V k EVEN TUD? 'nproef- rit moeder f I ariv met de IOOO Het rioleringsplan voor Zonnemaire en Dreischor toegelicht INGEZONDEN STUKKEN SPORT ,cF co ui CQ art)?1 m Dr. J. H. van Royen komt naar Den Haag rritXcTk. STAD EN PROVINCIE FEUILLETON GEMEENTERAAD BROUWERSHAVEN Om evenwicht tussen lundhouwuroiul en recreatiegebied BROUWERSHAVEN, 2-6. - Onder voorzitterschap van burgemeester A. H. Vermeulen kwam de raad der gemeente Brouwershaven byeen in het „Plaatsenhuis" te Dreischor. Na de opening der vergadering werd deze direct weer gesloten ojn de heer Burger van het architectenbureau VVesselo gelegenheid te geven een nadere toelichting te verstrekken op het rioleringsplan in de kernen Zon nemaire en Dreischor. Precies een uur later nam de openbare vergade ring weer een aanvang. De voorzit ter stelde aan de orde de aanschaf van een nieuwe grasmaaimachine, daar de twee machines, die de ge meente thans bezit in een slechte toestand verkeren. De raad ging ak koord met deze aankoop (f 7.000,—) waarby de heer P. de Moor nog at tendeerde op levering door iemand uit eigen gemeente, zonodig bij lo ting, hetgeen de voorzitter toezegde. De vaststelling 6e wijziging dei- begroting 1962 betreffende de aanleg van riolering in de kernen Zonne maire en Noordgouwe is in die zin gewijzigd, dat thans ook de Donkere weg, Heereweg en Bosweg te Noord- gouwe bij dit project worden ge trokken. Wethouder L. M. Moer- mond zei dat men in de richting van de mogelijkheid' tot bezuiniging op de rioolwaterinstallatie moet wer ken, waarna de heer J. A. v. d. Bijl de mogelijkheid opperde om uit deze bezuiniging de riolering te Zonne maire uit te breiden tot de Achter weg en de sloot aan de Bloois dijk. I-Iiervan zal de opzichter een rap port maken, waarna dit bekeken kan worden, aldus de voorzitter. De raad ging z.h.s. akkoord met het riole ringsplan. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van de Militaire Matigheids missie betreffende subsidie. Tot tijdelijk onderwijzeres werd benoemd aan de o.l.-school te Noordgouwe per 1 juni 1962 mevr. H. C. Rosink-Swart en tot tijdelijk hoofdleidster aan de kleuterschool te Dreischor mevr. J. Huitema-Kats. Verpachting viswater Het punt verpachting viswater aan de heer J. P. Priem te Brouwersha ven, waarover in de vorige raads vergadering de stemmen staakten kwam opnieuw aan de orde. Namens de P.v.d.A. legde de heer M. Mat- thijsse een verklaring af, waar in hij meedeelde, dat zijn fractie eerst te gen heeft gestemd, maar bij nadere overweging toch gemeend heeft er Ingezonden mededeling m nu voor te moeten stemmen, onder deze voorwaarde, dat bij een volgen de verpachting deze in het openbaar geschiedt en telkens voor de tijd van één jaar. Tegenover de heer Priem zou het nu niet billijk zijd om op nieuw te laten inschrijven nu de pachtprijs bekend is. De voorzitter merkte op, dat het plan ter tafel ligt voor de tijd van zes achtereenvol gende jaren, hetgeen voor de P.v.d. A. niet aanvaardbaar is. Ook een punt van de heer J. A. v. Schelven, die de ijsbaan hiervan wenste uit te sluiten kon niet in het plan worden verwezenlijkt. In stemming gebracht bleek dat de verpachting voor de meerderheid der raadsleden „vissen in troebel water" betekent, want de einduitslag werd 3 voor en 8 tegen. Alvorens de raadsagenda verder werd afgewerkt zei de heer P. de Moor (P.v.d.A.) eerst nadere inlich tingen te willen hebben over de aanvraag van de heer D. v. d. Schel de te Brouwershaven inzake het in richten van een camping en het bou wen van een zomerwoning, welke niet