KONGO "proef rit 1000 a§? sow* SUNIL met de Hoop, ondanks onrust! OVERDENKING ONZE PUZZEL-RUBRIEK Azen op karper, fishing boy? O.K., maar dan in GENTLER0Y BEELDBUIS? jtlfiïillfilïl i fcfcïlViiliir DE LIEFDE VAN RODE BLOEM ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 9 vrudag 8 JUNI 1962 NO. i9i88 Zo vaak is een gejuich om goed nieuws uit Kongo alweer snel voor barig gebleken, dat ieder optimis tisch bericht uit dit land voorzich tigheidshalve met rijkelijk veel zout wordt genomen. Zo'n goed bericht was er ook deze week weer. Cyrille Adoela, de premier van de centrale regering in Leopoldstad, is bij zijn onderhandelingen met Moise Tsjombe, de president van het af vallige Katanga, tot een zekere over eenstemming gekomen over de sa mensmelting van beider gewapende machten. Wanneer men zich herin nert dat deze twee al in december een basis-akkoord sloten in Kitona over de terugkeer van Katanga in de Kongolese eenheidsstaat, maar dat sindsdien vrijwel niets gebeurd is, dan kan men voorzichtigheids halve waarschijnlijk ook dit keer beter met juichen wachten tot na de woorden ook daden zijn gekomen. Maar hoeveel scepsis misschien gewettigd is over de afspraken van Adoela en Tsjombe, een feit is in tussen dat het vechten in het land zo goed als gestaakt is. Aan andere politieke vrijbuiterij, zoals die van Antoine Gizenga en Albert Kalondji, is een eind gemaakt. En dat in bei de gevallen vrijwel zonder dat de Verenigde Naties er zich mee be hoefden te bemoeien. Dat op zich is toch wel een hoopvol teken. De V.N. zijn tenslotte gekomen om de Kongolezen te helpen orde op eigen zaken te stellen en onder Adoela's bewind voor het eerst hebben ze dat nu in een paar belangrijke gevallen gedaan. Dat is een prettig teken van politieke volwassenheid, waaraan men een jaar geleden nog maar moeilijk kon geloven. Het is ook een succes voor de Verenigde Naties. Meer ernst Er is zelfs hoop dat Tsjombe dit keer meer ernst maakt met het po gen tot overeenstemming te komen dan hij voorheen aan de dag heeft gelegd. Niet alleen Adoela moet vrezen voor zijn positie als het sle pende Katangaanse probleem niet uit de wereld wordt geholpen: de tot dusver onbedreigde leider van Ka- tanga heeft ook thuis een oppositie waar hij geducht rekening mee moet houden. De militairen - en dat verklaart waarschijnlijk het gemak waarmee de twee in Leopoldstad tot hun ak koord kwamen - schijnen de voor naamste problemen van de hereni ging nog voor de politici onder de knie te hebben. Doorgaans goed in gelichte kringen in Leopoldstad be weren dat drie kolonels (één uit Ka- tanga, één uit Kasai en én uit Leo poldstad, 'dus de hele republiek ver tegenwoordigend) een verbond heb ben gesloten om in te grijpen als hun opperbevelhebber Joseph Mo- boetoe niet de nodige steun geeft aan degenen die premier Adoela uit zijn functie willen zetten. Dat zou uitsluitend zijn om zijn onvermogen de Katangaanse afscheiding onge daan te maken; zoveel waardering voor de kwaliteiten van Adoela heb ben de militairen wel dat ze hem zouden aanvaarden als minister van oorlog. De man die wel krachtig genoeg is (naar het oordeel der kolonels) om Kongo weer één te maken, is Cleo- phas Kamitatoe, nu minister van binnenlandse zaken. Deze 32-jarige vroegere volgeling van Patrice Loe- moemba heeft inderdaad blijk ge geven een der bekwaamsten in het kabinet te zijn. De kwade invloed Voor Tsjombe is er dan thuis naast de dreiging van de Kamitatoe-vrien- den