m (lï* Zeeuws Symphonie-orkest treedt op in Zierikzeese Concertzaal Staten Centrale A.R. Kiesverenigingen Schouwen-Duiveland STAD EN PROVINCIE Vluchtelingenstroom uit Rood-China VROEG De toestand in Algerië Rijk programma wacht muziekliefhebbers ZIERIKZEE. 18-5. - Woensdag 23 mei aanstaande zal de Vereniging voor Instrumentale Muziek uit Mid delburg wederom in de Concertzaal te Zierikzee concerteren onder lei ding van de bekende dirigent Jan Out. Dit orkest, dat uit 58 leden be staat, biedt een aantrekkelijk pro gramma. Als eerste werk zal de Haffner Symfonie van Mozart uitgevoerd worden, de symfonie die in 1782 ter gelegenheid van een feest ten huize van de Salzburgse burgemeester Sig- mund Haffner werd gecomponeerd. Ondanks het feestelijke gelegen heidskarakter is dit werk rijk aan geniale détails. Bij alle delen blijkt het thematisch materiaal tot in de fijnste draden van het muzikale weefsel organisch te zijn verwerkt. Met de Haffner Symfonie heeft Mo zart afscheid genomen van de sere nade-compositie, maar tevens de reeks van zijn Weense symfonieën schitterend geopend. Het violisten-echtpaar Bouw Lem- kes en Jeanne Lemkes-Vos zal solist zijn in het zo bekende prachtige con cert voor twee violen van J. S. Bach. Bouw Lemkes en Jeanne Vos ont vingen hun muzikale opleiding aan het Amsterdams Conservatorium en studeerden vervolgens onder leiding van de befaamde vioolpaedagoog Os kar Back. Van 1955 tot 1959 maakten zij deel uit van het Nederlands Ka merorkest, met welk orkest zij onder leiding van Szymon Goldberg ook solistisch optraden. Sinds 1959 be kleden zij de funkties van eerste concertmeester respektievelijk aan voerder der tweede violen bij het Utrechts Stedelijk Orkest. Utrechts Stedelijk Orkest. Ook met dit orkest treden zij regelmatig so listisch op. Bach's dubbelconcert Het dubbelconcert heeft Bach ge componeerd in de tijd dat hij als hofkapelmeester in dienst was van prins Leopold te Köthen. Op het ge bied van de concertmuziek heeft Bach gedurende die jaren zo veel kunnen componeren als hij maar wilde, en hij beschikte over een zes tiental voortreffelijke musici. De na men van deze musici zijn bewaard gebleven en zo weten wij dat de so lopartijen van dit concert voor het eerst onder Bachs leiding vertolkt werden door Joseph Spiess en Mar tin Friedrich Marcus. Het strijkorkest heeft in dit con cert slechts een begeleidende rol, be halve in de tutti van het eerste deel en enkele plaatsen van het laat ste. Het eerste deel is een mengvorm van driestemmige fuga (de altviool speelt slechts een vulstem) en con- certvorm. In de eerste tutti l)oren we vijfmaal het hoofdthema. De vorm der beide andere delen is nog al ingewikkeld; de beide soloviolen treden steeds op de voorgrond met prachtig meerstemmig spel vol con- trapuntische vondsten; speciaal het langzame middendeel toont ons Bach als een zeer bezield melodieus. Het verdere programma Na de pauze volgt de Sinfonia giocosa (tweede symfonie) van de Nederlandse componist Lex van Del den. Dit welluidende werk dat in 1953 werd gecomponeerd is een drie delige symfonie in een bezetting van twee fluiten, twee hobo's, twee kla rinetten, twee fagotten, twee hoorns, één tromoet, één trombone, twee pauken, kleine trom en strijkorkest. Het eerste deel. Allegro, heeft de klassieke hoofdvorm, waarvan 'het eerste thema al direkt via de violen begint. Het tweede wordt door fluit en trompet canonisch ingezet; het geeft in het verdere verloop aanlei ding tot omkeringen (in klarinet en fagot gecombineerd). In het Andante herkent men een serenade-achtige sfeer, een klarinet melodie, door getokkelde strijkers begeleid. Het geheel heeft de ge daante van een driedelige liedvorm. Een contrasterend karakter draagt