Kentucky's best Lekkere pittige zware shag i Glanzende hoogtepunten bij tweede dag vorstelijk bezoek aan Oostenrijk Bevestiging vonnis (levenslang) tegen dokter 0. gevraagd Succesvolle Ned. opgravingen in Jordanië 0e Thant antwoordde op brief van minister-president De Quay Examen doen Australië vindt liet agressie Ingezonden mededeürr Voorstelling in Weense Opera tot slot WENEN, 22-5. Geen geschenk kan ooit zoveel indruk hebben gemaakt als een paar eenvoudige papieren en een met de hand geschilderd bon. bonschaaltje, die H.M. de koningin dinsdagmiddag bij het bezoek aan een Weense schooi voor ernstig in valide kinderen kreeg aangeboden. Tijdens haar rondgang door de school waar spastische en lichamelijk mis vormde kinderen een schoolopleiding ontvangen, waarin zoveel mogelijk therapeutische behandeling is ver werkt, bezocht zij een klasje kinde-1 ren van 11 tot 14 jaar, die bezig wa ren met handenarbeid. Daarna toonde de'lerares van dit klasje, die zelf een arm miste, aan de koningin, hoe een meisje van elf jaar, ondanks haar volledig mis vormde handen, uit een blaadje pa pier een molentje vouwde. Toen de koningin opmerkte, dat dit voor deze kinderen bijzonder moeilijk te leren moest zijn, pakte het kind haar schooltas en liet trots in haar schrift zien, hoe mooi zij kon schrijven. Het meisje straalde, toen H.M. zei: „Wat mooi, zo mooi konden mijn kinderen niet schrijven". Bij haar verdere rondgang door de klas bood een van de kinderen haar spontaan een zojuist geknipt en gevouwen papieren molentje aan. Er kwamen er nog twee bij, zodat de koningin op een gegeven moment een rood, een wit en een blauw mo lentje had. Toen nog een molentje naar haar werd opgestoken, moest ze, ziende dat ze de Nederlandse kleuren in de hand hield, spijtig zeggen: „Maar dat pa9t er nu niet meer bij". In een ander klasje, waar wat ou dere kinderen zaten te tekenen en schilderen, bood een jongen van twaalf jaar de koningin een door hem zelf beschilderde kogeldoos aan. Die eer viel hem toe, omdat hij, al beschikte hij slechts over een, mis vormde hand, de beste tekenaar van de klas was. Voor de school had zich een grote menigte verzameld, die H.M. harte lijk toejuichte, toen zij arriveerde. De koningin, die gekleed was in een blauwe japon en een blauwe hoed droeg, kreeg bij de ingang van een meisje van zeven jaar een prachtige bos witte en rode rozen, die waren samen gebonden met een rood-wit lint. Het koninklijk bezoek kwam er echter zelf ook niet met lege handen. Een Nederlandse recher cheur in het gevolg, die waarlijk wel een mannetjesputter mag heten, ging gebukt onder een groot pak Nederlandse bonbons, die de koningin voor de kinde ren had meegebracht. Prins Bernhard heeft dinsdagmid dag, terwijl de koningin dit ontroe rende schoolbezoek aflegde, de Wie ner Stadthalle bezocht. Dit is een enorme sporthal, waar alle soorten sport beoefend kunnen worden. De hal, waarin plaats is voor bijna 20.000mensen, kan door een inge nieus stelsel van verplaatsbare wan den in kleinere zalen worden inge deeld voor training en wedstrijden in kleiner verband. Voorstelling in de Opera WENEN, 22-5. De tweede dag van het Nederlandse koninklijke bezoek aan Wenen is besloten met een luis terrijke feestvoorstelling van Mo- zarts „Entführung aus dem Serail" in de wereldberoemde Weense Ope ra. Koningin Juliana, prins Bern hard en prinses Irene volgden met hun gastheer, bondspresident dr. A. Scharf, en diens dochter mevr. Kyr ie, de voorstelling in de ereloge recht tegenover het toneel. De loge was versierd met palmen en drie bloemstukken bestaande uit rode en witte anjers. Het operagebouw, dat als zovele officiële en semi-officiële gebouwen in de traditionele keizerlijke kleuren wit, goud en rood is uitgevoerd, was vrijwel tot de laatste plaats bezet toen de hoge gasten kort na zeven uur de ereloge betraden. Zodra zij verschenen speelde het operaorkest onder leiding van Heinz Wallberg het Wilhelmus, dat evenals het daar op volgende Oostenrijkse volkslied door de circa 1500 aanwezigen staan de werd aangehoord. Onmiddellijk na het spelen van de volksliederen