ook die van de aanhangers van Godefroid Moenongo, door velen wel beschouwd als de kwade genius van Tsjombe. Hem wordt verant woordelijkheid voor de moord op Loemoemba aangewreven. Moenongo is een fervent tegen stander van hereniging. Zelfs het enkele feit dat Tsjombe, door de omstandigheden gedwongen praat met de regering in Leopoldstad, staat hem tegen. De verwachting dat hij zijn oude vriend Tsjombe zonder pardon terzijde zal schuiven als hij daardoor denkt kans te hebben een zelfstandig Katanga te handhaven, klinkt journalisten die met deze on scrupuleuze en fanatieke Bayeke- hoofdman kennis hebben gemaakt, zeer redelijk in de oren. Dit alles zijn politieke beroerin gen die niet bepaald de indruk ves tigen dat de rust in Kongo op erg sterke fundamenten staat. Maar op vallend - en dat is een goede kant aan een kwade zaak - is dat buiten landse invloeden bij al deze gisting afwezig schijnen te zijn of van te verwaarlozen omvang. Het zijn zui ver Kongolese beroeringen te mid den van persoonlijkheden - voor het eerst in de geschiedenis van het land - die er tegen opgewassen lijken. Er is nu een redelijk argument voor om er het beste van te hopen. Ingezonden mededeling Loongrens ziekenfonds verzekering le laag UTRECHT, 7-6. De voorzitter van de centrale bond van onderling be heerde ziekenfondsen, de heer C. J. van Lienden, meent, dat de huidige loon- en inkomensgrens voor de zie kenfondsverzekering van f 8.000, te laag is en dringend verhoging be hoeft. Hij zei dit in Utrecht op de algemene vergadering van deze bond. Volgens de heer Van Lienden heeft ook de sociale verzekeringsraad aan getoond, dat de loongrens voor de ziektewet belangrijk achter is ge bleven bij de ontwikkeling van het loonpeil en de kosten van levenson derhoud. Men hoopt thans dat de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid bij de door hem in te dienen ziekenfondswet rekening met deze te lage grens houdt. STRAKS INPOLDERING? Land van Saeftinge werd 430 jaar geleden overspoeld BIERVLIET, 7-6. - Reeds 430 jaar wordt het land van Saeftingc over spoeld door de golven van de Wes- terschelde. De gezamenlijke raden van de gemeenten Klinge, Grauw en Langendam, Hulst en Sint Jansteen hebben tijdens een vergadering in Nicuw-Namen aangedrongen op de spoedige inpoldering van de ver dronken heerlijkheid. De gemeente raden hebben hun wens in een tele gram aan de minister van Verkeer en Waterstaat kenbaar gemaakt. De inpoldering van het vruchtbare land in Zecuws-Vlaanderen gebeur de tussen 1200 en 1530. Bij de Sint Felixvloed op 5 november 1530 gin gen grote delen van het land verlo ren. In 1532 werd het lot van de heerlijkheid in feite bezegeld toen de eerste Allerheiligenvloed Saeftinge geheel onder water zette. Wel wer den nog pogingen gedaan om het land terug te winnen, doch deze werden na 1580 gestaakt. In de laat ste eeuwen werden enige gedeelten op de zee heroverd. In 1907 gebeurde de laatste inpoldering. Grote delen liggen echter nog buiten de dijken. Vele van deze „schorren" komen bij hoge vloed zelfs al niet meer onder water en kunnen gemakkelijk bouw rijp gemaakt worden. Vergroting landbouwareaal Het is voor de sfreek van groot belang het landbouwareaal, waaraan door de industrie en door uitbrei ding der steden steeds meer geknab beld wordt, le vergrofen, zo zei de burgemeester van Klinge, de heer Vercauteren, tijdens een excursie WAT MOETEN WIJ DOEN) Eigenlijk is het niet zo vreemd dat op mijn schrijfmachine