DE ZIERIKZEESCHE COURANT Staatssecretaris Roolvink maant tot voorzichtigheid Frankrijk en Verenigde Staten zouden liet eens zijn over beginselen Twaalf mensen bereikten de vrijheid via gegraven tunnel Brief van president De Quay aan secretaris-generaal van de V.N. Weer Indonesische landing op Nw.-Guinea Djakarta meldt successen; Den Haag spreekt tegen Voor kenm.- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 21 MEI 1962 118e jaargang Weth 7^ Weth. Np. 1917: Weth. 'i I WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 r au<i 5 K nn w- -en '1, Zicarik'ee. Po>lhu\ no 1, lel '110-2255 Na 18 00 uur: lel 01110-2118, Girorekening no. 137677 i ïri'«e-i Rade'/leur: M. J. Bij de Vaale, lel 01110-2938 Uilg. ve- N.V. Drukkerij v h. Lakenman Ochlman. ABONNSMÉNlEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 33 cent Losse nummers 10 cenl. - Verschijnt maandag, O» f *11 ¥¥*11 Cl 1 1 dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 15 MalmUZieRKOrpS HeiISiegCr naai* hCllOUWeil-IJUlVeJ811(1 Dag. L i eni per mm. - Succesjes (max. 15 mm) i 1,per stuk. 1 O \1 O .Ernst maken met gewenste matiging" Katoen voor de jeugd Dit nummer bestaat uit 8 pagina's AMSTERDAM. 19-5. Staatssecre taris B. Roolvink is van mening, dat Nederland sociaal-economisch op het scherp van de snede leeft. „Als we geen ernst maken met de gewenste matiging en in onze eisen en ver langens te ver gaan, zal de bereikte welvaartsvermeerdering zich tegen de arbeiders gaan keren", zo waar schuwde hy zaterdag in een toe spraak op een feestelijke bijeen komst van de Nederlandse Christe lijke Grafische Bedrijfsbond. die in Amsterdam zijn 60-jarig bestaan vierde. Dc heer Roolvink gaf te kennen, dat dc geschiedenis er niet is om achteloos aan voorbij te gaan. In dit verband herinnerde hij aan de over- b•"•-tiding die volgde on de loonsver hogingen en de belastingverlagingen vnn '956 Het waren allemaal wen selijke verbeteringen", aldus staats secretaris Roolvink. „maar ho' was ret iets teveel, waardoor een beste dingsbeperking noodzakelijk werd. Die cverbesteding heeft ons oen loonstc van drie jaar opgeleverd. De arm sten werden er het slachtof fer van, de fabrikanten niet. Als je die les hebt geleerd, moet men in meer dan een opzicht voorzichtig zijn, vooral thans, nu wij de schok van de arbeidstijdverkorting nog niet te boven zijn". De Nederlandse wei'knemer kan volgens staatssecretaris Roolvink ge feliciteerd worden met de ongekende welvaart, waarin hij thans leeft. Ver heugend vond hij het, dat de loons verhogingen mogelijk waren bij een stabiel blijvend prijsniveau. Maar voor een welvaartspsychose bestaat allerminst aanleiding. „Sommigen gaan in hun verwachtingen zover, dat ze denken dat de bomen tot de hemel groeien en dat er geen slech tere tijden kunnen komen", zo ver volgde de heer Roolvink, die daar aan toevoegde „dat de~e tijd n'et blijvend is". Beroemde cent Sprekende over de .beroemde cent' die bij de beoordeling van de grafi sche c.a.o. in het overleg met rijks bemiddelaars zo'n belangrijke rol speelt, zei de heer Roolvink, dat de Alleen tweedracht over methoden PARIJS, 19-5. In Franse regerings kringen heeft men de Amerikaans- Franse tweedracht omschreven als ..men'ngsverschnicn over b«nc dering en nv'heden". Over beginselen is men bet eens. Frankr;;k wil geen scheuringsnoli- tiek voeren maar het -ral blijven werken aan zijn eigen atoommacht. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geen commentaar willen geven op uitlatingen over meningsverschil len van president Kennedy op diens persconferentie van donderdag. Hij zei dat het niet de gewoonte was commentaar te geven op verklarin gen van hel staatshoofd van een an der land. Franse ambtenaren zeiden echter dat het bezitten van een afschrik kingsstrijdmacht een nationaal recht is. De Britse atoommacht is bijvoor beeld nooit als een element van scheuring in de NAVO gezien. ONTSNAPPING UIT OOST-BERLIJN BERLIJN, 19-5. - Voor de tweede maal in enkele maanden tijds is een groep mensen uit Oost-Duitsland door een zelf gemaakte tunnel naar West-Berlyn uitgeweken, aldus is op een persconferentie meegedeeld. Het was ditmaal een groep van twaalf, die op de avond van vijf mei j.l. door een tunnel van 32 meter lang West- Berlijn