de finale: een Allegro in marstempo. Na een korte inleiding speelt de trompet het rondo-thema. De cou pletten, die tussen de terugkerende refreinen zijn geschoven, zijn ver want met het tweede thema uit deel I, waarvan ook het eerste thema in flarden als ornamentiek wordt ge bruikt.. Op deze wijze verkrijgt de symfonie naar het toe een zich ver dichtende afronding waarin aanvang en einde met elkaar zijn gebracht. Slotstuk van Bizet Het concert wordt besloten met de orkest-suite „Jeux d'enfants" van Georges Bizet. Voor de gemiddelde muziekliefhebber is Bizet de compo nist van toneelmuziek en opera's, in het bijzonder van „Carmen". Daar naast wijdde hij echter zijn aan dacht aan symfonie (de eerste wordt tegenwoordig geregeld uitgevoerd) en karakterstuk. Tot dit laatste gen re zijn te rekenen de reeks van 12 stukken voor piano vierhandig, ge naamd „kinderspelen" uit welke reeks Bizet er een vijftal koos voor een orkestrale zetting, welke uit munt door een rijk orkestraal palet en een grote verfijning in de details der instrumentatie. Onnavolgbaar Frans is hij in zijn tere typering van taferelen uit het kinderleven; trom- petist en trommelaar, het wiegelied van de pop, de tol (met een realis tisch zoemeffect), vadertje en moe dertje spelen, respektievelijk ver tolkt door violoncel en viool en een dansscène, welke onweerstaanbaar de herinnering oproept aan de Bizet van Daudet's Arlesienne. Met deze grandioze „Galop" eindigt dit twee de optreden van het Zeeuwse Sym fonie-orkest uit Middelburg. Zoals reeds bekend is gemaakt laat de firma Van Oeveren te Zie rikzee bij voldoende deelname twee extra bussen rijden. Het kan dus een Zeeuwse gebeurtenis voor geheel Schouwen-Duiveland worden. Brouwershavens»' bejaarden maakten tocht over Schouwen Voorproefje van jaarlijks uitstapje De bejaarden van Brouwershaven hebben donderdagmiddag reeds een voorproefje gehad van hun grote jaarlijkse uitstap welke in juli a.s. zal voeren naar de Efteling in Kaats heuvel. Deze middag werd nl. met de nieuwe dubbele (harmonica)-bus van de R.T.M. een tocht gemaakt door Schouwen, onder leiding van burgemeester A. H. Vermeulen en diens echtgenote. De feestvreugde begon reeds bij de start, daar de burgemeester de heren al direct onthaalde op een ro kertje, wat bijzonder werd gewaar deerd. Via Looperskapelle ging het op Scharendijke aan, waar op het haventje even werd gestopt. Te Re- nesse gaf de burgemeester een ex plicatie bij de laan van het slot „Moermond", waar een steen herin nert aan de droeve gebeurtenis, die daar op 10 december 1944 plaats vond. Vervolgens reed de bus naar Haamstede, vanwaar koers werd ge zet naar de vuurtoren om van hier verder door te rijden naar de trap van Westenschouwen. Wegens het kille klimaat werd de bus niet ver laten en werden alle bezienswaar digheden vanuit de bus bekeken. Teruggekeerd in Burgh onthaalde men het gezelschap in hotel Bakker op een heerlijk kopje koffie met cake. Hier kwam de stemming er al spoedig in en het was voor vele be jaarden veel te spoedig weer af scheid geblazen, om via de Meeldijk te belanden op de haven van Burgh- sluis, waar de reddingboot in ogen schouw werd genomen. Bij de Plom- petoren werd opnieuw gestopt waar burgemeester Vermeulen de legende vertelde van de zeemeermin. Na een kijkje te hebben genomen in de vo gelinlagen en bij het nieuwe stoom gemaal Prommelsluis werd koers gezet naar Zierikzee. In cafétaria „Marktzicht" werden de bejaarden opnieuw getracteerd en wel op pa- tates-frites en ijs. Terug in Brou wershaven dankte burgemeester Vermeulen alle bejaarden en riep hen een tot weerziens toe tot de reis naar Kaatsheuvel. Dank werd ge bracht aan chauffeur L. v. d. Linde, die op kundige wijze met deze dub bele bus allerlei wegjes wist te „nemen". Tot slot dankte de heer N. Romijn de organisatoren voor het gebodene namens alle bejaarden. Ingezonden mededeling zaterdag 19 mei a.s. spreekt de Hoogedelgestrenge Heer J. A. v. Bennekom, lid 2e Kamer in het Gereformeerd Jeugdgebouw, St. Domusstr Zierikzee.Toegang vrij AANVANG HALF DRIE. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren: 11: Theodoor Leen- dert, z. van Willem Meenks en Mar- garetha Jannigje van Hoorn; 12: Wilhelmina, d. van Johannes Jaco bus de Jonge en Hendrika Hubrina den Haan; 13: Cornelia Janna, d. van Albert Snijders en Leentje Ja- coba Smalheer. Gehuwd: 11: Hendrik Stam, 21 j., wonende te Duiveland en Corne lia van de Vate, 22 j. Overleden: 11; Jan Adriaan Goudzwaard, 63 j„ geh. met Niko- lasina van der Werve, wonende te Brouwershaven; 12: Levina Marga- reta Geluk, 83 j., geh. geweest met Frans Houdkamp; 13: Pietemella Catharina Cornelia van der Linde, 47 j., geh. met Abraham Jan Re- meeus, wonende te Brouwershaven; 16: Maarten van Immerzeel, 60 j., geh. met Reinsina Jantina Karsten, wonende te Brouwershaven. BREDA. De federatie van Oranje verenigingen in Nederland houdt op 1 en 2 juni in Breda haar tiende congres. Ingezonden mededeling SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zomeravondcompetitie rayon Zierikzee. Drukkerij L. O.-Neplunus 0-0; Zierikzeeveteranen - Rijkswaterstaat 0-1. De stand luidt thans als volgt: Rijkswaterstaat P.Z.E.M. Zierikzee Neptunus Zierikzeeveteranen P.T.T. Kon. Zeelandia C.W.S. Drukkerij L. O. Herverkaveling 4 4 0 0 8 10- 2 4 2 2 0 G 7-2 4 2 115 .7-3 4 2 115 7-5 3 2 0 1 4 4-5 3 1113 5-3 3 10 2 2 3-8 3 0 12 1 0-6 4 0 0 4 0 6-15 Het programma voor de volgende week luidt: Maandag 21 mei: P.T.T.-Zeelandia P.Z.E.M.-Rijkswaterstaat. Dinsdag 22 mei: C.W.S.-Zierikzee- veteranen. Woensdag 23 mei: Neptunus-P.Z. E.M.; Herverkaveling-Drukkerij L. O. Alle wedstrijden vangen aan om kwart over zeven. Renesse II-Zonnemaire I te Brouwershaven Aanstaande zondag 20 mei zullen de voetbalploegen Renesse II en Zonnemaire 1 op het sportveld van Brouwershaven elkaar ontmoeten in een wedstrijd welke om het kampi oenschap gaat, zodat het aan de no dige spanning niet zal ontbreken. Beide ploegen eindigden in de com petitie met een gelijk aantal punten zodat deze beslissingswedstrijd op een neutraal veld dient te worden gespeeld. Gezien 't weinige krachts verschil kan het publiek naar een mooie en hopenlijk sportieve match gaan kijken. De wedstrijd vangt aan om half drie. ZIERIKZEE Verkiezingsvergadering P.C.F. In verband met de komende ge meenteraadsverkiezingen belegt de Protestants Christelijke Federatie, waarin zoals bekend de A.R.P., C. H.U. en S.G.P. samenwerken, op vrijdagavond 25 mei a.s. een verkie zingsvergadering in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Als sprekers hopen op te treden de heren ds. A. Oliemans, Herv. predikant te Dor drecht over „Waarom christelijke politiek?" en wethouder H. Koevoets over „Gemeentepolitiek". Er is ge legenheid tot vragen stellen en iedere belangstellende is hartelijk welkom. KERKWERVE Vergadering N.C.V.B. Onder leiding van de presidente mevrouw Francke hield de N.C.V.B.