het vraagteken zo geplaatst is dat je er gemakkelijk bij kunt. Het vraagte ken ligt blijkbaar erg voor de hand. Je hebt het dan ook nogal eens no dig. Een mens is zichzelf soms een vraagteken. Een medemens kan een soms pijn lijk raadsel zijn. Godhoe vaak is wat Hij doet, zegt of is een vraagteken voor iemand die wel eens nadenkt. Overigens lijkt het er wel op dat hoe moeilijker de vraag is, hoe moeilijker en ingewikkelder het ant woord. Toch is dat niet altijd zo. Als op eerste Pinkstermorgen een groot aantal mensen gesteld wordt voor de beslissende vraag van hun leven, een vraag die ze niet meer kwijt raken, de vraag van de Heilige Geest naar wat ze met Jezus Chris tus, de gekruisigde en de opgestane Heer van deze wereld aanmoeten - „Wat moeten wij doen?" - dan is het antwoord zo ontzaggelijk simpel dat tallozen, waaronder jezelf het meest, er maar aan voorbij gaan. Dat antwoord op deze belangrijk ste vraag die er is: Wat doe ik met Jezus? luidt namelijk heel gewoon en heel direct: Bekeert u! En ieder weet eigenlijk best wat dat betekent. Bekeren - rechtsomkeert maken - niet zoals gebruikelijk achter jezelf aanlopen, maar Christus volgen - niet de zelfhandhaving, maar het offer - niet de eigen geest, maar de Heili ge Geest - niet de eigen prestatie, maar Zijn werk - niet het eigen systeem van zeker heden en schijnzekerheden, maar het eerlijk volgen van de zekerheden die Hij biedt. Het wonderlijke is dat er volgens de bijbel dan op de plaats van de vele vraagtekens, enkele duidelijke uitroeptekens verschijnen. De uit roeptekens: vrede, blijdschap, ver geving, kracht, toekomstverwach ting en een welomschreven opdracht. „Wat moeten wij doen?" Wel, heel eenvoudig: „Bekeert u!" In Handelingen 2 vers' 36 tot 40 kunt u er meer van lezen. Haamstede. C. M. BOERMA. van de gemeenteraadsleden naar het in te polderen land. Het zal met minder kosten kunnen gebeuren dan de inpoldering van de Braakman, daar- in verband met het Deltaplan de bestaande dijken bij Saeftinge verhoogd zullen worden. Indien men 'n geheel nieuwe dijk om het rijpe deel van het verdronken land legt, kan deze bijna betaald worden van het bedrag dat bij de verhogine der bestaande zeedijken is betrokken, aldus burgemeester Vercauteren. Hij berekende dat daar mee 3.000 hectare landbouwgrond gewonnen kan worden, waarvan de vruchtbaarheid groter is dan die in de Zuiderzee- en de Braakmanpol- der. De vrees der Belgen, dat bij bedij king van het schorrengebied de vloed bij Antwerpen hoger zal ko men aan de kaden, is door het wa terloopkundig laboratorium te Delft onjuist genoemd, zo zei hij. België móet echter op grond van het gel dend tractaat van 1839 eerst zijn toestemming tot de inpoldering ge ven voor de eerste spade gestoken kan worden. LEIDEN. De politie te Leiden heeft meegedeeld dat een beloning is uit geloofd voor degene die aanwijzin gen kan geven die kunnen leiden tot opsporing van het bedrag van 225 duizend gulden dat in de nacht van 25 op 26 januari is gestolen uit een brandkast in het academisch zieken huis in Leiden. De beloning zal be dragen tien procent over hel bedrag dat op do verstrekte aanwijzingen kan worden achterhaald. Dank aan de lezers en lezeressen die in de afgelopen week weer de hersens hebben gescherpt aan de puzzel, die ditmaal een enkel lastig puntje had. waarover enkelingen zijn gestruikeld. De eerste prijs is deze week be stemd voor: ds. Alb. van den Ban Herv. pastorie, Scharendyke. De tweede