I nor DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nederland beleefde vrij zonnige, zeer drukke Pinksterdagen Indonesië wil verduidelijking van Nederlands standpunt „Waarom offer brengen aan prestige- politiek van regering" Coalitieregering in Laos gevormd Opzienbarende moord in België Minder bouwactiviteit in het eerste kwartaal van 1962 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 12 JUNI 1962 118e jaargang No. 19189 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 <EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vh. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. Zierikzee" en MEVOin Saint Hilaire (pag. 2) KAMPEREN OP GROTE SCHAAL Vuurtoren vier maal geschilderd DEN HAAG, 11-6. De vrü zonnige Pinksterdagen zijn zeer druk ge weest. Niet alleen honderdduizenden Nederlanders genoten van deze da gen bulten hun woonplaatsen. Ook naar A.N.V.V.-schatting 570.000 bui tenlanders, meest Duitsers, Fransen en Engelsen, hebben hun vrije tijd in ons land besteed. Reeds zaterdag was het duidelijk, dat op grote schaal zou worden ge kampeerd. De kampeerplaatsen aan de kust stroomden snel vol. Veelal moesten „vluchtterreinen" in gebruik genomen worden. De Waddeneilanden liepen met 8.000 bezoekers half vol. De kam- peerinformatiedienst van de A.N.W. B. was om twee uur in de nacht van zaterdag op zondag nog bezig lief hebbers voor kamperen aan de kust tussen Petten en Hoek van Holland, die tussen de 40.000 anderen geen plaats meer konden krijgen, meer landinwaarts te brengen. In het overige deel van de Hollan den en Utrecht sloegen 13.000 men sen hun tenten op, op de Zuidhol landse en Zeeuwse eilanden 7.500, op de Veluwe 18.000 en in de Betuwe, Achterhoek en Twenthe 11.000. In Brabant en Limburg sliepen 11.000 toeristen onder tent of caravandak en in de drie noordelijke provincies 5.000. De informatiedienst van de A.N.W.B., die regelmatig met twee tot zes man was bezet, bracht 8.000 van de in totaal circa 115.000 kam peerders onder. De samenwerking met de terreinbeheerders werd voor treffelijk genoemd. Druk hotelbezoek Ook de belangstelling voor verblijf in hotels en pensions was zeer aan zienlijk. Dit blijkt wel uit het feit, dat twintig kantoren van de logies- informatiedienst van de A.N.V.V. 8.300 personen in het volle Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Leiden, Delft, Dordrecht. Groningen, Leeuwarden, Zwolle, Apeldoorn, Al melo en Venlo onder moest brengen, tegen 7.000 in 1961. Ofschoon het aantal buitenlanders dit jaar ruim het dubbele van vorig jaar bedroeg, wa ren de moeilijkheden bij het vinden van onderdak geringer, omdat er meer gekampeerd werd, meer bij partikulieren werd gelogeerd, de spreiding van het bezoek groter was, alsook omdat de logeergelegenheid sinds verleden jaar aanzienlijk was gegroeid. De stranden De stranden trokken gedurende de Pinksterdagen een enorm bezoekers aantal. Eindelijk konden de exploi tanten van strandgelegenheden de handen eens duchtig uit de mouwen steken. Daarnaast trokken ook an dere attracties veel bezoek. Het „Europees Recreatiecentrum" Wes- terhoven-Valkenswaard kreeg tot zondagavond reeds 63.000 bezoekers. Zelfs de Scheveningse pier moest daar met 50.000 bezoekers in. drie dagen het loodje tegen leggen. „Ma- durodam" in Den Haag verheugde zich in drie dagen in 30.000 grote en kleine kijkers, de „Efteling" bij Kaatsheuvel" in 40.000, Schiphol kreeg een kleine 30.000 man binnen de hekken. Artis 13.000, Blijdorp Rot terdam 30.000 en de Spido-boten ver voerden 13.000 havenbezoekers. Het vliegveld Zestienhoven kreeg 3.000 bezoekers, waarvan 400 een rond vlucht maakten, tegen 1.400 gedu rende het Paasweekeinde. Trouwens, het totale bezoek aan Rotterdam wordt op tweederde van dat van Pinksteren 1961 geraamd. Men wijt NEW YORK, 11-6. Soekardjo Wir- jopranota, de