ECHTE FR1ESCHE HEEREN-BAA1 t DOUWE EGBERTS moeder op elk dubbelgroot pak Een pijp is een in spirerende vriend! Pijproken geeft rust en voldoening! FEUILLETON Ideaal-Persil ZIER1KZEESCHE 1MEUWSB0DE DONDERDAG i JUNI i962 NO. i9i87 FLITSEN UIT HET BUITENLAND ALGIERS. Een woordvoerder van het geheime leger heeft in een pira- tenuitzending in Algiers verklaard dat de O.A.S. heeft besloten haar bestand met 48 uur te verlengen. Het bestand had maandag te mid dernacht zullen eindigen. De woord voerder zei thans dat de O.A.S. de deur niet wil sluiten voor oplossin gen die vrede in Algerië kunnen brengen. NEW YORK. Dr. William Beebe, de wereldvermaarde natuurvorser en ontdekkingsreiziger, is in de ouderdom van 84 jaar op Trinidad overleden, zo heeft het Zoölogisch Genootschap te New York bekend gemaakt. BRUSSEL. Een dochter die in het gezin van prins Albert van België en prinses Paola is geboren, krijgt de namen Astrid, Josephine-Char lotte, Fabrizia, Elizabeth, Paola, Ma rie, zo is te Brussel vernomen. BERLIJN. Oostduitse grenswach ten hebben een vluchteling bij de grens tussen oost-Berlijn en de Brit se sector doodgeschoten. PARIJS. De Franse hoge commis saris in Algerië Fouchet heeft pre mier Pompidou telefonisch medege deeld dat hij „enige hoop heeft dat het officiële bestand, dat de O.A.S. enkele dagen in acht heeft genomen, nog zal voortduren. BERLIJN. Volgens de Westber- lijnse politie zijn de afgelopen da gen op minstens twaalf punten aan de Oostduitse kant van de grens tussen oost- en west-Berlijn beton nen schuilkelders gebouwd. ACCRA. In Accra zijn ongeveer 200 Afrikaanse nationalisten in het geheim bijeengekomen. President Nkroema van Ghana zei in zijn ope ningsrede, dat de Afrikanen onmid dellijk hun eigen continentale ge meenschappelijke markt en een ge meenschappelijke militaire bevel voering zullen moeten vormen. KERKNIEUWS Synode Ger. Gemeenten verwerpt televisie UTRECHT, 5-6. De generale syno de van de Gereformeerde Gemeen ten die gedurende twee dagen in be sloten zitting in Utrecht heeft ver gaderd, heeft besloten dat televisie voor de leden van de Gereformeerde Gemeenten niet aanvaardbaar is. Verder heeft de synode uitgespro ken dat de bijbel echtbreuk een gel dige reden voor echtscheiding noemt. De synode werd namens de gemeen te van Goes geopend door ds. W. Hage uit Middelburg. De synode trok haar vroeger besluit, waarbij een •tijdslimiet gesteld t.a.v. het beroep baar-zijn van een-predikant-weer-in maar snrak uit, dat wanneer een predikant binnen drie jaar van zijn standplaats verandert de roepende gemeente aan de gemeente die de predikant verlaten gaat de redelijk gemaakte kosten behoort te vergoe den. Een ingewikkelde brief? Een lang rapport? Wat het ook is, een pijp helpt U daarbij, want pijproken schept een sfeer van concentratie en inspireert. Tussen 2 haakjes: weet U dat Uw vrouw het zo ge zellig vindt als U een pijp rookt? I? v Ontslagen monteur brak in ZANDVOORT, 5-6. Na een lang- durig verhoor heeft de 31-jarige Haarlemse monteur A. J. D. bekend, dat hij zondagmiddag bij een gram- mofoonplatenfabriek in Zandvoort (de N.V. „Agram"), waar hij vroeger heeft gewerkt, heeft ingebroken. Hij forceerde deuren en kasten en sloeg met een voorhamer nagenoeg alle machines kapot. Daarna heeft hij geprobeerd de fabriek in brand te steken. De schade door vernielingen en brand wordt op een ton geschat. De man bekende verder nog een ge luidsversterker