prijs gaat naar: mevr. C. W. Stujjk-Tromper Ravenstraat 22, Zierikzee. De oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. hand; 4. aas; 6. aai; 8. e.g.; 10. om; 11. est12. til; 13. emma; 15. bal; 17. oke; 19. mode; 21. stier; 23. een; 24. peter; 26. drevel; 28. kar; 29. spa; 31. tel; 32. ina; 33. nok; 35. ver; 37. olst; 38. mos; 40. zonde; 41. sip; 43. trio; 45. iet; 47. pia; 49. rem; 50. sen; 51. tot; 53. lek; 54. minder; 56. trein; 58. tor; 59. emelt; 61. stem; 63. tee; 65. mee; 66. lepe; 68. alt; 69. lee; 70. n.n.; 72. po; 73. rok; 74. ook; 75. rose. Verticaal: 1. ho; 2. ambt; 3. deler; 4. a.t.o.; 5. steel; 6. alm; 7. ieder; 8. em; 9. gaar; 14. met; 16 aida; 18. keel; 20. opaal; 21. sas; 22. rete; 25. ego; 27. verzoek; 28. knoeien; 30. pro; 33. n.t.s.; 34. kip; 36. enk; 38. mop; 39. sta; 42. ido; 44. irene; 46. ende; 48. ier; 50. sire; 51. tree; 52. t.a.t.; 53. liter; 54. motto; 55. emmer; 56. tulp; 57. esp; 60. lens; 62. mak; 64. elk; 67. e.o.; 71. ne. DE NIEUWE PUZZEL Scheep vaar the riclit en Alchiba, 6-6 te Djeddah verwacht. Alphacca, 7-6 te Port Sudan verw. Ampenan, 6-6 te Damman verwacht. Esso Amsterdam (t.), 4-6 van Banias naar Rotterdam. Kelletia (t.), 4-6 te Shellhaven verw. Kenia (t.), 7-6 te Curagao verwacht. Koratia (t.), 1-6 van Rouen naar Rotterdam. Lemsterkerk, 6-6 van Basrah naar Bandarshapur. Philippia (t.), 5-6 van Rotterdam naar La Skhirra. Tegelberg, 5-6 van Penang naar Mauritius. Willem Ruys, 5-6 van Suez naar Colombo. Zafra (t.), 1-6 te Antwerpen. Prinses Astrid van België BRUSSEL, 7-6. - In de grote salon van het Belvedère-paleis in Brussel is de geboorte-akte opgemaakt van prinses Astrid, het tweede kind van prins Albert en prinse9 Paola dat deze week werd geboren. Hierbij waren prins Albert en prins Filip aanwezig alsmede de voorzitters van Kamer en Senaat, de minister-pre sident en de ministers van Justitie en Buitenlandse Zaken, en andere autoriteiten. Schaakkamp per telex ROTTERDAM, 7-6. Zondag 17 juni a.s. zullen oud-wereld kampioen dr. M. Euwe en de internationale meester W. J. Muhring in het Shell-gebouw te Rotterdam ieder een schaakpartij via de telexver binding spelen tegen de Rus- siche grootmeesters Averbach en Boleslavski, die zich als secondanten van het kandida- tentournooi in Willemstad (Curagao) bevinden. Het wordt een consultatie - simultaan wedstrijd, d.w.z. dat men bij elkaar te rade mag gaan. Het publiek zal de strijd kunnen volgen op demonstratieborden. Ter omlijsting worden verder enkele partijen gespeeld tus sen de Rotterdammers A. K. P. Jongsma en K. M. Bergsma en een tweetal lopspelers van Curagao. Horizontaal: 1. moesplant; 5. leef tijd (eng.); 7. het zijn; 11. afvoerka naal; 13. prompt; 16. deel van een vogel; 17. plaats in Japan; 19. kleur; 20. vertelsel (eng.) 22. uitstekende rotspunt in zee; 24. vreemde munt (afk.); 26. karakter; 28. vaartuig; 29. eenheid van kracht (afk.); 30. ge neesheer; 32. in orde; 34. plaats in Noorwegen; 36. omroepvereniging; 37. rekenraam; 40. lichaamsdeel; 42. putemmertje; 43. tegen; 44. wiel; 45. zijn; 49. meisjesnaam; 50. ro meins keizer; 52. liefkozing; 53. vruchtbare plaats; 55. frans voeg woord;; 56. hulpgeroep; 58. bloem; 60. duur van eb en vloed; 62. vader (fx*.)64. lust, zin; 66. stuk land bij een huis; 67. larve. 