DE ZIERIKZEESCHE COURANT stort neer bij Parijs' vliegveldBoeing 707 van de „Air France' Contracten voor bouw Oosterscheldebrug te Middelburg ondertekend Minister-president De Quay zendt antwoord aan Oe Tliant Evacué's uit Nieuw-Guinea per vliegtuig in Nederland aangekomen Hoogwaterstanden Slechte voedselsituatie in grote delen van de wereld ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 4 JUNI 1962 118e jaargang No. 19185 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. Raadsverkiezingen op Schouwen-Diiiveland (pag. 4) Honderd een en dertig inzittenden kwamen om PARIJS, 3-6. - Een Boeing 707 van de „Air France", die op weg was naar Atlanta in de Amerikaanse staat Georgia, is zondag bü de start op het vliegveld Orly by Parijs neer gestort en in brand gevlogen. 131 in. zittenden, 122 passagiers - allen Amerikanen - acht bemanningsleden en een functionaris van de „Air France" kwamen om het leven. De twee stewardessen, mej. Gilles en mej. Authie, brachten het er le vend af. Zij zaten achter in het toe stel en werden er uitgeworpen toen het de grond raakte. Beide meisjes zijn slechts licht gewond. Ooggetuigen, die op het dak van een der gebouwen op het vliegveld stonden, verklaarden dat de Boeing maar een hoogte van dertig meteri had toen hij neerstortte. Ziekenwa gens en brandweerauto's waren er spoedig op de plaats van de ramp. Overal in het rond liggen wrakstuk ken. In tuin by startbaan In tegenstelling tot eerdere be richten is het toestel niet op een huls terecht gekomen, maar in een tuin aan het einde van de startbaan. Het huis, dat daar staat, werd niet geraakt. De inwoners zijn dan ook ongedeerd. De Boeing was gecharterd door de „Atlanta Art Association". De twee de penningmeester van deze vereni ging, N. A. O'shea, deelde zondag in Atlanta mee, dat ruim honderd le den van de vereniging, die 'n maand De N.V. Prov. Zeeuwse Brug Mij. opgericht MIDDELBURG, 2-6. De voorbe reidingen voor de bouw van de ge projecteerde brug over de Ooster- schelde zullen geruime tijd vergen; zo hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland medegedeeld In een commu niqué, waarin nadere bijzonderheden over het project worden bekendge maakt. Naar het zich laat aanzien zal de eerste peilerput in de bedding van de Oosterschelde kunnen worden ge maakt omstreeks juni 1963. De op levering van het werk is bij de over eenkomst met de bouwers bepaald op 31 december 1965. Overeengeko men is, dat bij vroegere oplevering een premie zal worden toegekend, terwijl bij latere oplevering een boete zal zijn verschuldigd. Voor de bouw wordt gebruik gemaakt van de veerhaven bij Kats op Noord-Beve land. Door bemiddeling van Pierson, Heldring en Pierson te Amsterdam, in samenwerking met de Amster damse Bank en de Rotterdamse Bank, zijn onderhandse leningen voor de financiering voor de bouw van de brug ondergebracht bij ruim veertig institutionele beleggers. Inmiddels vond de ondertekening plaats van deze voor Zeeland zo be langrijke overeenkomst door de heer Commissaris der Koningin en de heer F. van Hattum, directeur van Van Hattum en Blankevoort N.V. Voor de Amsterdamse Ballast Mij. tekenden de heren ir. Vooijs en ir. Schermer. De P.Z.B.M. Op dezelfde dag is voor notaris Van den Briel te Middelburg de akte van oprichting van de N.V. Provin ciale Zeeuwse Brug Mij. (P.Z.B.M.) verleden. De raad der gemeente Middelburg heeft op 28 mei 1962 besloten deel te nemen met één aandeel in het maat schappelijk kapitaal. Dit raadsbe sluit is door Gedeputeerde Staten op 29 mei 1962 goedgekeurd. Daar de minister van Justitie de verklaring maatschappij worden opgericht, wa van geen bezwaar, als bedoeld in artikel 36e van het Wetboek van Koophandel, heeft verleend, kon de