DE ZIERIKZEESCHE COURANT Algerije in de ban van vrees voor nieuwe golf van terreur Auto rijdt in op groep Nederlandse militairen Zware brand in Rotterdam legt verffabriek in de as ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 5 JUNI 1962 118e jaargang No. 19186 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. St. Hilaire heeft sport- en feestprogramma klaar (pag. 2) Verontrusting over vertrek van Europeanen SCHULDIG BEVONDEN AAN MOORD Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ALGIERS, 4-6. Zoals gemeld heeft de organisatie van het geheime leger (O.A.S.) via de radio laten weten dat zij maandag haar vrijheid van han delen zou hernemen. Deze aankondi ging heeft de spanning onder de mo hammedanen en Europeanen in Al gerië belangrijk doen toenemen daar men vreest dat er een nieuwe goif van terreurdaden over het land zal slaan. In kringen rond de Franse rege ring te Parijs is echter gezegd dat men van officiële zijde in Algiers vernomen heeft dat de „wapenstil stand" voor vier en twintig uur is verlengd. Het contact tussen de Europeanen en de mohammedaanse nationalisten zou nog niet verbroken zijn. In Al giers schijnt het steeds duidelijker te worden, dat er een breuk in de ge lederen van de O.A.S. dreigt. De burgerlijke en de militaire sector schijnen met elkaar overhoop te lig gen. Men meent nu in Algiers dat de burger-leden van de O.A.S. vóór contact is met de mohammedaanse nationalisten. De militaire groepe ring zou er echter tegen zijn. De Eu ropeanen, die met Abderrahmane Fares, de mohammedaanse voorzit ter van het voorlopige uitvoerend orgaan in Algerië, overleg hebben gepleegd, zouden in de grondwet van het toekomstige onafhankelijke Al gerië verankerd willen zien, dat de Europese minderheid reoht heeft op politieke vertegenwoordiging. Uittocht van Europeanen Zij zouden als tegenprestatie heb ben aangeboden de massale uittocht van Europeanen uit Algerië - rond 8.000 per dag - een halt toe te roe pen. Deze uittocht zou de moham medaanse leiders verontrusten. Naar verluidt zouden de Europese onder handelaars er voor gewaarschuwd hebben, dat alle Europeanen uit Al gerië zullen vertrekken na hun hui zen en alle grote fabriekscomplexen te hebben opgeblazen, als de ge vraagde waarborgen niet spoedig ge- Veel gezinnen terug naar ondanks evakuaties Anderen wachten ontwikkeling af BIAK, 3-6. Hoewel een nauwkeu rig overzicht nog ontbreekt, z\jn vol gens de op Biak beschikbare gege vens dit weekeinde ongeveer twee honderd vrouwen ën kinderen per vliegtuig uit Nieuw-Guinea naar Ne derland vertrokken. De evacuatie zal deze week wor den voortgezet maar gebleken is dat een belangrijk aantal vrouwen en kinderen dat aanvankelijk op de vertreklijsten stond ingeschreven, in afwachting van de verdere ontwik kelingen voorlopig in Nieuw-Guinea blijft. Een voorlopige maatregel tot opschorting van 'het Europees verlof van gouvernementsambtenaren, die getroffen was met het oog op de evacuatie, zal, naar vernomen wordt waarschijnlijk in de loop van deze week worden opgeheven. Overigens doet zich het opmerkelijke feit voor dat vrijwel ieder uit Nederland op Biak aankomend vliegtuig gezinnen in Nieuw-Guinea terug brengt waar van het Europees verlof verstreken Nieuw-Guinea ren uit gebieden waar landingen van Indonesische parachutisten zijn uit gevoerd, geëvacueerd. Ook ongeveer 800 gezinsleden van Papoea's zijn per schip op Biak aangekomen. De aankomst van de evacuerende vrouwen en kinderen