DE ZIERIKZEESCHE COURANT V.S. bezorgd over omvangrijke troepenconcentraties in China Duitsers mogen elkaar niet bezoeken Indonesische parachutisten leden nieuwe verliezen op Nieuw-Guinea Het telegram van Oe Thant Kindermoorden in West-Duitsland O.A.S. van Oran keurt overeenkomst van Algiers niet goed Overeenstemming Mr. Schürmann bezocht Oe Thant Minister Dean Rusk zag in Berlijn de communistische muur Laos in ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 22 JUNI 19G2 118e jaargang No. 19195 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTJE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week dTde™ Eerste lustrumviering Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis (pag. 2) cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) 1 1,per sluk. Samentrekken kan defensieve bedoelingen hebben HET LEED VAN DE MUUR Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WASHINGTON, 21-6. De regering- Kennedy slaat „met bezorgdheid" het samentrekken gade van Chinese luchtU en landstrijdkrachten op het vasteland tegenover de eilanden Quemoy en Matsoe, aldus is donder dag door het Witte Huis meegedeeld. De woordvoerder van het Witte Huis, Pierre Salinger, die de be kendmaking deed op een perscon ferentie, naar aanleiding van een desbetreffende vraag, wilde niet uit weiden. Hij weigerde te antwoorden op vragen of de Verenigde Staten de militaire concentratie alleen maar gadeslaan of ook van plan zijn mili taire voorzorgsmaatregelen te tref fen. Amerikaanse functionarissen heb ben gezegd, dat de samengetrokken strijdkrachten groter zijn dan de concentratie tijdens de crisis van 1958 in verband met de eilanden Quemoy en Matsoe. Volgens de func tionarissen bestudeert de Ameri kaanse regering berichten over de troepenconcentraties met grote zorg vuldigheid en tracht zij uit te maken of de samentrekking met offensieve of defensieve bedoelingen is ge schied. Te oordelen naar de aard, de omvang en het punt van concentra tie zou het laatste het geval kunnen zijn, aldus de functionarissen. 35.000 man samengetrokken Het Chinese nationalistische mini sterie van defensie heeft donderdag bekendgemaakt, dat de regering in Peking 30.000 tot 35.000 man troepen had samengetrokken langs de kust van Foekien en 250 tot 300 vlieg tuigen. Tiental para's bij tegenactie gedood HOLLANDIA, 21-6. - De speciale A.N.P.-verslaggever meldt over de acties n Nieuw-Guinea: by verdere tegenacties tegen Indonesische para chutisten in Nieuw-Guinea zyn er wederom verliezen. In het dagelijkse communiqué in Holtandia werd don derdag meegedeeld dat ,aan de zuid kust een tiental Indonesiërs werd gedood door de goede samenwerking tussen bevolking, politie en patrouil les van de strijdkrachten'. Voorts werd een grote hoeveelheid uitrus ting buitgemaakt. Donderdag werd voorts bekend gemaakt dat bij een actie elders een Nederlandse gewonde viel, marinier H. G. C. Wientjes, die opgenomen i9 in het gouvernementsziekenhuis in Sorong. In het communiqué werd verder melding gemaakt van het zelfstan dig optreden van een patrouille Pa- poea-politie die gewoonlijk onder de Nederlandse leiding opereert. In een niet nader aangegeven gebied heeft deze patrouille een groep parachu tisten hardnekkig achtervolgd en daarbij enige parachutisten gedood'. Inmiddels heeft het de aandacht getrokken dat bij de acties tegen de parachutisten wederom grote hoe veelheden uitrustingsstukken wer den buit gemaakt. Dit geeft aanlei ding tot in Hollandia circulerende geruchten over nieuwe landingen. De achter uiterlijke rust schuilgaan de onzekerheid