VOEDZAMER EER MET ESSO GAS Prikkeldraad tegen honger moeder V 1 gymnastiekff.est te DREiscHOR Amerikaans toestel Invasie van driehonderd turnlustigen neergestort Wat is dan Punt - uit m\ m in li MET ESSO BENT U BETER UIT! FEUILLETON ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 21 mei ism nu. isiso Ingezonden mededeling Sportieve viering zilveren jubileum „Jong Dreischor'' DREISCHOR. 23-5. Wanneer het weer medewerkt zal Dreischor za terdagmiddag een invasie te zien kr(/gen van gymnasten, die ter ge legenheid van het zilveren jubileum van „Jong Dreischor" zyn uitgeno digd om deel te nemen aan de grote cpenluchtdemonstraties op 't sport terrein aan de Mr. Pieter Mogge- straat. Dreischor heeft in het verleden al meer van openluchtdemonstraties kunnen genieten en die blijde, spor tieve en spontane sportfeesten gaan er meestal in als koek. Nu gaat het er echter op lijken dat de voor za terdag georganiseerde middag alle vorige records slaan zal, want als we goed zijn ingelicht komen er niet minder dan 300 turnlustigen uit Bruinisse, Oosterland, Zierikzee en uit Dreischor zelf. Het wordt een bont gezelschap op een terrein, dat het best kan hebben, maar de stoet van gymnasten zal ook door Drei- schor's straten trekken om aan de bevolking te tonen wat er gaande is. Om half drie stellen de deelne mers zich op bij de oude open bare lagere school, waarna een mars door het dorp wordt ge maakt. De route is als volgt: Mr. Pieter Moggestraat, Slotstraat, Zuidstraat, de Ring, Ooststraat, Welleweg, Mr. Pieter Mogge straat, sportterrein. Om 3 uur volgt de opmars door het mu ziekgezelschap „Crescendo" o.l.v. de heer J. v. d. Weijde. Vrye oefening „Rust Roest" Als openingsnummer komt „Rust Roest" uit Zierikzee met een massa- Ie vrije oefening, gevolgd door een kleuteroefening van „Jong Drei schor". Daarna kan men het ring- zwaaien bewonderen door deelne mers van „Duiveland", „Olympia", „Rust Roest" en „Jong Dreischor", waarna meisjes van 10-12 jaar hun Landbouw en Veeteelt Beter inkuilen Ongeveer 10 pet, droge stof gaat er minder verloren en wordt dus be spaard wanneer het gras bestemd voor inkuilen wordt gehakseld en gekneusd. Dit is uit Amerikaans on derzoek gebleken. De kneuskuilen bevatten meer melkzuur dan de ge- hakselde kuilen. Verder bevatten de kneuskuilen minder boterzuur en ammoniakstikstof. Volgens deskundigen is het gun stige resultaat van kneuskuilen te wijten aan het feit, dat hierbij een hoog percentage cellen worden ge broken. Het uittredende vocht (o.a. suiker) doet het inkuilproces sneller en beter verlopen, waardoor de kuil vlug wordt geconserveerd. Bij nor maal gemaaid gras gaat dit alles veel langzamer in zijn werk. (Plattelandspost). ONDERWIJS Examens Jeugd-E.H.B.O. ZIERIKZEE, 21-5. Op resp. 16 april. 14 mei en 21 mei jl. zijn in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw examens afgenomen van de A, B en C kursussen door de arts C. M. van Hoorn. Geslaagden A-kursus: Kees van Aken, Ineke van Dienst, Elly van der Doe, Gijs v. d. Ende, Ineke Goudswaard, Maijo van Hoorn, Erik Keuning, Jan Piet Lokker, Aart de Looff, Wijnanda Schoonen, Hans van Vloten. Geslaagden B-kursus: Marianna Coumou, Jaap Geluk (Schuddebeurs), Heieen Hillebrand, Ans Huisman, Anneke Kouijzer, Hanny Mol, An neke Sinck, Tilly van Wanrooij, Nico van Wijk (Noordgouwe). Geslaagden C-kursus: Ria van Aken, Corry Bastiaanse, Henny Schot, Freek van Vloten, Anneke van der Westen, Joop Wieringa. Ingezonden mededeling kunnen zullen tonen aan de balk. „Kwiek" uit Bruinisse verzorgt een massale vrije