DE ZIERIKZEESCHE COURANT VER. STATEN ZOEKEN DIPLOMATIEKE OPLOSSING Klacht over ernstige aan Algerijnse grens incidenten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 18 MEI 1962 II8e jaargang No. 19177 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAK7IE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, Al i s] tl i y tv a Wvin lilt mi iVnr Ici>vt I f lifter Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ^UilCeri 1U lUUClUlirOjIllfJIliJllltï UI IV £jlVrWZ>W [JlIfo. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) 1,per stuk. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Liefde maakt blind, eigen- j liefde het meest. i Kennedy over Laos: in ziekenhuizen helpen beeld ook aan eten brengen, afwas sen, opruimen, hulp in linnenkamers bibliotheken en administraties, kin deren bezig houden, correspondentie voor patiënten enz. Het werk der vrijwilligstex-s en vx'ijwilligers zal voorlopig niet meer dan 48 uur per persoon per jaar vex-gen. De B.L.O.-scholen in Nederland DEN HAAG, 17-5. Op 16 januari 1962 waren er volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek in Neder land 582 scholen voor B.L.O. met 56.141 leerlingen en 4.022 onderwij zers. De meest omvangrijke groep van het B.L.O. wordt gevormd door de 331 scholen voor zwakzinnigen, die tezamen 39.400 leexiingen tellen. Het Kinderbijslag- vereveningsfonds DEN HAAG, 17-5. In het heden gepubliceerde verslag van het kin derbij slag vex-eveningsfonds over 1960 wordt meegedeeld, dat de bedrijfs- rekening van het fonds over Ï960 sluit met een batig saldo van 30,7 miljoen gulden. Hierin is begrepen een bate wegens in 1960 gekweekte rente ad 4 miljoen gulden. Bejaardentehuis voor paarden DEN HAAG, 18-5. Naar het be- stuur van de stichting „De Paarden kamp", die een rusthuis voor oude paarden in Soest heeft geopend, meedeelt, is op het bureau der stich ting een schrijven van prins Bern- hard binnengekomen, waarin deze zijn grote sympathie betuigt met het door de stichting beoogde doel en waarin hij een aanzienlijke finan ciële bijdrage toezegt. Het eerste paard Corrie uit Mar- kelo, dat in het rusthuis werd op genomen, krijgt zaterdagmorgen 19 mei gezelschap van de vijftien jaar oude Shetlandse ponny Frits uit Den Haag. Deze ponny heeft een Haagse familie, die onbekend wenst te blij ven, van een schilleboer gekocht, die met zijn bedrijf ophield. Het be stuur der stichting hoopt, dat men de ponny, die in een zeer verwaar loosde toestand verkeert, nog vele jaren een goed tehuis zal kunnen De Betuwe in bloei ARNHEM, 18-5. In de Betuwe en het land van Maas en Waal zullen het komende weekeinde de appelbo men in volle bloei staan. Voor het overige zal er in de komende dagen nog bloei van late kersesoorten en mox-ellebomen te genieten zijn. Deze vruchtbomen komen echter snel aan het einde van hun bloeitijd. De V.V.V. ox-ganiseert vanuit Ax-n- hem dagelijks bustochten door de bloeiende Betuwe. NIEUWE LOSWAL TE BROUWERSHAVEN Burgemeester A. H. Vermeulen sloeg laatste paal havenbeschoeiing BROUWERSHAVEN, 18-5. - Ge tooid in oliejas en gehelmd als een volleerd heier heeft burgemeester A. H. Vermeulen woensdagmiddag in de haven de laatste paal voor zijn rekening genomen, wat tevens een „mylpaal" betekende in het giganti sche beschoeïngswerk, dat aan de noordzijde van de Brouwcrshavensc haven verrjjst. Het werk dat vorig jaar gedeeltelijk is gereed gekomen, maar wegens de bietencampagne enige maanden stag neerde, is begin van dit jaar weer op volle toeren gaan draaien, zodat thans de laatste hand woi'dt gelegd aan het resterende stuk tot voorbij hel bctonningsmagazijn. Onder het toeziend oog van de aannemer, de heer Stouten, de op zichter van het architectenbureau van Nederlandse Gemeenten, de heer Har tog, wethouders J. Dekker en L. M. Moermand, gemeenIcsecx-etai-is de heer A. Gunst en 't personeel van de heistelling liet de burgemeester de