fflWUHIIIIfflffllIBfflillilffl li ■II K EEN KLAP VOOR DE GAULLE WlWwm1 DE LIEFDE VAN RODE BLOEM ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 21 MEI 1962 No. 19178 Ingezonden mededeling Z1ERIKZEE Pas opgerichte Filmliga kreeg definitief bestuur Film „Gaslicht" werd vertoond De kort geleden opgerichte Film liga, waartoe vertegenwoordigers van de Kunstkring, het Nutsdepar- tement en de Z.V.U. het initiatief hebben genomen, presenteerde zich vrijdagavond voor het eerst in het publiek met de bekende film „Gas licht", waarin de actrice Ingrid Bergman een opvallende sterke rol speelt. '"be film „Gaslicht" was gepro grammeerd, om ook dit seizoen nog iets te doen, om dan het komend seizoen met een compleet filmpro gramma voor het voetlicht - of lie ver voor het projektorlicht - te ko men. Een vrij groot aantal leden van de Filmliga had gehoor gegeven aan deze eerste oproep, al was de zaal dan ook nog lang niet vol, maar alle begin - ook dit - is nu eenmaal moeilijk. De voorzitter van het Nutsdepar- tement, dr. J. C. Röhner, gaf tevoren een toelichting op de gang van za ken, opmerkend dat het voorlopig bestuur van de Filmliga is terugge treden en dat nieuwe mensen naar voren zijn gekomen, die zich met het werk zullen belasten. Tot presidente is benoemd mej. zuster P. J. E. Reijntjes, hoofdverpleegster in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Met het secretaariaat is belast mr. W. P. Martens, leraar geschiedenis aan het Professor Zeeman-lyceum, terwijl tot penningmeester is benoemd de heer D. H. de Kup, tandarts te Haamstede. Dr. Röhner dankte met name de exploitant van „Mondra- gon", die er in geslaagd is reeds deze eerste keer het journaal be schikbaar te krijgen als hors d'oeu- vre op de hoofdfilm. „Gaslicht" - spelend in het 19de eeuwse Londen - verbeeldt de lot gevallen va neen vrouw, die onwe tend huwt met de moordenaar van haar tante, eenmaal een beroemd zangeres. Zij komt te wonen in het Londense huis van de vermoorde en haar man poogt te suggereren dat zij geestesziek is, waartoe hij de meest infame middelen gebruik, om aldus de handen vrij te krijgen om in het bezit te komen van juwelen, die de om het leven gebrachte tante heeft nagelaten. Een pientere en doortastende inspekteur van Scot land Yard weet tenslotte de schul dige te ontmaskeren. BLIK DOOR HET WERELDVENSTER Op een wel zeer onverjvachte referendum regeert. En die in de plaats is het vorige week tot buigen of barsten gekomen door de Gaulle's onverzettelijk streven tegen de Euro pese integratie-gedachte: in zijn eigen kabinet, dat hij een maand geleden nog meer dan te voren een ambtelijk apparaat maakte zonder veel politieke allure. De vijf MRP'ers die huil portefeuille teruggaven de den dit duidelijk als protest tegen de opvattingen over Europa, die de president in zijn persconferentie uitte. Op zichzelf was wat de Gaulle de journalisten dinsdag vertelde oude koek .Hy had het allemaal al eerder gezegd en als men van iemand ver wacht dat hij plotseling van mening verandert, niet van de generaal. De katholieke volkspartij MRP, die vijf ministerszetels bezette, zal zelfs niet hebben gehoopt dat de aanwezigheid in het kabinet van een kampioen voor de Europese eenheid als Pflim- lin, de president tot andere, betere gedachten zou brengen. Waarom dan ineens dit demonstratieve weglopen uit de regering? EEN KLEINE KANS Er was zelfs voor goedwilligen enige hoop te putten uit de woor den van de president. Vaag als hij gewoon is te doen, duidde