DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nieuwe landingen van Indonesische parachutisten op Nieuw-Guinea Frans straalverkeersvliegtuig verongelukt in West-Indië: 111 doden Salan keurt vredesakkoord in Algiers goed Het Mafia-proces op Westen wil aan schietpartijen in Berlijn een einde maken Gouverneur Platteel opent tweede zitting Nieuw-Guinearaad Ernstig ongeluk bij Elburg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 25 JUNI 1962 118e jaargang No. 19196 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Rodakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. Versterkingen van <le landmacht naar Meraiike (Van een speciale A.N.P.-correspondent) HOLLANDIA, 24-6. In de nacht van zaterdag op zondag hebben nieuwe landingen van Indonesische parachutisten op Nieuw-Guinea plaatsgevon den, dit keer naby Merauke aan de zuidkust, honderden kilometers ver wijderd van de plaatsen waar in april en mei parachutisten waren neer gelaten. Het was zondag in Hollandia nog onbekend hoeveel vliegtuigen en manschappen bü deze nieuwe Indonesische militaire actie zijn ingezet. In een officieel communiqué wordt gezegd dat „de luchtwaarschuwings- dienst van de strijdkrachten onbe kende vliegtuigen opmerkte die met een wijde boog om de zuidkust van Nieuw-Guinea vlogen en zaterdag nacht om drie uur ter hoogte van Merauke op 65 kilometer ten westen van de grens met Australisch Nieuw- Guinea het territoir van Nederlands Nieuw-Guinea schonden". Verder wordt gezegd: „Er is geconstateerd dat tenminste een vliegtuig gedu rende enige tijd ten noorden van Merauke rondcirkelde en ter plaatse is bevestigd dat een nieuwe lucht landing van Indonesische para's in de omgeving van Merauke plaats vond". Volgens het communiqué werden de in Merauke gelegerde eenheden tijdig gewaarschuwd zo dat maatregelen konden worden ge troffen om „op alle eventualiteiten voorbereid te zijn". „De commandant van de strijdkrachten op Nieuw- Guinea heeft geëigende maatregelen getroffen ter lokalisatie en neutrali sering van deze Indonesische eenhe den". Hoewel nadere verdere officiële gegevens zondag in Hollandia ont braken is vernomen dat het niet di- rekt na de landingen tot gevechten met Nederlandse strijdkrachten is gekomen. Zondagochtend vertrokken ver sterkingen, bestaande uit mariniers en militairen van de landmacht naar Merauke. De aktie tegen deze parachutisten zal een geheel ander karakter heb ben dan die tegen de vier- tot vijf honderd Indonesiërs die in de afge lopen twee maanden bij Sorong, Fak Fak, Kaimana en Teminaboean zijn geland. De eerder uitgevoerde lan dingen gebeurden boven het oer woud waardoor de opsporing van hen zeer bemoeilijkt werd. De nu dicht bij Merauke gelande parachu tisten - gesproken wordt over 10 tot 30 kilometer van deze plaats - moeten in een hoofdzakelijk uit sa vannes bestaande laagvlakte opere ren hetgeen de mogelijkheid van een open strijd aanmerkelijk vergroot. Een voordeel voor deze parachutis ten is, dat zij in tegenstelling tot de genen die boven het oerwoud wer den afgeworpen, geen gebrek aan voedsel behoeven te hebben. In de streek waar zij geland zijn bevinden zich namelijk bekende jachtgebieden waar vele herten, varkens en kan goeroe-soorten zijn. Vele Europeanen in Merauke Het was zondagavond in Hollan dia nog niet bekend of zou worden besloten tot de evacuatie van de on geveer 400 Nederlandse vrouwen en kinderen in Merauke. De beslissing hierover is ook afhankelijk van de beoordeling van de situatie door het plaatselijk bestuur. In Merauke