laatste paal in de haven verdwijnen. De haven heeft thans een beschoei ing gekregen, welke tot voorbij het tonnenmagazijn is doorgetrokken, waax'door hier op de kop van de ha ven tevens een loswal van plm. 30 meter is gecrëeerd zodat de vissex*s- schepen hier vlot kunnen meren. Wanneer de deklaag met beton is afgewerkt zullen naast de reeds geplaatste lichtmasten nog een drie tal woi'den aangebracht, welke dag en nacht zullen branden. Ook dit is een verbetex-ing, welke voox-al door de vissei'ijmensen van harte zal toe gejuicht worden. Het grote amphitheater van de oude stad Beisan in Galilea, die de op één na grootste stad van het bij belse koninkrijk Judea zou zijn, zal na heropbouw weer in gebruik ge nomen worden. Alle dertien stenen plaatsi'ijen, voor drieduizend mensen zijn blootgelegd, waarvoor tot twin tig meter diep gegraven moest wor den. gevaarlijker wordende situatie" ont staan. „Wanneer de Fransen willen doorgaan, zullen zij dit doen. Wij zijn het er niet mee eens. Hij (gene raal De Gaulle) kan ons dat niet kwalijk nemen, net zo min als wij het hem kwalijk nemen dat hij het niet met ons eens is". Suikereekhoorns in Artis In Artis bevinden zich zeer grap pige jonggeborenen in het nacht- dierenverblijf je, waar de acht leden tellende familie vliegende buideleek hoorn uit Nieuw-Guinea is uitge breid met vier baby's. De razend snelle diertjes scharrelen zo nu en dan reeds op eigen houtje in het verblijf je rond. maar vaak worden ze nog op de rug van hun moeders rondgesjomvd, hetgeen bij deze dier tjes gebruikelijk is. De suiker eek hoorntjes, zoals ze om hun voorkeur voor zoetigheid ook wel worden ge noemd, staan vooral bekend om de enorme vluchten van boom tot boom,, waarbij ze soms dertig meter over- brtiggen, die ze, dank zij de vlieg- huid tussen voor- en achterpoten, kunnen maken. De Verenigde Staten bereiden, een groot diplomatiek offensief voor tot behoud van het afzetgebied voor Amerikaanse landbouwprodukten in de Eux-opese Economische Gemeen schap, zo hebben deskundigen in Washington meegedeeld. Zij zeiden^, dat het offensief, dat uitgaat van" het Amerikaanse ministerie v?xii landbouw, zal worden geopend tij dens de komende handelsbesprekin gen, met de zes landen van de ge meenschappelijke markt. Rode-Kruis-jongeren gaan DEN HAAG, 17-5. Het Ned. Rode Kruis is donderdag begonnen met een wervingsaktie om jongelieden van 18-25 jaar in ziekenhuizen e.d. in te schakelen voor het verrichten van niet-medische taken, die boven dien niet in de verpïegingssfeer lig gen. De plaatselijke afdelingen zullen het werk van deze „jongeren hulp dienst" organiseren. Men hoopt dat velen, die reeds aan het Jeugd Rode Kruis medewerken, thans de nieuwe taak zullen aanpakken. De „hulp in ziekenhuizen" beoogt de taken van het verplegend perso neel te verdichten. De vex-pleegsters komen vaak niet toe aan het bege leiden van lopende patiënten, het verzorgen van bloemen en planten en tal van andex-e kleinere werk zaamheden, die eigenlijk wel moeten worden ver-richt. Men denkt bijvoor- Dubbelsluis in Juliaiiakaiiaal SITTARD, 17-5. De minister van ver-keer en water-staat, dx-s. H. A. Korthals heeft te Box-n de nieuwe dubbelsluis in het Julianakanaal ge opend. De muziekgezelschappen van Box-n, Holtem en Buchten, dx-ie kex-k- dox-pen van de gemeente, en een me nigte van vele honderden belangstel lenden, wai-en bij de aankomst aan de sluis ter verwelkoming aanwezig. Streven naar invoering bromfiets vergunning DEN HAAG, 17-5. De minister van Verkeer en Waterstaat deelt de Eer ste Kamer in zy'n memorie van ant woord op de begroting voor 1962 me de dat bevorderd zal worden de in voering van een bromfietsvergun ning. Deze vergunning zal geleidelijk worden ingevoerd te beginnen met 16- en 17-jarigcn en met de 60-jari- gen en ouderen. Deze vergunning wordt afgegeven zonder voorafgaand exameh; wordt niet afgegeven aan hen, wie als