DE ZIERIKZEESCHE COURANT O.A.S. in oost- en west-Algerië distanciëren zich van akkoord N.O.V.I.B. begint „moestuin- of erfgewassenproject" in Afrika NIEUW-GUINEA Opgravingen in Israël Hoogwaterstanden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 19 JUNI 1962 118e jaargang No. 19193 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 nEDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. Te Zierikzee werd diefstal van tien mille opgelost (pag. 3) VREDE WEER IN GEVAAR ORAN, 18-6. „Behoudt uw wapens, zet de strijd voort". Dit zei maan dagavond iemand in een klandestie- ne radio-uitzending in Oran. En hij voegde daaraan toe: „Optimisme is zinloos, vooral in Oran. Daar heer sen bijzondere omstandigheden". In een vlugschrift dat maandag middag in Bone is verspreid, distan- cieert „het opperbevel van de O.A.S. in oostelijk Algerië" 2ich van de be sprekingen die zijn gevoerd tussen O.A.S.-leiders en de voorlopige re gering, die tot een akkoord hebben geleid. „Het opperbevel van de O.A.S. in oostelijk Algerië hecht in het ge heel geen waarde aan die besprekin gen, die zijn gevoerd noch namens generaal Gardy, hoofd van de O.A.S. in Algerië en commandant van het district Oran, noch namens de natio nale raad van het Franse verzet in Algerië", aldus het pamflet. In Algerië is maandag geen enkele aanslag gepleegd. In de stad Algiers geldt het uitgaansverbod nu vanaf middernacht, in plaats van na 20.30 uur. De bevolking - zowel de Ara bische als de Franse - vertrouwt het nog niet helemaal. De rijen Fransen voor de passagebureaus zijn nog even lang als de vorige dagen. De O.A.S. in Oran, zo is in de klandestiene radio-uitzending gezegd in Oran, staat volkomen los van de O.A.S. in Algiers. Het door de O.A.S. in Algiers en het voorlopig landsbe stuur gesloten akkoord betekent niets, aldus de spreker. Na 2 juli, wanneer het voorlopige bestuur ge roepen is te verdwijnen, gaat het akkoord automatisch in rook op. De O.A.S. in Oran neemt slechts genoe gen met een overeenkomst, waarbij gebieden worden vastgesteld, die uitsluitend door Europeanen zullen worden verdedigd. In het pamflet van Bone zegt „het opperbevel van de O.A.S. in oost-Al- gerië" nog, dat het akkoord van Al giers is tot stand gebracht door „en- Tegen honger en ondervoeding DEN HAAG, 18-6. In twee West- Afrikaanse landen. Sierra Leone en Dahomey, zal binnenkort begonnen worden met een Nederlands projekt, het „moestuin- of erfgewassenpro- jekt", onderdeel van de wereldcam pagne tegen de honger en ondervoe ding. Die wereldcampagne wordt, zo als bekend, gevoerd door de F.A.O., de landbouw- en voedselorganisatie van de Verenigde Naties, en de N.O. VJ.B. heeft de taak op zich genomen het Nederlandse aandeel te leveren. In I960 en 1961 heeft het Neder landse volk ruim twee miljoen gul den voor deze campagne bijeenge- brachct en in het voorjaar 1962 heeft de Nederlandse jeugd daar door mid del van de aktie „Tien maal tien" nog naar schatting ruim anderhalf miljoen gulden bijgevoegd. De bedoeling van het projekt is, de voedingssituatie en de voedings gewoonten in de betrokken gebieden te verbeteren door te bewerkstelli gen dat de bewoners in hun eigen tuintje gewassen gaan verbouwen, die uit een oogpunt van juiste voe ding waardevol zijn. Op het ogen blik is er vaak wel voldoende voed sel als „buikvulling" maar er is te kort aan belangrijke stoffen als ei witten, vitaminen en mineralen. Ge volgen daarvan zijn onder meer een grote kindersterfte en een lage ge middelde leeftijd. Men wil nu in elk der beide landen een centrale proef tuin aan leggen, waar inheemse pro- dukten, die van goede kwaliteit zijn maar tot nu toe niet of niet voldoen de werden benut, zullen worden ge kweekt en verbeterd. Bovendien wil men er waardevolle voedingsgewas sen afkomstig uit andere landen, gaan kweken. kele politici, die hun huid willen redden en plotseling vergeten zijn waarvoor wij strijden". Voor hen telde Frankrijk noch Algerië, maar alleen het eigen belang. Wat optimisme over ontwapenings besprekingen CONCORD (New Hampshire) 16-6. