DE ZIERIKZEESCHE COURANT Volgende week hervatting Nederlands-Indonesisch overleg? In Algiers waakt bevrijdingsleger tegen militaire staatsgreep door Ben Bella Prinsessen Irene en Margriet arriveerden op Curacao De verplaatsing van de oesterproduktie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 3 JULI 19G2 118e jaargang No. 19201 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTI6 EN ADMINISTRATIE: /annewekken 11, Zierikree, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzeet. Redakteur: M. J Bij de Vaete, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vb. Lakenman Ochlman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,SS, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,— per stuk. Bestuurlijke moeilijkheden in St. Hilaire png. 2 Kans op overeenstemming op basis van plan-Bunker NEW YORK, 2-7. Een gezagheb bende bron in New York heeft het persbureau Reuter maandagavond meegedeeld, dat de besprekingen tussen Nederland en Indonesië over de kwestie Nieuw-Guinea volgende week, waarschijnlijk donderdag of vrijdag, hervat zullen worden. De overeenstemming tussen beide partijen om de besprekingen te her vatten is meegedeeld aan secretaris generaal der Verenigde Naties Oe Thant en de Amerikaan Ellsworth Bunker, die als derde de Nederlartds- Indonesische bijeenkomsten zal bij wonen. Deze zouden wederom op een geheime ontmoetingsplaats bui ten Washington plaatsvinden, aldus deze bron. Volgens deze bron bestond er alle kans op dat overeenstemming be reikt zou worden op basis van het plan-Bunker voor een stadlum-ge- wüs overdragen van het bestuur door de Nederlanders aan de Indo nesiërs, terwijl de Verenigde Naties het uiteindelijke zelfbeschikkings recht voor de bevolking garanderen. Voor het midden van augustus - aldus deze bron - zou in aanwezig heid van Oe Thant op het hoofd kwartier der V.N. de laatste hand aan de overeenkomst worden gelegd. Deze zou dan aan de zeventiende zit ting van de Algemene Vergadering ter goedkeuring en uitvoering wor den voorgelegd. De Indonesische ambassadeur in Moskou, Adam Malik, zou de leiding hebben van de Indonesische delega tie. Van Nederlandse zijde zullen wederom de Nederlandse ambassa deur in Washington, mr. H. J. van Roijen, en de Nederlandse afgevaar digde bij de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schürmann, de besprekingen voeren. Een gewoonlijk welingelichte diplo matieke zegsman deelde mee, dat In donesië thans voldoende op de hoogte is gebracht van het Nederlandse standpunt inzake het plan-Bunker en dat niets een hervatting der be sprekingen meer in de weg staat. Hij zei voorts dat Indonesië verlangend was naar een vreedzame oplossing van het geschil en dat er reden was ALGIERS, 2-7. Eenheden van het Algerijnse bevrijdingsleger, die ach ter de voorlopige Algerijnse rege- rign staan, zijn maandagavond Al giers en omgeving binnengerukt, om te waken tegen de mogelijkheid van een militaire staatsgreep door aan hangers van Ben Bella c.s., wanneer de voorlopige Algerijnse regering idnsdag haar zetel van Tunis naar Algiers verplaatst. Ernstig bedrijfsongeval in Botlekgebied ROTTERDAM, 2-7. Maandagmid dag omstreeks 4 uur is op het ter rein van de Esso raffinaderij aan de Botlek bij een in aanbouw zijnde loods* ten behoeve van het smeerolie mengbedrijf een ernstig ongeluk ge beurd, waarbij een dodelijk slacht offer valt te betreuren. Drie mensen zijn in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis vervoerd. De slachtof fers