Hoofd - pijn 'ASPRO' Moordenaars ereburgers in oost-Duitsland STAD EN PROVINCIE V.V.D. schort eindoordeel op over beleid van minister Visser Bliksem sio«g in woonhui* STAD EN PROVINCnT neem 2 'ASPRO'5 -en ttifoititfeek fit.' om er bij te hebben peias root U geknipt' Instrumentale te Middelburg in Concertzaal „Tijdstip nog niet gekomen" BRUJNISSE Tiidpne pen knrlp maar hovi DEN HAAG, 23-5. - „Wü zijn van mening Uat het tijdstip om een eind- oordeel te geven over het beleid van minister Visser nog niet is gekomen, doch menen reeds thans niet onver meld te mogen laten, dat de loop van zaken ook bij ons ongerustheid heeft gewekt. Er is immers na het verschenen van de nota, naar onze aanvankelijke indruk, op enige be langrijke, daarin vermeide gebeur tenissen een ander licht komen te schijnen dan de nota daarop heeft geworpen". Met deze woorden van mr. P. J. Oud heeft de liberale Tweede Ka- mer-fraktievoorzitter woensdag het voorbeeld van de V.V.D.-senatoren niet gevolgd, welke zoals bekend vo rige week bij monde van mr. Van Riel het vertrouwen in minister Vis ser hebben opgezegd. Prof. Oud ver klaarde voorts dat aan de uitspraak van het ambtenarengerecht in de zaak-Van der Putten ten grondslag gelegde feiten de indruk wekken, dat op kardinale punten fouten zijn be gaan van zodanige aard, dat ernstige inbreuken werden gemaakt op de eisen van rechtszekerheid en indivi duele rechtsbescherming, die een evenwichtig personeelsbeleid beho ren te kenmerken. Onze opvattingen aldus prof. Oud, doen ons dan ook vooralsnog met grote reserve staan tegenover het beleid, dat hier ge voerd is. Zou het verdere verloop van zaken onze aanvankelijke in druk niet weg nemen, dan zullen wij van dit beleid volstrekt afstand nemen. Opdat omtrent een en ander zo snel mogelijk opheldering komt, zou een spoedige uitspraak van de Centrale Raad van Beroep in hoge mate gewenst zijn. Ik hoop, aldus de heer Oud, dat beide procespartijen daartoe haar medewerking zullen verlenen. De heer Oud besloot met te zeggen een tussentijds verslag van de commissie op korte termijn van uitnemend belang te achten. Kritiek op mr. Van Riel De voorzitter van de K.V.P.-frak- tie, dr. De Kort, leverde scherpe kri tiek op het optreden van „senator Van Riel". Het is aan de Kamer en niet aan de geestverwante fraktie een minister weg te sturen, aldus dr. De Kort, die van mening was dat de Eerste Kamer juist heeft gehan deld door senator Van Riel en zijn fraktie niet te volgen op de dwalin gen huns weegs. Het siert de oppo sitie in de Eerste Kamer dat zij mr. Van Riel en de zijnen niet heeft ge volgd, aldus dr. De Kort. Mr. A. B. Roosjen (A.R.) zei dat de conclusie van prof. Oud voor hem iets tweeslachtigs heeft. Er is een grote tegenstelling in de houding die in de Eerste Kamer en in de Tweede Kamer is aangenomen. Het bezwaar van mr. Van Riel ging tegen het ont slag van de heer Van der Putten. Maar mr, Van Riel kon dat niet te berde brengen omdat deze zaak hier in deze Kamer nog moest worden behandeld en omdat er nog een rech terlijke uitspraak moet komen, aldus de heer Roosjen. Mr. Van Riel wilde minister Visser het recht om zich te verdedigen onthouden. Daardoor BURGH-HAAMSTEDE A. J. A. Boot overleden Op de leeftijd van bijna 88 jaar is maandag jL overleden de heer A. J. A. Boot, in leven oud-bureauhouder van het hulppostkantoor te Burgh- Haamstede. De heer Boot begon zijn loopbaan als kleermaker. Na enige tijd werkzaam te zijn geweest als besteller werd wijlen de heer Boot op 1 januari 1922 aangesteld als bu reauhouder van het hulppostkan toor Burgh-Haamstede. Als zodanig werd de thans overledene per 1 no vember 1934 eervol ontslag verleend. SPORT VOETBAL District Zuid I Het programma voor zaterdag 26 mei aanstaande luidt: bekerwedstrijd: Duiveland I-Kats I, aanvang 16.00 uur, scheidsrechter J. v. d. Linde. Het programma voor zondag 27 mei aanstaan de luidt: bekerwedstrijd: Renesse I-Kwa- dendamme I, aanvang 14.30 uur, M. A. Fonteine, scheidsrechter. Zomeravondcompetitie P.Z.E.M.