een FIETS «oor niets! wkuntuzüN! Grondmechanica gaat asfaltglooiïngen aan onderzoek onderwerpen Bunkers weg van Toledo's Gat tot de Punt Strijd om eigendomsrecht van Schelphoek-gat DE LIEFDE VAN RODE BLOEM ZIERIKZEE, 5-6. Op de dinsdagmiddag gehouden vergadering van het bestuur van het Waterschap „Schoutven-Duiveiand", onder voorzitterschap van dijkgraaf A. M. Geluk, vond de installatie plaats van de nieuwbe noemde hoofdingeland de heer C. Legemaate te Kerkwerve. De geloofs brieven van de heer Legemaate, alsmede die van de heer J. J. van den Ende (ter vergadering niet aanwezig) werden onderzocht door een com missie, die bij monde van de heer C, Struijck adviseerde tot toelating, waarna de heer Legemaate in handen van de voorzitter de vereiste eden aflegde. De voorzitter sprak de hoop uit dat de heer Legemaate op prettige wijze in het belang van het waterschap zal mogen werkzaam zijn. De heer Legemaate komt in de vakature-C. J. Stols. Later volgt de installatie van de heer J. J. van den Ende, die - zitting hebbend voor gebouwd - is gekozen in de vakature-A. M. den Boer. Na behandeling der ingekomen stukken - in hoofdzaak bestaande uit door G.S. goedgekeurde besluiten der algemene vergadering - werd op voorstel van de voorzitter besloten tot het zenden van een dank- en af- scheidstelegram aan de heer C. Phi- lipse die afscheid heeft genomen van het college van G.S. De voorzitter ging hierna zeer uit voerig in op de verschillende wer ken, die in het Waterschap aan de orde zijn, of reeds voltooid. Na op levering van de dijksverzwaring te Zonnemaire rest Den Osse nog, waar mede het verstevigingswerk aan de noordkant zal zijn voltooid. Uiter aard zal dan nog niet voltooid zijn ■het stuk na Delta - stuk van Rc- pard tot Flakkee, maar dat is van latere zorg. Wat betreft het bestek tot opruimen van bunkers, verdui delijk de voorzitter dat het hier gaat om één van de bestekken en dus niet om hét bestek. Niet alle bun kers vallen er onder, alleen de strook gerekend tot aan de zeewering, een interpretatie, die vooral in het duin gebied niet zo duidelijk ligt, want juist daar is de grens moeilijk te trekken. Overigens zijn de bunkers in kaart gebracht en besteksklaar voor wat betreft de afbraak. Het zijn honderd procentige subsidiewer- ken plus acht procent toezichtskos- ten. Voor wat betreft Bruinisse zit in het bestek een bunker op de hoek Stoofpolder en drie bij de Tramha ven. Vooral beoogt het Waterschap nog voor het drukke seizoen de bun kers te ruimen van Toledo's Gat tot aan de Punt. Overigens i9 de bun ker-affaire niet eenvoudig, omdat verschillende toestemming - onder meer van het ministerie van Defen sie en de B.B. - nodig zijn om te ko men tot afbraak. Voor wijziging van ihet gemaal Zuidhoek zijn alle voor bereidingen getroffen, voor wat be treft een nieuw te plaatsen pomp en het afdammen. Op 30 mei werd aan besteed het opruimen van de sluis te Viane. Bovendien viel hieronder het plaatsen van een betonnen dam- wand, zulks in overleg met de ge meente. De laagste inschrijver ech ter bleek twintig procent boven de raming te liggen, zodat het werk zeer waarschijnlijk niet zal worden gegund. De zaak kan in de komende winter opnieuw worden bezien waar na een nieuwe aanbesteding in het voorjaar volgen kan. De heer De Vrieze informeerde naar de aanne- ramingssom, maar de voorz. deelde mede dat de Rijkswaterstaat prijs stelt op geheimhouding. De transformator van het oude Osse-gemaal zal worden geplaatst in het gemaal aan het Sas. In laatst genoemd gemaal wordt een trans formator gebruikt die gehuurd wordt van de P.Z.E.M. Overplaatsing geeft dus een besparing. Inventaris Den Osse-gemaal De inventaris van het oude Osse- gemaal