l lil fiSsl [GEM. ZiERiKZtEI BIBLIOTHEKEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Jubileumfeest „Jong Dreischor" (pag. 4) Algerije viert feest op voorhand van de onafhankelijkheid Autobotsing met ontzettende gevolgen Watersnood in India Opnieuw landingen van Indonesische para's bij Kaimana Wateroverlastproblemen in het hoge noorden Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland ontwierp regeling ZIERIKZEESCH E ra NIEUWSBODE H MAANDAG 2 JULI 19C2 118e jaargang No. 19200 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel, 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. Referendum bepaalde wil tot zelfstandigheid Drie mensen gedood en velen gewond Dit nuipmer bestaat uit 6 pagina's ALGIERS, 1-7. Zondagochtend zijn de inwoners van Algerië ter stem bus gegaan om de vraag te beant woorden of hun land wel of niet on- afhankelijk zal worden. Men ver wacht, dat de overgrote meerder heid hierop bevestigend zal ant woorden. In Algiers heerste volledige rust. Franse militairen mochten de ka zernes niet verlaten. De stad werd bewaakt door Algerijnse leden van d eplaatselijke politie. De stemlokalen aan de rand van de Kashbah, de Mohammedaanse wijk van Algiers, hadden het zeer druk. Uren voordat de lokalen ge opend werden stonden de Algerijnen in lange rijen, mannen en gesluierde - vrouwen afzonderlijk, te wachten tot zij hun stem konden uitbrengen. In de Europese wijken was het beeld anders. Daar geen mensen, die popelend van verlangen om te stem men, voor de lokalen wachtten. En kele lokalen hadden de eerste uren nog geen gegadigde gehad. Later op de ochtend was er iets meer be langstelling. Kashhab verlicht In de afgelopen nacht was de Kashbah schitterend verlicht. De straten waren versierd met de na tionale kleuren, rood, wit en groen. Overal heerste feestvreugde van Al gerijnen, die reeds een wissel trok ken op de toekomstige onafhanke lijkheid van hun land. Militairen van het nationale bevrijdingsleger werden als overwinnaars gehuldigd. Café's bleven de gehele nacht open. In de Kashbah werd vuurwerk af gestoken. In Algiers staan ongeveer 400.000 kiezers geregistreerd, van wie 153000 Europeanen. Na telling van de stembiljetten die betrekking 'hadden op 3.116.497 ingeschrevenen, was de stand vol- gensofficieuze cijfers: aantal stem mers: 2.622.403 (ruim 84 procent) Beroep op Soekarno HOLLANDIA, 1-7. - Het lid van de Nieuw-Guinea-raad Abdullah Ar- fan (van de Radja Ampat) heeft be kend gemaakt dat een deel van de Papoeabevolking een beroep op pre sident Soekarno heeft gedaan zijn militaire aktie te beëindigen tegei] Nederlands Nieuw-Guinea. Arfanzei dat dit beroep verzonden was vóór de jongste parachutistenlandingen. CALCUTTA, 29-6. De Bramha- poetra is buiten z.'jn oevers getre den. In Assam staan 30.000 vierkan te kilometer blank. Dit gebied wordt door 5 miljoen mensen be woond. De verbindingen zijn uit gevallen. Volgens de eerste berichten zou den honderd mensen door het wa ter zijn meegevóerd. Ook in Bihar en Bengalen wassen de rivieren sterk. Schadevergoeding Aan een vroegere commen tator van de Amerikaanse ra dio- en televisieonderneming Columbia Broadcasting Sy stem" is een schadevergoeding van 3.500.000 dollar toegekend, te betalen door 't blad „Awa re". Hij is in 1956, beschuldigd van communistische sympa thieën, ontslagen op grond van een artikel in genoemd blad. m De Amerikaanse president Ken nedy, die een officieel bezoek van twee dagen aan Mexico heeft ge bracht, is zondagmiddag uit de Me xicaanse hoofdstad Mexico terugge keerd naar Washington. Zijn Mexi caanse ambtgenoot Lopez Mateos deed hem op het vliegveld uitgelei de. Maatregelen om groep te neutraliseren HOLLANDIA, 30-6. (Van een spe ciale verslaggever van het A.N.P.) By Kaimana in Zuid Nieuw Guinea zyn opnieuw Indonesische parachu tisten geland. Uit het te Hollandia uitgegeven communiqué kan worden afgeleid, dat het nu de eerste keer is dat er parachutisten op klaarlich te dag'z^n neergelaten. Over het aantal vliegtuigen en manschappen, dat aan deze nieuwe landing heetf