DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eindelijk licht in Algerije vier dagen voor de volkstelling Soekarno schreef Oe Thant K.L.M. moest tweeduizend personeelsleden loslaten O.A.S. in Oran stopt met taktiek van verschroeide aarde Westduitse economie kan gaan lijden aan de „Britse ziekte" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 28 JUNI 19G2 118e jaargang No. 19198 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikiee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. Het oude carillon van Zierikzee (pag. 2) O.A.S.-leifler» in Oriin verlaten de stad Dit nummer beslaat uit 8 pagina's Wanneer ge wilt vtcten hoe ond een vrouw is. vraag het haar schoonzuster. prinsessen aan de West filmgroep van de rijksvoorlichtings dienst van Suriname en Peter Creutzberg op de Antillen, zullen hun medewerking aan deze filmre portage verlenen. Polygoon heeft het voornemen om, naast de beelden van het be zoek in deze film o.a. een indruk te geven van de vorderingen van de ontwikkelingsprojekten, sinds het bezoek van de koningin aan de West. De eerste film gaat op 26 juli in première, de tweede film komt op 9 augustus in de Nederlandse theaters in roulatie. Financiële tekorten en conjunktutirnaliiig IN STRIJD MET GRONDWET Rumoer om het bidden op scholen in de Ver. Staten SCHIPHOL, 27-6. Piloot W. Warman, in dienst van Schrei- ner Aerocontractors uit Den Haag, heeft een unieke ge beurtenis tijdens een helikop ter-vlucht kunnen rapporte ren. Op 2000 voet hoogte over het Perzische bergland vlie gend met zijn Alouette heli kopter PH-HEM schonk zijn vrouwelijke passagier 's mor gens om 11.37 icur het leven aan een baby. „Moeder en dochter beid enwel" seinde hij dochter beiden ivel" seinde hij de technische basis Agha Jari naar Den Haag. Schreiner Aerocontractors vliegt in Per- zië voor het olie consortium genaamd de Iraanse Aardolie Exploratie en Produktie Maat schappij en zorgt in hoofdzaak voor het vervoer van perso neel in het slecht begaanbare bergland. SCHIPHOL. Uit de politieke situ atie in Algiers is voor 800 Parijse schoolkinderen een enorme teleur stelling voortgevloeid: hun school reisje per vliegtuig naar Nederland is afgelast. Alle vliegtuigen die de luchtvaartmaatschappij U.A.T. voor chartervluchten beschikbaar had zijn nl. door de Franse regering ge vorderd ten behoeve van hetver voer van vluchtelingen uit Oran. FRANKFORT, 27-6. West-Duits- land is op weg te gaan lijden aan wat economisch gezien de „Britse ziekte" kan worden genoemd en zal waarschgnlijk hetzelfde geneesmid del moeten innemen als Groot-Brit- tannië, zo heeft de president van de Deutsche Bundesbank, K. Blessing, aan afgevaardigden van het raif- feisenverband medegedeeld. Onder de „Britse ziekte" moet worden ver staan het verschijnsel van tekorten op de betalingsbalans en daling van de conjunctuur. „We naderen snel het punt waar op we ons geen zorgen meer behoe ven te maken over overschotten op de betalingsbalans, maar wel over tekorten", aldus Blessing. „Dit is gedeeltelijk het gevolg van de re valuatie van de mark en gedeelte lijk van de ontwikkelingen op het gebied van kosten en- prijzen in het binnenland". De west-Duitse lonen zijn op het ogenblik na de Zweedse de hoogste van Europa. De west-Duitse werk week is de kortste, het arbeidsmo- reel is gedaald en het aantal zieken ligt ver boven normaal, zo ver klaarde Blessing. Tegelijkertijd zijn er meer eisen, voor 'hogere lonen hogere pensioenen, meer subsidies en grotere bewapening. Voorts is er een toenemende druk op de winsten ontstaan, minder ge negenheid tot investeren, gevaar van minder werkgelegenheid en minder bereidheid om in west- Duitsland loonsverhogingen te ver strekken, zo voegde Blessing er aan toe. Volgens hem is west-Duitsland hiermee op weg in een situatie te geraken, waarin de Britten zich tot hun schade enige tijd hebben be vonden. Radio-Djakarta heeft gemeld, dat president