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft in een toespraak tot leden van de vereniging „Raad voor Wereldaan gelegenheden" te Concord gezegd „gematigd optimistisch" te zijn over de toekomst voor de ontwapenings besprekingen in Genève. Volgens de minister beperkte men zich thans, in tegenstelling tot vorige bespre kingen, meer tot zakelijke feiten en werd er thans minder gepolemi seerd. Een miljoen voor gehandicapte kinderen NEW YORK. - De Amerikaanse zanger Frank Sinatra heeft zondag avond te New York meegedeeld dat zijn wereldtoernooi om gelden bij een te brengen voor wezen en ge handicapte kinderen een bedrag van ongeveer f 1,2 miljoen dollar heeft opgeleverd. Zijn toernee heeft twee en een halve maand geduurd. Hij bezocht Mexico, Japan, Hongkong, Israël, Griekenland, Italië, Monaco, Frankrijk en Groot-Brittannie. Vlucht uit Oost-Duitsland BERLIJN. - Vijf Oostduitsers, on der wie een kind, zijn naar West- Duitsland uitgeweken in een vracht auto waarmee zij op een ondiepe plaats de Saaie inreden, die er ter plaatse de grens vormt tussen de twee Duitslanden. De auto bleef hal verwege steken maar de inzittenden slaagden er in de Westduitse oever te bereiken. Dit gebeurde in de buurt van de autoweg Leipzig-Bay- reuth. LOS ANGELES, 18-6. Soekardjo Wirjopranto, ambassadeur van In donesië bij de Verenigde Naties heeft maandag verklaard dat hij van me ning is, dat het Nederlands-Indone sische geschil over westelijk Nieuw- Guinea door geduldige en waar schijnlijk langdurige onderhandelin gen kan worden opgelost. Hij zei dit op een receptie in Los Angeles van het onlangs opgerichte Indonesisch- Amerikaanse genootschap. „We we ten dat de Nederlanders en wij voor zichtig zijn", zo zei Soekardjo op een persconferentie. „Wij hebber, bij het oplossen van onze moeilijkheden ge duld nodig". „Prius Mauritsuiedaille" voor Prins Bernhard DEN HAAG, 18-6. Prins Bernhard zal op donderdag 21 juni aanzitten aan een diner in hotel Kurhaus te Scheveningen ter gelegenheid van de viering van het vijftigjarig be staan van de Koninklijke Neder- landsche Vereeniging „Ons Leger". Tijdens dit diner zal aan de prins de draagpenning van de „Prins Maurits medaille" van deze vereni ging worden uitgereikt. Ter opluistering van het feest zal het monument voor leger en vloot op de boulevard in Scheveningen worden verlicht. Na het diner, dat om acht uur begint geeft de Konink lijke Militaire Kapel een taptoe. Vervolgens is er die avond het eer ste vuurwerk van dit seizoen in Scheveningen. LANGE ROMAN In Foetsjow in oost-China zijn drie met de hand geschreven kopieën van de langste Chi nese roman „Een droom van granaatappelbloesem" (4 mil joen 830.000 woorden in 360 delen) ontdekt, aldus meldt Nieuw China". De roman is in de negentiende eeuw ge schreven door een vrouw, Li Koeei-Yoe, en gaat over de avonturen van een groep vrou wen gedurende de oorlogen in de achtste eeuw. De Deense filmmaker Henning Carlssen (foto boven) heeft met de Zweed Arne Lagercrantz in Zuid Afrika opnamen gemaakt voor een film, geba seerd op de novelle van Nadine Gordimer „A world of Strangers". De Zuid- Afrikaanse autoriteiten hadden alleen toeslemming gegeven opnamen te maken van het dagelijkse leven in Johannesburg. De Deen en de Zweed lieten elke dag een open wagen met camera's door de straten