DE ZIERIKZEESCHE COURANT INDONESISCHE INFILTRANTEN ONTLOPEN DE NEDERLANDSE MILITAIREN Indonesische para's hebben het slecht op Nieuw-Guinea Slachtoffers in Algerië Plan voor algehele elektrifikatie van Zeeland K BILT Eichmann's beroep Nieuwe serie verworpen kernproeven Demonstratie uit solidariteit met de Spaanse stakers ZIERIKZEESCHE-, NIEUWSBODES DINSDAG 29 MEI 1962 116e jaargang No. 19163 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 *EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. Schout-bij-uacht Reeser over Nieuw-Guinea: Acties ver van de grote plaatsen DEN HAAG, 28-5. - De ccmmandant van de Nederlandse strijdkrachten in Nederlands Nieuw-Guinea, schout-bij-nacht L. E. H. Reeser, heeft in Hol lands verklaard, dat de evacuatie van vrouwen en kinderen uit de plaatsen langs dc tvst- en zuidkust niet inhoudt, dat daar een militaire noodsituatie heerst. Hij zei voorts dat de wijze, waarop de Indonesische infiltranten de Ne derlandse militairen ontlopen hun bestrijding sterk bemoeilijkt en zeer tijd rovend maakt. Schout-bij-nacht Reeser legde de- •e verklaringen af in de uitzending van het N.T.S.-journaal maandag avond. Dieper ingaand op de evacuatie van vrouwen en kinderen, zei de heer Reeser, dat deze was georgani seerd om de mannen in de bedreigde plaatsen de handen vrij te geven. Zorg voor hun gezin zou hen belem meren in het volbrengen van hun mogelijk moeilijke taak. De evacua tie was echter slechts als tijdelijk bedeeld. Gezien het verloop van de militaire operaties wilde de heer Reeser daar met nadruk op wijzen. Tijdrovende acties Hij zei verder dat de feitelijke si tuatie anders was dan Indonesische berichten willen doen geloven. De Nederlandse troepen en de Papoea's hebben allereerst tot taak de ver spreid opererende Indonesiërs in een relatief klein gebied bijeen te drij ven. Daarna kan men pas aan een bestrijding van enige omvang be ginnen. Het oerwoud, de grote af standen. maar vooral het feit, dat de Indonesiërs elk contact systematisch vermijden, maken dat elke actie zeer tijdrovend wordt. De heer Reeser legde de nadruk op het feit dat de Indonesiërs, behalve bij Fak-Fak, overal ver. van de grote plaatsen zijn verwijderd gebleven. De militaire acties vormen daardoor geen direct gevaar voor de wooncentra, zei hij. Amerikaanse protesten WASHINGTON. - De „Washington Post" van maandag heeft de nood zakelijkheid betoogd van een spoe dige beëindiging der gevechten in Nederlands Nieuw-Guinea. In een hoofdartikel zegt het blad: Verleden week heeft Indonesië „in principe" het compromis aanvaard van de heer Bunker, en Nederland heeft zijn voorstel aanvaard als een basis voor verdere onderhandelingen Dit zou voldoende moeten zijn voor een bijlegging van het geschil om westelijk Nieuw-Guinea als beide partijen in dat geschil te goeder trouw zijn. Een oplossing wordt echter be moeilijkt doordat president Soekarno inmiddels tracht, het gebied met ge weld te veroveren en dat is iets wat vooral de Verenigde Naties aangaat. De heer Thant zegt, aan Indonesië niet te kunnen verzoeken, de invasie te be-eindigen omdat dit zijns in ziens een partijkiezen zou zijn. Maar het Handvest der V.N. beoogt duide lijk, dat de V.N. door middel van de Veiligheidsraad of de Algemene Ver gadering wel partij kiest als een staat een oorlog begint tegen een andere staat. „Het morele uitgangspunt is nog steeds hetzelfde en ondergaat geen wijziging als mogelijk de twee mo gendheden, die de politiek van de V.N. bepalen, klem worden gezet door de huidige situatie. Nu het vooruitzicht voor een hervatting der onderhandelingen veel is verbeterd, moet aan de invasie en het vechten onmiddellijk een halt worden toege roepen opdat de krachten die streven naar een vreedzame oplossing, hun kans zullen krijgen". Geteister door acties en ontberingen HOLLANDIA, 28-5. Over de acties van