DE ZIERIKZEESCHE COURANT De V.S., Engeland en Frankrijk willen besprekingen over Berlijn Nu kon het nog! modemiseringsactie Patrouilles verlaten Merauke op weg naar landingsgebieden Eén dag... 8000 vluchtelingen Zeven benzine-opslagplaatsen in de haven werden opgeblazen &ILT Comité-Monnet wil economische en politieke Europese eenheid Zwaar weer teistert Turkije ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 26 JUNI 1962 118e jaargang No. 19197 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. Sint Nicolaas droeg zomers habijt (pag. 4) Ter voorkoming van „muur'Mncidenten PRIKKELDRAAD ONDER WATER Beschuldiging van Oostduitse autoriteiten LONDEN, 25-6. - De Verenigde Staten. Engeland en Frankrijk heb ben maandag in gelijkluidende no ta's aan de Sowjet-Unie voorgesteld gezamenlijk in Berlijn besprekingen te houden over de incidenten by de „muur" en over herstel van het vrUe verkeer van personen en goederen binnen Berlin. De inhoud van de nota's, die maandag in Moskou zou den worden overhandigd, werd in Londen bekend. De westelijke mogendheden heb ben hiermee antwoord gegeven op een nota van de Sowjets van 7 juni, waarin over het optreden van wes telijke zijde in Berlijn werd ge klaagd. De westelijken wijzen deze klacht van de hand en zeggen dat in de gememoreerde gevallen het eerst door leden van de Oostduitse volkspolitie .werd geschoten. De huidige moeilijkheden in Ber lijn zijn geheel en al te wijten aan het onwettig en onmenselijk optre den van de Oostberlijnse autoritei ten, die, met volledige instemming van de Sowjetrussische regering, het vrije verkeer in Berlijn "hebben stop gezet door op 13 augustus vorig jaar een muur op te richten waardoor de stad verdeeld is, aldus de westelijke nota's. Verder wordt gewag gemaakt van de .klaarblijkelijke bezorgdheid' aan Sowjetrussische ziide over het toenemend aantal incidenten bij de muur en gezegd dat deze kwesties het beste in Berlijn door vertegen woordigers van de regeringen van de V.S.. Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie kunnen worden bespro- Ingezonden mededeling Nog 1 week geldt dc SOLA Inruil van oud, versleten of be schadigd tafelgerei tegen de nieuw ste cn mooiste Sola-modellen enU krijgt een KORTING VAN 20°/0 Geldig tot 30 juni 1962. U kunt kiezen uit 7 sierlijke modellen (ook Dèsiréc en Paola!) bij alle Sola leveranciers. I- ken en wel met het doel op alle ge schikte manieren herhaling van in cidenten te voorkomen, in het bij zonder door te zoeken naar moge lijkheden om het verkeer van perso nen en goederen binnen Berlijn te vergemakkelijken. Geen viermogendhedcn-conferentie Volgens gezaghebbende kringen in Londen werd hierbij niet aan 'n viermogendheden-conferentie op hoog niveau gedacht maar aan besprekingen van de plaat selijke vertegenwoordigers van de genoemde vier regeringen in Berlijn. De westelijken wijzen de Sowjet- Unie er op dat zich voor de oprich ting van de „muur" in Berlijn geen gewelddaden aan de sectorgrens voor deden. De Westberlijnse autoritei ten hebben overigens de aanmaning gekregen, aldus wordt in de nota's verzekerd, onvoorwaardelijk 'n ver scherping van de toestand te ver mijden. In de Britse nota wordt hier aan toegevoegd: „Het is echter van zelfsprekend dat de Britse regering de maatregelen steunt om het ver moorden van vluchtelingen te ver hinderen en het gevaar voor West- Berlijn tengevolge van schieten over de sectorgrens heen af te wenden. Dergelijke handelingen van Oost berlijnse zijde zullen voortaan - zo als reeds tot nog toe het geval ge weest is - tot passende tegenmaat regelen leiden". Na de nieuwe para-landingen HOLLANDIA, 25-6. Maandagoch tend hebben de eerste Nederlandse patrouilles