Indonesische perma nente vertegenwoordiger bjj de Ver enigde Naties, heeft op tweede Pink sterdag met secretaris-generaal Oe Thant beraadslaagd over de kwes tie Nieuw-Guinea. Van bevoegde zijde werd medege deeld, dal hij de secretaris-generaal heeft verzocht, van Nederland een verduidelijking van het Nederlandse standpunt ten aanzien van het vooi*- stel-Bunker te verkrijgen, als een in leiding voor de hervatting va de ge heime besprekingen tussen Neder land en Indonesië. Volgens dezelfde bronnen wilde In donesië er zeker van zijn, dat Neder land dezelfde basis voor onderhan delingen accepteert als Djakarta, al vorens aan de conferentietafel terug te keren.. Oe Thant heeft vorige week ge zegd, dat hij geen enkel verschil zag tussen de standpunten van de twee landen, maar de Indonesiërs hebben niet-officieel te kennen gegeven, dat er wel verschil is. N.V.V.-VOORZITTER OVER NIEUW-GUINEA LUNTEREN, 10-6. De voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers, begrijpt niet waarom de Nederland se jeugd voor de prestige-politiek van de Nederlandse regering in haar Nieuw-Guineabeleid een offer zou moeten brengen. Op het twaalfde pinksterfeest van de N.V.V.-jongerenorganisatie „Jonge Strijd", dat op de terreinen van de Scheleberg in Lunteren werd gehou den, zei de heer Roemers zondag avond in een toespraak tot ongeveer elfhonderd N.V.V.-jongeren, dat de Nederlandse regering haar beloften aan de Papoea's schandelijk heeft overdreven, f „Elke politicus beseft nu wel dat we beloften hebben gedaan die we niet kunnen vervullen. Het is mis schien erg dat ruiterlijk te erkennen, maar wanneer we die beloften hou den dienen we daarmee alleen ons prestigfe", aldus de heer Roemers. De wijze waarop de Nederlandse regering thans haar Nieuw-Guinea» politiek bedrijft, noemde de N.V.V.- voorzitter zeker niet in het belang van de Papoea's. Terwille van die prestige-politiek wordt de Neder landse jeugd opgeroepen voor een strijd, v/aarvan iedereen weet dat hij weinig perspectief biedt, zo zei de spreker. Hij gaf voorts te kennen, dat Ne derland nog zo gelijk kan hebben, maar in Azië en Afrika wordt deze politiek beleefd als het restant van een koloniaal verleden. De heer Roe mers vond het niet waard dat de Nederlandse jeugd hiervoor een of fer zou moeten brengen. De N.V.V.-voorzitter keerde zich voorts tegen degenen die bewape ning om principiële redenen afwij zen. „Beseft wel wat de consequen ties daarvan kunnen zijn", zo zei hij, met verwijzing naar de ondergang van het democratische Tsjecho-Slo- wakije. „Als we bewapening afwij zen, kunnen we wel de vrede win nen. maar we verliezen de vrijheid", zo meende de heer Roemers. Berlijn noemde hij het voorbeeld van deze strijd voor de vrijheid. KHANG-KHAY, 11-6. De neutra- listische prins Soevanna Phoema heeft maandag bekendgemaakt dat cr een voorlopige coalitieregering voor Laos is gevormd. Hierin zouden twaalf ministers en zeven staatsse cretarissen zitting hebben. Premier is Soevanna Phoema, die tevens zal optreden als minister van oorlog. Incident in Berlijn BERLIJN. 10-6. Oostduitse grens wachten hebben zaterdagavond op twee jonge Oostduitsers geschoten, die via de Berlijnse muur naar West- Berlijn uitweken. Van de twee jon gens van vijftien en achttien jaar werd de oudste op twee plaatsen in een been geschoten. Desondanks wist hij Westberlijns gebied te bereiken. Dienstplichtig soldaat gesneuveld DEN HAAG, 10-6. - De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat op 9 juni, 18.00 uur plaatselijke tijd tijdens de acties tegen Indonesi sche infiltranten op Nieuw-Guinea nabij Maledofok is gesneuveld de dienstplichtige soldaat G. Bos, ge woond hebbende in Nieuw-Amster- dam (gemeente Emmen). De gesneu velde was twintig jaar oud en onge huwd. dat aan de late Pinksteren en het niet voorhanden zijn van bollenvel