is een van de weinige uiterlijke aanduidingen van spanning die men op deze plaats al9 gevolg van de Indonesische para chutistenlandingen van de afgelopen weken zou kunnen verwachten. Te gen de achtergrond van de militaire maatregelen en de door het burger lijk bestuur genomen voorzorgsmaat regelen gaat het dagelijkse leven vrijwel normaal door en enige pa niekstemming jegens oorlogsgevaar is niet merkbaar. Prins Bernhard sprak met Kennedy over Nieuw-Guinea Indruk van „evacuatie-centrum" Het gevolg is dat op Biak - waar zich het enige internationale vlieg veld van Nieuw-Guinea bevindt - de op evacuatie wachtende vrouwen en kinderen en de aankomende ge zinnen de ontvangstcapaciteit soms overtreffen en de indruk ontstaat van een „evacuatiecentrum'. Overi gens zijn niet alleen vrouwen en kinderen van Nederlandse ambtena- Beroep van Jouhaud verworpen PARIJS, 4-6. Het nieuwe ingestel de Franse hoge militaire gerechtshof heeft het verzoek van de verdedigers van ex-generaal Edmond Jouhaud, om een nieuw proces voor hun cliënt verworpen. Jouhaud is door het vorige mili taire hooggerechtshof, dat werd ont bonden nadat het ex-generaal Salan tot levenslang had veroordeeld, ter dood veroordeeld. Jouhaud was de tweede man in de leiding van het geheime leger. geven worden. Maandagavond heeft de O.A.S. weer via een clandestiene radio-uitzending laten weten dat zij maandag om middernacht haar vrij heid van handelen zal hernemen. Zij liet er echter op volgen dat „alles nog niet afgelopen is" en dat zij haar actie voor onderhandelingen tussen beide partijen zal voortzetten. Meer dan 20.000 gevangenen in Oost-Duitsland WEST-BERLIJN. Het aantal poli- tieke gevangenen in de door de Sow jets bezette zóne van Duitsland is sinds de oprichting van de Ber- lijnse muur op 13 augustus 1961 meer dan verdubbeld; hun aantal bedraagt thans 20.000. Dat deze ver hoogde golf van arrestaties geen vooi-bij gaande maatregel is, doch veel meer duidt op planmatige actie op lange termijn, bewijst onder an dere het feit, dat er in het gebied Königswüsterhausen-Wildau een ge vangenis wordt gebouwd, die plaats biedt aan maar liefst 14.000 perso nen. Tegelijkertijd werkt men aan een regeringsplan, waardoor gevan genen, veel meer dan vroeger het geval was, kunnen worden gedwon gen binnen 't kader van de sowjet- zonale economie arbeid te verrich ten. Er ontstaat zodoende een reser voir van zeer goedkope arbeids krachten, die voor het opvullen van de door wegtrekkende mensen ont stane leemten móeten dienen. Van de ongeveer 200.000 personen, die sinds 1945 in de Oostzóne op politie ke gronden werden veroordeeld, be vinden zich er momenteel nog 14.000 in hechtenis, 55.000 voormalige ge vangenen aan wie het gelukte het IJzeren Gordijn te passeren, wonen thans in de Bondsrepubliek. De 52-jarige Vera Briihne en de 48-jarige Johann Ferbach zijn door het gerecht in Miinchen tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Zij zijn schuldig bevonden aan de moord op de arts Otlo Praun en diens huishoud ster. - Foto: na de uitspraak brak Vera Briihne rechtsin tranen uit. Links Johann Ferbach. Studenten-relletjes in Lissabon LISSABON, 4-6. Verschillende studenten zijn maandag gewond ge raakt, toen de politie een aantal van hen met gummiknuppels verspreid de in de buurt van de universiteit van Lissabon. Ook een hoogleraar, die de stu denten vroeg zich te verspreiden, werd hierbij gewond. De studenten waren voor het uni versiteitsgebouw bijeengekomen