DE ZIERIKZEESCHE COURANT O.A.S. beëindigde wapenstilstand met bomaanslagen en schietpartijen Kennedy doet Congres voorstellen tot belastingverlaging Ontploffing van oefengranaat Britse nabestaanden bezoeken Nederland Commandant strijdkrachten over toestand op Nieuw-Guinea BILT O O Beroep van Oe Thant op Soekarno ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 8 JUNI 1962 118e jaargang No. 19188 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, te). 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, pér week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,— per stuk. Schilderijententoonstelling te Zierikzee (pag. 2) De gebeurtenissen in Algerië Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ALGIERS, 7-6. De wapenstilstand, die de geheime legerorganisatie in Algerië, de O.A.S., gedurende een week in acht heeft genomen in ver band met onderhandelingen die zy naar eigen zeggen met Algerynse lei ders zou hebben gevoerd, is donder dag geëindigd met een aantal bom aanslagen, schietpartijen en bank overvallen door O.A.S.-leden. Het bestaan van enig overleg tus sen de O.A.S. en de Voorlopige Raad voor Algerië is in de afgelopen week herhaalde malen door deze raad te gengesproken. Bekend is echter, dat Abderrah- mane Fares, de voorzitter van de Voorlopige Raad, in het afgelopen weekeinde verscheidene vooraan staande Europeanen heeft ontmoet. In een klandestiene radio-uitzen ding verklaarde woensdagavond een stem, die zich de woordvoerder van het opperbevel van het geheime le ger noemde, dat de besprekingen met de Algerijnse leiders in het slop wa ren geraakt en dat de O.A.S. dien tengevolge haar vrijheid van hande len zou hernemen. Nadat donderdag een groep Alge rijnen in Hoessein Dej, een wijk van Algiers, van een auto uit onder vuur werd genomen, waarbij drie van hen dodelijk werden verwond, en zich op andere plaatsen eveneens schietpar tijen voordeden en kneedbommen ontploften, vonden de autoriteiten het raadzamer de avondklok, die op middernacht was gesteld, terug te draaien naar half negen plaatselijke tijd. Europese terroristen hadden eer de»* op de dag al de universiteit van Algiers in brand gestoken. Toen brandweerlieden na ruim een uur het vuur gedoofd hadden, bleken en kele afdelingen van het universi teitsgebouw. alsmede de bibliotheek met 500.000 boeken, door het vuur te zijn verteerd. Enkele scholen in Al giers waren het mikpunt van aan slagen. Ook de financiële sectie van de O.A.S. was donderdag weer actief. Zes postkantoren en een bank in Al giers werden door commando's over vallen en beroofd van naar schat ting meer dan 25.000 gulden. Naar Frankrijk Duizenden Europeanen verdrongen zich donderdag om de haven van Al giers, in de hoop een plaats te be machtigen voor de overtocht naar Frankrijk. Meer dan 63.000 in Al gerië woonachtige Europeanen zijn in de afgelopen twee maanden naar Frankrijk teruggkeerd. De persdienst van de voorlopige Algerijnse regering meldde uit Tu nis, dat dorpsbewoners in verlaten mijngangen bij Ain Meloek, ten zuid westen van Constantine, de lijken van 49 Algerijnen hebben ontdekt. Volgens de persdienst was dit het vierde massagraf dat in de afgelopen twee maanden in het gebied rond Constantine is gevonden. Een vroegere leider van een twee duizend man tellende O.A.S.-stryd- grocp, Jacques Saradet, deed don derdag een beroep op zyn voormalige medestrijders hun wapens neer te leggen. Op een door de pas opgerichte fe deratie van vakbonden in Algerië belegde persconferentie zei Saradet dat hij voorts de voorlopige regering Persconferentie van president Kennedy WASHINGTON, 7-6. Op zijn we kelijkse persconferentie heeft pre sident Kennedy donderdagavond onder meer gezegd, niets te weten van voorbereidingen voor een bijeen komst tussen generaal De Gaulle en hemzelf. Over het vraagstuk van atoomge heimen voor Frankrijk of hulp op dit gebied zei de president, dat dit vraagstuk op geen enkele manier- verbonden is met economische pro blemen, met name met de Europese gemeenschappelijke markt. De Verenigde Staten willen de landen die hun zelfstandigheid wil len behouden - zoals Polen