DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nederlandse ambtenaren in Nieuw-Guinea achten tropen-carrière afgelopen Indonesië wil militaire macht in Nieuw-Guinea vernietigen De Amerikaanse defensie Vlucht uit Algerije Sowjet-offensief tegen E.E.G. Groot deel van Nationale Vergadering liep weg bij debat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 14 JUNI 1962 118e jaargang Na. 1V190 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 1 J, Zierikzee, Postbus no. 1, Ie). 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. Franse gastvrijheid voor Zierikzeese voetballers Vooral vertrek vrouwen en kinderen deprimeert T.v.-nieuwtje....de reboscoop HOLLANDIA, 13-6. (Van een spe ciale A.N.P.-versIaggever). Bij alle onzekerheid over de toekomst, be staat er onder de overgrote meer derheid van de ruim 2500 Neder landse ambtenaren in Nieuw Gui nea, volgens ingewijden geen twijfel meer over één ding: dat hun tropi sche carrière een aflopende zaak i en dat de belangrijkste vraag alleen nog maar is, wanneer die afloopt en op welke wijze. Het aantal ambtenaren ,dat hun gezinnen vervroegd naar Nederland laat gaan, groeit gestadig, waarbij gebruik wordt gemaakt van de soe pel geworden toepassing der voor schriften. Tot voor kort konden ge zinnen van ambtenaren alleen voor tijdig vertrekken, indien zulks nood zakelijk werd geacht wegens ge zondheidsredenen of studie van de kinderen. Thans kunnen „dringen de omstandigheden" worden aange voerd, die in het algemeen zo ruim worden opgevat dat het er vrijwel op neer komt dat vrouwen en kin deren die willen evrtrekken, kun nen gaan, ook al is het hoofd van het gezin nog lang niet aan Euro pees verlof toe. Financiële offers Dat de tendentie tot gezinsschei ding geen Ynassale omvang heeft aangenomen komt onder meer door dat dit grote financiële offers mee brengt. Het onderbrengen van de vrouwen en kinderen in Neder land moet veelal geschieden in ge meubileerde woningen of kamers en voor de kosten daarvan schrikken velen terug. De vakverenigingen hebben er daarom bij het gouver nement oo aangedrongen, om in de ze gevallen een duurtetoeslag te verlenen in de vorm van huurcom- pensatie, opdat de ambtenaren in staat worden gesteld, een beslissing te nemen op grondslag van de wer kelijke overwegingen en niet op die van de financiële consequenties. „Voorkomen moet worden, dat men zich om financiële redenen risico's op de hals haalt', aldus merkte een ambtenaar tegenover de verslagge ver van het A.N.P. op. Daarnaast is er nog een andere oorzaak van de weifelende houding van velen: de onzekerheid, hoe lang zij van hun gezinnen zullen zijn ge scheiden als zij vrouwen en kinde ren nu naar Nederland laten ver trekken. Loodzware druk Het is begrijpelijk, dat in deze si tuatie de omstandigheden loodzwaar drukken op het ambtelijke appa raat. Naast een kern van hen die, ondanks het ontbreken van elk uit zicht, onverstoorbaar enthousiast verder werken aan hun taak, heeft het werk van vele ambtenaren te lijden onder de huidige toestand. Deze, vooral te Hollandia - alwaar het ambtelijk apparaat is geconcen treerd - tot uitdrukking komende sfeer wordt sterker, naarmate meer vrouwen en kinderen vooruit wor den gezonden en er meer mannen alleen achterblijven. Overigens wordt het besluit daartoe meestal ingegeven door de overweging, dat het vertrek rustig kan worden voor bereid en men weet niet, wat de toekomst zal brengen. Brief van Kennedy aan Chroesjtsjov WASHINGTON, 13-6. - President Kennedy heeft woensdag premier Chroesjtsjef op diens telegram ge antwoord, dat de vorming van een coalitieregering in Laos zeker een belangrijke en positieve uitwerking tot ver buiten de grenzen van Laos zal hebben. Hij zei de mening van Chroesjtsjef te delen, dat de berich ten uit Laos „zeer bemoedigend" zijn. Inbreker belde politie