den. Vlaggetjesdag in Zoutkamp trok 7.500 bezoekers en het Neptunus- feest in Delfzijl 6.000. Het museumbezoek blijkt tijdens dit dubbel weekeinde niet opmerke lijk groot te zijn geweest. Het Rijks museum kreeg 5.000 bezoekers, hei Amsterdamse stedelijke museum 1.800. Gezellig druk was het in de water sportcentra in Friesland, Holland en Utrecht. In Giethoorn werd enorm druk door Duitsers gepunterd. Men is daar de tel volkomen kwijt ge raakt. maar niet iedereen speelt daar dan ook in de fanfare. Jammer genoeg hebben de mooie Pinksterdagen b|j strandgenoegens en watersport slachtoffers geëist. Ook het verkeer eiste zijn tol, zij het doorgaans niet op de bij tijd en wijle zeer drukke hoofdwegen. De snel heidsbeperking tijdens de Pinkster dagen zou volgens de thans nog niet geheel overzichtelijke gegevens een gunstige invloed op de veiligheid ge had hebben, maar heeft anderzijds nadelig gewerkt op het gebied van filevorming, zodat opstoppingen niet zijn uitgebleven. TOESPRAAK VAN DE GAULLE PARIJS, 8-6. President de Gaulle heeft in een tot het Franse volk ge richte televisietoespraak met opti misme en vastbeslotenheid over de toekomst van Algerië gesprokent Hij verklaarde dat het Algerijnse vraag stuk „in zijn hoofdlijnen binnen 23 dagen zal zijn opgelost". „Dank zijn de in 1958 tot stand gekomen krachtige Franse regering is de Europeanen in Algerië de keus tussen de reiskoffer of de doodkist bespaard gebleven", aldus de Gaulle De president legde de nadruk op de noodzaak van het blijven hand haven van de nationale eenheid. Hij wees ook de onafwendbaarheid voor Frankrijk om zich te voorzien van „strijdmiddelen, die dood en verderf zulen brlengen over elke staat, die het zou wagen Frankrijk aan te val len". Spoorwegongeluk in India JAIPOER, 11-6. Achttien mensen zijn maandag omgekomen en twee ëntwintig gewond doordat nabij Jai- poer in het noorden van India een personentrein een autobus greep. Boven de luchtmachtbasis Ed wards in Califormnië heeft men in een cabine van aluminium een aap van 50 kilo uit een vliegtuig gewor pen, toen dit zich met een snelheid van 1700 km per uur voortbewoog. Aan een valscherm is de cabine op de grond gekomen. De aap leek geen kwade gevolgen van het experiment te hebben ondervonden. In Pakistan is vrijdag de staat van beleg opgeheven, die daar twee jaar en acht maanden geleden was afgekondigd. LUIK. In Luik zijn vijf mensen gearresteerd, in verband met het overlijden van een baby. Op 22 mei werd in een kraam vrouwenkliniek in de omgeving van Luik een meisje geboren, dat geen armen en mismaakte voetjes had. Op 29 mei verlieten moeder en kind de kliniek buiten weten van de art sen. Op 30 mei vervoegde de politie zich na een anoniem telefoontje bij de woning van de moeder. Zij trof fen daar slechts het lijkje van de baby aan. Later zei de moeder dat zij de volledige verantwoordelijk heid voor de dood van het kind op zich nam. „Ik heb gedaan wat an deren niet wilden doen", zei zij. Zij vertelde voorts dat zij bij het begin van de zwangerschap een tube rustgevende middelen, in België be kend onder de naam „Softenon" had gebruikt. Dit middel zou in België en Frankrijk al diverse misgeboorten veroorzaakt hebben. In België mocht het niet verkocht worden. Toch kan men het in verschillende Luikse apotheken bekomen. De moeder is gearresteerd omdat zij het kind gedood zou hebben, beschuldigd wordt van medeplichtig heid en deze laatste omdat hij de tien pilletjes had voorgeschreven, die de dood van de bab,v veroor zaakt zouden hebben. Een karwei dat de aandacht trekt in de Westhoek wordt deze week voltooid. De vuurtoren wordt nl. keurig van een aantal nieuwe verf lagen voorzien. Hier is heel wat verf aan te pas gekomen, want het gevaarte is vier maal van top tot teen onder handen genomen. Dat wil zeggen dat de schilders al dalend aan hun stelling van hoog naar laag vier maal een oppervlakte van 1300 vierkante meter hebben geschil derd. Het is dan ook te zien dat de toren eén opknapper heeft gekregen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Troepentransport per vliegtuig via Curacao naar Nieuw-Guinea SCHIPHOL, 11-6. Op tweede Pink- sterdag zijn van Schiphol enige tien tallen militairen (in burgerkleren) van de Koninklijke Landmacht met een gecharterd K.L.M.