70. rivier in Ne derland; 71. glazen uitbouw; 73. be scheiden, karig; 75. kreupel; 76. deel van een boom; 77. in het jaar. Verticaal: 2. plezier; 3. zeerover; 4. en omgekeerd (afk.); 5. meisjes naam; 6. europeaan; 7. vogelpro- dukt; 8 soort koekje; 9. bevel; 10. voorzetsel; 12. kleurstof; 14. Indische winkel; 15. oningewijde; 18. voeg woord; 21. druk; 23. sloom, moe, traag; 25. uitspringend; 27. gek; 28. meisjesnaam; 29. afbeelding; 31. strafwerktuig; 33. eiland in de Mid dellandse Zee; 35. voorzetsel; 36. voertuig; 38. aanzien. 39. op de wijze van; 41. chinees gerecht; 45. land bouwer; 46. vruchtennat; 47. hou ding; 48. europeaan; 51. plaats in Utrecht; 54. ademhalen; 55. delfstof; 57. gelooide huid; 59. jongensnaam; 61. plaats in Friesland; 62. plaats in Italië; 63. lidwoord; 65. werktuig voor boterbereiding; 68. voorzetsel; 69. luchtstrijdkrachten (afk.); 72. godsdienst (afk.); 74. uitroep. Ingezonden mededeling Voortaan stierenvlees op tafel DEN HAAG, 7-6. Een geleidelijke uitbreiding van de rundvleesproduk- tie in Nederland is verantwoord. Dit is een van de belangrijkste conclu sies van de studiegroep rundvee- mesterjj, die twee jaar geleden van de minister van Landbouw en Vis serij de opdracht kreeg de toekomst, mogelijkheden van die runveemes- terjj te bestuderen. De studiegroep komt tot deze con clusie omdat de vraag van de Ne derlandse consument naar rund- en kalfsvlees van goede kwaliteit toe neemt. Maar wel moet aan de Ne derlandse huisvrouw, door middel van het huishoudonderwijs en de huishoudelijke voorlichting, meer kennis omtrent vlees bijgebracht worden. Zij verkeert thans nog in grote onwetendheid over dat onder werp, vindt de studiegroep. Tegen het vlees van jonge stieren bestaat nog altijd een sterke, historisch ge groeide antipathie. De studiegroep betreurt dit terwijl naar haar me ning het vlees van jonge stieren in kwaliteit niet noemenswaard hoeft onder te doen voor het zo hoog ge roemde ossevlees. Behalve de huisvrouw acht de studiegroep ook de slachtvee- en de vlee9handel voor verbetering vat baar. Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIERIKZEE: dokter Bontkes, telef. (01110) 2280. MIDDENSCHOUWEN: Jhr. H. Bac ker, Noordgouwe, telef. (01112) 480. DIERENARTSEN W. A. M. Kalkman, Renesse, telef. (01116) 310. AMSTERDAM. Naast Spanjaar den en Italianen werken er nu in Amsterdam en directe omgeving ook Canadese studenten. Op initiatief van de K.L.M. zijn er 148 mannelij ke en 66 vrouwelijke studenten per K.L.M. uit Canada naar ons land gekomen om hier drie maanden te werken, hoofdzakelijk in de hotel sector. ALGIERS. In Algiers heeft de O. A.S. donderdagmorgen weer toege slagen. Bij twee aanslagen kwamen vier mohammedanen om het leven. In de voorstad Hoessein-Dey schoten Europeanen, die in een auto zaten, drie mohammedanen dood. In de stad zelf werd een mohammedaanse krantenventer neergeschoten. De moordenaars zijn niet gegrepen. Wat biedt de Deze zaterdag René Sleesu)\jks (oude) revue en een praatje met Willy Walden en Piet Muyselaar (voorheen Snip en Snap) over de nieuwe (25ste) revue, zondagochtend Pinksteren in Europa 10 uur, Vader weet 't beter 20 uur, hoornvlies transplantatie 21.30 uur. D 1 za. Frankfurter Palette en het t.v.