HISTOR k kki kJ Lk moeder REPRESENTATIEF PERSOON Koopt bij onze adverteerders SMULLEN OM ER TEGEN TE KUNNEN... IEDERE DAG WÉÉR Honderdvijftien deelnemers aan 25 km-tocht door Schouwen LAATSTE NIEUWS FEUILLETON HISTOR KLEURLAK 1 MAAKT T MOOIER V NT V GEZAMENLIJKE DEALERS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND EEN FINANCIËLE INSTELLING in het centrum van het land zoekt voor haar buitendienst in Zeeland en West-Brabant een van ongeveer 30 jaar oud, met ten minste een middelbare schoolopleidnig, teneinde op be hoorlijk niveau nieuwe relaties te kweken en met de reeds bestaande het kontakt te ver stevigen. Geboden wordt een zeer variable werkkring, waarin voor een harde werker, die bereid is bescheiden te beginnen, behoorlijke promo tiekansen mogelijk zijn. Brieven met volledige antecedenten en refe renties, waarin ve.-mald dient te worden het eventuele bezit van rijbewijs en/of auto, te richten aan: Advertentiebureau v/h D. Y. ALTA, Utrecht, onder no. H-2300. Beste, rijke Blue Band. Bereid van energierijke grond stoffen. En met volop vitamines. Om te helpen groeien. Om te helpen zorgen, dat ze tegen een stootje kunnen. Iedere dag wéér. Lekkere, smeuïge Blue Band. Blue Band waarmee U de maaltijden nog smakelijker maakt. Om lekker te eten. om goed te eten. En goed eten is het begin van alles. Iedere dag wéér. - - OM TE SPRINGEN Klaar! Lekker geslapen, fris gewassen. En natuurlijk gegeten. Lekker EN TE ZINGEN gegeten. Goed gegeten. Klaar om te springen en te zingen. Moeder heeft ervoor gezorgd. Zoals iedere dag. Met stevige boterhammen. En Blue Band. WANDELEN BIJ WINDKRACHT ACHT! STAD EN PROVINCIE Hoofdzakelijk jeugdigen verschenen aan de start ZIERIKZEE, 19-5. Als de berich ten „storm-windkracht 8" voorspel len mag men niet verwachten dat het weer uitlokt tot wandelen en dat deed het dan ook zaterdag j.l. niet en zeker niet om een tocht van 25 kilometer door het vlakke land van Schouwen te gaan ondernemen. Maar ondanks dit feit waren er toch nog 115 „dapperen", die het aandurfden om aan de op die dag vastgestelde jaarlijkse wandeltocht deel te ne men. Zelfs waren er nog 23, die zich pas aan de start opgaven. En zo begon de tocht met harde wind en eindigde hij met harde wind, maar gelukkig lieten de buien, die 's-morgen9 zo rijkelijk nedergedaald waren, verstek gaan, zodat alle 52 dames en 63 heren (1 dame en 3 he ren waren niet opgekome) zonder één druppeltje regen de tocht hebben kunnen volbrengen. De wind gaf overigens wel veel moeilijkheden on derweg, want moest men op sommi ge gedeelten er tegen optornen, op andere gedeelten was 'het weer zo dat men zich schrap moest zetten om op de weg te blijven en niet te hard te gaan. Niettemin was de stemming de gehele tocht uitstekend en het aantal opgelopen blaren was ook maar heel gering, zodat de Rode Kruis-helpers het op hun gemak aan konden wat de voetverzorging be treft. Het parcours was zeer afwisselend en voerde geheel over goede wegen, zodat het wel dubbel jammer was dat de weersomstandigheden niet gunstiger waren. De deelnemers aan de tocht kwamen ook ditmaal uit al le gemeenten van het eiland en zelf9 was er ook nog een Middelburger bij. De jeugd had verre de overhand want er waren maar enkele „oude ren" van de partij. Weinig groepen Het aantal groepen was ditmaal ook maar zeer miniem want alleen de G.V. „Rust Roest" uit Zierikzee bleek er in geslaagd te zijn een groep(je) van tien mensen „op de been" te 'hebben kunnen brengen. Dit viel wel erg tegen als men be denkt dat er op ons eiland toch ver scheidene sportverenigingen zijn i Tragische fout I NEW YORK, 20-5. Mgr. Den- y ning, hulpbisschop van