Jij mag niet jokken,u t"" 1>EC" BROSSER wat is dan Onder ons gezegd, old boy: een man is héér in GEMTLER0Y uit maar grote mensen wel? Vakantieherinneringen vastgelegd Welbewust onwaarheid spreken - liegen met voorbedachte rade - dat is toch wel heel erg. Daarover zijn wij het allemaal eens. En als wij zo iets merken, dan zwaait er wat! Nietwaar, er moet een voorbeeld ge steld, dan zullen zij het in het ver volg wel laten, o zo'. Dat wij 20 op waarheid staan en het jokken verafschuwen, is mooi en goed, maar hoe staan wij zelf tegen over onze kinderen, wat de waarheid betreft? Zijn we niet honderdmaal onwaar op één dag? Lichten wij niet aanhoudend de hand met de waar heid uit gemakzucht, uit onwetend heid, of om-er-maar-van-af-te-zijn? Vergeten wij niet al te vaak, dat een leugen-om-bestwil toch altijd een leugen blijft en dus afkeurenswaar dig? „Allemaal goed en wel", bromt de moeder met het talrijke kroost. „Je kunt ze toch niet alles aan hun neus hangen, ze vragen zoveel! En als ik niet weet, wat ik moet antwoorden, dan zeg ik maar wat, dat is toch be ter, dan helemaal niets!" Niet met een kluitje in het riet Als u niet weet, wat u moet ant ivoorden, dan zegt u maar wat en dan verbeeldt u zich, dat u het nog zo kwaad niet doet. Precies me vrouw! Maar is een willekeurig ant woord altijd beter dan géén ant woord? Het kan ook anders. Als u het niet weet - en dat kan de beste onder ons overkomen - schaamt u zich dan niet, dit te er kennen. Zeg gerust: „Dat weet ik niet, maar ik zal het voor je opzoe ken" en zorg dan, dat u er zo gauw mogelijk achter komt. Hoe heerlijk is het, wanneer vader of moecler na een paar dagen kan zeggen: „Hoor eens, nu weet ik het, het is zus of zo". Samen zult u dan genieten van de pas verworven kennis en de opvoe der zal een waardevol voorbeeld hebben gegeven: dat men er zich niet zonder meer bij neerlegt, iets niet te weten, doch moeite doet de ontbrekende kennis aa?i te vullen. woorden! Redt u er niet met een .smoesje uil in de hoop, dat zij dat wel voor zoete koek zullen slikken. Niet zodra horen zij de juiste toe dracht van een en ander, of u ver liest een stukje van uw aureool en Bittere vruchten Geeft uw kinderen eerlijke anl- dat kunt u uzelf niet zo heel vaak veroorloven'. De zuivere intuïtie van kinderen bedriegt hen zelden of nooit en zij weten precies, wanneer u hen met een kluitje in het riet stuurt, om van hen af te zijn. Van onze traagheid en onze ge makzucht zullen wij steeds de zelfde bittere vruchten plukken: een ge ruime poos zal het ons lukken, de kleine vraagallen om de tuin te lei den, maar dan komt onherroepelijk de dag, dat zij ons uitschakelen uit hun leven en niet alleen met hun vragen, maar ook met hun liefde en hun aanhankelijkheid naar anderen gaan, die wel tijd en belangstelling voor hen hadden, toen zij er om vroegen. Laat het niet zover komen Zover mag het echter niet komen. Het eerlijke en onomwonden ant woord versterkt het vertrouwen van het kind in zijn opvoeders. Van dit vertrouwen hangen de zekerheid, de rust en de veiligheid af, die het kind tot houvast onontbeerlijk zijn. Het verzwakken van dit vertrou wen is niet meer en niet minder dan een directe aanval op de geestelijke weerbaarheid van het kind, dat zich zonder dit vertrouwen onzeker en bedreigd voelt. Het kind dat een onvoorwaarde lijk vertrouwen in vader en moeder heeft leren hebben, heeft een sterke en krachtige steun meegekregen, waarvan de waarde oneindig groter is, dan de meesten vermoeden. Het is dit vertrouwen, aangekweekt in de kleuterjaren, dat later, in de moeilijke jaren van weerspannigheid en verzet, de enige brug vormt, waarlangs wij de opstandige, rijpere jeugd kunnen benaderen. Ongetwijfeld