DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ambassadeur dr. J. H. van Roy en kwam, zag en zweeg Tegen a.s. zaterdag dreigt staking in de Friese zuivelindustrie Hoogwaterstanden Amerikaanse Senaat snijdt alle hulp af aan communistische landen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 7 JUNI 1962 118e jaargang No. 19187 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 tÉDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. Vergadering Waterschap Schouwen-Duiveland pag. 2) Belgisch prinsesje geboren Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Eerst overleg met minister Luns SCHIPHOL, 6-6. - De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. II. van Koyen, is woensdagmiddag op Schiphol aangekomen. Dr. Van Roy- en was vergezeld van zün echtgeno te. De ambassadeur was vanuit Was. hing ton via New York en Londen naar Schiphol gereisd. Hü heeft de ze omweg moeten maken, omdat h\j in New York de aansluiting op de rechtstreekse KX.M.-dienst miste. Nadat het echtpaar Van Royen be groet was door hun zoon, verklaarde de ambassadeur tegenover journa listen dat hjj „hoogstens kon zeggen geen enkele mededeling te kunnen doen". Later zei dr. Van Royen in de perskamer nog eens tegen de jour nalisten dat hij niets mede te delen had. „Dat is misschien wel pijnlijk", zo zei hij, „maar zo is het nu een maal'. De ambassadeur zei vervol gens wel, dat hij in een krant gele zen had dat hij zelf behoefte had gevoeld om naar Nederland te ko men. „Dit is niet waar", zo zei hij. „Ik ben ontboden door de Neder landse regering". Ook een ander misverstand wilde dr. Van Royen uit de weg ruimen, toen hij ver klaarde dat er tussen minister Luns en hem „absoluut geen tegenstelling bestaat". Op een vraag hoe -lang hij in Nederland zou blijven kon de am bassadeur geen antwoord geven. „Ik moet daarover eerst overleg plegen met minister Luns". Dichter b(j onderhandelingen Ongevraagd merkte de ambassa deur daarna op dat hij vlak voor zijn vertrek kennis genomen had van het antwoord van president Soekar- no op de brief van secretaris-gene raal Oe Thant. „Hoewel dit ant woord weinig hoffelijk gesteld is, geloof ik dat we wel een stuk dich ter bij de onderhandelingen geko men zijn", zo verklaarde hij. „Mag ik hiermee beëindigen?" zo vroeg dr. Van Royen aan de persvertegen woordigers. Een laatste vraag, of hij de verkla ringen die de heer Jouwe woensdag op Schiphol had gedaan, namelijk dat de Amerikaanse politiek t.o.v. de kwestie Nieuw-Guinea de laatste da gen veranderd is, kon bevestigen, wilde hij niet beantwoorden. „Wel wil ik zeggen dat ik de heer Jouwe in Washington zoveel mogelijk heb geholpen om hem te introduceren bij hoge Amerikaanse functionarissen". Konsekwenties van de vrije zaterdag Bedrijfskosten verhoogd en taak leiding zwaarder AMSTERDAM, 7-6. „Het is nu wel gebleken, dat de arbeidstijdverkor ting in vele bedrijven de kosten heeft verhoogd". Dit zei donderdag ochtend de voorzitter van de ver eniging van handelaren in bouwma terialen in Nederland (HIBIN), de heer B. van Neerbos, in zijn jaar rede op de ditmaal in het RAI-ge- bouw in Amsterdam gehouden zo mervergadering van de vereniging. „Voor veel bedrijven geldt, dat de behaalde netto-winst geen gelijke tred heeft gehouden met de grotere omzet. De gemaakte onkosten zijn meer gestegen dan de behaalde bru- to-winst. Onder invloed van de in 1962 en 1963 te verwachten extra sociale lasten zullen de winstmar ges voor de handel - onder het hui dige prijsbeleid van de regering - steèds meer inkrimpen". De heer van Neerbos zei, dat de handelaar alleen door efficiëncy-verbetering zijn winstmarge op peil zal kunnen houden. Ten aanzien van de arbeids tijdverkorting