in de recreatiecommissie werd behandeld en zonder meer afgewe zen. De voorzitter antwoordde hier op dat deze bouwerij in strijd was met het uitbreidingsplan en lag in het agrarisch gebied. Tegen deze verwerping kan de heer v. d. Schel de in beroep gaan bij de raad. De heer de Moor opperde de mogelijk heid om de Grachtweg en Kromwal in het bouwplan te betrekken en de grond richting delingsdijk te doen onderbrengen in het rekreatiegebied. Dc heer J. A. v. d. Bijl onderschreef de woorden van de heer de Moor ten volle. „Veel tijd is er besteed aan het streekplan en het is jammer, dat aan dit punt niet meer aandacht is besteed. We moeten de mogelijk heden, als die er zijn uitbuiten", al dus de heer v. d. Bijl, wat de voor zitter beaamde. De heer de Moor ging verder met zijn ingelaste rondvraag en stelde nogmaals de woningen in de Poort- dij kstraat te Brouwershaven aan de orde. „Wat gaat hiermede gebeuren, want de toestand, waarin dez<* hui zen verkeren is hoogst treurig", zo vroeg spr. De voorzitter deelde mede dat de oude raad van Brouwersha ven destijds besloot tot afbraak. Door de opzichter zal een rapport opgesteld worden of deze woningen voor verbetering in aanmerking to rnen, waarbij de heren de Moor en v. d. Bijl op bespoediging aandron gen. Verbetering woningen Het volgende agendapunt behels de het verlenen van een krediet t.b. v. de verbetering van drie woning wetwoningen. aan de Pauwstraat te Noordgouwe, hetgeen een bedrag vergt van 1' 1857,90 per woning. Uit een ingesteld onderzoek namens de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid is nl. komen vast te staan dat de lekkages niet van ern stige aard zijn, zodat op de post „verbetering dak" kan worden be zuinigd, waardoor het krediet wordt teruggebracht tot f 1088,40 per wo ning. "Mevr. Motmans merkte op, dat wanneer het dak niet wordt gerepa reerd het dan nog lapwerk blijft. De heer N. Fonteine informeerde of er bij de bouw dan helemaal geen toe zicht is geweest, of was de bouw te goedkoop? De woningen zullen eens door de opzichter worden bekeken Spaartegoed R.P.S. drie miljard AMSTERDAM, 4 6. Bij de rijks- postspaarbank werd in mei 1962 in gelegd 106.7 min. guld. en terugbe taald 74.2 min. gld. hetgeen een po sitief spaarverschil opleverde van 32.5 min. gld. (Vorige maand 4.5 min. en in mei vorig jaar 24.9 miljoen). Het inleggerstegoed overschreed in de loop van de maand de 3 mil jard gld. en bedroeg ultimo mei 1962 3014.3 min. gld. (Ultimo mei vorig jaar 2747.1 min.). Ingezonden mededeling m DREISCHOR Reisvereniging „Vriendenschaar" op reis Gestaagde trip naar Zuiderzeeplaatsen Volendam en Marken Traditiegetrouw maakte de reis vereniging „Vriendenschaar" zater dag haar jaarlijkse trip, welke dit keer leidde naar de vissersplaatsen Volendam en Marken. Behalve een groot aantal leden uit Dreischor was dit jaar ook Schuddebeurs goed ver tegenwoordigd. Reeds om vijf uur in de morgen vertrok het reisgezel schap per bus in de richting Zijpe. De heenreis voerde via Breda en Keizers veer naar "Gorinchem waar na in het Brughuis van Sap en Sap te Meerkerk de inwendige mens werd versterkt. Via Lexmond en het mooie Hollandse en Utrechtse polder landschap werd via de stad Utrecht koers gezet naar Amsterdam. Langs de indrukwekkende oranjesluizen bereikte men via Monnikendam om ongeveer 10 uur Volendam, het be kende vissers- en toeristendorp aan de Gouwzee. Het gezelschap werd hier ontvangen door een vroegere inwoner van Dreischor, de heer P. Nelisse. welke zijn oud-dorpsgeno ten rondleidde in het palingdorp. Naar