bij komende straf de bevoegdheid mo torrijtuigen te besturen i.s ontzegd, gedurende de ontzeggingsperiode. Voor de groep van 60 jaar en ouder is overlegging van een verklaring van een medicus vereist, waaruit de lichamelijke en geestelijke geschikt heid tot het besturen van bromfiet sen blijkt. Houders van geldige rij bewijzen worden van de verplichting tot het hebben van een bromfiets vergunning vrijgesteld. Bij intrek- king van de vergunning op grond van rechterlijke uitspraak kan een nieuwe vergunning eerst woi-dcn verki-cgcn na afgelegd theoretisch examen. Wisselvallig Vei-wachting tot zaterdagavond: Half- tot zwaarbewolkt met tijdelijk enige regen; matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidoost, later ruimend naar zuidwest of west; over het algemeen weinig verandering in temperatuur. 19 mei: Zon op 4.41, onder 20.32. Maan op 20.16, onder 5.08. 20 mei. Zon op 4.40, onder 20.34. Maan op 21.23, onder 5.38. 21 mei. Zon op 4.39, onder 20.35. Maan op 22.28, onder 6.15. Volle maan: 19 mei te 15.32. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 19 mei 3.21 v.m. 20 mei 3.58 v.m. 21 mei 4.32 v.m. BROUWERSHAVEN 19 mei 2.47 v.m. 20 mei 3.22 v.m. 21 mei 3.56 v.m. Springtij: 21 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen het Azoren hogedi-uk- gebied en een opvullende depressie bij Schotland komt ten zuidwesten van Ierland' een nieuwe depressie tot ontwikkeling. Tot nu toe heeft de storing een oostelijke koers ge volgd, maar verwacht wordt dat zij afzwenkt naar het noordoosten. Op de nadering van de via Het Kanaal naderbij komende depressie krimpt de wind naar zuid of zuidoost. De bewolking neemt toe en er zal een regenzone passeren. Na de frontpas sage zal morgen de wind naar west of noordwest ruimen en zal een ge bied met opklaringen zich over ons land uitbreiden. In het temperatuur- verloop zijn in het algemeen geen belangrijke veranderingen te ver wachten. 15.57 n.m. 16.31 n.m. 17.02 n.m. 15.05 n.m. 15.43 n.m. 16.20 n.m. Dit iS'de „Maid of Cotton 1962", het Amerikaanse katoenmeisje, dat op maandag 4, dinsdag 5 en woensdag 6 juni in Nederland zal zijn. Haar naam is Penne Percy, een 19-jarige asblonde, 1.70 m. lange tweede jaars studente van dë universiteit van Texas, haar vaderland. Penne werd na een uiterst strenge selektie ge kozen, om de wereld de prodnkten uit de katoenlanden te tonen. WASHINGTON, 17-5. - President Kennedy heeft donderdag op zyn wekelijkse persconferentie gezegd dat de Verenigde Staten in Laos een diplomatieke oplossing zoeken die de kans op oorlog veel minder waar schijnlijk zal maken. Kennedy zei niet te geloven dat de bondgenoten van de NAVO hun ei gen onafhankelijke atoomstrijdmacht behoren te ontwikkelen, zoals de kernbewapening die president De Gaulle aan het opbouwen is. Hij zei met generaal De Gaulle in contact te zullen blijven en hoopte dat dit contact zonder bitterheid zal blijven. Op een vx-aag aangaande de ver schillende standpunten van Fx-ank- rijk en de Vex-enigde Staten ver klaarde Kennedy dat het vraagstuk van de betrekkingen tussen de Eu ropese landen ondei'ling een kwestie is die de Europeanen zelf direct aan gaat. De Verenigde Staten achten het wenselijk de onderhandelingen over Bei-lijn voort te zetten. De Verenigde Staten zullen echter hun bondgeno ten raadplegen voordat een besluit genomen wordt. THAILAND De president zei niet te kunnen zeggen hoe lang de Amerikaanse soldaten en mariniei-s in Thailand zullen blijven. Dit zal van de ont wikkeling van de toestand in Thai land en de omringende landen af hangen. Kennedy zei te tx-achten een ooi-log in de Aziatische jungle te vermijden en een diplomatieke op lossing voor Laos te zoeken. De Ame rikaanse regering blijft hopen op het vox-men door een regering van een nationale unie door de drie prin sen, zodat Laos een neutraal, onaf hankelijk land kan wox-den. Volgens de laatste inlichtingen