wo nen in totaal ongeveer 600 Europea nen. Verder woont er een groep van ongeveer 2.500 Indonesiërs, onder wie 600 Javanen, die zich daar vele PARIJS, 22-6. Een straalverkeers vliegtuig van de „Air France", een Boeing 707, is vrijdag met 111 men sen aan boord in een tornado veron gelukt in de bergwouden van het ei land Gouadeloupe (West-Indie). Een piloot van een plaatselijke vliegclub heeft over het bijna ontoegankelijke gebied gevlogen en het wrak zien liggen. Er waren geen tekenen van overlevenden. De wrakstukken lagen over het terrein verspreid. De „Air France" maakte later be kend dat er bij het ongeluk 111 men sen zijn omgekomen, 101 passagiers en tien bemanningsleden. De Boeing was met 101 passagiers en tien bemanningsleden onderweg van Parijs naar Santiago de Chili en zou een tussenlanding maken op het vliegveld La Raizet bij Pointe a Pi- tre, de hoofdstad van Gouadeloupe. Het vliegtuig was na de tussenlan ding op de Azoren zes uren onder weg geweest. De piloot had reeds ge meld dat hij de landing ging inzet ten. Gezagvoerder van 't vliegtuig was kapitein André Lesieur, een oudge diende van de „Air France" die ver scheidene malen president De Gaulle heeft vervoerd. Hij is Frans kampi oen waterskiën geweest. De kustwacht van San Juan (Por- torico) heeft gemeld dat het wrak ongeveer zeven kilometer van de noordkust van Gouadeloupe ligt. Er zijn ploegen van de Amerikaanse kustwacht op de plaats van het on geluk. De Amerikaanse raad voor de bur gerluchtvaart te Washington zei twee waarnemers naar Gouadeloupe te zullen zenden, dezelfden die een on derzoek instelden naar het ongeluk met de Boeing 707, die op 3 juni bij Parijs neerstortte en waarbij toen 130 mensen omkwamen. Het is de vierde maal dit jaar dat een Boeing verongelukt. Op 1 maart kwamen 95 mensen om toen een Boeing in Jamaica Bay bij Long Is land neerstortte, even na het opstij gen van het vliegveld Idlewild. Een Amerikaanse Boeing 707 verongeluk te op 23 mei met 45 mensen aan boord. Het vliegtuig was onderweg naar Kansas City. Men neemt aan dat het door een dynamietontplof- fing verongelukt is. bij de twee gemeenschappen ge vloeid. Slaat de handen ineen om in eendracht en vrede een gemeen schappelijke toekomst op te bouwen. Behoudt uw mooie land in nauwe samenwerking met Frankrijk". Moorden in onderwereld van Chicago PARIJS, 22-6. Ex-generaal Raoul Salan, die als leider van het geheime leger in Algerie tot levenslange ge vangenisstraf was veroordeeld, heeft in een brief aan de pers verklaard in tc stemmen met het akkoord dat op 17 juni tussen de O.A.S.-leiders in Algiers en de mohammedaanse ver tegenwoordigers van de overgangs regering in Algerie is gesloten. Salan bevindt zich in de gevange nis van Fresnes nabij Parijs. Hij ver klaart dat de gebeurtenissen van 17 juni hem er toe hebben gebracht zijn stilzwijgen te verbreken. Ik heb er voor gestreden Algerië binnen Frank rijk te houden maar onze verwach tingen zijn niet verwezenlijkt. Laten mijn vrienden die twee maanden ge leden aan mijn zijde stonden weten dat zij mijn gehele instemming heb ben met hun aanvaarding van de be ëindiging van de strijd. Wij moeten thans - in het belang van het vader land - de moed hebben ons aan de nieuwe toestand aan te passen. Ik raad de Europeanen aan in hun land te blijven. De nieuwe weg is afgete kend, aldus Salan. De ex-generaal roept zijn vrienden op van Bone tol Oran verenigd te blijven zonder plaatselijke programs in één enkel broederlijk Algerie en ..wnnr gij de plaats moet vinden die U