DE ZIERIKZEESCHE COURANT MOSLEMS IN ALGERIJE EN FRANSE KOLONISTEN SLUITEN VREDESOVEREENKOMST Hamman ziet Rusland achter strijd om Nieuw-Guinea Vijandschap lussen Frankrijk enDuitsland verleden tijd Nieuw proces tegen ex-generaal Salan in voorbereiding Oe Tliant doet beroep op Soekarno gesprek te hervatten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 18 JUNI 1962 118e jaargang No. 19192 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bi] de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. Concert Leger des Heilsstafmuziekkorps (pag. 2) De „sigarettenaansteker" mocht niet branden ALGIERS, 17-6. - Dc moslems en de Franse kolonisten in Algerië heb ben zondag een vredesovereenkomst gesloten. De O.A.S. heeft z(jn ver nielingscampagne afgelast en het bevel aan de Fransen om Algerië te verlaten, ingetrokken. Tevoren had een mohammedaanse leider via de radio bekend gemaakt, dat de nationalisten bereid waren de Fran se terroristen amnestie te verlenen en kolonisten op te nemen in het beveiligingslegcr. President qlc Gaulle, die zondag na een tournee van vier dagen door oost-Frankrijk in Parijs is terugge keerd, heeft zijn instemming met het akkoord betuigd. De O.A.S. heeft overigens nadrukkelijk verklaard, dat Frankrijk aan de totstandkoming ervan part noch deel heeft gehad. Meer dan 150.000 kolonisten zijn inmiddels al naar Frankrijk uitge weken. Persoonlijke boodschappen Dc omroeper van de O.A.S. zei dat het akkoord tot stand is gekomen „zonder bemoeienis van buiten af". Hij bedoelde, dat Frankrijk er geen deel aan heeft gehad. Toen de omroeper zijn communi qué had beëindigd, verzocht hij te blijven luisteren naar enkele per soonlijke boodschappen. De eerste was: „De sigarettenaansteker mag niet branden". (Volgens luisteraars betekent dit, dat de olie- en gas bronnen in de Sahara niet in brand zullen worden gestoken". De tweede boodschap was: „Het zwembad moet vol blijven" (Dit wordt beschouwd als een opdracht aan het O.A.S.-per- soneel de stuwdammen in tact te laten). Aangenomen wordt, dat ploegen van de O.A.S. al in de buurt van de bronnen en de dammen waren om - mogelijk des avonds al - hun ver nielend werk te doen als de onder handelingen zouden zijn mislukt. De overeenstemming heeft onder de Fransen in Algiers een gevoel van grote opluchting gewekt. Een jonge Franse vrouw zei: „Ik heb mijn koffers gepakt, mijn geld naar Frankrijk overgemaakt en een reis biljet gekocht, maar nu blijf ik hier" Steuii om Soekarno afhankelijk te maken WASHINGTON. 17-6. - De onder minister van Buitenlandse Zaken voor aangelegenheden van het Ver re Oosten, Averell Harriman, heeft verklaard te geloven dat Rusland gaarne zou zien dat de worsteling van Indonesië met Nederland om westelijk Nieuw-Guinea zou uitlo pen in gevechten op grote schaal. In een zaterdag gehouden inter view voor de radio zeide Harriman o.m.: „Ik geloof dat we alle redenen hebben om aan te nemen dat de Russen president Soekarno hebben opgehitst.Ik denk dat zij gaarne zouden zien dat de strijd daar uit brak omdat zij weten dat de Ver enigde Staten en vele andere landen zich tegen een regeling van het ge schil - met - geweld zullen verzet ten, en daarom zouden de Indone siërs in dat geval meer van de Rus sen afhankelijk woi-den dan zij dat nu zijn". Harriman voegde hieraan toe dat de geschilpunten tussen Nederland en Indonesië wat verzacht waren door de gevoerde besprekingen. Als deze besprekingen hervat werden, zouden de laatste meningsverschil- Robot-trein in onder grondse te New York Sinds enkele maanden reizen elke dag ruim 125.000 New-Yorkers met een treinstel van de ondergrondse dat geheel automatisch wordt be diend. De trein wordt bestuurd door middel van tevoren geprogrammeer de ponsbanden welke van een cen traal