Merauke verlaten op weg naar de gebieden waar in het afge lopen weekeinde nieuwe landingen van Indonesische parachutisten zün geschied. De resident van de afdeling zuid- Nieuw-Guinea te Merauke, mr. F. R. J. Eibrink Jansen, deelde maandag in een telefoongesprek mede dat de toestand rustig' is. Er werd een iets verhoogde militaire aktiviteit waar genomen, maar de landingen hebben verder geen gevolgen gehad voor 't algemene beeld. Onder de Europese bevolking, waartoe ongeveer vier honderd vrouwen en kinderen be horen, bestaat geen drang tot eva cuatie. De commissie van onderzoek, die uit Hollandia naar Merauke zou ver trekken om de situatie ter plaatse te beoordelen en eventueel de eva cuatie voor te bereiden, is trouwens te Hollandia gebleven. Wel wordt een schip van de K.P.M., dat zich aan de zuidkust van Nieuw-Guinea bevindt, bij de hand gehouden orr. op alle eventualiteiten voorbereid te^ zijn. MARSEILLE, 25-6. Meer dan 8.000 vluchtelingen uit Algerië zijn maan dag in Marseille aangekomen, het grootste aantal op één dag sinds het begin van de Algerijnse uittocht. De vluchtelingen kwamen met zes sche pen binnen, die kort na elkaar meer den. Opnieuw formele beschuldiging tegen Salan PARIJS, 25-6. De Franse rechter Perez heeft maandagmiddag ex-ge neraal Raoul Salan officieel meege deeld dat deze wordt beschuldigd van „verstandhouding met leiders van gewapende benden". Als Salan schuldig wordt bevonden, kan hij op grond van dit feit ter dood worden veroordeeld. Zoals bekend, zit Salan in de ge vangenis van Fresne nadat hij tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld als leider van de O.A.S. Gebed in strijd met grondivet WASHINGTON, 26-6. Het Ameri kaanse hooggerechtshof heeft maan dag bepaald, dat het gebed, dat da gelijks op de openbare scholen van de staat New York gebeden wordt, in strijd is met het artikel in de grondwet over de scheiding van kerk en staat. Het hof moest zich hier over uitspreken omdat vijf ouders van leerlingen een klacht hadden in gediend. De tekst van dit gebed, dat ivas aanbevolen door de onderwijs commissie van de staat New York, luidde: Almachtige God, wij erkennen dat wij van U afhangen en roepen Uw zegen af ever ons, onze ouders, onze leraren en ons land". Vreest Rood-China nationalistische invasie FORMOSA, 25-6. Volgens het na- tionalistisch-Chinese ministerie van Defensie wordt de burgerbevolking van de kuststreek vóór de nationa- listisch-Chinese eilandjes Quemoy en Matsoe sedert twee weken door de communistisch-Chinese autoriteiten geëvacueerd, terwijl de militaire sterkte wordt vergroot. Volgens waarnemers zijn de com munistische maatregelen op het vas teland meer bedoeld om de nationa listen van een aanval te weerhouden dan als voorbereiding voor een in vasie van Formosa. Zoals bekend zeggen de nationalisten de mogelijk heid van een dergelijke invasie niet uit te sluiten. Wel veld... geen spelers MANTGUM, 25-6. In het in- dustriedorp Winsum (Fr.) zal met rijkssubsidie en een kre diet van de gemeente een speelweide met een voetbal veld en twee oefenvelden wor den aangelegd. In het betrok ken dorp bestaat geen voet balvereniging. De belangstel ling gaat er veeleer uit naar de in Friesland zo druk beoefende kaatssport. Het voorstel van b. en w. voor de kredietverle ning werd verdedigd met de opmerking dat sedert de pro vincie Friesland tot probleem gebied is verklaard, er in be paalde gevallen subsidie van 60 procent der kosten kon worden verleend in de aanleg van voetbalvelden. Niet echter voor de aanleg van een kaats- veld. Het voorstel is door de raad aanvaard. Het voetballen zullen de kaatsende Winsum- mers echter nog moeten leren. Amerikaanse jeugd in