Nederlandse ti'oepen tegen In donesische parachutisten in Nieuw- Guinea is het volgende bekend ge worden De parachutisten zijn in vrijwel alle gebieden waar zij zijn geland in gescheid enstreken geïsoleerd, waar zij voortdurend door Nederlandse strijdkrachten worden aangevallen. Vooral op het schiereiland Onin, bij Fak Fak. verleent de bevolking bij deze aanvallen grote medewerking. Inmiddels wordt de lichamelijke toestand van de Indonesische para chutisten voortdurend slechter. Alle gevangenen, dragen duidelijk sporen van ontbering. Op de „Vogelkop" In Teminabuan, op de „Vogelkop", zijn de parachutisten ingesloten in de moerasgebieden ten zuiden van deze plaats. In totaal verloren de Indonesiërs daar negen man. Op het schiereiland Onin zijn tot dusver zes doden onder de Indonesiërs ge teld. Bij Kaimana deden zondag Neptune-vliegtuigen een aanval op DEN HAAG. Inbrekers hebben zich toegang verschaft tot het land huis van prinses Wilhelmina „Den Ruigen Hoek". Door het vernielen van een ruit aan de zijkant drongen zij binnen en in de hal ontvreemd den zij een antiek zilveren horloge met een middellijn van vijftien cen timeter. De huisbewaarder heeft de inbraak ontdekt en de politie onmid dellijk gewaarschuwd. een groep parachutisten, waarbij minstens twee Indonesiërs werden gewond. Enkele leden van het Pa poea-vrijwilligerskorps liepen lichte verwondingen op door rondspattend gesteente toen de Neptune-vliegtui gen Indonesische stellingen met ra ketten en boordwapens bestookten. Over de toestand bij Klamono, ten zuiden van Sorong, zijn nog geen bij zonderheden bekend. Nederlandse soldaat omgekomen in Nieuw-Guinea DEN HAAG, 28-5. De legervoor- lichtingsdienst heeft het A,N.P. mee gedeeld, dat maandagmorgen om half negen plaatselijke tijd in Nieuw Guinea is omgekomen dienstplichtig soldaat der eerste klasse J. H. M. Groels. Soldaat Groels werd getroffen door een kogel of kogels uit zijn eigen geweer. Nadrukkelijk werd meegedeeld dat soldaat Groels niet tengevolge van oorlogshandelingen is omgekomen, maar door een onge luk. Hoe dat ongeluk is gebeurd is^ tot dusverre niet bekend. Soldaat Groels was 20 jaar oud. Hij woonde in Waalre. Hij maakte deel uit van de C-compagnie van het zesde infanterie-bataljon. Het ongeluk gebeurde in Moerara (Kai mana) aan de zuidkust, ten westen van de Etna-baai. ALGIERS, 29-5. Tengevolge van gewelddaden zijn maandag in Alge rië dertien mohammedanen en negen Europeanen om het leven gekomen en zestien Europeanen, onder wi,e twee gendarmes, en acht mohamme danen gewond. In Algiers en zijn voorsteden vie len achttien doden, onder wie twaalf mohammedanen. Het aantal gewon den bedroeg 21, onder wie elf Euro pese burgers er. twee gendarmes. Een woordvoerder der Zuidsla- vische regering heeft maandag me degedeeld, dat de Sowjet-regering president Tito heeft uitgenodigd een vakantie in de Sowjet-Unie- door te brengen. „Er is echter nog niets be paalds afgesproken", voegde hij er aan toe. Nederlandse militairen tonen een deel van de bij Kaimana buitgemaakte wapens en munitie. Onder het buitgemaakte materiaal bevonden zich wa pens en patronen van Rxissische makelij en originele NAVO-munitie. BIERVLIET, 28-5. Door de Pro vinciale Zeeuwse Elektriciteits maatschappij (P.Z.E.M.) is met me dewerking, van de Zeeuwse Land bouworganisaties en de afdeling Zeeland van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten een vijf jaren plan opgesteld, dat voorziet in de algehele elektrifikatie van Zeeland. Hiermede zal een bedrag van 3.145.000 gulden gemoeid zijn. In totaal komen nog 636 percelen in Zeeland in aanmerking voor aan sluiting. Deze percelen zijn onren dabel uit het oogpunt van elektri citeitsvoorziening. Bij 'het opmaken van 'het plan is men er van uitgegaan, dat per aan sluiting 5000.