oefening waarna meis jes in de leeftijd van 10-14 jaar aan de lage brug verschijnen. De jongens van „Duiveland" en „Olympia" ko men op de lange mat in actie waar na een lintoefening volgt door dames van het Oosterlandse „Duiveland". Na muziek van „Crescendo" volgt een springoefening „1961" door meis jes van „Olympia", „Kwiek" en „Jong Dreischor'!. Aan het paard- springen dames zal door de dames van alle aanwezige verenigingen worden deelgenomen. Als punt elf staat on het programma een vrije oefening door jongens van „Olym pia". De dames en heren van „Rust Roest", „Olympia" en „Jong Drei schor" kan men aan het werk zien aan de hoge brug gevolgd door het turnen aan de stille ringen door de meisjes van „Rust Roest", „Olym pia", „Duiveland" en „Jong Drei schor". „Crescendo" zal zich dan opnieuw laten horen waarop knotsoefeningen volgen voor dames. Daarna komen dames en meisjes aan de brug in actie gevolgd door oefeningen aan het lage rek door jongens van „Rust Roest". Dames van „Olympia", „Rust Roest" en „Jong Dreischor" zullen de vrije oefening 1961 ten beste ge ven, dan volgen dames oefeningen aan de brup ongelijk en jongens van „Rust Roest" zullen kast springen. Als slotoefening volgt de vrije oefe ning 1962 van Wheels door „Olym pia", „Jong Dreischor", „Kwiek" en „Duiveland". Flinke opdracht AMSTERDAM, 23-5. Cebr. Stork en Co.'s Apparatenfa- briek te Amsterdam, aange sloten bij de Verenigde Ma chinefabrieken N.V. Stork- Werkspoor) heeft onlangs een belangrijke bestelling verkre gen uit Spanje. In concurren tie met buitenlandse bedrijven verkreeg Stork-Amsterdam de opdracht voor de levering van een complete zuivelfabriek voor Madrid met een totale dagcapaciteit van 250.000 liter melk terwijl een aanzienlijke produktie-uitbreiding in de naaste toekomst gerealiseerd zal worden. De fabriek zal zo wel ingericht worden voor het verwerken van gepasteuri seerde als gesteriliseerde melk m Duizenden Brusselaars zijn te laat op hun werk gekomen, als gevolg van een korte, onverwachte staking van de chauffeurs van de stadsdiensten op woensdagochtend. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Koninklijke Mili taire Kapel en het Jachthoornkorps van het garderegiment Jagers zullen deelnemen aan het vijfde internatio nale festival van militaire muziek korpsen dat op 30 en 31 mei in het stadion van Bari in Italië gehouden zal worden. MAASTRICHT. De 29-jarige schip persvrouw M. W. Hol-Wayers (Am sterdam) is in Maastricht overleden, nadat zij aan boord van de „Imelda" werd getroffen door een uitzwaaien de laadboom en daardoor van het dek van het schip werd geslingerd. Zij kwam op de kade terecht en overleed spoedig. De laadboom was in gebruik voor het lossen van goe deren. DORDRECHT. De Ned. Hervorm de gemeente van Dordrecht heeft het orgel van de Nieuwkerk, die niet meer als kerk gebruikt wordt en waarover enige tijd geleden nog al wat te doen is geweest, omdat men er een sloopvergunning voor had aangevraagd, verkocht aan de Hervormde gemeente van Tiel voor 42.000 gulden. Dit orgel dateert van 1954. Het werd gebouwd door C. Witte uit Utrecht. DEN HAAG. De Tweede Kamer is aangeboden het wetsontwerp tot intrekking van de mollen-, egel- en kikvorsenwet. Deze wet had ten doel deze diersoorten wegens hun nut tigheid voor de landbouw te be schermen tegen te ver gaande ver volging door de mens. SCHOONDIJKE. Op de rijksweg te Schoondijke is de 7-jarige D. J. de Lijzer uit die gemeente veronge lukt. De jongen stak per fiets de weg over, na een touringcar te heb ben laten passeren. Hij heeft