Marken Door sommigen werd bovendien van de gelegenheid gebruik gemaakt om per bocjt naar het vroegere Zui- derzee-eiland Marken over te varen en waar de mees ten voor de eerste keer in hun leven voet aan wal zet ten. Na een wel toebereide maaltijd in Volendam werd om 2 uur de te rugtocht aanvaard. DtJ route leidde o.a. via Broek en Waterland, Am sterdam, de nationale luchthaven Schiphol, het bloemendorp Aalsmeer richting Haarlem, langs Leiden, of er nog wat aan de dakreparatie kan geschieden. Uiteindelijk ging de raad akkoord met het afgeknibbelde bedrag ad f 3265,20. Bevordering gemeentewerkman Betreffende de bevordering ge meentewerkman C. J. van Schelven merkten b. en w. in hun prae-advies op, dat betrokkene destijds werd be noemd in vaste dienst tot werkman in loongroep 3. Daar de heer van Schelven meedeelde hiermede niet akkoord te gaan, daar hij nu in- plaats van opperman is aangewezen tot vrachtautochauffeur, zag hij zich gaarne geplaatst in loongroep 4, evenals zijn andere collega's. Na overleg met de Prov. Griffie menen b. en w. dat dit punt geheel gerecht vaardigd is en stellen voor om be trokkene te bevorderen tot werk man Ie klas. Als opperman zou deze bevordering geen plaats kunnen hebben maar wel als chauffeur. De heer J. A. v. d. Bijl bevreemd de het, dat destijds bij de benoeming is gesteld, dat er voor twee opper lieden volop werk was. Nu kan de heer van Schelven ten allen tijde stellen dat hij als werkman le klas geen opperwerk meer behoeft te verrichten, waardoor het straatwerk gevaar kan lopen. Wethouder Moer- mond en de voorzitter gaven beide nadere toelichtingen en zeiden o.a. dat betrokkene met de vrachtauto tevens helpt bij het bestratingswerk. „De efficiency wordt in het oog ge houden", aldus beide heren. De heer v. d. Bijl zei het gevoel te hebben dat deze dienst topzwaar is en zal, wanneer de cijfers daaromtrent be kend zijn, hier nog eens op terug komen. De raad ging z.h.s. akkoord met het voorstel van b. en w. Hierna ging een veertiental agen dapunten onder de hamer door wel ke alle betrekking hebben op voor lopige vaststellingen van exploita tievergoedingen aan de diverse tak ken van onderwijs in de vier ker nen. Het verlenen van subsidie aan de Vereniging voor Instrumentale Mu ziek te Middelburg ontlokte diverse raadsleden discussies. Het betreft hier een bedrag van f 25. De heer v. d. Bijl is tegen het ver strekken van deze subsidie gezien de financiële positie van de gemeente. „We beschikken zelf over vier mu ziekkorpsen, die subsidie genieten, zodat deze verstrekking m.i. over bodig is", aldus spr. Ook dhr. P. de Moor is niet enthousiast over deze post waarbij hij opmerkte, dat de subsidieregelingen pas zijn vastge steld in de raad. „Wanneer er regel matig andere subsidies tussen ko men is het hek van de dam", aldus spr. De heer M. Matthijsse infor meerde hoe groot het aantal bezoe kers aan een dergelijk concert uit onze gemeente is, waarop devoor zitter tot zijn spijt moest mededelen, dat dit aantal zeer laag is. Mevr. Motmans vond, dat men beter de raadsleden kan afgaan en vragen of zij persoonlijk iets willen bijdragen. De voorzitter: „Deze concerten wor den niet voor de raadsleden gegeven maar voor de eilandelijke bevolking. We mogen niet achterblijven bij an dere gemeenten en moeten dit lage bedrag zien als een gebaar van sym pathie, voor de onderlinge culturele activiteit". Wethouder J. Dekker vond dat we in de toekomst moeten zien, daar we, als we eenmaal „eiland-af" zijn iets kunnen bieden. Na al deze op- en aanmerkingen