om de autoriteiten de vrijlating te vra gen van een student, die kortgele den gearresteerd is in verband met onrust In dé universiteit. Bijeenkomsten van studenten zijn kortgeleden onwettig verklaard door het Portugese ministerie van onder wijs. Drie doelen en vijf ernstig gewonden WASHINGTON, 4-6. Prins Bern hard heeft maandag een uur lang geconfereerd, met president Kenne dy. Na afloop van het overleg zei de prins dat hü de gelegenheid had ge had om de kwestie van de toekomst van westelijk Nieuw-Guinea aan te snijden. Hij had tegen president Kennedy gezegd, dat Nederland bereid is de onderhandelingen met Indonesië te hervatten op basis van het plan- Bunker. De prins zei te hopen dat Indonesië akkoord gaat met hervat ting van de onderhandelingen. Hij deelde voorts mee dat hij niet had gesproken over de problemen rond de gemeenschappelijke markt. Zoals bekend, heeft de prins een rondreis gemaakt langs de Ameri kaanse bases in Alaska en de lucht- maohtacademie van Colorado Springs bezocht. In mei zijn volgens welingelichte kringen in Algiers ruim 43.000 per sonen uit Algerië naar het moeder land vertrokken. In april was dit aantal ruim 19.000. In het Engels heet dat kort en zakelijk Just Merriemaar in het Duits gaat het wat romantische en grondiger al betekent het het .elfde: „Laat ons maar rustig gaan, pas getrouwd DEN HAAG, 4-6. Maandagmorgen omstreeks drie uur is in Steimbke in Duitsland een Duitse partikuliere au to, waarvan de bestuurder onder in vloed van sterke drank verkeerde, zijdelings op een kolonne Nederland se militairen gereden. Hierbij wer den drie militairen gedood, vijf min of meer ernstig gewond, en een tien tal militairen liep lichtere verwon dingen op. De militairen behoren tot de 104e compagnie commandotroepen. Dode lijk getroffen werden de dienstplich tig vaandrig J. van Wolfswinkel, 20 jaar, ongehuwd en woonachtig in Schiedam, de dienstplichtg sergeant- titular A. van Eijk, 20 jaar, gehuwd, en woonachtig in Rotterdam en de dienstplichtig soldaat der eerste klas se B. H. A. Smulders, 20 jaar, onge huwd en woonachtig in Tilburg. De zwaargewonde militairen wer den in het ziekenhuis in Nienburg opgenomen en onmiddellijk geope reerd. De familieleden van de min of meer ernstig gewonden zijn ge waarschuwd. Het ongeluk gebeurde op de autoweg 214 nabij Nienburg in Nedersaksen. De Nederlandse ko lonne was sedert vier dagen op weg Indonesische para's doden Papoea-gids HOLLANDIA, 4-6. In dc omgeving van Fak-Fak hebben Indonesische parachutisten het eerste slachtoffer gemaakt onder de Papoea-bevolking. Volgens een maandag te Hollandia uitgegeven communiqué is een Pa poea meegevoerd door een groep In donesische parachutisten en dooreen Nederlandse militaire patrouille die de achtervolging had ingezet, dood teruggevonden. Vastgesteld werd dat hij door de Indonesiërs is vermoord. Naar de verslaggever van het A. N.P. nader vernam was de vermoor de Papoea opgetreden als gids van Nederlandse militairen bij hun actie tegen de parachutisten. Hij zou door de Indonesiërs zijn verrast toen hij hen observeerde en werd gedood door twee kogels uit een automatisch wapen. De gebruikte munitie toont aan, dat de moord alleen kan zijn bedreven door Indonesische para chutisten. Door deze daad is de vraag gere zen, of de parachutisten van taktick veranderd zijn en, in plaats van te rekenen op steun van de autochtone bevolking, overgaan tot oen guerilln- oorlog en onrust willen zaaien. naar 'het