DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanslag op De Gaulle verijdeld - O.A.S.-commando gearresteerd Nederlandse regering bereid tot besprekingen met Indonesië O.A.S. hervat taktiek Russisch protest i -i i bii Canada van „verschroeide aarde J De kwestie-Laos ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 15 JUNI 1962 118e jaargang No. 19191 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mmt f 1,per stuk. Een slachtplaats met koelruimte (pag. 2) Derde complot tegen leven van Franse president Dit nummer bestaat uit 8 pagina's t Een zilveren hamer bVeekt a een ijzeren deur. Nederlander na klop jacht bij Kalnithoiit aangebonden BRUSSEL, 14-6. De Belgische rijkswacht heeft donderdagmiddag na een klopjacht in de bossen bij Kalmthout in de buurt van de Ne derlandse grens een Nederlander aangehouden, nadat een meisje was aangerand. De man, die ontkende ites met dc aanranding uitstaande te hebben, is voor ondervraging naar Antwerpen overgebracht. Het meisje was dondardagmiddag met een vriendje op de fiets op weg van de Putsebaan naar school, toen zij door een onbekende werd aan gevallen. Het ojngetje, dat onmdi- dellijk wegrende, waarschuwde haar vader, die op .de plaats van het misdrijf aangekomen een man het bos in zag vluchten. De rijkswacht en boswachters hebben daarna het nabijgelegen natuurreservaat en bossen uitgekamd, waarbij de Ne derlander werd aangehouden. ALGIERS, 14-6. De organisatie van het geheime leger (O.A.S.) heeft donderdagavond in een klandestiene radio-uitzending meegedeeld, dat de onderhandelingen met de Mo hammedaanse nationalisten door tussenkomst van president De Gaul le zjjn mislukt. De O.A.S. zou *met het oog hierop haar taktiek van de verschroeide aarde met ingang van vrijdag hervatten. In de uitzending ewrd gezegd, dat de nieuwe cam pagne van een geheel ander karak ter zal zün als tot dusver. VESOUL, 14-6. „Vier of vüf" O. A.S.-commandoleden, die opdracht hadden president De Gaulle te ver moorden, zyn gearresteerd nadat het staatshoofd donderdag zjjn rondreis door enige departementen in oost- Frankrijk was begonnen. Dit werd meegedeeld door offi ciële kringen te Vesoul, de hoofd plaats van het departement Haute- Saone, waar De Gaullc zjjn vier daagse reis begon. Vóór zjjn aan komst op het vliegveld aldaar wer den - naar verluidt - nog vjjf man nen aangehouden. Alle arrestanten zouden uit Duits land zijn gekomen. Een aantal an dere O.A.S.-commandoleden, wier aanwezigheid was gesignaleerd, wist tot dusver aan arrestatie te ontko men. Op deze mensen werd nog jacht gemaakt tussen Vesoul en Lons-Le- Saulnier, waar president De Gaulle vrijdag werd verwacht. Voordat de president uit Parijs vertrok, hadden officiële kringen verklaard, dat de voorzorgsmaatre gelen met het oog op eventuele moordaanslagen waren uitgebreid. Het Franse staatshoofd zal in on geveer veertig steden en dorpen het woord voeren. Het is zijn achttiende rondreis door de provincie. Ditmaal bezoekt hij de departementen Haute- Saone, Jura en Doubs. Het was het derde complot tegen het leven van De Gaulle dat werd ontdekt sinds hij in 1959 weer aan de macht kwam. Op 8 september van het vorige jaar ontsnapte de president ternau wernood aan de dood, toen hij per auto op weg was van Parijs naar zijn buitenverblijf te Colombey-Les- Dr. J. H. van Roijen: „Zonder voorbehoud" SCHIPHOL, 14-6. De Nederlandse lingstafel plaats te nemen, regering is te allen tijde bereid om ,,Wat ik hier zeg', zo zei hij, „be de besprekingen met Indonesië te vat geen enkele kwalificatie, res- hervatten en om met bekwame trictie of voorbehoud. Wanneer er spoed te streven naar een