DE ZIERIKZEESCHE COURANT Winst voor de P.v.d.A. en P.S.P. en verlies voor de V.V.D. Nog geen vordering van betekenis inzake kwestie-Berlijn Handel in blanke slavinnen Adolf Eichmann terechtgesteld in gevangenis bij Tel Aviv Arhur Dean over machtsverhouding Oost-West zierikzeesche m nieuwsbode! VRIJDAG 1 JUNI 1962 118e jaargang No. 19184 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. Raadsverkiezingen op Schouwen-Duiveland (pag. 4) NEDERLAND KOOS ZICH GEMEENTERADEN De Zuiderkruisin Nieuw-Guinea Protestants-Christelijke partijen handhaafden zich DEN HAAG, 30-5. De stembus heeft weer gesproken. Nederland koos zich gemeenteraden en de tendens van de jongste Statenverkiezingen heeft zich btf de verkiezingen van woensdag nog sterker doorgezet. Dat betekent winst voor de P.v.d.A. en de P.S.P. en zich doorzettend verlies voor de V.V.D., zulks als de voornaamste kenmerken van de verkiezingsuitslag. Dc K.V.P. wist zijn positie te con solideren gelet op het stemmento- taal. Gelet op het zetelaantal is er zelfs winst voor de K.V.P. Ook de Prot. Christelijke partijen vertoon den ditmaal een vrij grote stabiliteit, waarbij de A.R. iets inkromp en de C.H.U. iets won. S.G.P. en G.P.V. behielden hun positie. Sterk echter was ook ditmaal de winst van de P.S.P. Negen en vijftig gemeenten In onderstaande rubriek - samen gesteld door het A.N.P. - wordt een overzicht gegeven van 59 grote ge meenten, waarbij de verkiezingsuit slagen worden vergeleken met die in 1958 voor de gemeenteraden, in 1959 voor de Tweede Kamer en voor de Prov. Staten dit jaar gehouden. Zetels GR '58 Percentages PS '62 TK '59 GR '58 K.V.P329 (312) 19.1 (18.7) (18.5) (19.1) P.v.d.A629 (556) 37.5 (38.1) (37.8) (33.9) V.V.D199 (269) 11.7 (12.5) (15.9) (17.7) A.R92 (94) 4.1 (4.1) (4.1) (4.2) C.H.U107 (104) 4.3 (4.0) (3.7) (4.2) P.S.P49 (11) 5.4 (4.7) (3.0) (1.9) C.P.N33 (44) 4.8 (4.8) (3.8) (5.7) G.P.V8 (7) 0.6 (0.6) (0.6) (0.6) Prot. Chr. Groep 204 (202) 10.2 (10.1) (9.7) (10.7) Boerenpartij 2 0.1 (0.1) (0.8) Vrije Burgers 1 0.4 (0.9) Nationale Unie 0.0 (0.1) (0.1) Overige partijen 1 (2) 0.7 (0.1) (1.0) (1.0) Totaal 1677 (1621) 100.0 (100.0) (100.0) (100.0) De voorzitter van de P.v.d.A., de heer J. G. Suurhoff, heeft in een voorlopig commentaar op de verkie zingsuitslagen gezegd, dat zijn partij - vergeleken met de raadsverkiezin gen in 1958 - overal en met name in de grote gemeenten, zeer behoorlijke tot goede vooruitgang heeft geboekt. Deze raadsverkiezingen hadden een historische overwinning voor de P.v. d.A. kunnen opleveren wanneer de P.S.P. - zoals hij het noemde - de P.v.d.A. niet tussen de benen had gelopen. Een dergelijke overwinning had een veel duidelijker uitspraak opgeleverd tegen het beleid van het P.S.P. bereikt - aldus de heer Suur- kabinet-de Quay. Het enige wat de hoff - is dat het huidige regerings beleid niet duidelijk kon worden ver oordeeld. De heer M. Bakker, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de C. P.N., verklaarde aan het A.N.P. des gevraagd als zijn voorlopige mening, dat de uitslag buitengewoon gunstig is voor zijn partij. Zeer tevreden met de stgmbusuit- slag was ook de voorzitter van de P.S.P., de heer H. J. Lankhorst, die bijzonder ingenomen was met de winst van zijn partij in de grote steden. Dr. H. W. Tilanus, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de C. H.U., zei wat zijn eigen groepering betreft erg dankbaar en tevreden te zijn. Over de teruggang van de V.V.D. zei prof. mr. P. J. Oud niet ongerust te zijn. „Als er zo'n teruggang is, houdt men de kern over, waarop men kan bouwen", aldus prof. Oud. De V.V.D.-voorzitter meende dat plaatselijke factoren in bepaalde ge meenten een rol spelen. „Maar het Dean Rusk in juni naar Europa WASHINGTON, 31-5. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, heeft donderdag op zyn wekelijkse persconferentie te Wash ington meegedeeld, dat de Russische ambassadeur in de Verenigde Staten, Dobrinin. en hy geen enkele vorde ring van betekenis over de kernpun ten van het Berlijnse vraagstuk heb ben gemaakt. Hy zei echter te ver wachten dat de kwestie verder met de Russische regering zal worden be sproken. Zcals bekend houden Rusk en Do brinin verkennende besprekingen over Berlijn. Rusk zei dat er op het ogenblik geen aanleiding is te denken dat de Russen het Amerikaanse of het Westduitse voorstel voor de samen stelling van een internationaal or- gehele beeld geeft toch wel een al gemene tendens te zien. Dat zagen we bij de Statenverkiezingen. En deze tendens heeft nu doorgewerkt", aldus prof. Oud. De heer dr. L. A. H. Albering, partijsecretaris van de K.V.P., zei het beeld van de K.V.P. voorlopig gunstig te achten. Hij verklaarde zich tevreden, eigenlijk meer dan te vreden. De heer Smallenbroek, lid van de A.R.-Tweede Kamerfractie, meende dat de Prot.Chr. partijen, vergeleken met de Statenverkiezingen, zich ze ker hebben gehandhaafd. De heer Smallenbroek meende dat een ver gelijking met Kamer- en Statenver kiezingen voor de Prot.-Chr. partijen wat moeilijker is, omdat in vele plaatsen de Anti-Revolutionaire Par tij en de Chr. Historische Unie met een gemeenschappelijke lijst zijn uit gekomen. Liefdesbrief van 700 j jaar geleden Tijdens archeologische opgra- 5 vingen in Nowgorod in de 5 Sowjet-Unie heeft men een deel van een liefdesbrief ge- 5 vonden, dat op berkenschors ioas geschreven. In dit gedeel- te van de brief verklaart Ni- kita, een jongeman uit Now- gorod, door middel van een 5 „pistillon d'amour" zijn vriend Ignat) zijn liefde aan zijn be- minde Oéljana. Misschien was de jongeman zo onder de in- druk van dit voor hem o be- 5 langrijke en spannende gebeu ren, dat hij de naam van hel begeerde bruidje verkeerd spelde; de laatste „a" had de verliefde jongeling namelijk verdubbeld. Deze liefdesver klaring van 700 jaar geleden is het 357ste schriftuur op berkenschors, dat in Nowgo rod is gevonden. Deze opname bereikte ons uit Nieuw Guinea: de aan- omst van het m.s. „Zuiderkruis" in Hollandia met aan boord S50 militairen van de Koninklijke Landmacht. De mannen blijven voor een deel in Hollandia; een an der deel gaat verder naar Sorong en Biak. De ontwapeningsconferentie te Genève heeft donderdag haar goed keuring gehecht aan een rapport over de vorderingen van de confe rentie in elf weken tijds. De enige overeenkomst tussen oost en west die in het rapport kon worden op genomen, was de ontwerp-preambu- le over beginselen, doelen en ver plichtingen. De heer Van der Putten uit beschuldigingen AMSTERDAM, 31-5. Do heer F. H. i.'an der Putten uit Bussum heeft be- A*Kond 'gemaakt dat hij 'na zijn ont slag als technisch hoofdambtenaar van het ministerie van defensie van een onbekend gebleven persoon een dossier ontvangen heeft betreffende een sergeant-majoor, die zich in het voormalig Nederlands-Indië zou heb ben schuldig gemaakt aan enkele moorden, rampokpartijen en collabo ratie met de vijand. Deze man zou thans als adjudant dienst doen op het vliegveld Welschap bij Eindho ven. Hij woont in Gemert. 69 mensen zijn woensdagavond bij Kapadwanj in India om het le ven gekomen toen een bus van een brug in een rivier stortte. Kapad wanj ligt ongeveer 100 km. van Ah- medabad in de staat Bombay. De bus maakte een val van 12 meter. Het aantal gewonden bedraagt 18. PARIJS, 31-5. De Franse politic heeft enige leden aangehouden van een belangrijke organisatie, die zich sinds verscheidene jaren bezig hield met de handel in blanke slavinnen tussen Frankrijk en Engeland. Uit het onderzoek is gebleken dat prostituees uit Frankrijk naar Enge land werden gezonden. Daar „trouw den" zij met mannen, die zich daar toe voor een bedrag van tweeduizend tot drieduizend gulden bereid ver klaarden. Daarna konden de vrou wen in Engeland ongestoord hun be roep uitoefenen, zonder het gevaar te lopen te worden uitgewezen. Hun inkomsten bedragen gemiddeld acht honderd tot duizend gulden per dag. Een belangrijk deel hiervan werd naar Parijs overgemaakt, waar de leiders van de organisatie er goede sier van maakten. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Het is veel eenvoudiger r critiek te leveren dan het bij het rechte eind te hebben. WAT UOT DE ftlU President Ben-Zwi weigerde gratie gaan voor toezicht op het verkeer van en naar West-Berlijn zullen aan vaarden. Deze voorstellen zijn overi gens nog niet voorgelegd aan de Russen. Rusk heeft meegedeeld van plan te zijn in juni naar Europa te reizen voor overleg met ministers van Bui tenlandse Zaken over kwesties die op de NAVO-conferentie te Athene zijn besproken. De Amerikaanse minister heeft in antwoord op een vraag over het voorstel van Chroesjtsjef tot een we reldconferentie over een handelsor ganisatie van alle landen gezegd, dat de Verenigde Staten van mening zijn dat dc grote economische vooruit gang in de westelijke wereld niet moeten worden onderbroken door stappen waarover nog geen gegevens bekend zijn. President Kennedy heeft op het Witte Huis zijn hoogste financiële en eco nomische raadgevers bijeengeroepen naar aanleiding van de grote koers daling. Na afloop van het gesprek verklaarde de minister van financiën LUmglus Dillon (foto): „Wij zien aeon enkele reden voor paniekverkopen; de economie is gezond". TEL AVIV, 31-5. De Jodenvervol ger Adolf Eichmann is in de nacht van donderdag op vrydag terechtge steld, aldus is van een functionaris van het gevangeniswezen vernomen. Het 56-jarige voormalige hoofd van de afdeling Joodse zaken van de Gestapo werd volgens de officiële bekendmaking in de gevangenis van Ramleh nabij Tel Aviv terechtge steld. Het was het eerste doodvonnis dat in Israël werd uitgevoerd, sinds deze staat veertien jaar geleden ge sticht werd. Enige uren tevoren had president Ben-Zwi 'n verzoek om gratie afge wezen. In een korte mededeling werd toen gezegd: „De president van de staat Israël heeft besloten in het ge val van Adolf Eichmann geen ge bruik te maken van zijn bevoegdheid om daders van misdrijven te bege nadigen of straffen te verminderen". Bij de executie waren aanwezig het hoofd van het gevangeniswezen, een regeringsarts, een ambtenaar van het districtsbestuur van Tel Aviv, twee politiemannen die zich in de rechtszaal bevonden toen het dood vonnis indertijdwerd uitgesproken en nu officieel Eichmann konden identificeren als de veroordeelde, een protestantse geestelijke, twee vert- genwoordigers van de Israëlische pers en twee van de buitenlandse pers. Eichmann's laatste ogenblikken Volgens één der journalisten die de terechtstelling bijwoonden, be hield Eichmann tot het einde zijn kalmte en zelfbeheersing. Van be rouw ;vas geen spi-ake. Zijn laatste woorden waren: „Lang leve Duitsland, lang leve Argentinië, lang leve Oostenrijk. Dit zijn de lan den waarmee ik het meest verbon den was en die ik nooit zal verge len. Ik groet mijn vrouw, mijn fa milie en mijn vrienden. Ik moest ge hoorzamen aan cle wet van dc oorlog en mijn vlag. Ik ben gereed". Eerder had hij tot de journalisten gezegd: „Over een korte tijd, heren, zullen wij elkaar weer ontmoeten. Ik heb mijn hele leven in God geloofd en ik sterf als een gelovige". Het Duitse woord „Gottesglaübi- ger", dat Eichmann bezigde, was de uitdrukking van de nazi's voor Christenen, die op last van de partij de kerk de rug hadden toegekeerd maar verklaarden nog wel in God te geloven. De geestelijke die de executie bij woonde, was de Canadese zendeling William Hull, die een aantal ge sprekken met de ter dood veroor deelde heeft gehad. Hun laatste ge sprek van anderhalf uur vond don derdag plaats. Mevrouw Hull, die als tolk bij de gesprekken optrad, ver klaarde na afloop van het laatste on derhoud, dat Eichmann hard en bit