Brook- X lyn, zou zaterdag het vormsel .j. toedienen aan een groep kin- deren die behoorden tot de parochie van de Heilige Rita in New York. Monseigneur kwam per auto, die hij zelf y bestuurde. Direct nadat hij uit de wagen was gestapt, begon deze te rijden. Mgr. Denning sprong onmiddellijk weer in zijn auto om hem tot stilstand te brengen. Hij maakte toen echter een tragische fout. In .j. plaats van zijn voet op de rem te zetten trapte hij op het gas- X. pedaal. De auto sprong naar v voren en reed op een groep X. kinderen in, die een haag voor de kerk vormde. Zeventien *t* kinderen moesten naar het X ziekenhuis worden gebracht. Twee van hen zijn er erg aan X toe. Mgr. Denning, die zijn wagen pas na een vijftig me- ter onder contróle kreeg, werd later op het politiebureau ver- hoord. Er zijn geen beschuldi- gingen tegen hem ingebracht. waarvan de leden de wandelsport beoefenen. Een aparte vermelding verdient in dit verband echter nog een hond, die met zijn baas de ge hele tocht wist te volbrengen. De finish was - evenals de start - in „Concordia" waar zich reeds te 5.23 uur de eerste terugkerenden .nmeldden en zo ging het door tol 6.20 uur, toen de laatste binnen kwam. Direkt na aankomst reikte de voorzitter van het organisatiecomité dr. J. C. Röhner onder het uitspre ken van een gelukwens de diploma's en onderscheidingstekenen uit, waar bij bleek dat mej. A. E. Korsten en de heer J. Bloem beide uit Zierikzee de hoogste onderscheiding ontvingen namelijk voor de twaalfde maal deel nemen. Een goed voorbeeld voor de anderen. Verder namen 13 dames en 23 he ren voor de eerste maal deel, 17 da mes en 18 heren voor de tweede maal, 10 dames en 6 heren voor de derde maal, 5 dames en 6 heren voor de vierde maal, 3 dames en 3 heren voor de vijfde maal, 1 dame en" 2 heren voor de zesde maal, 1 dame en 3 heren voor de zevende maal, 1 da me voor de achtste maal en 1 heer voor de elfde maal. Eerste motor van Smit Bolnes verlaat bedrijf te Zierikzee Kleine strubbelingen met het transport ZIERIKZEE, 18-5. De eerste mo tor, vervaardigd in het bedrijf van Smit Bolnes te Zierikzee, heeft vrijdag de fabriek verlaten en is per schip overgebracht naar Kinderdijk. Deze 14-cylinder-motor zal geplaatst worden in een schip, dat thans te Kinderdijk op de werf ligt. Deze eerste motor is feitelijk de tweede, want de eerste hier vervaar digde staat nog in de machinehal van het bedrijf op. het industrieter rein. Deze (aïler)eerste motor werd gelijk men zich zal herinneren - door prins Bernhard in werking ge steld. Het transport van deze motor geschiedt eerst begin juli, omdat dan het schip beschikbaar komt, waarin deze machine moet worden geplaatst De eerste motor, die de deur uit ging was een gigant van 56 ton. Aanvankelijk was hiervoor een schip gecharterd van de N.V. Koophandel, maar zeer tot spijt van de direktie bleek het schip iets aan de kleine kant. Gelet op het grote gewicht van de machine, durfde men geen risi- ko's te nemen en werd een schip aangevraagd van de firma Eerland uit Nieuw Lekkerland, die norma liter de transporten voor de machi nefabriek Smit verzorgt. Toen de machine met de kraan aan de Oosthavendij'k in het schip moest worden getild, bleek het bo venstuk 5 millimeter te kort, zodat de grijper moest gedemonteerd om een kleine (frais)-bewerking te on dergaan. Na montage verliep verder alles naar wens en vertrok het schip vrijdagavond naar Kinderdijk, waar het inmiddels met zijn zware last is aangekomen. Evacuatie van vrouwen en kinderen uit Teminabuan HOLLANDIA, 21-5. - Gouverneur Platteel heeft naar aanleiding van de landing van Indonesische para chutisten op zaterdag j.l. op