-caba- ret Die Rückblende, D 2 za. Der arse Jonathan 8.20 uur, B. VI. za. Waag je kans, Dennis O'Keefe, we reldkampioenschap voetbal en ver volg van de wielerronde van Italië. Op zo. vertoont B. VI. de speelfilm Brigitte en de mannen!, terwijl D 2 de kom. opera Der Waffenschmeid voor de camera's brengt. Uit de vijfdaagse werkweek tip pen wijma. voor het eerst via Bus- sem Schatten op zolder, een Vlaams succesrubriekje over gevonden rari teiten besproken door een deskun dige, waar we juist onlangs de aan dacht op vestigden 21.30 (maar juist leuk voor kinderen!); do. het mooie toneelstuk „Ik herinner mij mama" met Enny Meunier in de titelrol KORTE BERICHTEN UIT TIET BINNENLAND APELDOORN. Bij een botsing op de Zwolseweg zijn ter hoogte van de Wiesselseweg de 60-jarige Apeldoor. ner F. van den O. en zijn 55-jarige echtgenote mevrouw B. M. van den O.-W. zwaar gewond geraakt. SCHIPHOL. Na een zevendaags oriëntatiebezoek aan Tunesië is de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, op Schiphol teruggekeerd. Hij maakte de reis in gezelschan van zijn echtgenote en mr. R. A. van den Wall Bake, plaats vervangend directeur-generaal van de landbouw. DWINGELO. De 21-jarige K. H. uit Dwingelo i9 met zijn bromfiets tegen een vrachtauto gereden. De man werd daarbij zwaar gewond. Hij werd naar het ziekenhuis in Hoogeveen vervoerd, waar hij aan zijn verwondingen is bezweken. AMSTERDAM. De met subsidie van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen door J. Vrijman gemaakte kleurenfilm „De werkelijkheid van Karei Appel" is in het Alhambra-theater in Amster dam in nremière gegaan. OLDEBROEK. Op de Zuiderzee straatweg heeft zich een ongeval voorgedaan, waarbij de 22-jarige K. S. uit Lankhorst (bij Staphorst) het leven heeft verloren. De personen auto welke door de heer S. werd be stuurd, kwam in botsing met een vrachtauto die geladen was met ijze ren staven. De heer S. was op slag dood. LEEUWARDEN. In het Diakones- senhuis te Leeuwarden is overleden de 80-jarige S. W. uit Leeuwarden. De heer W. werd aangereden door een vrachtauto, terwijl hij via een zebrapad de weg wilde oversteken. Zwaar gewond moest hij naar het ziekenhuis worden vervoerd. AMSTERDAM. Binnenkort zullen twee van de in Artis geboren wi senten deel gaan uitmaken van de dierentuin in Ceylon. Het is voor de derde maal in vier jaar. dat Artis een paartje van deze zeldzame run deren kan afstaan. ROTTERDAM. In het Diacones- senhuis te Rotterdam is overleden de 42-jarige havencontroleur J. D. d'A. van E„ die met zijn fiets op de Ruigeplaatbrug te Rotterdam slipte en daarbij vermoedelijk werd over reden door een wielrijder. WILDERVANK. In het Acade misch ziekenhuis in Groningen is de 24-jarige heer J. B. uit Stadskanaal aan de gevolgen van een verkeers ongeluk in Wildervank overleden. Ingezonden mededeling NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL 54. „Ik ben een oud man, ik waag niet veel, als ik mijn leven op het spel zet om Aram zijn medicijn tc brengen", zegt Nit- tum. terwijl hij de boot behendig door de wijde bocht stuurt. „Maar jij, Rode Bloem, docblcr van Biakc.se, zuster van Wanatn, ons opperhoofd, jij hebt veel meer te ver liezen. Heb ik gelijk, als ik hieruit opmaak, dat het leven zonder Aram voor Rode Bloem geen waarde heeft?" Voor het. jonge meisje kan antwoorden, slaat plotseling met een luide klap een pijl in de boeg van de kano. „Kraaien!" sisl Nittum geschrokken en haastig tracht hij de kano te wenden. Maar dan springen aan dc oever achter hem enkele krijgers uit de struiken. „Stuur de boot naar de kant!" schreeuwt een bevelende stem over het water. „Jullie hebt geen kans te ontvluch ten!" „Hij heeft gelijk", zegt Nittum laconiek tegen hel meisje, dat hem angstig aan staart. „Voor cn achter boogschutters Wc zijn erbij, Rode Bloem!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 7