toekomt". Salan besluit: „Er is te veel bloed tientallen jaren geleden gevestigd hebben en zich hoofdzakelijk bezig houden met landbouw. Er zijn onder hen zeker wel die pro-Indonesisch zijn maar de grote meerderheid leeft in een zekere welstand en heeft een weinig revolutionair karakter. Onder de van de Kei-eilanden afkomstige Indonesiërs in Merauke is sinds 1960 - toen een subversieve beweging on der hen werd opgerold en de leiders daarvan gevangen werden genomen - evenmin van onrust meer sprake geweest. In Merauke bevindt zich voorts een groep Ambonnezen die fel voor een onafhankelijke repu bliek der Zuid-Molukken zijn. M ierenoffensief Volgens „Al Ahram", het Egyptische nieuwsblad, heb ben grote groepen witte mie ren, die enige dorpen in de provincie Beheiro in Neder- Egypte binnen vielen, vier kinderen gedood en een aantal huizen verwoest. In de vijj bedreigde dorpen is paniek, ontstaan. Zolang de mieren - koningin niet is gevonden, zijn de verdelgingspogingen wei nig effectief. Zes Oostduitsers, onder wie een gewapende „Vopo" en een winkelier met zijn vrouw en een kind van een maand, zijn zaterdag naar west- Duitsland uitgeweken, aldus is uit Hof gemeld. MESSINA, 22-6. Vier Siciliaanse monniken, die werden beschuldigd deel gehad te hebben aan afpersings praktijken van de Maifa in midden- Sicilië, zijn vrijgesproken. Deze uit spraak werd door toeschouwers met applaus ontvangen. Drie Siciliaanse boeren, die tevens terecht stonden, werden tot gevangenisstraffen ver oordeeld, twee van hen tot 30 jaar en de derde tot 14 jaar. Het proces heeft langer dan drie maanden geduurd. De zeven beklaagden waren be- schulidgd van afpersing, bedreiging en het onopzettelijk doden van de landeigenaar Angelo Cannada, die door gemaskerde lieden werd neer geschoten nadat hij geweigerd had zich geld te laten afpersen. Nieuw-Guinea-moniunent in Djakarta CHICAGO, 23-6. In de laatste we ken heeft de onderwereld van Chi cago weer een aantal rekeningen „vereffend". Met korte tussenpozen werden in de kofferruimten van hun auto's de lijken ontdekt van hen, die tegen de discipline van het „mis daadsyndicaat", de vakbond der gangsters, hadden gezondigd. In de eerste helft van dit jaar werden op deze wijze de stoffelijke resten ge vonden van tien personen, die op een of andere wijze een functie in de „penoze" van Chicago vervulden. Een van de laatste slachtoffers was de 50-jarige Peter Bludeau. een tip gever bij het wedden op paardenren nen. Hij werd dood in de bagage ruimte van zijn auto gevonden, ern stig mishandeld en daarna gewurgd. Op zijn lichaam vond men een geld stuk, in de onderwereld een symbool voor een verklikker. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's WASHINGTON, 25-6. - Men ver wacht dat de Verenigde Staten, En geland en Frankrijk de Sowjet-Unie maandag zullen voorstellen overleg te plegen over de schietpartijen aan de muur tussen Oost- en West-Ber- lyn. Amerikaanse functionarissen zei den, dat de westelijke grote drie, die een einde willen maken aan deze schietpartijen, nota's willen sturen naar het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. In deze nota's die dezelfde inhoud zullen hebben, zal de beschuldiging van de Russen, dat het Westen incidenten aan de grens tussen Oost- en West-Berlijn uitlokt, van de hand worden gewe zen. Maar het Westen zou ook een meer positief geluid willen laten ho ren. Zo zou het Westen op het ogen blik een voorstel bestuderen om meer ruimte te scheppen aan beide zijden van de muur. Zowel de Oost- duitse als Westberlijnse