wist te bereiken. Men had zestien dagen lang aan de tunnel, tussen het Oostduitse Glienicke en de Westberlijnse wijk Frohnau, ge graven. De eerste groepsvlucht gelukte op 24 januari aan 28 mensen, via een tunnel niet ver van de plaats waar de nieuwe is gegraven. De mannen die aan het graven van de nieuwe tunnel meewerkten waren 81 tot 55 jaar oud, de vrou wen tussen de 46 en 68 jaar. Op de laatste dag kwam er nog een zestien jarige hij. Aanvankelijk was gepro beerd rechtstreeks uit het huis van de 81-jarige west-Berlijn binnen te komen. Later begon men vanuit de kelder van dit huis de tunnel te graven, die bijna 1,75 meter hoog was. Om na te gaan waar de grond het ge- schikst was om uitgegraven te wor den ging de 81-jarige, onder ogen van de patrouilles der volkspolitie, aan het experimenteren met een denneboompje dat hij zogenaamd van de ene plaats naar de andere overplantte. De grond in de buurt van zijn kippenhok bleek tenslotte het beste te zijn, namelijk vrijwel geheel uit zand te bestaan. Als gereedschap bij het graven toerden houwelen, schoppen, schof fels en een sabel uit de eerste we reldoorlog gebruikt. De uitgegraven grond werd door twee zeventigjari gen in een emmer aan een touw om hooggehaald. Dat kwam op een 3.500 emmers vol neer en het zand moest ■daarna nog 25 meter verder weg naar een schuur gebracht worden. Het werk moest telkens onderbro ken worden om argwaan van de po litiepatrouilles te voorkomen. De 81- jarige draaide dan het geïmprovi seerde elektrische licht uit ten te ken dat men zich stil moest houden. Na hun aankomst in west-Berlijn werden de gevluchten door een ken nis ontvangen en wat op hun ver haal gebracht, waarna zij per bus naar hel opvangcentrum Mariën- felde gebracht werden. Pas vijf dagen later werd de tun nel door de Oostduitse grenspolitie ontdekt. Dinsdag is in Parijs het proces begonnen tegen de leider van de O.A.S., ex- generaal Raoul Salan. (Links) voor de aanvang van de zitting gaf een com missaris nog laatste instructies aan de bewapende leden van de veiligheids dienst. (Rechts) reeds uren van te voren hadden vele belangstellenden zich bij de ingang van het hof opgesteld om toch maar zeker te zijn van een plaatsje op de publieke tribune. grafici deze cent alleen maar met hun ogen zien. Het college van rijksbemiddelaars dat met 600 c a o.'s te maken heeft, waaronder 2Vè a 3 miljoen werknemers vallen, moet die cent altijd met een vergrootglas be kijken; wegens de invloed die zo'n cent op een bedrag van 100 miljoen gulden per jaar heeft en met het oog op het geval dat alle bedrijfstakken het voorbeeld zouden volgen. „En dat zou wel eens een beslis sende invloed op onze kweribare economie kunnen hebben", aldus de heer Roolvink. Hij zei, dat juist daar om de loonpolitiek in onze sociaal- economische huishouding zo'n be langrijk instrument is. Papoea ile<egaii: in AhiJjan ABIDJAN, 20-5. De uit vier leden bestaande Papoea-delegatie uit Ne derlands Nieuw-Guinea, die onder leiding van de heer Kaisiepo een reis maakt door Afrikaanse landen, is zaterdagavond uit Monrovia* in Abidjan (Ivoorkust) aangekomen. Bjj aankomst zette dc heer Wormsiwor uiteen dat de delegatie de regerin gen van de Afrikaanse landen van het standpunt van westelijk Nieuw- Guinea in het geschil tussen Neder land en Indonesië op de hoogte wil stellen. Hij bevestigde opnieuw dat zijn land geen deel wil uitmaken van Indonesië en dat de bevolking niet tot het Aziatische ras behoort. „Die Fledermaus" verkocht MUNCHEN, 18-5. Het manuscript van Johann Strauss' operette „Die Fledermaus" is vrijdag op een vei ling in München voor 146.000 mark door de stad Wenen aangekocht. Aanvankelijk was een bod van hon derdduizend mark gedaan. Het uit 1874 daterende manuscript werd in 1938 door de nazi's aan de ergena- men ontnomen en aan de Weense stadsbibliotheek gegeven. Na de oorlog kregen de erfgenamen het te rug. Dezen verkochten de hele ove rige nalatenschap van Johann Strauss, waaronder de andere ope rette-manuscripten, aan de Weense stadsbibliotheek maar namen „Die Fledermaus" met zich mee toen zij naar de V.S. emigreerden. De We ners zijn er nu trots op ook het laat ste nog ontbrekende manuscript in bezit gekregen te hebben. Worden Chinese vluchtelingen