DE ZIERIKZEESCHE COURANT Volgende week hervatting Nederlands-Indonesisch vooroverleg? Ravage door ontploffingen in Algerijns aardgasstation De kwestie-Laos in Nederland Drie mogelijke vooropleidingen voor de universitaire studie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 21 JUNI 1962 118e jaargang No. 19194 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 *EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Pojtbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakleur: M. J Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. takenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm1 f 1,per stuk. ,Julianahoeve"modern kampeerterrein te Renesse (pag. 4) Oe Thant verduidelijkt Nederlands standpunt WASHINGTON, 20-6. Uit ntet-of- f'ciële bron is woensdag vernomen, da* het geheime vooroverleg tussen Nedertond en Tndonesië over Weste lijk Nieuw-Guinea „zeer waarschijn lijk" ln het begin van de volgende week „ergens" bjj Washington zal worden hervat. Men gelooft, dat de besprekingen zullen worden gehouden in een bui tenverblijf van een familielid van ambassadeur Van Royen. Zowel van Amerikaanse als aan Nederlandse kant wordt een streng stilzwijgen bewaard over het tijdstip der be sprekingen. Men meent echter te we ten, dat de Amerikaan Bunker, die als waarnemer bij de besprekingen aanwezig zal zijn, heeft voorgelegd dat deze begin volgende week zullen beginnen. Staatssecretaris Bot en ambassa deur Van Royen hadden woensdag op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington een bespreking met onder-minister Averell Harri- man over het Nederlands-Indone sische geschil. Telegram van Oe Thant VER. NATIES. NEW YORK. 20-6. Oe Thant, de waarnemende alge mene secretaris van de V.N., heeft president Soekarno van Indonesië woensdag telegrafisch laten weten, dat Nederland naar zijn oordeel het beginsel van een etappegewijze over dracht van het bestuur van Weste lijk Nieuw-Guinea aan Indonesië heeft aanvaard. Indonesië had om verduidelijking van het Nederlandse standpunt ver zocht. „Zoals ik het plan-Bunker begrijp", aldus Oe Thant in het telegram, „houdt he* een werkwijze in fasen ln. Tegen het einde van het tweede jaar zal het bestuur volledig aan In donesië worden overgedragen. Op een nog te bepalen datum zal Indo nesië, bijgestaan door de waarne mende secretaris-generaal van de V.N. en ander V.N.-personeel, een regeling treffen om de bevolking van het gebied in de gelegenheid te stellen een vrije keuze te doen". ALGIERS, 20-6. Zeker vjjf ont ploffingen hebben woensdag een ra vage veroorzaakt in een aardgassta- ticn op enige afstand van Oran. Eén bewaker zou door het ontsnappende gas, dat onmiddellijk vlam vatte, zijn gewend. Het vuur doofde later, toen men de toevoer van het gas afsloot. Enige uren later deden zich in het stadhuis van Oran twee ontploffin gen voor. Door de hierna ontstane brand werd het gebouw volledig verwoest. Drie personen liepen ver wondingen op. Het is niet zeker of de explosies het werk zijn van ter roristen. De O.A.S. heeft voor donderdag een belangrijke radio-uitzending aangekondigd. Men neemt aan dat dan bekend gemaakt zal worden of de met de F.L.N. in Algiers geslo ten akkoorden ook voor Oran zul len gelden. Een massale hervatting van het werk door de Algerijnen herstelde enigszins het dagelijks leven in Al giers na enkele weken van wan orde. Het openbare vervoer werkte weer en men wil met spoed de door ontploffingen aangerichte verwoes tingen opruimen. Landbouwschap vraagt dertig miljoen eieren uit de markt te nemen DEN HAAG, 20-6. Het bestuur van het Landbouwschap heeft woensdag