onge- •veer twee kilometer ten zuiden van Teminabuan besloten de vrouwen en kinderen uit dit gebied in de gele genheid |te stellen naar elders te vertrekken. Een gezelschap van ruim honderd vrouwen en kinderen heeft hiervan gebruik gemaakt. Zij zouden zich in de vroege ochtend inschepen. Voor zolang dit nodig zal blijken zullen zij in Manokwari en Biak worden ondergebracht. De zeer snelle uit voering van de evacuatie is mogelijk doordat de plannen hiervoor reeds lang waren opgesteld. Het gouvernementsvoorlichtings bureau heeft bekend gemaakt, dat de groep parachutisten die bij Te minabuan, aan de zuidwestkust van het schiereiland Vogelkop is geland, uit 120 man bestaat. Na het eerste vuurgevecht op zondag heeft een aantal van hen zich teruggetrokken. Na aanvoering van Nederlandse ver sterkingen naar Teminabuan kon de groep worden gelocaliseerd. Over de akties tegen Indonesische parachutisten op het schiereiland Onin ten noorden van Fak Fak is meegedeeld, dat een Nederlandse ge vechtspatrouille vuurcontact heeft gemaakt met een groep Indonesische parachutisten waarbij aan Indonesi sche zijde onder meer een luitenant werd gedood. ZIERIKZEE Wetenschappelijk bezoek uit Groningen In het kader van het reisje dat o.a. voerde naar Den Briel en de Delta werken, heeft een wetenschappelijk gezelschap uit Groningen vrijdag jl. een bezoek gebracht aan Zierikzee. Het gezelschap werd door burge meester mr. F. Th. Dijckmeester of ficieel ten stadhuize ontvangen. Na het gemeentemuseum te hebben be zichtigd maakte het gezelschap een rondwandeling door de stad onder leiding van dr. J. J. Westendorp Boerma. Provinciale Rode thuiswedstrijden Op de provinciale wedstrijden van het Rode Kruis, te Koudekerke ge houden, behaalde de damesploeg uit Zierikzee de tweede plaats, met een puntental van 83, na Terneuzen die de eerste plaats bezette met 94 pun ten. De Zierikzeese ploeg bestond uit de dames: J. Huige-Kik, die de lei ding had, W. de Vries-bij de Vaate, G. Berrevoets en G. Leydekker. BRUINISSE Voetpad tussen Korte Ring en Kerkstraat In de doorgang, bedoeld als brand gang tussen de Korte Ring en de Kerkstraat is een hekwerk aange bracht waar door deze doorgang al leen nog als voetpad kan worden gebruikt. Dit is gebeurd omdat kleu ters, met autopeds of kleine fietsjes, bijzonder veel gevaar liepen als zij in de Kerkstraat onverhoeds op de rijweg verschenen. Men heeft hier gelukkig de put gedempt voor het kalf verdronken was. HAAMSTEDE Nationale prijs van Brouwgersttentoonstelling Op de 24ste Nederlandse brouw gersttentoonstelling is het evenals vorig jaar aan de firma Gebr. Lan- degent gelukt de hoogste eer te be halen. De trofee, een zeer grote zil veren wisselbeker, was een begeer de prijs voor de vele handelaren- uit ons land die weer aan de tentoon stelling meededen. De expositie werd gehouden in Goes. Bij de opening zei de direk- teur van de afdeling brouwgerst van van het Nat. Inst. vÖör Brouwgerst, Mout en Bier, dr. H. van Veldhui zen, o.a. dat Nederland zijn eerste plaats van bier exporterend land heeft verloren aan west-Duitsland. Met een uitvoer van 900.000 hl. in 1961 neemt ons land echter de twee de plaats in. De grote beker pronkt nu trots in het kantoor van de Gebr. Lande- gent. Een klein bekertje duidt de jaarprijs 1961 aan. Sinds de instel ling van de wisselbeker is deze nog slechts éénmaal gewonnen door een andere handelaar, nl. de firma Buijs en Zonen uit Klundert. De prijs werd gewonnen met een partij brouwgerst groot 1776 ton van zeer goede kwaliteit afkomstig van Sch.