zijn alle leden van een aan nemingsbedrijf. Het ongeluk ge schiedde bij het opbrengen van be tonnen dakplaten, die op nog on verklaarbare wijze kantelden, waar door de daarop aanwezige personen naar beneden storten van een hoog te van ongeveer 8 meter. De dodelijk verongelukte arbei der is de 29-jarige Th. M. Vervoorn uit Zoetenvoude. Gewond werden zijn 30-jarige broer W. Vervoorn, de 54-jarige A. Annerlaan uit Hazers- woude en de 50-jarige H. G. Moraal uit Sassenheim. Zij waren allen werknemers van een fabriek van dakbedekking in Leiderdorp. Het ongeluk gebeurde doordat de staal constructie, waarop zij betonnen dakplaten aanbrachten, in elkaar zakte. Nog twee arbeiders, die op het instortende dak werkten, liepen slechts lichte verwondingen op. De met velerlei soorten wapens, zoals Russische machinepistolen en Italiaanse karabijnen, uitgeruste Al gerijnse militairen, zijn afkomstig uit de bergen van Kabilië. Zij hielpen maandagavond bij het bewaren van de orde in Algiers, waar een grote menigte Mohamme danen op uitbundige wijze de wor ding van het nieuwe Algerië vierde. Ook nabij 'het regeringscentrum te Rocher Noii- zijn Mohammedaanse troepenverstei4kingen aangekomen, evenals zes met kanonnen en ma chinegeweren uitgeruste pantserwa gens, die door Franse marechaussee waren bemand. Dit Balmain-jurkje verdient de kwalifikatie Bef. Als materiaal werd gebruikt Italiaanse geborduurde ka toenen zéphyr. Voedselschaarste in Brazilië NITEROI, 2-7. Een menigte Bra zilianen heeft maandag in de stad Niteroi betoogd tegen een nijpend tekort aan voedingsmiddelen. Toen demonstranten begonnen levensmid delenzaken te plunderen maakte de politie gebruik van traangas om hen te verdrijven. Tijdens gevechten met de politie zijn vele gewonden geval len. De toestand in de stad is ge spannen. Jongen viel uit trein PORTIER GEOPEND ZWOLLE. 2-7. De 15-jarige scho lier P. van D. uit Ommen is maan dagmiddag om twintig minuten voor twee te Westenholte (in de gemeente Zwollerkerspel) uit de trein Kam pen-Zwolle gevallen en op slag ge dood. De jongen, die een school in Kam pen bezocht en dagelijks op en neer reisde, heeft een naar buiten open gaand portier geopend. Toen de wind vat op het portier kreeg, sloeg het met geweld open en daarbij zou de jongen naar buiten zijn gesleurd. Een broertje van het slachtoffer zat in dezelfde trein en zag het ongeluk ge beuren. De trein, die op weg was naar Zwolle, had vijf en twintig mi nuten vertraging. Te hoge aardappelprijzen HAARLEM, 2-7. De Haarlemse po litierechter heeft aan enige aardap pelhandelaren uit Haarlem een boe te opgelegd van f 35,tot f 40. voor het verkopen van aardappelen uit de oogst van 1961 tegen een ho gere prijs dan wettelijk was vast gesteld. Enkele weken geleden tijdens de periode toen de aardappelen schaars waren bestond er een bepaling dat voor aardappelen ten hoogste 35 cent per kilogram gevraagd mocht wor den. De aardappelhandelaars vroe gen echter f 0,45 tot f 0,42 per kilo gram. Mijn in vissersnet HOEK VAN HOLLAND, 3-7. De vissersboot Stellendam 47 is in Hoek van Holland binnen gelopen met een mijn in een der netten. De inijnop- ruimingsdienst is onmiddellijk ge waarschuwd» AMSTERDAM. Wachtmeesters van de rijkspolitie te water hebben uit het water van de Wittenkade te Am sterdam opgedregd het lijkje van de 4-jarige M. S. Het kind was te water geraakt toen het op een langs de waterkant liggende gasbuis speelde en zijn evenwicht verloor. om te verwachten dat de vijandelijk