merkte hij voorts op, dat het leidinggevend personeel, voorzover het zijn taak ernstig op vat, daar nog niet aan toe is geko men. „Hun taak is juist door deze maatregel verzwaard". Anderhalf miljoen gulden voor stakers beschikbaar LEEUWARDEN, 6-6. In de Friese Coöperatieve Zuivelindustrie is een looncGnflict ontstaan, dat een onge lukkige wending dreigt te nemen. Door de A.N.A.B. (de Algemene Ne derlandse Agrarische Bedrjjfsbond), worden namelijk op het qgenblik maatregelen getroffen voor de af kondiging van een staking in een deel van de coöperatieve zuivelin dustrie in Friesland, ingaande zater dagavond te middernacht. Woensdagavond vergaderde de Al gemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond in Leeuwarden met afge vaardigden van een zeventig Friese afdelingen. Tijdens deze vergadering hebben het hoofdbestuurslid, de heer S. van der Ploeg, en de bondssecre- taris, de heer J. Koster, een uiteen zetting gegeven over de stand van zaken. Het hoofdbestuur van de Al gemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond heeft zijn penningmeester gemachtigd anderhalf miljoen gul den beschikbaar te stellen voor de stakers. Donderdagavond komen alle afde lingen in vergadering bijeen om in gelicht te worden over de organisa torische zijde van de staking. Vrij dag zal het hoofdbestuur van de Al gemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond vergaderen in Utrecht, waar de definitieve beslissing zal worden genomen. Hierna zullen die zelfde avond in Leeuwarden de af gevaardigden van de afdelingen op nieuw bijeenkomen voor een laatste bespreking. Twintig fabrieken Als de staking doorgaat zal deze bij circa twintig coöperatieve zui velfabrieken worden afgekondigd. De melkaanvoer van de betrokken bedrijven omvat veertig procent van de totale aanvoer aan de coöperatie ve zuivelfabrieken in Friesland, dat wil zeggen bijna anderhalf miljoen kilogram melk per dag. In de Al gemene Nederlandse Agrarische Be. drijfsbond zijn 2.900 van de 6.000 Friese zuivelarbeiders georganiseerd. De beide confessionale bonden, de N.C.L.B. (Nederlandse Christelijke Landarbeidersbond) en de R-K. bond „Sint Deusdedit" hebben een afwij zende houding tegen de actie van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond aangenomen. „DOE WAT TERUG": acht ton HAARLEM, 6-6. Tijdens een ra dio- en televisiebijeenkomst van de Nederlandse Christelijke Radio Ver eniging in het „Concertgebouw" ,te Haarlem is meegedeeld, dat de actie „Doe wat terug" ten bate van het Leger des Heils, dat dit jaar zijn 75- jarig bestaan viert, f 801.757,53 heeft opgebracht. Staken in verband met hoge prijzen AMSTERDAM, 6-6. Ruim 150 le- den van het 250 man tellende sti'r wadoorspersoneel van de N.V. Stoomvaartmaatschappij Nederland hebben woensdagmiddag om één uur het werk neergelegd. Enkeje uren later, terwijl de directie van de maatschappij zich nog beraadde over te nemen maatregelen, hadden allen hun werk weer hervat. De stakers wilden, naar zij ver klaarden, protesteren tegen de stij ging van de levensmiddelenprijzen. OUD-BEIJERLAND. De tweejari ge G. Havik uit Strijen is voor de ogen van zijn vader verdronken in een sloot te Maasdam. De man had het kind meegenomen om naar het vee te gaan kijken. In een onbe waakt ogenblik is het jongetje te water geraakt. Prinses Paola heeft het leven geschonken aan een dochter. Het prinsesje zal Astrid genoemd worden. - Foto boven: prins Philip vindt het natuurlijk geweldig om een zusje te hebben. Maar mannen-eigen gaat hij meer op in zijn (trap) auto. - Foto onder: aan het paleis Belvedère worden prachtige bloemstukken afgegevenFleurir c'est sourire. BODEMVONDST IN DRENTHE Plattegronden blootgelegd van