middag; besloten telegrafisch aan de minister van Landbouw te verzoeken dertig miljoen eieren uit de markt te nemen. Dit als reactie op het in stellen van een minimum-invoerprijs voor eieren door Duitsland. Deze eieren zouden door de regering moe ten worden overgenomen tegen de kostprijs, hetgeen volgens berekening van het Landbouwschap van de over heid een uitgave van drie en een half miljoen gulden zou vergen. Door het uit de markt nemen van deze dertig miljoen eieren zal twee derde van de afzet worden onttrok ken aan de gebruikelijke bestem ming, namelijk de export naar west- Duitsland. Meegedeeld werd, dat er slechts weinig mogelijkheden zijn om aan deze eieren nog een bestem ming te geven. Misschien kan men ze in fruitkoelhuizen opslaan, maar deze moeten vóór september zijn ontruimd. Het Landbouwschap heeft inmid dels het telegram, waarin om het uit de markt nemen van eieren ge vraagd wordt, reeds verstuurd naar minister Marijnen. per adres Con grespaleis Brussel, Zoals bekend neemt de minister daar deel aan be sprekingen over de E.E.G.-regelin gen voor een aantal produkten. waaronder eieren. De tekst van het telegram luidt: „Volstrekt handhavend zijn op vattingen, neergelegd in zijn brief van 30 mei 1962 terzake van het Ne derlandse standpunt omtrent de hef fingsregelingen per 1 juli 1962, dringt het bestuur van het Landbouwschap heden in openbare vergadering bij een. er met klem op aan dat de Ne derlandse regering onverwijld ten minste dertig miljoen eieren uit de markt neemt. Het bestuur van het Landbouwschap meent dat hiermee bereikt wordt zowel een verbetering van de binnenlandse situatie op de eiermarkt alsook een versterking der exportpositie, hetgeen de situ atie in totaal per 1 juli gunstiger maakt". Aldus de tekst van het telegram. In zijn brief van 30 mei, waarop in dit telegram wordt gezinspeeld, heeft het Landbouwschap de mening te kennen gegeven dat de E.E.G.-hef- fingsverordening voor granen niet eerder in werking dient te treden dan de heffingsverordeningen voor de daarmee samenhangende produk ten: varkensvlees, eieren en slacht- pluimvcc. Verder uitte het Land bouwschap in die brief de opvatting, dat bij de berekening van het „voer- graangedeelte" van de E.E.G.-hef fing op eieren moet worden uitge gaan van het verschil in voergraan- prijzen tussen de partnerlanden, niet van het verschil in totale voer- graankosten, zoals enige andere E. E.G.-landen willen. Engelse traditie DOUGLAS, eiland Man, 19-6. Peter Scott, zoon van de Zuid- pool-onderzoeker, is tot admi raal benoemd. Hij zal het be vel voeren over de haring vloot van het eiland Man en een jaarsalaris van vijf pond (ongeveer vijftig gulden) krij gen. De bedoeling is telkens voor één jaar. Man heeft hier mee een oude traditie hersteld. Scott. die een bekend natuur kenner, schilder en zweefr vliegtuigbestuurder is, zal voor zijn salaris slechts één plicht behoeven te vervullen: de ad miraal moet tenminste een maal tijdens zijn ambtstermijn een bezoek aan het eiland brengen. Stichting Nationaal C7 Thuisfront Nw.-Guinea DEN HAAG, 20-6. Woensdagavond is besloten tot de oprichting van de Stichting Nationaal Thuisfront Nieuw Guinea. In deze stichting nemen deel dc drie koninklijke verenigin gen „Onze Vloot", „Ons Leger" en „Onze Luchtmacht", het Rode Kruis, de Nederlandse Sportfederatie, het Nationaal Olympisch Comité, de Kon. Vereeniging „Oost en West", het Humanistisch Thuisfront en het Veteranen Legioen Nederland. De vergadering waarin tot de oprichting werd besloten werd tevens bijge woond door vertegenwoordigers van het Protestants Interkerkelijk en het Nationaal