Verkoud- 'ASPRO' De aardappel prijzen Amsterdam, bruggenstad „Nachtleven in een wereldstad Huidgenezing W oestijnflora DE LIEFDE VAN RODE BLOEM ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VKIJUAG 18 MEI 1 962 No. 19177 Federatie van verpleeginrichtingen voor langdurige zieken Verhouding verpleegtehuis-ziekenfonds iu de belangstelling DEN HAAG, 17-5. In het Kurhaus te Scheveningen is donderdag de algemene jaarvergadering gehouden van de federatie van verpleeginrich tingen voor langdurig zieken. Na dat 's morgens de huishoudelijke za ken waren behandeld, stond in de middagvergadering het onderwerp „de verhouding verpleegtehuis-zie kenfonds" in de belangstelling. Referaten over dit onderwerp werden gehouden door mr. H. Jan sen, hoofd van de afdeling verstrek kingen en overeenkomsten van de Ziekenfondsraad te Amsterdam en door de heer M. L. Almekinders, di recteur-econoom van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen „Midden- Zeeland". De heer Jansen ging in zijn inlei ding voornamelijk in op de sinds 1 oktober 1961 van kracht zijnde nieuwe regeling inzake de vergoe ding door de ziekenfondsen. Hierdoor is het o.a. mogelijk ge worden een vergoeding te verstrek ken aan verpleegden in verpleegte huizen tot ten hoogste 50 procent van het verpleegbedrag met een maximum van f 7,50 per dag. Hopenlijk zal nog dit jaar een vergoeding tot 100 procent van de verpleegprijs verleend kunnen wor den, zo zei hij. Het gevaar dreigt thans, aldus spr., dat de verpleeg tehuizen meer en meer gaan uit groeien tot ziekenhuizen. Het ver pleegtehuis dient echter alleen voor langdurig zieken die verpleging en gen. zoals thans nog dikwijls voor- zuiver specialistische behandelin- g, zoals thans nog dikwijls voor komt. Dit zou de verpleegprijzen doen stijgen met het gevolg, dat de groep voor wie de verpleegtehuizen zijn bedoeld, hier niet terecht zou kunnen door de hoge ligprijs. Spr. zeide te hopen dat de verpleegtehui zen en de ziekenhuizen ieder afzon derlijk hun taak zouden blijven ver- richten en niet in elkaar zouden overgaan. DEN HAAG. 17-5. In verband met de afkondiging van een prijs- siop voor aardappelen, hebben van morgen op uitnodiging van de over heid vertegenwoordigers van het consumenten contactorgaan en de Nederlandse Huishoudraad een be spreking gevored met de ministers van economische zaken en van land bouw en visserij. Dfiarbij hebben deze beide organisaties hun voldoe ning uitgesproken over de tot dus verre getroffen maatregelen, zo deelt het consumenten contactorgaan mee. De gezamenlijke consumentenor ganisaties dringen er nu bij de con sument op aan, voor de aardappelen in ieder geval niet meer te betalen dan de prijs die men op 16 mei bij de leverancier heeft besteed. Zij wijzen op de mogelijkheid, zo lang de prijzen op het huidige ni veau liggen, tijdelijk aardappelen in het menu geheel of gedeeltelijk te \ervangen door andere voedings middelen. De organisaties zullen gezamen lijk op korte termijn trachten te be verderen, dat over deze uitwijk mogelijkheden een zo uitgebreid mogelijke voorlichting wordt gege ven. DEN HAAG. Z.K.H. Prins Bern- hard heeft zich bereid verklaard het beschermheerschap van de „Neder- lands-Soedanese Kring" op zich te nemen. Deze kring is verleden jaar opgericht ter bevordering van we derzijds begrip en goede verstand houding tussen Nederlanders en Soedanezen. Ze organiseerde deze winter een zeer druk bezochte le zing over „Oud en nieuw in de Soe dan". VELDHOVEN. In Veldhoven is donderdagavond een auto, bestuurd door mevrouw W. van den B., na te zijn geslipt tegen een boom gebotst. Daarbij is de 60-jarige mevrouw B. Laurijssen-Hertogs uit Eindhoven gedood. Haar echtgenoot is zwaar gewond in een ziekenhuis te Eind hoven opgenomen. De bestuurster werd licht gewond. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zondagcompetitie 20 mei Ingelast: beslissingswedstrijd: Zon- nemaire I-Rer.esse II (2.30 uur, terr. Brouwershaven, scheidsr. G. M. v. d. Wielen; gren'sr. A. Dorst en M. A. Fonteine). Na-competitie A-junioren 19 mei Steen A I-Zierikzee A I (4 uur, scheidsr. A. Hemelsoet). Ingezonden mededeling Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: AMSTERDAM, 17-5. Amsterdam bezit in totaal bijna 800 bruggen, een aantal toegelicht op een persconfe- schillend wordt gedacht vooral wan neer het gaat om de voorlichting van de toeristen. Het hoofd van de af deling bruggen van de dienst Pu blieke Werken iu de hoofdstad, dr. ir. G. F. Janssonius, heeft dit juiste aahta Itoegelicht op een persconfe rentie ten stadhuize. De gemeente heeft zelf niet minder dan 587 brug gen, duikers, viaducten enz. in bezit en dus ook in beheer. De andere 197 water over gang en op het gemeente lijk territoir zijn in beheer van het rijk, de provinciale waterstaat of waterschappen. Gemiddeld heeft de afdeling brug gen per jaar 25 bruggen of viaduc ten onder handen, hetzij geheel nieuwe objecten, hetzij herstel van bestaande. Het lopende jaar is even wel wat dit betreft een uitschieter, want op het ogenblik worden werk zaamheden uitgevoerd aan 57 brug gen, waarvan acht beweegbare, die de meeste zorg vereisen. Sinds 1945 zijn er in Amsterdam 233 bruggen gereedgekomen, waaronder enige nieuwe bruggen. Per jaar vergt de bruggenbouw in Amsterdam een ka pitaal van .9 miljoen gulden. Voor dit werk is thans nog 42Vz miljoen gulden in kas aan nog niet bestede maar wel door de gemeenteraad ge voteerde kredieten. Dit geld is be stemd voor ongeveer honderd pro jecten. De afdeling bruggen kan dus met dit geld nog bijna vijf jaar aan de slag blijven, aldus ir. Janssonius. Ingezonden mededeling Vooral de pui van deze nieuwe winkel is een juweeltje, uitgevoerd in Kambala, een zeldzame houtsoort, waarvan maar twee stammen in Ne derland aanwezig waren, die voor dit „geval" qua afmetingen in aan merking kwamen. Die eerste bleek - na doorzaging - niet geschikt, zodat de tweede (en enige) voor het nieu we Zierikzeese winkelpand werd bestemd. De nieuwe zaak is gistermiddag in een feestelijke sfeer geopend door de heer M. de Regt, „eerste klant" van de heer v. d. Valk, toen deze twee en een half jaar geleden zijn wijn- zaak van de grond begon te tillen. De heer de Regt verrichtte - op verzoek van de eigenaar - de ope ning met het omdraaien van de hoofdschakelaar, waardoor de ver lichting werd ontstoken en een fon tein in het winkelinterieur begon te spuiten. Moeilijk begin De heer de Regt herinnerde in een toespraak aan het moeilijke be gin bij de oprichting van deze nieu we zaak, bij de totstandkoming waarvan de vrienden van de eige naar graag hebben willen helpen. Hij achtte de invitatie tot het ver richten van de openingshandeling een prettige zaak en wilde het ont stoken licht zien als een symbool van de voorspoed, die vooral een zakenman op zijn pad nodig heeft, naast ijver, vakkennis en koopman schap, eigenschappen, die de heer v. d. Valk in hoge mate bezit. Namens de Middenstandscentrale sprak de voorzitter de heer J. G. L. Simmers, die