III III II II III II lil III 111 IIIm EEN FIETS hoor NIETS! «tkuntuzuN! Zierikzeese zwemvereniging organiseert tweetal manifestaties Dr. N. de Bruin - „Jungle Pimpernel" geeft visie op Nieuw-Guinea ONZE PUZZEL-RUBRIEK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRUDAG I JUNI 1962 NO. 191M „DE ZEEPAARDJES" IN ACTIE School wedstrijden en prestatietocht in Nieuwe Haven waar blijven de ouderen? ZIERIKZEE, 30-5. De bestuursleden van de vorig jaar opgerichte zwem vereniging „De Zeepaardjes" - een toepasselijke naam, want zeepaardjes komen voor in de Oosterschelde - hebben het stevig in hun hoofd gezet 1962 te maken tot een zwemjaar bij uitstek. Men wil de bevolking meer vertrouwd gaan maken met de zwemsport en men wil er vooral inhameren, dat veel te weinig mensen zich met deze sport inlaten, nogal vreemd in een omgeving waar water het eerste en het laatste woord heeft. Om de aandacht op zich te vestigen en het zwemseizoen succesvol te maken, heeft het bestuur een tweetal zwcm-manifcstatics op het programma gezet, die respektievelijk zullen plaats vinden op vrijdag 22 juni en zaterdag 30 juni. Over deze zwem-manifestaties straks meer. „De Zeepaardjes" zijn reeds vorig jaar ijverig in galop geweest, om de prille boreling de nodige levens kracht mee te geven en het draven gaat dan - om even de beeldspraak vast te houden - dit jaar nog in ster kere mate door, want het bestuur wil een levenskrachtige zwemvereni ging en kreeg bij dit streven reeds morele en financiële steun van de gemeente, die ook in het algemeen krachtig achter deze nog jonge loot aan de stedelijke verenigingsboom staat. Overigens was 1961 voor „De Zee paardjes" geen gemakkelijk jaar. Koude bij de ijssport kan men nog eens met wanten en mutsen beteu gelen, maar koude bij de zwemsport ligt wat moeilijker. Men moet nu eenmaal gezwembroekt de plomp in, een koude plomp verleden jaar, want de zomer was echt niet je dat. Het bestuur van „De Zeepaardjes" rekent echter voor dit jaar op een redelijke zomer en daarom wil men vooral dit jaar naar buiten treden, om aldus de plaats van de vereni ging in de stedelijke samenleving te verzekeren en verder uit te bouwen. Te weinig volwassenen Eén van de grootste moeilijkheden maar „De Zeepaardjes" staan hierin niet alleen - is het grote gebrek aan volwassen leden. Het ledental schom melt zo rond de vijftig, maar het zijn voornamelijk jeugdigen die zich hebben gemeld en de zwemsport in verenigingsverband beoefenen. Die jeugd is uiteraard van harte welkom, maar er zouden ook ouderen moeten komen. Dat geeft ruggegraat aan een vereniging en vele ouderen hebben het zelf ook echt hard nodig; de zwemsport als zomersport bij uitne mendheid kan hen dc nodige fitheid bijbrengen, om straks weer de lange winter in te gaan. Men staat eenmaal onder de hoede van „De Zeepaardjes" weldra niet meer onthand, want een drietal be stuursleden heeft reeds elders erva ring opgedaan met de zwemtraining, t.w. mw. C. oldermans-Voorspui en de heren ir. J. J. Elzerman en Dijk stra, en gaarne stellen zij hun ken nis in dienst van de leden der zwem vereniging. Bovendien bouwen ge noemde drie bestuursleden verder aan hun kennis, want zij ondergaan een aanvullende praktische en theo retische scholing in het trainingscen trum te Goes. Een tweetal praktische trainingslessen zal te Zierikzee in het zwembad „De Val" worden gegeven. In de winter houdt men zich bezig met indcortraining en was het het vorig jaar - wat dit betreft - nog min of meer improviseren, het vol gend winterseizoen kan dit ook me nens worden. Als gezegd, staat de gemeente pal achter deze aktiviteiten, met name ook door het beschikbaarstellen van het zwembad, waarvoor een lage huur behoeft te worden betaald, en