R.K. Thuisfront. De stichting stelt zich ten doel, een zo ruim mogelijke aanvulling tc ge ven op de werkzaamheden van de officiële welzijnszorg zowel als op die van de particuliere reeds be staande thuisfrontorganisatie voor dc in Nieuw Guinea gelegerde Ne derlandse militairen. Het ministerie van defensie heeft in beginsel alle mogelijke medewerking toegezegd, zo werd na afloop van rie vergade ring meegedeeld. „De Nederlandse regering, die te kennen heeft gegeven dat zij het plan-Bunker zonder voorbehoud aan neemt, heeft naar zijn mening het beginsel van een etappegewijze af wikkeling, zoals in het plan-Bunker is uiteengezet, aanvaard", aldus Oe Thant's telegram aan president Soe karno. Kennedy past Taft-Hartleywet toe WASHINGTON, 20-6. De staking van ruim tienduizend werknemers bij de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij „American Airlines", die vrijdag zou beginnen, is voor zeker zestig dagen uitgesteld door het in grijpen van de Amerikaanse presi dent. Deze paste de zogenaamde Taft-Hartleywet toe volgens welke in dergelijke gevallen een commis sie van onderzoek dertig dagen tijd moet hebben om een onderzoek naar het geschil in te stellen. Hierop volgt nog een periode van dertig da gen waarin de arbeiders aan (iet werk moeten blijven, teneinde de onderhandelaars tijd te geven om tot overeenstemming te geraken. VIENTIANE, 20-6. Het rechtse be wind in Laos heeft woensdag beslo ten zijn eis te laten vallen, dat de nieuwe coalitieregering geen macht uitoefent, zolang het burgerlijke en militaire bestuur in de rechtse, de neutralistische en de linkse zóne niet is geïntegreerd. De rechtse minister van voorlich ting, Boeavan Nórasing, verklaarde na afloop van de kabinetsvergadec'v ring, dat het rechtse bewind echtfer blijft vasthouden aan zijn standpunt, dat de coalitieregering de goedkeu ring moet hebben van de rechtse nationale vergadering. Geschenkzendinsren O voor militairen in Nieuw-Guinea DEN HAAG, 20-6. De gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dl*. Platteel, heeft besloten de facilitei ten voor geschenkzendingen aan Ne derlandse militairen te verruimen. Tot nu toe konden deze maar tot een waarde van f 25 vrij van rech ten worden ingevoerd. Volgens de nieuwe regeling mogen dergelijke geschenkzendingen vrij in Nieuw- Guinea worden ingevoerd als ze af komstig zijn van buiten dit gebied en bestemd zijn voor persoonlijk gebruik van de geadresseerde. Het maximum gewicht is tien kilogram. Pakketten, bestemd voor leden van de koninklijke marine moeten wor den verzonden via Amsterdam, Cen traal Station. Voor de koninklijke landmacht en de koninklijke lucht macht is het verzendadres: Napo 5500, Utrecht station. Geschenkzen dingen moeten worden voorzien van volledig ingevulde douaneverklarin gen of het volledig ingevulde groene douanestrookje. Het opschrift moet luiden: Militair geschenkpakket. Ge zinsleden van militairen in Nieuw- Guinea vallen niet onder de nieuwe regeling. Akkoord van E.E.G.- ministers van Landbouw BRUSSEL, 20-6. De ministers van Landbouw van de zes E.E.G.-landen hebben woensdag, dank zjj een „package deal", de nog openstaande punten voor de gemeenschappelijke landbouwpolitiek ten aanzien van een aantal belangrijke sectoren kun nen regelen. Zij hebben echter, zij het om zui ver administratieve redenen, moeten besluiten de invoering van de ge meenschappelijke marktorganisatie voor deze px*odukten (granen, var kensvlees, eieren en gevogelte, en groente en fruit) uit te stellen van 1 tot 30 juli. Door dit uitstel worden o.m. de moeilijkheden van de Duitse rege ring ondervangen, die niet voldoende tijd had om de aanpassingswetten, die in de Bondsrepubliek voor de in voering der gemeenschapsverorde ningen nodig zijn, in de Bondsdag te brengen. Bovendien krijgen de partners ook wat meer tijd voor de administra tieve maatregelen die nodig zullen zijn voor de nieuwe heffingenstelsels voor de betrokken produkten in het onderlinge verkeer en het verkeer met niet E.E.G.