te hebben meegeno men, die hij later in een Haarlemse gracht heeft gegooid. Ook gaf hij tij dens zijn verhoor nog een insluiping toe in Haarlem. Wilde vrouw zich van haar man ontdoen APELDOORN, 6-6. De politie in Apeldoorn heeft de 31-jarige mevr. P. B. K. uit Apeldoorn aangehouden op verdenking van pogingen tot uit lokking van moord. De vrouw zou zich van haar man hebben willen ontdoen. Aan een jongeman zou zij hiertoe een bedrag van 1000 gulden hebben beloofd, als deze haar echt genoot zou dood rijden. Zij zou hebben voorgesteld met haar man naar een bruiloft van een familielid te gaan, waarna op de te rugweg een bepaalde route zou wor den gevolgd. Daarbij zou zij links en hij rechts van de weg fietsen. De jongeman zou dan het „ongeval" moeten veroorzaken. Hij heeft dit aanbod echter van de hand gewezen. De vrouw schijnt nog andere plan nen te hebben gemaakt om zich van haar man te ontdoen. ALMKERK. De 84-jarige heer J. Vos, die verleden week vanuit het rusthuis in Almkerk naar het zie kenhuis was overgebracht, is daar inmiddels overleden. VATICAANSTAD. Prinses Sophia van Griekenland, die kort geleden met Don Juan Carlos, de zoon van de Spaanse troonpretendent, in het huwelijk is getreden, is. op 31 mei op Korfu (een van de Ionische ei landen) tijdens haar huwelijksreis tot de rooms-katholieke kerk over gegaan, aldus is uit de omgeving van het prinselijk paar vernomen. ingezonden mededeling DORDRECHT. De 18-jarige ma troos van de binnenvaart F. H. W. Vans, wonende te Veenendaal, heeft op de rijksweg Amsterdam-Rotter dam, enkele kilometers voor Rot terdam, de 38-jarige taxichauffeur exploitant Th. P.. uit Amsterdam, met een Engelse sleutel bedreigd en hem er toe bewogen zijn wagen en zijn portefeuille aan hem af te staan SCHIPHOL. Tachtig mannen, vrouwen en kinderen die in de loop der jaren na de oorlog uit Neder land naar Amerika zijn geëmigreerd zijn voor een vakantie van drie we ken in hun oude vaderland uit Phi ladelphia (U.S.A.) op Schiphol aan gekomen. Fascinerend koolzaad DEN HAAG, 6-6. Ondanks de minder gunstige weersomstandighe den blijkt er een buitengewone be langstelling te bestaan voor de bloei ende koolzaadvelden in Oostelijk Flevoland. In de weekenden en op hemelvaartsdag trokken duizenden per auto deze polder in om van de kleurenweelde te genieten. Onge veer 5000 bezoekers hebben tot nu toe de koolzaadtentoonstelling be zocht. De unieke - hoewel klimatologisch niet te waarderen - omstandigheid doet zich voor dat in juni het kool zaad nog in volle bloei staat, dit is een gevolg van het aanhoudend kou de weer. In verband hiermede heeft de directie van de IJsselmeerpolders besloten de koolzaadtentoonstelling te prolongeren tot en met Pinkster maandag. Ingezonden mededeling T.v.-uitzending voor doven HILVERSUM, 5-6. Het l.K. O.R. verzorgt evenals vorig jaar op eerste Pinksterdag, zondag 10 juni, te 22.30 uur een speciaal voor dove kijkers bestemde uitzending. Het pro gramma zal gebracht worden onder de titel „Ieder in onze eigen taal", die is ontleend aan een fragment uit het tweede hoofdstuk van de „Handelin gen der Apostelen", De heer H. van Mierlo belicht in deze uitzending, die het karakter draagt van een dagsluiting, enkele aspecten van het Pink sterfeest. Azen op karper, fishing boy O.K., maar dan in GENTLER0Y De beste manier om van een pijp te genieten. Stop hem met een tabak die kalm brandt en koel rookt! Stop hem met Echte Friesche