punt uit de impulsen verwek ken welke nodig zijn voor het star ten, rijden, afremmen en sloppen van de trein en het openen en slui ten van de deuren. De robot-trein heeft een traject van ruim achthon derd meter in het drukke centrum van New York en is 24 uur van de dag in gebruik. Het treinstel is uit gerust met een noodremsysteem dat in werking treedt zodra de trein de voorgeschreven snelheid van 48 ki lometer per uur overschrijdt. In dat geval rijzen tussen de rails metalen haken omhoog die de remmen van de trein in werking stellen. De trein heeft tot nu toe tot volle tevreden heid gelopen. In de proefperiode, welke op zes maanden is gesteld, is\ er in de trein steeds een wagenbe stuurder die kan ingrijpen indien er onverhoopt iets spaak mocht lopen. Het publiek heeft zich vol vertrou wen overgegeven aan dit nieuwe vervoermiddel - vele passagiers rea liseren zich trouwens niet eens dat de trein automatisch wordt bestuurd Bij de vakbond van het spoorweg personeel was aanvankelijk nogal wat weerstand tegen dit nieuwe transportmiddel. Men vreesde ont slag van personeel. De spoorweg maatschappij heeft echter toegezegd dat de introductie van deze en an dere robottreinen in de toekomst niet tot ontslag van personeel zal leiden. Men zal in geval van pen sionering de openkomende plaatsen echter niet opvullen. De robottrcin maakt, thans een proef periode van zes maanden door. Indien het experiment slaagt - en alles wijst er op dat zulks het geval is - zulten er meer robottreinen komen. len „gladgestreken" worden, zo zei hij. Arrestaties in Frankrijk METZ, 16-6. Vrijdag zijn in het gebied van .de Moezel dertien per sonen gearresteerd, van wie de na men in de wagen van Bourgary, een van de O.A.S.-leiders, bij diens ar restatie gevonden waren. In Thion- ville werden vrijdag drie mensen aangehouden. Bij deze arrestatie is een lijst van twaalf personen, die vermoord moesten worden, gevon den, alsmede een belangrijke hoe veelheid documentatiepapieren. Vopo schoot jongen dood Naar door de Westberlijnse politie werd meegedeeld is op tien juni een twaalfjarige schooljongen bij een poging om uit oost- naar west-Ber- lijn te vluchten doodgeschoten door een negentienjarig lid van de Oost- duitse volkspolitie. De jongen over leed op weg naar een Oostberlijns ziekenhuis nadat men hem een uur had laten liggen. Hagenaar na vechtpartij gestorven DEN HAAG, 17-6. De echtgenote van de zaterdagavond by een vecht partij gewonde Hagenaar J. B. H. vond hem toen zondagmorgen in bed dood naast zich liggen. De man schynt by een straatgevecht met de 19- en 21-jarige broers V. zodanig inwendig letsel te hebben opgelopen dat dc gevolgen fataal voor hem waren. Het kinderloze echtpaar H. bracht de zaterdagavond tot half twaalf door in een café aan de Nieuwe Ha ven, dat dicht bij hun woning aan de Nieuwe Hekkelaan is gelegen. Nadien gingen de 41-jarige man en zijn vrouw patat-frites eten in een etablissement aan het Spui. Daar waren vier jongelieden bezig met het spelletje .handjeraaien'. Dcman mocht op zijn verzoek meedoen en verloor een rondje bier. Toen hij niet direkt betaalde werd hij gesard omdat hij niet tegen zijn verlies zou kunnen. Aangezien deze woorden wisseling dreigde te ontaarden in een vechtpartij zette de kastelein zijn klanten buiten de deur. Daar zetten H. en dc broers V. de strijd voort. H. ging tegen de grond en kreeg nog een paar trappen na. Zijn vrouw sleepte hem vervolgens naar huis. bracht hem naar bed en waste enige verwondingen aan dc rechter kant van zijn hoofd schoon. Toen zij zondagmorgen om een uur of negen ontwaakte kon zij hem niet wakker krijgen. Een buurman en later de G.G.D. constateerden, dat H. dood was. Aangezien dc kastelein dc broers V., van beroep winkelbedienden, niet kende, werd