oefenterrein Bergen-Höhne. De Duitse politie en de koninklijke marechaussee stellen een onderzoek in naar de toe,dracht van het onge val. „Bevrijdingsfront" in Spanje MADRID, 4-6. De Spaanse politie treedt sinds enkele dagen in heel Spanje op tegen de oppositiebewe ging „Volksfront voor de bevrijding" geheten. Er zouden al eén honderd tal arrestaties zijn verricht. Het front, dat in 1958 in het geheim in het leven werd geroepen, is een links-socialistische beweging. Vele katholieken zouden er lid van zijn. Op 22 mei publiceerde dit front een manifest, waarin het de vorming van een democratische regering eiste Marcherende ex-hartpatiënten TEL AV1V, 4-6. Een twintigtal mensen van tussen de vijftig en zestig jaar oud, die aan slagader-trombose hebben ge leden, en genezen zijn door een nieuwe behandeling vol gens voorschrift van een Isra ëlische arts, hebben onlangs deelgenomen aan een mars van 25 km. van Tel Aviv naar Natanio om den volke te to nen hoe goed zij zich gevoel den. Het waren allen patiënten van dr. I. Gutheiner, medisch adviseur van het Israëlische Olympisch team in Rome, die zijn hartpatiënten precies het zelfde dieet voorschreef als de sportlieden. De dokter ver klaarde er van overtuigd te zijn dat versterking van het lichaam hartaanvallen doet voorkomen. Een krachtig li chaam, aldus is zijn redene ring, betekent een minder zware belasting voor het hart. Chemische fahriek liep schade op ROTTERDAM, 4-6. Een spectacu laire, fel uitslaande brand, die be gonnen is in de verf- en vernisfa- briek van Ludwig, Leven en Sorma- ni aan de Keilehaven in Rotterdam, heeft maandagavond een groot deel van 't Rotterdamse vrijwillige brand weerkorps druk bezig gehouden. Tegen half elf ontdekten voorbij gangers brand in de verffabriek. Een brand, die zo snel om zich heen greep, dat enkele minuten nadat de eerste brandwachten ter plaatse wa ren, reeds groot alarm moest worden gemaakt. De opgeslagen verf en olie vormden een gretige vuurhaard en al spoedig moest de brandweer, die met zes en dertig stralen onder an dere gevoed door drie brandblusbo- len van de gemeentelijke haven dienst die uit de Maas het water pompten, zich concentreren op het gevaar voor overslaan van de brand naar de chemische fabriek Rotter dam, die aan do verffabriek grenst. Tegen goed elf uur sloegen de vlam men, aangewakkerd door een felle wind, over. Zij veroorzaakten aan de .Chefaro' een flinke schade, waar van de gevolgen in de loop van dc Elke mode is tweemaal be lachelijk: eenmaal aan haar begin en eenmaal aan haar einde. \tJAT 1EQT VI &ILT Prinses Beatrix op hijenekoinst in Duitsland DEN HAAG, 4-6. H.K.H. Prinses Beatrix heeft van 31 mei tot 3 juni in de jeugdburcht „Gutenfels" in Kaub aan de Rijn een bijeenkomst bijgewoond, waar jongeren van acht tien Europese landen elkaar hebben ontmoet. Besloten werd tot de op richting van een Europese werk groep met een secretariaat, dat ge vestigd zal zijn in Amsterdam. Deze werkgroep zal trachten wegen te vinden waarlangs Europese jonge ren zelf kunnen werken aan de uit voering van die concrete taken, die zij zich stellen. Voor dit initiatief zal men trachten belangstelling te wek ken en contacten te leggen in zo breed mogelijke kring. nacht nog niet waren te overzien. Vast staat dat het hele dak van de fabriek wegbrandde en de fabriek zelf aanzienlijke waterschade opliep. Het laboratorium van de Chefaro' is vermoedelijk intact gebleven. De verffabriek brandde geheel uit. Verwachting tot woensdagavond; Noordoostelijke wind Droog weer met zonnige perioden; overwegend matige noordoostelijke wind; iets hogere temperaturen. 