ter gestemd was over de afwijzing van het hoger beroep. Van berouw had de veroordeelde ook toen vol gens haar geen blijk gegeven. TEL AVIV, 1-6. Het stoffelijk hul sel van de terechtgestelde Adolf Eichmann is vanochtend vroeg (vrij dag) gecremeerd en de as in volle zee verspreid. Volgens een in Tel Aviv uitgegeven communiqué ge schiedde de verassing aan boord van een Israëlisch politievaartuig, onge veer vier en een half uur nadat Eichmann in de gevangenis van Ramleh was opgehangen. In de bekendmaking werd gezegd dat Eichmann's laatste wil een ver zoek bevatte om te worden gecre meerd. Ten aanzien van de veras sing werd gezegd, dat eenzelfde pro cedure was gevolgd als indertijd met de stoffelijke resten van de Duitse oorlogsmisdadigers, die op last van het internationale tribunaal in Neu renberg werden terechtgesteld. Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en plaatselijk en. kele buien. Matige, in het binnen land tijdelijk zwakke wind tussen noord en west. Aanhoudend koud met vannacht hier en daar nacht vorst. 2 juni. Zon op 4.26, onder 20.50. Maan op 4,50, onder 20.35. 3 juni. Zon op 4.25, onder 20.51. Maan op 5.30, onder 21.41. 4 juni. Zon op 4.24. onder 20.52. Maan op 6.17, onder 22.38. Nieuwe maan: 2 juni te 14.27. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 2 juni 2.56 v.m. 15.20 n.m. 3 juni 3.46 v.m. 16.03 n.m. 4 juni 4.32 v.m. 16.47 n.m. BROUWERSHAVEN 2 juni 3 juni 4 juni Springtij: 4 juni, 2.27 v.m. 3.12 v.m. 3.54 v.m. 14.52 n.m. 15.37 n.m. 16.24 n.m. Verenigde Staten niet te verslaan in één klap GENÈVE, 30-5. „Dc Sowjct-Unic is thans niet in staat de Verenigde Staten in een oorlog met kernwapens buiten gevecht te stellen, noch by het uitvoeren van een onverhoedse aanval, noch by een zogenaamde vergeldingsactie", aldus heeft Arthur Dean, dc leider der Amerikaanse af vaardiging naar dc ontwapenings conferentie te Genève, woensdag al daar verklaard. Dean zei dit by de bespreking van vraagstukken, die voortvloeiden uit dc Amerikaanse ontwapeningsvoorstellen. Hij voegde hieraan toe: „De Sow- jet-Unie zou in staat zijn de Ver. Staten en hun bevolking bijzonder ernstige verliezen te berokkenen. In dien echter onze, beoordeling van Je toestand onjuist zou zijn en dc Sowjet-Unie inderdaad op het ge bied der kernbewapening even sterk zou zijn als wij en de raketten met atoomkoppen door haar fabrieken worden opgeleverd alsof het worst jes zijn - zoais wel eens door som mige Sowjetrussische woordvoerders is beweerd - dan heeft Sowjet-Rus- land geen enkel recht om zich te be klagen over onbillijkheid, wanneer in het Amerikaanse ontwapenings plan wordt voorgesteld alle catego rieën wapens in het eerste stadium ener internationale ontwapening met dertig procent te verminderen". Dean vervolgde: „De Verenigde Staten zijn, uit de aard van hun traditie, morele standaard en grond wettelijke opvattingen, geen land dat de eerste slag zal toebrengen". DEN HAAG. De bestrijders van het mond- en klauwzeer in oostelijk Noord-Brabant en noordelijk Lim burg, het gebied dat op het ogenblik nog het meest van het mond- en klauwzeer te lijden heeft, hebben zich tegen de ratten gekeerd, die als ernstige hesmetters zijn te be schouwen. Opleving van O.A.S.- terrorisme in Frankrijk? PARIJS, 30-5. Een clandestiene anti-O.A.S.-organisatie, het Comité van republikeinse verdediging, heeft pamfletten doen circuleren, waarin een opleving van het terrorisme van het geheime leger in het Franse moederland wordt voorspeld, even als een poging president De Gaulle te vermoorden en de vijfde repu bliek te vernietigen. Volgens het comité werden de pamfletten aan twintigduizend per sonen toegezonden. Er stond verder in. dat de O.A.S. alle hoop, de Alge rijnse onafhankelijkheid te voorko men had opgegeven en nu haar beste moordenaarsploegen naar Frankrijk zendt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1