-Rijkswaterstaat 6-3; C.W. S.-Zierikzeeveteranen 0-2; P.T.T.- Zeelandia 0-3. Heden (donderdag) 24 mei wordt gespeeldHerverkaveling-Drukkerij L. O. (scheidsrechter J. D. v. d. Linde) en Neptunus-P.Z,E.M. (Th. Sies, scheidsrechter). Ingezonden mededeling heeft mr. Van Riel de Eerste Kamer gedegradeerd tot een schiettent waar men op minister Visser mocht schie ten, aldus de heer Roosjen. P.v.d.A.-stem Mr. J. A. W. Burger (P.v.d.A.) wilde een dreigend misverstand weg nemen, als zou de Kamer een soort super-gerechtshof zijn. Er zijn voor de diverse rechtsbeletselen verschei dene instanties die ze kunnen op lossen. De Kamer heeft niet de be voegdheid in algemene zin in inci dentele zaken te onderzoeken. Er is een ambtenarengerecht en hoger be roep. Wat zou men nog meer moeten verlangen. Deze zaak hoort hier ten enenmale niet thuis. De zaak van het politieke beleid van de minister hoort in de Kamer thuis. Tegen de tijd dat deze zaak onderzocht is, is het de grote vraag of minister Vis ser nog minister van Defensie is. Terecht, aldus mr. Burger, is nogal wat kritiek geleverd op de heer Van Riel. Wel trekt de gevolgde methode spreker aan, maar de grondslag van de methode acht spreker niet deug delijk. De minister heeft ons aan de rand van de oorlog gebracht en spre ker kan zich voorstellen dat de heer Van Riel daar waardering voor heeft. Op verzoek van de communist Bakker sprak de Kamer zich bij de hoofdelijke stemming uit voor het voorstel van de voorzitter om de nota-.Van der Putten in handen te stellen van een bijzondere commis si e. Alleen de twee aanwezige com munisten stemden tegen. (Van een Westduitse correspondent) SALZGITTER, West-Duitsland. - Op de deur van kamer no. 27 in het monumentale gebouw van het West duitse „Amtsgericht", is een klein bijna opvallend - strookje papier geplakt met de woorden: „Centrale voor registratie en dokumentatie van de justitiële bestuursdienst". Deze centrale werd in oktober 1961 in het leven geroepen door de elf ministers van justitie van de zogenaamde „hondstanden", waaruit de West duitse bondsrepubliek bestaat en zij werd gevestigd in het gerechtsge bouw van Salzgitter, terwijl met de leiding ervan werd belast dr. Fried- rich Höse, officier van justitie al daar. Deze centrale heeft tot taak: het onderzoeken van, het verzamelen van bewijsmateriaal tegen en het re gistreren van daden van moord, doodslag, mishandeling en van *we- derrechterlljke vrijheidsberoving en ander lichamelijk geweld, door leden van de Oostduitse „Volksarmee" (het leger), de „Volkspolizei" (VOPO) en van de „Staalssicherheitsdienst" (de S.S.D.), d.i. de politieke recherche- en inlichtingendienst in de D.D.R., ten nadele van inwoners en van buitenlanders van Oost- en West- Duitsland gepleegd. Nu in 1962 is deze centrale reeds in het bezit van een honderdvijftigtal, met Duitse nauwkeurigheid samengestelde, af gewerkte dossieir* Het neerschieten van illegale grensgangers wordt extra beloond Het onderzoeken, dokumenteren en registreren van deze gruweldaden is opgedragen aan de centrale in Salz gitter. Deze vreselijke daden nemen nog steeds toe en houden zodoende gelijke tred met de stijging van het aantal in behandeling zijnde dos siers, aanwezig in kamer 27 van het „Amtsgericht" in Salzgitter. Einde