is verkocht aan de firma Groenleer. De kiloprijs van het af komende materiaal varieerde van f 0,10 tot f 0,15, zodat totaal een flinke som binnenkwam. De loods uit Den Osse wordt overgeplaatst naar Zierikzee, met het oogmerk deze voor materiaalberging in te richten. De Heide Mij. kreeg op- Ingezonden mededeling ELKE DAG - 3 MAANDEN LANG (t/m 30 juni'62) heeft iedereen die een nieuwe fiets koopt, de kans die fiets (plus toebehoren) cadeau te krijgen DIT ZIJN DE WINNAARS VAN DE ACHTSTE WEEK ZATERDAG 19 MEI de heer M. Geerdink Albert Cuypscraat 1, Hengelo (o) MAANDAG 21 MEI mej. de Jong Duistereweg 13, Rhcnen DINSDAG 22 MEI de heer B. Hoetjes Haesaekerlaan 10. Heiloo WOENSDAG 23 MEI mej. L. Hubers Stoel en Spreehof 10. Amsterdam DONDERDAG 24 MEI mevr. J. Zoetewcij-Pekaar Fruitlaan 12, Goes VRIJDAG 25 MEI do heer J. J. Fijt de Sillestraat234, den Haag STAAT U HIER DE VOLGENDE WEEK BIJ? (vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen)» dracht tot onderhoud van de wegbe- plantingen in 1962. De kosten ad f 42.400 kunnen gedeclareerd wor den bij de Herverkavelingscommis sie-Zeeland. Voor bepaalde kruisin gen is - met het oog op grotere ver keersveiligheid - opdracht gegeven tot het afhakken van de beplanting c.q. het verwijderen van het plantsel. Afkoopsom Herverkavelingswerken Uitvoerig is overleg gepleegd om te komen tot een afkoopsom voor een aantal nog ten laste van de Her verkavelingscommissie komende werken. Na driemaal overleg heeft het Waterschap toegebeten voor een totaal van f 263,500. M.b.t. verbete ring van de Hageweg, maakte de heer Krepel het bestuur een compli ment voor de vlotte wijze waarop het Waterschap de achterstand van de Herverkaveling heeft wegge werkt. Inmiddels blijkt het niet goed te zitten met de - na de ramp - aan gebrachte asfaltglooiïngen. Terzake is contact opgenomen met G.S. tot het treffen van voorzieningen, met name by Scheiphoek en Ouwerkerk. Het aanbrengen van nieuw materi aal door het Waterschap zou tonnen geld kosten, aldus de voorzitter, die mededeelde dat - overigens als ge volg van de noodsituatie in 1953 - verschillende werken niet in een dusdanige staat zijn overgedragen, dat het Waterschap hiermede ge noegen nemen kan. Voor een onderzoek is Grondme chanica ingeschakeld dat bij Schelp- ■hoek de zaak zal bezien. In het alge meen is wel gebleken, dat het as- faltprocedé, met name in een getij- zóne, voor dijkbescherming niet 'be valt en mitsdien ook niet meer aan bevolen wordt. Ir. Kloosterboer gaf een korte technische toelichting op de gebreken, die het asfalt vertoont, veroorzaakt door - wat hij noemde - grond- en waterspanningen. Ook de generatie van de bovenste laag komt voor (Ouwerkerk). Met uitzondering van 400 m:i, dat in depót wordt ge houden voor noodvoorzieningen, zal het grote kleidepót te Stevensluis worden ge-egaliseerd. De aldus ver kregen grond, zal worden verpacht. Een vijftal geschotplichtigen heeft bij G.S. beroep aangetekend inzake de geschotsheffing in de duinban- nen. Ter zake is het D.B. door G.S. gehoord, maar de voorzitter deelde mede dat geen aanleiding is gevon den op de gefixeerde heffingen te rug te komen. Toedeling Schelphoekgat Een interessante kwestie vormde de toedeling van de grond c.q. het water van het Schelphoekgat, aan de Rijkswaterstaat. Van de zijde van het D.B. is hiertegen bezwaar ge maakt. Het „gat" dient binnen de Herverkaveling te worden gehou den. Over deze materie is een ge sprek gevoerd met de Unie van Wa terschapsbonden, die de mening van het D.B. bleek te delen, omdat het Schelphoekgat vroeger voor een der de Schouws gebied was. Om druk te kunnen zetten achter het stand punt van het Waterschap zal rechts kundige