wenst echter geen der raadsleden stemming en wordt het voor de vuist weg goedgekeurd. De raad ging eveneens akkoord met de realisering extra bouwvolume betreffende twee woningwetwonin gen, welke verkregen zijn t.b.v. de Deltadienst. Deze woningen zijn ge dacht op het Bostonplein te Brou wershaven tegenover de Gerefor meerde kerk. De heer J. v. d. Doe vroeg waar de „nood" het hoogst is, maar de raadsvoorzitter hielp spre ker uit de droom, door toe "te lich ten, dat deze woningen alleen voor de Deltadienst beschikbaar worden gesteld, welke dienst een 11-tal aan vragen heeft lopen voor de kern Brouwershaven. „Wij hebben dus eigenlijk niets gekregen", vond de heer v. d. Doe. Rijswijk, Ypenburg, Delft, Zestien- "hoven naar Rotterdam-Zuid waar men in een bekend etablissement aan de Beijerlandselaan de warme maal tijd goed liet smaken. Via Dordrecht en Breda werd naar Anna Jacoba- polder gereden waarna men tegen 10 uur weer voldaan in Dreischor terugkeerde. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld dat dit de tien de reis van Vriendenschaar was en in feite wel gesproken kan worden van een jubileumreis. Opmerkelijk is verder dat de heer Joh. van Aken steeds als chauffeur heeft gefun geerd, hetgeen bij de leden van Vriendenschaar steeds opnieuw ge waardeerd wordt en waarover men vol lof is in Dreischor. Een lid dat alle reizen heeft meegemaakt zei het zo: „Behalve zijn goede capaciteiten als bestuurder van de bus beschikt de heer van Aken ook over een grote dosis kennis van alle beziens waardigheden in óns land. Hij houdt die kennis niet voor zichzelf, maar hij brengt die op een aangename manier op zijn passagiers over". Nadat de voorzitter van Vrienden schaar, de heer J. P. van Dijke, een dankwoord tot de heer van Aken had gericht, bleef men in hotel „De Drie Schapen" nog enige tijd gezel lig bijeen, waarna allen zeer voldaan huiswaarts keerden. Dc V.S. hebben zich maandag met kracht gekeerd tegen het besluit van de organisatie van het geheime leger (O.A.S.) in Algerië om een nieuwe reeks moorden te plegen. 8 Ingezonden mededeling m (Slot). Mijnheer de redakteur. Het is intussen nog maar de vraag of een nieuw gemeentehuis gebouwd kan worden. Is de gemeenteraad er zo van overtuigd dat hogere instan ties toestemming tot nieuwbouw zullen geven als er een geschikt ge bouw reeds aanwezig is? Zal een nieuw gebouw, welke architectoni sche kwaliteiten het ook moge be zitten, de allure en de grandeur hebben van het onderhavige ge bouw, waarop ieder cultuurbewust mens trots is? Het gevaar is zelfs niet denkbeeldig, dat men een ge meentehuis krijgt, waarvan er der tien in een dozijn gaan. Men begrij- pe mij goed: ik ben een fervent lief hebber van moderne bouwkunst, van abstracte kunst, maar ik weet mij in goed gezelschap, wanneer ik daar naast het behoud - ook in hun func tie - van historische monumenten voorsta. Het ene hoeft en mag het andere niet uit te sluiten. Apropos, hebben de raadsleden zich gerealiseerd, dat restauratie om praktische redenen met de aller beste materialen uitgevoerd wordt en de onderhoudskosten daardoor laag blijven? Hebben de voorstan ders van de bouw van een nieuw gemeentehuis zich afgevraagd of er voor hetzelfde bedrag, dat bij res tauratie ten laste van de gemeente zou komen, een gebouw gezet zou kunnen worden met praktisch on vergankelijke materialen als kope ren goten en afvoerpijpen, en geheel natuurstenen gevel, eikenhout, che misch beschermd tegen rot en onge dierte, bronzen ankers en doken, na tuurstenen vloeren? Of zou het dan