en Zuid- Slavië - helpen. Daarom moet het hulpprogramma dermate soepel zijn dat de regering die hulp kan verle nen zolang dit nodig geacht wordt. WASHINGTON, 7-6. Op zijn we kelijkse persconferentie heeft presi dent Kennedy donderdag medege deeld dat hy het Congres voorstel len zal doen voor verlaging van de tarieven voor de persoonlijke en de maatschappij - inkomstenbelastingen over de gehele linie, die op 1 januari 1963 van kracht zou moeten worden. Verder deelde de president mede dat het Congres spoedig dient te handelen ten aanzien van andere voorstellen, die erop zijn gericht het economische herstel in de Verenigde Staten te versnellen. Het is in het geheel niet nodig, zo zei hij, dat het land hulpeloos aan de kant staat en ziet dat de economie zonder brand stof komt. Kennedy zei er vertrou wen in te hebben dat aanvaarding van eerder ingediende voorstellen door het Congres het bedrijfsleven zou stimuleren en het voordelen zou geven van gelijke omvang als die als gevolg van de belastingverlagin gen. De president drong er bij het Con gres op aan een wetsontwerp goed te keuren, waardoor het bedrijfsle ven een belastingaftrek zou krijgen van acht procent op nieuwe investe ringen en machinerieën, wat zou neerkomen op een bedrag van teza men 1,3 miljard dollar. Hierdoor zou de omvang van potentiële winsten toenemen in dezelfde mate als bij voorbeeld een verlaging van de in komstenbelasting voor ondernemin gen met twintig procent tot gevolg zou hebben. voor Algerië verzocht had aan alle O.A.S.-lieden amnestie te verlenen. De zaak is voor de geheime-legeror- ganisatie verloren, zo zei hij. De voormalige O.A.S.-leider vertelde zijn gehoor, waaronder vertegen woordigers van buitenlandse consu laten in Algiers, dat hij cootact had opgenomen met de Amerikaanse con sul-generaal in Algiers. Hij maakte echter niet bekend waarover bij dit contact was gesproken. Televisie in de eredienst ROTTERDAM, 7-6. De Ger. kerk van Rotterdam-Lombar- dijen zal zondag 17 juni in haar eredienst een experiment toepassen. Die dag zal de oud- hoof dvlootpredikant, ds. J. H. Sillevis Smitt ds. J. Niemants- verdriet van Nieuwerkerk aan de IJssel bevestigen als predi kant van de Ger. kerk van Rotterdam-Lombar dij en. Aan gezien deze jonge gemeente over een noodkerk beschikt, zal men de toeloop niet kun nen opvangen. Daarom heeft men de beschikking verkregen over een zaal in een nabije kleuterschool, waarin 200 kerkgangers een plaats kun nen krijgen. Acht televisie toestellen zullen deze kerk gangers in de gelegenheid stellen de dienst op het scherm te volgen. Niet eerder heqft men In ons land een kerk dienst op deze wijze ingericht. In Libanon zijn 27 personen ge- aresteerd, verdacht van spionage voor Israël. Twee militairen gewond DEN HAAG, 7-6. Donderdagavond omstreeks kwart over zeven zijn in de legerplaats „Oirschot" twee huza ren gewond geraakt bij de ontplof fing van een oefengranaat. De ne gentienjarige dienstplichtige huzaar C. P. van Dongen uit Den Haag werd onder meer aan een oog gewond en brak een been. Na eerste hulpverle ning in het „St. Joseph ziekenhuis" in Eindhoven is hij voor de behan deling van de oogwond overgebracht naar 't „St. Radbout ziekenhuis" in Nijmegen. De twintigjarige dienstplichtige huzaar J. Albert uit Geleen liep on der meer buikverwondingen op. Hij is ter verpleging opgenomen in het „St. Joseph ziekenhuis" in Eindho ven. Beiden behoren tot het A-eska dron van het 11e tankbataljon, ge legerd in Oirschot. De koninklijke marechaussee stelt een onderzoek in. (Van een speciale A.N.P.