heden tussen- beide landen zouden ophouden zodra de besprekingen op gang zijn. Slippende auto greep twee militairen NIJMEGEN, 2-7. - Een slippende auto, die het rijwielpad aan de an dere zijde van de weg van Grave naar Nijmegen opschoot, heeft daar twee militairen op een bromfiets ge grepen. Eén van hen, de 45-jarige sergeant-majoor instructeur D. W. A. E., kwam direct bij de botsing om het leven, zijn duo-passagier, de 43- jarige sergeant-majoor A. E. K., is gewond opgenomen in het Canisius- ziekenhuis in Nijmegen. De heer E. was afkomstig uit Amersfoort en in gedeeld bij het depot technische dienst te Grave. Jaarvergadering Ned. Roode Kruis DEN HAAG, 2-7. De jaarlijkse al- gemene vergadering van het Ned. Rode Kruis zal op zaterdag 7 juli, half elf, gehouden worden in café restaurant Brinkmann in Haarlem. Op de agenda staan onder meer vermeld: het verslag over de ver richtingen van het hoofdbestuur en de toestand van het Rode Kruis in 1961, de verantwoording over het geldelijk beheer, de voorziening in vacatures in dagelijks- en hoofdbe stuur, een causerie over het inter nationale Rode Kruis door de heer A. van Emden en het afscheid van de direkteur jhr. G. M. Verspvck, die de organisatie per 1 september met pensioen gaat verlaten. „Rokkenjagenfle" minister SYDNEY, 2-7. De „rokken- I jagende" Australische minister voor de immigratie, Alexander Downer, is maandag in Sydney teruggekeerd van zijn reis door 't Europa, waar hij zes weken lang heeft gezorgd voor de eenzame geïmmigreerde vrij- gezellen van Australië. De par- mantige 52-jarige heer Dow- ner vertelde blozend dat hij op zijn „vrouwenjacht", veel succes geboekt heeft. Hij ont- ving tientallen „persoonlijke I en intieme" brieven van vrou- wen die willen emigreren en J kreeg diverse huwelijksvoor- stellen van Spaanse en Franse meisjes en had een aanvallige jonge Italiaanse met een zoet lijntje van boord moeten bren- j« gen toen zij als verstekeling mee wilde. Ongeveer 1500 Pa- rijse meisjes hebben zijn por- tret boven hun bed gehangen nadat zij besloten hadden naar Axistralië te emigreren - na zijn oproep via de Franse te- levisie. Minister Alexander Downer is getrouwd en vader van drie kinderen. Hij zei: „Ik kan met de beste wil van de wereld niet begrijpen hoe zo'n rustige, ingetogen jongen als ik dit al- les kon overkomen". Maandagochtend zijn de prinsessen Margriet en Irene per vliegtuig van Schiphol vertrokken voor hun reis naar Suriname en de Nederlandse Antillen. Op de lucht haven namen zij hartelijk afscheid van H.M. de Koningin en H.K.H. prinses Beatrix, die de koninklijke reizigsters lot aan hel vliegtuig hadden gebracht. Vandaag (dinsdag) gaat de reis naar Suriname WILLEMSTAD, 2-7, Enkele mi nuten voor half negen plaatselijke tijd is maandagavond op de lucht haven dr. Albert Plesman het vlieg tuig met de prinsessen Irene en Margriet op Curacao aangekomen. Om precies half negen daalden de prinsessen de vliegtuigtrap af om voor de eerste maal voet te zetten op Antilliaanse bodem. Het was maandagavond onge woon druk voor de toegangshekken en in het restaurant van de lucht haven. Honderden mensen waren ondanks het avonduur naar het vliegveld gekomen om een glimpje van de aankomst op te vangen. Zij boften niet, want het vliegtuig, een Convair-straalvliegtuig, bleef enige honderden meters ver van de toe gangshekken af staan. Prinses Irene daalde het eerst de vliegtuigtrap af, onmiddellijk ge volgd door prinses Margriet en de leden van het