rijden zodat de politie dacht dat alles in orde was. maar deze getoonde camera's bevatten geen film. Uit een auto met gordijntjes werden stiekum wel films gemaakt, welke later het land uitgesmokkeld, werden. - Foto onder: een scène uit. de film: een demonstratie van blanken en kleurlingen voor het stadhuis in Johannesburg. Bij vier opgehangen poppen, staan op horden de redenen van hun terechtstelline. O.A.S. in Oran vraagt bedenktijd ALGIERS, 18-6. Ex-burgemeester Jacques Chevallier van Algiers heeft maandag verklaard dat de O.A.S. van Oran gevraagd heeft om vier en twintig uur bedenktijd teneinde het nieuwe vredesverdrag met de Alge rijnse nationalisten te kunnen be studeren. Volgens Chevallier was het echter vrijwel zeker dat de O.A.S. van Oran de overeenkomst zal bekrach tigen. De voormalige burgemeester, die als bemiddelaar is opgetreden bij de onderhandelingen die tot het akkoord leidden, zei dat alle voor malige kolonels van het Franse le ger, die nu deel uitmaken van de O.A.S. in het gebied van Oran - met uitzondering dan van ex-kolonel Yves Godard -, hun goedkeuring ge geven hadden aan de onderhande lingen. Ex-kolonel Yves Godard is chef geweest van de veiligheids dienst in Algiers. Vijf miljoen geestelijk onvolwaanligen in V.S. WASHINGTON. - Volgens een Amerikaans regeringsrapport zijn er in de V.S. ruim vijf miljoen geeste lijk onvolwaardigen. Deskundigen menen dat er voor 1970 nog een mil joen bij zullen komen als men er niet in slaagt flinke vorderingen te maken bij de bestrijding van de geestelijke onvolwaardigheid. De verzorging van deze mensen zou jaarlijks een bedrag van ruim 1 mil joen dollar vergen. Dr. Mansholt liep boos weg "uit' Er.E.ti.-nunisterraad BRUSSEL,18-6. Dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse vice-voorzitter van de E.E.G.-commissie, is maandag avond in Brussel woedend weggelo pen uit een bijeenkomst van de mi nisterraad van de E.E.G. Hij ver klaarde dat hij geen genoegen kon nemen met de manier waarop de E.E.G.-ministers een aanvullende be groting (nodig voor het aantrekken van 300 man nieuw personeel) be knotten. Zonder voldoende gekwali ficeerd personeel kon hij niet de ver antwoordelijkheid voor het uitvoe ren van het landbouwprogram dei- gemeenschap nemen en daarom zou hij dinsdag aan de ministers van Landbouw der zes landen, als zij in Brussel vergaderen, voorstellen de uitvoering van bepaalde onderdelen van het landbouwbeleid uit te stel len. Eerste kersen 1 op Tielse veiling TIEL, 18-6. Maandag werden door de weduwe D. Boudewijn te Kerk- Avezaath de eerste kersen op de vei ling Septer te Tiel aangevoerd. De koper was de heer J. W. Scheerder uit Amersfoort die er drie gulden per kilo voor betaalde. Stakingen in Frankrijk PARIJS, 19-6. Heden (dinsdag) zijn de arbeiders in gas- en elektriciteits bedrijven en bij de spoorwegen in Frankrijk in staking gegaan voor meer loon en kortere werktijden. Men verwacht dat de staki.ngen het vele industrieën onmogelijk zullen maken de machines draaiende te houden. Ook het spoorwegverkeer zal waarschijnlijk ernstige vertra gingen ondervinden. De arbeiders in gas- en elektrici teitsbedrijven zouden hun twaalf- uurstaking heden (dinsdagochtend) om zes uur aanvangen en deze aktie woensdag herhalen. De spoorweg employees beginnen hun staking, die achtenveertig uur moet duren, he denavond om twaalf uur. BEERSJEBA, 18-6. Bij de opgra vingen van dit seizoen te Tel Arad, ten zuiden van Beersjeba in Israël, zijn de resten aan de dag gekomen van de stad van de „koning Arad die in het zuiden woont" zoals in de bijbelse boeken beschreven staat. Er zijn negen lagen blootgelegd van nederzettingen over een periode van ongeveer