- afdeling woensdagavond een verga dering. Na opening op de gebruike lijke wijze verwelkomde de presi dente de spreekster van deze avond: mevrouw van Damme, moeder van het Prot. Chr. Militaire Tehuis in Breda. Mevrouw van Damme ver telde op een prettige manier over haar vijftienjarige loopbaan onder de militair-en, eerst in Vlissingen, thans te Breda. De opbrengst van de deze avond bij de uitgang ge plaatste collectebus werd met alge mene instemming bestemd voor de militaire tehuizen, waarvoor juist deze week in het land de collecte plaats vindt. Vijf en twintig perso nen gaven zich op voor een geza menlijk te houden reisje. Na nog gezongen te hebben Gezang 300 werd deze geslaagde vergadering door de presidente gesloten. BROUWERSHAVEN Jaarvergadering Coöp. Kolenbond Goede belangstelling bestond er voor de jaarvergadering van de Coöp. Kolenbond „Brouwershaven", welke werd gehouden in café „Cen trum". Na het welkomstwoord door de voorzitter, de heer L. Bos volgde goedkeuring der notulen, waarna het jaarverslag werd voorgelezen dooi de secretaris, de heer J. Dekker. Hieruit bleek, dat de omzet in het afgelopen seizoen een totaal van 32.500 kg. brandstoffen bereikte, het geen weer bij alle leden tot grote tevredenheid stemde, m.b.t. de gele verde produkten, welke van zeer goede kwaliteit waren. Unaniem be sloot de vergadering om het pak huis aan de haven grondig op te knappen waarin dan de zoutschade kan worden verwerkt. Het financiële gedeelte liet een stijging van de winst zien. De bescheiden werden goedgekeurd door de kascontrole commissieleden de heren A. Duin houwer en A. Oosse, waarna pen ningmeester Dekker dank werd ge bracht voor zijn accuraat beheer. De aftredende bestuursleden de heren H. Ringelberg en J. Dekker werden m.a.s. in hun funkties herkozen. Na enige besprekingen over de a.s. brandstoffenleveranties sloot voor zitter Bos deze jaarvergadering. BURGH Jaarvergadering speeltuinvereniging „Burgh" Voor de woensdagavond in hotel Bakker te Burgh gehouden vergade ring van de speeltuinvereniging be stond zeer geringe belangstelling. Drie bestuurs- en twee gewone le den vormden de gehele vergadering, MACAO. 17-5. Niet alleen naar Hongkong, zoals reeds eerder gemeld maar ook naar de kleine Portugese enclave Macao trekken de laatste tijd stromen vluchtelingen uit de Chinese provincie Kwangtoeng. In Macao zijp naar schatting reeds een tachtigduizend Chinezen aangeko men en dagelijks komen er een drie honderd bij. Volgens de vluchtelin gen wordt hun door de Chinese autoriteiten niet veel in de weg ge legd mits zij een „geldige reden" voor hun vertrek kunnen opgeven. Scheepvaartberichïen Lemsterkerk, 16-5 van Bahrein naar Mufatta. Philippia (t.), 18-5 te Coryton ver wacht. Meneer moest vroeg weg, heel vroeg zelfs en mevrouw zei sjjon- taan: „ik kom er wel uit om je weg te helpen". Zo immers zijn vrouwen, niet altijd misschien, maar heel dik wijls wel. Meneer liet de wekker op een akelig uur aflopen en nog niet helemaal ontworsteld aan Morpheus armen, mompelde mevrouw zacht: „ik kom zo". Ze kwam ook en toog gepeignoird aan het thee zetten en brood snijden. Toen alles gereed was voor het mannelijk ontbijt, zat me- vrouw wat na te suizebollen in een stoel, haar man wachtend, die elders in het huis zijn preparatieven maak te. Overigens was het doodstil in huis. Het kroost sliep, de straat lag leeg en vreemd na-nachts in het licht van een zeer prille ochtend. Na een minuut of tien kwam bij mevrouw de onheilspellende vraag op: „waar blijft ie toch?" „Ie" was natuurlijk haar echtgenoot, waar mede zij al een aangroeiend aantal jaren lief en leed deelt. Doelbewust - ja iets geagiteerd zelfs - liep mevrouw de gang in en liet haar „Jannnn!" door het stille huis galmen. Het was stil en het bleef stil, zodat onmiddellijk een zoektocht werd ingesteld, op de slaapkamer, in de keuken en zelfs in de richting van de plaats waar koningen en keizers te voet moeten gaan. Maar Jan was spoorloos en zijn tijd schoot op, naar mevrouw wist, die de onverbiddelijkheid van de Zijpse boot heus wel kende. „In de garage misschien?" Nee, ook daar was het muisjesstil en leCg. „In de auto voor?" Mevrouw beek .vfroaf in.