na een fotoselectie uit het politie-archief de jongste herkend. Deze was een keer gegre pen voor joyriding. Zondagmiddag omstreeks /.es uur werden dc broers opgepakt. Zij worden als verdacht van zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbend, in voorarrest gehouden. Jacques Chevallier, oud-burge meester van Algiers, die als bemid delaar tussen de O.A.S. en de Alge rijnse leiders is opgetreden, was zo uitgeput toen zondag de zaak in Ro- cher Noir beklonken werd, dat hij flauwviel. SENATOR HUMPHREY: Moskou poogt Chinese agressie af te remmen WASHINGTON, 16-6. De Ameri- kaanse senator Hubert Humphrey heeft vrijdagavond in een vraagge sprek voor de radio gezegd er van overtuigd te zijn dat de ontwikke lingen in India en t,aos betekenen dat de Sowjet-Unie tracht de ex pansionistische politiek van de Chi nese volksrepubliek in het verre oosten af te remmen. „Op dit ogenblik verschaft de Sowjet-Unie zware artillerie, mu nitie en voorraden aan de Indische strijdkrachten aan de Chinees-com munistische grens". „Voeg hierbij de ontwikkeling in Laos, en het zenden van een zeer hartelijke brief aan president Ken nedy door Chroesjtsjef. Dat zegt mij dat de Sowjet-Unie met diepe be zorgdheid de Chinese agressie gade slaat en tracht dit af te remmen", aldus de senator. Tegen verslaggevers zei hij dat de Sowjet-Russische helicopters voor India door in de Sowjet-Unie opge leide Indische piloten worden be mand. Radio-activiteit in Amerikaanse melk WASHINGTON, 17-6. De Ameri- kaanse dienst voor de volksgezond heid heeft meegedeeld dat de hoe veelheid radio-actief jodium in melk in enkele delen van het midden westen van de Verenigde Staten hoog blijft. De radio-activiteit is het gevolg van de Amerikaanse proeven in de dampkring. Ambtenaren van deze dienst deel den mee dat er geen onmiddellijk gevaar is. Echter in het gebied van Des Moines en Minneapolis, dat reeds tengevolge van de Russische proeven van vorig jaar grote doses jodium 131 kreeg, is de straling waaraan de schildklier van kinderen blootstaat, tot vier vijfde van de toelaatbaar geachte hoeveelheid ge stegen. Holland Festival geopend HAARLEM, 15-6. Met een concert in de Sint Bavokerk te Haarlem zijn door het gemeentebestuur van Haar lem waren uitgenodigd voor deze bijeenkomst waren een groot aantal het Holland Festival en de Frans Hals-tentoonstelling te Haarlem ge opend. Onder de 1200 gasten, die leden van het corps diplomatique, ministers en andere autoriteiten. Klaar voor \de zomer betekent dat hij en zij gewapend zijn met een polaroid-zonnebril, die schit tering - horizontaal teruggekaatst licht - wcgjilterl. Dc zyvan de twee is gekleed in een modern badpak, met felle kleuren, schou derbanden en een diepe rug- uitsnijding. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's ln de gemeente Dongen vond za terdag jl. de start plaats van de ballonnenwedstrijd om „De Zil veren Ballon", een kostbare wis- selprijs, die 50 jaar geleden be schikbaar is gesteld door prins Hendrik. Aan de wedstrijd namen deel een grote ballon, met Joop Boesman als commandant en een kleine, met Ben Steeman in de mand. De opstijgingen vonden plaats bij gelegenheid van de ten toonstelling „Tefado", die in Don gen wordt gehouden. Ook buiten landse ballons namen aan de wedstrijd deel. De Gaulle optimistisch over de toekomst BESANCON, 17-6. President de Gaulle heeft zondag dadelijk nadat hij te Besancon in het oosten van Frankrijk een rede had uitgespro ken, kennis genomen van de bood schap van Mostefai. De president had in zijn toespraak reeds met meer nadruk dan gewoon lijk gezegd er zeker van te zijn dat er zeer binnenkort een regeling in Algerië zou worden getroffen. De dag waarop de twee gemeenschap pen gezamenlijk aan de slag gaan bm hun land te doen