politie zou zich zo ver van de muur moeten te rug trekken dat kogels, afgevuurd op vluchtelingen, niet meer over de grens kunnen inslaan. Werelomroep zendt programma voor militairen op Nieuw-Guinea dagelijks uit HILVERSUM, 22-6. - Terwijl de voorbereidingen voor het eerste ver- zoekplatenprogramma, bestemd voor Nederlandse militairen op Nieuw- Guinea nog in volle gang zyn, heeft de P.T.T. reeds meer dan duizend aanvragen van ouders, verwanten, verloofden, vrienden en kennissen by Radio-Nederland Wereldomroep afgeleverd. Gezien deze enorme belangstelling heeft de Wereldomroep besloten het programma niet, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag, tweemaal per week, maar met ingang van maan dag dagelijks uit te zenden. Dit zal gebeuren onder de titel „Contact met thuis". De program ma's worden om half tien des avonds op Nieuw-Guinea ontvangen. „Con tact met thuis" zal - omdat de uit zendingen speciaal op het ontvangst- gebied zijn gericht - in Nederland slechts bij uitzondering goed te ont vangen zijn. Indonesië zet militaire aanvallen voort DJAKARTA, 22-6. President Soe- karno heeft gezegd dat in het cen trum van Djakarta een „West-Irian- monument" zou worden gebouwd. Hij zei dit op een massa-bijeenkomst in Djakarta ter gelegenheid van .de ver jaardag van de stichting van de stad. Hij pleitte voorts voor het aan schaffen van de betja (driewieler taxi). Hij noemde dit vervoermiddel een „symbool van de uitbuiting van de mens door de mens". Soekarno verbiedt fiets-taxi's DJAKARTA, 24-0. President Soe- karno heeft tijdens een massa-bij eenkomst ter viering van de ver jaardag van de stichting van Dja karta het opheffen van de 60.000 betja's, 'bakfietsen voor personen vervoer, geëist. „De betja is het zuiverste voor beeld van uitbuiting van de ene mens door de andere, en een verne dering voor het gehele Indonesische volk", zo zei hij. Staking vijandelijklieden in Laos VIENTIANE, 24-6. De nieuwe coa litieregering in Laos, die vrijdag is geïnstalleerd, heeft zondag op haar eerste kabinetsvergadering besloten een staking van alle vijandelijkhe den voor geheel Laos af te kondigen. Deze wpenstilstand ging zondagmid dag twaalf uur (plaatselijke tijd) in. Het nieuwe kabinet, dat onder lei ding staat van de neutralistische prins Soevanna Phoema, bestaat uit leden van de drie voornaamste stro mingen in Laos. De neutralisten en do linkse groepen enerzijds zijn de afgelopen twee jaar in een strijd ge wikkeld geweest met de rcchtsen. HOLLANDIA, 25-6. - Gouverneur Platteel van Nederlands Nieuw-Gui nea heeft maandag zijn „grote ver ontwaardiging" uitgesproken over de „cynische wijze waarop de Indonesi sche leiders menen te kunnen voort gaan met hun berekening dat agres sie in deze tijden lonender is dan vredelievende onderhandelingen". Sprekende tijdens de plechtigheid waarmee de tweede zitting van de Nieuw-Guinearaad werd geopend zei hij over de nieuwe landing van de Indonesische parachutisten bij Me rauke voorts: „Met spanning wach ten wij af of het geweten van de wereld thans zal spreken en degene die de algemeen aanvaarde beginse len ter beslechting van internationa le problemen1 met voeten treedt, met terdaad een halt zal toeroepen". Gouverneur Platteel zei in zijn re de voorts, dat het van weinig wer kelijkheidszin zou getuigen indien bij de opening van de tweede zitting van de raad terstond gebeurtenissen zouden worden aangeroerd die de gedachten van ieder, die het wel zijn van Nieuw-Guinea ter harte gaat, de eerste plaats innemen. „Ter wijl de