brugmaatschappij worden opgericht, waarbij de provincie is vertegen woordigd door de heer Commissaris der Koningin en de gemeente Mid delburg door burgemeester mr. Drij- ber. Rare taal iu advertenties DEN HAAG, 2-6. Het Verbond van Nederlandse Werkgevers heeft zich geërgerd aan het ties. Het is een verontrustend verschijnsel, zo schrijft het verbond in zijn orgaan, „De Nederlandse Industrie", dat de zorgvuldigheid, waarmee de Nederlandse taal wordt ge hanteerd in toenemende mate wordt verontachtzaamd, zowel in het gesproken als het ge schreven woord. Het bedrijfs leven gaat volgens het ver bond in deze niet vrij uit: het taalgebruik in de advertenties kan in sommige gevallen de toets der kritiek bepaald niet doorstaan. Men behoeft geen taaipuritein te zijn, zo zegt het verbond, om zich dikwijls te ergeren aan het feit, dat er tekstschrijvers van adverten ties zijn, die de woordenschat van onze taal blijkbaar zo on toereikend achten, dat zij her haaldelijk hun toevlucht me nen te moeten nemen tot vreemde woorden, die - wan neer men althans zijn taal kent - door gelijkwaardige Nederlandse woorden hadden kunnen worden vervangen. Drama aan Berlijnse sectorgrens BERLIJN, 1-6. De Oostduitse po litie heeft vrijdagavond op een West- berlijns meisje gevuurd. Het 16-ja- rige meisje werd zwaar gewond. Zij liep met een vriendin langs de grens tussen de Amerikaanse sector en Oost-Berlijn. Oostduitse politie mannen zouden de meisjes naar de oostzöne gelokt hebben. Eén meisje werd gegrepen, het andere vluchtte terug naar West-Berlijn. Daarop opende de Oostduitse politie het Laffe overval op bejaarde vrouw AMSTERDAM, 3-6. Dc 86-jarige alleenwonende weduwe R. Waringa- Steenstra is zaterdagochtend in haar woning aan de Bcntinckstraat in Amsterdam door een onbekende man overvallen. De man. die het kenne lijk op haar spaarcentjes had voor zien. sloeg de vrouw hard in het ge zicht en ook op haar hoofd. De po litie heeft later op de dag do bijna 33-jarige bovenbuurman van dc we duwe, de fabrieksarbeider B. L., on der verdenking van poging tot dood slag of zware mishandeling aange houden. Hij heeft een bekentenis af gelegd. Zijn motief is nog duister. Concertgebouworkest in Wenen WENEN, 3-6. De leden van het Concertgebouworkest die zondag morgen met een chartervliegtuig van de K.L.M. van Schiphol waren vertrokken zijn in Wenen aangeko men. Militair verdwenen ALKMAAR, 2-6. Sinds 16 april is de twintigjarige dienstplichtig mili tair M. H. uit Oterleek verdwenen. De jongeman, die behoorde tot het 17e bataljon infanterie, zou eind april met de „Zuiderkruis" naar Nieuw Guinea vertrekken. Van zijn inschepingsverlof heeft hij echter gebruik gemaakt om te verdwijnen. De marechaussee is met zijn op sporing belast. Prinses Irene lid van Johanniter Orde UTRECHT, 2-6. Tijdens de zater- dag in Utrecht gehouden jaarverga dering van de damesafdeling van dc Johanniter Orde in Nederland is prinses Irene toegetreden als ge woon lid. Anders dan prinses Bea trix. die drie jaar geleden door prins P»ernhard tot erecommandeur van de orde werd geïnstalleerd, Is prin ses Irene toegetreden als werkend lid. in Europa hadden rond gereisd, zon dag naar Atlanta zouden terug ke ren. De reis was georganiseerd door een commissie van dames uit de vereniging. Het gezelschap, waartoe ook kinderen behoorden, was op 9 mei naar Parijs vertrokken. Nederland wil «een vijandelijke daden Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Zij, die teveel hart hebben worden vaak het slachtoffer van hen, die niet genoeg hart hebben. DEN HAAG. 2-6. Minister-presi dent De Quay heeft secretaris-gene raal Oe Thant der V.N. het antwoord laten overhandigen op het beroep, dat Oe Thant dinsdag heeft gedaan op Nederland