- gulden geïnvesteerd zou moeten worden. Bij nauwkeuri ger uitwerking bleek dit bedrag te laag. Voor 51 percelen bleek het ge middelde zelfs 10.000 gulden te be dragen. Voor deze 51 zal een spe ciale regeling worden gezocht. Voor de resterende 585 percelen zal het bedrag van 5000 gulden per aansluiting gehandhaafd 'blijven. De P.Z.E.M. zal de boven het geraamde bedrag uitkomende kosten, in totaal 220.000 gulden, voor haar rekening nemen. Voor de verdeling van de kosten is de volgende regeling voorgesteld: 10 percent wordt bijgedragen door de provincie, 20 procent door de be trokken gemeenten, 37 procent door de P.Z.E.M. en 33 procent door de belanghebbenden. Verloren en gevonden ROTTERDAM, 28-5. De sleep- boot Oceaanvan L. Smits internationale sleepdienst die op weg was naar Aden, heeft een hachelijk avontuur be leefd. Het schip is namelijk in een cycloon terecht gekomen en tijdens deze storm is één van de opvarenden over boord geslagen. Men slaagde er in de man weer uit de kokende zee te halen en hij bleek van zijn levensgevaarlijk avontuur al leen een ribfractuur te heb ben. overgehouden. JERUZALEM, 29-5. Het Israëli sche hooggerechtshof heeft het be roep van Eichman tegen diens dood vonnis verworpen. Eichmann betrad zijn kogelvrije glazen kooi enige minuten voordat de vjjf rechters hun plaatsen inna men. Eichmann zag er bleek en ge spannen uit, toen h\j door twee ge- uniformeerde Israëlische bewakers werd binnengebracht. Het voormalige hoofd van de Joodse afdeling van de Gestapo had beroep aangetekend tegen zijn ver oordeling op 15 punten, waaronder de massamoord op miljoenen joden tijdens de tweede wereldoorlog. Tegen Eichmann werd in decem ber de doodstraf uitgesproken. Voor de advocaat van Eichmann blijft nu niets anders over dan het indienen van een gratieverzoek aan president Ben Zvi. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Niets overtuigt mensen met 1 weinig verstand meer dan dat- gene wat zij niet begrijpen. WAT ÏEQT n.m. 13.42 n.m. 14.36 n.m. n.m. 13.12 n.m. 14.05 n.m. WASHINGTON, 28-5. De Ameri kaanse commissie voor kernenergie heeft maandag bekend gemaakt dat er een nieuwe serie kernproeven op het program staat. Deze proeven die op grote hoogte boven het eiland Johnston in de Stille oceaan geno men zullen worden, zullen over cir ca vier dagen beginnen. Weinig verandering Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking en plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige zuidweste lijke'wind. In de kustprovincies later ruimend naar noordwest tot noord. Weinig verandering in temperatuur. 30 mei: Zon op 4.28, onder 20.47. Maan op 3.21, onder 16.45. 31 mei: Zon op 4.27, onder 20.48. Maan op 3.47, onder 18.04. 1 juni: Zon op 4.26, onder 20.49. Maan op 4.16, onder 19.22. Nieuwe maan: 2 juni te 14.27. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 30 mei 12.43 v.m. 31 mei 0.58 v.m. 1 juni 2.03 v.m. BROUWERSHAVEN 30 mei 12.16 v.m. 31 mei 0.44 v.m. I juni 1.40 v.m. HET WEEKOVERZICHT Een lagedrukgebied, dat gister ochtend boven de Alpen lag, is op vullend naar noordoost Duitsland getrokken. Daarna is de barometer boven midden Europa gaan stijgen, zodat daar nu een rug van hoge druk tot ontwikkeling komt. Deze zal echter nauwelijks het weer in ons land kunnen beïnvloeden. Over de Noordzee trekt namelijk met ge ringe snelheid een frontensysteem naar het zuiden, dat morgen tot onze omgeving zal doordringen. In ver band hiermede blijft er veel bewol king en wordt plaatselijk enige re gen verwacht. De luchtdrukverschil- len blijven klein. Er zal daarom weinig wind zijn. De verhouding „witte boorden-overalls" AMSTERDAM, 28-5. De voor Ne- derland beschikbare cijfers laten zien dat van 1950 tot 1960 in de in dustrie het aantal „witte boorden" met 75 procent is toegenomen en dat zij op het ogenblik 22 procent van de totale personeelssterkte in de in dustrie uitmaken. Over de gehele wereld is in het