DE ZIERIKZEESCHE COURANT REGERINGSPARTIJEN STELLEN ZICH ACHTER KABINET HET PLAN BUNKER 1 3 4 b LAATSTE NIEUWS CARPENTER VOLBRACHT TWEEDE AMERIKAANSE RUIMTEVLUCHT zierikzeesche.j nieuwsbode! VRIJDAG 25 MKI 1962 118c jaargang No. 19181 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakleur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v h. Lakenman 6> Ochlman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week dLcd%tLdTnde.~ vriS - A^ve^tie"^ Schouwen-Duiveland zag Zeppelin (pag. 3 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. Het Nieuiv-Guinea-debat l'.v.d.A.-motie (aanvaarding plan Bunker) verworpen DEN HAAG, 24-5. De Tweede Kamer heeft heden (donderdag) een motie van de Partij van de Arbeid om het plan Bunker onverwijld te aanvaarden, verworpen met 48 stemmen vóór en 93 tegen. Vóór stemden: de P.v.d.A. (met uitzondering van de heer Scheps), de C.P.N. en de P.S.P.; tegen: V.V.D., A.R., K.V.P., C.H.U., de heer Scheps van de P.v.d.A. en de S.G.P. De motie van de P.v.d.A., ingediend door de woordvoerder de heer De Kadt, direct nadat premier De Quay het plan Bunker openbaar had gemaakt, luidt als volgt: „De Kamer, kennis genomen hebbende van de haar door de regering d.d. 24 mei 1962 overgelegde officiële tekst van de voorstellen inzake onder handelingen tussen de regeringen van Indonesië en Nederland (plan Bun ker), nodigt de regering uit deze voorstellen onverwijld te aanvaarden". De heer De Kadt verklaarde dat deze motie van zo duidelijke strek king is en van zodanige betekenis dat hij zich niet zou kunnen begrij pen hoe én van de zijde der regering én van de kant van de Kamer be zwaren zouden worden geopperd. Mr. Luns noemde de motie onaan vaardbaar. Mevrouw mr. Stoffels- Van Haaften (V.V.D.) zei het plan- Bunker bepaald niet aanlokkelijk te vinden. Zij en haar politieke vrien den kunnen zich dus niet stellen achter de motie van de heer De Kadt. De heren Blaisse (K.V.P.) en Biesheuvel (AR) zeiden tegen de mo tie te zullen stemmen omdat de re gering bereid is op grond van het plan-Bunker (maar zonder de pré conditie van bestuursoverdracht) te onderhandelen. Minister Luns had eerder ver klaard dat, na beraad, besloten is, de huidige agressie van Indonesië niet voor de Veiligheidsraad te bren gen, omdat de kans op overleg daar door voor geruime tijd zal worden gefrustreerd. De minister noemde het verwijt, dat het geheime plan- Bunker tijdens het Kamer-debat van 5 april niet bekend werd gemaak't, ongegrond. Indonesische agressie Bij de beantwoording van de spre kers had minister-president De Quay herinnerd aan de beloften gedaan aan de Papoea's en de Nieuw-Gui- nearaad. Prof. De Quay concludeer de dat de Nederlandse regering de besprekingen benaald niet heeft ge frustreerd, maar juist heeft bevor derd. Inmiddels bleef Indonesië in woord en daad agressief. Prof. De Quay gaf een overzicht van alle agressieve daden van Indonesië, in totaal onder meer bevattende 420 parachutisten uit Indonesië. Ten aanzien van het plan-Bunker merkte spreker op dat de Nederlandse re gering zich direct daar tegenover positief heeft opgesteld. Wel heeft de regering verduidelijking gevraagd op enige punten. Prof. De Quay gaf toe dat er een halve oorlogstoestand is ontstaan. De evaluatie van de mi litaire toestand is op heden zeer moeilijk. Hierover i9 bovendien ge heimhouding gewenst. De vaste com missie van de Tweede Kamer zal er over worden ingelicht. Er zijn 420 parachutisten op