waar schijnlijk niet bemerkt dat er nog drie volgden en werd door de twee de bus gegrepen. Op weg naar het ziekenhuis te Oostburg is hij over leden. ROTTERDAM. Van zaterdag 26 mei t.m. zondag 8 juli zal in de Tuin- zaal en beide aangrenzende zalen van het museum Boymans-van Beu- ningen het werk te zien zijn van zes Amsterdamse pottenbakkers, nl. Hans de Jong, Sonja Landweer, Jo- han van Loon, Johnny Rolf, Jan de Rooden en Jan van der Vaart. Deze kunstenaars behoren allen tot de jongste pottenbakkersgeneratie. AMSTERDAM. De Belgische No belprijswinnaar voor de vrede, pa ter Dominique Pire, zal van 27 tot en met 30 mei een bezoek aan Ne derland brengen. Hij is daartoe uit genodigd door een comité van hoog leraren en afgevaardigden van stu dentenverenigingen van de univer siteiten van Nijmegen, Utrecht, Lei den en Amsterdam. Vijf en veertig doden CENTERVILLE, 23-5. Ten zuiden van Centerville in Iowa zijn wrak stukken gevonden van een Boeing 707 straalvliegtuig van de Continen tal Airlines, dat sinds dinsdagavond werd vermist met 37 passagiers en een bemanning van acht aan boord. Eén overlevende, een man, is naar een ziekenhuis gebracht. Hij lag naast de romp van het toestel. De overigen moeten in het wrak zijn, volgens de politie. Het is nog niet bekend of zich nog levenden onder hen bevinden. De overlevende, een student uit Evanston in Illinois, overleed ander half uur nadat hij in een ziekenhuis was opgenomen. De evakuaties op Nieuw-Guinea HOLLANDIA, 23-5. Het gouver- nementsvoorlichtingsbureau in Hol- landia heeft woensdag medegedeeld, dat volgens in de loop van de dag ontvangen officiële berichten het reisschema voor vrouwen en kinde ren uit de tijdelijk te ontruimen ge bieden normaal en volgens plan uit gevoerd wordt. De eerste reizigers, uit Teminabuan en Steenkool, zijn reeds te Biak gearriveerd en zijn daar met grote hartelijkheid en hulpvaardigheid door de bevolking ontvangen. Australische militairen naar Thailand BANGKOK, 23-5. Australië zal soldaten naar Thailand sturen voor het handhaven van de vrede ii? dat land. Dit is men in Bangkok over eengekomen. De Australiërs zullen samenwerken met het Thailandse leger en met de Amerikaanse mili tairen ter plaatse. Met andere Zoavo landen voert Thailand besprekingen over een soortgelijke overeenkomst. Gaat Engeland vissen in Zuidpoolgebied? LONDEN, 22-5. In verband met de Europese concurrentie op de Noord zee is het mogelijk dat Groot-Brit- tannië op een gegeven ogenblik ern stig zal moeten overwegen zijn vis serij naar 'het Zuidpool-gebied te verleggen, zo schrijft het conserva tieve dagblad „Daily Telegraph". Het verenigd koninkrijk eet nog steeds meer vis per hoofd van de bevolking dan welk ander land ook, maar het is het enige land in Europa dat minder vis vangt dan in 1938. Gedurende vele decennia leken de visgronden onuitputtelijk, maar de toenemende concurrentie heeft aan getoond dat dit niet zo is. De moei lijkheden met IJsland, Noorwegen en de Sowjet-Unie, in het bijzonder die over de grenzen van de territoriale wateren, wijzen op een kunstmatige schaarste, veroorzaakt door te grote vangsten. De maatregelen, waarover in de recente internationale visserijcon ventie overeenstemming werd be reikt, zijn gezond zo schrijft het blad maar de Britse visserij moet veel verder zien dan de uiteindelijke her bevoorrading van de Noordzee. De exodus uit Algerië MARSEILLE, 22-5. De „Ville de Marseille" is in Marseille aangeko men met ruim 1000 passagiers aan boord. Het schip kwam uit Algiers. De meeste vluchtelingen verklaar den dat