en Indonesië om een eind te maken aan de vijandelijkhe den in Nederlands Nfcuw-Guinea. Zoals gemeld heeft het hoofd der Nederlandse afvaardiging bij de V.N. mr. Schürmann dit antwoord vrij dagavond overhandigd. Het antwoord van premier De Quay luidt: „Dc Nederlandse regering deelt volledig uw wens, dat alle vijande lijkheden onmiddellijk dienen te worden Gestaakt. Wij van onze kant hebben geen enkele vijandige daad ondernomen: wij hebben slechts ge bruik gemaakt van ons recht tot rechtmatige zelfverdediging, in over eenstemming met artikel 51 van hel Handvest der Verenigde Naties". (Artikel 51 van het Handvest luidt: „Het Handvest doet niets af aan het recht van individuele of collectieve zelfverdediging bij een gewapende aanval tegen een lid van de Verenig de Naties, zolang de Veiligheidsraad niet de maatregelen heeft genomen die nodig ziin ter handhaving van de internationale vrede en veiligheid. De maatregelen die door leden zijn genomen op grond van dit recht van zelfverdediging, dienen dadelijk aan de Veiligheidsraad te worden ge meld en zullen niets afdoen aan de bevoegdheid van de Veiligheidsraad om in overeenstemming met het Handvest de maatregelen te nemen die hij noodzakelijk oordeelt voor handhaving of herstel van de inter nationale vrede en veiligheid"). Verwachting tot dinsdagavond: Zonneschijn Droog weer met zonnige perioden; zwakke tot matige noordoostelijke wind; iets hogere temperaturen. 5 juni. Zon op 4.23. onder 20.53. Maan op. 7.11, onder 23.26. Eerste kwartier: 10 juni te 7.22. Alles gaat ginds nog zijn normale gang ZIERIKZEE 5 juni 5.16 v.m. 17.23 n.m. Een kaartje van Thailand, waar Amerikaanse mariniers zijn. gearri veerd. Thailand heeft zestien keer de oppervlakte van Nederland. De bevolking telt 25,5 miljoen zielen. De hoofdstad Bangkok telt 1,7 mil- joen inwoners. Prins Bernhard spreekt met Kennedy WASHINGTON, 3-2. In Washing ton is bekend gemaakt, dat prins Bernhard vandaag (maandag 4 juni) op het Witte Huis een bezoek zal brengen aan de president van de Verenigde Staten, Kennedy. Zoals bekend, verblijft de prins enige tijd in Washington waar hij ■de gast is van de Nederlandse am bassadeur aldaar, dr. J. H. van Roij- en. De prins vertrok op 25 mei van het vliegveld Soesterberg naar Pa rijs vanwaar hij samen met generaal Curtis E. Lemay, chef van de staf van de Amerikaanse luchtmacht een inspectietocht ondernam naar Groen land en Alaska. De prins bezichtigde daar onderdelen van de DEWline (Distant Early Warning), de keten van radarwaarschuwingsposten voor plotselinge aanvallen uit de lucht. SCHIPHOL, 2-6. Zaterdagmiddag zün met het K.L.M.-vliegtuig uit Bi- ak weer enige evacué's uit Nieuw- Guinea naar Nederland terug ge keerd. De groep bestond uit zeven vrouwen, die tezamen twintig kinde ren met zich meegenomen hadden. Zij waren afkomstig uit Sorong, Te- minaboean, Manokwari en Hollandia. Met het K.L.M.-toestel waren te vens enige verlofgangers met hun gezinnen naar Nederland gekomen. Tientallen familieleden waren op de Amsterdamse luchthaven aanwezig om de vrouwen en kinderen te be groeten. Een van de evacué's, mevrouw M. A. Witlox-Kappen uit Teminaboean, vertelde dat ze twee weken geleden, nadat Indonesische vliegtuigen bo ven 'haar woonplaats waren waarge nomen, met een landingsvaartuig naar zee gebracht was. om over te stappen op de „Kasimba" van de K.P.M. Met dit schip werden de evacué's uit Teminaboean naar So rong gebracht, waar zich vele ande ren bij hen voegden. De groep werd vervolgens via Manokwari naar Bi- ak gebracht. „Als ik geen kinderen gehad zou hebben, zou ik nooit weg gegaan zijn", zo vertelde mevrouw Witlox. Zonder uitzondering verklaarden de evacué's dat hun gehaaste vertrek zonder enige paniek was