bij het voeren van propaganda, Schoolzwemwedstrijden Teneinde te komen tot een verder gaande popularisering van de zwem sport, organiseert „De Zeepaardjes" in eerste instantie schoolzwemwed strijden en wel op vrijdag 12 juni. Aan deze wedstrijden kan door jon gelui in alle leeftijdsklassen worden deelgenomen, waarbij de volgende rubricering in acht wordt genomen, t.w. leeftijdsklasse van 10-12 jaar, van 12-14 jaar en van 14 jaar en ouder. Alle scholen zijn of worden benaderd, teneinde ook van bovenaf de jeugd een stimulans te geven aan Ingezonden mededeling UJ r Fijn lang weekend, camping boy? 8 voel je nóg vrijer in GENTLER0Y 50 m DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur ds. Bezemer. Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. Assendorp, 7 uur ds. Bezemer. Kerk- werve: 2.30 uur ds. Boer.Serooskerke 10 uur dhr. Malipaard. Burgh: 10 uur ds. Don, 7 uur zangdienst m.m.v. koor „Nu met Hope". Haamstede: 10 uur (H.D.) ds. Boer. Rencsse: 11 uur (H.D.) ds. van Liere. Noord- welle: 9.30 uur ds. van Liere. Elker- zce (Scharcndijke): 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 10 u. ds Oort. Zonncmaire: 10 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 10 uur vicaris Kelling. Dreischor: 11 uur ds. Groenewegen. Ouwerkcrk: 11 uur ds. Assendorp. Nieuwerkcrk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 9.30 en 6 uur ds. Groe newegen; Sirjansland: 10 en 6.30 uur ds. van Vliet. Bruinissc: 10 en 5 uur ds. van der Sar. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemers- ma. Haamstede: 10 en 5 uur ds. Bocrma. Scharcndijke: 10 cn 2.30 uur ds. T. de Jong, Den Haag. Brou wershaven: 10 en 2.30 uur ds. Went- sel. Zonncmaire: 10 cn 2.30 uur ds. Huyser. Nieuwerkcrk: 10 en 5 uur ds. K. Snoep, Maasdijk. Bruinisse: 9 en 3 uur ds. Den Heeten. Gereformeerde Kerken (vrijgem.) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds Keizer. deze wedstrijden deel te nemen. Voor de school met de beste resultaten zal een wisselbeker worden beschikbaar gesteld. Bovendien krijgen de prijs winnaars een diploma. Prestatietocht in Nieuwe Haven Een tweede zwem-manifestatie is vastgesteld op zaterdag 30 juni. Op die datum wordt een prestatietocht verzwommen in de Nieuwe Haven, over het traject Luitje-Keersluis, over respektievelijke afstanden van 500 en 1000 meter. Deze prestatietocht beoogt de deel nemers de gelegenheid te geven te tonen dat zij deze afstanden kunnen zwemmen, waarbij het evenwel niet op de tijden aankomt. Het is een prestatietocht en geen wedstrijd. Beslist noodzakelijk intussen is dat de deelnemers/neemsters zich tevo ren onderwerpen aan een medische sportkeuring, waarover het bestuur van „De Zeepaardjes", alsmede de besturen van de verschillende sport clubs op het eiland, inlichtingen kun nen verschaffen. Met name de prestatietocht heeft een eilandelijk karakter. Elke zwem ster en zwemmer van het eiland kan hieraan meedoen. De organisatie van een en ander geschiedt in nauwe samenwerking met de K.N.Z.B., waarbij onder streept dient te worden dat aan alle veiligheidsvoorschriften zal zijn vol daan ter bescherming van de deel nemers, terwijl ook de vereiste acco- modatie de aandacht krijgt. Wij kunnen slechts de hoop uit spreken, dat het „De Zeepaardjes" zal gelukken met deze twee manifes taties het beoogde doel te bereiken, namelijk de vereniging stevig te fun deren en velen de gelegenheid te schenken zwemmend iets bij te dra gen tot hun levensgeluk, want „er gens" immers is dit de achtergrond van alle sportbeoefening. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Krimpen aan de Lek: J. A. de Bruyn te Ernst; te Rijk (Haarlemmermeer) (toez.): C. J. Amesz te Heinkenszand; te Odijk (toez.): J. Hiensch, kand. te Utrecht. Aangenomen naar Amsterdam als predikant voor bijzondere werk zaamheden „Stichting Hervormde Jeugdhonken"): L. L. Blok te Huis- sen (Betuwe), die bedankte voor Heemstede (wijkgemeente West; naar Midlum: D. Verhoef, vicaris te Kedichem. Bedankt voor Harderwijk (vac. H. K. van Wingerden): J. Kruijt te Lex- mond; voor Bennekom (vac.-C. Vos): J. P. van Roon te Ermelo; voor Vee- nendaal (vac.-Jac. Vermaas): L. Kie vit te Putten. Gereformeerde Kerken Beroepen te Helpman (Gron.): J. Winter te Hutrijp-Hommerts; te Wijckel: A. H. Leij, kand. te Alk maar. President de Gaulle zal vrijdag 8 juni een toespraak tot het Franse volk houden, die door radio en te- lpvisie wordt uitgezonden. Chroesjtsjef heeft woensdag op een bijeenkomst in het Kremlin, die onder meer werd bijgewoond door een delegatie uit Mali, gepleit voor een internationale conferentie om te komen tot hervorming van het we reldhandelssysteem. Protest tegen gevecht tussen leeuw en stier DEN HAAG, 30-5. Naar aanleiding van het persbericht dat er in de arena te Madrid een gevecht wordt gearrangeerd tussen een leeuw en een stier voor het maken van een film heeft de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren een telegram naar Madrid verzonden om tegen dit gevecht te protesteren. „De Nederlandse publieke opinie is hierdoor zeer verontrust, wij ver zoeken u beleefd doch dringend uit hoofde van publieke moraliteit niet toe te staan dat dit wrede en uiter mate zinloze gevecht plaats vindt", aldus dit telegram. Belangrijk is het winnen van tijd Chr. Gercf. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis. Kcrkwerve: 10 en 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Nicuwerkerk: 10 uur godsdienstoefe ning, 3 uur ds. van der Klis. Gereformeerde Gemeenten Haamslcdc: 10 cn 2.30 uur leesdienst. Nicuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Gercf. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 uur ds. Dorresteijn, Ophcusden. 2.30 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Dorresteijn. Rcnessc; 10, 3 cn 7 uur ds. Mallan. Veenendaal. Nieuwerkcrk: Zaterdag 2 juni, des avonds 7 uur ds. T. Dorresteijn, Op- heusden. Zondag: 10 en 2.30 uur leesdienst. Bruinissc: Zaterdag 2 juni, 's avonds 7 uur, ds. Mallan. Oml-Gercformccrde Kerken Bruinissc: 10.30 en 5 uur leesdienst. Leger des Hells Zierikzee: 10 uur heillgingsdiensl, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-kalholiekr Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen op zondag te 7.15 »n 10 uur. Fm dc week Eucharistievieringen Ie 7.15 en 8 uur. Haamstede: Eucharistieviering op zondag Ic 9 uur. ROTTERDAM, 30-5. - Deze week keerde aan boord van de „Noordam" van de Holland-Amerika Lfjn uit de Verenigde Staten naar Nederland terug dr. N. de Bruin, bekend als „Jungle Pimpernel" wegens zyn op treden als bestuursambtenaar in Nieuw-Guinea tydens de Japanse bezetting aldaar. Dr. De Bruin was in New York opgetreden als deskundige by de Ne derlandse delegatie in de commissie van dc Verenigde Naties voor de rapportage over niet-zelfbesturendc landen. Van 17 april tot 17 mei nam hij deel aan de arbeid van de Neder landse vertegenwoordiging, die rap port uitbracht over de vorderingen op het gebied van onderwys en over de sociale en economische ontwikke lingen. Dit jaar kwam voor het eerst ook de politieke ontwikkeling aan de orde. Overigens noemde dr. De Bruin de bijeenkomst vrij saai, omdat de werkelijk interessante onderwerpen feitelijk behandeld worden in twee andere commissies: een speciaal voor de door Portugal beheerde gebieden en een in 1960 ingestelde commissie welke zich met de kolonialisatie be zig houdt. Aan deze Nederlandse delegatie was ook het lid van de Nieuw Gui- nearaad, de