vreed- van Indonesische zijde wantrouwen zame oplossing". bestaat tegen onze bedoelingen, dan Deze woorden sprak de Neder- is dat volstrekt ongegrond", aldus landse ambassadeur in de V.S., dr. dr. van Royen. De Nederlandse ambassadeur be- J. H. van Royen, vanmiddag op Schiphol, kort voordat hij met het toestel naar New Vork ver- sl°°t zijn verklaring met te zeggen trok. dat hij „het vertrouwen en de over tuiging heeft, dat wanneer wij aan De heer van Royen verklaarde de conferentietafel met de Indone- dat hij gedurende zijn verblijf in siërs gaan zitten wij inderdaad tot on9 land uitvoerige besprekingen een oplossing zullen kunnen komen" met de Nederlandse regering heeft De echtgenote van dr. van Royen, gevoerd. „Ons standpunt in de die met hem naar Nederland was Nieuw Guinea-zaak is volmaakt gekomen, is twee dagen geleden duidelijk". reeds naar Amerika vertrokken. Vervolgens sprak de heer van Op Schiphol kwamen een zoon en Royen de bereidheid uit om met een dochter van de ambassadeur af- de Indonesiërs aan de onderhande- scheid nemen. D'ior wwrday in Santiago mei 4-2 le minnen van Chili heefBrazilië zich in de finale van het wereldkampi- n.' '.schap voetbal gespeeld, waarin het zal uitkomen tegen Tsiecho-Slowakije, dat in Vina Del Mar de andere halve finale tegen Zuid Slavië met 3-1 heeft gewonnen. Foto: een beeld van de wedstrijd Chili-Brazilië; de Braziliaanse wondervoetballer Pele, die in het begin van het kampioenschap gewond raakte, maar beloofde in elk geval te zullen spelen in de finale, als zijn land die zou bereiken, wuift breed lachend met een vlag terwijl hij zijn vurigste wens bewaarheid ziet worden. Behalve bezoeken aan alle distrik- ten zullen de prinsessen een tocht maken naar Stoelmanseiland en Drietabbetjes, waar als gastheer zal optreden Granman Akontoe Velanti. Verschillende liefdadige en soci ale instellingen, ontwikkelingsobjec ten en grote bedrijven zullen wor den bezocht. De raad van ministers en de sta ten van Suriname zullen de beide prinsessen in hun midden ontvan gen. De prinsessen zullen voorts twee culturele avonden bijwonen; het museum te Paramaribo zal met een bezoek worden vereerd. De prinsessen zullen een krans bij het monument voor de gevallenen in de oorlog leggen. Deux-Eglises. Een lading die opzij van de weg onder een zandhoop was verborgen, ontplofte slechts gedeel telijk, waardoor de auto alleen van buiten werd geblakerd. De mannen die bij deze aanslag waren betrok ken, werden op één na aangehouden. Vorige maand deelde de politie mee, dat zij zestien mensen had aan gehouden in verband met een ander complot. Deze samenzwering werd op 17 mei ontdekt, de dag waarop de president een tocht door midden- Frankrijk begon. Het ministerie van Binnenlandse Zaken in Parijs liet donderdagavond weten, dat woensdag in het gebied tussen Vesoul en Besancjon zes leden van een commandogi-oep der O.A.S. waren aangehouden. De betrokkenen waren reeds enige tijd geschaduwd. Nadere bijzonderheden werden niet bekendgemaakt. Veiligheidstroepen gealarmeerd Veiligheidstroepen in het gebied dat De Gaulle bezoekt, verkeren in alarmtoestand naar aanleiding van berichten, dat zich groepen van de O.A.S. in de bergen ophouden met het bevel om het staatshoofd tot elke prijs te vermoorden, voordat op l juli in Algerië de volksstemming wordt gehouden. Vooral wordt ge zocht naar een industrieel, die de O.A.S. in het betrokken gebied zou leiden. Het bezoek van de prinsessen Irene en Margriet aan Suriname PARAMARIBO, 14-6. Hoewel de voorbereidingen voor het bezoek van de prinsessen Irene en Margriet aan Suriname nog niet voltooid zijn en allerlei details nog