zij alles achter hadden ge laten. „Mijn zaak is ruim 230.000 gul den waard. Ik heb alles moeten achterlaten", zo zei een vluchteling. Uit de gesprekken met de passa giers bleek dat men doodsbang was geweest om ontvoerd te worden door de mohammedanen. Een moslim, die op zakenreis naar Frankrijk was, zei echter tegen journalisten, dat de verhalen van de gevluchte Europe anen schromelijk overdreven waren. „Zij zijn door paniek bevangen", zo zei hij. Oproer in Spaanse gevangenis MADRID, 22-5. Volgens betrouw bare kringen in Madrid zou in de Santa Maria-gevangenis in Puerto de Santa Maria nabij Cadiz, dinsdag een oproer onder de gevangenen zijn uitgebroken. De gevangenen zouden zich van de controle over de gevangenis hebben meester gemaakt en gevangenbewaarders als gijze laars vasthouden. In de Santa Maria-gevangenis zit ten hoofdzakelijk veroordeelden die langdurige straffen ondergaan. Een functionaris van de gevange nis zei op een telefonisch verzoek om inlichtingen niets over het ge melde oproer te kunnen zeggen. Geen reclame meer voor sigaretten AMSTERDAM, 23-5. Met ingang van het nummer van 1 juli 1962 zal het maandblad „Het beste uit Rea der's Digest" geen advertenties meer opnemen waarin reclame voor siga retten wordt gemaakt, zo deelt de directie van dit blad mede. Lopende contracten zullen, indien de adver teerder dit wenst worden afgewik keld, doch verlenging daarvan is niet mogelijk. Nieuwe contracten zullen niet meer worden aangegaan. Aanleiding tot dit door uitgever en hoofdredactie gezamenlijk geno men besluit is een artikel over de invloed van het sigarettenroken op de gezondheid dat in een der vol gende nummers van het blad zal verschijnen. Een zelfde beslissing is genomen door alle andere internationale edi ties van „The Reader's Digest". Meer comfort, meer tijd voor andere dingen. Ja, heel wat huishoudelijke problemen verdwijnen wanneer u Esso Gas als brandstof kiest. Esso Gas, het veilige gas in de fles, maakt het u gemakkelijk. Vlug en zuinig koken op een gasfornuis, in een wip warm water uit de geyser in keuken en douchecel, een gaskacheltje als bijverwarming... u ziet, er zijn mogelijkheden genoeg. Vraag eens advies aan de dichtstbijzijnde Esso Gas leverancier. Hl li lil li llkhmM^I ■■■usfmaa Geen problemen meer In de keuken. Met Esso Gas kookt u vlug én zuinig. Draai maar aan de kraan en u hebt warm water.... wahneer u wilt, zoveel u wilt Een verplaatsbare gas kachel - met ruimte voor een fles Esso Gas is een ideale warmtebron. hu £44 *1 cfe féko f BLIK DOOR HET WERELDVENSTER Wil Rood China Hongkong en Mao doen verstikken? De haag van prikkeldraad die de Britse kroonkolonie Hongkong in allerijl opricht langs de grens met communistisch China, is een treuri ge pendant van Ulbrichts muur door Berlijn. Voor het eerst richt het wes ten versperringen op tegen wie vluchten willen uit een communis tisch land. Voor het eerst ook neemt een westelijke staat diplomatieke stappen bij een dictatuur om een eind te maken aan de vluchtelin genstroom. Het is een weinig verheffende boodschap, waarmee de Britse zaak gelastigde in Peking is belast, maar het overbevolkte stukje Brits gebied voor en aan de kust van China kan moeilijk anders. Hongkong is al zodanig volgepropt met mensen, dat elementaire voor zieningen als de waterleiding het werk niet meer aankunnen. Men kan hier eenvoudig niet meer mensen herbergen zonder dat de stad ver stikt. Hard als het is moeten de Britten de vluchtelingen wel - met een forse maaltijd in de maag - te rugsturen. Naar Formosa? De zaak zou er