Nieuw-Guinea in slechte omstandigheden en zonder kans op steun. Zij zijn overal inge sloten. Met klem ontkende prof. De Quay dat er verliezen onder de Ne derlandse strijdkrachten zijn. Steun van regeringspartijen Bij de in eerste termijn gehouden toespraken in de Tweede Kamer was wel gebleken dat de regering kon rekenen or> de steun van de in het kabinet vertegenwoordigende partij en. Achter de regering stelden zich de woordvoerders van de K.V.P., V.V.D., C.H.U. en A.R. De P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N. verweten het kabi net dat het een heilloze weg opgaat als het niet kiest voor een spoedige overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië. De heer De Kadt merkte onder andere op dat 't Nederlandse volks bestaan door de Nieuw-Guineapoli- tiek dien geraakt wordt, ook en in het bijzonder vanwege het feit dat duizenden Nederlandse jongemannen dagelijks in gevaar zijn. Met betrek king tot de zwijgzaamheid over het plan-Bunker zei spreker: de Indo nesiërs praten er over en delen de inhoud mee. Zij aanvaarden dit plan. De Nederlandse regering hult zich in zwijgen en deelt mee, dat onze gedelegeerden instructies hebben. De houding van de Nederlandse rege ring is: eerst de garanties veilig stel len en dan pas echt gaan praten. Zo komen we nooit tot overeenstem ming of zelfs tot onderhandelen, al dus de heer De Kadt, Intussen is het enige wat in werkelijkheid gebeurt dat van Nederlandse kant steeds DEN HAAG, 24-5. De niet-officiële vertaling van het door de be middelaar, Ellsworth Bunker, op 2 april j.l. aan de onderhandelaar van Nederland, dr. J. H. van Rojjen, voorgelegde plan luidt, na amendering, als volgt: ..Voorstellen inzake onderhandelingen tussen de regeringen van Indonesië en Nederland. IDe i'egeringen van Nederland en Indonesië tekenen elk afzonder lijke overeenkomsten of een enkele overeenkomst, welke worden aangeboden aan de waarnemend secretaris-generaal der Ver enigde Naties. 2 6 De Nederlandse regering komt overeen het gezag over West- Nieuw-Guinea over te di-agen aan een tijdelijk uitvoerend gezag ender de waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Na ties op een nader te bepalen datum. De waarnemend secretaris generaal van de V.N. benoemt een wederzijds aanvaardbare - niet Tn-lonesische - bestuurder, die op zich zou nemen het gebied te besturen voor een periode van niet minder dan één. doch niet meer dan twee jaar. Deze bestuurder zbu zorg dragen voor de beëindiging van het Nederlandse bestuur onder omstandigheden, die de inwoners van het gebied de gelegenheid verschaffen om een vrije keuze uit te oefenen in overeenstemming met het ge stelde sub 4. Deze bestuurder zou hoge Nederlandse functionaris sen vervangen door niet-Indonesische en niet-Nederlandse func tionarissen. in dienst genomen op arbeidscontract voor korte termijn. Het tijdelijk uitvoerend gezag onder de waarnemend secretaris generaal van de V.N. bestuurt West-Nieuw-Guinea gedurende het eerste jaar met beehulp van niet-ïndonesis^h en niet-Nedcr- lands personeel. Met ingang van het tweede jaar vervangt de waarnemend secretaris-generaal do V.N.-functionarissen door In donesische functionarissen, waarbij wordt aangenomen dat tegen het einde van hot tweede jaar de volledise bestuursmacht is corgegaan aan Indonesië. V.N.-personeel voor technische hulp aanblijven in een adviserende hoedanigheid en om bijstand te verlenen ter voorbereiding van het uitvoeren van de bepalingen van paragraaf 4. Indonesië gaat er mee akkoord om met do bijstand en onder deel neming van de wnd. secretaris-generaal van de V.N. en van V.N.