bedrijfsleven een duidelijke wijziging in de verhou ding „witte boorden" tót „overalls" waar te nemen. Het sterkst spreekt dit in de V.S. waar op het ogenblik de aantallen elkaar evenaren. Dit steld edr. ir. M. G. Ydo op de vierde voorjaars efficiencydag in de ït-A.I. te Amsterdam in een lezing over „Efficiency in de administratie". Maximum prijsregeling voor consumptie-aardappelen liet Belgische koninklijke paar heeft zondag zijn eerste officiële bezoek aan de stad Gent gebracht. Deze fotocombinalie toont twee momenten uit dit charme. bezoek, waarbij koningin Fabiola wederom opviel door haar lieftallige AMSTERDAM, 28-5. Ongeveer 100, hoofdzakelijk jeugdige Amster dammers hebben maandagavond in Bellcvuc in de hoofdstad een de monstratieve bijeenkomst uit solida riteit met de Spaanse arbeiders bij gewoond, die georganiseerd was door zes socialistische jeugdbewe gingen in Amsterdam. Nadat dr. Jef Last een overzicht van dc historische ontwikkelingen sinds het begin van de burgeroor log in Spanje had gegeven, werd voorts o.a. het. woord gevoerd door hel Twceclc Kamerlid drs. G. M. Nederhorst, lid van het Europees parlement. In verband mei de Spaanse aan vrage voor bet lidmaatschaD voor de E.E.G. merkte drs. Nederhorst op, dat de Europese gemeenschap een klucht zou worden als nauwere banden met het regiem in Spanje worden aangeknoopt. Het zou z.i. schennis van het E.E.G.-verdrag zijn, omdat de preambule van de E.E.G. onder meer zegt, dat de vrede moet worden versterkt en dat de vrijheid gewaarborgd moet zijn. Franco-Span je moet zowel op ideële als op economische gronden het lid maatschap van de E.E.G. worden ge weigerd. DEN HAAG, 28-5. Van het minis terie van economische zaken ver neemt het A.N.P. het volgende: „De ministers van economische zaken en van landbouw en visserij zullen in de Staatscourant van 29 mei een maximum prijsregeling voor consumptie-aardappelen van de oogst 1961 afkondigen, die op 30 mei in werking zal treden. Het doel van deze regeling is, de prijs van consurnptie-aardappelen met inachtneming van een redelijk te achten overgangstermijn van één week, terug te brengen tot een ni veau, dat onder de huidige omstan digheden aanvaardbaar geacht kan worden. De bewindslieden zijn tot dit besluit gekomen, omdat ze heb ben moeten vaststellen, dat ondanks de tot dusverre doorgevoerde ex portbeperking, alsmede de sinds 18 mei van kracht zijnde prijsstop, de prijzen voor aardappelen naar hun oordeel op een te hoog niveau zijn blijven liggen en zelfs in een aantal gevallen nog een verdere stijging hebben vertoond. De nieuwe prijsbeschikking be paalt, dat de consumentenprijs voor Nederlandse aardappelen van de oogst 1961 met ingang van 30 mei niet hoger zal mogen liggen dan veertig cent per kilo en na één week, dus met ingang van 6 juni a.s., niet hoger dan 35 cent per kilo. De prjjzen bjj verkoop aan klein handelaren zullen in de periode van 30 mei tot 6 juni maximaal 35 cent per kilo mogen bedragen en met in gang van 6 juni maximaal dertig cent per kilogram. De laagste prij zen gelden ook voor dc met de klein handel gelijk te stellen grootgebrui kers. DE WONINGNOOD DEN HAAG, 28-5. Het woningte kort dat op 1 januari 1961 nog onge veer 86.000 woningen of 2,9 procent van de woningvoorraad bedroeg, is in de loop van het jaar 1961 vermin derd tot ongeveer 73.000 woningen of 2,4 procent, zo staat in de memo rie van antwoord aan de Eerste Ka mer over de begroting van het de partement van volkshuisvesting en woningnijverheid voor 1962. Onder de grote steden hebben vooral Rot terdam, Utrecht, Haarlem, Eindho ven en Enschedé zowel in absolute als in relatieve zin nog met hoge sta tistische tekorten te kampen. Deze vijf steden hebben een tekort, dat tezamen rond 30 procent bedraagt van liet. landelijk statistisch tekort.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1