heer Jouwe, toegevoegd als adviseur. Hierover toonde dr. de Bruin zich bijzonder enthousiast. Het was de eerste maal dat een Pa poea aan het werk van de Verenigde Naties deelnam en uit de mond van verscheidene vertegenwoordigers van Afrikaanse landen tekende dr. de Bruin de wens op dat meer Papoea's zich in New York vertonen. Een van hen merkte zelfs op: „Ik dacht al tijd dat de Papoea's tot het Indone sische ras behoorden, maar nu heb ik gezien dat het mensen zijn van het negroide ras. Dat is voor mij van betekenis". In het gesprek dat dr. de Bruin bij zijn aankomst in Rotterdam met journalisten had, bepleitte hij dan ook zeer sterk dat een of meer En gels sprekende Papoea's aan de Ne derlandse delegatie bij de Verenigde Naties zullen worden ingedeeld. Ze ker als straks in de politieke com missie van de Verenigde Naties Nieuw Guinea weer ter sprake zal komen. De Papoea's, voor wie de op lossing van het Nieuw Guinea-pro- bleem van levensbelang is, moeten dan de kans krijgen een eigen woordvoerder te hebben. de gulden middenweg, welke politiek Washington thans kennelijk volgt ter zake Nieuw Guinea. „Nederland en bovenal Nieuw Guinea zal er mee gebaat zijn als wij tijd zouden kun nen winnen", zo merkte hij op. Het optreden van V.N.-vertegenwoordi- ger F. Guirma van Opper Volta en de secretaris van de V.N.-delegatie van Dahomei bij de Verenigde Na ties de heer M. L. Zollner die samen een bezoek aan Nieuw Guinea brachten, heeft zijns inziens een gunstig effect gehad. Dr. de Bruin is thans met verlof. Hij zal niet meer naar Nieuw Gui nea terugkeren maar een functie aanvaarden bij de Zuid Pacific com missie, welke zich bezig houdt met sociaal economische en medische problemen in de niet zelfstandige landen van Zuid Oost Azië. Dr. de Bruin is 24 jaar bestuursambtenaar in Nieuw Guinea geweest en zou het volgend jaar gepensioneerd wor den. Hij vertelde nog dat de heer Jouwe in de Ver. Staten achter is gebleven om nog enkele besprekin gen te voeren, mogelijk ook met am bassadeur Bunker. Over goed een week zal hij per vliegtuig naar Ne derland terugkeren. SCHIPHOL. De minister van land bouw en visserij, mr. V. G. M. Ma- rijnen, is voor een oriëntatiebezoek van Schiphol naar Tunesië vertrok ken. BERGUM. Op het kruispunt Qua- trebras in de rijksstraatweg Leeu- warden-Groningen zijn bij een auto botsing elf mensen gewond geraakt. Ingezonden mededeling ELKE DAG - 3 MAANDEN LANG (t/m 30 juni'62) heeft iedereen die een nieuwe fiets koopt, de kans diefiets (plus toebehoren) cadeau te krijgen Optimistisch gestemd Dr. de Bruin toonde zich een op timist. „Indien het plan Luns nu nogmaals in de algemene vergade ring aan de orde zou komen, zou het geloof ik, wel een kans maken, al thans een betere kans dan het vorig jaar" - zo meent hij. Hij toonde zich een absoluut tegenstander van het plan Bunker, „Het is, zo zei hij, evident dat In donesië dat nooit het zelfbeschik kingsrecht van de Papoea's erkend heeft - zo min als van enige andere groep in Indonesië - bij een over dracht op basis van het plan Bun ker, zich binnen het jaar van derge lijke afspraken niets meer zou aan trekken. Overigens meende hij bij zijn Amerikaanse vrienden en kennissen duidelijke bezwaren te hebben kun nen constateren legen de politiek van compromissen en liet zoeken van 01 DIT ZIJN DE WINNAARS VAN DE ZEVENDE WEEK ZATERDAG II MEI De heer G. R. v. d. L»an Sport laan 302, Den Haag MAANDAG 14 MEI Marjan Grisel Dr. Kuijpcrstraat 18, Tiel DINSDAG 15 MEI Paul Nouwen Corn. v. d. Lindestraat 3, Amsterdam WOENSDAG 16 MEI De heer K. Jahnke van Groenenwegenstraat 50, Delft DONDERDAG 17 MEI Mevrouw Bijker Tousaintstraat, Alphen aan de Rijn VRIJDAG 18 MEI Mej. J. C. Limburg 't Gravesandestrait 10 b, Schiedam