- personeel regelingen te treffen om de bevolking van het gebied de gelegenheid te geven om vrije keuze uit te oefenen niet later dan jaren nadat Indonesië volledige bestuursverantwoorde- i' hoitl voor West-Nieuw-Guinea op zich heeft genomen. De Ne- rlori: nd«e revering gaat akkoord met bestuursoverdracht in over- n-,'( mrnin" met dit voorstel, op voorwaarde dat de Nederlandse vering nis gevolg van formele onderhandelingen, toereikende garanties ontvangt voor de veiligstelling van de belangen van de Papoea's, inclusief het recht op zelfbeschikking. Indonesië en Nederland komen overeen de kosten van het voor gaande gezamenlijk te dragen. V,'-nnpor deze overeenkomst is getekend, zullen.de regeringen ..-,n T-irir-iesië en Nederland normale diplomatieke betrekkingen hervatten". meer militairen naar Nieuw-Guinea worden gezonden. Dat is alleen ge oorloofd als er een basis is van een werkelijke politiek. Deze ontbreekt in Nederland, aldus de heer De Kadt. Spreker noemde de agressie van In donesische zijde afschuwelijk. Dit optreden is een uitvloeisel van een politiek die ik in alle opzichten af keur. Ik heb geen illusies over het regeringssysteem van Indonesië. De socialistische woordvoerder zei tegen de Indonesische politiek in dit ge bied te zijn, maar eveneens tegen de uitzichtsloze Nederlandse regerings- politiek. „Snel naar de conferentietafel voor het te laat is en snel aanvaarden van het plan-Bunker" zo bezwoer spre ker de regering. De heer De Kadt stelde verder dat het plan-Bunker aanvaard moet worden en de garan tie omtrent de Papoea's tot de grootst mogelijke uitwerking te laten komen Wat de Nederlandse regering nog kan doen is te trachten een U.N.O.- toezicht te verkrijgen voor de over gangsperiode. Maar 'het enige wat Nederland doet is de oprichting van Papoea korpsen, die uiteindelijk leidt tot de uitroeiing van het Papoeavolk, aldus de heer De Kadt. De heer Lankhorst (P.S.P.) vroeg zich af welke noodlottige gebeurte nis dit kabinet tot bezinning zal brengen. De regering heeft alle waar schuwingen ter zijde geschoven: zij wist het wel beter. Het feit dat er slachtoffers zijn gevallen, onver schillig aan welke kant, noemde de spreker al erg genoeg. Nieuw-Gui nea zal binnen afzienbare tijd deel uitmaken van Indonesië, zo is spre kers overtuiging. Wanneer thans niet een radikale koerswijziging plaats vindt zal het Nederlandse beleid aanleiding geven tot het ontstaan van een groot aantal slachtoffers. De communistische woordvoerder, de beer Bakker, was van mening dat uit het laatste optreden van de Ne derlandse regering niets anders bleek dan een bereidheid tot het lamleg- gen van de onderhandelingen. Een oorlog, te vergelijken met het Suez- conflict, dreigt. Ons volk wil deze oorlog niet, aldus de heer Bakker. Goede trouw Mr. P. A. Blaisse (K.V.P.) zeide dat de goede trouw van Nederlandse zijde onomstotelijk vast stond. Spre ker keurde het zenden van verster kingen na de Indonesische agressie goed. De Nederlanders moeten in Nieuw-Guinea worden beschermd en de Papoea's krijgen het bewijs, dat zij niet «bij het eerste alarm in de steek worden gelaten. De K.V.P.