aangemoedigd HONGKONG, 18-5. In de Britse kroonkolonie Hongkong wint de me. ning veld, dat de overheid in de Chi nese provincie Kwangtoeng de mas sale vlucht naar Hongkong aktief aanmoedigt. De vluchtelingen schijnen gemak kelijk een uitreisvergunning te krij gen plus aanwijzingen voor de beste reisroute. De overheid in Kanton zou een speciale trein hebben ingelegd, die de vluchtelingen in de buurt van de grens met Hongkong brengt. De meeste vluchtelingen zijn jon ge 'mensen. Zij geven honger of de vrees daarvoor als reden voor hun emigratie op. Ook de vrees van ste delingen om op 'het platteland te werk te worden gesteld, speelt een rol. In het proces tegen de O.A.S.- leider Salan heeft de advocaat-ge neraal vrijdagmiddag een brief van de O.A.S. voorgelezen, getekend door kolonel Godard, waarin staat: „U zult met uw leven boeten als de generaals Salan en Jouhaud worden terechtgesteld". Vlot gekiecd in katoenen vakantielcleding verscheen dit viertal op het kin derpartijtje van het Nederlands Katoeninstituut ten bate van de verpleging van spastische kinderen. Het zijn van links naar rechts: Jan (8 jaar) in een blauwe katoen-gabardinen klepbroek, met elastische achterband in de taille. Hij draagt er een lichtblauw rayé-gestreept sporthemd bij. Ellen (10 .aar) draagt eenzelfde broek als Jan. Haar blousje is van blauwe katoenen gabardine. Debby (8 jaar) heeft een lange broek van het overall-model. Hij .Is gemaakt, van oen zwart-witte katoenen pied de poule. De schouderban den zijn afknoopbaar. De steekzakken zijn echt jongensachtig, wat meisjes 'óp deze leeftijd wel fijn vinden. Een witte katoenen overhemdblouse com pleteert het geheel. Frankje (7 jaar) heeft een broek aan van dezelfde stof als die van Debby. Hij wordt op zijn plaats gehouden door een brede elas tieken tailleband. Frankje draagt er ook een wit sporthemd bij. De modellen zijn van een Rotterdams confectie-bedrijf. De toestand in Indonesië NEW YORK, 19-5. De Amerikaan se afgevaardigde bij de Verenigde Naties Adlai Stevenson heeft, kort nadat de Nederlandse vertegenwoor diger mr. Schiirmann aan Oe Thant een brief van president De Quay over de jongste Indonesische para- chutistenaanvallen had overhandigd, een gesprek gehad met de waarne mend secretaris-generaal. Stevenson zei na afloop van het onderhoud tot verslaggevers, dat de Verenigde Staten zeer verlangen naar een spoedige hervatting van 't voor overleg tussen Nederland en Indone sië. Hij had met Oe Thant gesproken over „wegen en middelen om de par tijen aan de conferentietafel te bren gen". Hij zei voorts, dat Oe Thant zijn pogingen om de twee landen bij elkaar te brengen zal voortzetten. Het is duidelijk dat de situatie op het ogenblik niet goed is, aldus Ste venson. Op een vraag of de Nederlanders het plan van de Amerikaan Bunker hebben aanvaard antwoordde Ste venson dat hij daarover geen mede delingen kon doen. „Voor zover ik weet, is er niets definitief aanvaard" zo voegde hij er aan toe. Reizigers uit Pakse, Zuid-Laos, hebben zondag in Vientiane gezegd dat ongeveer 300 Amerikaanse ma riniers zondag per vliegtuig in Pakse zijn geland. Groep parachutisten uiteen geslagen HOLLANDIA, 20-5. Voor dc vyfde maal in iets meer dan drie weken hebben Indonesische parachutisten een landing uitgevoerd op het grond gebied van Nederlands Nieuw-Gui nea. Zaterdag j.l. kwam te Tcmina- buan, een plaatsje aan de zuidkust van het schiereiland Vogelkop, een meld'ng van de zyde van de bevol king binnen, waarin een landing uit de lucht werd gesignaleerd op een plaats twee km ten zuiden van dat olaatsje, naby het dorp Wersar. Met Papoea's uit het moerasgebied als gidsen heeft toen een in Temina- buan aanwezige eenheid van de landmacht een snelle aanvalsactie ingezet, die eindigde in een kort vuurgevecht. Het resultaat van deze bliksemactie was dat aan Indone sische zijde twee parachutisten sneu velden, bij wie de commandant van de groep, terwijl drie para's werden gewond. Aan eigen zijde werden geen verliezen geleden. Aangenomen mag worden dat de gewonden in Neder landse handen zullen vallen. Inmiddels heeft de commandant van de strijdkrachten in Nieuw- Guinea versterkingen naar Temina- buan gezonden om de uiteengeslagen jarachutisten verder uit te schake len. Van