In St. llilaire sportontmoeting „Franeo-Hollandaise" eerste kamer De massale vlucht ziing A.W.W. en andere sociale wetten uit Rood-China aanvaard flitsen uit het buitenland ZIFRIKZEESCHE NIEUWSBODE oonderdag 24 mei 1%» no. ishm Zierikzeese bus naar INormaiulië Van vrijdag 8 aot dinsdag 12 juni ZIERIKZEE, 23-5. Er staat weer een sportontmoeting St. Hilaire-Zie- rikzee op het programma. Maanden lang heeft de Zierikzeese Sportraad aan de voorbereidingen gewerkt, maar thans staan de plannen wel definitief op papier. Een elftal van Zierikzee en een elftal van M.E.V.O. gaan in de N'ormandische tweeling- stad de strijd weer aanbinden tegen hun Franse sportvrienden. Dc reis wordt gemaakt per bus van de firma Van Oeveren en de start vindt plaats op vrijdag 8 juni. De terugreis wordt aanvaard op dinsdag 12 juni. Verschillende voet ballers nemen echtgenote of ver loofde mee en de bus is dus geheel gevuld, als hij begint aan de 750 km lange reis naar Frankrijk. Aanvan kelijk lag het in de bedoeling dat ook de koninklijke harmonie „Kunst en Eer" de reis zou mee maken, maar dit plan heeft men moeten la ten schieten, daar er nogal wat or ganisatorische - en vooral financiële - moeilijkheden waren. Het wordt intussen in St. Hilaire een zuiver „Franco-Hollandaise"-festijn, want er zullen geen vertegenwoordigers uit Hatfield zijn, zoals aanvankelijk wel in de bedoeling schijnt te heb ben gelegen. De Sportraad beschikt overigens nog niet over een volledig programma. Namens de Sportraad wordt dc reis meegemaakt door de voorzitter en de secretaris, de heren dr. J. C. Röhner en L. Dey. Reeds thans mogen we de hoop uitspreken, dat de Zierikzeese spe lers weer stevig partij zullen geven aan hun Franse sportbroeders, waar bij echter het spel en niet de knik kers voorop sta, want ook deze nieu we sportontmoeting is bedoeld als bijdrage aan een betere verstand houding tussen beide volkeren, zo nodig in een naar eenheid groeiend Europa. .straks weer... handjes en geschenkjes... BONDSCONGRES A.B.V.A. TE SCHEVENINGEN Ambtenaren niet te spreken over verdeling van de welvaart DEN HAAG, 22-5. De Eerste Ka mer heeft zonder hoofdelijke stem ming een machtiging tot het ver strekken van voorschotten aan ge pensioneerden in 1962 aanvaard. Voorts werd een wijziging van de alg. weduwen- en wezenwet goed gekeurd. Deze behelst een interim regeling inzake beperking van sa menloop van pensioenen en uitke ringen ingevolge de A.W.W. en met renten en uitkeringen ingevolge de ongevallenwet, bijslagen op die ren ten en uitkeringen en toelagen op renten krachtens de invaliditeits wet. Minister Veldkamp wees er tij dens een korte rede op, dat de A.W. W. in beginsel een volksverzekering is en daarom een zelfstandig recht. Hij erkende, dat het verlagen van de A.O.W.-leeftijd voor ongehuwde vrouwen tot 60 jaar een belangrijk vraagstuk is, dat zijn bijzondere be langstelling heeft. Ofschoon het niet altijd' in over eenstemming met de werkelijkheid is werd bij dit wetsontwerp de „vrouw als de zwakste partij" be schouwd. Derhalve werden alle ge scheiden vrouwen bij overlijden van hun ex-echtgenoot op een lijn ge- KEUKNIEUWS Het komende algemene R.K. concilie Ingezonden mededeling want Akkertjes zijn instant cachets met 4-voudjg werkend micropoeder. Ontdek óók de wel daad van Akkertjes 6 stuks 50 ct. KERKNIEUWS Ds. D. Wolfson te Tiel met emeritaat (geboortig te Zierikzee) Ds. D. Wolfson te Tiel, aan wie wegens het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd met ingang van 1 mei 1.1. door de provinciale kerkvergadering van Gelderland emeritaat is verleend, zal zondag 27 mei a.s. zijn ambtsbediening als dienstdoend predikant in de Neder landse Hervormde Kerk neerleggen en afscheid nemen van de hervorm de gemeente te Tiel. De week daar op, nl. zondag 3 juni a.s. zal hij in de Grote Kerk, na vooraf in diezelf de dienst te zijn ingeleid door ds. R. A. Bitter uit Hengelo