vierduizend jaar, waarvan de oudste terug gaat tot de dagen van koning Salomon in de tiende eeuw voor Christus. De oude stad, die de grote handelsweg naar de Rode Zee-haven Eïlat beheerste, wordt genoemd door farao Sjisjak, die ongeveer vijf jaar na de dood van Salomon een campagne tegen Israël voerde. Er werd vaatwerk van allerlei soort aangetroffen, ge wichten en bekraste scherven. In de zevende laag (negende eeuw voor Chr.) vond men een stuk aardewerk waarop zesmaal de naam „Arad" in liet oud-Hebreeuws is geschreven in spiegelschrift, hetgeen een toverfor- 'ïïüité' Oj~ffft$!X:TTtén' Ji'dt Werk van *een kind kan zijn. Wegenwachter slachtoffer van verkeer MAARSSEN, 18-6. Aan verwon dingen, opgelopen bij een aanrijding, is' maandagnamiddag in het acade misch ziekenhuis te Utrecht de 31- jarige wegenwachter J. van Milligen uit Breukelen overleden De aanrijding geb.eurde vrijdag middag op de rijksweg 2 bij het via duct te Maarssen op de baan Am sterdam-Utrecht. De heer van Mil ligen was daar op de parkeerstrook aan het werk onder de motorkap van een auto uit Heerlen, die mo- torpech had. Hij was net aan het werk gegaan, toen in de richting Utrecht een zware vrachtauto met open laadbak, bestuurd door de 51- jarige H. V. B. uit Tilburg, naderde. Het rechtervoorgedeelte van de laad bak greep de voorovergebogen we genwachter in de rechterheup, waar door hij werd meegesleurd, met het hoofd tegen de laadbak sloeg en vervolgens tegen de grond werd ge smakt. Met een open rechterheup fractuur en een zware schedelbasis- fractuur werd de heer van Milligen naar het ziekenhuis vervoerd, nadat eerste hulp was verleend door een passerende arts. De heer van Milligen was gehuwd en had twee kinderen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Ontwijk een uitvrager, want h\j is ook een uitflapper. Radar betrouwbaar geacht voor controle maximumsnelheid DEN HAAG, 18-6. - Vervolgingen wegens overtreding van de maxi mum-snelheid, ingesteld na meting met radar-apparatuur, zullen nor maal doorgang hebben. Dit heeft de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, mede namens zijn ambt genoot van Verkeer en Waterstaat, meegedeeld in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Ka merlid de heer F. H. van de Wete ring (C.H.U.). De heer Van de Wetering vroeg de ministers onder meer of deze be reid waren geen vervolging in te stellen tegen weggebruikers tegen wie op grond van radar-gegevens proces-verbaal was opgemaakt we gens rijden met een snelheid hoger dan toegestaan. Dit naar aanleiding van proefnemingen van verkeersdes- kundigen in Hamburg in samenwer king met de verkeerspolitie verricht, die tot de conclusie geleid zouden hebben dat dergelijke radar-metin- gen niet betrouwbaar zouden zijn. Uit nader ingewonnen inlichtingen betreffende de Hamburgse proefne mingen i9 het volgende gebleken, al dus minister Beerman. Na een arti kel in een Duits tijdschrift, waarin de betrouwbaarheid der door de po litie gebruikte radar-apparatuur werd aangevochten, zijn door ver schillende Duitse politiekorpsen voor het eerst te Stuttgart in maart 1962 en kortgeleden ook te Hamburg uit gebreide proeven genomen. Hangen de deze proeven werd de radarcon trole te Hamburg tijdelijk stopgezet. De resultaten van deze proefne mingen waren zodanig gunstig en hebben de betrouwbaarheid van de radar-apparatuur op een zo afdoen de wijze aangetoond, dat de radar controle te Hamburg onverwijld her vat werd. In Nederland, zo zegt de bewinds man, wordt voor snelheidscontrole gebruik gemaakt van radar-appara tuur door de gemeentepolitie te Am sterdam en door het korps rijkspoli tie in de districten te land Amster dam, Leiden, Utrecht, Doetinchem, Nijmegen