Bronstijd-boerderijen ASSEN, 6-6. - In de nabijheid van de plaats, waar men enige jaren ge leden een grafheuvel uit de tijd van 1200 tot 1000 jaar voor Christus heeft opgegraven, heeft men thans een nieuwe archeologische vondst ge daan. Eén kilometer ten westen van het Drentse plaatsje Elp, dat onder de gemeente Westerbork ressorteert, hebben medewerkers van het biolo- gisch-archeologisch instituut van de rijksuniversiteit in Groningen onder leiding van hun directeur, prof. dr. H. T. Waterbolk, sporen en platte gronden van tien grote boerderijen en van acht korenschuren ontdekt. De vondst is gedaan op een enige ja ren oude heide-ontginning, waar men bovendien een aantal afvalkui- len uit bovengenoemde periode heeft blootgelegd. De sporen en de platte gronden van <de boerderijen tonen aan, dat de gebouwen een lengte van twintig tot dertig meter en een breedte van zes meter moeten heb ben gehad. Een van de boerderijen moet ongeveer veertig meter lang zijn geweest. De vondst van prof. Waterbolk en zijn medewerkers is daarom zo belangrijk, omdat het voor hel eerst in de geschiedenis van het aroheologisch onderzoek in noordwestiEuropa gelukt is, een ne derzetting uit het bronzen tijdperk Eerste fase restauratie Kon. paleis te Amsterdam is voltooid Gebouw krygt meer zeventiende eeuws karakter Th om Keiling en Herbert Joeks hebben dinsdagmiddag een bezoek gebracht aan een Nederlands circus in Arnhem; Thom Kelling studeert hier nl. een nlif an'en nummerin. dat hij op de kamende gr and-gala-avond Blijvend Applaus" wil brengen. Herbert Joeks komt *ook met een circusnummer, doch houdt de aard hiervan nog geheim. Op de foto zien we Herbert Joeks op de (6-jarige) olifant, met daarvoor Thom Kelling als „karnak". AMSTERDAM, 6-6. De eerste fase van de restauratie van het konink lijk paléis op de Dam, waarmee me dio 1960 werd begonnen, is voltooid. De totale kosten bedroegen ongeveer drie miljoen gulden. De tweede res tauratie-fase is inmiddels begonnen en zal ongeveer twee en een half jaar duren. Gedurende deze periode zal het paleis niet voor ontvangsten kunnen worden gebruikt. Alles wat zich in het interieur be vindt zal worden opgeslagen in Weesp (bij de N.V. Van Houten). Met de voltooiing van de eerste fase is ongeveer een derde gedeelte van al le uit te voeren werkzaamheden ge reed gekomen. De restauratiewerken worden uit gevoerd in opdracht van de rijksge bouwendienst, die onder het mini sterie van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid ressorteert. Een in 1913 ingestelde commissie dient de minis ter bij deze restauratie van advies. De leiding van de werkzaamheden berust bij de architect prof, ir. C. Wegener Sleeswijk. Met de restauratie van het paleis wordt in de eerste plaats beoogd de instandhouding van een van de be langrijkste monumenten en de nood zakelijke verhoging van de brand veiligheid van het gebouw. Tijdens een persrondgang door het paleis, vertelde prof. Wegener Sleeswijk dat er naar gestreefd wordt het gebouw zo veel mogelijk het zeventiende eeuwse karakter terug te geven. DEN HAAG. Prinses Beatrix was als burgemeester van Madurodam aanwezig bij de onthulling van een door haar geschonken gedenkte ken voor "de stichtster van het miniatuurstadje, w'ijlen mevrouw Boon-van der Starp. Heksenjacht in Mailach BAMBERG, 6-6. In Bamberg is een proces begonnen tegen de 26-jarige Johann Vogel uit Mailach, die op tweede Pink sterdag van 1960 de woning van de 66-jarige Elisabeth Hahn in brand stak omdat zij in zijn ogen een heks was. De vrouw, die inmiddels overle den is, kon destijds haar huis nog bijtijds verlaten, maar zij verloor al haar bezittingen. Uit getuigenverklaringen bleek dat er te Mailach meer men sen aan heksen geloofden. Vo gel verklaarde dat hij alleen had willen bereiken dat de vrouw het dorp zou verlaten, omdat hij haar verantwoorde lijk achtte voor zijn ziekten. Rechten en plichten zijn als palmbomen, die slechts vruch ten dragen wanneer zij naast elkaar groeien. VJAT na t vi BILT Aanhoudend zonnig Verwachting tot vrijdagavond: Droog weer; zwakke tot matige wind tussen noordoost en noord; ongeveer dezelfde middagtemperaturen. 