fi DOUWE EGBERTS ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI moeder Een pijp doet méér dan branden! Pijproken geeft rust en voldoeningf STAD EN PROVINCIE INGEZONDEN STUKKEN FEUILLETON I KORTE BERICHTEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 21 JUNI 1962 Nu. 19194 Ingezonden mededeling Een pijp schenkt U veel rookgenot. Maar hij doet nog méér: hij schept een oase van rust hij brengt U tot andere gedachten en hij geeft U zelfs de oplossing van dat huis werk in. Probeer maar. U hebt toch ook een pijp? 1 K De beste manier om van een pijp te genieten. Stop hem met een tabak die kalm brandt en koel rookt! Stop hem met Echte Friesche Heeren-Baai van Douwe Egberts; een zachte geurige mélange van rijpbruine tabakken. A (geel) 85 ct. Paarsmerk 70 ct. per 50 gram. Goede afzetmogelijkheden voor zacht fruit In Zeeland mag goede fruitoogst worden verwacht NIEUWERKERK Bejaardenreis op 3 juli a.s. In de laatst gehouden vergadering van het Oranjecomité, die de reis met de bejaarden jaarlijks organi seert, werd besloten dat de reis zal plaats hebben op 3 juli a.s. Het ver trek van het dorp vindt plaats om half acht. De start is verplaatst naar het plein voor „Ons Dorpshuis" waar meer ruimte is. Er is nog plaats voor enkele deelnemers, op gave tot uiterlijk vrijdag 29 juni. OOSTEELAND Mannenkoor naar Den Haag Woensdag 20 juni hoopt Ooster- lands mannenkoor traditiegetrouw een reis te maken. Men hoopt een bezoek aan Den Haag te brengen, waar verschillende bezienswaardig heden zullen worden bezocht. Concert „Nu met Hope" Het concert dat hier werd gege ven door de Bruinisser harmonie „Nu met Hope", met medewerking van de drumband, is een onverdeeld succes geworden. Is het bezoek van het publiek meestal maar zeer mi niem, de aangekondigde tap toe bracht tamelijk veel publiek op de been. Er werd genoten van de mooie harmonieklanken, maar niet minder van de vlotte wijze waarop de drum band onder leiding van tamboer- maitre Kok de verschillende num mers uitvoerde. Vooral de leuke he melsblauwe uniformen van de band trokken de aandacht. Het was een leuke avond, begunstigd door mooi zomerweer. Reis bejaarden De jaarlijkse ouden van dagen- reis, onder auspiciën van de plaat selijke Oranje-vereniging zal plaats hebben op vrijdag 22 juni a.s. Dit maal zal de omgeving van Utrecht worden bezocht. Gehoopt wordt op gunstig weer. Het belooft voor de oudjes weer een mooi reisje te wor den. Chr. vrouwenvereniging maakte fraaie tocht Begunstigd door mooi zomerwcer heeft dc chr. vrouwenvereniging „Martha" alhier haar jaarlijkse reis gemaakt onder leiding van ds. H. J. Groenewegen Jr. Er waren 32 decl- nemers(sters) die om ongeveer half zeven in de morgen startten van het Marktplein in een reiswagen van de firma C. van Ocveren, met als chauf feur de heer J. van Aken. Via Breda ging het naar 's-Herto- gcnbosch. waarna te Enschot in dc bekende uitspanning „Dc Lckpot" de koffie werd gebruikt. Daarna reed men over Arnhem, Rhcnon, Eist, Amerongen naar Driebergen waar men om kwart voor elf arriveerde. Hier werd een bezoek gebracht aan „De Korst" en het „Eijkmanhüis", de bekende opleidingscentra voor wi- ka's. In de nabijheid van „De Horst" te midden van natuurschoon, werd in een restaurant de maaltijd ge bruikt, waarna het schitterende Heidepark te Driebergen werd be zocht. Zeer genoot men hier van de rijke flora en dit was van deze trip wel één der mooiste momenten. Via De Bilt trok men naar Utrecht, waai de dames met winkelen aan hun trek kwamen. Over Gorkum werd nu naar Breda