de opening van de nieuwe zaak een groot belang voor Zierikzee noemde. Spr. wees op de in de toekomst te verwachten ont wikkelingen op grond van de ko mende structuurveranderingen, als gevolg van betere verbindingen naar noord en zuid en achtte het - tegen deze achtergrond gezien - van groot belang dat de middenstand met zijn tijd meegaat. Hij zegde - namens de Centrale - de eigenaar 'n herinneringsbord in Delfts blauw toe. Spr. wilde de heer v. d. Valk verder danken voor hetgeen hij - met de oprichting van de zaak en deze nieuwbouw - voor Zierikzee heeft gedaan. Vermelden wij nog dat aan de ver bouwing hebben medegewerkt de heer J. L. v. d. Houten (metselwerk), TONEEL EN FILM „Nachtleven in een wereldstad" is de titel van de hoofdfilm uit het Concertzaalprogramma van deze week. Deze film vormt a.h.w. een reportage over het amusementspro gramma 1960 van de wereldsteden, verspreid over drie continenten. In een kleurige en fleurige aaneenscha keling, vol bonte afwisseling, voert de camera de toeschouwer naar we reldvermaarde amusementsgelegen heden in diverse grote steden in Amerika, Europa en Azië. In caba rets en music-halls worden de beste nummers vertoond. Befaamde artis- ten als de Bluebell-girls uit Parijs, de Tiller-girls uit Londen, Alfredo Alaria's gezelschap en de Geisha's in Tokio's „Queen Bee" - zowel in oude als in traditionele stijl - pas serende revue. Al met al een dure rondtocht langs de dure „tenten" van de wereld. Voorts wordt deze week in de Concertzaal vertoond „In de greep der wildernis", het avontuurlijke verhaal over het bestaan van een woeste stropersbende, temidden van een wilde en gevaarlijke natuur. De film speelt omstreeks 1900, de tijd van de „pioniers". Katoenbek re geert zijn bende in de ondoordring bare moerassen met ijzeren vuist. De mannen richten slachtingen aan onder de vogels maar de jeugdige leraar Murdock is vastbesloten daar een eind aan te maken. Uiteraard geeft dit thema, dat zich afspeelt in een prachtige fauna en flora, vol op stof voor een avontuurlijke film, waarin het aan spanning niet ont breekt. Te Haamstede wordt deze week in hotel Bom vertoond „The last Blitz- C. Linders (stucadoorswerk), J, A. Kosters (elektriciteit), P. J. Beuzen- berg (schilderwerk) en A. Wisse (loodgieterswerk). Na de opening dankte de heer v. d. Valk de heer De Regt en verder ailen, die medewerkten bij de tot standkoming van de nieuwe zaak. Ingezonden mededeling Huidzuiverheid - Hufdgezondheid Ullrl»» Puistie* verdrooen Hoor Purol-poedei De politie heeft donderdagavond in het Griekse parlement moeten in grijpen omdat afgevaardigden van de regeringspartij en van de oppo sitie met elkaar slaags geraakt wa ren. AMUSEMENTSREPORTAGE 1960 krieg", de film die op de Veluwe werd opgenomen en waarin Neder landse acteurs optreden als Han Bentz van den Berg, Ton van Duin hoven, Gijsbert Tersteeg, Steye van Brandenberg en Chris Baay. De film geeft een spannende episode uit de laatste oorlogsdagen, speciaal de sa botage in de frontlinie door de Duit se nazi Von Kroner die als de Ame rikaan „Richardson" zich in de ge allieerde linies weet te dringen. De hoofdrollen worden gespeeld door Kerwin Mathews en Dick York. Rechercheur zag ontsnapte jongen DEN HAAG, 17-5. Had jij niet in het Frankenhuis in Rotterdam moe ten zitten, vroeg een Haagse recher cheur aan een 17-jarige bakker, toen deze bij een Haagse bioscoop een kaartje kocht. De jongen kon niet ontkennen dat hij niet op vrije voe ten had behoren te zijn. Hij gaf