In het plaatsje Bury in Lan cashire heeft een inbreker zich genoodzaakt gezien zelf de po litie te waarschuwen toen hij na in een bankgebouw te zijn ingeklommen zo ongelukkig neerkwam bij een sprong uit niet meer in staat was zich een hooggelegen raam, dat hij van het daar aanwezige geld meester te maken of te vluch ten. Hij wist echter wel een telefoon te bereiken en reeds enige ogenblikken later kwam de politie om hem ditmaal op een meer geëigende plaats in te sluiten. UDDEL. Op 103-jarige leeftijd (over veertien dagen zou ze 104 ge worden zijn) is overleden mejuf frouw Geertje Hoekerd te Uddel (gem. Apeldoorn). BOZE REDE VAN SOEBANDRIO DJAKARTA. 14-6. De Indonesi sche minister van buitenlandse za ken, Soebandrio, heeft woensdag op een persconferentie in Djakarta ge zegd, dat president Soekarno tot de slotsom gekomen is dat de kwestie Nieuw Guinea moeilijk zal zijn op te losen, tenzij Indonesië de Neder landse militaire macht in dat ge bied vernietigt. Soebandrio zei dit na een bijeen komst van twee uur van de Indo nesische operationele staf ter be vrijding van Nieuw Guinea, die in het presidentiële paleis te Djakarta werd gehouden. De bijeenkomst stond onder voorzitterschap van president Soekarno. WASHINGTON. 13-6. De Ameri kaanse Senaat heeft woensdag een wetsontwerp goedgekeurd dat ten doel heeft de regering te machtigen 48,5 miljard dollar voor defensie uit te geven, meer dan ooit in vredes tijd. Het Amerikaanse Huis dat zich thans op zijn beurt over dit wets ontwerp moet uitspreken, had zich uitgesproken voor een bedrag dat 590 miljoen dollar lager is. Als Huis en Senaat het niet eens kunnen worden zal een commissie van leden van het Huis en senatoren moeten proberen een compromis te vinden. PARIJS, 13-6. In de eerste twaalf dagen van deze maand juni zijn 92 duizend mensen uit Algerije naar Frankrijk vertrokken, aldus heeft de Franse minister van voorlichting Peyrefitte aan de pers meegedeeld. Het aantal echte vluchtelingen scheen aanzienlijk te zijn toegeno men in vergelijking met mei. Vorige maand was het aantal terugkeren- den uit Algerië dat om bijstand van regeringswege verzocht te verwaar lozen maar in juni hebben reeds 25 duizend mensen om die hulp ver zocht. Dit betekende echter niet dat al die vluchtelingen in Frankrijk zouden blijven wanneer de toestand in Algerië eens opgehelderd zou zijn, aldus de minister. Prof. Vondeling opvolger van mr. Burger DEN HAAG, 12-6. In verband met het voornemen van mr. Burger om met ingang van het volgende parle mentaire jaar te bedanken als lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal heeft de P.v.d.A. Tweede Kamer-fractie ter vervulling van de alsdan ontstaande vacature benoemd prof. dr. ir. A. Vondeling. Een inwoner van Gorssel, de heer Mulder, heeft bij het kijken naar zijn t.v.-toestel een uitvinding gedaan in de vorm van een drieluik, dat als het ware een trechter vormt rond het t.v.-apparaat. Hierdoor ivordt kijkmoe- heid tengevolge van storende omgeving van het toestel alsmede door het flikkeren van het apparaat aanmer kelijk tegengegaan. Op deze foto zien we de „reboscoop" op een t.v.-toestel geplaatst. Na de uitzending kan het drieluik zonder meer worden verwijderd en dichtge klapt worden opgeborgen. Honderd kinderen blind door teveel aan zuurstof Dit nummer bes,aa' uit 10 pasina,s Nederland heeft 6500 blinden OOSTERBEEK, 13-6. Ongeveer honderd kinderen in ons land zijn blind geworden doordat zij als baby in de couveuse een teveel aan zuur stof kregen toegediend. Deze jongens en meisjes werden in de jaren van 1950 tot 1955 gebo ren. Sindsdien wordt bij couveuse behandeling de toediening van zuur stof nauwkeurig in de gaten gehou den en staat de behandeling ook onder controle van een oogarts. Dit is tijdens de bijeenkomst van de Nationale Vrouwenraad in Oos terbeek meegedeeld