bijstand nodig zijn. De ver gadering gaf machtiging de bijstand van een jurist in te roepen. In antwoord op een vraag uit de vergadering, deelde de voorzitter mede dat het D.B. bepaalde ontwik keling hier voorziet, waarin het dan geen zeggenschap op privaatrechter lijke basis zal hebben, hetgeen als ongewenst moet worden aangemerkt omdat men dan immers veel zwak ker staat in een onderhandelingspo sitie. Bovendien heeft het Waterschap het oog op het Schelphoekgat voor eventuele aanvoer en berging van materiaal en het zou bovendien ge schikt zijn voor het maken van zink- stukken, als de noodzaak hiertoe zich in de toekomst voordoet. Als partij meent het Waterschapsbestuur dan ook recht te hebben op toedeling van éénderde van het gebied. Tenslotte immers zal ook de waarde van het. water stijgen na afsluiting van de Deltadammen en men moet er re kening mee houden, dat de ontwik keling in Zeeland snel gaat. Het be treft een gebied van 250 a 300 h.a., omsloten door dijken, waarvan het Waterschap het onderhoud verzorgt. De weilanden in de Burghse inlaag zijn aangesloten op-het waterleiding net. Wat betreft de kostenverdeling, hierin participeert de gemeente voor veertig procent, de gebruikers voor veertig procent en het Waterschap voor twintig procent, hetgeen neer komt op een bedrag van f 18.000, In april werd aanbesteed het ma ken van een werkhaven aan Den Osse door de Rijkswaterstaat. Het is nog niet duidelijk of het werk van het Waterschap ophoudt, waar dc haven begint, blijkens medede ling van de voorzitter. De peilingen zijn inmiddels begon nen. Men is laat dit jaar, als gevolg van het slechte weer; vooral de wind maakte het lange tijd onmogelijk uit te varen. De lüst van verpachtingen zal opgenomen worden in de notu len. Het personeel Aan de kantonnier, de heer v. d. Panne, is eervol ontslag verleend. In plaats van hem is benoemd op ar beidsovereenkomst de heer P. J. van Eenigen te Haamstede. Aan mevr. Wagemakers is eervol ontslag ver leend per 10 april. Op 1 mei is aan gesteld de heer I. Verton als opzich ter op het bunkerbestek. Per 1 juli zal eervol ontslag worden verleend aan de heer M. v. d. Velde, tweede machinist van het Prommelgemaal. In diens plaats is benoemd op ar beidsovereenkomst de heer C. L. v. d. Wekken te Vlissingen. De voor zitter bracht hulde aan de heer v. d. Velde voor het vele werk in dienst van het Waterschap verricht, onder vaak moeilijke omstandigheden. De heer v. d. Velde zal zich nog belasten met het toezicht op de herinrichting van het Zuidhoek-gemaal. Met pen sioen is gegaan de heer C. Zeeman, kantonnier in district 7. Op 1 janua ri 1962 is benoemd tot kantonnier in vaste dienst de heer A. Kwaak. Idem de heer J. W. Heijne per 1 april 1962. Tot machinist van het Sas-gemaal is benoemd per 1 januari 1962 de heer A. G. Versluiis. Diverse voorstellen Een voorstel van het D.B. tot elek- trifikatie van het gemaal Westeren- ban ontmoette geen bezwaar. De aansluitingskosten bedragen f 71,50; de huur van de im-ichting f 80 per jaar. De hoge bedieningskosten heb ben aanleiding gegeven tot de elek- trifikatie van het gemaal. Een twee tal erfpachtperceeltjes a f 82,50 de massa werd verkocht aan de heer J. A. C. Blom te Noordgouwe. De notariskosten voor rekening van ko per. Opnieuw in erfpacht zal wor den uitgegeven de ondergrond van het pakhuis op het havenplateau te Stevensluis aan mevr. N. L. Baren- dregt-Lievense. De salarismaatrege len per 1 januari 1962 voor het over heidspersoneel, werden gelijkelijk van toepassing verklaard voor het waterschapspersoneel. Deze voor zien in een salarisverhoging van 5,2 pet. en een gedifferentieerde loons verhoging van 8-40 pet. Een aantal' posten, tot een