- Duiveland en even daarbuiten. Om de hoogste nationale prijs te beha len worden er heel wat eisen gesteld aan het schonen en drogen van de gerst. Het blijkt wel dat een goede verzorging en teeltwijze op het eiland weinig te wensen overlaten. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 21-5. - Aanvoer: 1311 stuks vee,: te weten 1311 vette koeien en ossen. Prijzen per kg: f 3,05-f 3,45; f 2,80- f 3,05; f 2.05-f 2,80. Aanvoer: als vorige week; handel: vlot; prijzen: iets stijver, prima exemplaren boven notering. Botsing lussen twee straaljagers DEN HAAG, 21-5. Vanmorgen om ongeveer half negen zijn boven Fin- sterwolde twee straaljagers met el kaar inbotsing gekomen. Eén van de toestellen is neergestort. Het andere is doorgevlogen. De piloot van het neergestorte toestel is om het leven gekomen. De twee straaljagers zijn Duitse toestellen. SPORT VOETBAL Renesse I-Zierikzee II 5-2 De eerste 20 minuten zag het er niet naar uit dat Renesse, dat maar de beschikking had over vijf eërste- elftalspelers beslag op de overwin ning zou weten te leggen. Het eer ste doelpunt van de rood-witten door de Meij was een bijzonder duister buitenspelgeval en werd door de scheidsrechter geannuleerd. Het waren de bezoekers die hierop de leiding namen door r.binnen Meijer (0-1). Spoedig was het zelfs al 0-2 door r.buiten van Geesbergen die l.achter Noordijk te snel af was en laag en onhoudbaar inschoot. Re- nesse slaagde er echter in het spel geleidelijk aan te verplaatsen. Doel man Hage werd het eerst verschalkt door G. Prummél (1-2). Renesse bleef aandringen en Boerma zorgde er voor dat de rust aanbrak met een 2-2 gelijke stand. In de tweede helft was Renesse aanzienlijk beter. De rood-zwarten kwamen er nu zelfs bijna niet meer aan te pas. Spil Jonker zette zijn voorhoede steeds weer aan het werk. Boerma, die een dominerende rol speelde zorgde met fraaie schoten achtereenvolgens voor 3-2 en 4-2. Nadat nog een doelpunt van de Meij was afgekeurd bracht C. Bakker de eindstand op 5-2. De sterkte van de „Bundeswehr' OLDENBURG, 19-5. 75 procent van de manschappen van de „Bun deswehr", het Westduitse leger, staat op het ogenblik ter beschikking van de Navo. Dit zijn drie legerkorpsen en negen divisies, aldus een mede deling van de inspecteur van de Westduitse landstrijdkrachten, gene raal Zerbel. De Westduitse landstrijdkrachten zijn thans ongeveer 240.000 man sterk. Er zijn voorts 350.000 reser visten. Ernstige overstromingen in Rood-China HONGKONG, 19-5. Radio-Kanton meldt dat zich in talrijke streken van de zuid-Chinese provincie Kwang- toeng overstromingen hebben voor gedaan, welke een even rampzalig karakter dreigen te krijgen als die van 1959. De overstromingen zijn veroor zaakt door in 'stromen neervallende regen, waardoor de sterk gezwollen rivieren buiten hun oevers zijn ge treden. Deze regen 'houdt nog steeds onverminderd aan. Reusachtige stukken cultuurgrond staan onder water. Vele voorraad schuren en woningen zijn door het water vernield. De regering te Pe king heeft meer dan 54.000 specia listen naar het overstroomde gebied gezonden om de strijd tegen het wa ter aan te binden en de bevolking te helpen. „O, het viel reuze mee. Ik stelde hem natuurlijk voor. En hij handjes geven. En m'n jongste zus grinniken. Je snapt wel, hoe dat gaat. En Ton netje natuurlijk kleuren als een pi oen. Maar vader stelde hem meteen op z'n gemak, gaf hem een sigaret en voor we er goed en wel erg in hadden, zaten we gezellig rond de tafel te babbelen. En moeder mocht hem meteen al: ze vond hem rustig en zo. Ik ben nogal een drukbol. En zo gaat dat met jou vanavond ook. Let maar op mijn woorden: nu knijp je 'm een beetje, maar als je daar vijf minuten zit, ben je er doorheen" „Toen jij de eerste keer