augustus 1961 werd door de rode machthebbers in de D.D.R., aan Vopo, Volksarmee en aan S.S.D., het parool uitgereikt dat bij een ille gale grensoverschrijding, dus bij het (onbevoegd) passeren van de „vre- desgrens" alsmede bij het aantref fen van passanten in niemandsland ogenblikkelijk, dus onverwijld, zon der voorafgaande waarschuwing, van de vuurwapens gebruik moest worden gemaakt. Aan iedere Oost duitse soldaat of politieman die be let dat mannen, vrouwen en kinde ren het grondgebied der D.D.R. ver laten, zal een geldelijke beloning van 200 DM. (Oost), worden uitge reikt. Volgens de gegeven orders werken de leden van S.S.D., van Volkspolitie en van de Volksarmee aldus mede aan de bevestiging en versteviging van de „socialistische moraal en ethiek". Zonder blikken of blozen wordt hier door de machthebbers van en in de D.D.R. opdracht gegeven tot het plegen van moord en doodslag op weerlozen. Steeds weer nieuwe dienstplichtigen Vorige maand is men in oost- Duitsland begonnen met het oproe pen van dienstplichtigen voor het zogenaamde „Volksleger", ook wel „Vredesleger" genaamd. Aan een groot aantal jongemannen van de lichtingen 1940-1943, in totaal onge veer 524.000 personen, werd reeds een oproep voor opkomst in werke lijke dienst uitgereikt. De rode auto riteiten maken hierbij gebruik van de hun toegekende bevoegdheden, neergelegd in de Oostduitse dienst plichtwet (Wehrpflichtgesetz) van 24 januari 1961. Bevelen en dienstvoorschriften uit deze wet vootvloeiende, moeten worden beschouwd als geboden der socialistische eer en moraal en die nen onverwijld te worden opgevolgd aldus artikel 3, paragraaf 1. Dienst- weigeren van en deserteren uit de rode krijgsdienst zijn te beschouwen als misdrijven en zullen dienover eenkomstig worden bestraft, aldus verklaarde partijgenoot Heinrich Toeplitz, de staatssecretaris van jus titie in de D.D.R. Dezelfde „heer" verklaarde in aansluiting daarop nog dat „het vermoorden, het neerschie ten van weerloze lieden, die de „vre- desgrens" poogden te overschrijden, zal blijven bestaan, dat dus het be vel tot schieten blijft gehandhaafd, evenals de daarop gestelde geldelij ke beloning". Leden van de volks politie, de volksarmee en van de S. S.D., aldus de „staatssecretaris" Toeplitz, zodanig handelend, dienden te worden beschouwd als te zijn mannen van eer. Van de dienstplicht zijn, volgens artikel IA van paragraaf 13, uitge sloten, personen die op grond van gewetensbezwaren, de dienstplicht afwezen en daarvoor werden gede tineerd. Met deze dienstweigeraars bedoelde de staatssecretaris onder meer, die jongelui die weigerden aan de ,vredesgrens' op weerlozen te schieten. Deze lieden zijn, aldus par tijgenoot Toeplitz, misdadigers De hooggeroemde socialistische moraal De „socialistische moraal" is bij de leden van de Oostduitse politie en van het leger reeds lang tot nul ge zakt. Zo is het ook met de politieke en persoonlijke betrouwbaarheid der lieden. De machthebbers weten dit reeds lang, daarom komen er steeds wijzigingen in de bevelvoering van leger en van politie, in de sterkte der verschillende onderdelen, en hebben er voortdurend overplaatsin gen van mannen en groepen van mannen plaats. En tussen iedere groep van politiemannen en van sol daten, bevindt zich een - tot de tan den gewapend - Russisch militair, voorzien van blanco volmachten, welke slechts verantwoording schul dig is aan zijn Russische chefs op het hoofdkwai'tier in Pankow bij Berlijn. De onrust en onzekerheid onder de bewoners van het Oostduitse land nemen steeds grotere vormen aan en Oostduitse politiemannen en militai ren in uniform en als zodanig aan