8 juni. Zon op 4.22, onder 20.56. Maan op 10.19, onder 0.35. Eerste kwartier: 10 juni te 7.22. ZIERIKZEE 8 juni 7.11 v.m. 19.16 n.m. BROUWERSHAVEN 8 juni 6.42 v.m. 19.08 n.m. Doodtij: 12 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-6. Het K.N.M.I. deelt mee: Boven de Noordzee bevindt zich nog steeds 'het centrum van een bijna geheel west-Europa bedek kend hogedrukgebied. De luchtdruk is weinig veranderd en bedraagt nog bijna 1040 mb. Het hogedrukgebied verplaatst zich naar het zuiden, maar dit gaat in een zeer langzaam tempo. De komende paar dagen blijft het weer dan ook overheersend zonnig en droog met temperaturen die ge leidelijk zelfs iets boven de normale waarden uitkomen, dat is boven de 20 graden. Vooral in het binnenland wordt het warmer, aan de kust ver oorzaakt de zeewind tijdelijk enige afkoeling. Koningin bij Vereniging van Ned. Gemeenten DEN HAAG, 6-6. De viering van het gouden jubileum van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten - de vereniging was dinsdag en woens dag in congres bijeen in het Kurhaus in Scheveningen - bereikte woens dagmorgen het hoogtepunt doordat koningin Juliana met haar aanwe zigheid op deze jaarbijeenkomst van haar belangstelling voor het werk van de vereniging blijk gaf. Om half elf 's morgens arriveerde de vorstin. Nadat de leden van het dagelijks bestuur van de vereniging aan ko ningin Juliana waren voorgesteld, alsmede de directie-leden van de vereniging, werden de vorstin bloe men aangeboden door mejuffrouw mr. W. de Broekert, administratrice van de vereniging. In de congreszaal werd koningin Juliana welkom ge heten door mr. Kolfschoten. DEN HAAG. Een gezamenlijke in- spuanning van O. S. en O. van de marine en van de diensten Wel zijnszorg van leger en luchtmacht maakt het mogelijk om over drie weken een eerste extra ontspan ningsgroep voor de troepen op Nw. Guinea uit te zenden. Vooral Zuid-Slavië en Polen de dupe WASHINGTON, 6-6. De Ameri kaanse Senaat heeft woensdag met 57 tegen 21 stemmen een voorstel goedgekeurd om elke Amerikaanse hulpverlening aan de communisti sche landen af te snijden. Voor de stemming had de Ameri kaanse regering goedkeuring van het voorstel sterk afgeraden. Het voor stel is een amendement op een wets ontwerp tot het verstrekken van de Amerikaanse hulp aan het buiten land voor een bedrag van 4,662 mil jard dollar. Volgens de Amerikaan se regering zal het gevolg van het amendement zijn, dat de toch al niet grote hulp van de V.S. aan Zuid-Sla vië merendeels in de vorm van land- bouwprodukten, zou ophouden. De V.S. zouden Zuid-Slavië ook niet de tien miljoen dollar kunnen lenen voor de ontwikkeling van het land in het begrotingsjaar dat 1 juli aan staande begint. „Delicaat evenwicht" Bovendien is volgens do Ameri kaanse regering op het ogenblik het politieke evenwicht binnen de com munistische wereld zeer delicaat. Het door de Amerikaanse Senaat goedgekeurde amendement verlangt de intrekking van elke hulp, waar onder ook schenkingen of het ver kopen van de landbouwoverschotten aan welk land ook, dat „door het communisme of marxisme overheerst wordt". (Het amendement is onder meer ook gericht tegen de verkoop van de Amerikaanse landbouwprodukten aan Polen).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1