STAAT U HIER DE VOLGENDE WEEK BIJ? (vraag uw fietienhandclaarinlichtingen) Strandbikini bestaat al tweeduizend jaar Allen die hef hoofd schudden over de strandbikini, hef tweedelig, weinig verhullend kleinood, zullen toch moeten bedenken, dat de bikini - ook al zal de naam anders zijn geweest - toch al stokoud is. Feit toch is dat reeds de dames van Pompeji even begerig waren wat zon te vangen als de mo derne vrouw. Bovenstaande foto levert het beioys. Zij is gemaakt van mo zaïekwerk, dat gevonden is in de uitgegraven ruïnes van Pompeji. Ter vergelijking een moderne bikini, gedragen door een Frangaise anno 1962. Ook deze is, evenals die van 20 eeuwen geleden, van katoen. Om wat meer stof te kunnen leveren heeft de moderne fabrikant er een jasje en een sliort bij gefantaseerd. En nu maar hopen dat de warme zon spoedig komt en blijft! De puzzelrubriek van vorige week verderde nog al wat denkwerk. Des te groter de prestatie van hen, die een goede oplossing inzonden. De eerste prijs gaat naar: de heer P. VAN DE KREEKE, Vertonsweg 8, Haamstede. De tweede prijs is bestemd voor: de heer C. KLIPPEL, Banninklaan 10, Zierikzee De oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. Vondel, 6. raster, 11. reiger, 13. uk, 15. pardon, 18. ee, 20. sla, 21. au, 22. ie, 23. eremiet, 25. laffe, 27. toets, 29. te, 31. ans, 33. ge, 34. roe, 35. atlas, 37. oevers, 40. 1.1., 41. man, 42. po, 43. as, 44. til, 46. da, 47. tergen, 50. erker, 52. ram, 54. l.o., 55. age, 57. no. 58. alibi, 61. stoom, 63. satinet, 65. lm, 66. ai, 67. els, 68. km, 69. wijting, 71. ed, 73. bestek, 75. knevel, 76. tieren. Verticaal; 2. oor, 3. droef, 4. een, 5. li, 6. reëel, 7. ar, 8. tu, 9. ekster, 10. sparta, 12. ger, 14. ransel, 16. au, 17. diamant, 19. liter, 23. eenoog, 24. e.o., 26. fa, 28. tollen, 30. etmaal, 32. se, 33. ges, 35. la, 38. vangst, 39. stroomt, 42. pro, 45. ik, 46. dra ver, 48. elite, 49. e.a., 51. romige, 53. missen, 56. et, 59. ba, 60. enkel, 62. olijke, 64. ems, 66. an, 69. wei, 70. ice, 72. de, 73. be, 74. t.t. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. lichaamsdeel, 4. lokspijs, 6. liefkozing, 8. landbouw werktuig, 10. voorzetsel, 11. europe- aan, 12. dierenverblijf, 13. meisjes naam, 15. speelgoed, 17. in orde, 19. kledingvorm, 21. mannelijk zoogdier, 23. lidwoord. 24. jongensnaam. 26. werktuig. 28. voertuig, 29. graaf- werktuig, 31. seconde, 32. meisjes naam, 33. bovenste deel van een dak, 35. afgelegen, 37. plaats in Overijssel 38. klein plantje, 40. tegen de leer, 41. teleurgesteld, 43. drietal, 45. klein beetje, 47. meisjesnaam, 49. beletsel, 50. vreemde munt, 51. voorzetsel, 53. opening, 54. lager, geringer, 56. openbaar vervoermiddel, 58. insect, 50. larve, 61. menselijk geluid. 03. Ihec (Duits). 65. voorzetsel. 60. slim me, 68. zangstem. 00. watering, 70. dc onbekende (afJt.), 72. rivier in Italië, 73. kledingstuk, 74. eveneens, 75. kleur. Verticaal: 1. uitroep, 2. openbare betrekking, 3. deel van een breuk, 4. vervoeronderneming (afk.), 5. deel van een werktuig, 6. bergweide, 7. geen uitgezonderd. 8. titel, 9. ge kookt, 14. voorzetsel, 16. bekende opera, 18. deel van de hals, 20. half edelsteen, 21. sluis, 22. hennepbraak, 25. ik Lat.). 27. bede, 28. morsen, kledderen, 30. voor, 33. Ned. Televi- sicstichting (afk.), 34. hoender, 36. gemeenschappelijke weide, 38. grap je, 39. bevel, 42. wereldtaal, 44. meis jesnaam, 46. eind (Duits), 48. Euro peaan, 50. titel, 51. deel van een lad der, 52. geheel de jouwe (Fr. afk.), 53. inhoudsmaat. 54. devies, 55. keu kengerei, 50. bloem. 57. boom. 00. geslepen glas, 62. tam, 64. ieder, 67. en omgekeerd (afk.), 71. deel van een Franse ontkenning.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 7