Vacantie ASPRO De verkoop van voorwaardelijk goedgekeurd vlees op Schouwen-Duiveland H. H. adverteerders Zierikzeese sportdelegatie in St. Hilaire voor „SCHOUWEN'S BADCOURANT" Meer verkooplokalen of bediening van gemeenten per auto Denk' 1 aa™ ',"diec' lnïendin® van ZIERIKZEE, 14-6. De keurings dienst voor slachtdieren en vlees op Schouwen-Duiveland kan voor de noodslachtingen gebruik maken van de noodslachtplaatsen te Brou wershaven en te Zierikzee. Beide bezitten een verkooplokaal. Tevens is er een verkooplokaal te Dreischor De andere vier gemeenten beschik ken niet over een verkooplokaal, hetgeen de snelle verkoop van het voorwaardelijk goedgekeurde vlees niet ten goede komt en de inwoners van deze gemeenten voor vervoers problemen plaatst indien zij gebruik willen maken van deze bijzondere aanbiedingen. Dit wordt medegedeeld in het ver slag over het jaar 1961 door het hoofd van dienst van de keurings dienst, dokter C. J. Ha Scheuer- man, wiens verslag in de donderdag middag gehouden algemene verga dering van de dienst werd goedge keurd en vastgesteld. In het ver slag merkt het hoofd van dienst verder op dat in het geval dat snel achter elkaar enige verkopen in het klein onder toezicht moeten plaats vinden, verkocht kan worden in Oosterland. Gezien echter de andere bestemming van deze particuliere slachtplaats, kan hier maar bij hoge uitzondering gebruik van gemaakt worden. Geen van beide noodslacht plaatsen beschikt over een koelin- richting. In de noodslachtplaats te Zierikzee zal echter spoedig, zo wordt verwacht, een zodanige in stallatie worden ingebouwd. Dit zal oen waarborg zijn om bederf van het vlees, in afwachting van de keu ringsbeslissing tegen te gaan. Voorwaardelijk goedgekeurd vlees De kwestie van de verkoop van voorwaardelijk goedgekeurd vlees was reeds eerder in deze onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester staande vergadering in bespreking gekomen naar aanleiding van een schrijven van b. en w. van de gemeente Brouwershaven, waarin aangedron gen werd op vestiging van meer verkoopplaatsen op Schouwen-Dui veland. Naar aanleiding van dit punt vestigde het hoofd van dienst de aandacht op een systeem van vleesverkoop per auto, zoals dat b.v. wordt toegepast in de gemeen ten nabij Goes. Voordelen van dit systeem zijn o.a. dat de afstanden worden ondervangen en dat de plaatsen met minder kosten kunnen worden bediend. De kosten zijn be duidend minder dan het bouwen van lokalen in de verschillende ge meenten, gelet op het feit dat voor waardelijke goedkeuring van vlees in de praktijk nogal eens voorkomt. De voorzitter deelde mede dat van wege de keuringsdienst geïnfor meerd zal worden naar het Goese systeem, terwijl de gemeenten deze zaak zelf nog eens kunnen bezien. Uit het jaarverslag blijkt voorts, dat het aantal bedrijfsslachtingen in de kring totaal was 4265. Het aantal gezinsslachtingen bedroeg 465, waarvan er 328 thuis werden geslacht en 137 bij een slager. In de noodslachtplaats te Zierikzee wer den 116 dieren geslacht, in de nood slachtplaats te Brouwershaven 26. Verkoop van voorwaardelijk goed gekeurd vlees onder toezicht vond te Zierikzee 38 keer plaats, in Drei schor 8 keer vanuit Zierikzee, in Brouwershaven 17 keer en te Oos terland 7 keer vanuit Zierikzee. In de kring werd in 1961 in totaal ingevoei'd 160.234 kg en hiervoor werden 1418 keuringen verricht, het geen neerkomt