Heeren-Baai van Douwe Egberts; een zachte geurige mélange van rijpbruinetabakken. A (geel) 85 ct. Paarsmerk 70 ct. per 50 gram. door Maartje ZeJdenrijk Het mei-weer in Duiveland De gemiddelde regenval voor de maand mei is in oostelijk Duiveland 47 mm, maar deze hoeveelheid werd in mei 1962 niet gehaald. Het bleef bij 35.5 mm, met als toppen 6.4 mm op 28 mei en 5.5 mm op 15 mei. Geheimzinnige (lood van vluchteling WENEN, 5-6. Een tweede luitenant van de Hongaarse contraspionage dienst die vorige maand naar Oos tenrijk vluchtte, is onder geheimzin nige omstandigheden in Wenen over leden, aldus een mededeling vart de politie. De luitenant, de 24-jarige Bela La- pusnyik, had verklaard belangrijke inlichtingen te willen geven over de activiteit van Hongaarse agenten in Oostenrijk. Nederland en de kernwapens DEN HAAG, 4-6. De Nederlandse regering is niet geporteerd voor een afzonderlijke conventie, welke het gebruik van nucleaire en thermo- nuclcaire wapens voor oorlogsdoel einden zou verbieden. Zij ziet niet in. dat onder de huidige omstandig heden enig constructief doel zou zijn gediend met het bijeenroepen van een speciale conferentie om een der gelijke conventie te ontwerpen en te ondertekenen. Dit blijkt uit het antwoord van de Nederlandse regering op een brief van de waarnemend secretaris-gene raal der Verenigde Naties over het vraagstuk van het niet-gebruiken van kernwapens. Nederlander in Londen veroordeeld LONDEN. 4-6. De 41-jarige Neder, landse kapitein van een vrachtvaar der, H. P., is in Londen tpt zes maan den gevangenisstraf veroordeeld we gens poging tot smokkel. P. bekende getracht te hebben tweeduizend hor loges in Engeland binnen te smokke len. Bij onderzoek van het schin wer den deze onder de vloerplanken van de hut van de kapitein aangetroffen. Volgens de openbare aanklager was P. waarschijnlijk slechts ver voerder van de horloges. BARENDRECHT. De uit het begin der zestiende eeuw daterende geres taureerde hervormde kerk in Ba- rendrecht zal donderdag 7 juni weer in gebruik genomen worden. SPORT KORFBAL S.D.K.B. ADSPIRANTEN N.O.A.D.-Unitas 3-0 Tegen alle verwachtingen in won nen de adspiranten van NOAD met ruim verschil van Unitas. Na een wat aarzelend begin kwam NOAD los en vooral Wim Kommer deed vaak van zich spreken en hij was het dan ook die de blauw-witjes het eerst aan een doelpunt hielp, 1-0. Ook de talrijke nieuwelingen deden het aardig en wanneer zij nog wat meer wedstrijdervaring hebben op gedaan zullen zij ongetwijfeld een goede aanwinst betekenen. Een aan NOAD toegekende strafworp werd in eerste instantie door Wim Kom mer gemist maar kort hierna kreeg hij de bal opnieuw vrij en nu was hét raak. 2-0. Gesteund door een laaiend enthousiasme werden de blauw-witjes steeds sterker en Uni tas kon hier maar weinig tegenover stellen. Wim Kooman voerde de voorsprong op tot 3-0, waarbij het bleef, zodat de eerste zege een feit was. DUIVENSPORT P.V. „De Bruse Trekker" Door het slechte weer kon op za terdag 26 mei 1962 niet worden ge vlogen en daarom werden de duiven op maandag 28 mei gelost. De wed strijd werd gevlogen uit Creil en voor de «Bruse Trekker te Bruinisse was de uitslag: Ph. Steketee, Bruinisse 1, 5, 9, .11; P. Zanddijk, Sirjansland 2, 4, 6, 7, 14; C. Bal, Sirjansland 3, 13, 15; A. de Koning, Bruinisse 8, 12, 16; J. Bal," Bruinisse 10, 18; C. S. Capelle, Brui nisse 17. Eerst overduif A. J. IJzelenberg, Bruinisse, 2e overduif