totaalbedrag van f 86 werd oninvorderbaar verklaard. Rekening dienstjaar 1961 Na uitgebracht uitvoerig schrifte lijk rapport van de commissie, advi seerde de voorzitter de heer van Langeraad tot goedkeuring van de rekening over het dienstjaar 1961. Uit de rekening blijkt dat de uitge stelde werken van vorige jaren zijn „opgesoupeerd" in 1961 en mitsdien drukken op de gewone dienst. Ander maal bleek dat men t.a.v. de zwakke plekken nog niet weet waar aan toe te zijn, door het uitblijven van de Bijdrage wet Deltawerken. Veel is daarom gefinancierd met kasgeld, hetgeen althans het voordeel heeft van rentebesparing. De rekening werd daarop zonder verdere opmer kingen aangenomen, inclusief de hiermede samenhangende wijziging van de begroting 1961. Gesteld werd nog wel dat de grootte van het be- malingsgebied omgekeerd evenredig is met de hoogte van de bemalings- kosten. De commissie drong nog aan op tijdige vervanging, hetgeen door de voorzitter werd toegezegd, die tevens de commissie dank bracht voor het akkurate nazien van de re kening. Voor een gering premiebe drag per jaar werd een verzekering tegen vliegschade gesloten, vooral met het oog op de dure bemalings objecten, die vanuit de lucht kwets baar zijn. Aanschaf materieel Op voorstel van het D.B. besloot de vergadering tot het overgaan van aanschaffing van materieel, bestaan de uit een tractor, een sproei-instal- latie, maai- en harkgarnituur en een tweewielige wagen. Het materieel zal evenwel niet onmiddellijk wor den aangeschaft, maar de aanbiedin gen zullen getest worden op hun me rites, terwijl eerst een „goede man" voor de bediening zal moeten zijn aangetrokken. De totale kosten be dragen f 21.500,De voorzitter lichtte toe dat vooral de hoge on- kostenrekeningen van de loonwer kers tot het besluit hebben geleid. Overigens zal het niet mogelijk zijn door de aanschaf het met een kan tonnier minder te gaan doen, want hun aantal is 2-eeds aan de krappe kant. Het eggen van leidingen is een ex periment. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van een paard, maar uit eindelijk zal er wel eens een maai- boot aan te pas moeten komen, om het in het water gegroeide groen los te snyden. De rondvraag Bij de rondvraag attendeerde de heer Krepel op het viadukt bij de Hageweg, dat voor september gereed zal moeten zijn, wil de aanvoer van bieten niet stagneren. De heer Deïst bracht de te delven kavelsloten ter sprake. Hij wilde een spreiding per bemalingsgebied. De voorzitter voel de daar minder voor; het doel blijft per 1 oktober 1963 de sloten op diep te hebben. Zou men een „glijdende schaal" toepassen, dan zijn er gebie den die eerst over zes jaar aan de beurt komen. De heer Barendregt wees op het gevaar van wateropstu- wing in de toekomst. Hij achtte de dijk van Dreischor niet voldoende stevig. De voorzitter lichtte toe dat de Rijkswaterstaat de dijk van Drei schor heeft bezien en gemeten naar het criterium van de hoogte. Die hoogte is voldoende. Een minder goed binnentalud is een zaak die het Waterschap aanbe langt. Hij achtte het - gezien de er varingen met de Langendyk - uitge sloten dat dijkverzwaring te Drei schor subsidiewerk zou kunnen wor den. Tot slot wijdde de voorzitter aan dacht aan het vertrek van de heer C. v. d. Linde te Dreischor, die in het vroegere Waterschap te Drei schor een vooraanstaande positie be kleedde. De aanpassing aan 't nieu we bestel, was niet eenvoudig voor betrokkene en daarom meende hij te moeten bedanken als hoofdinge land. Spreker wilde de heer v. d. Linde danken voor het vele werk ten behoeve van het waterschaps- bestel verricht. In een brief zal hem deze dank worden overgebracht. In zyn slotwoord herinnerde de voorzitter