een FIETS «R NIETS! «KUNT u zuil! Akoord in Laos getekend Koninginnetulpen in Ottawa H.H. adverteerders GROEN Genezing van de blinde,, Het kleine maar in deze maanden drukke Wes- tenschouwen heeft er een nieuwe zelfbediening s- zaak bijgekregen. De nieuwe winkel werd ge bouwd in wat oorspronkelijk een oud woonhuisje was. Vorige week verrichtte wethouder Vis de officiële opening. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). KERKNIEUWS Tweede Kerkdag op Schouwen-Dniveland op „Heesterlust" te Schuddebeurs lJydragc lot versterking der gemeente (Van een medewerker) Het was op tweede Pinksterdag goed kerkdagweer. Het werd niet te warm en de regen heeft de bezoe kers aan de tweede Kerkdag voor Schouwen-Duiveland niet naar bin nen gedreven. Want, men moge dan by kerk altijd denken aan een ge beuren binnen de ruimte van een gebouw, op deze dag was men voor het grootste deel samen in de vrije natuur op het landgoed „Heester- lust" in Schuddebeurs. De dag begon met een korte kerk dienst in de kerk van Noordgouwe, Alle bezoekers, ruim tweehonderd, kregen een kaartje opgespeld, het geen al een vrolijk aanzien gaf. De dienst werd geleid door ds. Keiling, die de deelnemers bepaalde bij hun roeping tot getuigen in de wereld. Direct na de preek namen een aan tal kinderen het woord. In het cen trum van de kerk voerden zij een spelletje op, dat het thema der preek uitbeeldde. Kinderliedjes klonken in de ruimte der kerk, maar steeds weer was er getuigenis in. Het slot van het stukje was het liedje: „Zegt het voort, zegt het voort', waarbij de kinderen naar alle hoeken van de kerk uitwaaierden en daarmee de gemeente wezen op haar roeping in de wereld. Na de dienst werd een zeventig tal kinderen uit het aantal bezoe kers apart genomen. Zij kregen een geheel eigen programma met zang en spel. Met elkaar maakten ze een tableau en luisterden ze naar een verhaal. Natuurlijk werden ze tus sen de bedrijven door getracteerd. Op het terrein van het landgoed „Heesterlust" werd de kerkdag voortgezet. Het gezin. Hoogtepunt op het programma was de bezielende en praktische in leiding, welke gehouden werd door professor Bijlsma, predikant in de Bilt. Hij bepaalde de mensen bij het gezin als belangrijkste schakel in het doorgeven van wat de gemeente gegeven is. Het gezin immers is „de vluchtheuvel in de wereld" en „een kerkje in de kerk". Door het gezin worden kerk en wereld verbonden. Zoals in Israël de kinderen van de ouders horen welke daden God deed aan Zijn volk, zo zal ook in de chris telijke gemeente het gezin de plaats dienen te zijn, waar de ouders en de kinderen samen leven met de daden Gods. Direct na de inleiding kregen de bezoekers van de kerkdag de gele genheid om met elkaar te spreken over het gezegde. In een achttal groepen was men intensief met de discussie bezig. Zowel 's morgens als 's middags was er een samenzangprogramma met muzikale begeleiding, 's Mor gens zong men Pinksterliederen en 's middags proefde men iets van de nieuwe psalmberijming. Het koste de bezoekers zelfs geen moeite om met hulp van de muziek in korte tijd een nieuw lied in te studeren. Op het terrein was een aantal kramen geplaatst, waarvan er één diende als snelbuffet. Verder kon men kennis nemen van boeken en tijdschriften op kerkelijk terrein. Al met al is deze tweede Kerkdag geslaagd en heeft ze zeker bijge dragen tot versterking van het ge loofsleven en het gemeente-zijn. Ingezonden mededeling ELKE DAG -3 MAANDEN LANG (t/m 30 juni'62) heeft iedereen die een nieuwe fiets koopt, de kansdiefiets (plus •toebehoren) cadeau te krijgen DIT ZIJN DE WINNAARS YAN DE NEGENDE WEEK ZATERDAG 26 MEI mej. J. B. A. Smit Zaagmolenkade 14 bis, Utrecht MAANDAG 28 MEI de heer Van den Akker Jan Bouwmeesterstraat 27, Zaandam DINSDAG 29 MEI de heer M. Bosma Houkeslootstraat 7, Sneek WOENSDAG 30 MEI de heer W. Rueb Villapark 10, Rotterdam - 12 VRIJDAG 1 JUNI de heer D. van der Haak Mahustraat 173, Hoek van Holland. STAAT U HIER DE YOLGENDE WEEK BIJ? (vraag uw fietsenhandelaarinlichtingen) INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer do redaktcur, Een Duitse vrouw kwam een de zer dagen op mijn terrein in de Westhoek en vertelde mij in het Duits dat haar kinderwagentje, dat zij enkele uren tevoren bij het be gin van Toledo's Pad had geplaatst, was verdwenen. „Ach kom", was mijn repliek, „dat 'kan toch niet!" „Men heeft me toch verteld", ging zij door, „dat op dit eiland niet ge stolen wordt". „Als dat niet meer zo is", repliceerde ik in mijn moe dertaal. „dan heeft men dat in de jaren 1940-1945 van uw landgenoten geleerd. In ben trouwens in die tijd ook heel wat kwijt geraakt! Dit be greep ze natuurlijk niet en zij ver dween. Er is m de Westhoek trouwens meer verdwenen dan een kinder wagen. De rust. Voor het seizoen be gint is ze nog volop aanwezig. Maar o wee, daarna, en wee de voetgan ger, die zich tijdens die periode op de straatweg naar Burgh begeeft. Een prachtige weg voor auto's, een prachtig rijwielpad voor bromfiet sers en fietsers. En racen maar! Heerlijk. Maar, waarom vraagt men zich af, komt daar toch geen voet pad. Tot voor enkele jaren kon de wandelaar langs de duinen zonder tc behoeven klimmen Burgh berei ken, maar ook dit behoort tot hel verleden. Zou het bestuur van hel V.V.V. daar niet eens zijn aandacht aan kunnen wijden? Voetgangers zijn ook toeristen cn geen zelfmoor denaars. COR VAN DER LUGT MELSERT VIENTIANE, 12-6. De drie Laoti- aanse prinsen - de neutralistische prins Soevanna Phoema, de rechtse prins Boen Oem en de linkse prins Soephanoevong - hebben dinsdag in de Vlakte van de Kruiken het ak koord getekend over de vorming van een coalitieregering dat zij ge sloten hebben. Zoals bekend is prins Soevanna Phoema premier van deze regering. 1700 zebra-zondaars op de bon AMSTERDAM, 12-6. De karabijn- brigade van de Amsterdamse politie die sinds eind mei weer een ver scherpte controle uitoefent op de na leving van de voetgangersoversteek- bepalingen, heeft in veertien dagen bijna 1700 processen-verbaal opge maakt. Het betrof nagenoeg uitslui tend voetgangers die de zebrabepa lingen negeerden. De actie zal nog enige tijd worden voortgezet. De Am sterdamse verkeerspolitie meent dat de weggebruikers periodiek een „in jectie" nodig hebben ter herinnering aan de nieuwe oversteekbepalingen. Amsterdam gaat ook experimen teren met de aanduiding van slecht zichtbare zebrapaden. Op de Amstel- veenseweg zal een zebrapad worden gemaakt, van wit en zwart gekleurde polyesterplaten. De kans op „verble ken" acht men met deze markerings methode geringer. Bovendien wil de politie, de verlichting in de omgeving- van deze slecht zichtbare oversteek plaatsen laten verbeteren. Amster dam telt nu ongeveer 750 zebra paden. Nederlands echtpaar bood meisjes aan BOCHUM, 13-6. Voor een recht bank in Bochum is een proces be gonnen tegen de 42-jarige Neder lander M. H. uit Rotterdam en zijn 32-jarige echtgenote van Duitse af komst. Het echtpaar wordt ervan be schuldigd op reizen door Nederland, Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en het midden-oosten voor 