geregeld moe ten worden, kan toch reeds een Igobaal overzicht worden gegeven van hetgeen op het programma staat gedurende het bezoek, dat van 3 juli tot en met 17 juli zal du ren. Een taptoe en een défilé van de troepen in Suriname en het korps gewapende politie staat eveneens op het programma evenals een bezich tiging van het stuwdamprojekt te Affobakka. Een speciale middag is uitgetrokken voor contact met ver tegenwoordigers en vertegenwoor digsters van de Surinaamse stude rende jeugd; voor een jeugddemon- stratie is een middag gereserveerd. Verwachting tot zaterdagavond: Vrij zonnig Vrij zonnig en in hoofdzaak van avond en vannacht in het binnen land kans op een enkele bui; zwakke ,tot matige zuidwestelijke wind; wei nig verandering in temperatuur. 16 juni. Zon op 4.19, onder 21.02. Maan op 19.08, onder 3.38. 17 juni. Zon op 4.19, onder 21.02. Maan op 20.16, onder 4.12. 18 juni. Zon op 4.19. onder 21.03. Maan op 21.18, onder 4.54. Volle maan: 18 juni te 3.03. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 16 juni 2.08 v.m. 14.48 n.m. 17 juni 2.52 v.m. 15.29 n.m. 18 juni 3.35 v.m. 16.04 n.m. BROUWERSHAVEN 16 juni 1.36 v.m. 13.59 n.m. 17 juni 2.14 v.m. 14.40 n.m. 18 juni 2.54 v.m. 15.20 n.m. Springtij: 20 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-6. Het K.N.M.I. deelt mede: In heel west en midden Europa heerst nu zomerweer en bijna overal werden gisteren tem- peratui'en avn 25 graden en hoger bereikt. Een uitzondering vormden slechts een smalle strook langs de kust van de Noordzee en de Atlan- itsche Oceaan, alsmede Zuid-Frank rijk, waar onweersbuien de warmte temperden. Een bij IJsland gelegen depressie verandert maar weinig van plaats en begint op te vullen. Haar koufront beweegt heel lang zaam in oostelijke richting, maar wordt vooral boven zuid-Engeland vertraagd. Vermoedelijk dringt het daarom morgen nog niet tot Neder land door. Wel zal af en toe bewol king overdrijven en vindt enige in stroming van iets koelere zeelucht plaats. In de middag zijn in hoofd zaak in het oosten en zuiden van het land enkele verspreide onweers buien mogelijk. Van officiële zijde is in de nacht van donderdag op vrijdag te Vesoul vernomen, dat in de voorgaande 48 uur dertig mensen in hechtenis zijn genomen. Deze arrestaties werden verricht door rechercehurs op zoek naar O.A.S.-leden die een moordaan slag op president De Gaulle wilden plegen. Enige studenten hebben donderdagochtend in alle vroegte drie kampeertenten opgeslagen op de Dam voor hel koninklijk paleis in Amsterdam. De studenten wil len de aandacht vestigen op de kamernood voor hen in A.msterdam. De bedoeling is, dat de studenten ook de nacht in de tenten zullen doorbrengen. Maandag a.s. kernproef in de ruimte WASHINGTON, 14-6. De Verenig de Staten zullen op 18 juni boven het eiland Johnston in de Stille oceaan een kernproef op grote hoog te tot stand brengen. De Amerikaanse commissie voor kernenergie geeft de hoogte aan met „honderden kilometers". Verolme krijgt werf in Noorwegen OSLO, 13-6. Er is nog geen defi nitieve datum vastgesteld voor de aanvang van de werkzaamheden aan de nieuwe Verolme-werf in Valle/een plaats in zuid-oost Noor wegen. De werf zal, volgens de plan nen, schepen kunnen bouwen van meer dan 100.000 ton d.w. Admiraal b.d., A. de Booy, een dei- directeuren van het Verolme-concern zei in een gesprek met een Noors blad, dat dhr. Verolme zelf zal be slissen wanneer de werkzaamheden kunnen beginnen. Hij zei verder dat de heer Verolme mogelijk deze zo mer naar Noorwegen zal komen en wees op de mogelijkheid op de nieu we werf schepen, te bouwen op bui tenlandse contracten. Nederlanders via