leven en voor uit te brengen, is niet ver meer. Verder zei de Gaulle dat de Duitse bondskanselier, Adenauer, zoveel voor de verzoening van Frankrijk en Duitsland heeft gedaan, als een man maar kan doen. „Wij Fransen zijn haat, vooroordeel en argwaan jegens Duitsland, ons grote buurland, te boven gekomen. Door zijn buiten- spórigo leerstellingen en misdaden en ook zijn wapens heeft het ons in het verleden doen lijden, maar wij heb ben Duitsland op onze beurt laten lijden. Dit alles is niet meer van deze tijd". Toen president de Gaulle zei er zeker van te zijn dat bondskanselier Adenauer straks met de eerbied, achting en vriendschap die hij ver dient, wordt ontvangen, gaf de me nigte van 15.000 mensen tot wie de Gaulle sprak, op luidruchtige wijze uiting aan haar instemming. Ook zei de Gaulle nog dat het Franse plan voor een Europese po- ondanks vertragingen, tenslotte toch zal worden aanvaard. Bezwarende brief gevonden PARIJS, 15-6. Er is een nieuw ge- rechteiyk onderzoek geopend tegen de voormalige leider van de O.A.S., ex-generaal Salan, die vorige maand tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld werd. Dit is vrijdagavond in justitiekringen te Parys verno men. Het nieuwe onderzoek zou wor den ingesteld naar aanleiding van hetgeen de ex-generaal heeft ge daan buiten de feiten, waarvan het militaire tribunaal kennis droeg toen Salan werd berecht. Zoals gemeld had men algemeen verwacht dat dit tribunaal de ex- generaal ter dood zou veroordelen, te meer daar het kort tevoren over ex-generaal Jouhaud, de tweede man na Salan in de O.A.S., het dood vonnis had geveld. Het tribunaal achtte echter „verzachtende omstan digheden" aanwezig en veroordeel de de gevangen leider van de O.A.S. tot levenslange gevangenisstraf. In juli van het vorige jaar was Salan bij verstek tot de doodstraf veroordeeld wegens zijn aandeel in de militaire putsch van april 1961. De Gaulle misnoegd Sinds de verrassende uitspraak van vorige maand deden geruchten de ronde, dat president de Gaulle een nieuw proces tegen Salan wens te. Om uiting te geven aan zijn mis noegen stuurde de president het tri bunaal, dat speciaal met het oog op de berechting van O.A.S.-leiders ge vormd was, naar huis. In gezaghebbende kringen in Pa rijs werd verklaard dat het nieuwe onderzoek gelast is naar aanleiding van het vinden van een brief bij de arrestatie van Canal, de „zwarte monocle", een van de O.A.S.-leiders in de hoofdstad. Deze brief was af komstig van Salan en bevatte nieu we bevelen voor de O.A.S. Aange-. zien deze brief na de arrestatie van Salan werd verzonden vormt dit een nieuw wettelijk feit. Gevangenenoproer in Canada MONTREAL, 17-6. Vijftienhonderd in oproer gekomen gevangenen heb ben de St. Vincent de Paul-gevan- genis te Montreal, in# Canada, in brand gestoken, waarna" zij, door het vormen van menselijke pyramiden poogden over de twaalf meter hoge gevangenismuren heen te ontvluch ten. De brand werd in de keuken gesticht. Militairen in gevechtskleding heb ben, de bajonet op het geweer post gevat op de gevangenismuren. Volgens niet-officiële berichten hebben bij gevechten zes personen, vermoedelijk gevangenen, het leven verloren, terwijl 25 cipiers en een dertigtal gevangenen gewond zouden zijn. Officiële bevestiging van deze cijfers kon nog niet worden, verkre gen. De grootste verdienste van sommige mannen is hun vrouw Koeler Verwachting tot dinsdagavond: Verwachting tot1 dinsdagavond: Zonnige perioden en plaatselijk en kele buien; koeler; matige tot krach tige zuidwestelijke wind. 19 juni. Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 22.13, onder 5.46. Volle maan: 18 juni te 3.03. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 19 juni 4.19 v.m. 16.37 n.m. BROUWERSHAVEN 19 juni 3.35 v.m. 16.01 n.m. Springtij; 20 juni. HET WEEKOVERZICHT De BILT, 18-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Bij Ierland was vanmorgen een actieve depressie aangekomen, die in noordoostelijke richting koer ste. Aan de voorkant van de depres sie drong warmere lucht uit Frank rijk naar het noorden op. Aan de achterkant van de storing stroomt evenwel weer koelere lucht in de richting van het vaste land. De temperaturen in ons land zul len dan ook morgen lager zijn dan vandaag. Het binnenstromen van koelere lucht zal aanleiding geven tot veel bewolking en enige regen. Een randstoring aan de achterzijde van de depressie zal later een krach tige zuidwestelijke wind veroorza ken waarmede onstabiele lucht aan gevoerd wordt waarin enkele opkla ringen maar waarschijnlijk ook en kele buien zullen voorkomen. Verre t.v.-beelden BRUSSEL, 16-6. Het zomerse weer brengt voor de televisie kijkers aan de Belgische kust onverwacht narigheid met zich mee. De uitzendingen van de Vlaamse t.v. blijken er gestoord te worden door Oost- europese zenders, w.o. radio- Moskou. Men wijt dit aan het huidige hogedrukgebied boven midden-Europa, dat bijzonder gunstig zou zijn voor de voort planting van televisiegolven uit oost-Europa. DELFT. Uit de Sasboutstraat te Delft, waaruit de vorige week een zestienjarige meisje van huis weg liep dat inmiddels in Rotterdam is gevonden, is thans de veertienjarige scholier Robert Frens verdwenen. ZANDVOORT. Zaterdagmorgen is in het bijzijn van vele genodigden het Eén-aprilbeeld vervaardigd door de heer Edo van Tetterode, in Zand- voort onthuld. NEDERLAND EN NIEUW-GUINEA VERENIGDE NATIES, New York 17-6. - Oe Thant, de waarnemend secretaris-generaal van de Verenig de Naties, heeft telegrafisch een be roep gedaan op president Soekarno om dc besprekingen met Nederland over westelijk Nieuw-Guinea „zon der verder uitstel" te hervatten. Soekardjo Wirjopranoto, de per manente Indonesische vertegen woordiger, had vroeger in de week in gesprekken niet Oe Thant ge vraagd dal deze van de Nederlan ders een bevestiging zou verkrijgen dat zij het plan-Bunker als basis voor een regeling aanvaarden. De Verenigde Naties hebben niets mee gedeeld over enige latere conferen tie tussen Oe Thant en de Neder landse vertegenwoordiger mr. C. W. A, Schürmann, maar in zijn aan Soekarno verzonden telegram zcidc Oe Thant dat hü „door de perma nente vertegenwoordiger van Ne derland ervan in kennis gesteld dat zijn regering in principe de voor stellen van het plan-Bunker aan vaardt". Oe Thant heeft het plan-Bunker niet speciaal onderschreven, maar men meent dat hij er zijn zegen aan heeft gegeven. De tekst van het telegram De tekst van het verzonden tele gram luidt als volgt: „Ik refereer aan mijn telegram aan uwe excellentie, gedateerd 6 ju ni 1962. Sindsdien heeft de perma nente vertegenwoordiger van Ne derland mij ervan in kennis gesteld dat zijn regering in principe de voorstellen van ambassadeur Bun ker aanvaardt. In deze omstandig heden hoop ilc dat er geen verder uitstel zal zijn in de hervatting van de onderhandelingen tussen de af gevaardigden van beide landen on der auspiciën van ambassadeur Bun ker. Ik wens nogmaals uitdrukking te geven aan de hoop dat er een einde zal kunnen komen aan de vijande lijkheden aan beide zijden zodra de besprekingen zijn hervat. Ik maak de inhoud van dit telegram dadelijk openbaar, met het oog op de pu blieke belangstelling voor deze aan gelegenheid. Aanvaard, excellentie, dc verze kering van mijn grootste hoogach ting". Tot zover de tekst van het telegram. Het telegram van 6 juni hield een vroeger beroep van Oe Thant on Soekarno in om de on derhandelingen met -de Nedetüanp ders „zo spoedig mogelijk to her- vatton".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1