Soekarno naar Bali is ge vlogen voor een vakantie van vijf dagen, die hij in het paleis Tampak Sirin zal doorbrengen. Voor zijn vertrek naar Bali heeft de president een erewacht geïnspecteerd. DJAKARTA, 27-6. - In Djakarta is woensdag vernemen dat president Soekarno in een brief aan de waar nemend secretaris-generaal van de V.N., Thant, heeft laten weten dat Indonesië slechts zou instemmen met hervatting van de besprekingen met Nederland aJs de Nederlandse rege ring duidelijk, door een openlijke verklaring, haar voornemen bekend maakt om een vreedzame regeling van de kwestie-Nieuvv-Guinea op ba sis van de voorstellen van de heer Bunker te aanvaarden. In deze boodschap zegt de Indone sische president dat deze voorwaar de in zijn ogen de laatste hindernis is voor een hervatting van de be sprekingen en voor een oplossing van het vraagstuk-Nieuw-Guinea door te onderhandelen. WASHINGTON, 27-6. De maandag door het Amerikaanse hooggerechts hof genomen beslissing omtrent het bidden op de Amerikaanse openbare scholen schijnt verstrekkende ge volgen te hebben. Het besluit hield een verbod in tot het zeggen van een gebed van twee en twintig woorden op de openbare scholen in de staat New York. Uit de bewoordingen van rechter Hugo valt op te maken dat het voorschrift in verscheidene Amerikaanse staten de dag met het Onze Vader te be ginnen, tegen de grondwet is. In het besluit wordt onder meer gezegd: „Het is geen heiligschennis of anti godsdienstig te zeggen dat iedere re gering in dit land zich afzijdig dient te 'houden van 'het opstellen of toe staan van officiële gebeden....". De oud-president Herbert Hoover noemde het besluit een „verval van een van de heiligste Amerikaanse erfenissen" en iheeft er 'bij het Con gres op aangedrongen de grondwet te amenderen. De republikeinse se nator J. Glen Beall zei een amende ment te zullen indienen waarbij het gebed op de scholen wordt, toege staan. Verscheidene andere afge vaardigden hebben gelijksoortige voorstellen aangekondigd. De rooms-katholieke aartsbisschop van New York, kardinaal Francis Spellman, zei „geschokt en veront rust" te zijn door een besluit dat „de goddelijke traditie waarin de Ame rikaanse kinderen reeds zo lang op gevoed worden in de kern aantast". HONSELERSDIJK. In de gebou wen der centrale Westlandse bloe menveiling te Honselersdijk begint 10 juli de jaarlijkse Westlandse han delstentoonstelling „Wehate". Hier aan wordt door 130 standhouders deelgenomen. UTRECHT. In Kongo bestaat nog steeds een groot gebrek aan artsen. „The Congo Protestant Relief Agen cy" heeft zich tot het zendingscen trum in Baarn gewend met de vraag, of het zijn bemiddeling wil verlenen voor het aantrekken van artsen. Bij rleze maatregel blijft het niet Geboorte in liciikoptei Vrij veel bewolking Verwachting tot vrijdagavond: Vrij veel bewolking maar slechts hier en daar een buitje. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 29 juni Zon op 4.22, onder 21.04. Maan op 2.49, onder 18.18. 30 juni Zon op 4.23, onder 21.04. Maan op 3.25, onder 19.27. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 29 juni 0.43 v.m. 13.22 n.m. 30 juni 1.48 v.m. 14.20 n.m. BROUWERSHAVEN 29 juni 0.19 v.m. 12.52 n.m. 30 juni 1.20 v.m. 13.49 n.m. HET WEEROVERZÏCHT DE BILT, 28-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Kleine storingen, die het weer in ons land bepalen, volgen in het algemeen een koers, die van de zuid punt van Groenland langs IJsland naar de Noordzee en Denemarken leidt. Eén van deze storingen be reikte de afgelopen.nacht, langzaam in diepte toenemend het Skagerak. Als gevolg hiervan wakkerde de noordwestelijke wind aan de kust weer iets aan. De stoving wordt ge volgd door een' zwakke rug van hoge druk, die morgen zijn invloed tot over onze omgeving zal uitbreiden. De regenkansen zijn daarom niet groot. Wel zullen van zee uit uitge strekte wolkenvelden binnendrijven, zodat maar weinig opklaringen