in het be stand in Laos na de militaire aktie van de communistische opstandelin gen niet opnieuw verbroken. Er zijn aanwijzingen binnengekomen dat de drie prinsen binnenkox-t zullen gaan spreken over het vormen van een coalitie-regering, aldus Kennedy. Ten aanzien van het geschil van inzicht inzake Berlijn tussen Frank rijk en de Verenigde Staten zei de president: „Wij zullen in de gebeur tenissen aldaar iets te zeggen heb ben omdat, wanneer het ogenblik van de waarheid aanbreekt, het de Verenigde Staten zijn waarvan zeer scherpe aktie verwacht wordt, die zowel onze eigen veiligheid als die van West-Europa in geding brengt". Kennedy zei niet te geloven in een sex-ie nationale stx-ijdmachten. „Wij geloven dat een NAVO-strijdmacht, waaraan de Vex-enigde Staten zich stex-k gebonden hebben, voldoende bescherming kan bieden". Wanneer het ene land na het andere van ge voelen is dat zijn onafhankelijkheid het opbouwen van een eigen atoom strijdmacht vereist, zou er ,,'n steeds TUNIS, 18-5. De Algerynse voor lopige regering heeft by de Frans- Algerynse vvapenstilstandcommissie geklaagd over „ernstige incidenten" aan de Oostalgerijnse grens, waar Franse troepen een nationalistische legerstelling hadden gebombardeerd en andere nationalistische eenheden omsingelden. Een woordvoerder van het Alge rijnse ministerie van Voorlichting heeft gezegd, dat de incidenten ge beurd zijn tussen de Tunesische grens en de geëlektx-ificeerde verde digingsversperring op Algerijns ge bied op woensdagnacht en donder dag. Een nationalistische stelling te Bordj El Gaid was door de Fransen gebombardeerd en nationalistische eenheden wax-en nog steeds op twee andere plaatsen door Franse tanks omsingeld. Franse vliegtuigen vlo gen over het gebied. Een Algerijnse militaire wooi'd- voerder heeft verklaard, dat er geen vuurgevecht is geweest en dat ook geen slachtoffei-s zijn gevallen. De slachtoffers in Algerië ALGIERS, 18-5. Militaix-e functio narissen in Algiers hebben meege deeld, dat dondex-dag in Algerië 21 mensen door gewelddaden om het leven zijn gebracht. 14 slachtoffers zijn mohammedanen. Verder wer den 29 mensen gewond van wie 18 mohammedanen. VEERTIENDAAGSE CAMPAGNE BEGINT 28 MEI Ledental Nederlandse Rode Kruis sterk gestegen DEN HAAG, 17-5. Aan het begin van dit jaar was 27,5 percent der Nederlandse gezinnen lid van het Ncd. Rode Kruis. Dit deelde mr. A. van Emden, direkteur van het Rode Kruis tydens een persconferentie mede. Het ledental wies in I960 met 30.000 aan tot 732.131. De inzame lingscampagne 1961 bracht f 1.687.000 op. Dat is f 140.000 meer dan in 1960. De Nederlander gaf gemiddeld 63,5 cent. Indien iedex-een dit jaar en de komende vier jaar telkens één cent meer geeft, dan zal in 1967 de f 2. miljoen bij de jaarlijke campagne worden bereikt. Mr. Van Emden verwacht van de veertiendaagse campagne, die 28 mei begint, op nieuw een hoger resultaat. In dat jaar viex-t het Ned. Rode Kruis zijn eeuwfeest. Mr. Van Emden zeide, dat de vi-e- destaken van het Rode Kruis nog steeds in omvang toenemen. Het werk voor zieken, invaliden, blin den, bejaarden, gewonden en hulp behoevenden groeit in aanzienlijke mate, dank zii de daadwerkelijke en materiële hulp van bet Nederlandse volk. Ook in internationaal vex-band wordt op verzoek van het Interna tionale Rode Kruis hulp verleend. Zo is nu weer voor f 100.000,aan ingeblikte levensmiddelen gezonden aan Algerijnse vluchtelingen in Tu nis. De Noor Arne Bakker in duel met een Nederlandse aanvaller tijdens de woensdagavond in Oslo gespeelde voetbalinterland Noorwegen-Nederland, welke strijd door de Noren met 2-1 werd gewonnen De Eerste Kamer heeft woensdagmiddag de begroting voor defensie 1962 goedgekeurd. Onmiddellijk na de uitslag van de stemming werden de mi nisters Visser en Korthals door een aantal senatoren gefeliciteerd met dil

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1