- verslaggever) HOLLANDIA, 8-6. De comman dant der strijdkrachten in Neder lands Nieuw-Guinea, schout-bij- InachtJL. E. H. Reeser, heeft vrijdag "op een bijeenkomst met de pers te Hollandia, de positie der Indonesi sche parachutisten „vrij hopeloos" genoemd. Hij voegde hieraan echter toe: „Ik heb niet het minste idee wanneer de actie zal aflopen". In antwoord op vragen zeide de heer Reeser dat, uit een militair oog punt, er geen kwestie kan zijn van een Indonesisch bruggehoofd of een demarkatielijn in Nieuw-Guinea. „Dat zou dan zeker moeten zijn on der een boom in het oerwoud". Hij zeide dit in antwoord op vragen, die hem werden gesteld naar aanleiding van de Indonesische verklaring te New York, dat Indonesië in Nieuw- Guinea verschillende gebieden zou hebben bezet. In antwoord op een vraag of ver wacht kan worden, dat Indonesië nieuwe Russische Tupolev-straal- bommenwerpers zal gaan gebruiken tegen Nieuw-Guinea, verklaarde de Nederlandse commandant: „Er zijn geen aanwijzingen dat er morgen een open, wrede en totale oorlog zal zijn". Hij voegde hieraan toe, dat van militair standpunt bezien, een inva sie onmogelijk moet worden geacht. Op reis naar de oorlogsgraven De 23-jarige Dago Persoon uit Honselersdijk is uitver koren tot Druivenprinses 1962 van het Westland. De druivenprins^s heeft zich donderdagochtend in Naald- wijk met haar hofdames voorgesteld. - V.l.n.r.: de 19- jarige Bregje van der Lely uit Maasland, Dago Persoon f*v de 22-jarige Nel van Dijk uit Naaldmü1'- AMSTERDAM, 6-7. - Honderden nabestaanden van in de oorlog in ons land gesneuvelde en ter aarde be stelde geallieerde soldaten brengen dit jaar weer een bezoek aan ons land. Deze mensen - vaders en moe ders, vrouwen en kinderen, broers en zusters der gevallenen - komen soms in grote groepen; in april kwam er een groep van vijftig, in mei ze ven en zeventig en op 22 juni arri veert er een gezelschap van vier en zestig personen. Soms ook komen ze alleen of met enkele lotgenoten. De nabestaanden zijn in ons land gasten van het Nederlands Oorlogs graven Comité, 't zogenaamde .Klap rooscomité' dat elk jaar op en om streeks 11 november de Klaproos- collecte organiseert om hiervoor de financiële middelen bijeen te bren gen. Dit comité - dat nauw samenwerkt met The British Legion (de grote organisatie van oud-strijder9 en na bestaanden in Groot-Brittannië) - heeft vóór de buitenlandse .bezoe kers voet aan wal zetten, alles gere geld. Zij worden verwelkomd bij de boot. Er zijn Engels sprekende gid sen, die hen steeds vergezellen zodat de taal geen moeilijkheden oplevert. Het logies is verzorgd en zij kunnen ongestoord verwijlen bij het graf van man, vader, zoon of broer. Want dit grafbezoek is het droeve hoogte punt van de reis naar Nederland. Twintig oorlogskerkhoven De vier en zestig nabestaanden, die op vrijdag 22 juni om 18.00 uur met de dagboot in Hoek van Holland aankomen, zullen niet minder dan twintig oorlogskerkhoven in Neder land bezoeken. Deze zijn te Helmond, Nijmegen (Jonkerbos), Sittard, Mook, Uden, Bergen op Zoom, Oosterbeek (kerkhof der luchtlandingstroepen van de Slag om Arnhem), Venray, Overloon, Brunssum, Mierlo, Den Haag '(Westduin), Reichswald (juist over de Nederlandse grens bij Nij megen op Duits grondgebied), Eind hoven (Woensel), Rotterdam (Croos- wijk), Vlissingen, Goudriaan, Hoek van Holland, Zundert en Castricum. Uit de ligging van deze plaatsen blijkt reeds, dat zij de graven be zoeken van de plaatsen, die bij de bevrijdingsgevechten in 1944 en 1945 in de „frontlinie" lagen: het zuiden en oosten van ons land. In de overi ge provincies zijn het meestal kerk hoven, waarop neergeschoten geal- liëerde vliegers ter aarde werden be steld. Uit de woning van de Franse ba rones De Montesquieu-Fezensec in Neuilly bij Parijs, zijn in de nacht van woensdag op donderdag juwelen gestolen ter waarde van 750.000 franc (ongeveer 570.000 gulden). De wijze leert meer uit een domme vraag dan de domme uit een verstandig antwoord. Op de renbaan van Epsom heeft het paard „Larkspur" van Raymond Guest, dal 22 tegen 1 noteerde, als volkomen outsider onder jockey Neville Sell- wood de derby gewonnen. - De combinatie passeert hier winnend de eind streep (rechts). De derby verliep dit jaar nogal dramatisch; in de bocht van Taitenham Corner kwamen zeven paarden naast en over elkaar ten val met het gevolg, dat drie jokeys naar een ziekenhuis moesten worden ge bracht en dat één van de paarden, King Canute II, moest worden afgemaakt. Toestand van Indonesische para's vrij hopeloos Maandag 11 juni (tweede Pinksterdag) zal de Zicrikzeeschc Nieuwsbode niet worden uitgegeven. Advertenties voor het nummer van DINSDAG 