in Over ijssel, praeses van de centrale ker- keraad van de hervormde gemeente aldaar, intree doen te Hengelo in Overijssel, waar hij bijstand in het pastoraat zal verlenen. Ds. Wolfson werd op 24 maart 1897 te Zierikzee, waar zijn vader toen officier van justitie was, gebo ren. Hij bezocht eerst de hogere handelsschool te Rotterdam en was daarna vele jaren werkzaam als pro curatiehouder op het sekretariaat van de Deli Plantus Vereniging te Medan op Sumatra in het voorma lige Nederlands Oost Indië. Nader hand studeerde hij na zijn terugkeer in Nederland theologie aan de rijks universiteit te Leiden. Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: kand. W. A. Hage, Dordrecht. Beroepen te 's-Hertogenbosch (vac. dr. K. Strijd): J. W. Mazurel, Hee rewaarden; door de Prov. Kerkver gadering van Gelderland te Putten (Kring Andreaskerk): G. M. Haitje- ma, Souburg; te Zwijndrecht (vac. L. Emmerzaal): T. Langerak, Vin- keveen. Bedankt voor Sint Annaland: Jac. Jongerden, Bruchem en Kerkwijk. Ger. Kerken Beroepen te Spijk (Gron.): N. J. Goris, Barchem (Geld.); te Roosen daal: P. van der Veen, Sibculo; te Mildam en te Vianen: kand. C. van der Woude. Kampen; te Hoogvliet (3de pred.pl.): G. ter Stcege, Am sterdam-Buiksloot. Bedankt voor Klazienaveen (vac. M. N. de Wolf): D. Barten, Appel scha (Fr.). Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Leens (Gron.): B. van Zuijlekom, Wetsinge-Sau- werd. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Nieuwe Pekela: K. J. Velema, Hoogeveen. Aangenomen naar Rotterdam- West: H. van Leeuwen, Arnhem. Bedankt voor Broek op Langen- dijk: D. H. Biesma, Lisse. den waren mohammedanen. DEN HAAG, 22-5. „Over de wijze, waarop de t oenemende welvaart werd verdeeld, zijn wij slecht te spreken. Het blijft voor ons een on verteerbare zaak, dat bij de verbete ring van de salarissen der schaallo- ners aan de lagere en middelbare ambtenaren hun rechtmatig aandeel werd onthouden". Aldus de heer A. van Rossen voorzitter van de „Al gemene Bond van Ambtenaren" (het A.B.V.A.)) op het zevende bondscon- gres dat in Scheveningen wordt ge houden. In zijn toespraak heeft de heer Van Rossen gesproken over o.m. de verkorting van de arbeidstijd. In dit verband herinnerde hij aan de uit spraak (van de president van de Ne derlandse Bank) dat de invoering van de vrije zaterdag een „epidemie met ernstige gevolgen" was. Met die gevolgen, aldus de heer Van Rossen, is het nogal meegevallen. „Er zijn niet zo heel veel patiënten aan die epidemie overleden. Zelfs de Neder landse economie heeft 't overleefd". Sprekende over de problemen rond de salarissen merkte de heer Van Rossen o.m. op, dat „de voldoening over wat werd bereikt getemperd wordt door hetgeen nog niet in ver vulling ging". De uitkomsten van de algemene salarisverhogingen hebben helaas bevestigd dat de vrijere loon politiek het overheidspersoneel ach teraan doet komen, zo vervolgde de A.B.V.A.-voorzitter. Weliswaar er kende de regering, dat de ambtena ren in 1961 een achterstand hadden opgelopen, maar ze bleef halsstarrig weigeren deze achterstand, bijvoor beeld door een uitkering-ineens goed te maken. „Het is niet zo verwon derlijk, dat vele afdelingen het bij de voorbereiding van dit congres no dig vonden zich bezig te houden met. het vraagstuk van 't stakingsrecht". MÜNCHEN, 23-5. - De voorzitter van het secretariaat voor de christe lijke eenheid, de 81-jarige kardinaal Bea, heeft in de universiteit van München gezegd dat de christenen nog niet rijp zijn voor eenheid. Het komende algemene concilie wil deze eenheid voorbereiden, door het vraagstuk van de gemeenschap van de afgescheiden broeders dui delijk te stellen en al het goede on der hen te erkennen, aldus kardi naal Bea. Vooral door het feit dat de medewerking van de bisschoppen aan het concilie is verzocht op een schaal zoals nooit eerder is voorge komen, kunnen veel verkeerde op vattingen over