aan het gewenningsele- ment, dat op Schouwen-Duiveiand is te vinden t.a.v. grote werken. Het streven naar een zo groot mogelyke veiligheid, zal onverminderd voort duren, aldus spreker, maar men mag niet vergeten dat er bij de toekom stige bestedingen „wel eens pas op de plaats" zal moeten worden ge maakt, want wat in andere gebieden eerst in de loop van honderden ja ren wordt verwerkt, is hier in wei nig aantal jaren aangewend. Dat kan wel eens misleidend werken, zo be sloot de voorzitter de geanimeerde algemene vergadering. Ingezonden mededeling O.A.S. herneemt vrijheid van handelen ALGIERS, 6-6. De uiterst-rechtse verboden organisatie van het gehei me leger heeft woensdagavond in een zogenaamde piraten-radió-uit- zending verklaard dat zij, met in gang van woensdag, haar vrijheid van handelen zou hernemen. De om roeper, die zich de „woordvoerder van het opperbevel van het geheime leger" noemde, verklaai'de dat de ondex'handelingen tussen vertegen woordigers der Europese en mo hammedaanse gemeenschappen in Algerië in het slop waren gex-aakt. Woensdag beleefde Zierikzee weer een drukke gezellige Paardenmarkt, waarop - mede dank zij het zonnige weer - een groot aantal kooplie den een standplaats had ingenomen. Zoals altijd was er ook nu een grote aanvoer van textiel, waaronder een grote verscheidenheid van zomer japon-slof fen. Dit jaar kon men voor de verandering in het bezit komen van de - volgens de koopman - ,,'s werelds beste poetsmiddel", dat na behandeling metalen deed glimmen en het vooral ook bij hel sterke geslacht „deed". Veel dames keerden met bloemenplanten naar huis. De sfeer was er gisteren echt weer wel. PINKSTERKAMP TE DREISCHOR Haagse verenigingen „Baracuda" en „Biologia Maritima" in Dorpshuis DREISCHOR. - Tijdens het ko- mende weekeinde krijgt Dreischor een stroom van gasten op bezoek. In totaal komen namelijk meer dan 100 leden van de Nederlandse Vereniging voor de Onderwatersport .Baracuda' en de vereniging .Biologia Maritima' naar Dreischor om daar in 't Dorps huis een paar dagen hun intrek te nemen. De leden komen uit diverse grote en kieinere plaatsen van ons land, onder, andere uit Amsterdam, Den Haag, Gouda, Vooi-burg, Bennebroek, Nieuwveen, Waddinxveen, Bergen en Enschedé en zelfs uit Antwerpen. De leiding berust bij de heer H. A. van Vlimraëren jr. uit 's-Gx-avenhage. Het Pinksterkamp, dat'nu voor de der.de achtex-een volgende maal in Dx-eischor wordt gehouden wordt za. terdagavond geopend. De organisa toren hebben een aantrekkelijk pro gramma samengesteld dat wij ech ter slechts ten dele kunnen weerge ven.- Er zullen excursies worden ge organiseerd naar dé rijke biologische gebieden en fijne duikplaatsen op Schouwen-Duiveiand, zoals de Zuid. bout,Flaau wei-s, Zonnemaire, het gemaal bij Dreischor etc. Aangezien men afhankelijk zal zijn van het weer zal oas des morgens definitief worden vastgesteld, welke excursie- gebieden bezocht zullen worden. Na het ontbijt om 9.00 uur op zaterdag morgen volgt het samenstellen van het progx-amma voor die dag waarna meri om 10.00 uur op excursie gaat. Na de terugkomst in het Dorpshuis om 5.00 volgt een kennismaking met alle deelnemers. Om 6.00 uur wordt het Pinkstex-kamp officieel geopend door de heer H. S. Zoetman, voor zitter van .Baracuda'. Na een geza menlijke maaltijd om 6.15 uur volgt het avondprogramma. Om 8.00 uur wordt door dx-s. A. C. Drinkwaard, bioloog bij het R.I.V.O. een lezing gehouden met als ondex-werp: „De voltooiing van Zeeland en de visse rij". Beurs blijft voorlopig onrustig DEN HAAG, 6-6. Het samengaan van een aantal factoren heeft geleid tot de val van de beurskoersen in Wallstreet, aldus vei-klaax-de de heer H. J. de