asfaltpapier, zink, onbeschermd vu renhout, colovynil enz. enz. moeten worden, met de aanklevende onder houdskosten?! Hiermede kom ik aan punt c. Tijdens de raadsvergadering is de opmerking gemaakt, dat de totale kosten toch maar ten laste van de gemeenschap komen, ongeacht het bedrag dat de gemeente ter tafel moet brengen. Hierop moge ik ant woorden, dat men voor een catego rie van kiezers met deze woorden ongetwijfeld een goed figuur slaat, maar dat het de raad niet past op de stoel van hogere instanties te gaan zitten en te oordelen over de noodzaak van uitgaven, waartoe via de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg en het ministerie van O. K. W. de volksvertegenwoordiging in de Staten-Generaal haar instemming heeft gegeven. Tenslotte nog slechts aan de heer W. H. Flohil te Zonnemaire dit als antwoord op zijn ingezonden stuk. Uit het bovenstaande heeft U wel kunnen afleiden dat er geen sprake van is dat „de architecten" (ik meen hier ook namens de heren De Lusse. net de la Sablonière en Cannerman te mogen spreken) „bezwaren heb ben" tegen de „geschikt"heid van „het gemeentehuis'. Integendeel! Het zal bekend zijn, dat het gebouw voor ''een andere zaak ontmanteld werd van pleisterlagen e.d. De vondsten, die daarbij zijn gedaan, hebben juist de imposantie van het gebouw als zetel van het gemeentehuis slechts versterkt, maar tevens aangetoond, dat de ruimten in het achterhuis te belangrijk zijn om versnipperd te worden in een burgemeesters-, se cretaris-, bodekamer, enz. enz. Dit alleen is de kern van het voorstel van b. en w. tot aankoop van de be lending n.b. vrijwel of geheel buiten bezwaar van de gemeentekas. H. G. C. HERINGA architect Zierikzee DEN HAAG, 4-6. De Nederlandse buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur te Washington, dr. J. H. van Roijen, vliegt woensdagochtend naar Nederland voor overleg met de regering. ATLETIEK Cathrien Schot nam deel aan Jeugdinleriand Nederland-West Duitsland Op Hemelvaartsdag werd in Schaes- berg de jeugdinterland gehouden tussen de atletiekploegen van Neder land en west-Duitsland. Op het nummer hoogspringen meisjes nam ook de Zierikzeese at lete Catrier. Schot deel. Zij eindigde met een sprong van 1.46 m. tweede achter het Nederlandse meisje v. d. Staal, dat 1.51 m. sprong. De wedstrijd eindigde bij de meis jes in een ruime Nederlandse zege. terwijl bij de jongens de Westduitse ploeg de meeste punten verzamelde. SPORT VOETBAL. Zomeravondcompetitie rayon Zierikzee P.T.T.-P.Z.E.M. 1-4; C.W.S.-Her- verkaveling 0-3. Heden (dinsdag)-avond wordt ge speeld: Zeelandia-Rijkswaterstaat, aanvang kwart over zeven. KORFBAL Burgh III-DES I 0-4 De ploeg uit Sirjansland behaalde zaterdagavond een verdiende 4-0 overwinning op Burgh III, dat in de 2e klasse nog niet best kan wennen. De overwinning is geen moment in gevaar geweest, daar DES over alle vakken de meerdere was van de groen-witten. De doelpunten voor DES werden gemaakt door Felius, v. Dienst, Fluijt en Arends. Voor Burgh miste Willy v. d. Weel een strafworp, terwijl ook DES een zelf de worp miste. MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over april 1962 Geboren: Theo, z. van H. Venne- man en A. W. Zeedijk, Duivendijke; Joppa, d. van C. van den Houten en A. van den Hoek, Kerkwerve; Eli sabeth, d. van J. C. Bal en W. M. de Groot, Eikerzee; Martinus, z. van I. C. Padmos en H. A. Dalebout, Dui vendijke.