getoerd, waar men enige tijd in het mooie Mastbos ver toefde. Hierna ging het weer huis toe en ten hoogste voldaan over alles wat er was genoten kwam men weer om ongeveer half tien thuis. De rij- capaciteiten van de chauffeur, de heer van Aken. werden zeer ge roemd en was in niet geringe mate de oorzaak van het welslagen van deze mooie reis der chr. vrouwen vereniging. BKUINISSE Zwemmende jeugd mist vlot Nu de zwemtijd weer is aangebro ken, wordt het door de jeugdige be oefenaars van deze sport toch wel als een ernstig gebrek gevoeld dat het vlot, waarop voorheen allerlei capriolen konden worden vertoond, of waarvan men gewoon heerlijk kon duiken, niet meer als zodanig bruikbaar is. Waarschijnlijk dat de eigenaresse, het Comité Jeugdzorg, echter wel zal ingrijpen en dc scha de door aanvaringen ontstaan, zal herstellen. Kind van verdrinkingsdood gered Hoewel vele kinderen te Bruinisse aan de waterkant spelen, komen on gelukken gelukkig hoogst zelden voor. Toch viel de 4-jarige L: van Duivendijk Mz. maandag in het wa ter achter de scheepswerf en hij zou zeker verdronken zijn als het per soneel van de werf dit niet had be merkt. De 14-jarige Jacob van Dom- mele hoorde de plons en ging kij ken wat er gebeurde. Toen hij zag, dat het kind in gevöar verkeerde, bedacht hij zich geen ogenblik, sprong naar het met het hoofd naar beneden drijvende kind en was zo gelukkig het veilig aan de wal te kunnen brengen. Kapitein rondvaartboot Als knpilcin op dc rondvaartboot „Lodcwijk" is thans aangesteld dc heer S. Muller uit Bruinisse, oud- mossclkwckcr en kenner van dc Grevelingen als de beste. Reisleider- conferencier is weer, evenals vorig jaar, de heer Joh. van 't Leven uit Bruinisse. Bru 9 kampte met machinestoring Moesten wij vorige week berioh- tcn dat één der mosselschcpen op weg naar de Waddenzee pech had gehad, ook deze week 1»n weer melding worden gemaakt van ern stige schade. Het betreft hier de Bru 9, schipper L. de Waal Jz., die ern stige machineschade bekwam en door de Bru 6 van de firma D. van den Berg Zn., naar de thuishaven moest worden gesleept. Het schip is bij machinefabriek Maaskant in re paratie gegaan. Varensgezel verdacht van diefstal op Krammerplaat Op 19 en 20 mei werden op de Krammerplaat, d.w.z. het voltooide gedeelte van de Grevelingendam verschillende zaken ontvreemd. Uit een dragline van de firma Van der Slikke uit Renesse waren verschil lende gereedschappen gestolen (sleu tels, vetspuiten, schuifmaat enz.), de N.V. Wegenbouw uit Utrecht miste bij controle een aantal bussen verf ter waarde van f 500, uit een Thom- sen-kraan was een vlag ontvreemd, terwijl van een bediende van die kraan, de heer Gravendeel uit Put- tershoek, nog een polshorloge was verdwenen. Het mocht de politie te Bruinisse gelukken de dader te arresteren en het grootste gedeelte van de ont vreemde voorwerpen terug te vin den. De dader is de 23-jarige varens gezel H. P. uit Driebergen, die dins dag van zijn in de Waalhaven te Rotterdam liggend schip werd ge haald en naar Bruinisse overge bracht. Dit schip had op genoemde data naast de Thomson-kraan aan de Westkop gelegen. SCHARENDIJKE Motorrijder rijdt kind aan Aan het Baken werd de 9-jarige A. B., per fiets komende uit de Dijk- straat, als gevolg van onoplettend heid zijnerzijds, aangereden door de motorrijder M. v. D. uit Scharendij- ke. Met een zware hersenschudding werd het knaapje opgenomen in het Rode Kruis ziekenhuis.De motor rijder kwam er met een paar lichte ontvellingen af. Motor én rijwiel werden flink