dé aard van het pri maatschap van de paus en de pau selijke onfeilbaarheid worden recht gezet. „Het is te hopen dat wij door geduld en studie op het gebied van de leer dichter bij elkaar zullen ko men. Wat de dogma's betreft kan het concilie echter geen compromis maken", aldus kardinaal Bea. steld met de gehuwde vrouwen zon der kinderen, die na hun veertigste jaar recht zullen hebben op wedu- wenpensioen. Weduwen met kinderen zullen on geacht hun leeftijd, recht op wedu- wenpensioen hebben. De Kamer heeft voorts een wijzi ging van de A.O.W. en van de wet op de ziekenfondsverzekering aan vaard. Hierin 2ijn een verhoging van pensioenbedragen, een uitkeringsre geling voor gemoedsbezwaarden en een verhoging van de inkomensgren zen voor de ziekenfondsverzekering voor bejaarden opgenomen. Oor! ogsin va 1 iden leggen kransen hij Dam-monument AMSTERDAM, 22-5. Deputaties van Belgische, Luxemburgse en Ne derlandse verenigingen van oorlogs invaliden hebben drie kransen ge legd aan de voet van het nationaal monument op de Dam in Amster dam. De erewacht bij het monument was betrokken door het garnizoens commando van Amsterdam. De korte plechtigheid werd besloten met het blazen van de „Last Post" door een trompetter. De kranslegging vormde een on- 'derdeel van het driedaagse verblijf van de „Association Luxembourgoi- se des Invalides et Mutilité's" en „L'oeuvre Royal des automobiles pour invalides de guerre", totaal on geveer honderd oorlogsslachtoffers die te gast zijn bij de stichting Meer ontspanning voor ernstige oorlogs slachtoffers in Nederland. Het ge zelschap werd op de Luxemburgse ambassade in Den Haag ontvangen door de ambassadeurs van België en Luxemburg in ons land. Er stond ook een bezoek aan de Scheveningse pier op het programma. Vluchtelingen worden teruggevoerd HONGKONG, 23-5. - Df Chinese grenswacht heeft voor de eerste maal maatregelen genomen om de vluchtelingenstroom naar Hongkong tegen te gaan, zo hebben ooggetui gen meegedeeld. Dinsdag werd een aantal vluchtelingen bü de grens post Shautatok, waar de grens door de hoofdstraat loopt, door de grens wacht met vrachtwagens terugge voerd. De heuvels aan de Chinese kant achter Shautatok werden de afgelo pen weken gebruikt als plaats voor samenkomst voor de massale vlucht. De laatste dagen zijn er aanwijzin gen dat de autoriteiten en het leger in de Zuidchinese provincie Kwan- toeng de „invasie" van vluchtelingen in Hongkong daadwerkelijk hebben aangemoedigd. De „Hongkong Stan dard" meldde woensdag dat Chinese grensbewakers en politie in burger langs de grens patrouilleren en zich onder de terugkerende vluchtelingen mengen. Volgens het blad komen er be richten binnen volgens welke de il legale immigranten die uit Hong kong zijn teruggestuurd naar kam pen voor dwangarbeid worden ge zonden. Herdenking te Margraten DEN HAAG, 22-5. Woensdag 30 mei zullen op de Amerikaanse mili taire begraafplaats te Margraten (L.) plechtige herdenkingsdiensten wor den gehouden ter ere van de Ame rikaanse militairen die hun leven in dienst van hun land hebben geof ferd. Op deze dag vieren de Amerika nen hun Memorial Day in binnen- en buitenland. Op de begraafplaats te Margraten liggen meer dan 8000 Amerikaanse doden uit de tweede wereldoorlog begraven. Ingezonden mededeling Bolle zeilen, ship ahoy, voor de wind in GENTLEROY Vorstenpaar en prinses Irene voeren over de Donati n()g em rusthUis VOOT .chronisch zieke bejaarden Prinses Beatrix maakte tocht niet mee WENEN, 23-5. Na twee vermoei ende dagen in Wenen hebben ko ningin Juliana, prins Bernhard en prinses Irene rooensdag vrijwel de gehele dag buiten de Oostenrijkse hoofdstad doorgebracht. Met een speciale trein zijn de hoge gasten op prinses Beatrix na die nog ziek is naar Ybbs-Persenbeug op 120 km. van Wenen gereden waar zij om elf uur een stuwdam hebben be zocht. Daarna hebben zij met een witte, luxe raderboot een tocht over het