Kostei*, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkge vers, op een in het perscentx-um Nieuwspoox't in Den Haag gehouden persconferentie. Deze persbijeen komst werd gehouden naar aanlei ding van het jaarverslag van het verbond. In het algemeen kan men zeggen, zo merkte de heer de Koster voorts op, dat de beurs een heel ander in strument is dan het bedrijfsleven zelf. Het is met deze koersval in Wallstreet geweest zoals het bij ons was bij de watersnood in 1953, een aantal factoren werkte juist op dat ogenblik samen. De heer de Koster zeide van oor deel te zijn dat de beurs voorlopig wel onrustig zal blijven. Duikexcursie Zondag eerste Pinksterdag beslaat, er voor de leden gelegenheid tot het bijwonen van kex-kdienslen waarna om 'half tien weer naar de excursie- gebieden vex-trokken wordt. Voor de duikers onder de deelnemex-s zal ex- een afzonderlijke excursie wox-den georganiseei-d. Op zondagavond wor den twee films vertoond. De eerste gaat over het vorige kamp in Dx-ei- schor tei'wijl de tweede als titel „De wex-eld der stilte" heeft. Op tweede Pinksterdag vertrekken de deelne mers om half tien weer. naar de ex- cux-siegebieden voor het bestuderen lingen en de Oosterschelde. Voor de van de flora en fauna in de Greve- duikei-s wordt dan opnieuw een spe ciale excursie geox-ganiseex-d naar een goed duikgebied op het eiland. Om 5.00 uur wordt het Pinksterkamp gesloten. Twaalfjarig meisje verdronken UITGEEST, 6-6. Woensdag is in het openluchtbad „De Zien" in Uit geest de twaalf jax-ige Anneke Schram uit Castricum verdx-onken. Het kind. dat niet kon zwemmen, was in het diepe bassin terechtgekomen. Een van de daar zwemmende meisjes heeft het kind boven water gebracht. SPORT GYMNASTIEK Junioren van „Jong Dreischor" naar „Volt" te Tilburg Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de Tilbux-gse gymnas tiekvereniging „VOLT" ox-ganiseert deze vereniging op 2e Pinkstex-dag een gi-oot gvmnastiekfeest. Behalve een gx-oot aantal andere vei-enigin- ger. uit Zeeland wordt ook deelgeno men door de G.V. „Jong Dx-eischor" te Dreischor. Van „Jong Dx-eischor" zullen 13 jongex-en de reis naar Til- bux-g meemaken terwijl dit aantal nog wordt aangevuld met 12 jonge lui van „Kwiek" uit Bruinisse. VOETBAL Zomeravondcompetit ie Rayon Zierikzee Zeelandia-Rijkswatex-staat 2-2. Heden (donderdag)-avond wordt gespeeld: Ziex-ikzeeveteranen-Druk- kex-ij L. en O., aanvang 7.15 uur. DEN HAAG. In de maand mei is er een verdere seizoendaling opge treden van de werkloosheid, zo deelt het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid mee. Bij gewelddaden in geheel Alge- rië zijn woensdag vijf pex-sonen om het leven gekomen en zeven gewond. Vier der doden en een gewonde wa ren mohammedanen. 53. Als de kano van Rode Bloem en Nit- tum in het schemerduister verdwenen is, haasten de twee vex-spiedex-s zich naar hun dorp. „Een kano, waarin een jonge vx-ouw en een oude man zaten, is zojuist ons ge bied binnengevaren, o machtige Papethe", i-apporteert een der beide vei-spiedei-s aan het opperhoofd. De aangesprokene staat op. „Van welke stam waren ze?" vraagt hij kortaf. „Aan hun kleding en aan de vorm van de kano hex-kendc ik hen als Osagen", antwoordt de ander. „Osagen?" dondert het oppex-hoofd. „Zij, die de blanke indringers hielpen toen wij het dorp der blanken aanvielen, zij wagen het ons grondgebied te betreden? Snel. door de bossen kun je hen de pas afsnij den, daar waar de rivier de gx*ote bocht maakt. Neem hen gevangen en breng hen hier!" En ais de kano van Rode Bloem en Nil- tum even later de bocht omkomt, staan achter de rotsen x*eeds de kx-aaien-Indiancn met gespannen boog

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2