- Gehuwd: Jacob Pieter van Leenen en Cornelia Neeltje Smalheer, Kerk werve. Overleden: Johannes Bezuijen te Scharendijke; Jan Hart te Kerk werve. Ingekomen: J. Louwerse, van Rijs wijk (Kerkwerve); K. J. de Bakker, van Sommelsdijk (Kerkwerve); F. Wattel, van Middelburg (Ellemeet). Vertrokken: D. Riezebos, van Kerkwerve naar Kesteren; S. J. bij de Vaate met gezin, van Kerkwerve naar Brouwershaven; N. van der Linde mét gezin, van Duivendijke naar Zierikzee; Bontje Bies met ge zin, van Ellemeet naar Baardera- deel; J. G. Verboom, van Ellemeet naar Maarn; C. G. Feijtel, van Kerkwerve naar Kapelle (Z.). Ingezonden mededeling BRUINISSE Gevonden voorwerpen Op het bureau van de groepscom mandant der rijkspolitie te Bruinisse zijn nadere' inlichtingen te verkrij gen over de navolgende gevonden voorwerpen in de maand mei 1962. Een huissleutel no. 5, een alpino muts, een jongensschoen, een gou den damesmanchetknoop met steen, een bloedkoralen snoerstuk, een huissleutel. BRUINISSE Sleepschip omgebouwd tot motorschip Nieuwe machine ingebouwd Door de firma's D. van Duivendijk scheepswerf te Bruinisse en P. Maas kant machinefabriek aldaar werd een mooi karwei uitgevoerd aan het schip „Mascotte" van schipper G. Burger uit Rotterdam. Dit sleepschip werd op genoemde scheepswerf omgebouwd tot motor schip, terwijl een fundatie voor de te plaatsen motor werd gemaakt en dubbele roeren werden vervaardigd en aangebracht. Machinefabriek P. Maaskant plaatste vervolgens een 230 p.k. nieuwe Cummins-motor in het 550 ton metende grote schip. Een Lister-hulpmotor van 8 p.k. werd geplaatst, terwijl de aangebrachte pompinstallatie een vermogen heeft van 30 ton/uur De proefvaart had :lot volle tevre denheid plaats, zodat de „Mascotte" thans weer 'n mooie aanwinst vormt voor de binnenvaartvloot. De firma Huibers verzorgde de elektrische in stallatie. Burgerlijke stand en loop der bevolking over de maand mei Geboren: 8. Johanna Francina, d. van C. v. d. Bijl-Wesdorp; 11. Willem Gerardus, z. van F. G. van Galen en C. P. v. d. Berge; 21. Adriaan Jo hannes Marinus, z. van Adriaan C. van Gilst en C. C. M. van Baal. Overleden: 1. Leendert Bouwens, 58 j., echtgen. van B. Jumelet; 1. Jan Padmos, 65 j., ongehuwd. Ingekomen: J. Padmos en gezin uit Wissekerke; Maarten A. Lobbe- zoo uit Rilland-Bath. Vertrokken: J. H. Potters naar Rotterdam; S. M. W. de Korte naar Brouwershaven. Gouden jubileum Ver. Ned. Gemeenten DEN HAAG, 4-6. Mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Den Haag en voorzitter van de „Vereni ging van Nederlandse Gemeenten" heeft de jaarvergadering van deze vereniging officieel geopend. In ver band met het vijftig-jarig bestaan van de vereniging draagt deze jaar- bijeenkomst een feestelijk karakter. De viering van het gouden jubileum zal vandaag plaats hebben. Daarbij zal ook koningin Juliana aanwezig zijn. Op die jubileumbijeenkomst spreekt prof. mr. C. H. F. Polak uit Leiden. Elet congres wordt besloten met een voorstelling in de Konink lijke Schouwburg, waar het toneel gezelschap „De Haagsche Comedie" een opvoering geeft van „Hendrik VIII." van W. Shakerpearc. Ze liep weer naar hem toe en ging op de rand van de stoel zitten. „Arie wees nu eens één keer verstandig en probeer het te begrijpen. Jij houdt van mij en ik van jou. Hier zijn geen pottekijkers, dus we kun nen hier meer doen dan bijvooi'beeld bij ons thuis. En daarin schuilt juist het gevaar, snap je? Daarom hioeten we ons beheersen, beste jongen. Ik wil, als ik bij jou vandaan ga, in de zelfde toestand thuiskomen ,als ik weggegaan ben. Zo, het hoge woord is er uit". Ze gleed van de stoel af, streek even met haar hand over zijn hoofd en zei: „En nu zal ik maar