hij aan dat het compromis-voorstel van Adenauer en Fanfani misschien toch nog wel genade in zijn ogen zou kunnen vinden, zodat de uiteindelij ke politieke unie van Europa pas later - na een jaar of drie proberen met een voorlopige regeling - defi nitief geregeld zou hoeven te wor den. Niet dat deze goedgunstigheid van de Gaulle Luns en Spaak tot veel vreugde zal stemmen, maar het was al weer iets minder halsstarrig dan men van de generaal gewend is. Toch heeft de smalende toon, die de Gaulle pleegt aan te slaan als hij het heeft over supranationale zaken en over de Angelsaksers - in zijn ogen dingen waar een fatsoenlijk gezelschap zich niet mee in moet la ten - de M.R.P. zo diep gegriefd dat ze de medewerking met de gaullis ten wenste te verbreken. HARDE KLAP. Dit was tevens een van de hardste klappen die ze de president kon ge ven, want als uiterst rechts zich in de kamer nu met de oppositie ver enigt, is het kabinet zonder steun van de M.R.P. in de minderheid. Dan doemen verkiezingen op, waar de Gaulle in de eerste plaats al niet op gesteld is omdat hij liever per tweede plaats wel eens - gezien de sociale onrust die ook uit de sta kingen blijkt - voor zijn kandidaten weinig succes kon hebben. Het lijkt er veel op of de M.R.P. nu meent dat de Gaulle voor de Al gerijnse kwestie niet meer nodig is en dat het tijd wordt hem te kort wieken vóór hij in Europese aange legenheden meer schade gaat aan richten dan hij op andere punten voor goeds heeft gedaan voor Frank rijk. MARKTBERICHTEN Eierprijzen V.E.C.E. In de periode van 14 mei tot en met 19 mei werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren (V.E.C.E.) uitbetaald f 1,60 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd 2 cent per stuk minder uit betaald. Uitzien naar vervangend voedsel voor aardappelen UTRECHT, 19-5. Vertesremvoordi- gers van de Nederlandse Huishoud- raad en het Consumenten Contact Orgaan hebben tijdens een in Ut recht gehouden persconferentie - met het oog op de hoge aardappel prijzen - er nog eens op geatten deerd, dat de consumenten er zelf voor een belangrijk deel voor kun nen zorgen, dat de vastgestelde prijs niet wordt overschreden. De consumenten handelen in hun eigen belang, wanneer zij weigeren meer te betalen dan de prijs, die op 16 mei gold en wanneer zij gebruik maken van maaltijden waarin de aardappel geheel of gedeeltelijk is vervangen door rijst, macaroni etc. Noch in prijs, noch in voedingswaar de behoeven dergelijke maaltijden onder te doen voor het gebruikelijke aardappelen en groenten-menu. Het Amerikaanse ministerie van Landbouw heeft bekend gemaakt, dat een groep Amerikaanse land bouwdeskundigen in Europa is aan gekomen en daar besprekingen zal voeren over „diverse dringende pro- duktenproblemen" met topfunctio narissen van de Europese Economi sche Gemeenschap. Toenemende concurrentie voor Nederlandse pluimveeteelt Dalende prijzen voor eieren en slachtgevogelte UTRECHT. 18-5. De ontwikkeling van de produktie en de afzet van pluimveehouderijprodukten in de om liggende landen en daar buiten heeft de Nederlandse pluimveehouderij niet onberoerd gelaten. Deze be drijfstak welke voor de afzet van haar produkten naast de binnen landse consumptie is aangewezen op de export, heeft hiervan in 1961 de gevolgen op gevoelige wijze ervaren door lage producentenprijzen zowel voor eieren als slachtgevogelte. Dit wordt geconstateerd in het thans uitgebrachte jaarverslag van het Produktschap voor pluimvee en eie ren. De