Brussel naar Canada BRUSSEL, 14-6. Een groep van 164 Nederlanders, merendeels oude re mensen, is donderdag met vertra ging uit Brussel naar Canada ver trokken voor het bezoeken van hun kinderen die zich daar gevestigd hebben. Zij vertrokken donderdagochtend welgemoed van het Brusselse vlieg veld Zaventem naar Montreal, doch hun toestel moest na anderhalf uur wegens motorstoring terugkeren. Tegen de avond was het euvel ech ter verholpen en kon de reis opnieuw beginnen. Zaterdag vertrekt een tweede groep van circa 100 Nederlanders uit Brussel naar Canada. HEERLEN. Woensdagavond 20 juni zullen ter gelegenheid van het mijn streekfestival in de Stadsschouw burg te Heerlen onder auspiciën van het Nederland Amerika Instituut 129 Amerikaanse zangers en musici een concert geven. OTTAWA, 14-6. De Russische re- De O.A.S. heeft voorts haar ver bod voor mannen van de Europese bevolkingsgroep om Algerië te ver laten, opgeheven. Dit kan leiden tot een uitbreiding van de uittocht naar Frankrijk. gering heeft in een donderdag in Ottawa ocvrhandigde nota gepro testeerd tegen „voorbereidingen voor de kernbewapening van Ca nada". De spreker in de klandestiene uil zending gaf te kennen, dat de O.A.S. nog steeds bereid is tot een akkoord met de Mohammedaanse nationalis ten over een uitbreiding van de te Evian overeengekomen waarborgen voor de Europese bevolkingsgroep. De woordvoerder van de O.A.S. verklaarde dat het overleg woens dag goed op gang was, maar dat hierin verandering was gekomen door een ingrijpen van president De Gaulle. Bijzonderheden hierom trent vermeldde hij niet. Ontvoering in Algerië ALGIERS, 14-6. In Algiers is don derdag officieel bekend gemaakt dat achttien mensen, onder wie vijf Europeanen, woensdag uit Baba Ali, twintig km. van Algiers, zijn ont voerd. De vijf Europeanen, leden van een gezin, zouden donderdag weer in vrijheid gesteld zijn na tus senkomst van de gemengde be standscommissie. In Algerië zijn donderdag vier do den gevallen en negen mensen ge wond. Ontwapeningsconferentie verdaagd GENEVE, 14-6. De ontwapenings conferentie te Genève is donderdag voor een maand verdaagd. De vol gende bijeenkomst zal op maandag 16 juli gehouden worden. Volgens de nota bleken deze voor- bereidingen uit verklaringen van premier Diefenbaker en van diens ministers van buitenlandse zaken en defensie, resp. Harkness en Se- vigny. Minister Harkness deelde, later #mee, dat de Sowjet-nota aan de Russische ambassade was terugge stuurd, omdat het stuk als een „on toelaatbare inmenging in de Cana dese zaken" werd beschouwd. Met name zag de Canadese minister ver band tussen de nota en het feit, dat maandag a.s. in Canada algemene verkiezingen worden gehouden. Hij wees er op, dat een uitlating van hem, waartegen de Sowjet-Unie nu bezwaar aantekent, al van een jaar geleden dateert. MacMillan stuurt brief aan Chroesjtsjov MOSKOU, 14-6. Harold MacMillan, de Britse eerste minister, heeft pre mier Chroesjtsjef geantwoord op diens boodschap waarin de Russi sche leider zijn voldoening uitsprak over de in Laos bereikte overeen stemming. De Britse premier zegt in zijn antwoord, dat hij het met premier Chroesjtsjef eens is dat deze over eenstemming een beloning is voor de inspanningen die de bij het ge schil betrokken landen zich getroost hebben om een oplossing te berei ken. „Ik deel uw hoop, dat wij spoe dig in staat zullen zijn een interna tionale overeenkomst te sluiten, die een definitieve regeling van de kwestie zal bezegelen en dat ook an dere vraagstukken door vreedzame onderhandelingen kunnen worden opgelost", aldus MacMillan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1