- woordvoerder zei dat de Nederland se strijdkrachten en bestuursambte naren hun plicht onder moeilijke en gevaarlijke omstandigheden doen. Zij zijn naar Nieuw-Guinea getrok-. ken om hulp en bijstand te verlenen en om orde en veiligheid te verze keren. „Zij verdienen onze volledige steun en ons volle respect" zo riep de heer Blaisse uit. Spreker was er van overtuigd dat de regering het beste doet wat zij kan doen. Mevrouw Stoffels-Van Haaften (V.V.D.) stelde vast dat wij in een feitelijke oorlogstoestand zijn geko men, zij het op bescheiden schaal. Spreekster noemde het optreden van Indonesië een inbreuk op de vrede. Nu moet de regering met de meeste spoed de zaak aan de Veiligheids raad voorleggen. Zolang Indonesië agressie nleegt hebben wij de weg van het Handvest te volgen. Wan neer de bondgenoten niet bereid zijn medeverantwoordelijkheid te dragen zal Nederland daaruit zijn conclu sies moeten trekken. Mr. B. W. Biesheuvel (A.R.) zeide dat de tijd voor theoretische be schouwingen voorbij is. De regering kan op de A.R.-steun rekenen, nu zij gesteld staat voor de taak om de Papoea's en de Nederlanders te be schermen op Nieuw-Guinea. Her nieuwing van het overleg met Indo nesië achtte mr. Biesheuvel, gezien de militaire situatie, precair. De heer F, H. van de Wetering (C.H.U.) zeide dat de oorlogsdaden van Indonesië de mening van de V.S. niet hebben verontrust. Spre ker drong aan op een «beroep op de Veiligheidsraad, ondanks de kans op een Russisch veto. De C.H.U.-fractie wil haar vertrouwen in de regering bevestigen. Wij vragen ons af of het, ondanks alle risico's, niet noodzake lijk is geworden, op grond van de oorlogstoestand die Indonesië heeft doen ontstaan, een beroep te doen op de Verenigde Naties, zo besloot de heer Van de Wetering. Nadat de heer Van Dis (S.G.P.) verklaard had, dat wij als beheerder van Nieuw-Guinea de plicht hebben voor bescherming te zorgen, stelde hij zich achter de regering. De heer Van Dis zei voorts geen vertrouwen te hebben in de Verenigde Naties. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Voor een lood eer geeft men een pond geweten. WAT UQT VI 61LT Ex-generaal Salan is woensdagavond in Parijs tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Nadat het hof zijn oordeel had uitgesproken, omhelsden Salan's verdedigers, Menuet, Le Corroller en Tixier-Vignancourt, elkaar. Consumentenorganisaties verontrust over uitblijvende daling aardappelprijzen DEN HAAG, 24-5. Het Consumen ten Contact Orgaan en de Neder landse Huishoudraad hebben zich ter zake van de aardappelprijzen op nieuw tot de ministers van Economi sche Zaken en van Landbouw en Visserij gewend. De consumentenorganisaties zijn verontrust door het feit, dat tot nu toe geen daling van het prijsniveau van consumptie-aardappelen kon ge constateerd worden. Er zijn integen deel berichten ontvangen, dat de consumentenprijzen, ondanks., de. prijsstop, een stijgende tendes ver tonen. De vrees bestaat, dat deze tendens zal aanhouden en mogelijk nog versterkt zal worden, zolang minder gunstige weersomstandighe den de oogst van de nieuwe aard appelen vertragen. UNIEKE OPERATIE BOSTON, 24-5. In het Massa- chxisetts-ziekenhuis in Boston hebben zes chirurgen, na een operatie van zes uur, de rech terarm van een twaalf-jarige jongen, die door een spoor wegongeluk van het kind was afgerukt, weer vastgehecht. Vlees, been en bloedvaten werden met de rechterschot- der verbonden, waarna de polsslag in de rechterpols weer voelbaar werd. Als de operatie uiteindelijk met suc ces zal worden bekroond, zal dit de eerste maal zijn dat een der afgescheurde ledematen weer aan het lichaam