mooiste gedeelte van de Donau gemaakt, een tocht die begunstigd werd door bijzonder mooi, zonnig weer. Bij aankomst in Ybbs-Persenbeug werden de koningin, de prins en prinses Irene, die vergezeld waren van president Scharf en kanselier Gorbach, door de plaatselijke bevol king hartelijk begroet. In Oostenrijkse kleding Honderden schoolkinderen die voor het bezoek een vrije dag had den gekregen, zongen een welkomst lied toen de hoge gasten de speciale trein verlieten. De koningin was ge kleed in een turquoise mantelpak met groene hoed, de prins droeg een Steierer Anzug met groene boorden en prinses Irene een blauwe Dirndl jurk met witte blouse. Met de radarboot „Stadt Wien" vertrok het gezelschap om twaalf uur van de stuwdam, voorafgegaan door een flottielje van zeven snelle motorboten van de gendarmerie. Financiën en Economie Koersdaling in Wallstreet NE\V YORK, 23-5. De noteringen op de New Yorkse effectenbeurs hebben dinsdag een nieuw diepte punt van 1962 bereikt. Dit was het gevolg van het ontbreken van sti mulerende berichten aangaande het bedrijfsleven en van bezorgdheid over de vooruitzichten voor het tweede halfjaar. Bij slot was de beurswaarde der genoteerde fondsen, na de grootste koersschommeling van het jaar, met vele miljoenen dollars verminderd. Tweetal verpleegsters kocht pand aan te Renesse (Van onze redakteur) ZIERIKZEE, 23-5. Ondanks de mislukking van de poging het voor malige ziekenhuis te Noordgouwe een dergelijke bestemming te geven, ziet het er naar uit dat Sehouwen-Duiveland toch nog een rusthuis voor chro nisch zieke bejaarden zal krijgen. Het initiatief tot oprichting is genomen door zuster J. de Munnik te Renesse, werkzaam als verpleegster in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee, in samenwerking met een collega te Vlissingen, gespecialiseerd in de verpleging van zieke bejaarden. Een belangrijke stap in de goede richting hebben de initiatief nemende dames gezet door de aankoop van een pand aan de Hogezoom te Renesse, voorheen in eigendom van de heer A. P. Akkerdaas. Zuster De Munnik enthousiast over 'haar plan - heeft ons iets ver teld over de nood der zieke bejaar den die op Sehouwen-Duiveland niet op de juiste wijze kan worden ge lenigd, eenvoudig omdat er geen in richting is, waar deze chronische zieken in zouden passen. Sehouwen- Duiveland heeft geen „Der Boede" MUNCHEN. Bij München is een viermotorig vliegtuig van de Ameri kaanse marine in de lucht ontploft. De 26 inzittenden - allen militairen - kwamen om het leven. PARIJS. Een militair tribunaal in Parijs heeft een aantal leden van de O.A.S. in Oran veroordeeld tot ge vangenisstraffen, variërend van vijf tot twintig jaar. AGRIGENTO (Sicilië). Ruim hon derd automobilisten, die in een be grafenisstoet een straat met een richtingverkeer in de verboden richting hadden bereden, vonden de politie aan de uitgang van het kerk hof. Zij konden meteen afrekenen. Het gebeurde in Agrigento, op Si cilië. MADRID. Volgens officiële krin gen in Madrid zijn er thans in het gehele land nog ruim 64.000 arbei ders in staking, t.w. ruim 30.000 in Asturië, ongeveer 20.000 in het ge bied van Bilbao, tegen de 2.000 in het gebied van San Sebastian, 2.300 in de kolenmijnen. van Leon en 10 duizend in Catalonië. PAKISTAN. In Pakistan zijn maandag zes mensen verdronken, nadat zij uit angst voor een dol ge worden kameel op een veerboot over de Indus in paniek waren geraakt en overboord waren gesprongen. ALGIERS. Dinsdag waren, tot acht uur 's avonds, 28 aanslagen te Algiers gepleegd. Zij hebben negen tien personen het leven gekost, ter wijl er negen werden gewond. Vijf tien der doden en acht der gewon- BESTUURSVERGADERING VISSERIJSCHAP Deltacommissie gaat met visserij-bedrijfsleven problemen bespreken DEN HAAG, 23-5. In de gehouden bestuursvergadering van het Visse rijschap heeft de voorzitter, de heer A. L. S. Lockefeer, het een en ander verteld over