wezig in bioscopen, café's en restau rants, worden gemeden als de pest; de uniformen verafschuwd, doch nog zijn het alsmaar „onze socialistische eer en moraal", welke het westen moeten veroveren De demoralisatie is aan de gang, in volle gang en nauwlettend dienen we onze toekomstige tegenstanders - zo wil men het immers, partij genoot Toeplitz - in het oog houden. Een kat in het nauw doet altoos rgre... sprongen. Tijdens een korte maar hevige on weersbui sloeg woensdagmiddag on geveer vijf uur, de bliksem in het woonhuis van de boerderij „Ruim zicht" van de heer A. C. Hanse te Bruinisse. Er ontstond een gaatje in het dak naast de schoorsteen; het telefoontoestel werd bijna van de muur gerukt en er ontstond kort sluiting op de lichtleiding waardoor verschillende lampen doorbrandden. Tijdens de ziekte van de heer A. Kik, die in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis is opgenomen, is als tijdelijk ambtenaar ter secretarie van Bruinisse benoemd de heer J. M. de Waal, gemeente-ontvanger. De SAKOR-collekte De SAKOR-collekte heeft te Brui nisse het mooie bedrag opgebracht van f 77. Collektantjes waren Adrie Okkerse, Eline Banninga, Adrie Kik, Johanna van Kooten, Corrie de Ko ning, Henny Schrier, Willy de Waal, Joke Knop, Tanneke Banninga en Tineke de Waal. BROUWERSHAVEN Klanten van winkelierscombinatie maakten reisje naar Brabant In samenwerking met de gezamen lijke VéGé-winkeliers op Schouwen- Duiveland vertrok dinsdagmorgen een bus met klanten van de plaatse lijke VéGé-winkelier de heer J. de Nooijer naar Brabant voor het jaar lijkse reisje. Via Breda ging men naar het Mastbos waarna langs het kasteel „Bouvigne" werd gereden. Langs „De Klokkenberg" ging het door een wisselend landschap naar Baarle-Nassau. In het hotel „De Engel" werd de koffie gebruikt waarna het gezel schap via Alphen, Hilvarenbeek, Es- beek, Lage Mierde en Bladel naar Eersel reed om vandaar een bezoek te brengen aan het Eurostrand, het geen bestaat uit een ontspannings centrum met vele mogelijkheden zo als zwemmen, roeien, skelteren enz. Hier werd de middagmaaltijd ge bruikt om vervolgens verder te gaan naar Eindhoven via Valkenswaard. Langs de bekende D.A.F.-fabrieken toerde men verder naar Den Bosch, waar de dames gelegenheid kregen om te winkelen. De terugtocht ging via Oosterhout naar Steenbergen, waar als gebruikelijk werd gestopt om een consumptie te gebruiken. Te ongeveer tien uur keerde het gezelschap, dat des morgens op Zij- pe werd aangevuld met nog een tweetal bussen, weer behouden in Brouwershaven terug, voldaan over de prachtige reis en de vele con sumpties en versnaperingen, welke door de VéGé werden verstrekt,'om de reis geheel te doen slagen. Dank werd gebracht aan de chauffeur M. Tuinman, die de gehele reis vertelde over de vele bezienswaardigheden, hetgeen zeer werd gewaardeerd. Haamsteedse vrouwenvereniging ontving gasten uit Duiveland Bloeiende boomgaarden werden bezichtigd WESTHOEK, 22-5. Haamstede was dinsdag het doelwit van een groot aantal dames, die in extra bussen reeds in de voormiddag het dorp binnenreden. Het waren dè leden van de Hervormde Vrouwenvereni gingen uit Oosterland en Sirjans- land, die vergezeld van hun bestu ren, een dagje de gast waren van de hervormde vrouwenvereniging ,Pris- cilla'. De dames werden hartelijk ont vangen in de Winter kerk waar op de gebruikelijke wijze de bijeen komst werd geopend. Natuurlijk, er werd gezongen en was er koffie. Het deed vooral de Haamsteedse leden goed dat mevrouw Van Vliet-Ottens de echtgenote van ds. Van Vliet die in Haamstede geruime tijd predikant was, ook aanwezig was. Mevrouw Van Vliet hield een lezing