deelgenomen, zgn nog geen bijzon derheden bekend. In het officiële communiqué wordt gezegd, dat „meldingen van de gar nizoenscommandant van Kaimana en de bevolking het vermoeden de den rijzen, dat er in de namiddag van donderdag een aantal grote vliegtuigen, waarschijnlijk van het type Hercules, ten noorden van Kai mana Indonesische parachutisten nad uitgeworpen". „Vrijdag meldde een patrouille van de strijdkrachten, dat zij een groot aantal sporen had aangetrof fen ten noorden van Kaimana, zodat kan worden aangenomen, dat er we derom Indonesische parachutisten zijn geland. Er zijn maatregelen genomen om deze para's te neutraliseren. Ja: 2.605.203 (ruim 99 procent der uitgebrachte stemmen). Neen: 6.732 stemmen. Om twee uur maandagochtend deelde de centrale controlecommis sie in Rocher Noir mee, dat maan dagochtend om acht uur verder zou worden gegaan met het bekend ma ken der uitslagen. Stichting Nationaal Thuisfront N.-Guinea Prins Bernhard voorzitter, SOESTDIJK, 29-6. Prins Bernhard heeft het voorzitterschap aanvaard van de Stichting Nationaal Thuis front Nieuw Guinea. De prins, die vorige week voor deze funktie be naderd werd zei tijdens een bijeen komst met de pers op paleis Soest- dijk, dat hij, gezien de omstandig heden waaronder de strijdkrachten in Nieuw-Guinea hun plicht doen dit voorzitterschap direct heeft aan vaard. Duizend Amerikaanse mariniers verlaten Thailand WASHINGTON, 1-7. Het Ameri kaanse ministerie van landsverdedi ging heeft meegedeeld, dat presi dent Kennedy machtiging heeft ge geven tot het terugtrekken van dui zend der Amerikaanse mariniers die zes weken geleden naar Thailand werden gezonden ter bescherming t van de grens met Laos. Indien de toestand het toelaat zul len mogelijk nog meer mariniers te ruggetrokken w orden. In Thailand bevonden zich des tijds reeds tweeduizend man Ame rikaanse legertroepen, die deelna men aan oefeningen van de Zuid oost-Aziatische Verdragsorganisatie (Z.O.A.V.O.). Er werd toen meege deeld, dat het de bedoeling was de sterkte van de Amerikaanse troe penmacht in Thailand op vijfdui zend man te brengen. In de bekendmaking van het Ame rikaanse ministerie van landsverde diging wordt niets over de Ameri kaanse legertroepen in Thailand ge zegd. Oriëntatiereis van 6 Papoea's naar Indonesië AMSTERDAM, 29-6. - Zes in ons land wonende Papoea's hebben be sloten maandag 9 juli naar Indone sië te vertrekken voor een oriënta tiereis van ongeveer drie weken. Het geld voor de reis (f 30.000,hopen zij voor die tijd door een aktie onder de Nederlandse bevolking bij elkaar te krijgen. Zij verwachten geen ge bruik behoeven te maken van het Indonesische aanbod de reis te be talen. In Indonesië zullen zij de gast zijn van de regering. TILBURG, 1-7. Als gevolg van een autobotsing op de rijksweg 63 (Tilburg-Eindhoven) onder de ge meente Moergestel, zijn zondagmor gen drie personen, namelijk de bei de bestuurders en een zoontje van een hunner, om het leven gekomen en werd een groot aantal personen gewond. De botsing vond plaats om half elf. Op dat tijdstip reed vanuit de richting Eindhoven een auto, be stuurd door de 36-jarige vertegen woordiger M. M. uit Eindhoven, die juist op het moment, dat een tegen ligger naderde, van achter 'n vracht auto vandaan kwam met de bedoe ling deze te passeren, een botsing was onvermijdelijk. De heer M. werd hierdoor op slag gedood evenals zijn anderhalf jaar oude naast hem ge zeten zoontje Hans, dat uit dé auto werd geslingerd. In de wagen bevonden zich nog een aantal kinderen, namelijk de dochtertjes Johanna (acht) en Joke (zes) en een ander zoontje Josje (zes), alsmede een vriendinnetje van de oudste dochter Elle Korteknie, eveneens uit Eindhoven. Deze kin deren werden allen gewond en over gebracht naar het Sint Elisabeth- ziekenhuis te Tilburg. Enige hiervan konden in de loop van de dag naar huis worden vervoerd. De bestuur der van de andere auto, de 56-jarige J. V. uit Breda, werd bij de botsing eveneens op slag gedood en moest uit het wrakstuk van zijn auto wor den gezaagd. Zijn echtgenote en hun beide