-landen. Er zullen in de komende weken heel wat nieuwe douaneformulieren gedrukt moeten worden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een mens is niet sterk door wat It ij heeft maar door wat hij is. Nederlandse deelnemers aan de Ronde van Frankrijk. Linksboven: Huub vfberg vlnecj Guilinvme-Prussens), rpnht.sbov.en Piet van Est (ploeg Guillaume-Driessens), midden links Ab Geldermans (ploeg Raphael-Gemi- riiani), midden-recurs Michel Stalker (ploeg Raphael-Geminiani), links onder Bas Maliepaard (ploegRaymond-Louviot), rechtsonder Dick Entho ven (ploeg Maurice-De Muer). Weense dokters Staken Man stal maar raak WENEN, 20-e: De dóktérs in We nen" zijn woensdagmorgen in staking gegaan uit protest tegen een nieuw ontwerp voor sociale verzekering, waarbij hun positie wordt gelijkge trokken en zij vastgestelde maande lijkse toelagen zullen ontvangen. De staking is totaal, alleen ernstige ge vallen worden in ziekenhuizen be handeld. Woensdagmorgen is een afvaardi ging naar de kanselarij gegaan om de bezwaren van de dokters uiteen te zetten. AMSTERDAM, 20-6. De Amster damse politie heeft in Noordwijk de 36-jarige hotelbediende G. B. gear resteerd, die ervan verdacht wordt een reeks diefstallen te hebben ge pleegd. Bij drie huiszoekingen, in Amsterdam, Zandvoort en Noord- wijk heeft men een assortiment goe deren gevonden, uiteenlopend van stenen tot kousen, van geisers tot kostbare oude boeken, van dozen met paardenhaar tot bordjes „ver boden te roken", van kolenkitten tot krijt en van tandpasta tot kande laars en grammofoonplaten. Stakingen in Frankrijk bilker Sterf te PARIJS, 20-6. Door de staking bij de Franse gas- en elektriciteitsbe drijven, waax*bij het spoorwegperso neel zich woensdag voor 48 uur ge voegd heeft, is het industriële leven in Frankrijk ontwricht. Bijna een half miljoen ai*beidex*s staken. De stakingen zijn door de Rooms katholieke, socialistische en communistische vakverenigingen uitgeroepen om kortere werktijden en hogere lonen te verkrijgen. De metre werd twaalf uur lang stilge legd, de huisvrouwen zaten zonder licht en warmte en door het uitval len van de verkeerslichten ontston den grote verkeersopstoppingen in Parijs. Miljoenen arbeiders in de indus trie waren wex'keloos doordat de grote fabrieken wegens gebrek aan stx-oom niet konden dx*aaien. Nieuwe aanvallen van benden in Colombië hebben zeker aan 32 men sen het leven gekost, aldus is woens dag uit Bogota gemeld. Modern schoolreisje SCHIPHOL, 19-6. Het klassie- „schoolreisje naar Artis", immer een vreugdevol hoog tepunt voor scholieren der vo rige generatie raakt uit de tijd. De eerste 90 van 900 Parijse schoolkinderen zijn per spe ciaal vliegtuig van de U.A.T. uit de Franse hoofdstad op' Schiphol aangekomen voor hun meer met de moderne tijd in overeenstemming zijnd school reisje: een bezoek van een dag aan Nederland. Het zijn allen kinderen van 13 en 14 jadr en ze behoeven het schoolreisje niet eens zelf te betalen. Het wordt door het Parijse ge meentebestuur gefinancierd. warm Verwachting tot vrijdagavond: Droog weer met morgen overdag zonnige perioden, maar in de och tend aanvankelijk laaghangende be wolking. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Hogere tempei*aturen. 