zult u uw vakantie plannen al gemaakt hebben of u bent er druk mee bezig. Eens komt dun hel moment, dat u gaat bezin nen op wat er allemaal moet worden meegenomen. Wellicht kunnen wij u - wat bepaalde artikelen betreft - een beetje de helpende hand bieden en dan willen wij ons vooral richten tot degenen, die op de eer. of andere wijze kamperen, of dat nu op een voudige ot op luxe wijze geschiedt. Een nieuw scheer-battery-apparaat van Nederlands fabrikaat Een onvolkomenheid van vele campings is een tekort aan stopcon tacten. Een gevolg hiervan is: rond hangen bij de wasgelegenheid tot eindelijk de beurt van elektrisch scheren is aangebroken. Wanneer de tent niet op een camping wordt op geslagen of bij watersport, is van een stopcontact in het geheel geen sprake en waar blijft dan het goed verzorgd uiterlijk? Hiervoor nu is een oplossing gevonden in een scheerapparaat, dat op twee batte rijtjes van 1 Ms volt loopt, die in de bijbehorende cassette zijn opgebor gen. Deze cassette bevat bovendien een spiegeltje, een schoonmaak bor steltje en een „druk-op-de-knop- systeem" om het snoer op te rollen. Dit batterij-apparaat heeft de zelfde capaciteit als het elektrische apparaat. Het kost u, zonder batte rijtjes, maar die zullen u financieel de das niet omdoen, f 42. Bij pech op 'n donkere weg Het pechduiveltje kan ook des avonds zijn slag slaan en u dwin gen in het donker een wiel te ver wisselen of een defect onder de mo torkap te verhelpen. Ook daaraan heeft deze Nederlandse industrie ge dacht en de ..Troublelite" geconstru eerd. De buitenlandse naam moet u maar vergeven, die staat in verband met onze export. Het is een licht bron die u bijstaat wanneer u moei lijkheden heeft. Hij heeft twee vèr stralende lenzen: wit en rood licht - ook te gebruiken bij het uitvallen van een achterlicht - waar u maar wilt. De sterke magneet kleeft muur vast op alle metalen delen van de auto en. wijkt zelfs onder het rijden niet van zijn plaats. De gestrande auto staat nu niet als een onverlicht obstakel langs de weg en reparaties kunnen zonder gevaar worden ver richt. Deze „Troublelite" kan ook als lentverlichting worden gebruikt, want hij kleeft of hangt waar u maar wilt en er staat u 8 meter snoer ter beschikking. Een uitkomst ook voor degenen, die gewend zijn in het don ker pas op een camping aan te ko men. Volledigheidshalve de prijs van dit nuttige Nederlandse produkt: f 14,50. Geslaagde oud-cursistendag te Nieuvverkerk Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten plattelande Een flink aantal dames, oud-cur sisten van de op Schouwen-Duive- land gegeven cursussen op huishou delijk gebied, bezocht vorige week een door de Stichting voor Huis houdelijke voorlichting ten Platte lande in het Dorpshuis te Nieuwer- kerk gehouden oud-cursistendag. Deze dag geleek wel een rëunie van de leerlingen, die met veel ani mo de leerzame kook- en naaicur sussen e.d. hebben gevolgd, maar be tekende vooral ook een goede pro paganda voor nieuwe op stapel staande cursussen. De leiding van het programma was in handen van de dames mej. A. A. Ossewaarde en J. Specht- Keyser uit Goes. Als nieuwe lerares voor de tuinbouweursussen werd ge ïntroduceerd mej. J. Op 't Hof, even eens uit Goes. Als eerste punt van het program ma hield mej. N. Onderdijk van het Gezinsbegrotingsinstituut een cau serie over zakgeld, kleedgeld en kostgeld, een uiteenzetting over het geven van zak- en kleedgeld en de voor- en nadelen, die bestaan bij het geven van kostgeld door wer kende kinderen. Met succes heeft mej. Onderdijk dit onderwerp al vele malen behandeld, voor o.a. leerlin gen van middelbare scholen en ouderverenigingen. Uit het naar vo ren gebrachte bleek wel dat het