doofden de lichten en begon de uit voering. Na de operavoorstelling, die tot 21.15 uur duurde, begaven de hoge gasten zich met hun gastheer naar het beroemde hotel Sacher. Daar verzamelde zich een gezelschap van circa tachtig personen voor een in formeel souper, waarbij een ruime keuze kon worden gemaakt uit de vele culinaire specialiteiten die Sa cher in de vorige eeuw reeds tot een begrip in Wenen en geheel Europa hebben gemaakt. De Maid of Cotton 1962, die begin juni naar Nederland komt, heeft vier avondtoiletten in haar garderobe, waar van deze gala-japon wel de mooiste is. Het is een klassiek model van geborduurde katoenen organdie. LEEUWARDEN, 22-5. De procu reur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden, Jhr. mr. M. Witsen Elias, heeft in de zaak tegen de voor malige Berkelse dokter O. bevesti ging gevraagd van het vonnis van de arrondissementsrechtbank te Leeuwarden van 20 maart 1961, waarbij dokter O. werd veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf we gens het plegen van gifmoord op zijn medegevangene A. L. De procureur-generaal was van oordcel, dat dokter O. wegens het gemene en gruwelijke karakter van zijn misdaad zijn verdere leven in volstrekte eenzaamheid zal moeten doorbrengen. Hij had als meedicus een verdienstelijk lid van de maat schappij kunnen zijn en een redder van mensenlevens. In plaats daar van echter werd hij een vernietiger van mensenlevens en een handlan ger van de dood. Als dokter O. ook in hoogste instantie mocht worden veroordeeld, dan zal zijn naam voortleven als een van de meest ge raffineerde moordenaars, die de Ne derlandse rechtspleging heeft ge kend in de afgelopen vijftig jaar en als een van de meest verstokte mis dadigers, die steeds zal blijven ont kennen schuldig te zijn, aldus de procureur-generaal. Deze achtte het desondanks zijn menselijke plicht een beroep te doen op verdachte om te eniger tijd zijn afschuwelijk mas ker nog eens te laten vallen. Als er nog enig gevoel van hogere orde in hem aanwezig is, zal hij moeten denken aan zijn kinderen over wier leven zo'n donkere schaduw is ge vallen, doordat moeder werd ver moord en de vader levenslang in de gevangenis werd opgesloten. Dit is de meest tragische situatie, die denkbaar is. De procureur-generaal hoopte, dat dokter O. nog eens door belijdenis van schuld de verschrik kelijke last, die op zijn geweten rust, zal afwentelen. Mevrouw Ob- dam en Lodder zijn leven en dat van verder, aldus mr. AARDE GEEFT OUDE GEHEIMEN PRIJS De archeologie in het licht van de Bijbel telen. Mevrouw Ob- zijn dood, maar zijn J n zijn kinderen gaat I r. Witsen Elias. r LEIDEN, 23-5. Dezer dagen is van de derde opgravingscampagne in Deir Alla (Jordanië) in Nederland terug gekeerd dr. H. J. Franken, lec tor in de Palestijnse archeologie aan de rijksuniversiteit in Leiden. De eerste en de tweede Nederlandse opgravingscampagne in Deir Alla hadden respektievelük in 1960 en in 1961 plaats en zij hadden - evenals de derde - ten doel om de chronolo gie van de late bronstijd en de vroe ge ijzertijd te bestuderen, een perio de, die van ongeveer 1600 tot 700 vóór Christus geboorte loopt. In I960 en 1961 werd het onderzoek onder leiding van dr. Franken verricht aan de hand van aardewerkvondsten in de Ruine-heuvel (de zogenaamde „teil") van Deir Alla en omgeving. Deze teil ligt ten oosten van de Jor- daan, dicht bij de plaats, waar de Zerqa (de Jabbok) in het Jordaan- dal stroomt. Op deze plaats bevond zich in de late steentijd (plus minus 5000 vóór Christus) reeds een neder zetting. De Nederlandse opgravingscam pagne staat onder auspiciën van de theologische faculteit der rijksuni versiteit in Leiden en zij wordt ge heel bekostigd door de Nederlandse organisatie voor zuiver-wetenschap- pelijk onderzoek. In 1961 verkreeg de expeditie de medewerking van enkele assistenten van het instituut voor prae- en protohistorie van de gemeentelijke universiteit van Am sterdam. Succesvolle campagne In een onderhoud met dr. Fran ken, vernam het A.N.P., dat ook de ze derde campagne zeer succesvol was geweest en dat er tussen 2 