gevolg. De prinsessen waren nog maar enige meters de trap af of zij maakten kennis met de in dit gebied heersende noord oost passaatwind, die de prinsessen naar haar hoeden deed grijpen, Onder aan de vliegtuigtrap werden zij verwelkomd door de waarne mende gouverneur van de Neder landse Antillen, C. Winkel G.A.zn., minister-president E. Jonckheer en de directeur van het West-Indische bedrijf van de K.L.M. Prinses Irene begaf zich in de ge- Brouwershavense Gat niet de aangewezen plaats? VLISSINGEN, 2-7. Ondanks liet feit dat de oesterprijzen met 8 pet. verhoogd zijn, is de omzet in het afgelopen seizoen gestegen. De om zet was 31 miljoen stuks, de export waarde 6.400.000 gulden. Aan Frank rijk werden 10 miljoen en aan Bel gië 16 miljoen stuks geleverd. Dit heeft de heer H. H. Bal, direkteur van de Oestermaalschappij Bona Fides uit Tholen maandagmiddag in Tholen verklaard op een persconfe rentie van het comité „Zeeland pre senteert" over de opening van het oester- cn mosselseizoen. De festivi teiten die tot dusver in Yerseke plaats vonden, zullen dit jaar op 31 augustus worden gehouden in de stad Tholen. De heer Bals zei ook, dat de afzet van Zeeuwse oesters bijna verze kerd is, de maximum produktie, die 34 miljoen stuks bedraagt, hangt af van twee factoren en wel in de eer ste plaats van de -broedval, die vijf jaar tevoren plaats vindt on in de tweede plaats aan de goede grond- gesteldheid van de oesterbanken. Hij verklaarde dat bij het afslui ten van de zeearmen noodzakelijk is de produktie naar elders te ver plaatsen. Naar zijn mening was een bassin in het Brouwershavense Gat niet de aangewezen plaats. Het tot stand komen van dit bassin is afhankelijk van de resultaten die verkregen worden in het proefbassin te Veere. Uit besprekingen die hij met autori teiten heeft gevoerd, was de heer Bal duidelijk geworden, dat in 1964 een begin zal worden gemaakt met de aanleg van dit bassin. Hij zei dat men dan net te laat zal zijn om een bassin in het Brouwershavense Gat te stichten, omdat met de proeven in het proefbassin te Veere minstens 10 jaar zullen verstrijken. Tijdens de opening van het oester- en mosselseizoen op 31 augustus zal wederom een vlootschouw worden gehouden, die dit jaar echter niet meer dan 50 schepen omvatten - de helft van de sterkte, 's Morgens zul len de genodigden worden ontvangen door het college van b. en w. Twee sprekers zul'Ien problemen bespre ken die zich voor de mens rond de Oosterschelde voordoen. SYDNEY. Do Australische jockey Arthur Gallagher is te Bourke (Australië) verongelukt. De 25-jarige jockey werd, toen zijn paard viel, tegen de grond geslingerd en door een ander paard geraakt. In het hospitaal is Gallagher aan zijn ver- wnodingen bezweken. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Twee hefbomen zijn er om de mens in beweging te bren gen: vrees en eigenbelang. reedstaande auto van de gouver neur en prinses Margriet in de auto van de minister-president. Vooraf gegaan door motorpolitie verliet de stoet het vliegveld, aan de poort geestdriftig begroet door de velen die hun wachten toch beloond zagen In snelle vaart ging het toen naar het gouvernementshuis, waar de hoge 'bezoeksters de nacht door brachten. Dinsdag zullen zij de Ne derlandse Antillen weer verlaten om naar Suriname door te reizen. De Antillen 'hebben een voorproefje van het koninklijk bezoek gehad. SCHIPHOL, 2-7. Om half elf wa ren maandagmorgen de prinsessen Irene en Margriet van Schiphol naar de -West