-vliegtuig naar Curacao vertrokken. Vandaar zullen z|j met de „Zuiderkruis" naar Nieuw- Guinea worden vervoerd. De militairen behoren tot de groe pen die reeds met de „Waterman" en de „Zuiderkruis" als versterking van de tropen op Nieuw-Guinea zijn ver trokken. De groep die via Curagao naar Nieuw-Guinea reist, is een aan vulling van de reeds per schip ver trokken detachementen. Op de Amsterdamse luchthaven DEN HAAG, 8-6. Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek blijkt, dat in het eerste kwar taal 1962 aan woningen en andere gebouwen (zonder normaal onder houd en werken van minder dan f 2.000,-) voor een bedrag van f 526 miljoen werd geproduceerd. In lo pende prijzen is dit f 123 miljoen of 19 procent minder dan in hetzelfde kwartaal van 1961. Hierbij moet in aanmerking wor den genomen, dat de weersomstan digheden in het eerste kwartaal van 1962 belangrijkongunstiger waren dan in het overeenkomstige kwar taal van 1961. In de sector woningbouw bedroeg de pi'oduktie f 249 rqiljoen (daling f 85 miljoen of 25 procent). Voor enkele andere sectoren lui den de produktiebedragen als volgt: Bedrijfsgebouwen voor de nijver heid f 83 miljoen (daling f 16 mil joen of 16 procent); bedrijfsgebouwen voor handel en verkeer f 52 miljoen (daling f 4 mil joen of 7 procent); gebouwen voor gezondheidszorg en hygiëne f 15 miljoen (daling f 5 miljoen of 25 procent); en scholen f 46 miljoen (daling f 5miljoen of 10 procent). Het onderhanden werk steeg van f 3.710 miljoen op 1 april 1961 tot f 4.469 miljoen op 1 april 1962. Een stijging van f 759 miljoen of 20 pro cent. Voor de woningbouw lag dit bedrag f 368 miljoen of 19 procent hoger. Op de werken met een bouwsom van f 10.000 en meer (woningen en andere gebouwen) waren op 1 april 1962 108.800 arbeiders werkzaam le gen 110.100 op 1 april 1961. Gedurende het eerste kwartaal van 1962 werden 19.285 woningen in uitvoering genomen (eerste kwartaal 1961: 23.359 woningen). Hiervan was 48 procent opgedragen door particu lieren. Het aantal voltooide wonin gen bedroeg 15.040 (eerste kwartaal 1961: 16.910 woningen), waaronder 8.731 of 58 procent huurwoningen). Onder de 16. 484 woningen, waar- treinongeluk Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Velen vergelen spoediger een groot verdriet dan een kleine vernedering. WAT" DE BILT Veel bewolking Verwachting tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt mei hier en daar enige regen; zwakke tot matige wind tussen zuid en west; dezelfde temperatuur als vandaag of iets hoger. 13 juni. Zon op 4.20. onder 21.00. Maan op 15.44, onder 2.24. 14 juni. Zon op 4.20, onder 21.01. Maan op 16.51, onder 2.46. Volle maan: 18 juni te 3.03. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 13 juni 14 juni BROUWERSHAVEN 12.19 v.m. 0.26 v.m. 13 juni 14 juni Doodtij: 12 juni. 11.35 v.m. 0.05 v.m. n.m. 13.16 n.m. n.m. 12.30 n.m. stonden enige honderden familiele den de militairen na 'te wuiven tot dat de DC-7 „Zuiderzee" een stipje in de grijze lucht was geworden. Voor het vertrek hebben.zij in het restaurant „De wijde wereld" twee keer afscheid kunnen nemen: eerste om half één en .later, toen het ver trek wegens een technische storing aan het vliegtuig twee uur uitgesteld werd, en de militairen weer naar het restaurant mochten, nog eens. De komende twee weken zullen, nagenoeg dagelijks, nog enige groe pen militairen naar