dochters, Tineke en Lena, wer den met verwondingen naar het zie kenhuis te Tilburg overgebracht. In deze auto zat ook nog een broer van de bestuurder uit Roosendaal met zijn dochter Ineke. De man kwam met de schrik vrij, doch zijn doch tertje werd in zorgwekkende toe stand opgenomen in het Tilburgse ziekenhuis. De auto's werden totaal vernield. EMMEN-BEERTA, 29-6. Een hon derd meter breed kanaal van 15 km lengte en een sluis achter en naast de dijk van de nieuwe 1000 ha grote Dollart Polder, zouden 85.000 Drent se en Groningse landbouwgronden van ernstige wateroverlast kunen af helpen. Al dertig jaar lang snakken de oostelijke Drentse en zuid-oost Gro ningse waterschappen naar een op lossing voor de afvoer van het meer dan overvloedige water binnen hun dijken. Zeer veel schade en persoon lijk leed zouden verdwijnen, ter wijl het rendement der landerijen zou kunnen stijgen. •Indien, zo wordt gesteld, een goe de oplossing zou worden verwezen lijkt, dan zal nog 6000 ha Drentse en 22000 ha Groningse landbouwgron den op de Dollart kunnen gaan lozeli Churchill in Engeland geopereerd LONDEN, 29-6. Zes uur na zijn aankomst uit Nice, in een speciaal ambulance-straalvliegtuig van de R.A.F. is sir Winston Churchill in een ziekenhuis in Londen opnieuw geopereerd aan zijn gebroken heup. Kort na de operatie werd in een medisch bulletin gezegd, dat zijn toestand „momenteel zeer bevredi gend" is. De breuk in het been is met sta len pennen gehecht. Lady Chur chill heeft tijdens de operatie een kort bezoek aan het ziekenhuis ge bracht. Wij beseffen de waarde van het water pas wanneer de bron is opgedroogd. W47 21QT Dl BI IT 85000 boeren moeten geholpen Ook die streken zitten in moei lijkheden. Het gehele gebied is on geveer even groot als de Noord Oos telijke en Flevopolders samen. Met deze problemen werden don derdag en vrijdag leden van de vas te commissie voor landbouw en ver keer en waterstaat uit de Tweede Kamer op uitnodiging van zeven waterschappen en van de gemeente Groningen geconfronteerd. Walt Disneyfigureii aan kerktoren ARNHEM, 1-7. Walt Disney- figuren zijn in steen vereeu wigd aan de toren van de Grote of Eusebiuskerk in Arn hem. De Gelderse hoofdstad heeft hierbij een wereldpri meur. De idee om deze figuren die een grootte van twee me ter hebben, aan de Arnhemse Grote toren te laten aanbren gen, is afkomstig van architect Ph. Verlaan, naar wiens be kroonde ontwerp de in de oor log verwoeste toren wordt her bouwd. De figuren, bekend uit de Donald Ducks-films en de stripverhalen, zijn vervaardigd door de beeldhouwer Freeling. De beelden zijn aangebracht op een hoogte van zeventig meter. De totale hoogte van de nieuwe toren wordt 92 me ter. Nog ongeveer een jaar duurt de herbouw ervan. Koud weer Verwachting tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enkele buien; matige tot krach tige noordwestelijke wind; koud weer. 3 juli. Zon op 4.25, onder 21.02. Maan op 5.56, onder 22.01. Nieuwe maan: 2 juli te 0.53. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 3 juli 4.21 v.m. 16.28 n.m. BROUWERSHAVEN 3 juli 3.42 v.m. 16.07 n.m. Springtij: 5 juli. „ONNODIG OORLOGSSPELLETJE" De „Guardian" hekelt Soekarno LONDEN, 30-6. De Britse „Guar dian" beschuldigt president Soekar no ervan, dat hij in West Nieuw Guinea doorgaat met een „onnodig en kostbaar oorlogsspelletje". Het blad zegt, dat het niet duidelijk is wat Soekarno nu eigenlijk verwacht van deze taktiek. Men zou denken dat slechts de Nederlanders van de ze taktiek profiteren. Zij immers zijn tot nu toe in staat geweest om de invallers stevig in bedwang te hou- den. Vele parachutisten zijn gevan gen genomen en de rest kan niets meer uitrichten. Er is verder geen bewijs voor de veronderstelling dat de Nederlanders geen gelijk hebben als zij zeggen dat de inheemse pa- poea's hen soms helpen bij het ge vangen nemen van de Indonesische parachutisten. Deze parachutisten doen de zaak van Indonesië geen goed, zo besluit het blad. Zaterdagochtend om elf uur is een communiqué uitgegeven over sir Winston Churchill, die met 'n heup- fractuur in een Londens ziekenhuis is opgenomen. Hij heeft goed gesla pen en voelt zich goed. Zijn toestand is bevredigend. Voortaan worden ook kampeerterreinen bezocht ZEILEN OP DE WESTEINDER nisse, Duiveland, Dreischor, Noord- gouwe en Zonnemaire. 