouwershaven. Vierjarige geiten: la Greta van de Kasteelweg, A. J. Verboom, Renesse lb Willie, L. Kloet, Haamstede; lc Grietje, S. Landman, Haamstede. Oudere geiten: la Astor, A. v. cl. Velde, Renesse: lb Rita, idem; 2a Sicntje, R. S. Bienefelt, Zierikzee. Groepen van vier stuks: la Gci- tenfokvereniging Zierikzee; Gcilen- fokvereniging Renesse: 2a Goitcn- fokvereniging Haamstede; Goiten- fokvereniging Elkcvzec. INGEZONDEN STUKKEN Een toeristische attraktie? Mijnheer de redakteur, Wat voelden we ons als bewoners van de Grachtzijde van Zierikzee gelukkig toen dc rioolwaterzuive ringsinstallatie zijn heizame werk begon. De gracht zou niet langer be hoeven te dienen als open vergaar bak van hetgeen de bewoners nood zakelijkerwijs kwijt moeten. Er was nóg meer reden lot vreug de: het herbeplante Slingerbos be gint weer een echte groengordel om onze oude stad te vormen. In dit verband past een woord van hulde voor de gemeentelijke plantsoenen dienst! In gedachten zagen wij rond die groengordel al een frisse, schone gracht met waterplanten en goud vissen. Maardaar begint de te leurstelling, want inplaals daarvan vertoont deze gracht - vooral tus sen Nobelpoort en Zuidwellestraat - een 'korst van viezigheid, die een ondraaglijke stank verspreid. Iemand noemde dit opjecl een at traktie voor de toeristen, zo van „geveltjes kijken, palingbroodje ko pen en., even aan de gracht rui ken". Dat is een beetje al te sar castisch, maar dat het een weinig aantrekkelijke entree is voor de tal loze toeristen die uit de Westhoek naar Zierikzee worden gedreven, dat dient toegegeven. En na deze konstatering een woord van dank aan onze gemeen- bestuurders voor de vervulling van onze oude wens, een zuiveringsin stallatie! Aan hetzelfde adres dank bij voorbaat voor wat op korte ter mijn gedaan zal moeten worden om de laatste onaangename herinnerin gen aan het „open riool" uit te wis sen. Aan U meneer de reda'kteur har telijk dank voor de plaatsing J. WILLEMSE Raveslootstraat 52. CACTUS Noordgouwe is geen stekelig dorp, maar cactussen komen er wel voor. Niet meer en niet minder dan op andere plaatsen van Schouwen-Dui veland, maar toch wel cactussen. In de Pauwstraat staat ergens een rak ker van een cactus, een „willer", een bloeier, een door de huisvrouw ge koesterde plant, die nu juist krijgt wat hij nodig heeft en niet krijgt wat hij niet nodig heeft. Voldoende zon, weinig water, het goede plekje, het goede temperatuurde. Ieder jaar begint er in het binnenst en onna speurlijk ingewand van deze cactus iets te woelen en te bewegen. De uiterste bladpuntjes beginnen te kleuren en dan opeens breken de bloemen uit. De gordijnen worden iets opzij geschoven en menig bewo ner van het (goede) dorp kijkt zich de ogen uit, want er bloeien meer boterbloemen in de wei, dan cac tussen in de huizen, gelijk bekend. Zo zorgde de cactus ieder jaar voor een weelde van magisch rode bloemen, in aparte vormen, die wat hooghartig afstaken tegen de bur gerlijke vriendelijkheid van garani- ums en ander kleingoed, dat de ven sterbanken siert. Ditmaal is het eerst allemaal ge gaan als op andere jaren. Onze cac tus kreeg weer wat hij nodig had en werd onthouden, xuat hij niet goed verdraagt. Misschien iets min der zon, want dat krijgt men niet uit een gietertje of een mestzakje, maar weer wel weinig water, het goede plekje, het goede temperatuur- tje. Weer begon er in hei binnenst en onnaspeurlijk ingeivand van de cactus iets te ivoelen en te bewegen. De uiterste bladpuntjes begonnen de kriebel te krijgen, werden dikker en luttele weken later, braken de bloe men uit. Geen rode bloemen ditmaal, maar voor de verandering witte. Zo wit als sneeuw of als schuim in dc bek van een zivetend paard, spier- ivit dus. Neede cactus is niet verwisseld door een andere. Het is dezelfde van verleden jaar. Toen was het een symphonic in rood en nu in wil. Daarom spreekt men in het (goede) dorp Noordgouwe, van „hel mirakel van de Pauwstraat". En die cactus maar geheimzinnig en raadselachtig, als een Arabische vrouw, op de ven sterbank mooi staan wezen, met in blad en bloem een flinke dosis su perioriteit, waartegen de verblufte plantenmiiinaars het nog eventjes af moeten leggen. Verleden jaar rood, nu lekker wit. Wie doet me wat.' EILANDMAN I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2