eerste zes maanden van 1961 hebben voor de producenten nog re delijke prijzen opgeleverd al hebben de exporteurs van slachtpluimvee reeds spoedig na de defacto bibera- tie van de invoer van slachtpluim vee door West-Duitsland eind maart 1961 de eerste moeilijkheden onder vonden door regelmatig dalende ex portprijzen terwijl men in Neder land via contractprijzen nog aan ho gere producentenprijzen gebonden was. Slechte uitkomsten De tweede helft van het verslag jaar gaf voor de producenten der KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben de staten voor gesteld om een zandput ten noorden van rijksweg 25, tussen Doorn en Leersum, te kopen. Men wil deze put, waarin zich nog ongeveer 450.000 kubieke meter zand bevindt bestem men als recreatiegebied voor twee duizend personen. ROTTERDAM. Uit 400 middelbare scholieren is Karei Knip uit Lochem (Gld.) door het ministerie van Ón derwijs, Kunsten en Wetenschappen gekozen om een gratis reis naar de Verenigde Staten te maken, dit op unitnodiging van de Jonas Founda tion in Walden U.S.A., die een inter nationaal kamp met 25 deelnemers gaat houden. AMSTERDAM. De jaarlijkse alge mene vergadering van de centrale der Nederlandse verbruikscoöpera ties „Co-op Nederland" is in Am- ster gehouden. AMSTERDAM. Prinses Irene heeft zich bereid verklaard het bescherm vrouwschap te aanvaarden van de in 1960 opgerichte stichting interna tionaal toonkunstenaars centrum „Eduard van Beinum" te Amster dam, zo deelt het bestuur van de stichting mede. DEN HAAG. Prinses Beatrix heeft het voornemen aanwezig te zijn bij de vijfde prinses Beatrix-wandel- tocht op zaterdag 16 juni te Breda. Deze mars wordt georganiseerd dooi de sportvereniging Garnizoen Breda ten bate van het Prinses Beatrix- poliofonds. SPORT VOETBAL Het programma voor zaterdag 26 mei aanstaande luidt: Groep B VIII: Bruse Boys BII- WIK BI, aanvang 14.45 uur, scheids rechter K. Nouwen. Bekercompetitie: Duiveland I-Kats I, aanvang 16.00 uur. Het programma voor zondag 27 mei aanstaande luidt: Bekercompetitie Renesse I-Kwadendamme I, aan vang 14.30 uur. STAD EN PROVINCIE SINT PHILIPSLAND Oriënteringsrit M.A.C. St. Philipsland Op zaterdag 2 juni a.s. organi seert de M.A.C. Sint Philipsland een oriënteringsrit voor auto's en moto ren, waarvan de start zal plaats vinden bij hotel „De Druiventros" te Sint Philipsland. BANGKOK. De ^Thailandse pre mier, maarschalk Sarit Thanarat, heeft volgens betrouwbare kringen in Bangkok zijn kabinet meegedeeld dat alle landen van de Zuidoost- aziatische verdragsorganisatie - met uitzondering van Frankrijk - zich bereid hebben verklaard symbolische strijdkrachten naar Thailand te zen den. Hervormde diakonieën schenken f 10.000,— voor Heilsleger DEN HAAG, 18-5. Op het hoofd kwartier van het Leger des Heils te Amsterdam is aan de commandant W. F. Palstra een gift van f 10.000 overhandigd namens de Hervormde diakonieën. Aan alle hervormde dia konieën was gevraagd in het kader van de actie „Doe wat terug" van het Leger des Heils een gift be schikbaar te stellen. Hieraan is op grote schaal gevolg gegeven. De vertegenwoordigers van de Algeme ne Diakonale Raad en van de Fede ratie van Diakonieën van de Her vormde Kerk, die het bedrag over handigden, hebben meegedeeld dat ze hieraan een speciale bestemming wensen te geven. Ze willen de gift ten goede doen komen aan het good- willwerk van het Leger des Heils, dat in Amsterdam wordt verricht. Brouwgerst- tentoonstelliiig in Goes GOES, 19-5. In Goes is de 