moeilijk is voor zakgeld een norm te geven. Mej. Onderdijk zei echter wel overtuigd te zijn van het belang dat de ouders zich over de grootte van het zakgeld samen verstaan, en hierbij dan rekening houden met vaste kosten, sparen en vrij gebruik. Zo omstreeks de 12-jarige leeftijd dient aan het zakgeld verstrekken werkelijk leiding te worden gegeven, in die zin dat na de schooltijd de jeugd zelf geld kan beheren. Met behulp van het zg. flanelbord lichtte mej. Onderdijk haai' lezing op dui delijke wijze toe, In de pauze maakten de oud-cur sisten kennis met een nieuw gerecht, nl. kruidenbouillon, wat ongetwij feld de aanleg van een eigen krui dentuintje bij velen in overweging zal hebben gegeven. Deze bijzon dere bouillon voi'mde overigens een voorproefje op een door mej. Op 't Hof te houden tuinbouwcursus. Het onderwerp „hygiëne en li chaamsverzorging" werd belicht door mej. Ossewaarde, terwijl mevr. Specht demonstreerde met een kou de schotel, waarin o.a. tuinkruiden waren verwerkt. Tot besluit van deze leerzame dag werd een fraaie bloemenfilm in kleur vertoond. Een batterij-recorder laat U uw vakantie later nog eens horen Hebt u, wanneer u de kleurrijke dia's van uw vakantie vertoonde nooit eens gedacht: kon ik de bij passende geluiden ook maar repro duceren, dan zat ik weer midden in die vakantie? Die typische zuide lijke muziek, of het geluid van de zee tegen de fjorden of een gesprek met inwoners van dat pittoreske Spaanse plaatsje. Maar dat kan, wanneer u zich een batterij-recorder aanschaft van dezelfde Nederlandse fabrikant die het batterij-scheerap paraat heeft ontwikkeld. Deze recor der is gemakkelijk mee te nemen, want de afmetingen zijn maar 200 X 270 85 millimeter en het gewicht is licht. Het kan met een draagriem over de schouder worden gedragen en dan tijdens de wandeling worden bediend. Zo kunnen er bijvoorbeeld vogelgeluiden mee worden opgeno men. Maar daarmee behoeft u niel tot de vakantie te wachten, dat kan in elk vrij ogenblik gebeuren. En natuurlijk is deze recorder ook voor vele andere doeleinden geschikt. Om er enkele te noemen: het ongemerkt opnemen van de stemmen van kin deren bij hun spel, het vastleggen van interviews en lessen. Er kan ook muziek op worden op genomen. die later kan worden, af gedraaid. Hieraan willen wij dan wel de waarschuwing verbinden laat de muziek die u zo mooi vindt, niet op volle sterkte schallen. An deren, die genieten van de rust en de stilte van de natuur, zullen het minder waarderen. Hetzelfde geldt voor de portable radio. Velen stellen er prijs op in de vrije natuur nu eens van nieuwsberichten verstoken te blijven. Laat het klankvolume dus nooit sterker zijn dan dat van de stem van u en uw tochtgenoot in een normaal gesprek. Scheepvaartbericliten Esso Amsterdam (t), pass. 12-6 eil. Ouessant naar Rotterdam. Kelletia (t.), 8-6 te Rotterdam. Kenia (t.), 9-6 van Pünta Cardon naar Thameshaven. Limburg, 12-6 te Balboa. Willem Ruys, 12-6 van Colombo naar Penang. Zafra (t.), 12-6 te Port Said. IN „VERZEGELDE" KISTEN Douane trof 5100 kilogram boter in auto aan ZUNDERT, 14-6. Een Nederlandse douane-ambtenaar van het grens- kantoor Wernhout vertrouwde het niet, toen gistermorgen om vier uur de chauffeur van een grote Belgi sche vrachtwagen zich aan de post vervoegde met papieren, die ver meldden, dat onder verzegeling le dige kisten werden uitgevoerd. De gewekte argwaan werd beves tigd, toen de ambtenaar in samen werking met zijn Belgische collega van de grensovergang Wuustwezel tot visitatie van de lading overging. Behalve uit lege kisten bleek de vracht te bestaan uit 5100 kg boter. De chauffeur, een zekere V. uit de omgeving van Gent, is door de Bel gische douane aangehouden. De