22 juni. Zon op 4.19, onder 21.04. Maan op onder 9.16. Laatste kwartier: 25 juni te 0.43. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 22 juni 6.19 v.rn. BROUWERSHAVEN 22 juni 5.41 v.m. Doodtij: 27 juni. 18.22 n.m. 18.08 n.m. Baby in Den Haag verhongerd DEN HAAG, 19-6. De Haagse po litie heeft de 30-jarige steigermaker B. J. v. d. B. en zijn 28-jarige echt genote A. v. d. B.-IÏ. gearresteerd en opgesloten, verdacht van het ont houden van het nodige levensonder houd aan hun jongste kind een meis je van zes maanden. Vorige week donderdag kwam bij de politie de melding binnen, dat in een woning in de Kemperstraat in Den Haag onbeschrijfelijke toestan den heersten. Het jongste kind (het echtpaar heeft vijf kinderen gehad) bleek de dag te voren te zijn overleden: to taal verhongerd en uitgedroogd. Het overleden kind lag in een wieg die op deze benaming nauwelijks recht had. Ook de vier andere kinderen van het echtpaar, drie jongens en een meisje beneden zes jaar, bleken totaal vervuild, doch niet ondervoed te zijn. AMSTERDAM, 20-6. Uit gegevens die het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft verstrekt over het aan tal sterfgevallen door kanker in Ne derland blijkt dat van 1930 tot 1960 het aantal ovex*leden vrouwelijke kankerpatiënten van 50 jaar en ouder is gedaald van 695 tot 616 per 100.000 vi'ouxven en het aantal over leden mannelijke kankerpatiënten boven de 50 is gestegen van 704 tot 815 per 100.000 mannen. Poes redde meisje Een driejarig meisje te Moed- ling in Oostenrijk heeft het aan een poes te danken dat zij nog leeft. Een grote hond viel het meisje aan, beet haar in het gezicht en hapte daar na naar haar keel. De poes sprong op dat moment op de hond en zette haar nagels in zijn rug. De hond liet het meisje verder met rust en beet de kat die daarbij ernstig let sel opliep. MAMMOETHWET IN TWEEDE KAMER Atheneum, lyceum en gymnasium met 6-jarige cursus DEN HAAG, 20-6. Bi) de bchan- deling van de Mammoethwet door de Tweede Kamer, is woensdag een belangrijke beslissing gevallen met betrekking tot de vooropleiding tot dc universiteit, die in de toekomst mogelijk zal zü« aan gymnasia, athenea en lycea, die allen zullen be staan uit een opleidingstjjd van zes jaar. Dc naam „athenea" komt in dc plaats van de vroegere lx.b.s.-cn. De naam atheneum behoeft nog geen definitieve te zijn, want de minister liet dc mogelijkheid open - eventueel door middel van een prijsvraag - een andere, beter passende naam te kie zen. Een diskussie - uitlopend op een stemming - werd gehouden n.a.v. een amendement om aan het athe neum een cursusduur van vijf jaar mogelijk tc maken, maar dan alleen voor zeer begaafde leerlingen. Deze poging mislukte, want de Kamer vex*wiex*p het amendement. Een an dere zaak die veel aandacht vx*oeg was de vraag of Gi'ieks verplicht vak moet blijven op het gymnasium. Wat betreft de vx*oegere h.b.s. heeft minister Cals opgemex*kt, dat deze opleiding niet toex*eikend is ge bleken voor de universiteit, althans de h.b.s.-A niet en voor het op peil houden van de wetenschappelijke voox*opleiding is een zesjarige school onmisbaar, volgens de bewindsman. Intussen heeft door de gang van za ken gistex*en, ook het lyceum een wettelijke basis geki*egen, want tot dusver kwam de naam lyceum in de wet niet voor. Inmiddels is de be handeling van de Mammoethwet van woensdag nog weer maar een fase naar de definitieve afwikkeling, want nog een groot aantal artikelen en ingediende amendementen moet aan de ox*de komen, voordat de Mammoethwet inderdaad wet zal zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1