op ongeveer 113 kg. per keuring. In keurloon uitgedrukt is dit f,3,88 per keuring. Er werden 717 gehele dieren afgekeurd. Door de vergadering werd beslo ten bij de gemeente Middenschou- wen te informeren naar de toestand van de slachtplaats te Scharendijke, welke volgens de begroting door de dienst wordt gehuurd maar waar van na de ramp geen gebruik meer is gemaakt. Alle motorrijwielen met kenteken toegelaten tot lij-examen DEN HAAG, 14-6. Binnenkort zal het Centraal Bureau voor Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen de voorwaarde dat een motorrijwiel een minimum-cylinderinhoud moet hebben om er een rij-examen op af te leggen, geheel laten vervallen. Het zal voortaan alle motorrijwie len waarvoor de rijksdienst voor het wegverkeer een normaal kenteken heeft afgegeven, tot het rij-examen toelaten. Motorrijwielen met het zwart witte kenteken met de letters HH, die zijn afgegeven voor bromfietsen die in het buitenland worden ge bruikt, zullen niet worden geaccep teerd. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de K.N.M.V. (Konink lijke Nederlandse Motorrijders Ver eniging) zich eind maart tot het C.B.R. gewend. De K.N.M.V. vestig de er de aandacht op, dat de mo torfietsen met een cylinderinhoud van 50 cc een dusdanige ontwikke ling hebben doorgemaakt, dat zij in het snelverkeer de plaats innemen, die jaren geleden de 125cc motor fiets werd toebedacht. Het C.B.R. heeft de mening van de K.N.M.V. kunnen delen en van daar de genoemde maatregel. Ingezonden mededeling Alg. vergadering waterschap „Het Vrije van Sluis' Zwingeul slijt diepe geul uit langs duinenrij OOSTBURG, 14-6. Tijdens de al gemene vergadering van het water schap „Het Vrije van Sluis" heeft de dijkgraaf, de heer J. B. Becu don derdag meegedeeld, dat het bestuur van het waterschap zich met drin gend verzoek tot Rijkswaterstaat gewend heeft om op korte termijn maatregelen te nemen om de Zwin geul te Cadzand, evenals vorige ja ren gebeurd is, weer te dwingen de weg terug naar zee niet zo kort langs de Nederlandse kust te zoeken. Bij hoog water loopt het Zwin re gelmatig onder water doch de weg naar zee terug zoekt het water steeds dichter langs de Nederlandse kust bij hotel Faas te Cadzand. Hier is zo langzamerhand de zeer gevaarlijke situatie ontstaan dat het water een steeds diepere geul langs de duinen rij uitslijt, waardoor al verschillen de malen de duinen ernstige ver zakkingen hebben vertoond die een gevaar zijn voor de zeewering ter plaatse. De vergadering besloot in het ka der van de Deltawerken te Cadzand op de bestaande sluis een dieselge maal te bouwen waarmede een be drag van f 500.000 gemoeid is. In nauwe samenwerking met Rijkswa terstaat en de calamiteuse polders worden de werken voorbereid die voor het op Deltahoogte brengen van de dijken langs de west Zeeuws- Vlaamse kust nodig zijn. Wereldraad van Kerken GENEVE, 15-6. Vijf kerken in de Sowjet-Unie hebben verzocht lid te mogen worden van de Wereldraad van Kerken, zo is te Genève bekend gemaakt. Het zijn dc Evangelisch- Lutherse Kerk van Letland, de Ar meens Apostolische Kerk, de Evan- gelisch-Lutherse Kerk van Estland, de Orthodoxe Kerk van Georgië en het Verbond van Evangelisch-Chris- telijke Baptisten van de Sowjet- Unie. Het bestuur van de Wereld raad zal deze verzoeken in behan deling nemen op zijn jaarvergade ring, die van 7 tot 17 augustus in Parijs zal worden gehouden. Zoals bekend werd de Russische Ortho doxe Kerk lid van de Wereldraad op de derde assemblee van de Raad, die het vorig jaar in Nieuw-Delhi is gehouden. Ingezonden mededeling BURGERLIJKE STAND Zierikzee: Geboren. 