verlopen. „Overal was het kalm en rustig" zo zei men. „Alles gaat zijn normale gang". De inheemse middenstand Slechts de inheemse middenstand zou volgens sommige evacué's met moeilijkheden te kampen hebben, vooral omdat het nagenoeg onmoge lijk zou zijn assurantiedekkingen te verkrijgen. De heer E. Belinfante, hoofdaccountant van het gouverne- Sociale uitkeringen en de compensatie voor de huurverhoging DEN HAAG, 2-6. In verband met de behandeling van het ontwerp- huurwet in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, dr. G. M. J. Veldkamp, mede namens zijn betroken ambtgenoten, aan de voorzitter dier Kamer mede gedeeld, dat de regering, na inge wonnen advies van de Stichting van de Arbeid, de volgende maatregelen zal bevorderen met betrekking tot de compensatie van de gevolgen van de voorgenomen huurverhoging voor de sociale uitkeringen: a. verhoging van de kinderbijslagen met één cent per dag voor het eerste tot en met het derde kind en met twee cent per dag voor vierde en volgende kinderen; b. verhoging van dc A.O.W.-pen- siocnen voor gehuwden en dc A. W.W.-pensioenen voor weduwen met kinderen met f 84,per jaar; verhoging van de A.O.W.-pensi- oencn voor ongehuwden en de A. W.W.-pcnsiocnen voor weduwen zonder kinderen met f 78,per jaar; c. verhoging van dc ongcvals- en invaliditcitsrcntcn en dc daarop verleende toeslagen met 7 Vi "/o; d. verhoging van dc lonen en uit keringen ingevolge dc comple mentaire sociale voorzieningen ment in Hollandia, die hier een half jaar verlof met zijn gezin komt door brengen, vertelde dat een functiona ris van de afdeling economische za ken uit Nieuw-Guinea reeds in Ne derland is om besprekingen over dit probleem te voeren. De heer Belin fante, die reeds zeven jaar op Nieuw Guinea werkt, zei dat hij na zijn verlof stellig weer terug zal gaan, ook als het gebied eventueel onder toezicht van de V.N. geplaatst zou zijn. „Onder de Indonesiërs zou ik echter nooit willen werken", zo zei de heer Belinfante, hij was er van overtuigd dat de Nederlandse mili tairen op Nieuw-Guinea de zaak volkomen in handen hebben". Jongen viel uit toren van dertig meter hoogte BOLSWARD, 3-6. De 12-jarige Gerrit van der Meulen uit Bolsward is zaterdagmiddag uit één van de zich op dertig meter hoogte bevin dende galmgaten van de Martinie- kerk in Bolsward gevallen. De jon gen werd zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde na afloop van het nationale orgelconcours dat in Bolsward is gehouden. Terwijl de koster bezig was met het opruimen van de stoelen, klommen een paar jongens in de toren. Gerrit, die in het weeshuis in Bolsward woont, is waarschijnlijk duizelig geworden toen hij uit het galmgat van de toren leunde. Zijn val werd gelukkig hal verwege gestuit door het dak van de kerk. Kermend bleef hij in de goot van het gebouw liggen. De ladder uit de kerk was tekort om hem te bereiken. De brandweer bevrijdde hem tenslotte uit zijn benarde po sitie. Gerrit werd overgebracht naar het ziekenhuis „Sint Anthmny" in Sneek, waar hij in de loop van zon dag bij kennis kwam. Zijn toestand is zorgwekkend. met f 2,25 per week, behoudens de uitkeringen, welke in een per centage van het vroegere inko men z(jn uitgedrukt, in welke ge vallen een aan f 2,25 evenredig percentage worden gegeven; e. verhoging van de toeslag op de uitkeringen op grond van de Wet Buitengewoon Pensioen 1940-1945 en de Wet Buitengewoon Pen sioen Zeelieden-oorlogsslachtof fers 1947 met 3 „Helemaal vergeten" LEICESTER, 30-5. In Leices- ter stapte iemand een bank binnen met twee tassen vol bankbiljetten ter gezamenlij ke waarde van 11.000 pond sterling. De biljetten waren evenwel een dag tevoren on geldig geworden. De bezitter van de eigenlijk waardeloze