hier kwam was je anders heel niet verlegen", lachte Aaltje. „Dat leek maar zo. Maar jullie waren allemaal dadelijk zo aardig. Dat merk je meteen". Om vijf uur kwam Arie met de grote wagen voor. Aaltje liep naar buiten en zei door het raampje: „Kom even naar binnen, al is het maar een paar minuten. Dat geeft een goeie indruk. Zeg maar tegen moeder, dat je goed op me zal pas sen en zoTenslotte is ze m'n moeder en natuurlijk bezorgd. Hij knikte begrijpend. „Maar na tuurlijk, liefje". Hij stapte uit en Aaltje liep trots met hem mee het erf op. Ze voelde de blikken van de buren op zich, maar het kon haar niet schelen. Tenslotte kon ze met haar Arie voor de dag komen. Mevrouw Dinkla was buiten ver wachting hartelijk tegen de lange opzichter. Ze drukte zijn hand en door Maartje Zeldenrijk hoopte, dat ze beiden een paar ge zellige dagen zouden hebben. „Jullie hewwe in elk geval 't weer mee", besloot ze haar toespraak. Arie antwoordde vriendelijk: „Dank u wel, mevrouw. En maakt u zich om Aaltje maar geen zorgen, ik zal haar niet los laten lopen. Maandagmorgen lever ik haar weer heelhuids hier af. O ja, nog harte lijk dank voor uw toestemming". Wim en Tonnie deden het paar uitgeleide bij de auto. Toen Arie startte, wuifde Aaltje nog even naar haar moeder en deze knikte vrien delijk terug. Toen reed de wagen weg. „Zo, m'n poesje, nu gaan we eerst eens heerlijk op ons gemak lekker eten in Mokum. Dan pikken we ge zellig een bioscoopje en daarna rij den 'we naar huis". Ze drukte heel even zijn arm. „O, Arie, ik verheug me op alles! Jeetje, een heel weekeind vrijdat is me even wat?" Hij keek haar van terzijde aan en trok eert zuinig gezicht. „Zo, 7.0, dus het vrije weekeinde is het belang rijkste? Dat een zekere Arie Schil ders er bij is, doet er zeker niet veel toe, wel?" Ze legde haar hoofd tegen zijn schouder en zuchtte. „Arie, je bent een schat van een jongen, dat je de kleine Aaltje zo'n prettig uitstapje verschaft. En dan te weten, dat ik me helemaal geen zorgen hoef te maken over moeder. Als Aaltje evenwel geweten had, wat voor kooltje broer Wim voor die vrijdagavond op het vuur had gezet, dan zou ze misschien niet zo zorge loos vertrokken zijn. Hoofdstuk 15. Terwijl Aaltje in Woerden kennis maakte met vader en moeder Huur- deman en daar in een wip de harten van de twee oudjes gestolen had, kwamen er kort na elkaar twee auto's het Zuiderpad oprijden, die stopten voor het huisje van de we duwe Dinkla. De oude vrouw zat voor het raam en zag het eerst haar dochter en schoonzoon uit Alkmaar uitstappen. Ze wuifden en lachten. „Nee maardaar hebben we onverwacht Bep en GerardZe ker een toertje aan hel maken", veronderstelde mevrouw Dinkla. Nauwelijks zat het tweetal in de kamer of de tweede auto kwam, waaruit Piet en Ploon stapten. „Nou, dat is wel heel toevallig", meende de oude vrouw, die altijd blij was, als een van haar kinderen er was. Tien. minuten later kwamen Cor- rie en Henk gearmd aanlopen en zwaaiden, toen ze het erf opliepen en toen keek de oude vrouw haar jongste zoon onderzoekend aan. Maar Wim was in een geanimeerd gesprek geraakt met zwager Gerard en de vrouwen wisselden elkaar nieuwtjes uit. Er volgde een nieuwe begroeting en toen vrijwel onmiddellijk daarop Dirk er. Catrien ook het erf opstap ten, begreep mevrouw Dinkla, dat dit afgesproken werk was. Inderdaad had Wim aan de broers en zusters brieven geschreven, waar in ze verzocht werden 7.0 mogelijk vrijdagavond naar de Beemster te komen, omdat er een probleem te bespreken was. Ze moesten maar net doen, of ze toevallig eens een paar uurtjes kwamen buurten. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 7