Europa ROTTERDAM, 25-6. Dansend en zingend, uitgelaten van vreugde, zijn maandagmorgen met het s.s. „Seven Seas" van de Europa-Canada Lijn 650 Amerikaanse jongeren in Rot terdam aangekomen, die hun vakan ties gaan doorbrengen bij gezinnen in Europa of een der landen van het nabije en midden-Oosten. De mees ten blijven twee maanden op het continent, een kleine honderd jon gens en meisjes zelfs zes maanden of een jaar. Die groep namelijk gaat in de herfst en winter de normale schoolprogramma's volgen in het ou de werelddeel. Roeanda en Boeroendi Bij de Oberbaumbrug in de rivier de Spree op de grens van oost- en west-Berlijn, hebben een dertig Vopo's onder water prikkeldraadversperringen aangebracht om ontsnapping door het water of onder water te voorko men (foto). Op de hier getoonde plaats zijn diverse malen oost-Duitsers naar het westen ontkomen. Begin oktober van hel vorig jaar werd op deze plaats een man tijdens zijn vlucht doodgeschoten. TERREUR IN ORAN Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Uit de vooroordelen van een mens kan men zich het snelst een oordeel over hemzelf vor men. ORAN, 25-6. - Maandag zijn zeven benzine-opslagtanks in de haven van Oran stuk vcor stuk opgeblazen, waardoor de stad door de ontstane hevige brand ernstig wortd bedreigd. De eerste ontploffing werd om half zes Nederlandse tüd tot stand ge bracht. De vlammen en rook stegen tot een hoogte van 300 meter, even hoog als de berg Santa Cruz bij Oran. De O.AjS.-leider, ex-kolonel Dufour, had zondagavond in een ra diouitzending gezegd dat de vernie tigingscampagne tot dan toe „nog niets was vergeleken bij wat wij gaan doen". Om zeven uur stonden tien tanks in brand. Zes andere tanks met zeer grote inhoud kunnen elk ogenblik ontploffen, waai-door de gebouwen aan de boulevard worden bedreigd. Duizenden toeschouwers zijn toege lopen om het schouwspel gade te slaan. Er schijnen geen slachtoffers te zijn. De bewoners van de omlig gende huizen en het personeel van het depot waren door de saboteurs gewaarschuwd en konden op tijd ontkomen. Twee schepen vol met passagiers, de „Jean Laborde" en de n De leider van de oppositie in Z. Afrika, Sir de Villiers Graaff, zal een week of vijf voor vakantie en zaken in west-Europa zijn. Hij heeft het plan Italië, Engeland, Nederland en West-Duitsland te bezoeken en eind juli naar zijn land terug te keren. Zijn echtgenote en kinderen zullen hem op zijn reis vergezellen. ,,E1 Mensour", voeren met topsnel heid zonder sleepboothulp naar open zee. Zij vertrokken zo snel dat zij enige passagiers moesten achterla ten. De brand ontstond door het ont ploffen van een kneedbom bij een groot resei-voir met stookolie, waar na binnen een half uur de tien tanks door brandende stookolie explodeer den en in brand vlogen. b Koning Savang Vatthana van La- es heeft de nieuwe coalitieregering van neutralisten, rechtsen en linksen geproclameerd. „Zuiderkruis" naar Nieuw-Guinea WILLEMSTAD, 25-6. - Maandag vertrok de „Zuiderkruis" met Neder landse militairen aan boord van Cu rasao naar Nieuw-Guinea. Deze mi litairen zijn de afgelopen weken per vliegtuig uit Nederland naar Curasao gebracht. De commandant van de zeemacht in de Nederlandse Antillen, com mandeur A. van Strien, sprak de vertrekkende militairen toe, eerst in de marinierskazerne op Suffisant en later in de morgen aan boord van de „Zuiderkruis", waarbij hij onder meer wees op de ernst van de situa tie in Nieuw-Guinea. WAT UQT Pt Verwachting tot woensdagavond: Wisselvallig Wisselend bewolkt en plaatselijk en kele buien; matige tot krachtige noordwestelijke wind; aanhoudend koel. "27 juni: Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op 1.51, onder 15.48. 