kon worden aangebracht, aldus de chirurgen. Met kracht hebben de consumen tenorganisaties daarom bepleit, dat de overheid maatregelen neemt, die ertoe leiden, dat de aardappelen de consument inderdaad tegen een re delijke prijs bereiken. De aanslagen in Algerië O c ALGIERS, 25-5. Te Algiers is Van militaire zijde medegedeeld dat don derdag tenminste 32 inwoners van Algerië tengevolge van aanslagen het leven hebben gelaten. Zeventien mensen werden gewond. CARPENTER: „Zons op- en ondergang het mooist" De ruimtevaarder Carpenter is op het eiland Grand Turk aangekomen, waar hij zeer hartelijk werd begroet door ruimtevaarder Glenn die in fe bruari om de aarde wentelde. In een ziekenhuis op Grand Turk zei Carpenter dat de zonsopgang en -ondergang die hij tijdens de ruim tevaart had waargenomen, mooier zijn dan alles wat hij op aarde ge zien heeft. Na een eerste onderzoek op het eiland hebben artsen gezegd dat Carpenter goed gezond is. De woordvoerder van de ruimte vaarders, kolonel Powers, heeft mee gedeeld van Carpenter te hebben gehoord dat deze in de ruimte en kele angstige ogenblikken had mee gemaakt, nl. toen hij op het punt stond de remraketten in werking te stellen. De ruimtevaarder had zich toen afgevraagd of hij nog wel vol doende brandstof had om de hoogte van het ruimteschip te regelen. Noordelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Plaatselijk enkele buien, maar ook enkele opklaringen; krachtige tot matige noordelijke wind; iets min der koud. 26 mei: Zon op 4.32, onder 20.42. Maan op 1.34, onder 11/28. 27 mei: Zon op 4.31, onder 20.43. Maan op 2.04, onder 12.46. 28 mei: Zon op 4.30, onder 20.44. Maan op 2.31, onder 14.05. Laatste kwartier: 26 mei te 20.06. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 26 mei 8.04 v.m. 20.10 n.m. 27 mei 9.05 v.m. 21.15 n.m. 28 mei 10.19 v.m. 22.34 n.m. BROUWERSHAVEN 26 mei 27 mei 28 mei 7.33 v.m. 8.36 v.m. 9.51 v.m. 20.05 n.m. 21.13 n.m. 22.31 n.m. Springtij: 29 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-5. Ten westen van Schotland ligt het centrum van een krachtig hogedrukgebied, dat maar weinig van plaats verandert. Om het hogedrukgebied bewegen storin gen. Eén van deze trok langs de kust van Denemarken naar het zui den en beïnvloedde tijdelijk het weer in Nederland. De genoemde lucht drukverdeling handhaaft in onze omgeving noordelijke winden, waar door ook het komende weekeinde de temperatuur beneden normaal zal blijven. Opnieuw landing gemeld van Indonesische parachutisten HOLLANDIA, 25-5. Op 17 mei j.l. schijnen volgens meldingen van de bevolking ver ten oosten van Kla- mono, ten zuiden van Sorong, vijf tien Indonesische parachutisten te zijn geland. Dit zou de zesde maal binnen een maand tijds zijn, dat In donesiërs het grondgebied van Nw.- Guinea zijn binnengedrongen. CAPE CANAVERAL, 24-5 - De Verenigde Staten hebben donderdag een nieuw succes op het gebied van de bemande ruimtevaart geboekt, door een vlucht van kapitein-luite nant ter zee Malcolm Scott Carpen ter. Na een tocht van drie banen om de aarde, kwam Carpenter met zijn ruimtecabine de „Aurora 7", donder dagavond om bijna kwart voor zeven Nederlandse tijd veilig in de Atlan tische Oceaan terecht op een afstand van 220 kilometer ten noordoosten van Puerto Rico. Dit was ongeveer 320 kilometer verder dan het be raamde „landingspunt", doch na een klein uur werd Carpenter, rustig op een vlot in de nabijheid van de „Au rora 7" dobberend, door een vlieg