beschadigd. Ingezonden mededeling Er is 'n verrassende Arks Thé-Complet aanbieding. Vraagt Uw leverancier. UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De reizende ten toonstelling „Levend Erfdeel", die aanvankelijk deze maand in Mid delburg te zien zou zijn, zal niet in de Zeeuwse hoofdstad, maar in Goes worden opgesteld. Op zaterdag 30 juni wordt de expositie in de grote Maria Magdalena kerk in Goes voor het publiek geopend. LINNE. Aan de gevolgen van een verkeersongeval is in het St. Lau- rentius ziekenhuis te Roermond overleden de 21-jarige H. Doemges uit Pey-Echt. De heer Doemges was eerder op de rijksweg te Herten (na bij Roermond) bij een mislukte pas- seermanoeuvre met zijn auto van de weg geraakt en tegen een boom gebotst. ELBURG. Honderd kinderen uit het ontheemdenkamp in Villach in Oostenrijk zullen een vakantie van zes weken komen doorbrengen bij gezinnen in een aantal gemeenten op de noordwest Veluwe. ROTTERDAM. Het Rotterdamse gemeentebestuur heeft het open zwembad aan de Maaskade moeten sluiten, omdat de kwaliteit van het water van de Nieuwe Maas daar zo slecht is geworden dat verdere open stelling onverantwoord zou zijn. MAASTRICHT. De 14-jarige HBS- schoiier Ch. M. Machiels uit Maas tricht is daar, als gevolg van een aanrijding, omgekomen. DEN HAAG. De 41-jarige loswerk- man J. B. Hendriks, die tijdens een vechtpartij met twee broers op de hoek van het Spui en de Bierkade in Den Haag werd gewond en zon dagmorgen bleek te zijn overleden, heeft 's nachts een hersenbloeding gehad. DEN HAAG. Het enige weken ge leden door de Koninklijke Vereni ging „Onze Luchtmacht" genomen initiatief om tot een nationale actie voor de Nederlandse militairen in Nederlands Nieuw-Guinea te komen, heeft geleid tot de oprichting van een Nationaal Thuisfront Nieuw Guinea (N.T.N.G.). DEN HAAG. Zestig Duitse predi kanten en predikantsvrouwen uit Gutersloh zijn in ons land gearri veerd. Zij verblijven deze week in kasteel Oud Poelgeest. Doel van hun bezoek is een inzicht te verkrijgen in de verschillende aspecten van het Nederlands maatschappelijke, kerke lijke en culturele leven. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Leiden (vac. M. Ol- tevanger): P. J. Bos, Sprang (N.Br.); te Papendrecht (vac. H. C. Bultman): Jac. Jongerden, Bruchem en Kerk wijk. Aangenomen naar Gorinchem (vac. W. G. Gijzel) (toez.): W. van Bruggen, Bovensmilde. Ger. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-Wesl (wijkgemeente V): G. Hengeveld, Schoonebeek; te Eén (Dr.); kand. J. F. ter Hart, Woerden. Bedankt voor Zuidwolde (Dx\): W. M. de Bakker, Helpman (Gron.). Chr. Ger. Kerken Tweetal te Dordrecht: J. Keuning, Veenendaal en M. Vlietstx*a, IJmui- den; te 's-Gravenhage-Rijswijk: A. G. Noort, Groningen en K. J. Vele- ma, Hoogeveen. Scheepvaartberichten Esso Nederland (t.), 19-6 van Balboa naar Yokohama. Korenia (t.), 20-6 van Suez naar Fao. Zafra (t.), 19-6 dwars Muscat naar Mena Al Ahmadi. Lemsterkerk, pass. 19-6 Aden naar Suez. Een paar dagen later waren Bep en haar man er een uurtje. Gerard ging naar Dirk om zich op de hoogte te stellen van de zaak. Bep dronk thee en toen Aaltje in de keuken bezig was, liep ze naar haar toe, de deur zorgvuldig achter zich sluitend. „Aaltje, ik heb erg met Arie Schil ders te doen. Hij was vrijdagavond bij ons. Je weet, dat hij ook geld in de zaak van Dirk heeft gestoken. Verdorie. Aal, wat een fijne knul is hij. Waarom blijf je zo koppig? Hij is nog steeds smoor op je". „En ik heb de smoor op hem in. Alsjeblieft, Bep, begin jij nu ook