250 tot 300 mark jonge meisjes aan de gas ten van dansgelegenheden aangebo den te hebben. De meisjes werden met advertenties voor „dansgroepen" aangetrokken. Een 24-jarig meisje, dat deel uit maakt van een dergelijke „dans groep" staat eveneens terecht. De 24-jarige zou andere meisjes voor de reizen naar het buitenland overgehaald hebben. Haar wordt bo vendien vruchtafdrijving ten laste gelegd. O.L.S. Zierikzee kampioen sehoolvoetbal afdeling A Het elftal van de openbare lagere school I van Zierikzee heeft er voor gezorgd dat Schouwen-Duiveland voor de eerste maal een kampioen in het sehoolvoetbal heeft gekregen. De o.l.s. Zierikzee eindigde tijdens de op het sportterrein te Goes ge speelde wedstrijden op de eerste plaats in de afdeling A, na spannen de strijd te hebben geleverd met de o.ls. van Terneuzen, welke school het rayon Oost Zeeuws Vlaanderen vertegenwoordigde. Zierikzee werd kampioen dank zij een beter doelge- middelde, want beide elftallen ein digden gelijk met 6 punten uit vier wedstrijden. Zierikzee won hiermee een fraaie wisselbeker en een me daille. Het doelgemiddelde van Zie rikzee was 4-1 tegen Terneuzen 3-1. Winnaar in dc afdeling B werd de L.T.S. III uit Terneuzen. In de afde ling C werd de openbare ULO II uit Oostburg ecrsle. Jongeije verdronken FRANEKER. 12-6. In Peins bij Franeker is het 4-jarig zoontje van dc familie Meijer uit Wieringcrwcrf verdronken. De familie Meijer was np bezoek in Peins. Toen men wilde terugreizen naar Wieringcrwcrf mis te men het kind. Het bleek in dc vaart achter het huls te zijn geraakt:. Pogingen om do levensgeesten weer op te wekken bleven vruchteloos. Fietsen over Kanaal Twee Engelse studenten, Jim Wood en Ron Brooks, zijn woensdag met een tweeper soons waterfiets het Kanaal overgestoken van Dover naar Kaap Griz Nez. Op vijf minu ten va deden zij tien uur over de tocht. Toogdagcn gebrekkige kinderen DEN HAAG, 12-6. Ongeveer dui zend gebrekkige kinderen, die ver pleegd worden in de Nederlandse poliocentra, zullen op uitnodiging van het Prinses Beatrix Poliofonds op 4 en 5 juli de traditionele toog- dagen in Den Haag houden. Voor de tiende maal zullen deze kinderen onder wie ook een aantal spastici, in Schcveningen worden ontvangen. Woensdag 4 juli zullen de gehan dicapten worden onthaald op een lunch. Scheveningse vrouwen in klederdracht zullen „Hollandse nieu we serveren, daarna zullen de kin deren een bezoek brengen aan de pier en 's middags zullen ze een strandfeest meemaken op een voor deze gelegenheid afgezet deel van liet strand. Het kindercircus ,,'t Kraaiennest" heeft zijn medewer king toegezegd. Wanneer hot weer niet mocht medewerken dan is hot circusgebouw beschikbaar om de kinderen te ontvangen. financien en economie Voortzetting van de koersdaling in Wall Street NEW YORK, 13-6. Vanochtend daalden de noteringen op de New Yorkse effectenbeurs wederom, maar de markt wist zich vervolgens te herstellen. In de namiddag kwam er echter opnieuw een verkoopsgolf los. Er ontstonden meest koersverliezen van ongeveer twee punten, maar in sommige gevallen was het koersver lies groter. Zo zag bv. International Business Machines 12Va punt ver loren gaan en Polaroid bijna 6 pun ten. De beurswaarde van de officieel in Wall street genoteerde fondsen is deze week met ruim 15 miljard dol lar verminderd. De Amerikaanse minister van fi nanciën, Douglas Dillon, heeft te genover de commissie van financiën van de Senaat verklaard, dat vol gens vele beleggingsadviseurs het huidige koerspeil op de effecten beurs voor het moment wel onge-% veer het juiste is. Deze verklaring* legde hij af voor er tegen slot in Wall street een koersinzinking ont stond. Meerderheid Kamer tegen toetreding Spanje tot E.E.G. DEN HAAG, 13-6. Dc Tweede Ka mer heelt zich woensdag in grote meerderheid uitgesproken tegen dc toetreding van Spanje tot de E.E.G. Behalve de fractie van de K.V.P., welke zich over Spanje niet uitliet, bepleitten zowel mr. Van Dyk (V.V.D.), de heer Van der Mei (C.H.) de socialist Goedhart en de A.R.