's Zomers moet Middenschouwen een offertje brengen terwillé van de kampeercentra. Daar zijn de ophaal dagen dinsdag en donderdag een wat ongelijke indeling, die echter na de zomermaanden wordt opge heven. Dan wordt het weer maan dag en donderdag. De vuilstortplaats voor Schouwen is gelegen te Serooskerke, deze belt is op maandagmiddag voor particu lieren opengesteld. De oude dienst blijft aangewezen op de belt te Ouwerkerk, die maan dag van half twee tot half vijf open is. Nogmaals werd uitdrukkelijk vast gesteld, dat langs de roe te die de auto rijdt alle personen geacht wor den mee te betalen in de exploi tatiekosten a raison van f 12 per jaar. Men kan zich dus niet beroepen op het feit dat men geen vuil aan de ophaaldienst meegeeft. De emmers die tot dusver eigen dom waren van de dienst, zullen in eigendom overgaan van de gemeen te, het is dan mogelijk een veel doeltreffender controle uit te oefe nen. Zo is dan de nieuwe regeling tot stand gekomen, waarbij naar ge hoopt wordt, alle gemeenten tevre den kunnen zijn, terwijl ook de dienst weer sluitend gekregen is, c.q. voor de gemeenten een niet al te grote financiële last betekent. Men ging dus zinnen op een eigen dienst en zocht daarvoor contact met Midden-Schouwen. Verlies van de kern Renesse voor de dienst Dui veland betekende verlies van een aantal emmers voor deze dienst, die men eigenlijk niet kon missen en die men zocht in compensatie met Brouwershaven, maar de raad van de oude smalstad voelde niets voor een dienst die wel modern, maar ook veel kostelijker was dan de tot dusver gevolgde methode. De Westhoek ging door en zocht contact met een particuliere onder neming en in deze Westhoek wilden ook de kampeerboerderijen wel op een andere wijze van hun huisvuil af, dan door het trekken van een sleuf in de grond door een dragline, die alles toedekte als de kuil vol was. Oplossing gevonden. De oplossing is nu gevonden, door dat de particuliere onderneming van de heer Rademaker wel particulier blijft, maar zijn werk gaat uitoefe nen met een zeer moderne roltrom- melauto onder supervisie van de Reinigingsdienst Schouwen-Duive land, waarvan dan alle gemeenten lid zijn en bediend worden behalve Zierikzee en de kern Brouwersha ven. Rademaker bedient Westerschou- wen, Middenschouwen en een tien tal kampeerbedrijven. De oude dienst neemt zijn roete over Brui- - OOSTERLAND, 29-6. In de vorige week gehouden vergadering van de raad van bestuur van de Reinigings dienst Schouwen-Duiveland gehou den in het gemeentehuis van Duive land, waren alle leden (gemeenten) vertegenwoordigd. De rekening 1960 is door Ged. Staten definitief goedgekeurd. Ook de begroting 1962 werd goedge keurd, maar dit waren toch niet de voornaamste agendapunten van de ze vergadering. Belangrijk omdat hieraan heel wat passen en meten vooraf ging eer men met een uitgebalanceerde regeling voor de dag kon komen, een regeling op Schouwen-Duive land met een zekere regelmaat te bezoeken. De vijfdaagse werkweek had in de oude dienst al enige stagnatie veroorzaakt, de 'herindeling van de gemeenten deed de rest om het da gelijks bestuur van de dienst voor een volledige puzzle te stellen. In Westelijk Schouwen was alleen de gemeente Renesse bij de oude dienst aangesloten. Renesse had met een moderne huisvuil ophaaldienst ken nis gemaakt en wilde er uiteraard geen afstand van doen, Burgh en Haamstede hadden in Renesse' de resultaten van deze ophaaldienst ge zien en lot een gemeente samenge voegd wilde men toch ook wel een Een fraai beeld tijdens de finale om het Europees kam- Westeinder plassen is gehouden. Winnaar werd de Ber- overUiigd"'(tet^men^zich'nleT meer pioenschap Olympiajollen, welke vorige week op de lijner U. Woite in boot 405. bj. Duiveiand kon aansluiten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1