ook niet veel een voudiger op worden, als de regering Tsjiang Kai Sjek op Formosa de vluchtelingen uit hongerende en door watersnood getroffen Kwan- toeng opnam. Tot dusver liet de ge neralissimo maar weinigen toe, maar nu biedt Taipeh neens asiel en voedsel aan. De doorstroming van vluchtelin gen naar Formosa zal echter mis schien Mao Tse Toeng zeer misha gen, die hierin niet veel anders kan zien dan een versterking van zijn aartsvijand. En niemand in Hong kong heeft er belang bij Peking boos te maken. Hongkong heeft zijn vrij heid tenslotte alleen maar bij de gratie van rood-China. De vraag blijft overigens hoe het komt dat zoveel Chinezen - zeker veertigduizend alleen deze maand en ze komen nu met duizenden per dag aanzetten - vaak zelfs voorzien van eertijds moeilijk te krijgen uitreis visa - naar de Britse kolonie kun nen trekken. Mogelijk - de veron derstelling is door Joseph Alsop in de New York Herald Tribune geuit - heeft de honger ook het moreel van de grensbewaking ernstig aan getast. Dat zou dan een teken van Chinese zwakte kunnen zijn. Nieuwe manier van vechten Misschien ook vindt Mao het wel best als de Britten het voedsel voor een deel van zijn onderdanen voor hun rekening nemen. Wellicht denkt hij: laat ze maar gaan, er blijven er nog genoeg over. Het zijn allemaal gissingen die uitgaan van de veronderstelling dat er geen sprake is van Chinese op zet. Maar het is helemaal niet on mogelijk dat Mao zijn hongerende mensen misbruikt met het doel Hongkongs toch al moeizame be staan helemaal te ontwrichten, aldus de stad rijp makend voor overne ming door zijn bewind. Tenslotte ge beurt iets dergelijks ook, maar in mindere mate bij het Portugese Ma- cao, dat andere stuk kolonialisme voor de deur van een natie die de strijd tegen imperialisten en kolo nialisten in zijn banier heeft staan. Het zou de eerste keer niet zijn dat de Chinezen een nieuwe manier van vechten uitvonden. Suppletiefonds „D.E.L." vergaderde Het suppletiefonds „Draagt Elkan ders Lasten" hield te Goes haar le denvergadering in de „Opril". Ds. W. Oosterhoek, Ned. Herv. predikant te Westkapelle had de lei ding van de vergadering. In het jaarverslag werd medegedeeld dat de werkzaamheden zeer uitgebreid zijn door de ruimere mogelijkheden tot steun die zijn verkregen na de statutenwijziging in 1960. De jaar rekening werd goedgekeurd met een bedrag aan inkomsten van f 16.262,59 en uitgaven f 15.248,19. Het batig saldo van f 1014,40 is aan de reserve toegevoegd. In de bespreking is naar voren ge komen dat het fonds hulp kan ver lenen aan gezinnen die door ziekte in financiële moeilijkheden komen, die niet worden gedragen door so ciale zorg en diakonieën. Benadrukt werd nog dat het fonds met de stichting „Vrederust" te Ber gen op Zoom niet mag worden ver ward, daar het met deze stichting geen enkele binding heeft. Ingezonden mededeling Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Ze draaide zich naar de oude vrouw, die met een nors gezicht tot nu toe zwijgend naar de gesprek ken had geluisterd. Deze haalde haar schouders op. „Dat moet je mij niet vragen, me kind. Naar mijn raad luistert tegenwoordig toch nie mand meer". „Moeder was er tegen", verduide lijkte Wim, „maar wij hebben van de week gezegd, dat Aal meerderjarig is en daarom het recht heeft om zelf te beslissen, of ze al dan niet met Arie mee gaat naar Woerden. Bo vendien zijn Dirk en ik er ook nog om een oogje in het zeil te houden. En tenslotte: onze Aal heeft een leu ke toetze heeft van haar belo ning een nieuw mantelpakje ge kochtnou, als