- afgevaardigde Biesheuvel besliste afwijzing van Spanje als volwaar dig lid. Mr. Van Dijk meende dat het on mogelijk is dit land, waar nog al tijd niet de democratische denk sfeer heerst, toe te laten, ook niet als geassocieerd lid. De heer Van der Mei zei dat we heel duidelijk moeten maken dat de E.E.G. geen banden behoort aan te knopen met een land waarin de meest elemen taire mensenrechten nog steeds niet veilig zijn. De positie van tie kerkorganist ARNHEM, 13-6. De Nederlandse organisten-vereniging heeft tydens haar gisteren in Arnhem gehouden jaarvergadering gegevens meege deeld, die verkregen zijn via een dit jaar onder haar leden gehouden enquête. Hieruit is gebleken, dat de kerk musicus in Nederland in vergelij king met de omliggende landen een zeer ongunstige plaats inneemt. Voor de schending van staat en kerk stond de organist in hoger aan- aanzien dan na de doleantie en de verdere splitsingen in de kerken. Door de zeer slechte honorering gaat de belangstelling voor de opleiding tot kerkorganist steeds meer achter uit. „De kerken verwaarlozen de er fenis, die de reformatie vooral ook in de kerkmuziek geschonken heeft", zo concludeerde men ter vergadering Uit de gehouden enquête is onder meer gebleken, dat voor 97 procent der kerkorganisten geen pensioen regeling is getroffen. Voorts geniet circa 17 procent der organisten ge deeltelijke sociale voorzieningen, ter-wijl voor 83 procent geen enkele voorziening is getroffen. Verder heeft de enquête aan het licht ge bracht, dat ongeveer 50 procent van de kex'kmusici een vex'goeding van f 5,- tot f 7,50 per zondagsdienst ontvangt. HET VERBRUIK VAN AARDAPPELEN DEN HAAG, 12-6. „Het huidige hoge px'ijsniveau op de binnenlandse markt zal het aardappelverbruik, dat als gevolg van een toenemend ge bruik van andere voedingsmiddelen voor de hoofdmaaltijd toch reeds op zijn retour is, op langere termijn ge zien stellig geen goed doen". Aldus het hoofdartikel in het zo juist verschenen mei-nummer van het Informatie-bulletin van de Stichting Consumenten Contact Or- gaan. Het riuttig effect van de inspan ning, die men zich getroost om via de Stichting Px*opagande Consump- tie-aax'dappelen de aardappelen-con sumptie te stimulex'en - reeds jax'en wordt een intensieve px'opaganda gevoerd waax'mee belangx'ijke bedra gen zijn gemoeid - zal hierdoor voor een gx-oot deel te niet worden ge daan, aldus deze stichting. „Voor het betrokken deel van het bedrijfsleven zou dit een belangx'ijke overweging kunnen zijn om tijdiger resp. doeltreffender ingrijpen te be- vox'dex'en, indien in de toekomst een hex'haling van de gebeurtenissen van dit voorjaar dreigt". OTTAWA, 14-G. Tulpen van ko ningin Juliana hebben een ereplaats gekregen bij de Canadese parle ment sgebouxuen in Ottawa en bij het nationale oorlogsmonument. Het jaarlijkse festival, dat in Ottawa wordt gehouden, trekt tienduizen den bezoekers, zowel uit Canada als uil de Verenigde Stalen. Koningin Juliana schenkt, va haar terugkeer uil Canada na dc t weede wereldoor log, jaarlijks 15.000 tulpen ter ver siering van de Canadese hoofdstad. Samen met een schenking van hon derdduizend bollen door Nederland se bollenkwekers, uit dankbaarheid voor hel aandeel dat. Canadese sol daten tol. dc bevrijding van Neder land hebben geleverd, is deze schen king aanleiding geweest tol hel jaar lijkse tulpen festival in Ottarva. Dc wandelpaden van de parken in deze stad, een lengte van ongeveer 53 hm. zijn mettulpen versierd. Amsterdam krijgt Brederode-monuinent AMSTERDAM. 