6 juni. Zon op 4.23, onder 20.54. Maan op 8.11, onder 7 juni. Zon op 4.22, onder 20.55. Maan op 9.14, onder 0.04. Eerste kwartier: 10 juni te 7.22. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 6 juni 5.54 v.m. 17.58 n.m. 7 juni 6.33 v.m. 18.37 n.m. BROUWERSHAVEN 6 juni 5.18 v.m. 17,43 n.m. 7 juni 6.00 v.m. 18.26 n.m. Doodtij; 12 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-6. Het K.N.M.I. deelt mede; Een groot hogedrukgebied strekt zich nu over geheel west-Eu ropa uit, van Spanje tot noord-Noor- wegen. De hoogste barometerstanden komen voor boven de Noordzee en boven Scandinavië, waar de lucht druk in de afgelopen vier en twintig uur sterk gestegen is. Deze ligging van het hogedrukgebied brengt me de dat de wind nog steeds in de noordhoek bliift, zodat nog voortdu rend koude lucht wordt aangevoerd. De vochtigheidsgraad van deze lucht is zodanig dat er zich, vooral in het oosten van het land, overdag vrij veel stapelwolken in ontwikkelen. Een zwak front, dat over Zweden naar het zuiden beweegt, kan mor gen dicht bij ons land komen. De wind zal daarbij meer noordoostelijk worden. In het karakter van het weer komt met dit alles niet veel verandering. Nachtelijke vliegoefeningen DEN HAAG, 4-6. Deze week zal van 5 tot 8 juni een internationale luchtverdedigingsoefening gehouden worden boven een deel van West- Europa, waarbij ook Nederland be trokken is. Hierbij kunnen zich des avonds en ook na middernacht vluch ten voordoen. Ook kunnen zich op een der dagen boven Nederland laag vliegactiviteiten voordoen van 1.000 tot 2.000 voet boven de oppervlakte, tussen vijf uur voormiddag en acht tien uur namiddag. TWEEDE KAMER De wijziging van de Huurwet DEN HAAG, 4-6. Naar vernomen wordt zal de Tweede Kamer don derdag a.s., des middags om één uur een begin maken met de behande ling van het wetsontwerp tot wijzi ging van de huurwet. Donderdag avond vergadert de Kamer even eens. Het debat zal dinsdag 12 juni des middags om één uur worden voort gezet. Bijna 1400 mensen zijn vorig jaar uit de Verenigde Staten, 221 uit Ca nada en 480 uit Engeland naar Is raël gekomen om zich daar te ves tigen, aldus is officieel meegedeeld. ENGELAND „EUROPEES LAND" MacMillan en De Gaulle spraken over de E.E.G. PARIjé, 4-6. De argwaan van de Fransen, dat Engeland dc gemeen schappelijke markt wil binnendrin gen als speerpunt voor verdere Ame rikaanse penetratie of als een sluwe tegenstrever van een werkelijke Eu ropese politieke unie, is door 't over leg tussen Macmillan en De Gaulle voor een groot deel weggenomen. De Gaulle zou na afloop van het overleg bijzonder in zijn schik zijn geweest en onder meer gezegd heb ben, dat „alles verloopt alsof Enge land werkelijk een Europees land wordt". De opvatting, dat Engeland een eiland is, schijnt te verdwijnen, zo zou de generaal verklaard heb ben. In kringen rond De Gaulle wei'd vernomen, dat Macmillan de gene i-aal de verzekering had gegeven, dat de Franse politiek om zelf een kern macht op te bouwen niet op verzet stuit in Britse ï'egeringskringen. Macmillan zou De Gaulle ook de verzekering hebben gegeven, dat de Britse regering volstrekt niet meent dat de Franse regering onder De aGulle streeft naar vorming van een derde macht in Eui-opa los van het westelijke bondgenootschap.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1