Curagao ver trekken. De K.L.M. heeft in haar vliegschema een speciale „luchtbrug" naar de Antillen opgenomen. voor een gemeentelijke bouwver gunning werd afgegeven, bevonden zich 8.445 Woningwetwoningen (51 procent). Aan weg- en waterbouwkundige kapitaalswerken werd in het eerste kwartaal van 1962 voor f 133 mil joen geproduceerd. Dit is f 13 mil joen of 8 procent minder dan in het overeenkomstige kwartaal van 1961. Bij in Argentinië 42 kinderen gedood BUENOS AIRES, 11-6. Een trein is maandag op een overweg in Bue nos Aires ingereden op een bus met schoolkinderen. Volgens officiële berichten heeft het ongeluk aan 42 kinderen - voor het merendeel van een bewaarschool - het leven gekost. Er zijn 70 ge wonden. Van 23 hunner is de toe-, stand ernstig. Het is het ergste ongeluk van dit soort dat zich in Argentinië heeft voorgedaan. Prinsessen Irene en Margriet naar de West c DEN HAAG, 9-6. De prinsessen Irene en Margriet zullen op 2 juli a.s. van Schiphol voor een bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen vertrekken. De prinsessen reizen via New York en zullen op 3 juli in Suriname op het vliegveld Zanderij aankomen. Op 17 juli vertrekken de prinses sen naar Curagao. Vandaar uit wor den bezoeken aan Aruba, Bonaire en de Bovenwindse Eilanden ge bracht. Op 31 juli zullen de prinsessen naar Nederland terugkeren. 4! HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een betrekkelijk kleine de pressie, die via de Noordzee naar de Oostzee is getrokken, heeft tijdens de Pinksterdagen een weersomslag gebracht. De storing wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge lucht druk, die de afgelopen nacht Neder land voorbijtrok. Ondertussen vol trekken de veranderingen in de luchtdrukverdeling zich in een laag tempo. Storingen afkomstig van de oceaan bewegen langzaam over de Britse eilanden naar het oosten. Ne derland bevindt zich over het alge meen buiten de invloedssfeer van deze depressie. Zuidwestelijke win den brengen daarbij geleidelijk iets zachtere lucht naar ons land. Oerpaard in dierenpark WASSENAAR. Een van de zeld zaamste grote zoogdieren van onze aarde is vanaf vorige week in het dierenpark Wassenaar te zien, na melijk het Przewalski-paard of oer paard, af komstig uit de steppen van Mongolië. Men vreest sinds lange tijd dat deze Azfhtische stamvader van ons huispaard het lot van het Europese wildpaard (Tarpan), dat volledig uitgestorven is, zal moeten delen. Door internationale samenwerking doet men op het ogenblik alles om deze soort te behouden, waarbij vooral de dierentuinen een levendig aandeel hebben in het vormen van een nieuwe kern van fokbare dieren, waarvoor men op de duur een her bevolking van het oorspronkelijke levensgebied hoopt te bereiken. Vol gens de laatste telling zijn er nog slechts 73 exemplaren, 30 hengsten en 43 merries. Het sparen bij de boerenleenbanken UTRECHT, 8-6. De besparingen bij .de boerenleenbanken ondergin gen in het voorjaar van 1962 de in vloed van de ongunstige weersom standigheden. Deze hebben in april geleid tot een ontsparing en in mei tot een spaaroverschot dat op een lager niveau lag dan in de overeen komstige maand van 1961. Bij de banken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht en de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindho ven werd f 228.7 miljoen ingelegd en f 194.4 miljoen terugbetaald. Het spaaroverschot bedroeg f 34.3 mil joen tegen f 42.7 miljoen in mei 1961. De totale besparingen in de eerste vijf maanden van 1962 be dragen f 160.8 miljoen te vergelij ken met f 174.4 miljoen in de over eenkomstige periode van 1961. Bij het georganiseerde landbouwkre dietwezen bedroeg het spaartegoed per 31 mei 1962 f 4.980.1 miljoen, al dus een mededeling van de Coöpe- ratiev Centrale Raiffeisenbank.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1