13-6. De Amster- damse gemeenteraad heeft zonder hoofdelijke stemming besloten een monument van Brederode te doen plaatsen oij de Nieuwmarkt. Hier voor werd een krediet van f 43.000 beschikbaar gesteld. De beeldhouwer px'of. V. P. S. Esser heeft reeds in opdracht van b. en w. een ontwerp gemaakt. Het monument dat in brons wordt uit- gevoex'd, zal een 17e-eeuws liefdes paar voorstellen zoals dat in de to- neelwex'ken van Bredeiode voor komt. Veel krotscholen in Nederland DEN HAAG, 13-6. Op de negende algemene vergadering van de Prot.- Christelijke Ondex'wijzersvereniging (P.C.O.V.), die in het Kurhaus in Scheveningen werd ghouden, heeft P.C.O.V.-vooi'zitter D. H. Dutmer gcspi'oken over o.m. hel probleem van de scholenbouw. In dit verband bepleitte de heer Dutmer een spoe dige sanex'ing van het Nedex'landse „scholenpai'k", want zo zei hij, het aantal krotscholen stijgt onrustba rend. Amsterdamse wethouders f 24.000,- AMSTERDAM, 13-6. Mei 20 stem- men voor cn 7 tegen (C.P.N, en P. S.P.) heeft de Amsterdamse gemeen teraad besloten G.S. van Noord- Holland te berichten, dat hij zich kan verenigen met het voornemen de jaax'wedde van de wethoudex's per 1 januari 1962 vast te stellen op f 24.000. Sinds 1 september 1956 be droeg het salax'is van een Amster damse wethouder f 20.000. Prins Bernhard onthul l Joliauniter-cmhleeni BENNEKOM, 13-6. Tijdens een ontmoetingsdag voor oudpatiënten, medewerkers en belangstellenden ter gelegenheid van het eex'ste lustrum van het px'ot. christelijke streekzie- kenhuis te Bennekom heeft prins Bernhard op het terrein van kasteel Hoekele het Johannitex'-embleem onthuld dat bestemd is om te wor den aangebracht aan de gevel van het ziekenhuis. De prins deed dat in zijn kwaliteit van landscommandeur van de Johanniter Orde. Ingezonden mededeling vrijetijdsverf kwaliteitsverf Ingezonden mededeling Laaiende Znurbrand op de maag hoor! ook bij B lol bot wieden bii de eerste Rennie die ge in de mond steekt. Inderdaad, een of twee Itennies her stellen het evenwicht dadelijk, vanaf het eerste moment dat de vuurdo- vende substantie in de maag be landt. 'n Heerlijk middel, die Ren» nies, want behalve de heilzame wei'king, hebt U ook nog het voor deel weer zonder zorgen te kunnen eten waarnaar een grage maag vraagt. 47 kleurstalen 10 ct in de winkel SPORT KORFBAL S.D.K.B. Noad II-Brouwershaven III 1-7 Nadat de NOAD-x*esex'ves vox'ige week in Brouwex'shaven met 8-1 het ondex'spit hadden moeten delven, werd het ook in de returnwedstrijd te Dreischor weer een flinke zege voor de drielingen uit Brouwersha ven. NOAD had het eex'st succes toen Toon Schouwenaar met een afgeme ten schot de bal in de kox-f depo- neex-de (1-0). Lang hadden de blaüw- witten echter geen plezier van deze magex-e voor-sprong en Kees Wux'th deponeerde vijf minuten later de ge lijkmaker in de mand (1-1). Weinige minuten later wax'en het Cor Duin houwer en Ja nv. d. Velde die de withemden een 1-3 voox*sprong be- zox-gden, hetgeen ook de ruststand betekenden. Na de hervatting was Brouwershaven duidelijk stex-ker en Tonny van 