vrachtwagen met de boter werd door de Nederlandse ambtenaar naar ons land teruggebracht. Ingezonden mededeling Vraagt Uw winkelier naar onze ver rassende kop en schotel aanbieding: Arks Thé-Complet Paard nam auto ROTTERDAM, 12-6. De 42-jarige Rotterdamse vertegenwoordiger C. J. Rozeboom kan vandaag aan zijn klanten met een zuur-zoet lachje gaan vertellen dat zijn auto op een wel heel bijzondere manier deuken en krassen heeft gekregen. Een op hol geslagen rijpaard zorgde daar voor, toen het in een wilde ren bij het oversteken van de Plaszoom de auto van de heer Rozeboom op zijn weg vond. De vertegenwoordiger die het paard zag aankomen remde krachtig om een botsing te voorko men, maar het paard, zag een andere oplossing: het beest zette zich af voor een geweldige sprong over de autode hindernis bleek echter te hoog, want het paard sloeg met de voorbenen tegen de zijkant van de auto waar nog al wat schade werd aangericht. De geschiedenis begon trouivens al een half uur eerder toen een 22- jarige studente het paard meenam uit een Rotterdamse manege om een ochtendrit te gaan maken. Op het ruiterpad dat langs de Prinses Bea- trixlaan loopt begonnen de moeilijk heden want het paard weigerde plot seling verdere medewerking en maakte van de studente in een om mezien een zandamazone. Het beest begon toen aan een wilde ren te rug naar de manege, met als onder breking bovengenoemd incident. Het paard werd by de mislukte sprong niet gewond, want het kwam in voortreffelijke conditie terug in de manege. SPORT KORFBAL S.D.K.B. Burgh III-SVOWK 5-7 Met 7 van de in totaal 12 gescoor de doelpunten wisten de Ouwerker- kenaars een zwaar bevochten over winning te behalen, waarbij een ge lijk spel de verhouding beter had weergegeven, omdat beide ploegen aan elkaar gewaagd waren. SVOWK nam al spoedig" de leiding door A. Buis (1-0), waarna Willy v. d. Weel gelijk maakte (1-1). De gas ten kwamen op 2-1 door E. Zoeters, doch J. Hart kon uit een doorloper weer gelijk maken (2-2). Voor de rust miste A. Romeijn nog een straf- worp. Na de thee 2-3 door F. Hille- brand. Dezelfde speler miste de kans om zijn ploeg nog verder te doen uitlopen door het onbenut laten van een strafworp. Het werd echter toch 2-4 door A. Romeijn. In een over- wichts-periode liep de blauw-witte ploeg zelfs naar 2-5 door A. Buis, doch Willy v. d. Weel knabbelde aan de achterstand en bracht met een goed doelpunt de stand op 3-5. De doelpunten vielen bij de vleet en 3-6 is het gevolg van een treffer van E. Zoeters. Burgh kwam weer terug en 4-6 betekende een doelpunt van Jan Hart. Ouwerkerk liet Burgh niet verder komen en liep zelfs naar 4-7 door A. Romeijn. Kort daarop werd het 5-7 door een mooi doelpunt van A. v. d. Zande. Met deze stand, waarin in de laatste minuten geen wijziging meer kwam, brak het ein de aan. DOSKO-Stormvogels 2-4 In een zeer matig gespeelde wed strijd heeft Stormvogels verdiend, gewonnen. DOSKO verscheen zonder de dames L. Hart en J. Dalebout en de gebr. Hart. Stormvogels miste J. Korsman. Het begin was voor DOSKO en na 3 minuten wist H. den Boer met een ver schot te scoren (1-0). DOSKO bleef voorlopig de sterkste maar zag geen kans zijn meerderheid in doel punten uit te drukken. In de 37e minuut wist Koos Bouterse tegen te scoren (1-1). Na de vakverwisseling gelukte het D. Eezuijen zijn tegen stander binnen zeven minuten twee maal te passeren wat twee doelpun ten voor Stormvogels opleverde (1-3) Na de rust was het spoedig K. Elen- baas die de voorsprong nog ver grootte in de tweede minuut (1-4). Ook DOSKO kreeg nog kansen en eindelijk wist in de dertigste minuut Joke Lokker er nog 2-4 van te ma ken. De wedstrijd werd prima ge leid door de heer W. van