waarin ze een terugblik wierp op de door haar en ds. Van Vliet gemaakte reis naar Canada waar hun dochter woont en naar Brazilië waar hun zoon ver toeft. Een zeer interessante lezing waar iedereen met smaak naar heeft geluisterd. In de middagpauze werden de mee gebrachte boterhammen en (de niet mee gebrachte) soep en pudding ge nuttigd. Bomen en duinen D.e bloeiende boomgaarden bezich tigen was het programma voor de namiddag. In drie groepen, onder deskundige leiding, (hebben de dames een wandeltrip gemaakt naar de bloeiende boomgaarden in de omge ving van de Vertonsweg en Groen- oordweg. Behalve de boomgaarden konden de dames ook nog van een stukje duin genieten. Terug geko men was er nog ruimschoots gele genheid voor de declamatie in het ernstige en het meer luimige genre. Namens de damesgasten dankte me vrouw Groenewegen uit Oosterland voor de genotsvolle dag waarbij ze een enveloppe met inhoud aanbood. Het slotwoord werd gesproken door ds. Boer die eveneens in dankgebed voorging. De leiding van de dag berustte bij de presidente mevrouw Beije-Ornee. Het speet de Haamsteedse dames zeer dat hun secretaresse, mevrouw v. d. Bijl-v. d. Nood door opname in het ziekenhuis niet aanwezig kon zijn. VOETBAL K.N.V.B. - AFDELING ZEELAND Massaal juniorentoernooit met Hemelvaartsdag te Vlissingen Aan het massale juniorentoernooi van de K.N.V.B. afdeling; Zeeland, dat op Hemelvaartsdag in Vlissingen zal worden gehouden zal door niet minder dan 72 elftallen worden deel genomen, te weten 27 A-ploegen, 33 B-ploegen en 12 „kleine junioren", die met C-junioren worden aange duid. Er wordt voor de le ronde ge speeld in poules van drie elftallen. De te spelen wedstrijden duren voor de A- en B-junioren 2 X 15 minu ten, zonder rust, voor de C-junioren 2 X 15 minuten met 5 minut enrust. De te spelen wedstrijden in de vol gende ronden duren 2 X 10 minuten zonder rust voor A- en B-junioren, terwijl de speeltijd voor de C-juni oren weer 2 X 15 minuten plus 5 minuten rust zal zijn. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten dat na de le ronde de best ge plaatste van iedere poule alsnog in de volgende ronde wordt opgeno men. Deze indeling zal op de wed strijddag gebeuren. Elke poule-win naar ontvangt een medaille en komt in de volgende ronde terwijl voor de drie winnaars van het tournooi (in iedere categorie) een wisselbeker be schikbaar is gesteld alsmede een be ker, die direct eigendom van de win naar wordt. De poule-indeling is als volgt: A-junioren, poule I: Middelburg, Rillandia en Axel. Poule II: Hulst, Vlissingen 2 en Walcheren. Poule III: VCK, SKNWK, Hansw. Boys. Poule IV: Zierikzee, Middelburg 2 en Steen. Poule V: Hulst 2, Oostburg en RCS. Poule VI; Vogelwaarde, Zee- landia en Kruiningen. Poule VII: Middelburg 3, Hontenisse en Ter- neuzen 2. .Poule VIII: Terneuzen, Zeeland Sport en Robur. Poule IX: Vlissingen, Wemeldinge en Philip pine. B-junioren B~ junioren. Poule I: Middelburg, Zierikzee en Oostburg. Poule II: Walcheren, Nieuwdorp en Breskens. Poule III: Zeelandia, Bruse Boys en Terneuzen. Poule IV: Zeeland Sport, Kruiningen en Tern. Boys. Poule V: IJzendijke, Steen en Oostkapelle. Poule VI: Meeuwen, Hoek en Vo gelwaarde. Poule VII: Luctor, Vlis singen 3 en Axel. Poule VIII: Axel 2, RCS en Hontenisse. Poule IX: Vlissingen 2, HW '24 en Middelburg 2. Poule X: Vlissingen, HW '24 2 en Zierikzee 2. Poule XI: Middel burg 3, MEVO en Nieuwland. C-junioren. Poule I: Vlissingen 4, een sportpantalon is echt een nuttig kledingstuk om er bij ie hebben is- liet niet voor het u^eek-end, dan draagt U hem in combinatie in of na Uiv tcerk echt een ideale sportieve cTracht of U