tuig van de Amerikaanse marine op gespoord. Nadat dc lancering alles bijeen drie kwartier was uitgesteld in ver band met grondnevel op de lanceer basis, werd Carpenter tenslotte des middags om kwart voor twee met een Atlas-raket omhoog geschoten. De „Aurora 7" kwam overeenkom stig de plannen goed in een baan om de aarde en nauwelijks tien minuten na de start signaleerde Carpenter reeds boven de Bermuda-eilanden het eerste van de zeventien over dc aardbol verdeelde waarnemingssta tions. Carpenter bestuurde zijn ruim tevaartuig toen met de hand. De snelheid, waarmee de „Aurora 7" haar reis door de ruimte maakte, bedroeg meer dan 28.000 kilometer per uur. terwijl de afstand van de aarde varieerde van 160 tot 260 ki- „Aurora 7" drie maal 0111 de aarde lometer. De omlooptijd bedroeg ge middeld 88,3 minuten. Hogere temperaturen Carpenter, die tijdens zijn tocht meer opdrachten te vervullen had dan zijn voorganger John Glenn, meldde tijdens zijn eerste „baan", dat de temperatuur in zijn cabine was gestegen. Vanaf Cape Canaveral adviseerde een arts hem zich zo wei nig mogelijk te bewegen. Boven Au stralië gekomen liet de ruimtevaar der echter weten dat de temperatuur weer bijna normaal was. Ook bij zijn tweede vlucht boven Australië maakte Carpenter melding van een iets hogere temperatuur, doch enke le minuten later was de cabine weer voldoende afgekoeld. De oorzaak was vermoedelijk een toen niet goed func tioneren van het koelsysteem van zijn ruimtepak. Toen hij met zijn bijna duizend kilogram wegende ruimteschip de eerste tocht rond om de aarde had volbracht, bracht Carpenter een gro te ballon tot ontplooiing, welke dien de om de weerstand van de lucht op zich in de ruimte voortbewegende voorwemen te meten. De ballon was in vijf kleuren geverfd: oranje, zil ver, geel, wit en fosforiserend blauw, groen, dit om vast te stellen welke kleur in de ruimte 'het beste waar neembaar is. Daling Het is nog enige tijd aan twijfel onderhevig geweest, of de „Auvova 7" wel haar derde baan om de aarde zou maken, omdat gebleken was dat meer brandstof voor de besturing van de cabine was verbruikt, dan werd verwacht. Dit euvel was even wel sfioedig verholpen, waarna Car penter opdracht kreeg zijn derde baan te beginnen. Na de voltooiing hiervan, kreeg Carpenter om 18.18 uur opdracht zijn voorbereidingen voor de daling te beginnen, waarop hij onmiddellijk zijn remraketten in werking stelde. Gedurende zijn gehele vlucht had Carpenter voortdurend met de aar de contact onderhouden en verslag van zijn ervaringen en belevenissen uitgebracht. „Tijdens zijn terugtocht naar de aarde werd hei radiocontact echter verbroken, vermoedelijk als gevolg van de enorme hitte waaraan de cabine tijdens zijn „thuiskomst" kwam bloot te staan. Dit was er dc oorzaak van dat niet direct kon worden vastgesteld of en waar de cabine en passagier waren neergekomen. Onmiddellijk werden schepen en reddingsvliegtuigen naar het vermoedelijke pun( gedirigeerd en een klein uur later werd Carpen ter, die zich intussen op een red dingsvlot bleek te hebben begeven, door een marinevliegtuig ontdekt. Men had al direct de indruk, dat h\j in goede welstand verkeerde. Elke keer toen hel vliegtuig over hem vloog, wuifde hij met dc armen. Het duurde toen niet lang ineer of er werden met parachutes kik vorsmannen neergelaten, onder wie enkele artsen, om Carpenter bij te staan en nodig te verzorgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1