-maar er stond geen auto. Toen pas werd zij zich de noodzakelijkheid bewust eens op de klok fi? kijken. Hel „zo" van het „ik kom zo" bleek - na confrontatie met hel uurwerk - anderhalf uur te heb ben geduurd. Klaarioakker heeft mevrouw nog een kleine inspektie ingesteld en toen werd alles duide- 1.'ik. Inderdaad, er stond al een ge bruikt bordje en kruimels verrieden, Jr.: pa zijn theeloos ontbijt al lang achter de kiezen had. Mevrouw is stil glimlachend weer naar boven gegaan en heeft er nog twee slaap- uurtjes aan vast geplakt. 's Avonds laat betreedt papa de woning en zegt: „lief wijfje ben jij". Als subliem staal van vrouwelijke logica, excuseerde mevrouw zich met de, naar haar mening, houtsnij dende opmerking: „maar man, ik ben cr toch uitgekomen en heb voor alles gezorgd". „Al goed", heeft haar echtvriend gemompeld, want hij is een beste kerel en trouwens hoe licht kan de avondvrede leed van de ochtend verzachten! EILANDMAN. Ingezonden mededeling die onder voorzitterschap stond van ds. F. Don. In het onderonsje gaf de voorzit ter een kort overzicht over het afge lopen jaar. Er werd een subsidie bij de gemeente aangevraagd, die de vereniging kreeg in de vorm van het regelmatig maaien van het terrein. In september 1961 werd de districts vergadering in Zierikzee bijgewoond Uit het verslag van de penning- meesteresse, mevr. Slager-Hendrik- se, bleek $en batig saldo van f 74,18V2 aanwezig te zijn. De in komsten bedroegen f 325,32 en de uitgaven f 251,13. De afwezige kas- commissie had bericht gestuurd dat de kas in orde bevonden was. Bij de bespreking over de, speel tuin zeide de voorzitter dat het ter rein afschuwelijk verwaasloosd is. Het zich daar bevindende gebouwtje is door de jeugd dermate onder han den genomen, dat er niet veel meer van over is. De raamsponningen zijn er uit en alle pannen van het dak vernield. Er zal geü'acht worden om het gebouwtje, dat dient om in de wintermaanden de materialen op te bergen, te herstellen en dan wat luiken en prikkeldraad te gebruiken om herhaling te voorkomen. De speelmogelijkheden zullen uitgebreid worden met een hoop steen, voor fortenbouw en dergelijke, een klim- touw en wat autobanden om door heen te kruipen. Ook zal getracht worden om een oude afgedankte auto neer te zetten waar de kinde ren in kunnen spelen. Aan de uitingsdrang van de kinderen zal zo veel mogelijk voldaan worden. Daar toe zal de voorzitter ook proberen om een rolton en een wip aan te kopen., mogelijk via de technische school in Zierikzee. De drie even- wichtsbalken zullen eveneens ge plaatst wordqn. Het bestuur zal iemand benaderen om het houtgewas rondom de speeltuin schoon te ma ken en te houden. In het bestuur werden gekozen mevr. Bom-Kloet en de heer A. Damman. HAAMSTEDE Vogelwacht-wandeling We vestigen er de aandacht op dat de Vogelwacht Schouwen-Duiveland zaterdagmiddag een ongeveer twee uur durende wandeling organiseert door de terreinen van Staatsbosbe heer, in de buurt van het buiten „de Westeren Ban". Hier zal speciaal de aandacht wdrden gevestigd op de aanplantingen van nieuw loofhout, terwijl tevens de daar voorkomende vogels bekeken en gehoord kunnen worden. Het is een prachtige wan deling door bloeiende brem, temid den van een prachtig landschap. De samenkomst is in de namiddag bij de boerderij „de Driehoek" te Haam stede. Twee beelden van de toestand in Algerië. - Foto boven: militairen hebben zich tijdens een vuurgevecht met de O.A.S. in de wijk Bclcourt op een straathoek genesteld. - Foto onder: rookwolken drijven traag uit een vcr- nielwe winkel op de hoek van de Rue de Lyon in Algiers, waarin enkele minuten geleden een Molotof-cocktail van de O.A.S. is ontploft. Een Frans militair houdt de wacht bij de ruïne. De dodenlijst iverd met twee namen uitgebreid

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2