't Hof drukte dit in twee treffers uit, zodat d estand nu 1-5 was geworden. Nadat de bezoekex-s nog een strafworp hadden gemist was het wederom Kees Wurth - een verdienstelijke speler - die het halve dozijn vol maakte (1-6). Het begon al te schemeren toen de gasten nog maals een stx-afwox'p toegewezen kre gen en Wurth voltrok het vonnis (1-7). voor „SCHOUWEN'S BADCOURANT" Denkt U aan tijdige inzending van uw advertentie? DRUKKERIJ LAKENMAN OCHTMAN Postbus 1 - Zierikzee Telefoon (01110) 2 255 Hormandië is een golvend tapijt, bespikkeld met miljoenen bomen. Wie het ziel in de lente kan de bos rijke uitbundigheid nauwelijks om vatten. Hel land lijkt een eindeloze tuin, maar dan een evenwichtsvorm tussen een wild- en een cultuur landschap. De heggetjes geven de eindeloos golvende wereld hier, de wonderlijke intimiteit, die anders in de ruimte verloren zou gaan. Geen erf, geen weiland, geen heuvelhel ling of het bomengroen is er op ge- pastelleerd met een rijke verschei denheid van tinten, soms zich ver dichtend tot de al-groene massa van de diepe bossen, waarin het puurste licht van de lente een fascinerend stralen- en vonkenspel speelt. Het sortiment is onuitputtelijk; statig heid van eiken en iepen, de praal zieke pracht van kastanjes met op gestoken kaarsen, breed uitwaaie rende plantanen en de zelfbewuste takkenweelde van breedgeslamde beuken, opvullend groen van elzen en linden en de witte pracht van berkenstammen als lichte toetsjes op het palet van de natuur. De lenle zorgt voor aparte verrassingen, want in die rijke uitbundigheid staan als extra's de late vruchtbo men te pronken met witte en rose trossen, bouquetlen in de vaas van de aarde en dan Normandië's spe cialiteiten de meidoorns - laat in bloei dit jaar - een sneeuwen pracht langs de wegen en rond de erven en de rhododendrons zo maar in het wild, van het puurste rood tot het gloeiendste paars. Zo'n heg, zo'n berm alleen al is een wonder van intieme kleuren weelde, eeuwenlang gegroeid en ontwikkeld, bij tijd en wijle afge schoren weliswaar, maar juist daar door dichter en hechter; een feest terrein voor een „bloemetjes-man" op zoek naar Teunisbloem en Ere prijs en als surprise de parade- paardjes van de Margrieten, velden vol omdat ze zich zo prettig voelen op het bruingele leem van de Nor- mandische aarde. Bij zoveel kleur, heeft de Franse mens hel kalm aan gedaan. Zijn kleuren voor huis en hof zijn grijs en bruin, want hij heeft verder ge noeg aan het wat heldere geel van de muren, die met het materiaal uit de streek zijn bestreken. Hier ge looft men nog aan de arcadia van een boerenbedrijf je, een scheefge zakt schuurtje, rustende koeien in een melkbocht van de wei, een ju weel van een mestvaalt en de wir- icar van onbestemde rommel hier en daar verspreid, hooischelf jes, rondscharrelende kippen en de vrou wen onveranderlijk met een hoofd doek om als in de Oekraine, de man nen met een strooien zomerhoed, breed stappend achter de witte paarden of meeverend op de trek ker, die ook hier reeds lang zijn in trede deed. Normandiëeen land om te proeven en er op terug te komen. EILANDMAN. Deze kunstig gesneden „genezing van de blinde" is afkomstig uil het. bezit van het Antwerpse Museum Mager vau den Bergh. Dit nauwelijks 10 cm. hoge werk van een anonieme meester, dat geldt als een van de fraaiste 10e-eemvse ivoren, maakt deel vit van de tentoonstelling „Het Wonder", die vanaf 30 juni tc zien zal zijn in hei Aartsbisschoppelijk Museum tc Utrecht. 0

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2