de aktiviteiten van de Deltacommissie. Deze in december vorig jaar door het schap ingestelde commissie, waarvan de heer Locke feer ook voorzitter is, is bedoeld als een soort tegenhanger van de amb telijke commissie ex artikel 8 Delta wet, die een regeling voor de ver goeding der door de Deltawerken veroorzaakte schade voorbereidt. De Deltacommissie heeft de minis ter van Landbouw en Visserij ge vraagd, 'het contact tussen de beide commissies zoveel mogelijk te be vorderen, en ook wilde zij graag een gesprek met de minister. De minis ter heeft daarop geantwoord, dat hij de door de commissie gevraagde stappen niet zal doen, omdat de com missie ex artikel 8, altijd bereid is om. indien dat wenselijk is, het be drijfsleven te horen, en omdat de Deltacommissie ook eigener bewe ging contact kan openen met de commissie ex artikel 8. Ook het ver zoek om een onderhoud heeft de mi- VLISSINGEN. In het Schclde- kwartier te Vlissingen is de prijs uitreiking gehouden van de door het Nederlands instituut voor efficiëncy uitgeschreven prijsvraag „De baas in het jaar 2000". De- deelnemers aan deze dag werden begroet door de directeur van de N.V. Koninklijke Maatschappij ,,De Schelde" te Vlis singen, de heer G. N. van Ginkel. nister niet ingewilligd. De heer Loc kefeer wds over dit antwoord van de minister teleurgesteld. De Deltacommissie, zo deelde hij verder mee, zal in de komende da gen naar 'het Deltagebied gaan om daar met 'het plaatselijke georgani seerde visserij-bedrijfsleven de door de Deltawerken ontstane problemen te bespreken. en het gevolg is, aldus zuster De Munnik, dat vele zieke bejaarden naar Walcheren en elders worden overgebracht. Onnodig te zeggen dat zulks voor betrokkenen doorgaans veel leed met zich brengt, want juist de bejaarden zijn verknocht aan de grond van Sehouwen-Duiveland en het is voor hen dan ook een weinig opwekkend vooruitzicht de laatste levensjaren in den vreemde te moe ten doorbrengen, ook al zal hel daar aan goede verzorging zeker niet ont breken. Het zijn echter vooral de aan passingsmoeilijkheden (en de plaatsingsmoeilijkheden) die het accent leggen op de noodzaak, dat de chronische zieke bejaar den hier een eigen thuis hebben. Opening in oktober Zuster De Munnik is dan ook - sa men met haar collega van plan zich geheel aan de zieke bejaarden te gaan wijden. Zij staat voor veel voorbereidend werk, want natuurlijk moet het aangekochte pand in orde gemaakt worden voor het be-oogde doel. Als de plannen naar wens ver lopen, hoopt 'het nieuwe tehuis te Renesse in oktober te starten met acht zieke -bejaarden. Er is echter alle mogelijkheid tot uitbreiding, want flink wat grond behoort bij het pand. Uitbreiding echter zal in de toekomst veel geld vergen en meteen hebben we hiermede de „bottleneck" van de affaire te pakken, zijnde de financiering. De initiatiefneemster heeft haar plannen reeds ontvouwd bij de gemeente, die er een open oor voor had en zij gaat nog verder met het zoeken van noodzakelijke con tacten, om een zo groot mogelijke financiële ruggesteun te krijgen. Aan belangstelling overigens zal het niet ontbreken want de nood der zieke bejaarden is een akute en al moet het nieuwe rusthuis als een bescheiden poging tot le niging worden aangemerkt, er zitten groeikansen in, die belof ten voor de toekomst inhouden. Er is hier dan ook sprake van een dapper initiatief, dat - naar wij van harte 'hopen - zal uit groeien tot iets dat van wezen lijke betekenis is voor een be volkingsgroep, die het niet ge makkelijk heeft. Oud-schipper H. v. d. Est te Haamstededie 35 jaar lang havenmeester van Burghsluis is geweest. Niet meer wonend aan de zeekant, is zijn hart nog altijd- op de woelige baren. Een model van een vroegere te Burghsluis ge stationeerde reddingboot - waarmede de heer v. d. Est zich liet fotograferen - slaat in zijn tuin aan de Moolweg. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5