en Maastricht, Ijskast huren bij gemeente SCHOONHOVEN, 18-6. De ge- meenteraad van Schoonhoven heeft een voorstel aanvaard dat de verhuur door de ge meente van ijskasten aan be woners van flatwoningen of huizen zonder behoorlijke kel der beoogt. De verhuur zal geschieden op basis van een verordening en zal geen ver lies opleveren bij een prijs van f 4,50 en f 7,50 per maand voor een koelkast met een in houd van resp. 135 en 190 liter. Het voorstel is een gevolg van verzoeken van flatbewoners en de verhuurregéling is in sa menwerking met plaatselijke installateurs tot stand geko men. WAT IEQT DE BILT Veranderlijk Verwachting tot woensdagavond: Aanvankelijk opklaringen, maar ook hier en daar een bui, morgen toe nemende bewolking met later kans op regen; krachtige tot matige in hoofdzaak zuidwestelijke wind; over het algemeen weinig verandering in temperatuur. 20 juni. Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 22.59, onder 6.49. 21 juni. Zon op 4.19, onder 21.04. Maan op 23.38, onder 8.00. Laatste kwartier: 25 juni te 0.43. ZIERIKZEE 20 juni 4.59 v.m. 17.11 n.m. 21 juni 5.36 v.m. 17.40 n.m. BROUWERSHAVEN 20 juni 4.16 v.m. 16.42 n.m. 21 juni 4.56 v.m. 17.19 n.m. Springtij: 20 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-6. - Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van maan dag op dinsdag drong het koufront van een tamelijk diepe depressie bij Schotland ons land binnen. Bij de frontpassage vielen regen- en on weersbuien en plaatselijk viel- van nacht meer dan 10 mm regen. Een randstorint van de depressie ver oorzaakte ook na de frontpassage enkele buien. Er nadert nu over het Kanaal een zwakke rug van hoge luchtdruk, waardoor het weer kort stondig wat verbetert. Spoedig daar na gaat een nieuwe oceaanstoring die vergezeld gaat van regen het weer in zuidWest-Europa beïnvloe den, het weer krijgt hierdoor een wisselvallig karakter. Zwitserse jongeman maakte amok BERN. - Een jongeman, vermoe delijk een ontsnapte verpleegde uit een inrichting bij Chur in oost-Zwit serland, heeft rijdend op een scooter in het dorp Fideris met een revolver twee meisjes doodgeschoten en daar na een automobilist die uitstapte om hulp te verlenen dusdanig gewond, dat deze later in het ziekenhuis is overleden. De amokmaker werd zelf dood bij St. Antoenien gevonden. Duitse arts gearresteerd FRANKFORT, 18-6. De Westduitse politie heeft een chef-arts van een ziekenhuis in Utersen, in Slees wij k- Holstein, gearresteerd in verband met massamoorden op geestelijk ge-* stoorde kinderen tijdens het nazi-1 bewind in Duitsland. De arrestatie van de arts, Kurt Bom, zou het ge volg zijn van bekentenissen die pro fessor Werner Heyde, tijdens de na zi-periode hoofd van de gezondheids dienst heeft afgelegd. Heyde bevindt zich sedert 1959 in voorarrest. Vliegtuigongeluk door bomontploffing WASHINGTON, 17-6, De Amcri- kaanse federale recherche (F.B.I.), heeft bekend gemaakt dat het onge luk met een Boeing-707 van de Con tinental Airlines, die op 22 mei bo ven de staat Montana in de lucht ontplofte, vrijwel zeker veroorzaakt werd door eën man tegen wie een aanklacht wegens een roofoverval was ingediend. Het vliegtuigongeluk kostte aan 45 mensen het leven. Volgens de F.B.I. had de man, de 34-jarige Thomas Doty uit Kansas City, voordat hij aan boord van de Boeing ging, dynamiet gekocht en een levensverzekering van 300.000 dollar ten gunste van zijn vrouw afgesloten. Tegen vrienden had hij gezegd liever zelfmoord te zullen plegen dan te moeten terecht staan. Het laboratorium van de F.B.I. heeft op een stuk van de staart van de Boeing sporen van dynamiet ge vonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1