blijkt ook uit plotse ling opduikende en ongecontroleerde berichten dat nieuwe parachutisten landingen zouden zijn voorgekomen in de Vogelkop. Bij'navraag is dit echter formeel ontkend. Na de recente uitbreiding van de kustverdediging in zuidelijk Nieuw- Guinea zijn er trouwens geen aan wijzingen van extra hoge paraat heid die zou kunnen wijzen op een nieuwe Indonesische actie op korte termijn hoewel de mogelijkheid daar van uiteraard elk uur aanwezig ge acht wordt. Maar ondanks de me dedelingen in Djakarta over ver sterking van de „vrijheidsstrijders" in Nieuw-Guinea bestaat er het ge voel dat een eventuele militaire ope ratie uit Indonesië op grotere schaal eerst te verwachten- is indien over leg op het politieke vlak geen oplos sing zou brengen. Vergadering Nieuw-Guinearaad Naast deze onzekerheid over de verdere militaire ontwikkeling komt de vergadering van de Nieuw-Gui nearaad die maandag aanstaande be gint, meer en meer i» de belangstel ling. Ook hier i9 er onzekerheid en wel over de vraag wat er zal gebeu ren. In het bijzonder wordt daarbij de vraag gesteld wat die Papoea-af gevaardigden gaan doen die zich herhaaldelijk en openlijk tegen het plan-Bunker hebben uitgesproken. Het wordt niet uitgesloten geacht dat deze stellingname - tot dusverre heeft alleen de Partei Nationaal zich in beginsel voor het plan-Bunker uitgesproken - zal resulteren in een vorm van een motie waarin de uit spraak zal worden gedaan dat zal worden overgegaan tot uitroeping van onalhankelijkheid indien Neder land het bestuur zou overdragen. Het was gouverneur Platteel zelf die kortgeleden een dergelijke stap „irrëeel" noemde, maar anderzijds zouden de gevolgen van een derge lijke uitspraak indien deze door de Nieuw-Guinearaad zou worden aan V- ard, moeilijk te overzien zijn. Kleinzoon van Roosevelt getrouwd Een woordvoerder van het mi nisterie zei later evenwel, dat de nationalistische inlichtingendienst geen „verandering van betekenis" in de situatie had gemeld. Lucratieve wedstrijd SANTIAGO, 21-6. Bij de wed strijd om de derde plaats van 't wereldkampioenschap voet bal tussen Chili en Zuid, Slavië is aan entreegelden het re cordbedrag van 413.834 dollar - een kleine anderhalf miljoen gulden - betaald. Dit is de hoogste recette, die ooit by een voetbalwedstrijd werd ge ïnd. Tot dusverre leverde de finale van het wereldkampi oenschap 1950 tussen Brazilië en Uruguay in Rio de Janeiro het grootste bedrag, nl. een en een kwart miljoen gulden op. Die ontmoeting werd echter bijgexooond door 200.000 toe schouwers, terivijl er in San tiago „slechts" 76.594 kijkers waren. DEN HAAG, 21-6. Naar aanleiding van vragen van de zijde van de pers over het telegram van de heer Thant van 20 dezer aan president Soekarno; verklaarde een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken, dat de Nederlandse regering geen behoefte heeft iets toe te voegen aan de pogingen, van de heer Thant om de hervatting der besprekingen te bewerkstelligen. Het wachten is uitsluitend op de be reidheid van Indonesië naar de con ferentietafel terug te kei'en. KEULEN. 