door mevr. dr. J. Schappert-Kimmyser oogarts en secretaris van de Algemene Neder landse Vereniging ter voorkoming van Blindheid. Nederland, zo zei zij, telt momen teel ongeveer 6500 blinden, hiervan zijn 650 kinderen. Ruim 80 procent van de 15 miljoen blinden in de we reld woont in de onontwikkelde lan den. Mevrouw Schappert meent dat van de blindheid in de wereld Alle kanten van de kwestie wer den hierop besproken. Soebandrio zei voorts dat Soekarno van mening is dat de gedurige stroom van Ne derlandse militaire versterkingen naar westelijk Nieuw Guinea aan toont, dat Nederland niet bereid is de kwestie vreedzaam te regelen. De politiek ten aanzien van dit ge bied zal worden gebaseerd op dit standpunt, zo zei hij. Generaal-majoor Aohmed Jani, commandant van de operaties voor Nieuw Guinea, die de bijeenkomst eveneens heeft bijgewoond, zei te gen verslaggevers dat de strijd krachten bevel zullen krijgen de noodzakelijke voorbereidingen te maken „voor werkelijke uitvoering van het bevel van het volk westelijk Nieuw Guinea te bevrijden". had kunnen worden voorkomen. Meer dan 10 miljoen hebben hun blindheid te danken aan armoe en "gebrek aan hygiëne. PARIJS, 13-6. De Frans-Sowjel- Russische handelsbesprekingen in Moskou zijn door de Russen afge broken nadat deze een eis hadden gesteld, welke de Franse regering onaanvaardbaar achtte, zo deelde een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken mede. Hij noemde het afbreken van de onderhandelingen „een sowjet- offensief tegen de Europese gemeen schappelijke markt". De handelsbe sprekingen, die op 16 mei begonnen zijn, hadden betrekking op een ver lenging van de bestaande handels overeenkomst voor de jaren 1963 tot en met 1965. In dezelfde mate, waarin men vreugde geeft zal men vreugde ontvangen. W'AT tlGT DE &ILT Ook Amsterdam krijgt fluor in het drinkwater Roeriff Roeaildft VnnrflelAti vün Ha Irac!a„ Voordelen zijn de kosten waard AMSTERDAM, 13-6. Na een dis cussie van bijna vier uur heeft de Amsterdamse gemeenteraad met 24 stemmen voor en 10 stemmen tegen het voorstel van b. en w. aanvaard tot fluoridering van het drinkwater in de hoofdstad over te gaan. B. en w. zullen hierover t.z.t. na dere voorstellen doen. Tegen stem den de protestants christelijke frac tie, de P.S.P., vier leden van de V. V.D. en de vertegenwoordiger van het Sociaal Verbond en Sportbelan- gen. B. en w. gaan in hun voorstel uit van de conclusies van een com missie uit de gezondheidsraad die in opdracht van de minister van sociale zaken in 1959 en 1960 deze materie heeft onderzocht. Men is toen o.a. tot de slotsom gekomen dat de toe voeging van de fluoride aan het drinkwater in een concentratie van 1,0-1,2 mg per liter een zeer belang rijke daling van de tandcariesfre- quentie tot gevolg zal hebben. De kosten van de waterfluoridering, ge schat op 30 a 40 cent per jaar per in woner, zijn gering te achten in ver gelijking tot de kosten van de tand heelkundige behandeling. Het be zwaar dat de tegenstanders van wa terfluoridering verplicht zullen zijn gefluorideerd water te gebruiken, achtten b. en w. niet gering, doch zij zijn van mening dat de voorde len die aan fluoridering zijn verbon den zo groot zijn dat over dit be zwaar moet worden heengestapt. OESOEMBOERA, 13-6. In kringen te Oesoemboera die als betrouwbaar worden aangemerkt, heeft men woensdag gezegd dat op het ogen blik in het gebied van Kiboeje in Roeanda zeer vele leden van de Wa- toetsi-stam worden vermoord en mishandeld. Men zei in deze krin gen dat het enige doel van deze ac ties is de Watoetsi's uit te roeien. De autoriteiten schijnen niets tegen dit optreden te ondernemen, zo voegde men in deze kringen er aan toe. Van officiële zijde zijn er geen be richten te krijgen over de toestand in het gebied van Kiboeje dat aan het Kivoemeer ligt. De autoriteiten