8 juni: Davida, d. van Hendrik van Dijke en Engelina Schot, wonende te Zierikzee; 12 juni: Marl'inus, z. van Hendrik Merkus Flikweert en Jannic Dalebout, wo nende te Duiveland; 12 juni: Jozias, z. van Johannis Adriaan Mol en Jo hanna Cornelia Rooze, wonende te Westerschouwen; 13 juni: Johannes, z. van Hubrecht Bal en Jacoba Lems, wonende te Bruinisse; 13 juni: Pie- ter Nicolaas Maurits cn Emma Ma rina, z. en d. van Frans Theodoor Dijdkmeester cn Jonkvrouw Louise, Ariane de Brauw, wonende te Zie rikzee. Overleden. 12 juni: Willem de Oude, oud 94 jaar, gehuwd geweest mol. Kaatje Fondsc, wonende te Middenschouwen. Gehuwd.8 juni: Willem de Brui ne. oud 23 jaar, dragline-machinist wonende te Duiveland cn Cornelia Maria Mabelis. oud 19 jaar, zonder beroep, wonende te Zierikzee. Een slachtplaats Bij de behandeling van het ont werp nieuwe gemeenschappelijke regeling werd vastgesteld dat in de kring één slachtplaats zal zijn, n.l. te Zierikzee, voorzien van koelruim te. Dit betekent dat de slachtplaats te Brouwershaven, gezien de huidi ge outillage, hierdoor is uitgesloten. Als in deze gemeente een eigen slachtplaats verlangd wordt, dan zal volgens de nieuwe regeling, deze met koeling dienen te worden uit gerust. Vastgesteld werden de begroting 1963, de rekening van inkomsten en uitgaven over 1961, de tweede wij ziging begroting 1961 en de eerste wijziging begroting 1962. De verga dering ging voorts akkoord met het ontwerp nieuwe gemeenschappe lijke regeling welke na de gemeen teraden te zija gepasseerd ter goed keuring zal worden voorgelegd aan Ged. Staten. Autobusongeluk in noord-België BRUSSEL, 14-6. Bij Geel in de provincie Antwerpen is donderdag een autobus met 45 fabrieksarbei ders tegen een boom gereden, waar door zestien mensen ernstige ver wondingen opliepen. Het ongeluk werd veroorzaakt door het springen van een band. Jongeman verdronken HEEZE, 14-6. Bij het zwemmen in een visvijver van de Nederlandse Heidemaatschappij is donderdag middag in Heeze verdronken de 24- jarige priesterstudent J. H. M. uit Nieuwenhagen. Intern, conferentie Jeugd Rode Kruis DEN HAAG, 14-6. Afgevaardigden uit elf landen hebben deelgenomen aan de internationale conferentie van het Jeugd Roode Kruis, die on langs in „Duin en Kruidberg" te Santpoort is gehouden. Tijdens deze besloten vergadering werden talrij ke problemen en activiteiten van het Jeugd Roode Kruis aan de orde ge steld. Vooral de ontwikkelingsgebie den in Afrika, Azië en Zuid-Ameri- ka kregen de aandacht. De verte genwoordiger uit Nigeria, dc heer Mallam S. Z. Mohammed, sprak on der meer over de Rode Kruis pro blemen in de Afrika-landen. Hij stipte hierbij enkele hoofdpunten aan: het grote gebrek aan leiders, aan financiën en aan de zo noodza-* kelijke materialen. Voorts noemde hij de verre af standen een grote handicap, waar door het vrijwel onmogelijk is ge regeld contact te onderhouden. De afzet van eieren TILBURG, 14-6. „Verwacht van mij niet", aldus sprak ir. J. W. Wel len, direoteur-generaal voor de landbouw, in zijn feestrede ter ge legenheid van het 40-jarig bestaan van de pluimveehoudersbond der Noord-Brabantse Christelijke Boe renbond te Tilburg, „dat ik een op lossing ga geven voor de huidige moeilijkheden bij de afzet van eieren". Ir. Wellen stelde wel, dat er voor de goede ondernemers in de jongste veertig jaar redelijke verdiensten mogelijk zijn geweest. Dat zal ook in de toekomst het geval kunnen zijn, al kan deze inzinking op de eiermarkt nog wel een maand of drie aanhouden. Ook zullen z.i. de eerste jaren in E.E.G.