niet. Het is uit en het blijft uit. Bo vendien. het is mijn eigen zaak". „Ja maar, zusje, luister nu eens naar mij. Ik ben een paar jaartjes ouder, er. - naar ik hoop - ook wij zer. Ik heb wat meer ervaring". Ze dempte haar stem. „Ik zal jou eens een geheimpje vertellen, dat nie mand nog ooit van mij te weten is gekomen. Gerard is een bovenste beste. Hij is nog steeds stapel op me. Maar Gerard heeft een zwak voor vrouwen. Die mannen bestaan er. Daar kun je niets aan doen. O, hij maakt het nooit te gek, hooi', zo wijs is hij wel. Maar hij is knap en cr zijn vrouwen, die vci'liefd op hem woi'den. Hij lest veel tegenwoordig. Ook met vi'ouwen. Ik heb hem wel eens beti'apt, dat hij zo'n beetje zat tc scharrelen met een van zijn vrou- welijke klanten. Dan kan ik ver schillende dingen gaan doen. Bij- vooi'beeld een scène maken en ver schrikkelijk schelden .Of ik kan hem op zijn huid geven en hem verbie den nog langer vi'ouwen autorijles (c geven. Maar dat doe ik allemaal niet. Ik negeer hem en zeg geen woord tegen hem, een week.... veertien dagendrie weken GOES, 19-6. - Over het algemeen mag er dit jaar in Zeeland een be- hoorlijke fruitoogst verwacht wor den maar deze zal zeker niet over dreven groot worden. Dit zei de heer J. Q. C. Lenshoek, voorzitter van de veilingsvereniging „Zuid Beveland" te Goes, in zijn openingsrede tüdens de gehouden algemene ledenverga dering van deze veilingsvereniging. De heer Lenshoek vei'klaai'de. dat de peren een redelijke oogst zullen ge ven met uitzondering van het ras Triumph de Vienne dat het er bij laat zitten, terwijl voorts de vrucht zetting van Bonne Louise en Legi- pont oni-egelmatig is en door eenge nomen niet best. Bij de appels valt vooral op de gi'ote verscheidenheid in vruchtzetting bij het ras Goud- reinette dat nog altijd een van de vooi'naamste rassen is. Het ras Cox's Orange Pippin is ook erg verschil lend. Ook voor de andere rassen zijn er verschillen per bedrijf, maar toch kan over het algemeen op een rede lijke oogst worden gerekend, on- De verbinding Schouwen-Dui vel and via Roosendaal Mijnheer de redakteur. Met belangstelling heb ik tot dus ver de discussie gevolgd over de hier boven vermelde, verbinding. Het wil mij voorkomen, dat op de kern van de klachten tot dusver geen afdoende antwoord is gegeven van de zijde van de vervoersmaatschap pijen. Deze kern luidt: Waarom is er te Roosendaal geen busaanslui ting op de sneltreinen uit Holland, die om 12 minuten over het uur aan komen. De heer v. d. Cingel uit Delft heeft daarop reeds gewezen. Van de zijde van de B.B.A. (naar ik meen in uw nummer van 8 juni) is daarop o.a. geantwoord, dat de bussen van de B.B.A. niet later dan 10 min. over het uur uit Roosendaal kunnen ver trekken, omdat de bussen gebonden zijn aan de vertrektijden van de boot te Anna-Jacoba, die 13 min. over het uur vertrekt. Ik kan mij voorstellen, mijnheer de redakteur, dat deze noodzaak voor de B.B.A. bestaat. Ik aanvaard dit argument ten volle. Daartegenover stel ik ech ter de vraag: Waarom hebben B.B. A. en R.T.M. in onderling overleg de dienstregeling niet zo uitgestippeld, dat wij bij aankomst te Roosendaal met de sneltrein van 12 minuten over het uur, aansluiting hebben op een B.B.A.