biljetten verklaarde, dat hij helemaal vergeten was, dat hij het geld nog had. Hij ont dekte het pas weer toen hij dezer dagen ging verhuizen. De b ankdirectie streek, de hand over het hart en wissel de het oude geld in. BROUWERSHAVEN 5 juni 4.38 v.m. 17.04 n.m. Springtij: 4 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-6. Het K.N.M.l. deelt mede: Gedurende het weekeinde heeft een hogedrukgebied, dat vorige week ten westen van Schotland lag, zich naar de Noordzee verplaatst. Tengevolge hiervan nam de wind af en kwam tijdens heldere nachten nachtvorst voor. De temperaturen kwamen overdag nog niet boven de 15 graden. Maandagmorgen drong iets vochtiger lucht van de Noord zee ons land binnen, hetgeen ge paard ging met uitgebreide wolken velden. Verder op de Noordzee ko men echter weer opklaringen voor, zodat morgen zonnige perioden kun nen worden verwacht. Het ehoge- drukgebied zal in de komende 24 uur een belangrijke uitbreiding over Scandinavië ondergaan, waardoor de wind meer noordoostelijk zal worden. Een langzame stijging van tempe ratuur lijkt in de komende dagen waarschijnlijk. De kans op regen is de eerste paar dagen zeer gering. De Verenigde Staten hebben maandagmorgen om 10.46 uur Ne derlandse tijd een poging gedaan een kernproef op grote hoogte te nemen. De Thor-raket, die de kern lading vervoerde, is echter ander halve minuut voordat de ontploffing moest plaats vinden, vernietigd. Een werknemer van de dieren tuin te Bangkok heeft een olifant gestolen en aan een „buitenlander verkocht". De politie poogt de oli fant op te sporen, maar zij vreest dat deze reeds met een schip is ver voerd. Ook de dief is spoorloos. In de periode van 28 mei tot en met 2 juni werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren (V.E.C.E.) uitbetaald f 1,46 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eie ren werd 2 cent per stuk minder uitbetaald. VERENIGING VAN INTERNATIONALE RECHTSORDE Kans op snelle verbetering nihil LEEUWARDEN, 1-6. De Vereni ging voor Internationale Rechtsorde, de Nederlandse afdeling van de We reldfederatie van verenigingen voor dc Verenigde Naties, heeft in het Provinciehuis te Leeuwarden een conferentie gehouden, waarop prof. dr. A. Vondeling, oud-minister van Landbouw en Visserij en lid van de Tweede Kamer, en drs. J. Meyer, chef directie internationale organisa ties van het ministerie van Buiten landse Zaken, hebben gesproken. Dc conferentie stond onder leiding van prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. Prof. Vondeling constateerde, dat de voedselsituatie in een groot deel van de ivereld slecht is, zowel wat de beschikbare hoeveelheid, als de aard van het voedsel betreft en dat de vooruitzichten op spoedige verbe tering niet gunstig zijn. Volgens ge- geverts van de F.A.O. is 10 tot 15 procent van de wereldbevolking on dervoed en 25 30 procent slecht gevoed. Veel honger Dit betekent dat 300 500 miljoen mensen honger lijden, omdat hun dagelijkse energievoorziening te klein is en dat een miljard mensen slecht gevoed is door de onevenwichtige samenstelling van het dagelijkse menu. voornamelijk door een tekort aan diexdijke eiwitten. Het voedsel tekort demonstreert zich het sterkst in de Aziatische en Afxdkaanse lan den. De kans op een oplossing van dit wereldvoedselpi-obleem binnen af zienbare tijd is vrijwel nihil. Er wox*dt namelijk juist in de onderont wikkelde landen een enorme bevol kingsaanwas verwacht. De bevolking zal - zo luidt de voorspelling - in het jaar 2000 meer dan verdubbeld zijn. Dat betekent, dat tegen die tijd de voedsclproduktie in het Veri-c Oosten verviervoudigd zou moeten zijn om een i-edelijk voedingspeil te bei'eiken. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1