W. A. Jume- let, Bruinisse. Wedstrijd uit Ghislain Door de duivenhoudersvereniging „De Bruse Trekker" werd op zater dag 2 juni deelgenomen aan de wed vlucht uit Ghislain. De uitslag was: C. S. Capelle, Bruinisse 1, 12, 18; A. de Koning, Bruinisse 2, 3; C. Bal, Sirjansland 4, 5, 10, 21; J. Bal, Brui nisse 6, 19, 23; P. Zanddijk, Sirjans land 7, 8, 14, 16, 20, 22; Ph. Steketee, Bruinisse 9, 11, 13, 15, 17, 25; W. A. Jumelet, Bruinisse 24. Eerste overduif P. Zanddijk, Sir jansland; 2e overduif A. de Koning, Bruinisse. RECHTSZAKEN Weer levenslang voor dokter O. LEEUWARDEN, 5-6. Het gerechts hof te Leeuwarden heeft vanmorgen de 45-jarige voormalige Berkelse arts J. F. A. M. O., in hoger beroep, opnieuw veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens moord op zijn medegevangene A. L., op 4 fe bruari 1958 gepleegd in de Leeuwar der strafgevangenis. Het hof kwam tot dezelfde uit spraak als de Leeuwarder rechtbank die op 30 maart 1961 dokter O. even eens tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde. De voorlezing van het vonnis door de president van het hof, mr. A. H. Prins duurde vanmor gen slechts enkele minuten. Mr. Prins deelde mee, dat het hof de ten laste gelegde gifmoord bewezen achtte. De verdachte heeft acht da gen de tijd om cassatie aan te te kenen. Naar het A.N.P. van de zijde van de verdediger van dokter O., mr. H. Schootstra vernam, zal van deze mo gelijkheid gebruik worden gemaakt. De landbouwpolitiek in de E.E.G.-landen GENEVE, 4-6. Een commissie van de algemene overeenkomst inzake handel en tarieven (G.A.T.T.) zal een onderzoek in stellen naar de wijzigingen in de landbouwpolitiek van de landen der Europese Econo mische Gemeenschap (E.E.G.) zo heeft de organisatie der G.A.T.T. maandag bekend gemaakt. De com missie zal in oktober met haar werk zaamheden beginnen. STAD EN PROVINCIE WESTERSCHOUWEN Deze week wordt door V.V.V. een begin gemaakt met het verspreiden van de evenementen-lijsten. Ze zul len op de bekende plaatsen weer aangeplakt worden. De lijst voor dit jaar wordt een combinatielijst met V.V.V. Renesse, zodat men in één oogopslag kan zien of er op een be paalde avond iets in Haamstede of in Renesse te doen is. Bovendien is op de lijst voor elke dag het hoog water tijdstip aangegeven. Tevens willen wc nog wijzen op de foto wedstrijd die V.V.V. Burgh-Haam- sfede dit jaar organiseert. De eerste prijs is een 14-daags verblijf in een kampeerhuisje voor zes personen in mei of juni van 1963. Nadere inlich tingen verstrekt het V.V.V.-secreta- riaat. 's Middags ging ze verder en al gauw ging het beter. Toen ze om half zes ging opruimen, had ze on geveer de helft klaar en ze rekende uit. dat ze bijna vier gulden ver diend had. Voor de eerste middag niet slecht. Die avond ging ze niet naar Ane, maar haalde de machine weer voor de dag. Kon hij meteen merken, dat het haar ernst was. Ze werkte tot het begon te schemeren en borg toen met een zucht alles in de kast. Ze was behoorlijk moe, maar dat was natuurlijk ongewoonte. Dat werd iedere dag beter. Twee dagen later leverde ze haar werkstuk af en keek in gespannen verwachting naar de cheffin, die stuk voor stuk onderzocht. Een paar stukken legde ze opzij. Toen ze alles gecontroleerd had, knikte ze lang zaam. „Het valt me mee, juffrouw Dinkla. U hebt meer op een naai machine gewerkt. Het is natuurlijk nog lang niet onberispelijk, maar voor een beginnelinge hebt u aar dig werk geleverd. Het zal met