ja nuari en 30 maart - de tijd, waarin gegraven werd - enorme hoeveelhe den aardewerkfragmenten aan het licht waren gekomen. De campagne van dit jaar, zo vervolgde de leider van de expeditie, was een voort zetting van die van 1960 en 1961 en betrof de diepere woonlagen. Daar bij werd direct een geheel nieuw type van bewoning blootgelegd, da terende uit de vroege ijzertijd. Deze cultuurperiode, die even voor 1200 voor Chr. begon, heeft circa ander halve eeuw geduurd. Vond men in 1961 nog overblijfselen van een stad, de afgelopen maanden werden de expeditieleden geconfronteerd met een bewoning, die aan de stedebouw voorafging en welke geen enkele aanwijzing opleverde, dat er in de bewuste periode een stad op de heu vel had gelegen. Gezien het feit, dat er fragmensen van alle soorten huishoudelijk aar dewerk (kannen, waterkruiken, voor- raadpotten enzovoort) werden opge dolven, terwijl er over een opper vlakte van dqrtig bij tien meter geen enkel spoor van een huis te vinden was, ligt de conclusie voor de hand, dat men hier op een soort dorp was gestoten, waar de voormalige bewo ners op grote, open erven huisden. Deze bewoningslagen horen thuis in de tijd van de metaalindustrie. Merkwaardig zijn hier de vele, door de wind vervormde peervormige kuilen, waarvan de betekenis nog niet ten volle duidelijk is, maar die waarschijnlijk in verband staan met de bouw van de ovens, waarin het metaal werd gesmolten. Dr. Fran ken houdt het er voorlopig op, dat zich hier in de ijzertijd metaalarbei ders hebben gevestigd en dat deze metaalbewerking een seizoenarbeid is geweest, die alleen in de winter werd verricht. Historische vragen De recente vondsten, zo vervolgde dr. Franken, stellen ons voor een aantal historische vragen, waarvan een der voornaamste de identifica tie van de „Teil" is. In het algemeen hebben de geografen tot nu toe aan genomen, dat de heuvel van Deir Alla het oude, bijbelse Sukkoth was, dat in de tijd van de Richteren en de Koningen aan de Israëlieten toe behoorde. Deze opvatting komt nu in strijd met de resultaten van de opgraving, omdat er geen sporen van een dichte bewoning op de heu vel zijn aangetroffen, terwijl in het boek Richteren duidelijk gesproken wordt over „de zeventig oudsten", die daar zouden hebben gewoond. Bovendien waren de Israëlieten in die periode afhankelijk van de Fili stijnen voor het verkrijgen van hun metalen voorwerpen. Zij kunnen dus zelf geen metaalindustrie op deze heuvel hebben gehad. Voorts is ge bleken dat de Filistijnse invloed des tijds tot in Deir Alla reikte, onder meer door de vondst van een prach tige Filistijnse pot. Het is daarom niet onmogelijk te achten, dat de Filistijnen destijds van Bethshan uit de streek van Deir Alla onder hun controle hebben ge had. Voor deze opvatting pleit ook het feit, dat, toen koning Saul in de strijd tegen de Filistijnen gesneu veld was, zijn lijk naar Bethshan werd overgebracht. Dit betekent echter, dat de Filistijnen, die eigen lijk in de streek van Gaza thuis hoorden een veel grotere versprei- ding in het land hebben gehad. Verdeling der vondsten Over de verdeling van de vond sten tussen het departement van oudheden van Jordanië en de expe ditie, was dr. Ex-anken vol lof. Op vei*zoek van de directeur van ge noemd departement, 'dr. A. Dajani, had hij zelf een voorstel voor de verdeling mogen voorbereiden. Bij de definitieve vei-deling, waai-bij dr. Dajani zelf aanwezig was, kreeg de expeditie ongeveer vijf-en-negentig pei-cent van de vondsten. Deze wor den in een-en-twintig kisten naar Leiden gezonden en een gedeelte daarvan is bei'eids aangekomen. Ingezonden mededeling met actieve.beheerste zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten SCHIPHOL. - Op doorreis naar Stockholm is de 61-jarige Amei'i- kaanse jazz trompettist Louis „Sat- chmo" Armstrong een tiental minu ten op Schiphol geweest. Met zijn gezelschap „The Louis Ai'mstrong all Stars" kwam hij uit Pai-ijs aan waar de negermusicus in het Qlwm- pia-theater een vooi-stelling heeft gegeven. Geen waarnemers naar Nieuw-Guinea DEN HAAG, 23-5. De waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant," heeft een brief gestuurd aan minister-president De Quay, als antwoord op een eerder door professor De Quay gezonden brief, waarin hij de V.N. vroeg een beroep te doen op Indonesië en V.N.