-verband zeker niet gemakkelijk zijn. Perfectione ring van de economische bedrijfs voering en onderlinge samenwer king zullen hierdoor meer dan ooit noodzakelijk worden, zo meende hij. De gouden doodkist van koning Toetanchamon, die in de veertiende eeuw voor Christus in Egypte heers te, zal voor het eerst Egypte verla ten. Het kostbare stuk zal op 1 augustus, de de „dag van de Ver enigde Arabische Republiek", op de wereldtentoonstelling in Seattle te Ingezonden mededeling VeetUesSi BINNENYERINGBED bet beste bed ooft gemaakt ^joodwili SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector 1 $a&et fabrieken Zevenbergen i Viskotter werd kampeerschip IJLST, 14-6. Donderdagmiddag is in IJlst onder grote belangstelling hel kampeerschip „Baltic" in gebruik genomen. De „Baltic" is een viskot ter die met volledig behoud van het scheepskarakter is omgebouwd tot een kampeerschip met hotelaccomo- datie. Het schip ligt aan een breed water met uitzicht over het Friese iveidèlandschap. Aan dit bedrijf is een zeïlschool verbonden. Er is voor 46 gasten plaats. Kind verdronken STIPHOUT, 14-6. Donderdagmid dag om zes uur is bij het baden in het witven in dc gemeente Stiphout het 12-jarige jongetje van Bloem berg uit Helmond verdronken. Het kind werd enige tijd vermist. Na hol dreggen is het slachtoffertje leven loos opgehaald. DRUKKERIJ LAKENMAN OCHTMAN Postbus 1 - Zierikzee Telefoon (01110) 2255 INGEZONDEN STUKKEN De bromracers maken het bont Mijnheer de redakteur. Wat betreft het ingezonden stuk van de heer v. d. Lugt Melsert over het gevaar dat de voetganger in de Westhoek bedreigt door middel van bromfietsers, kan ik U mededelen dat dit volkomen juist is. Alleen het woord „bromfiets" acht ik verkeerd gekozen. Dit woord stamt nog uit de begintijd van het bromfietsstadium in de vorm van die geruisloze soe pele pruttelmotortjes. Wat nu over de fiets- er. voetpaden davert zou ik „racemeubels" willen noemen. De jeugdige berijders hebben- maar één doel voor ogen: de gaskraan open en zo veel mogelijk herrie, waar naar toe dat komt er niet op aan als het maar druk is. Er is een prachtig voetpad dat pa rallel met de hoofdweg naar Wes- tenschouwen loopt. Och, mijnheer de redakteur, ook hier is 'het woord „voet" al naar de historie verwezen want vele argeloze, natuurgenieten- de wandelaars 'hebben het vege lijf moeten redden door zich krampach tig in de prikkeldraad-afrastering te drukken om zo'n brullend, rokend en slippend monster dat grote wol ken zand en stof omhoog slingert, voorbij te laten gaan. Vorige week deed een familie uit Amsterdam, die hier in pension was, zijn beklag over bromfietsers, die het in hun hoofd halen om des avonds in het duister over het prachtige tegelpad in de Domeinen te gaan racen. Ik ben het volkomen eens met de heer v. d. Lugt Melsert en zou een verbod voor brommers om langs de duinrandpaadjes te rijden, ten volle toejuichen. U dankend voor de verleende plaatsruimte, B. te B. ONDERWIJS Professor-Zcemanlyceum tc Zierikzee Geslaagd de heren