toe de vorige dag uit de Rotterdamse inrichting te zijn weggelopen. Hij was echter vast van plan zijn vrij heid te verlengen, want hij ontliep de rechercheur prompt. Een agent zag de rechercheur achter de jon gen aanhollen en met behulp van een militaire motor-ordonnance wist hij de jongen binnen 100 meter toch in handen van de politie te bi-engen. De'jongen is teruggebracht naar Rotterdam. Sinds zijn ontsnap ping bleek hij in Den Haag een bromfiets te hebben gestolen en ver kocht. In het Museum d'Histoire Na turelle (Hotelplan) werd on langs een nieuwe broeikas in gebruik genomen, waarin zich meer dan 800 zeldzame woes- tijnplanten bevinden. Liefheb bers van deze exotische flora kunnen in het museum dage lijks terecht. Werelflmuziekcoiicours in Kerkrade KERKRADE, 17-5. Het vierde we reldmuziekconcours, dat van 20 juli tot en met 15 augustus te Kerkrade zal worden gehouden en geopend wordt door staatssecretaris mr. Y. Scholten, brengt opnieuw wereldbe kende koren en orkesten naar de Limburgse grensstad. Tijdens een donderdag gehouden internationale persconferentie kon het stichtingsbestuur bij monde van voorzitter dr. ir. P. Wintgens onder meer de gala-uitvoering bekendma ken: het optreden van het Concert- gebóuw-orkest uit Amsterdam, dat een' openingsconcert zal verzorgen, verder het Promenade orkest, de Wiener Hofkapelle, de Wiener Phil- harmoniker alsmede de Wiener San- gerknaben, het Straatsburger Dom koor en het Kamerorkest van radio Straatsburg, de Wiener Symphoni- ker onder leiding van Ferdinand Leitner, het Londens Philharmonisch Orkest, het Joegoslavisch kinder koor en de Koninklijke Muziekkapel der Gidsen uit Brussel. De zes zui len waarop het wereldmuziekcon cours van 1962 zal zijn gebouwd, worden gevormd door de concours wedstrijden, de marswedstrijden, 17 galaconcerten, orgelrecitals, kamer muziekuitvoeringen en uitvoeringen van elektronische muziek. NIEUW ZAKENPAND IN T VRIJE TE ZIERIKZEE Moderne en efficiënte slijterij J. van der Valk voor publiek geopend ZIERIKZEE, 17-5. Zierik zee Is weer een nieuwe zaak rüker. Donderdag middag is de slijterij van de heer J. van der Valk, in aanwezigheid van tal rijke genodigden voor het publiek opengesteld. Deze nieuwe zaak, op een mar kant punt aan 't Vrüe, geeft een fleurige noot aan de omgeving en is ingericht naar de „eisen des tljds", zoals dat met een wat versleten, maar toch nog altijd veelzeg gende term heet, temeer als de vlag zo volkomen de lading dekt als in dit ge\al, want de heer v. d. Valk heeft een modern. zeer efficiënt ingericht winkelpand verkregen, dat in korte tijd door de aannemer, de heer C. J. Schot cn enkele onder aannemers is gebouwd naar een ontwerp van de Zierikzeese architect, de heer L. H. A. de Jonge. (Foto: C. Berrevoets). 44. Met opgericht hoofd loopt Rode Bloem de blokhut uit, wantrouwend nagestaard door Julia Cabot en de scheepsdokter. „Hebben de blanken het medicijn van onze medicijnman beoordeeld cn goedge keurd, mijn zuster?" vraagt Wanata, die haar buiten staat op te wachten. Het meisje staart verwezen voor zich uit. ,',Do blanke man die onze kano gestolen heeft, hij moet het gedaan hebben....", mom pelt ze dan. „Gedaan?.Wat bedoel je?" vraagt Wanata verbaasd. „Hij heeft korte tijd het medicijnkruikje in handen gehad", zegd Rode Bloem dof. „Toen de blanke medicijnman het kruikje zojuist opende, zat er slechts rivierwater in.... De dief van onze kano moet het gedaan heb ben. Hun gesprek wordt onderbroken door dc alarmkreet van één