nu lang, kort breed of smal bent Uw zinnen op Terlenkawol of ribfluweel gezet hebt, wij hebben het endat is met de prijs evenzo! kijkt U maar f 23,50, f 28,-, f 35,-., f 42,-, f 44,-, f 46,-, f 52,-, f 54:—, f 56,- bakker Poslstraat (naast het Postkantoor) Zierikzee ZIERIKZEE, 23-5. Iets van de be wogen Bachsfeer zoals die wordt op geroepen in de door het Nederlands Kamerorkest gespeelde Branden- burgse concerten van de Leipziger cantor, viel woensdagavond te proe ven in de Concertzaal, waar de Mid delburgse Instrumentale het tweede optreden te Zierikzee tot een instru mentale verrassing van de eerste orde heeft gemaakt. Met name in het concert voor twee violen in d- klein van Johann Sebastiaan Bach, heeft het Middelburgs orkest, onder leiding van de dirigent Jan Out, een etherische transparantie weten te bereiken, die de solisten Bouw Lem- kes en Jeanne Vos, de. strijkorches- trale achtergrond gaf, waarbij de sfeer van Szymon Goldberg's kamer ensemble zich opdrong. Zeer gevoelig en ingetogen spel van de orkeststrijkers, leverden het bewijs van intensieve studie en van een markante peilverbetering, waar mede het Middelburg's orkest gis teravond een positief visitekaartje overhandigde aan een enthousiast Schouwen-Duiveland's publiek, dat de gemeentelijke subsidies voor dit hooggegrepen concert goed besteed weet. Het violisten-echtpaar Lemkes- Vos intussen heeft met Bach's con cert voor twee violen, het eerste op treden hier zeer succesvol gemaakt, door een hand-inhand-gaan van technische perfektie en een recita- tieve bewogenheid. Inmiddels is het aanstippen van Bach's concert als hoogtepunt van Hulst 3, Zierikzee 3. Poule II: Mid delburg 4, Steen 2 en Aardenburg 2. Poule III: Walcheren 2, Axel 3, en Oostburg 2. Poule IV: Hansw. Boys, RCS 2 en Hontenisse 2. Zoals uit de indeling blijkt hebben de organisatoren, voor zover dat mogelijk was, ernaar gestreefd de verenigingen eens met vreemde te genstanders in contact te brengen. de avond een persoonlijke opvatting en ze doet uiteraard onrecht aan een waardering van het orkest, omdat voor de totale klankkleur ook het totale orkest - met hout- en koper- groep - uitgangspunt behoort te zijn. Daarvoor liggen echter alweer ge lukkige voorbeelden voor het grij pen. Met Lex van Delden's Sinfonia Giacosa bewees de Middelburgse Instrumentale de contemporaine mu ziek niet te schuwen. Hierin trof de afgepaste harmonie van de orkest- delen in een overigens bonte Ravel- achtige geschakeerdheid van tempi en timbres, later nog overtuigender gepresenteerd in George Bizet's kleine orkestsuite „Jeux d'enfants", waarvan de uiterst vivante Galop - als laatste deel - na dringend ap plaus van het publiek werd gebis seerd, waarna de dirigent - wiens plastische wijze van dirigeren volle dig vat had op de orkestleden - een hooggestemde muziekavond afsloot. Een muziekavond ingeleid met Mozart's Haffner-symfonie, waarvan met name het andante reeds belof ten inhield voor het verdere muzi kale peil van het programma, belof ten die gul werden gehonoreerd. Tussentijds ontving de soliste Jeanne Vos een ruiker bloemen aangeboden en aan het slot was een welriekende hulde gereserveerd voor de dirigent, die het orkest rijkelijk in de publie ke waardering liet delen. Een achttienjarige Oostduitse grensbewaker heeft tegenover de Westduitse politie verklaard, dat hij een andere grensbewaker, met wie hij op patrouille was, heeft doodge schoten en daarna naar het westen is gevlucht. Hij zei zijn daad ge pleegd te hebben uit angst dat zijn collega hem zou beletten te vluch ten. De man is in arrest gesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 3