-bus en vervolgens te An- na-Jacoba op de boot en te Zijpe op de bus van de R.T.M,? Indien het vertrek in Roosendaal bv. 10 minu ten later was gesteld en het vertrek van de boot te A.J. eveneens was de zaak gezond geweest. Gaarne zou ik op deze vraag van de zijde der vervoersmaatschappijen een ant woord ontvangen. Mijnheer de redakteur, de Neder landse Spoorwegen hebben in de huidige zomerdienstregeling voor Zeeland van en naar Holland met minstens een half uur verkort door van alle treinen uit Zeeland tussen Roosendaal en Rotterdam sneltrei nen te maken. Dank zij de huidige dienstregeling van B.B.A. en R.T.M. kunnen de bewoners van Schouwen- Duiveland hiervan niet profiteren. Sterker, de reisduur is langer gewor den. Dit moge duidelijk worden uit enkele voorbeelden: Wanneer ik om 7.52 uit Brouwershaven vertrek, ben ik 10.18 in Roosendaal. Om 10.22 vertrekt de sneltrein naar Rotter dam, die aldaar aankomt om 11.02 uur. Duur van de reis is 3 uur 10 minuten. Wanneer ik 's avonds terug wil en om ongeveer 21.15 in Brou wershaven wil aankomen, moet ik de soms. Dan komt hij ten slotte als een hondje naar me toe kruipen en belooft beterschap. Goed, Aal, dan neem ik hem in m'n armen enwe zoenen het af. Want ik ben ook me sjokke op die knul van me. Maar ik weet vooruit, dat hij over een poosje weer een zijsprongetje maakt en dan beginnen we van voren af aan met dc comedie. Ik wil er dit maar mee zeggen :*geen man is volmaakt. Ge rard niet, jouw Arie ook niet. Wat hij toen deed, met dat geld via Dirk, dat deed hij voor jou. Omdat hij zo gek met je is. Probeer het nu ook eens van zijn standpunt te bekijken. Verdorie, zus, wat heeft hij tenslotte misdaan? Hij heeft je willen ver wennen en toen Dirk jouw geld had opgeslokt, heeft hij zitten piekeren, hoe hij jou kon helpen. Een man is in dit opzicht altijd impulsief. Die doet plotseling iets zonder er verder bij na te denken. Dat deed Arie ook. Hij gaf Dirk het geld met de op dracht het door te geven aan jou. Als aflossing van de lening. Als jij op zo'n manier zestienhonderd gul den had teruggekregen, dan zou Dirk dat geld niet meer aan jou schuldig zijn, maar aan Arie. In feite veran derde cr niets. Hot was dan niet meer jouw lening geweest, maar één van Arie. En wat maakt dat nu uit? En dan daarbij.... maak jij nooit een fout? Ben jij zo verschrikkelijk onfeilbaar? Wie ben jij, dat jij gaat optreden als een rechter tegenover Arie? Verdorie, je mag de hemel wel op je blote kniecn danken, dat zo'n jongen gek op je geworden is. En ik verzeker je, dat hij nog gek op je is. En dc jongen lijdt er onder. Hij ziet er uit als een geest. Hij werkt zich zelf kapot.Aaltje, Aaltje, durf je dat allemaal op je verantwoording te nemen?" danks de zeer ongunstige weersom standigheden tijdens de bloei. Ten aanzien van het zachtfruit merkte de heer Lenshoek op dat vooral de aardbeien groot gebrek aan regen hebben. Tot dinsdagmorgen was die nog niet gekomen in het ge bied rond Goes en de gevolgen van de reeds lang durende droogte zijn duidelijk zichtbaar. Ook frambozen hebben behoefte aan regen. Dc ui zetvooruitzichten van het zacht fruit worden gunstig beoordeeld, omdat de oude voorraden geruimd zijn. De heer Lenshoek zei verder dat het afgelopen jaar zowel voor de veiling als voor de leden individueel gun stige resultaten heeft opgeleverd. Dr. S. L. Mansholt, de Neder landse vice-voorzitter van do E.E.G.- eommissie, heeft in een vergadering van de E.E.G.