je haar ziet, her ken je onze zus nauwelijks. Ze is een dame en wat meer zegt: ze draagt het met gratie. Is het dan te verwonderen, dat ze vandaag of morgen tegen een aardige vent op loopt? Of hadden jullie gewild, dat ze hier altijd en eeuwig aan het Zui derpad zou blijven wonen om moe der te verzorgen? Wij zijn toch ook getrouwd?" De anderen keken elkaar aan. En het was Piet, die nadenkend knikte en antwoordde: „Ja, Wim, daar heb je gelijk in. Maar ik heb zo het idee, dat geen van ons allen er ooit bij stilgestaan heeft, dat onze Aal ook nog eens verkering zou kunnen krij gen. En dat ze te zijner tijd zal wil len trouwen. En dan komen wij al door Maartje Zeldenrijk lemaal voor de konsekwentie te staan: Wat doen we dan met moe der?" Mevrouw Dinkla keek hem kwaad aan. „Als jullie maar weten, dat ik niet wegga uit mijn huisje. Ik ben hier aan het Pad geboren en ik wil hier blijven". Bep knikte begrijpend. „Natuur lijk, moeder, dat ligt voor de hand. Ik zal de laatste zijn om te zeggen: inpakken de boel en vertrekken. Dit is uw huisje en ik hoop, dat u hier nog lange jaren in gezondheid moogt doorbrengen. Daar staat evenwel te genover, dat we rekening moeten houden met de feiten. En als onze Aal vandaag of morgen gaat trou wen, dan moet er iemand anders ge vonden worden, die u kan verzor gen". Schoonzoon Henk, die bedachtzaam aan zijn sigaret trok, vroeg: „Maar kan Aaltje hier niet introuwen? Mij dunkt, het huis isv groot genoeg". Dirk lachte spottend. „Ben je mal die kruipen, als ze getrouwd zijn, in een woonwagen en staan dan hier, dan daar. Nou, een mooi be staan, dat moet ik zeggen. Ik snap niet, dat onze Aal niet wijzer is". Bep keek haar broer lachend aan. „Dat liedje heb ik al eerder uit jouw mond gehoord. En als ik zo rond kijk, dan heb ik zo het idee, dat we allemaal wel goed op onze pootjes zijn terecht gekomen, niet, geliefde broeder? Je zorgen voor ons waren af en toe echt roerend, maar je hebt niet kunnen verhinderen, dat we stuk voor stuk onze eigen weg ge gaan zijn en ik vrees, dat onze Aal wel hetzelfde zal doen. Apropos, waar zijn ze heen, zei je, Wim?" „Naar Woerden. Naar zijn ouders. Of ouders.Zijn vader en moeder zijn in veertig bij het bombardement van Rotterdam omgekomen. Sedert dien is hij opgenomen bij de heer en mevrouw Huurdeman, die hun zoon verloren bij het bombardement. Vol gens Arie is dat allemaal gegaan volgens de regelen der kunst, als ik dat zo mag noemen. Met andere woorden: juridisch is dat allemaal in orde. Maar Arie beschouwt zijn pleegouders als zijn eigen vader en moeder en noemt ze ook zo. Apro pos, die heer Huurdeman in Woer den is de aannemer zelf van het rio leringswerk in de stad. Arie zal hem te zijner tijd wel opvolgen". „Als ik dat zo hoor, zal onze Aal dus een goed huwelijk doen", meen de Corrie. „Och, jongens, we lopen de zaak een beetje vooruit", zei Tonnie hoofdschuddend. „Aal en Arie ken nen elkaar nu een blauwe maandag: een paar maanden. En Aal zelf is nuchter genoeg om te beseffen, dat je na zo'n korte verkering niet naar het stadhuis stapt. Ze heeft zelf ge zegd: ik mag Arie graag en we kun nen goed met elkaar overweg. Maar over trouwen praat ik voorlopig nog niet. Wij zijn immers jong genoeg?" „Dat is wel zo", mengde Gerard zich in het gesprek, „maar ik ben het toch met Wim eens, dat we er rekening mee moeten houden, dat Aal vandaag of morgen wil trouwen. En wat doen we dan met moeder? Daar moet een oplossing voor ge vonden worden. Voor wat de ver zorging betreft". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 9