te verwachten zijn. De temperatuur blijft ver beneden normaal. Nazi-rechters willen aanblijven HAMBURG, 26-6. Negen voorma lige nazi-rechters, die nu in de rechtbank van Hamburg hun ambt uitoefenen, hebben geweigerd vrij willig ontslag te nemen, wat in een algemene instructie van de Duitse Bondsregering ten aanzien van de voormalige rechters aan de bijzon dere rechtbanken in het derde rijk wordt geëist. Zij behoren tot een groep van 25 rechters en procureurs te Hamburg, tegen wie in 1960 een onderzoek naar hun gedrag in het verleden is geopend. Aangezien de regeringsinstructie in strijd is met het in de Duitse grondwet vervatte principe van scheiding tussen rechterlijke, wet gevende en uitvoerende macht, zal de grondwet moeten worden aange vuld wanneer zij geen ontslag ne men. Frankrijk en de kernwapens LONDEN, 26-6. „Ik erken, dat Frankrijk thans tot de kernwapens bezittende mogendheden moet wor den gerekend en dat het waarschijn lijk hiertoe zal blijven behoren", al dus heeft de Britse premier, Harold MacMillan, dinsdag in het Lagerhuis verklaard. Hij zei dit in antwoord op vragen over het Britse „kern zwaard" en de jongste verklaringen van de Amerikaanse minister van landsverdediging McNamara over kernbewapening. MacMillan zei ook: „Voor het 'ogenblik hebben wij nog een onaf hankelijke kernmacht en er bestaan klemmende redenen om haar in deze vorm te handhaven". ROCIIER NOIR (Algerië), 27-6. Woensdag, vier dagen voor de volks stemming van 1 juli a.s„ scheen het in Algerië te zullen gaan dagen .Het geheime leger heeft dinsdagavond in een voor Oran en omgeving be stemde onwettige radio-uitzending aan zü" vernielingsploegen opdracht gegeven de nog voorgenomen ver nielingen niet meer uit te voeren. De O.A.S. in Oran was, naar men aanneemt, aanvankelijk van plan geweest Oran, na een algehele uit tocht der Europeanen, volledig te verwoesten. De opdracht tot het staken van de campagne der „verschroeide aarde" wei d gegeven door ex-kolonel Henri Dufour, voormalig bevelhebber van het - thans ontbonden - eerste regi ment valschermtroepen van het Vreemdelingenlegioen, die verschei dene maanden geleden zijn in west- Duitsland gelegerde eenheid verliet, om zich naar Algerië te begeven, waar hij de strijd van de O.A.S. streed. Einde O.A.S.? „Ik gelast u geen verdere ver nielingen meer te verrichten, daar deze slechts het martelaarschap van de Europeanen, die thans in angst en vrees het ogenblik verbeiden, waarop zij zich voor Frankrijk kun nen inschepen, kunnen vergroten. Ik reken ten volle op uw geest van discipline", aldus ex-kolonel Dufour Du fours oproep tot 'het 'betrachten van strikte discipline heeft te Al giers de indruk gewekt dat hij er niet helemaal zeker van is te zullen worden gehoorzaamd.. Doch in Franse officiële kringen in Algiers meent men dat dit het einde bete kent van do O.A.S. in Algerië. SCHIPHOL, 27-6. In een uiteen zetting over de huidige stand van zaken btf de K.L.M., deelt de pre- sident-direkteur E. H. van der Beu gel in het woensdag verschenen per soneelsorgaan „De Wolkenridder" o.a. mede, dat tot dusverre circa 1300 van de 2000 personeelsleden, die het bedrijf gezien „het ontstel lend groot verlies in 1961" niet meer in dienst kan houden, een an dere werkkring hebben gevonden, althans zijn afgevloeid. „Ik kan 'helaas niet garanderen dat het bij deze maatregelen zal blijven", zo voegt hij er aan toe. „Dit zai geheel afhangen van de ver dere ontwikkeling van de situatie. Ik realiseer me dat achter deze cij fers een wereld schuilt van moei lijke en pijnlijke beslissingen en van persoonlijke teleurstellingen. Wij zullen alles blijvén doen om de schok die deze afvloeiing met zich meebrengt, zoveel mogelijk op le vangen. Wij moeten echter beden ken dat het 'bestaan van onze maat schappij in haar huidige omvang op het spel staal en dat 'het volkomen onverantwoord zou zijn om niet alle maatregelen te nemen teneinde onze