- waarnemers naar dit gebied te zen den. Oe Thant schreef het volgende antwoord: „Gaai*ne bevestig ik bij deze uw. brief van 16 mei 1962 betreffende de toestand in en om West-Nieuw-Gui- nea. Zoals U weet, ben ik zelf be- zox-gd over de ontwikkelingen in dat gebied en ik heb, vei-scheidene ma len, een beroep gedaan op alle be- ti-okken partijen om uiterste zelfbe heersing te betrachten. Dit lijkt des te meer wenselijk nu ambassadeur Bunkei', onder aanmoediging mij nerzijds bezig is met pogingen om de partijen bijeen te brengen teneinde een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, die zijn gerezen. Uw voorstel dat ik thans een be roep zou doen op de ï-egering van Indonesië zou, zo dit vooi-stel door mij werd aanvaard, implicei-en dat ik partij koos in de conti-overse, het geen mijns inziens niet in1 het belang van alle betrokkenen zou zijn. Ik meen echter dat een toestand is ontstaan waai'in het geëigend lijkt om een beroep te doen zowel op uw regering als op die van de republiek Indonesië om zich te onthouden van alle agressieve handelingen, zowel met het oog op de verplichtingen van de twee regeringen uit hoofde van het Handvest, als om de pogin gen die op het ogenblik door am bassadeur Bunker worden onderno men niet in gevaar te brengen. Wat uw tweede voorstel betreft, te weten om enige waarnemers naai de Regio te zenden om zich van de feitelijke situatie op de hoogte te stellen en als stabiliserend element op te treden, moge ik U mededelen dat ik een dei-gelijke stap alleen dan zou kunnen overwegen wanneer een vei-zoek werd gedaan zowel door de Nederlandse als door de Indonesi sche regering. In elke andere om standigheid dan deze, zou zulk een daad mijnei-zijds, naar mijn mening, niet gepast zijn. Aanvaai-d, excellentie, de gevoe lens van mijn bijzondere hoogach ting. Oe Thant wnd. secretaris-generaal". Ingezonden mededeling CANBERRA, 23-5. De Australi sche minister-president, Robei't Men- zies, heeft woensdag de landingen van Indonesische pai'achutisten in Ned. Nieuw Guinea bestempeld als „agressie". Op een pei-sconferentie zeide hij, dat deze Indonesische daad een in breuk is op de verzekering, door president Soekax-no en minister Soe- bandi'io aan Australië gegeven, dat Indonesië geen geweld zou gebrui ken om zijn eisen ten aanzien van west-Papoea kracht bij te zetten. Levenslang in Duitse moordzaak MUNCHEN, 23-5. In het proces te München tegen de 52-jarige Vera Brühne en de 48-jarige Johann Fer- bach heeft de openbare aanklager woensdag tegen beide beklaagden levenslange gevangenisstx-af geëist. Hij achtte hen schuldig aan de moord op de Münchense arts dr. Otto Praun en diens huishoudster Elfriede Kloo. Deze dubbele moord, die gepleegd werd op 14 april 1960, zou ten doel hebben gehad te voor komen. dat dr. Praun een kapitale villa in Spanje, die hij aan mevrouw Bi-ühne had vermaakt, verkocht. Vijf jaar Zweedse Rode Kruis ziekenhuis ZIERIKZEE, 23-5. Wij vernemen dat aan dacht zal worden besteed aan het vijfjarig bestaan van het Zweedse Rode Kruis zieken huis op 21 juni a.s. Het ligt in het voornemen dal enkele Zweedse autoriteiten naar hier zullen komen. Inmiddels heeft het bestuur van de Zierikzocse Oi-atorium Vei-cniging de uitnodiging ontvangen op genoemde datum op te treden in de hall van het ziekenhuis. Gezongen zal worden het Zweedse volkslied en het eerste deel van hel „Te Deum Lau- damus" van Gcorg Fricdrich Handel, een oratorium werk. dat de vereniging sinds en kele weken in studie heeft. Het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis is de met de jaren steeds in betekenis gi-oeiende gift van het Zweedse volk aan hef getroffen Schouwcn-Duiveland. Het werd op 11 mei 1957 officieel door ki-oon- prinscs Beatrix in gebruik gesteld, een top- gebeurtenis, waaraan bovenstaande foto hcr- innex-t.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 6