R. P. Hoger- heijde te Zieriksee, F. Kik te Brui nisse, R. M. M. Lugt te Vlissingen, M. de Rijke er. P. J. van Sprundel te Zieriksee en C. P. H. Wurth te Brouwershaven. Afgewezen één kandidaat. KIND Wie wel eens met een pril wezen van zeven a acht maanden in een openbaar vervoermiddel heeft geze ten, yjeet aan welke geraffineerde kwellingen de begeleider(s) worden onderworpen, want er zijn talrijke gevaren en remmingen, die het jeug dig enthousiasme noodgedwongen moeten afremmen. Het wicht kan zich stoten, het kan vallen of zich andersoortig bezeren en dan zijn daar de passagiers, die van overlast moeten worden gevrijwaard. Meest al komt het er op neer, dat moeder haar lieveling angstvallig op de schoot vastgeschroefd houdt, opko mende huilbuitjes in de kiem smoort met langgerekte sussingen, met des noods de hand op het mondje en met knisterende papiertjes en arm banden om de aandacht af te leiden. Aanziet echter vrienden, hoe wei nig absoluut menselijke ervaringen op dit punt zijn, want Eilandman heeft veertien uren met een pril wicht van zeven a acht maanden in een autobus gezeten, zonder over last te ontdekken en zonder een ba- bykikje te vernemen. Een wonder van aanvalligheid en zoetigheid dus dit wonderbaarlijke reiskind, dat het uithield van 's morgens vier uur lot 's avonds tien uur, zonder ge zanik, zonder lastigheid en zonder „simmen", zoals moeders de zeurge- luidjes van de baby plegen te ka rakteriseren. Belangrijk onderdeel van het zoet- houdend systeem vormde de uitge nomen bak van een kinderwagen, die in het looppad van de bus ivas geplaatst. Dit was het weliswaar kleine, maar toch voldoende ont spanning biedende speelterrein van het kind. Het zal in die bak maar wat te prutsen en te sjoerelen. Als het al te heet werd of al te lang ging duren, liet baby zich onderuitzak- ken, graaide naar een gespeende (lege) zuigfles en kreeg weldra de blos van de slaap op de wangetjes. Onder het monotone dreunen van de motor en het boldergeluid van de banden, zakte het weg in het diepe duister van de slaap. Soms maakte de bus een zwaai of ging het een helling af met gierend motorgeluid dan sloeg het de oogjes op, rees overeind en begon weer. maar wat vast te pakken en wat te rommelen, terwijl de bus maar eindeloos door dreunde naar zuidelijke verten. Ging ook dit te lang duren, dan was daar nog de ontspanning op ouderlijke en passagierlijke knieën, waarop het danste met een elementaire pret, zeer zoet, zeer gepast, zeer vrolijk ook, zonder uitbundigheid. Toen ein delijk met een grom de motor van de bus stilstond na een tocht van een dikke 650 km., verliet baby de bus, om zich stralend en vriendelijk te laten beknuffelen door een uitge breide familie scha ar. Als dal allemaal zo doorgaat tot later, wordt baby een excellent mens, een zachtmoedige en vriende lijke van hart., waarin het ware menselijke duidelijk zichtbaar zal zijn van dag tot dag. EILANDMAN. Enkele foto's ran dc Zirrikzees'-St. Hilairse sportdagen, die in de Normandische jumclage"-stad met Pinksteren werden gehouden. Voor het „jumelage"-monument lieten de leiders van de Zierikzeese sportdelegatie zich fotograferen. V.l.n.r. de heren K. T. Postma, A. Brand, L. Dey, wethouder M. C. Verheijen, dr. J. C. Röhner, I. M. Haverhoek en C. Hagesteijn. Het elftal van U.S.H., de ploeg uit St. Hilaire, die zowel van Zierik zee als van MEVO wist te winnen met 3-2. Men ziet op de foto dat het voetbalveld is omzoomd door Normandisch groen. Na de wedstrijd op maandag liet burgemeester Cheval, gehurkt links, zich fotograferen met de heer Verheijen. Achter: dr. J. C. Röhner, voorzitter van de Sportraad met enkele Franse officials. Rechts staande de kwieke Franse scheidsrechter, die pittig en objectief de wedstrijdfluit blies. Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Burgh gaat tiende overwinning in successie boeken te Nieuwerkerk Brouwershaven gaat op bezoek bij Zeemeeuwen Renesse heeft kans zijn eerste overwinning te boeken Finale bekercompetitie te Hoofplaat KORFBAL. Burgh gaat morgen avond in de le klas van de SDKB op bezoek bijNieuwerkerk waar de groen-witten er wel in zullen slagen hun tiende overwinning in successie te boeken. Te Haamstede mag een aardig duel worden verwacht tus sen Zeemeeuwen en Brouwershaven. Hoewel de bezoekers tot nu toe aan merkelijk betere residtaten hebben loeten te boeken dan de blauw-wit- ten zal het toch niet meevallen op beide puntjes beslag te leggen. In de 2e klas A hebben de Burgh-reserves in de Westhoek de beste troeven in handen tegen Nieuwerkerk II. Te Noordwelle zien xoij DOSKO besiag op de inzet leggen tegen NOAD. In de 2e klas B geloven wij niet dat- Brouwershaven II er tegen Zwalu wen '61 in zal slagen revanche te nemen voor de in eigen huis geleden nederlaag. Vanavond gaat WIK II de strijd aanbinden met DES, waar bij ivij cle club uit Kerwerve de bes te kansen geven om beslag te leggen op de puntjes. In dc 3e klas moet Renesse er in kunnen slagen tegen WIK IV zijn eerste overwinning te boeken. Zeemeeuwen II kan haar kansen op de titel weer aanmerke lijk zien toenemen als het er tc Haamstede in slaagt baas tc blijven over Brouwershaven III. WIK III heeft thuis de beste troeven ijl 7ia?i- den tegen NOAD II. ADSPIRANTEN. In groep A zul len DOSKO cn Renesse te Nonrd- wcllc elkaar wel niet veel ontlopen, zodat een puntenverdeling hier tot de mogelijkheden behoort. Voor Zwaluwen '61 zal dc opgaaf bij Burgh A wel net iets te -.waar zijn. Zeemeeuwen gaat met goede voor uitzichten de strijd aanbinden met. Burgh B. In groep II staat leider Brouwershaven voor geen gemakke lijke taak bij het bezoek aan Nieu werkerk. WIK zien wij te Kerkwer- ve beslag leggen op de overwinning tegen Unitas, terwijl DES bij het be zoek aan NOAD op zware tegen stand zal mogen rekenen. VOETBAL. Op het terrein van Hoofdplaat gaat Renesse zondagmid dag de finale spelen om de beker van de afdeling Zeeland tegen de vereniging Hoofdplaat. Hoewel de Zeeuws Vlamingen in eigen huis ze ker geen gemakkelijke tegenstanders zullen zijn kunnen de duinbewoners, niits er niet te zwel spelers tegen op zien de reis naar Zeeuws Vlaande ren te maken, met een behoorlijk resultaat, voor de dag komen. Voor de promotie naar de le klas van het zaterdagvoetbal speelt Kats morgenmiddag thuis tegen de Meeu wen. In deze ontmoeting start Kats als favoriet. Weten zij deze wed strijd. inderdaad in ivinst om te zet ten dan staat hun promotie zo goed als vast. Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIERIKZEE; dokter C. Mi v. Hoorn, telefoon (01110)-2080. MIDDENSCHOUWENdokter W. Terpslra. Brouwershaven, lelcf. (01llö)-280. DIERENARTSEN Dokter C. J. H. Schcucrmnr., Zie rikzee, telefoon (01110)-2180. zonder hoofdpijn neem 'ASPRO' mee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2