vertrokken. Uitgeleide ge daan door H.M. de Koningin en prinses Beatrix begaven zij zich aan boord van de DC-8 PH-DCB „Daniël BerouIIi", met bestemming New York. Daar stapten zij over naar Paramaribo. Het is het eerste bezoek dat deze beide prinsessen aan Suriname en daarna aan de Antillen brengen. HANNOVER. Oostduitse grens wachten hebben geschoten op een westduitse douanier, die werd ge wond. Het incident deed zich voor aan de zonegrens nabij Hannover De Rijks Middelbare Landbouwschool te Goes (Ingezonden) De Rijks Middelbare Landbouw school te Goes leidt de toekomstige landbouwers op tot ondernemers die in staat kunnen worden geacht het landbouwbedrijf op rationele wijze te beheren. Behalve dat les gegeven wordt in de onderscheidene land- bouwvakken wordt tevens aandacht geschonken aan de voortgezette al gemene ontwikkeling, zodat een vol doende brede grondslag wordt ver kregen. Het nieuwe cursusjaar dat eind september 1962 weer begint is toegankelijk voor kandidaat-leerlin gen die op 1 januari 1963 de 16-jari- ge leeftijd hebben bereikt. Voorts dienen zij in het bezit te zijn van het diploma lagere land- of tuin bouwschool, óf het bewijs van over gang van de tweede naar de derde klas H.B.S. of Lyceum, óf van de derde naar de vierde klas U.L.O. Teneinde de toekomstige fruit- en groentetelers in de gelegenheid te stellen een bredere basis-opleiding te volgen dan thans in deze provin cie mogelijk is, zal met ingang van het nieuwe cursusjaar aan dezelfde school een afzonderlijke tuinbouw- opleiding worden ingesteld. Voor de toelating gelden dezelfde voorwaar den. Nadere inlichtingen zullen gaarne door de direkteur van de R.M.L.S., Ravelijn de Groene Jager 8, worden verstrekt. Ir. J. VERSTEEG Aanhoudend koud Verwachting tot woensdagavond: Zwaar bewolkt met enkele verspreid voorkomende opklaringen en plaat selijk enkele buien; aanhoudend koud; matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde noordwestelijke wind. 4 juli. Zon op 4.26, onder 21.02. Maan op 6.59, onder 22.36. 5 juli. Zon op 4.26, onder 21.02. Maan op 8.03, onder 23.04. Eerste kwartier: 10 juli te 0.40. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 4 juli 4.59 v.m. 17.05 n.m. 5 juli 5.35 v.m. 17.40 n.m. BROUWERSHAVEN 4 juli 4.20 v.m. 16.45 n.m. 5 juli 4.57 v.m. 17.21 n.m. Springtij: 5 juli. Mosselleveringen werden mogelijk op 2 juli Terwijl eerst nog sprake was van uitstel is met ingang van maandag 2 juli voor de mosselkwekers de ge legenheid opengesteld, de leverbare consumptiemosselen op de verwa- terpercelen af te leveren en van uit Bruinisse namen acht kwekers in deze eerste week de gelegenheid te baat, mosselen af te leveren. De le veringen zullen zowel van de Wad denzee als van de percelen uit de Zeeuwse Stromen plaats vinden. Er schijnt direkt al een behoorlijke vraag naar mosselen te zijn terwijl door het geven van een extra premie de mosselleveranties worden gesti muleerd. De levering van mosselen zal in het komende seizoen plaats vinden volgens het nieuwe systeem waarbij de beste mosselen het eerst worden afgeleverd, maar uiteraard zullen deze beste mosselen wel moe ten beantwoorden aan de bepaalde kwaliteitseisen, betreffende schelp- •grootte en visgewicht, en zodoende kent men ook ihans de soorten A, B cn C. Of het nieuwe systeem in de praktijk zal voldoen, dient te worden afgewacht. Vermoedelijk zal volgend jaar wel weer naar de vroe gere methode worden teruggegrepen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1