28 juni,: Zon op 4.22, onder 21.04. Maan op 2.18, onder 17.04. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 27 juni 11.03 v.m. 28 juni 12.20 v.m. BROUWERSHAVEN 27 juni 28 juni 10.38 v.m. 11.51 v.m. 23.25 n.m. n.m. 23.11 n.m. n.m. worden onafhankelijk Europa en V.S. moeten gelijkwaardige partners zijn Tweemaal >n 'I- weel: gann rln olifanU-n van h Twrer Cirrus in Blackpool he' n^wom np hel >.itra!e atravrt van (!''-e Engelse luxe-badplaats. Hel feit, dat de overige badgasten ruim baan maken voor deze kolossale baders, doet dit plaatje nog meer op een tafereel uit het hart van Afrika lijken. De oppasser zorgt voor de „douche". NEW YORK. 25-6. Twintig Afri kaanse cn Aziatische landen hebben maandag op een bijeenkomst van de behecrschapscommissie van de As semblee der V.N. hun eis laten val len. dat België vóór zondag 1 juli al zijn troepen terug trekt uit Roean da en Boeroendi. Zij stelden een evacuatie-periode van een maand voor, van 1 juli tot 1 augustus. De Belgische troepen zouden in deze periode in hun ka zernes moeten blijven. De Belgen hebben nog steeds 900 man in Roe anda en Boeroendi, dat door hen na mens de V.N. wordt bestuurd sinds 1946. België had de V.N. laten welen dat het zijn troepen om „jurydische politieke en psychologische redenen" niet op 1 juli uit deze gebieden te rug getrokken kan hebben. Roeanda en Boeroendi worden op 1 juli on afhankelijke DEN HAAG, 26-6. - Het Comité- Mennet heeft een verklaring gepu bliceerd waarin wordt gezegd dat het Westen slechts dan een hechte eenheid zal vormen cn de grondslag voor vrede tussen oost en west dan slechts zal zijn geschapen, wanneer de economische en politieke eenheid van Europa, met inbegrip van Enge land, tot stand is gekomen en Euro pa cn de Verenigde Staten als ge lijkwaardige partners naast elkaar zullen staan. Van het door de Fransman Jean Monnet geleide actie-comité voor de verenigde staten van Europa, zijn lid de grote meerderheid van de po litieke partijen uit de zes E.E.G.-lan- den, en de vrije en christelijke vak verenigingen, die tezamen tien mil joen werknemers vertegenwoordigen Elke andere weg brengt niet al leen onzekerheid mee, maar het be houd van meerdenvaardigheidsge- voelens en heerszucht die Europa aan de rand van de afgrond hebben ge bracht en thans de hele wereld in de afgrond zouden kunnen storten, zo zegt het comité. De verklaring vervolgt; „Nieuwe stappen zijn nu mogelijk en noodza kelijk: de toetreding van Groot-Brit- tannië tot de Europese Gemeenschap en het sluiten van een verdrag waar bij een begin wordt gemaakt met de politieke unie onzer landen. De politieke partijen en vakver enigingen, leden van het actie-comi té voor de verenigde staten van Eu ropa, zijn van mening dat de onder handelingen tot toetreding van En geland tot dc Europese Gemeenschap op dezelfde basis als do zes, en tot het opstellen van een verdrag dat ern begin van politieke unie moge lijk maakt, snel tot een goed einde gebracht moeten worden". ANKARA, 26-6. Het Turkse ge bied rond de Egeïsche zee is zaterdag geteisterd door zware regenval. 15 mensen zouden om het leven zijn ge komen. De schade is groot. Tiental len huizen werden door het water meegesleurd. Rond duizend stuks vee en een groot deel van de oogst te velde - katoen en tabak - gingen verloren. DEN HAAG. De ouders van de vorige week woensdag door ernstige verwaarlozing gestorven baby, de 30-jarige steigermaker B. J. v. d. B. en zijn 28-jarige echtgenote A. v. d. B.-H., hebben tijdens de verhoren van de afgelopen dagen geen wroe ging geloond over het verlies van het kind. Wel hebben zij enig zelfbeklag aan dc dag gelegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1