22-6. Een donderdag ochtend door de politie van Keulen gearresteerde 22-jarige inwoner van Essen heeft later op de dag toege geven de vijfjarige Monika Blank, wier lijkje woensdagochtend uit de Rijn werd gehaald, te hebben ver moord. Volgens de politie had de man het kind dinsdag in -Essen in zijn auto meegenomen. Na het meisje op een afgelegen plek te hebben aan gerand had hij haar gewurgd en het lijkje later in het water geworpen. Donderdag is in een bos bij Wan- ne-Eickel, in Westfalen, het lijk ge vonden van een dertienjarig meisje. Het was het vierde kind dat binnen een periode van enkele dagen in deze streek vermoord is. WEST-BERLIJN. - Na de oprich ting van de muur tussen Oost- en West-Berlyn op 13 augustus 1961, werden partikuliere reizen van in woners van de Oostzöne naar de Bondsrepubliek volledig aan banden gelegd. Bezochten nog 2.720.491 Oost- Berlyners in 1957 hun familieleden in het vrije deel van Duitsland, dit aantal liep eind 1957 echter sterk terug, tengevolge van de uitvaardi ging van een nieuwe Sowjetzonale wet op de Oost-West grensover schrijding. In 1960 passeerden 806.835 reizi gers het IJzeren Gordijn van oost naar west; in 1961 tot de oprichting van de muur waren het er 668.475. Sindsdien komen er gemiddeld nog ongeveer 1.500 personen per maand uit de Sowjetzöne naar het westen. Circa tachtig procent daarvan zijn chauffeurs van het binnenlandse goederenvervoer, de overige twintig procent bestaan voornamelijk uit communistische partijfunktionaris- sen, die met een officiële opdracht de grens passeren. Het partikuliere reizigersverkeer is op 13 augustus 1961 praktisch volledig tot stilstand gekomen. Tienduizend inwoners van de Sowjetzöne hebben de autoritei ten verzoekschriften overhandigd met als doel samenvoeging van hun gezinnen met in West-Duitsland wo nende familieleden. Meer dan de helft der aanvragers zijn oudei's. die hun oude dag bij hun in het Westen wonende kinderen willen doorbren gen; ongeveer twintig proccent zijn door de zönegrens gescheiden echt paren, die herenigd Willen worden en duizend moeders willen met hun kinderen naar hun in de Bondsre publiek wonende mannen verhuizen. De communistische autoriteiten heb ben echter sinds 13 augustus 1961 slechts aan driehonderd personen de vestiging in het Westen toegestaan. Vlot en toch gekleed voor jonge dames is dit driedelige strand-en- semble met Bermuda-shirt en los, hiehtig hangend jasje. Het prakti sche, gemakkelijk te onderhouden materiaal is blauw-witte dralon- cuprama. In Frankrijk voor moordenaars geen amnestie ALGIERS, 21-6. - De O.A.S. van Oran heeft donderdagavond in een geheime uitzending verklaard dat zij „in geen geval de overeenkomst van Algiers zal goedkeuren" en dat „de O.A.S. op de een of andere manier zal overwinnen". In een andere uitzending dreigde zij dat haar leden het vuur zullen openen op de veiligheidsstrijdkrach ten, die blijven optreden tegen mo hammedanen en Europeanen. Zij zei dat deze operaties van de veilig heidsstrijdkrachten „provocaties zijn waardoor het gevaar is ontstaan dat de mohammedaanse bevolking het werk niet zal hervatten". Ondanks de bevelen die zij hadden gekregen bleven bepaalde elementen van de mobiele gendarmerie optreden tegen Algerijnen van mohammedaanse en Algerijnen van Europese afkomst. Het geheime leger liet voorts weten dat de „speciale bekendmaking", die zij voor donderdagavond in 't voor uitzicht had gesteld, vandaag (vrij dag) gepubliceerd zal worden. gewond Aktie voor bedreiging gezondheid van Algerijnse vluchtelingen Jeugd Rode Kruis in Zierikzee steunt deze aktie In Darian, V.S.. is Franklin Delano Roosevelt. -<•« l-l -in:oon ran wijlen da president in de echt verbonden mat Graaf Goodyear. - Op dc foto hei bruidspaar, mevr. de wedUU'e Roosevelt en Franlrlin Delano Roosevelt, vader van da bruidegom. In da V.S. spreekt men van „F.D.R I", „F.D.R. 11" en ..F.D.R. UI". Daar zeep één van de artikelen is die zeer hoog op de lijst van ge vraagde artikelen van de Liga van Rode Kruis-verenigingen staan ge noteerd. is het Jeugd Rode Kruis en de A.V.R.O. een aktie onder de Ne derlandse jeugd begonnen voor het inzamelen van stukken zeep. De A.V.R.O. richt in een drietal televisie-uitzendingen de schijn werper op het probleem van de Al gerijnse vluchtelingen, n.l. het schrij nend gebrek aan zeep en hierdoor een sterke bedreiging van de ge zondheid. En nu hoopt men maar dat de jeugd deze zeep-nood effek- tief „om zeep zal helpen". Aangezien de jeugd veel belang stelling toont voor t.v.