Nederlandse regering er met kracht naar streeft, langs vredelie vende weg de belangen van dit ge biedsdeel op de grondslag van het zelfbeschikkingsrecht, te behartigen, ontwikkelen de zaken in West-Pa poea zich onder openlijke bedreiging en militaire agressie van een groot nabuurland, waarmee het goed zou zijn, in vrede te kunnen leven". Hij wees er op dat de Indonesische lei- Bedrijfsresultaten N.S. aanzienlijk gedaald UTRECHT, 22-6. Het jaar 1961 is voor de N.V. Nederlandsehe Spoor wegen niet zonder zorg en moeilijk heden geweest. Dit deelt de direktie van de N.S. mede in haar jaarverslag over 1961. Het bedrijfsresultaat daal de van f 12,6 miljoen in 1960 tot f 148.000,Door toevoeging van on verdeelde winst van voorgaande ja ren bedraagt het beschikbare winst saldo f 6,7 miljoen. Voorgesteld wordt dit bedrag over te brengen naar de nieuwe rekening. De totale ontvangsten van de N.S. f.egen in het afgelopen jaar met f 8,1 miljoen tot f 532,5 miljoen. Hier tegenover stond echter een toene ming van de kosten met f 20,6 mil joen tot f 532,4 miljoen. Deze stijging moet, volgens de direktie, voorna melijk worden toegeschreven aan '1. feit, dat de exploitatiekosten (f 439,6 miljoen) rond f 20,4 miljoen hoger lagen dan in 1960. „Zuiderkruis" in Willemstad WILLEMSTAD, 23-6. De „Zuider kruis" is uit Nieuw Guinea in de ba- ven van Willemstad op Curagao aan gekomen, nadat het een contingent Nederlandse militairen uit Neder land naar Nieuw-Guinea had ge bracht. Maandag vertrekt dc Zuiderkruis weer naar Nieuw-Guinea met Ne derlandse militairen, die de afgelo pen weken met vliegtuigen uit Ne derland op Curagao waren aangeko men. Wie niets vreest kan ge makkelijk een boosioicht wor den, maar wie teveel vreest wordt zeker een slaaf. V/AT UQT PEr BILT dors echter praktisch aan de voor avond van een hervatting der be sprekingen over het plan-Bunker de militaire aanvallen voortzetten in een nieuw gebied nabij Merauke op een twintigtal kilometers van de grens met Australisch Nieuw-Gui nea door „een aantal" parachutisten neer te laten. ELBURG, 24-6. Zondag, in de vooravond heeft zich op de Zuider zeestraatweg bij Elburg een botsing tussen twee personenauto's voorge daan, die aan mevrouw Heikens uit Den Ham (Overijssel) het leven heeft gekost. Zeven personen werden bij dit ongeluk gewond. De auto, waar in mevrouw Heikens zat, kwam uit de richting van het Veluwemeer en botste bij Elburg frontaal tegen een wagen, die van Nunspeet kwam. Beide wagens kwamen in de berm- sloot terecht. De eerste vloog in brand. De brandweer van Elburg moest assistentie verlenen. Eerder was al getracht de brand te blussen met brandblusapparaten van nabij gelegen benzinestations. De echtgenoot van mevrouw Hei kens kreeg bij het ongeluk een zwa re shock, haar dochter bleef onge deerd. De gewonden zijn naar een zieken huis in Zwolle overgebracht. In West-Duitsland wordt dagelijks 30.000 kilogram brood door school kinderen weggegooid of in de klas sen achter gelaten, zo wordt gezegd in het blad van het r.k. aartsbisdom Keulen. Het orgaan doet op zijn „kleine lezertjes" een beroep er aan te denken, dat jaarlijks 30 tot 40 mil joen mensen de hongerdood sterven. Koel weer Verwachting tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met en kele verspreid voorkomerfde buien. Matige tot krachtige, langs de "Wad- denkust later tijdelijk harde weste lijke wind. 26 juni. Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op 1.26, onder 14.30. Laatste kwartier: 25 juni te 0.43. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 26 juni 9.55 v.m. 22.11 n.m. BROUWERSHAVEN 26 juni 9.31 v.m. 22.01 n.m. Doodtij: 27»juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde is een diepe depressie van de oceaan over Schotland naar midden Scan dinavië getrokken. De depressie bracht in Ierland, Schotland en noord-Engeland tijdelijk zware storm. Een front er van passeerde zondag ons land, echter zonder noe menswaardige regen te brengen. Na het wegtrekken van de depressie breidde een krachtig" hogedrukgebied op de oceaan zich over de Britse eilanden uit, maar de kern hiervan is nu vrijwel stationair geworden op ongeveer 500 kilometer ten west zuidwesten van Ierland. Inmiddels is een nieuw storingsgebied, afkom stig van zuid-Groenland, IJsland ge passeerd. Dit zal zich waarschijnlijk naar het Noordzeegebied verplaat sen en een front er van zal morgen in ons land meer bewolking veroor zaken, terwijl de winden weer wat zullen toenemen, in hoofdzaak uit het westen. De algemene luchtdruk verdeling duidt er voorts op dat de aanvoer van tamelijk koude polaire lucht enkele dagen zal blijven voort duren. Minister Rusk in Londen LONDEN, 24-6. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft zondag in Londen na aankomst uit Rome een parti culier onderhoud gehad met de En gelse premier, MacMillan, die hij van zijn besprekingen in Parijs, Ber lijn en Rome op de hoogte heeft ge steld. Onmiddellijk na dit onderhoud zat minister Rusk aan bij een diner, dat door de Engelse minister van buitenlandse zaken, lord Home, ge geven werd. CIRCULAIRE AAN DE SLAGERS Richtlijnen voor het voorkomen van besmetting met salmonellose DEN HAAG, 23-6. De veterinaire lioofdinspekteur van de Volksge zondheid, de heer J. M. van den Born, heeft in een circulaire aan de slagers een aantal richtlijnen gege ven voor het voorkomen van be smetting met salmonellose, aan het publiek beter bekend als paratyfus. Hy heeft dit gedaan in overleg met het bedrijfschap voor liet slagers- bedrijf en het bedrijfschap voor dc vlceswarenindustrie. In de circulaire wordt de slagers aangeraden, vlees en bederfelijke vleeswaren alleen onder koeling te bewaren. Ook het etaleren moet al leen onder koeling geschieden, tenzij de temperatuur in de winkel laag genoeg is. Gemalen vlees dient al leen in voorraad te worden gemaakt als het onder koeling bewaard kan worden. Bestellingen moeten zo veel mogelijk des morgens worden klaar gemaakt, als het nog koel is, en aan do klanten moet worden aangeraden het vlees thuis koel weg le zetten of, als dat niet kan, het zo gauw moge lijk te bakken of te braden. Vooral gehakt moet goed worden doorge braden en soepballetjes moeten goed verhit worden. De veterinaire hoofdinspekteur deelt in zijn circulaire mee dat vele varkens in de stal cn tijdens het vervoer door uitwerpselen uitwendig met salmonella worden besmet: dc bacteriën kunnen daarbij tot in de huid doordringen. Noch tijdens het broeien bij de slachting noch op een andere bruikbare wijze zijn alle bac teriën te doden. Bij de vleeskeuring is deze besmetting evenmin waar te nemen. Dat zou alleen kunnen als elk slachtdier bacteriologisch werd onderzocht, hetgeen praktisch niet uitvoerbaar is. Het staat dan ook vast dat besmet vlees in de handel wordt gebracht, hetgeen bij een onjuiste behande ling daarvan ziekte bij de mens tot gevolg kan hebben. Koel bewaren van vlees remt de bacleriëngroei, waardoor het langer houdbaar wordt en dus minder gevaar oplevert, voor de consument.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1