van Roeanda houden alle nieuws tegen. POLITIEKE MOEILIJKHEDEN IN FRANKRIJK De 21-jarige Mai Ling Rahman uit New Delhi toonde tijdens een show in Londen de nieuwste zomerschoenljes uit India. Zij droeg bovendien een leuk bijpassend dophoedje. PARIJS, 13-6. Uit protest tegen „de anti-Europese politiek" van de Franse regering, zijn 280 leden van de Franse nationale vergadering uit alle partijen behalve de Gaullisti- shce partij (U.N.R.), woensdag weg gelopen tijdens een debat over de buitenlandse politiek. Dit geschied de na een korte pauze die volgde op een rede van de Franse minister van buitenlandse zaken, Couvc de Murville. Tot de conservatieven die niet wegliepen behoorde oud-premier Paul Reynaud, ook vier van de r.lc. m.r.p. sloten zich niet bij de weg lopers aan. Onder deze vier was de leider van de mr. P., Pierre Pflimlin een van de vijf m.r.p.-ministers die vorige maand uit de regering tra den. Als reden voor het weglopen is opgegeven, de weigering van de re gering een stemming toe te staan aan het eind van het debat van twee dagen, dat woensdag is begonnen. Voor het weglopen had de voorzit ter van de commissie voor buiten landse zaken, Simonnet, die secreta ris-generaal van de m.r.p. is, gepleit voor een verenigd Europa, dat gelei delijk tot stand zou moeten komen. Behalve de 280 socialisten, radica len, m.r.p.-ers, leden van de Alge rijnse groep en conservatieven ver lieten ook negen communisten de kamer. „Onparlementaire manieren" Nadat een woordvoerder van de Gaullistische fractie had geprotes teerd tegen „de onparlementaire ma nieren" van de oppositie, werd het debat voortgezet. De Franse minister van buiten landse za'ken, Couve de Murville, die het debat in de nationale ver gadering over het buitenlandse be leid had geopend, zei o.m., dat wat het Europees vraagstuk betreft de kernvraag is, of er een Europa van zes of een Europa van negen of tien landen moet ontstaan. Een Europa van negen of tien landen zou niet dezelfde mate van samenhang en eenheid kunnen hebben als een Eu ropa van zes. Een „uitgebreider" Europa zou er anders uitzien dan een Europa van zes, maar het zou Europa blijven en zijn realiteit zou evenzeer afhankelijk zijn van Frans- Duitse verzoening en nauwe samen werking. Zonnige perioden Verwachting tot vrijdagavond: Perioden met zonneschijn en later een kleine kans op onweer; warm met zwakke tot matige zuidelijke wind, maar aan de kust tijdelijk zee wind. 15 juni. Zon op 4.19, onder 21.01. Maan op 17.59, onder 3.09. Volle maan: 18 juni te 3.03. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 15 juni 1.22 v.m. 14.05 n.m. BROUWERSHAVEN 15 juni 0.54 v.m. 13.17 n.m. Springtij: 20 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Ten zuiden van IJsland is nu een voor de tijd van het jaar diepe depressie aangekomen. In centraal Europa blijft daarentegen de lucht druk nog betrekkelijk hoog. Dit heeft tot gevolg, dat in onze omge ving door zuidelijke winden warme lucht wordt aangevoerd. Het kou front van de depressie trekt lang zaam over de Britse eilanden naar het oosten. Waarschijnlijk zal het Nederland niet voor morgenavond kunnen bereiken, zodat nogmaals een dag met vrij warm weer is te verwachten. De onweerskansen blij ven klein. In München is woensdag een pro ces begonnen tegen drie handelaars, onder wie een Nederlander, die be schuldigd worden van belastingont duiking, oplichting en valsheid in geschrifte. Het officiële Algerijnse persbu reau (APS) heeft woensdag in Tunis gemeld, dat leden van het Franse vreemdelingenlegioen dinsdagavond in Sidi Bel Abbes, op zoek naar mo hammedaanse nationalisten, een ge zin van 11 leden hebben uitgemoord. Het aantal verkeersslachtoffers in Frankrijk heeft tijdens de Pink sterdagen 81 bedragen, dit is meer dan vorig jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1