24ste Nederlandse brouwgerst-tentoonstel- ling gehouden. Voor deze expositie, waaraan te vens een huishoudelijke bijeenkomst was gekoppeld bestond flinke be langstelling. Dr. H. van Veldhuizen, direkteur van de afdeling brouw- gerst van het nationaal instituut voor brouwgerst, deelde over de kwaliteit van de gerstoogst van 1961 mede, dat het Nederlandse brouw- gerstras ras-zuiver is geweest. Van de oogst moest 85 procent kunstma tig gedroogd worden. Het areaal zo- mergerst was 30 procent groter dan normaal, waaraan de veel kleinere uitzaai van wintertarwe niet vreemd was. Grote hoeveelheden werden ge ëxporteerd, met name naar West- Duitsland. Uit Frankrijk en Enge land werd voorts nogal wat geïm porteerd. EAST MEADOW. De 29-jarige M. Rosen, die vorig jaar uit een inrich ting voor geesteszieken was ontsla gen en nog onder psychiatrisch toe zicht stond, heeft in East Meadow in de staat New York het huis van zijn oom in brand gestoken, zijn tante gedood, twee nichten gewond en vervolgens in het brandende huis de hand aan zichzelf geslagen. De oom, die ziek te bed lag, stierf door rookvergiftiging. BONN. De Westduitse ambassa deur in Washington, prof. Wilhelm Grewe, die wegens zijn houding bij de jongste meningsverschillen tussen Bonn en Washington over Duitsland van Amerikaanse zijde gekritiseerd werd, is voor overleg in Bonn terug gekeerd. Ingezonden mededeling ■IfLilIJMi IA Rally rijden racing boy 't Gaat "full speed" in GENTLEROY 70 m KERSTMIS EN NIEUWJAAR 1962 Inhalen van de maandagen 24 en 31 december DEN HAAG, 19-5. Nu de Kerst dagen dit jaar op een dinsdag en woensdag vallen en Nieuwjaarsdag op een dinsdag, heeft de staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksge zondheid de mogelijkheid geopend de door het vrij afgeven op maandag 24 en 31 december verzuimde ar beidsuren door overwerk in te halen. Overeenkomstig een advies van de Stichting van de Arbeid is een alge mene overwerkvergunning verleend, geldend voor werknemers van 16 jaar en ouder in fabrieken of werk plaatsen en pakhuizen en voor de werknemers van 18 jaar en ouder in de daarbii behorende kantoren. Het inhalen zal dienen te geschie den in het tijdvak van 1 november 1962 tot 16 januari 1963. De maxi maal toe te laten arbeidsduur zal daarbij niet meer mogen bedragen dan 9Vz uur per dag. Indien echter in ëen week op slechts twee dagen wordt ingehaald, mag op die dagen maximaal 10 uur worden gewerkt. In die gevallen, waar bij toepas sing van een vijfdaagse werkweek normaal geen arbeid op zaterdag wordt verricht, kan het inhalen ook op die dag geschieden. Bij het inha len op zaterdag zal een wekelijkse arbeidstijd van 49^ uur zijn toege staan. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Julianadorp-Callants- oog: kand. J. Verheul, Amsterdam. Beroepen te Vaals-Gulpen (toez.): vie. G. J. Wispelwey, Apeldoorn; te Hallum: L. A. Eijgenraam, Bedum; te Heemstede (wijkgemeente West): L. L. Blok, Huissen (Betuwe). Bedankt voor Oldebroek: J. van Wier, Putten. Ger. Kerken Beroepbaar: A. H. Ley, theol. kand. te Alkmaar. Tweetal te Leeuwarden: G. Hen- geveld, Schoonebeek en L. H. Kwast, Andijk. Beroepen te Nieuwveen-Zeven- hoven en te Opperdoes: kand. C. Warner, Amsterdam; te Haarlem- Zuid (vac. C. Goeman): D. Kloppen- berg, Broek onder Akkerwoude; te Rotterdam (vac. F. Vroon): R. J. Beukema, Ermelo; te Monnikendam en te Nieuwerkerk a.d. IJssel: kand. C. v. d. Woude, Kampen; te Spijke- nisse (2de pred.pl.): L. H. Kwast, Andijk. De classis Woerden heeft praepa- ratoir geëxamineerd ten einde op grond van siguliere gaven naar het predikambt te staan de heer J. F. ter Hart, belastingambtenaar te Woerden. Beroepbaar: A. H. Ley, theol. kand. te Alkmaar. Beroepen te Monnikendam en te Nieuwerkerk a.d. IJssel: kand. C. van der Woude, Kampen. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Niezijl-Kommerzijl: kand. J. Slotman, Heemse. Aangenomen naar Groningen- Zuid (4e pred.pl.): G. Zomer, Bun schoten-Spakenburg, die bedankte voor Groningen-Helpman (2de pred. plaats). Chr. Ger. Kerken Tweetal te Noordscheschut: R. Slofstra, Harderwijk en J- M. Visser, Dokkum. Tweetal te Rotterdam-Kralingen J. Brons, Bunschoten en M. Vliet- stra, IJmuiden. Bedankt voor 's-Gravenhage-Zuid A. Hilbers, Leeuwarden. Ger. Gem. in Nederland Tweetal te Rotterdam-West: T. Dorresteijn, Opheusden en Chr. van de Woestijne, Barneveld, van wie laatstgenoemde is beroepen. BERLIJN. In een toespraak in de Tsjechische nationale vergadering heeft de Oostduitse communistische leider Walter Ulbricht zich uitge sproken tegen internationale contro le op de toegangswegen tot Berlijn. Dodelijke val van trap AMSTERDAM, 20-5. Zaterdagmid dag is in een perceel aan de Hase- broekstraat in Amsterdam de 82-ja- rige heer J. van Schaffelaar op de derde etage ten gevolge van een misstap van de trap gevallen. Hij kwam terecht op de overloop van de tweede verdieping en liep een ern stige hoofdwond op. Hij werd naar het Wilhelmina gasthuis vervoerd, waar hij in de loop van de dag is overleden. mate slechte uitkomsten dat over het gehele jaar genomen de finan ciële resultaten niet bevredigend ge noemd kunnen worden. Met de uitbreiding van de produk tie van eieren in de overige lidsta ten van de E.E.G. en sterke druk ontstaan door de aanvoer van Ame rikaans gevogelte op de West-Euro- pese markt zal ook voor de toekomst rekening moeten worden gehouden. Steeds meer wordt het duidelijk, aldus het verslag, dat de Nederland se pluimveehouderij zich blijvend moet toeleggen op de produktie van kwaliteitsartikelen wil men in de toekomst de toenemende concurren tie van andere landen het hoofd kunnen bieden. HOLLANDIA. Henrich Harrer, de Oostenrijkse bergbeklimmer, die in de laatste maanden 32 toppen van het centrale hooggebergte in Nieuw Guinea heeft beklommen is vorige week, na een succesvolle tocht naar de vindplaatsen van stenen bijlen in het hartje van Nieuw Guinea, op de bestuurspost Wamena in het Baliem- gebergte, teruggekeerd. 45. De overval van de kraaien-Indianen is voor de blanken een volkomen verras sing. Maar snel hebben enkele matrozen van Jean Cabot hun musketten geladen en de luide knallen van hun vuurwapens stichten schrik en verwarring in de ge lederen van de aanvallers. Even snel als ze de nederzetting zijn binnengestroomd, slaan de kraaien-Indianen weer op de vlucht, maar tussen het beschermende kreupelhout rondom het kamp hergroepe ren zij zich opnieuw. Een regen van pijlen daalt neer tussen de blokhutten. „Dekking zoeken!" buldert kapitein Cabots zware stem en haastig duiken de matrozen weg achter kisten en karren en langs de wan den der blokhutten. Nog een paar keer knalt er een musket schot en snort een pijl door de lucht.... dan valt er een beklemmende stilte Voorzichtig loert kapitein Cabot om de hoek van een der blokhutten. „Ik ver trouw ze voor geen duit, maats", roept hij zijn mannen toe, „hou je gedekt, dan ga ik eens poolshoogte nemen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5