-ministers van Land bouw verklaard, dat de commissie wegens gebrek aan voldoende ge kwalificeerd personeel niet in staat zal zijn om de gemeenschappelijke marktorganisatie voor zuivclproduk- ten en rundvlees op 1 november te laten ingaan. bus hebben van 19.10 uit Roosen daal. Hiertoe moet ik de trein heb ben van 17.45 uit Rotterdam. Duur van de terugreis 3M: uur. Bij de dienstregeling van de afgelopen win ter, kon ik 17.56 uit Rotterdam en was dan 21.01 in Brouwershaven, waarbij de reisduur 3 uur en 5 mi nuten bedroeg. Ik ben derhalve nu bijna een half uur langer onderweg. De spoorwegen gaan de reisduur be korten. B.B.A. en R.T.M. gaan de reisduur verlengen. Waarom? Indien wij nu in Roosendaal een bus had den die aansloot op de trein van 19.12, dan behoefden wij eerst om 18.34 uit Rotterdam, dat. is dus 49 minuten later. Het is zonder meer duidelijk, dat dit een verkorting van de reisduur zou betekenen. Nog frappanter wordt één en an der wanneer ik verder ga dan Rot terdam, bv. Utrecht of Amersfoort, 's Morgens zou ik dan 11.44 uur in Utrecht of 12.09 uur in Amersfoort zijn. Duur van de reis 3.52 uur of 4 uur 17 minuten. Wanneer ik dan 's middags terug wil en om 21.15 in Brouwershaven wil zijn. moet ik 16.32 uit Amersfoort of 16.52 uit uit Utrecht. Duur van de reis: van 16.32 tot 21.13 is 4 uur 41 minuten of 4 uur 21 minuten vanuit Utrecht. Hierbij doet zich dan het wondere feit voor, dat ik door de vlotte aan sluitingen van de spoorwegen om 18.12 in Roosendaal ben en daar 58 minuten moet wachten op de bus van 19.10. Indien ik aansluiting had op de trein van 19.12 kon ik een uur later weg uit Amersfoort of Utrecht en werd de reisduur toch zeker met 40 a 45 minuten bekort. Bovenstaande voorbeelden laten slechts één conclusie toe: de nieuwe zomerdienstregeling van B.B.A. en R.T.M. hebben Schouwen-Duiveland verder van Holland en nog verder van de andere deler, des lands ge bracht. Dit geschiedt in een tijd, waarin de eilandbewoners trachten op allerlei wijzen de afstand te ver kleinen. Mijnheer de redakteur, het zal waarschijnlijk niet mogelijk zijn, dat B.B.A. en R.T.M. alsnog een wijzi ging brengen in hun dienstregeling, zodat wij in Roosendaal aansluiting hebben op de sneltreinen, die daar 12 over het uur aankomen. Wij zul len deze zomer met het ongerief ge noegen dienen te nemen. Wij mo gen echter wel vragen, hetgeen ik bij deze wil doen, dat B.B.A. en R. T.M. bij de komende dienstregeling voor het winterseizoen en daarna hun verbindingen met Schouwen- Duiveland laten aansluiten op de sneltreinen van en naar Holland! U dankende voor de plaatsruimte. Hoogachtend, ALB. VAN DEN BAN Scharendijke, 19-6-'62. Het meisje was rood geworden en draaide zich half om. Ze keek door de keukendeur naar buiten. „Jij, als vrouw.... je moet dat kunnen be grijpen. Arie wilde trouwen Arie is rijknu jahij heeft geld. Hij heeft een goeie baan, ver dient veel. En hij sprak maar over trouwen. Maar wat had ik?" Ze draaide zich met een ruk om en keek haar zuster met vlammende blik aan. „Toen jullie verkering kregen, werkten jullie. Toen jij wilde trou wen, kwam je niet met lege handen, Corrie evenmin. Jullie hadden ge werkt en gespaard. Samen zijn jullie inkopen wezen doen voor je huisje en samen hebben jullie je geld be steed. Maar ikik had niks ik heb nooit wat gehadik wilde ook geld.Ik was dolgelukkig met die zestienhonderd gulden. Daar zou ik heel wat voor kunnen kopen. Mis schien niet zoveel als Arie, maar ik zou tenminste een bescheiden aan deel kunnen bijdragen. Toen ik hel nodig had ,was het weg. Je weet, hoe dat gegaan is. En Arie leuterde maar over trouwen. Maar ik wilde eerst geld hebben. Daarom nam ik thuiswerk aan, ging ik naaien. Daar mee verdiende ik geld en we had den afgesproken, dat we tenminste nog drie maanden zouden wachten". (Wordt vervolgd). Ingezonden mededeling door Maartje Zeldenrijk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5