de zijde van de bevolking wordt veel medewerking ondervon den. Gouverneur Platteel, die zaterdag van een kort bezoek aan Fak-Fak te Hollandia terugkeerde, verklaarde daar een hoog moreel onder de rus tige burgerbevolking te hebben aan getroffen. Ook wees hij er op dat de bevolking onze militairen grote medewerking verleent. Nederlandse aanval Nederlandse eenheden hebben een aanval gedaan op een bivak, dat toe behoorde aan een dertigtal Indone sische parachutisten, die op 15 mei op zes tot tien mijl ten oosten van Fak-Fak waren afgesprongen. Ne een kort vuurgevecht trokken de In donesiërs zich terug, waarna de Ne derlandse militairen het bivak bin nendrongen, dat toen reeds verlaten was. Een hoeveelheid uitrustings stukken is in Nederlandse handen gevallen. Of de vijand verliezen zijn toegebracht is niet bekend. Wel is gebleken dat deze groep uiteen is gevallen. De jeugd heeft het enthou siasme, de ouderdom de erva ring. Zij moeten elkander aan vullen. VIAT ÏEQT DE BILt Opklaringen Verwachting tot dinsdagavond: Vanavond en vannacht plaatselijk enkele buien, morgen opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig afnemende wind tussen zuidwest en west. In het algemeen iets hogere middagtemperaturen. 22 mei. Zon op 4.37, onder 20.36. Maan op 23.26, onder 7.01. Laatste kwartier: 26 mei te 20.06. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 22 mei 5.11 v.m. 17.34 n.m. BROUWERSHAVEN 22 mei 4.33 v.m. 16.56 n.m. Springtij: 21 mei. Vluchtelingenstroom O naar Hongkong HONGKONG, 19-5. - Honderden Chinese inwoners van Hongkong hebben in de laatste tijd rondge zworven in de heuvels naby de stad om te zoeken naar familieleden, die zich zouden kunnen bevinden onder de stroom van vluchtelingen uit de Chinese Volksrepubliek, die zich op Hongkong en ook op het Portugese Macao heeft gericht. De politie van Hongkong heeft deze Chinese inwoners van Hong kong nu gewaarschuwd dat zij tot twee jaar gevangenisstraf kunnen worden veroordeeld, indien zij hun speurtochten in het grensgebied tus sen de Britse Kroonkolonie en com munistisch China blijven voortzetten. Intussen komen er steeds meer be wijzen dat het bestuur en de volks militie van de aan Hongkong gren zende provincie Kwantoeng de mas sale uitwijkpogingen van Chinezen uit dit gebied daadwerkelijk aan moedigen. Vluchtelingen hebben medegedeeld dat zij zonder moeite vertrekvergun- ningen hebben gekregen. Zij kregen voorts van officiële zijde aanwijzin gen over de weg die zij het best konden volgen om Hongkong te be reiken. HILVERSUM. De 29-jarige J. C. M. V. de H. uit 's-Hertogenbosch en de 26-jarige R. W. La M., beiden sinds 11 mei j.l. voortvluchtig uit de rijkswerkinrichting te Veenhuizen, zijn in Hilversum om het leven ge komen, toen zij met een gestolen motorfiets tegen een boom reden. Koninklijk gezin in Wenen aangekomen WENEN, 21-5. - Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene zyn vanochtend in Wenen aangekomen voor een offici eel bêzoek van drie dagen. De Ne derlandse koninklijke gasten arri veerden om 11.30 uur met hun ge volg op het vliegveld Schwechat by Wenen, waar zy werden begroet door bondspresident dr. A. Schaerf, kanselier Gorbach en leden van dc Oostenrijkse regering. DJAKARTA, 20-5. Het commando voor West-Irian te Makassar meldt grote successen over dc strijd tegen dc Nederlanders in westelijk Nieuw- Guinea. Het commando verzekert dat in Fak-Fak Indonesische „vrij willigers" drie compagnieën Neder landse mariniers hebben teruggedre ven, waarbij 18 mariniers werden gedood en een aantal anderen van de rest werd afgesneden. Voorts zouden Indonesische troe pen vorderen in de richting van Kaimana, terwijl zij aan de noord kust Demta bezet zouden hebben. 80 km ten westen van Hollandia ge legen. Van de zijde van het departement van Defensie in Den Haag werd aan het A.N.P. in antwoord op vragen meegedeeld, dat van geen dezer drie gevallen van beweerde Indonesi sche successen enig belicht in Den Haag is ontvangen. (Het A.N.P. herinnert in dit ver band voorts aan het bericht van 19 dezer over een Nederlandse aanval op een bivak van Indonesische para chutisten ten oosten van Fak-Fak, die zich na een kort vuurgevecht te rugtrokken).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1