der Osagen. „Te wa pen, Wanata, te wapen", schreeuwt dc na derbij komèhde Indiaan. „Ik beh in de bos sen een ti'oep ki'aaien-Indianen zien slui pen ze komen hierheen!" En nauwelijks heeft hij de wooi'dcn uit de mond of rond om de nederzetting klinkt de hoge, schrille strijdkreet der kraacni-Indianen en van alle kanten stormen de gewapende krijgers op de nederzetting toe. AMSTERDAM, 18-5. Bij dc ope ning van de heden (vrijdag) in Mar- canti te Amsterdam gehouden ver gadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft de voorzitter, mr. H. Craandijk, o.m. gezegd dat de Maatschappij radio noch televisie hoeft te vrezen. Voorwaarde is ech ter, aldus spreker, dat wij onze men sen aktief moeten betrekken in wat wfj hun bieden. „Slagen w(j er in onze mensen te doen treden uit dc passiviteit en deel te nemen aan, een aandeel te hebben in de verwerking van een programma, dan kunnen dc winteravonden van onze departe menten nog steeds een vervulling brengen voor wat elders niet wordt geboden". Temidden van de impulsen van deze tijd heeft de maatschappij haar bewegelijkheid hexwonden en zoekt zij naar de nieuwe gestalte, naar dc nieuwe vormen, die onze snel ver anderende samenleving moeten aan- spieken. Over de herziening van statuten en ïeglementen, waartoe in de vo rige vergadéring werd besloten, zei de heer Craandijk dat het nodig is de departementen die aan de oproep tot aanpassing nog geen gehoor ga ven daax-aan te herinneren. Niet zo zeer x-eglemcntah-, maar wel organi satorisch doet zich de vx'aag voor of niet de structuur of de situatie van bepaalde departementen een vex'an- dering in de bouw vraagt. Hoewel in sommige gi-ote steden Nuts-inste- lingen zeer belangrijk werk doen, ligt hot zwaartepunt van het Werk voel meer op hot platteland. Moge lijk zullen departementen in de snel naar dc periferie uitgi'oeiéndc plaat sen goed doen een meer federatieve opbouw van het Nutswerk na te stx-even. Nieuwe bewoners zal men eerder en gemakkelijker in het Nut interesseren, wanneer men in eigen buurt of wijk tot hen komt. Steekpartij in ziekenhuis ENSCHEDE, 17-5. In opgewonden toestand heeft woensdagavond de 62-jarige Enschedese smelter D. van W. in de hal van het ziekenhuis „Ziekenzorg" zijn, 51-jarige- vrouw en een elfjarig 'dochtertje met een mes aangevallen. De vrouw werd ernstig aan de rug gewond cn ver loor veel bloed. Zc werd direct op genomen. Het meisje kreeg verwon dingen in de borst. Moeder cn doch ter waren op bezoek geweest bij een zoontje van de familie van W„ dat een ooropei-atie had ondergaan. Van W. had een half uur voordien zijn zoontje bezocht. Hij wachtte zijn vrouw en dochter op in dc hal èn begon plotseling op woeste wijze ste ken uit te delen. Van W„ die gear resteerd is, had enkele dagen gele den na een onenigheid het huis ver laten en had enkele nachten in een park doorgebracht. De vrouw van van W. kon dondcx'dag nog niet gc- hoox'd worden. Minister Luns naar Wenen DEN HAAG. 17-5. De minister van buitenlandse zaken. mr. Luns, zal het koninklijk paar cn dc oudste twqo prinsessen vergezellen bij het van 21 toten met 24 mei aan Wenen te brengen staatsbezoek. CAPE CANAVERAL, 18-5. Hel Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft bekendgemaakt, dat de tweede bemande Amerikaan se ruimtevlucht, die aanvankelijk op zaterdag was bepaald, nu tot dinsdag is uitgesteld. Vergadering Maatschappij tot Nut van 't Algemeen Amerikaanse ruimtevlucht uitgesteld

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5