-uitzendingen, verwacht men dan ook dat de tele visie een belangrijke schakel zal blij ken te zijn om een goede afloop van deze aktie te waarborgen. De eerste uitzending heeft inmid dels plaats gevonden op 20 juni j.l„ terwijl het verloop van de aktie ge volgd zal worden door t.v.-uilzen- dingen op 7 juli en 4 augustfis a.s„ telkens van 17.00-17.30 uur. Begrip en enthousiasme verwacht Vanuit Den Haag heeft men ook de Rode Kruis-afdelingen warm ge maakt voor deze aktie. om een en ander plaatselijk te stimuleren. De afdeling Zierikzee van hel Jeugd Rode Kruis heeft in een schrijven aan de hoofden van scho len in Zierikzee en Kerkwerve ge vraagd het inzamelen van stukken zeep op school te bevorderen, daar het meebrengen van een stukje zeep moor succes zal hebben, dan hel de jeugd persoonlijk te laten opsturen naar Den, Haag, zoals in de t.v.-uit- zending werd voorgesteld. Daar de ouderen nog duidelijk voor ogen zal staan welk een be langrijk artikel zeep in oorlogstijd voor de gezondheid en hygiëne is, verwacht het J.R.K. iri Zierikzee dan ook veel begrip en enthousiasme voor deze aktie. Vanzelf wordt naast de jeugd iedereen in de gelegenheid gesteld om een stukje „zeep" bij te dragen. Het wordt gaarne in ontvangst ge nomen dcor de heer J. K. Joppe, P. D. de Vosstraat 7 en de heer H. Uijl, Lange Nobelstraat 32. Het komt cr slechts op aan gelijk te henhen, nuf gelijk te krijgen. WAT UQT VI 61 IT Wisselend Verwachting tot zaterdagavond: Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer; vrij krachtige tot matige wind tussen zuidwest en west; ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 23 juni: Zon op 4.20, onder 21.04. Maan op 0.09, onder 10.34. 24 juni: Zon op 4.20, onder 21.04. Maan op 0.37, onder 11.53. 25 juni: Zon op 4.20, onder 21.04. Maan op 1.02, onder 13.12. Laatste kwartier: 25 juni te 0.43. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 23 juni 24 juni 25 juni 7.03 v.m. 7.54 v.m. 8.49 v.m. BROUWERSHAVEN 23 juni 24 juni 25 juni Doodtij 6.29 v.m. 7.23 v.m. 8.23 v.m. 27 juni. 19.08 n.m. 19.59 n.m. 21.01 n.m. 19.01 n.m. 19.55 n.m. 20.54 n.m. Geen amnestie De Franse minister van Voorlich ting, Alain Peyrefitte, heeft donder dag in Parijs verklaard dat de am nestie, die het voorlopige uitvoerend orgaan van Algerië de leden van de O.A.S. in het vooruitzicht heeft ge steld, niet zal gelden voor de leden van deze organisatie in Frankrijk. Peyrefitte zei tegen journalisten, dat de moordcommando's van de O.A.S. niet zullen kunnen profiteren van deze amnestie, omdat hun „mis dadige aktiviteit vaak niets te ma ken heeft met Algerië". Marinier in Nieuw-Guinea DEN HAAG, 21-6. Van de zijde van de marinevoorlichtingsdienst is meegedeeld dat tijdens een vuurge vecht met infiltranten op 19 juni bij Wersar de marinier der tweede klas se zeemilicien H. G. C. Wientjes een schotverwonding heeft opgelopen aan beide benen. Hij is overgebracht te Sorong. Marinier Wientjes is 20 jaar, hij is gehuwd en is woonachtig in Haaksbergen. De minister van Buitenlandse Zaken van België Paul-Henri Spaak, heeft fel van zich afgebeten toen hij in de beheerschapscommissie dei- Verenigde Naties de Russische be schuldiging, dat België niet oprecht was in de kwestie-Roeanda-Oeroen- di, van de hand wees. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Er strekt zich een hogedruk- gebied uit van de Azoren over Duits land naar zuid-Rusland. Aan de flank hiervan stroomt nu maritie me lucht over de Britse eilanden naar de Noordzee, nadat er vrijdag een zwak front naar Denemarken trok. Doordat we morgen ook dicht bij de rand van de hogedrugebieden blijven zijn de regenkansen voor het komende etmaal klein. Verder zal de wind naar richtingen tussen zuid west en west draaien en af en toe vrij krachtig zijn. Aan de kust wordj het overwegend zonnig, in het bin nenland zal de bewolking wisselend zijn, waarbij landinwaarts misschien enkele stapelwolken het buienstadi um bereiken. VER. NATIES, New York, 21-6. De permanente gedelegeerde van Nederland bij de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schürmann, heeft don derdag een onderhoud gehad met dy' waarnemend secretaris-generaal Oe Thant. In kringen van de Nederland se delegatie is vernomen, dat Oe Thant om het onderhoud had ver zocht, om overleg te plegen over „een aantal technische details inzake een hervatting van de besprekingen met Indonesië". V.S. zullen alle verplichtingen, nakomen VIENTIANE, 21-6. Donderdag avond is tussen de vertegenwoordi gers van de drie partijen in Laos overeenstemming bereikt over de laatste hinderpaal die het optreden van een coalitieregering in de weg stond. Het in de Vlakte der Kruiken tussen de drie prinsen bereikte ak koord liep enkele dagen geleden ge vaar door een eis van de rechterzij de dat de rechtsgezinde nationale vergadering de proclamatie door de koning eerst zou moeten goedkeuren. De officiële afkondiging zal nu ge schieden bij koninklijk besluit. Men is het er over eens geworden dat goedkeuring door de nationale ver gadering niet nodig is. BERLIJN, 21-6. Het bezoek, dat de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, aan West-Duitsland brengt is donderdag begonnen in West-Berlijn. Tydens een verblijf dat twee en een half uur duurde bezichtigde Rusk onder andere de communistische muur. De Amerikaanse minister werd in het Westberlijnse stadhuis toege sproken door de burgemeester, Wil ly Brandt. In zijn antwoord verze kerde Rusk de bewoners van West- Berlijn van de vastbeslotenheid „om onze verplichtingen, uw vrijheid te beschermen en uw verbindingen met de vrije wereld te verzekeren, na te komen". Volgens welingelichte kringen in Berlijn hebben Rusk en Brandt een gesprek gehad over de levensvat baarheid van Berlijn en over de in ternationale politiek. De Amerikaan se minister had burgemeester Brandt voorts een kort overzicht gegeven van de huidige stand der „polsings- gesprekken" met de Sowjetrussische ambassadeur in Washington, Dobri- nin. „Berlijn heeft Clay nodig" Toen de Amerikaanse minister bij het stadhuis arriveerde werd hij er door de duizenden Berlijners toege juicht. Op spandoeken stond „Ber lijn heeft Clay nodig, meer dan ooit" en„Cla yheeft onze sympathie". La ter in de middag vertrok Rusk naar Bonn, waar hij besprekingen zal voeren met bondskanselier Adenau er en minister van Buitenlandse Za ken Schröder. Hierbij zal ook burge meester Brandt tegenwoordig zijn. Minister Rusk wordt op zijn reis langs een aantal Europese hoofdste den bijgestaan door de Amerikaanse onderminister voor Europese zaken. Kohier, en de buitengewoon ambas sadeur, Charles Bohlen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1