u wel gaan. Wat hebt u voor een ma chine?" Aaltje noemde het merk. „Ja, dat is wel een goede. Werkt snel en prettig. Met een handma chine zoudt u er niets van terecht gebracht hebben, afgezien nog van het feit, dat u na een paar uur dood moe zou zijn. Hoe vindt u 'het werk zelf?" t „O", haastte Aaltje zich te zeg gen, „ik vindt het wel prettig. Maar ik doe -het natuurlijk om het. geld". De oudere vrouw lachte. „Allicht. Goed, ik zal uw bon aftekenen. U kunt vrijdags tussen drie en vijf uw geld halen. Gaat u even zitten, dan zal ik nieuw werk voor u laten ha len. We houden het voorlopig nog even op mouwen. Voor de routine". Donderdagsavonds ging Aaltje op de gewone tijd naar de salonwagen. Hij stond achter de deur en toen ze binnentrad, omarmde hij haar on stuimig. ,.Als je eens wist, hoe ik je gemist heb, die twee avonden". Ze liet zich kussen en trok hem stevig tegen zich aan. „En wat heb je gedaan, dinsdag- en woensdag avond?" Hij liet haar los en schudde zijn hoofd. „Niks. Me stierlijk zitten ver velen". Gearmd liepen ze naar de divan en gingen dicht tegen elkaar zitten. „En nu mag jij eens raden, wat ik deze twee dagen gedaan heb", vroeg ze lachend. Hij keek nors voor zich uit. „Aan mij gedacht", antwoordde hij lako- niek. „Ga weg., ik heb helemaal niet aan je gedacht, alleen aan m'n werk". „Staat je netjes. Zie je wel? Uit het oog ,uit het hart. Een mooie ben jij". Ze trok zijn hoofd naar zich toe en drukte een lange kus op z'n mond. „Arie Schilders, sinds eergis teren verdien ik geld. Ik heb thuis werk van een confectiefabriek. En het gaat wonderwel vrij vlot. Mor gen is het vrijdag en dan kan ik m'n eerste verdiende geld gaan halen. Dat zal vijftien, zestien gulden zijn. Voor een goede halve, week. M'n eerste, echt verdiende geld. En weet je, waarvoor dat geld bestemd is?" Hij knikte en trok een lang ge zicht. „Nou, en of. Dat heb ik al tot in de treure gehoord". En hij imi teerde haar, waarbij hij scheve ge zichten trok: „Arie Schilders, ruige rioleringsbaas, doerak, ik wil,niet in een huis kruipen, dat helemaal al leen door jou is gemeubileerd. Ik wil er ook aan meebetalen". En toen gewoon: „Goed hoor, juffrouw Din kla, je verdient maar en je werkt je vingers maar blauw aan die nieu we elektrische naaimachine. Dat Arie je wel kan opvreten van liefde doet niet terzake. Dat Arie zelf een schep geld verdient en je een prin- sesseleventje kan bezorgen, telt evenmin mee. Dat Arie wel kan hui len van verlangen naar zijn kleine poesje, raakt haar de koude kleren niet. Dat elke dag en avond en nacht verlies is, als Aaltje Dinkla in haar eentje aan het Zuiderpad zit en Arie Schilders hier in de wagen, interes seert haar al evenmin. Ze heeft het nu eenmaal in dat kleine, eigenwijze hoofdje van haar gezet, dat ze eerst een boel geld moet verdienen, voor ze met Arie in het huwelijksbootje wil stappen. En Arie, die idioot, moet dat allemaal maar goed vinden En hij is nog zo stapelgek op dat kleine ding, dat 'hij niet anders kan dan het goed vinden. Ze schoof een eindje van hem af en keek hem onderzoekend aan. „Wat is er aan de hand? Zo heb ik je nog nooit gezien". (Wordt vervolgd). Ingezonden mededeling Verdien 24 Ondanks dc enorme korting op elk pak is Ideaal-Persil toch voorzien van dc kostbai'c spaarcmincrtjes. Ook waardevol voor U persoonlijk! Vraag een spaarkaart bij Uw winkelier of vereniging! verzorgt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 9