12 JUNI dienen uiterlyk vrijdagmiddag a.s„ te 1.00 uur in ons bezit te zyn. DE DIRECTEUR. WAT W 01 j v „Verstoppertje spelen" Over het verloop van de actie te gen de parachutisten deelde de heer Reeser mede, dat deze thans neer komt op „verstoppertje spelen". Wij zijn daarbij, zeide hij, in een goede positie. Om aan voedsel te komen, moeten de parachutisten naar de groentetuinen van de bevolking ko men en wij houden hen daar en van andere plaatsen, waar zij kwaad kun nen doen, vandaan. De actie tegen de parachutisten is geen spectaculaire veldslag, maar een kwestie van stap voor stap vorderen. De slechte mili taire positie voor de parachutisten wordt, aldus de heer Reeser, aange toond door het feit, dat er onder hen commandanten zijn die hun eigen mensen doodschieten, maar zelfs wanneer ik vier of vijf divisies tot mijn beschikking had, zou ik niet kunnen garanderen dat ik ze snel uit de jungle kon krijgen. Wij moe ten genoeg geduld hebben om geen dingen te doen welke niet verant woord zijn. In antwoord op een andere vraag zeide de schout-bij-nacht, dat er voor de luchtverdediging aanvul lende maatregelen zyn genomen om zoveel mogelijk te trachten nieuwe landingen van parachutisten te voor komen. Er zyn overigens, zeide hy, geen aanwyzingen dat men tracht vanuit Indonesië de „gedropte" pa rachutisten opnieuw te bevoorraden of te versterken. Lagere temperaturen Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer met aanvankelijk wei nig, maar latei* van het noorden uit toenemende bewolking; zwakke tot matige wind tussen west en noord west; over het algemeen lagere tem peraturen. 9 juni. Zon op 4.21, onder 20.57. Maan op 11.24, onder 1.01. 10 juni. Zon op 4.21, onder 20.58. Maan op 12.28, onder 1.24. 11 juni. Zon op 4.20, onder 20.59. Maan op 13.33, onder 1.45. 12 juni. Zon op 4.20, onder 20.59. Maan op 14.38, onder 2.04. Eerste kwartier: 10 juni te 7.22. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 9 juni 10 juni 11 juni 12 juni 7.56 v.m. 8.51 v.m. 9.56 v.m. 11.06 v.m. BROUWERSHAVEN 20.01 n.m. 20.56 n.m. 22.04 n.m. 23.16 n.m. 9 juni 7.27 v.m. 19.55 n.m. 10 juni 8.20 v.m. 20.47 n.m. 11 juni 9.21 v.m. 21.51 n.m. 12 juni 10.28 v.m. 23.01 n.m. Doodtij: 12 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied, dat het weer in west-Europa bepaalt neemt in omvang af en verplaatst zich in zuidwestelijke of westelijke richting naar Ierland en Wales. In de hogere luchtlagen handhaaft zich het hoge drukgebied nog zodat het weer de komende 36 uur nog weinig veran dert. Op de oceaan is een tweede hogedrukgebied verschenen, maar dit schijnt juist niet krachtig ge noeg te worden om het oudere hoge drukgebied te vervangen. De wind gaat morgen overwegend uit rich tingen tussen west en noord waaien, maar de wolkenvelden boven het noordelijke deel van de Noordzee zullen ons land nog niet voor mor genavond bereiken. De temperatu ren zijn morgen vooral aan de kust iets lager dan vandaag. WAALWIJK. Bij het spelen op de gemeentelijke opslagplaats in Waal wijk is de zesjarige A. van de Gouw uit Waalwijk onder een omvallend stalen fietsenrek terecht gekomen. Qe jongen, die daarbij zwaar werd gewond, is overgebracht naar het „St. Nicolaas ziekenhuis" in Waal wijk. Na operatief ingrijpen is de jongen daar overleden. Hij was een van de drieling van de familie van de Gouw, die in 1956 geboren werd. een afgevaardigde te benoemen voor hervatte onderhandelingen met de Nederlanders „zo spoedig mogelijk als het u schikt", nu Nederland zijn bereidheid voor een hervatting to kennen heeft gegeven. „Ook hoop ik dat er een eind zou kunnen komen aan alle vijandelijk heden aan beide zijden als de onder handelingen eenmaal zijn hervat", aldus Oe Thant. VER. NATIES, NEW YORK, 7-6. Dc waarnemend secretaris-generaal van dc Verenigde Naties, Oe Thant, heeft donderdag een beroep op pre sident Soekarno gedaan om in te stemmen met een zo spoedig moge lijke hervatting van dc onderhande lingen met Nederland over dc kwes tie-Nieuw Guinea. In een telegram aan de Indone sische president vroeg Oe Thant ook

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1