een kopje koffie maken. Jeetje, ik ben hier al aai'dig thuis, want ik speel tegenwoordig zo'n beetje voor gastvrouw". Een uur later omax-mden ze el kander bij de deur. „Ben je nog boos, poesje?" Ze kuste hem en schudde haar hoofd. „Je bent eigenlijk net een kwajongen, Arie Schildei's. Natuur- lijk ben ik niet boos op je. Ik kan me best voorstellen, wat er in je omgaat. Maar wat drommel, we zijn toch geen kinderen meer? Op je werk ben jc zó'n kerel - ze stak haar duim op - cn de arbeiders zien allemaal met achting naar je op. Jij kent het vak en jij weet, hoe het werk gedaan moet worden. Wees hier ook flink en blijf, wat je altijd was; een heei*. Dan zal ik ontzettend veel van je kunnen houden, mis schien iedere dag meer. Misschien komt er dan eens een moment, dat de kleine Aaltje Dinkla zegt: Arie door Maartje Zeldenrijk met me mee naar het stadhuis, want heusnu begin ik bang voor me zelf te worden „Aaltje, lieveling. In de deuropening fluisterde hij haar na: „Poesje, ik hoop, dat het niet te lang zal duren". Ze stond met haar voet.op de trapper en keek hem verwonderd aan. „Wat bedoel je?" „Dat je bang voor jezelf gaat wór den". „Ga naar binnen, lammeling Hoofdstuk 17. De volgende morgen kocht Aaltje in de stad een elektrische naaima chine, betaalde contant en kreeg de mededeling, dat de machine binnen een half uur bezorgd zou worden aan het Zuiderpad. Daarna fietste ze naar de confectiefabriek en deel de de cheffin van de thuiswerksters mee, dat ze een nieuwe machine ge kocht had. De vrouw nam het meis je mee naar de afdeling, waar on geveer hetzelfde werk gedaan werd en wees haai', wat ze maken moest. „Het is heel eenvoudig werk. Als u daar nu eens mee wilt beginnen, kunnen we te zijner tijd wel verder zien". Een half uur later fietste ze met een groot pak achterop naar huis. Bijna gelijktijdig werd de machine gebracht. Ze nam hem mee naar de kamer en haalde de koffer er af. Mevrouw Dinkla, in haar hoekje gezeten, keek nieuwsgierig toe. „Kind, kind, wat een mooie machi- ne. Wat mot je déér nou mee?" Aaltje knikte met voldoening. „Wex-ken. Geld verdienen. Ik ben thuiswerkster geworden v.an de con fectiefabriek in de stad. Daarvoor heb ik deze machine nodig". „Maar.... die kost toch ontzet tend veel geld?" „Driehonderd en dertig gulden. Dirk heeft het me gisteren gegeven. Hij kon het missen". De oude vi'ouw schudde haar hoofd. „Maarwe hewwe toch een mesjien?" Aaltje haalde vex'achtelijk haar schoudei's op. „Dat oudei'wetse ding ik moest een elektrische hebben, zei die juf, van wie ik het werk ki'eeg. Andex-s duui'de het veel te lang". „Ja maar, me kind, weerom wil je geld verdienen? Je hewwe het nou toch ook goed?" Aaltje stond in de kamer en keek op de nieuwe machine neer. „Ik wil geld van mezelf hebben .En ik heb 's middags toch niks te doen. En als ik nog eens een keer wil trouwen wie betaalt het, dan? M'n'uitzet?»En de bi'uilof t? En noem maar op En dan daarbij, ik heb het van m'n eigen geld gekocht". „Nou.... je motte het zelf weten natuurlijk". „Dat zal ik, moedei'. Ik ben dat stilzitten en naar buiten kijken des middags zat. Ik ga werken cn geld vei'dicnen". Even later begon ze aan het eer ste werkstuk. Hoewel ze aardig thuis was op de oude handnaaima- chine van haar moedex-, viel het werken op deze moderne machine aanvankelijk niet mee. Maar na een half uurtje experimenteren had ze de eerste mouw klaar, 't Was nog niet veel, maar alle begin is moei lijk. Ze zou op de duur wel de no dige routine krijgen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 3