Sluijs. Door deze overwinning heeft Stormvogels zijn fraaie positie aanmerkelijk ver stevigd. SCHAKEN Zicrikzeesche Schaakvereniging Van de op dinsdagavond gespeelde wedstrijden van de Zierikzeesche Schaakvereniging zijn de uitslagen als volgt. Groep II: C. Nolet-F. Overbeke 1-0; F. Overbeke-A. J. Scheele 0-1; C. Nolet-M. M. de Raat 1-0; M. M. de Raat-R. Huneman 0-1; R. P. Ho- gerheijde-O. Vleeshouwer 0-1. Groep III: C. ITuijsman-J. de Boer 0-1. Persoonlijk kampioenschap van Zeeland: C. M. Jansen (Kruiningen)- J. Jansen (Vlissingen) 1-0; J. Jansen- 5. Sanders 1-0. DUIVENSPORT Uitslag wedvluchten P.V. „De Reisduif" - St. Philipsland Wedvlucht vanaf Creil, 26-5-'62. In concours waren 95 duiven. De snelheid van de eerste duif was 1015.95 m.m. en van de laatste 783.96 m.m. C. Verwijs 1, 3, 7, 20, 24. 29; A. Verwijs 2, 21; L. Vermeij 4, 9, 12, 32; A. den Braber 5; Gebr. Fonteijne 6, 17. 28. 31; J. Zuidweg 8. 10; A. Faasse 18, 19, 22; J. C. Verwijs 13, 23; Joh. Reijngoudt Zn. 14, 25, 27; H. Kaashoek 15. 26, 30; W. van Dom melen 16. Wedvlucht vanaf St. Ghislain, 2-6-'62. In concours waren 96 dui ven. De snelheid van de eerste duif was 990.97 m.m. en van de laatste 846.80 m.m. J. C. Verwijs 1, 16; A. Verwijs 2, 20; Th. Bakker 3, 4, 9, 15, 17, 19, 24, 28, 31; C. Verwijs 8, 12; A. Faasse 13, 18, 25; K. Reijngoudt 14; J. Bak ker 22; J. Zuidweg 23. 29; J. Geense 26, 32. Wedvlucht vanaf Chateauroux, 8- 6-'62. In concours waren 49 duiven. De snelheid van de eerste duif was 876.70 m.m. en van de laatste 643.17 m.m. C. Verwijs 1, 4. 11; W. Neele 2, 7. 12; H. Kaashoek 3, 16; W. van Dom melen 5; Gebr. Fonteijne 6. 13, 15; J. Bakker 8, 9; J. Zuidweg 9. 10; J. C. Verwijs 14, 17. Wedvlucht vanaf Creil, 9-6-'62. In concours waren 80 duiven. De snel heid van de eerste duif was 1023.05 m.m. en van de laatste 938.15 m.m. L. Vermeij 1; J. Zuidweg 2, 10; A. Verwijs 3; Th. Bakker 4, 12. 13, 17, 19, 20, 21, 22, 24, 26; J. Geense 5; A. Faasse 6; Joh. Reijngoudt Zn. 7; J. C. Verwijs 8, 27; J. Bakker 9, 25; Gebr. Fonteijne 11, 14; H. Kaashoek 15; C. Verwijs 16, 18, 23. DE KOLENSITUATIE IN NEDERLAND DEN HAAG, 12-6. Blijkens de voorlopige cijfers voor april heeft de Nederlandse invoer van kolen in april 634.896 ton belopen tegen 734.096 ton (definitief) in maart. De totale produktie in april bedroeg volgens de voorlopige cijfers 881.074 ton (955.652 ton, definitief, in maart). De hoeveelheid, die afgeleverd werd aan de detailhandel in huisbrand stof en de kleine industrie bedroeg in januari 479.000 ton, in februari 420.000 ton en in maart 442.000 ton. DE LIEFDE VAN RODE BLOEM 56. Terwijl de tocht van Rode Bloem en Nittum een ontijdig einde vindt in het dorp der kraaien-Indianen, zijn er in de nederzetting der kolonisten nog anderen, die zich bezorgd maken om Arams ge zondheid. Tim Tyler en Agua, die goed deels van hun wonden genezen zijn, zijn in druk gesprek gewikkeld met de scheeps arts. Agua informeert hoe het er met Aram voorstaat. „Niet zo best", zucht de dokter, „er heeft in die ellendige indianenpijl blijk baar vergif gezeten. Jullie tweeën hebt ge luk gehad, jullie wonden waren niet zo gevaarlijk „Maar de Osagen hebben een tegengif", klinkt achter hen de stem van Presto, die naderbij gekomen is. „Waarom gaan we dat niet halen?" „Cabot vindt het te ge vaarlijk om het kamp tc verlaten", zegt de doketr schouderophalend, „en het is maai de vraag of dat tegengif zou werken „Er moet iets gebeuren!" zegt Agua, „ik ga met Cabot praten. Misschien wil hij ons drieën paarden lenen". Driftig stapt hij naar de blokhut van de kapitein. Enigszins korzelig kijkt Cabot van zijn kaartspel op als Agua binnenkomt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 6