continuiteit als grote lucht vaart maatschappij te waarborgen", Zijn mening gevend over het wetsontwerp voor financiële steun aan de K.L.M., dat bij de Tweede Kamer is ingediend, zegt hij, dal het hier niet om subsidie, maar om een regeringsgarantie bij nieuwe leningen gaat. „De regering springt bij voor het dekken van onze tekor ten", aldus de president-direkteur. Een wetsvoorstel Naar bekend voorziet een wets voorstel in een machtiging aan de regering om voor de. K.L.M. tot een bedrag van 375 miljoen gulden en gedurende een periode van drie jaar garant te staan, voorts voorziet het ^in de mogelijkheid van een recht streekse lening door het rijk aan de K.L.M. van 50 miljoen. Aan deze omvangrijke steunmaatregelen heeft de regering „uiteraard zekere voor waarden moeten verbinden". Deze beperken er zich volgens de presi dent-directeur echter toe, dat de re gering gekend moet worden in be langrijke 'beslissingen ten aanzien van grote investeringen (b.v. nieu we vliegtuigen). Dit noemde de pre sident-directeur een volstrekt bil lijke voorwaarde. Kleurenfilms van bezoek HILVERSUM, 27-6. Van de reis van de prinsessen Irene en Margriet naar de West zal Polygoon weer een kleurenfilmreportage maken. Ditmaal zullen twee films van elk circa 25 minuten worden gemaakt, nl. van het bezoek aan Suriname en een reis naar de Antillen. Als produktieleider gaat weer de heer P. Buis mee, ais cameraman Huib de Ru. Permanente vertegen woordigers van Polygoon, zoals de Zilveren anjers uitgereikt Woensdagochtend heeft Z.K.H. Prins Bernhard in Am- I van de plechtigheid v.l.n.r. Z.K.H. Prins Bernhard, mr. sterdam de zilveren anjers van h et Prins Bernhard G. P. van Tienhoven uit Amsterdam, dr. E. A. M. van Fonds uitgereikt aan drie Nederlanders. - Op deze foto Haegendoren en pater Petrus Drab be M.S.C. O.A.S.-leider vertrokken Uit Oran wordt gemeld, dat de O.A.S.-leider aldaar, ex-generaal Gardy, die inspekteur-generaal van het Vreemdelingenlegioen is ge weest, tezamen met een aantal me dewerkers met onbekende bestem ming uit Oran is vertrokken. Gardy c.s. werden onder de meest fanatieke O.A.S.-Ieiders gerekend. Het heeft tien dagen geduurd voor dat de leiding van het geheime le ger voor Oran en omgeving haar verzet tegen de overeenkomst, die te Algiers tussen Jean-Jacques Susini, leider van de 'burgerlijke afdeling der O.A.S. aldaar en dr. Tsjawki Mostefai, die optrad namens het Mohammedaanse „nationale bevrij- dingsfront" werd gesloten, heeft op gegeven. Alle telefoonverbindingen met Oran werden dinsdagavond verbroken nadat een bom in het centrale telefoonkantoor was ont ploft, waardoor schade werd aange richt en brand uitbrak. Men meent te Algiers dat het ver breken van de telefonische verbin dingen met Oran ten doel had hot uitwijken van ex-generaal Gardy en zijn medewerkers te vergemakkelij ken. De burgerlijke en militaire auto riteiten van Algiers hebben een be roep op de nog gebleven Europese inwoners gedaan, om zich met hun Mohammedaanse medeburgers te verzoenen en dit door saamhorig heidsbetuigingen te laten blijken. ROCHER NOIR, 27-6. De O.A.S. heeft dinsdagavond in een piraten- uitzending voor Oran opdracht ge geven de campagne van de „ver schroeide aarde" in die Westalgerijn- se stal te onderbreken. Dit is woens dagochtend te Rocher Noir verno men. De voormalige kolonel Dufour, die thans leider van de O.A.S. is, heeft in de uitzending die gericht was tot de „speciale afdelingen van het ge heime leger" gezegd: „Ik geef U be vel de vernielingen te onderbreken die zijn voorbereid en die de lijdens weg van degenen die met angst op het ogenblik van inscheping wach ten, kunnen verergeren". Hij voegde er aan toe op de discipline van de leden van deze „speciale afdelingen" 1 Z.K.II. Prins Bernhard hoopt 29 juni a.s. zijn 51ste verjaardag te vieren, ter gelegenheid waarvan Max Koot deze foto heeft gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1