m lil op elk dubbelgroot pak V.V.D.-aanval op liberale minister van defensie Visser Balloncommandant Joop Boesman komt met luchtschip boven Zierikzee verzorgt ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE DONDERDAG 17 MEI 1962 No. 19176 Ideaal-Persil „Het beleid van minister Visser bü het ontslag van de heer van der Putten is ontoelaatbaar. Het betreft hier een zaak waarin de minister, te recht. buitengewoon was geïnteres seerd. De minister had zich met de zaak Van der Putten geïdentificeerd. Dan moet die zaak ook in orde zjjn. Deze zaak heeft derhalve niets met partijpolitiek te maken". Deze aanval op de minister van defensie werd in de Eerste Kamer gelanceerd door de V.V.D.-fractie- voorzitter mr. van Riel. Mr. van Riel baseerde zijn oordeel over het be leid van de minister op de nota die deze aan de Tweede Kamer over deze kwestie heeft gezonden en op de stukken van het ambtenarenge recht, die de bewindsman hem zelf had verstrekt. Het is, zo zeide de heer Van Riel aan het slot van zijn betoog in een doodstille zaal, een heel treurige avond. „Voor mij per soonlijk is het ook een heel moei lijke avond". De heer Van Riel zei dat hij alles kan begrijpen, maar hij merkte op eigenlijk maar één konsekwentie te zien. Het door minister Visser gevoer de personeelsbeleid in de zaak Van der Putten is volgens mr. van Riel ontoelaatbaar vanweg de onrecht vaardigheid voor de persoon van deze ambtenaar, ook vanwege de hoogheid van de staat en omdat de belangen van het departement niet zijn gediend. Bij het Nederlandse volk moet het bewustzijn bestaan van een goed en eerlijk personeels beleid. In deze vergadering zei de heer Thomassen (P.v.d.A.), dat het hem niet duidelijk was waarom de heer Van Riel met zijn enige conclusie niet heeft kunnen wachten tot de Centrale Raad van Beroep zijn licht over de zaak Van der Putten heeft kunnen laten schijnen. Hij kon deze conclusie alleen maar zien in het licht van de komende gemeente raadsverkiezingen van 30 mei. „Dat is een insinuatie", zei mr. Van Riel. In de vergadering van 'dinsdag heeft minister Visser mr. Van Riel kort geantwoord. Hij zeide niet te begrijpen wat deze had be doeld, toen hij zei dat er slechts één konsekwentie zou zijn voor de mi nister. Het was de minister niet duidelijk of mr. Van Riel bedoelde hem het recht te- moeten onthouden zijn beleid in het openbaar te ver dedigen. De Centrale Raad van Beroep zal te zijner tijd over deze zaak hebben te oordelen. „Als ik nu zou ingaan op de kritiek, zou het precies zo gaan als in het debat, dat in de Tweede Kamer is gevoerd. Dat is in strijd met de goede algemene stelregel aldus de minister. De stakingsgolf in Frankrijk PARIJS, 1615. De staking van een etmaal van Franse spoorweglieden heeft dinsdag het goederenvervoer in Frankrijk totaal verlamd. Slechts enkele personentreinen konden tus sen de grote centra blijven rijden- Daarentegen reden de Europese treinen vrijwel normaal. Zoals ge woonlijk was het forensenverkeer het meest getroffen. Woensdag hielden de Franse PTT- ers een staking voor de duur van een etmaal. Ook de bij het onder communistische leiding staande Al gemene vakverbond aangesloten ambtenaren zijn opgeroepen tot een staking. Tabaksreclame in Italië verboden ROME, 16-5. Woensdag is in Italië een algeheel verbod op het maken van réclamé voor tabak van kracht geworden. De wet, die 5 april door het parlement werd aanvaard, stelt boeten van 20.000 tot 200.000 lire op overtreding van het verbod. Dure kersjes ELST, 16-5. Op de veiling van de Veilingsvereniging „Overbetuwe" zijn vandaag de eerste kaskersen aangevoerd. Het waren er 15 en ze gingen van de hand voor 19 cent per stuk. Deze kersen zijn aange voerd door de heer T. P. Rijkens in Eist. Koper was een fruithande laar uit Arnhem. Stakingen in Spanje verlopen MADRID, 15-5. Uit verscheidene plaatsen in de door stakingen ge troffen gebieden van Spanje kwa men berichten, dat de stakers aan het werk gaan. Volgens een mede deling, die door het kantoor van de gouverneur van Asturië werd ver strekt, is de helft van de 40.000 sta kende mijnarbeiders en de 3.000 me taalbewerkers, die een sympathie- staking hielden, naar het werk te ruggekeerd. Voorts wordt nog gemeld, dat de stakende fabrieks- en havenarbei ders in Bilbao langzamerhand weer aan het werk gaan. Meer t.v.-zendtijd per 1 oktober DEN HAAG, 16-5. Bij beschikking van de staatssecretaris van onder wijs. kunsten en wetenschappen, mr. Y. Scholten, is de zendtijd voor tele visie-uitzendingen met ingang van 1 oktober a.s. vastgesteld op 30 uur per week. Tot dusver zendt de tele visie 26 uur uit. 40 pet. komt aan de programma's der N.T.S. en 60 pet. aan die der omroepverenigingen. De kerken krijgen tezamen ten hoogste anderhalf uur. Deze zend tijd wordt in mindering gebracht op die van de N.T.S. en omroepvereni gingen. Het aantal en de duur dei- kerkelijke uitzendingen zullen door het bestuur der N.T.S. worden vast gesteld in overleg met het IKOR, het Convent van Kerken en de K. R.O. De zendtijd voor de politieke par tijen blijft dezelfde. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Inbrekers hebben zich, tijdens afwezigheid van de be woners, via een ruitje van de ach terdeur toegang verschaft tot de woning van de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, aan de Van Alkemadelaan. Vermist worden ju welen, waarvan de waarde nog niet bekend is, en een geldbedrag van f 60,-. DEN HAAG. Bij een verkeerson geluk op de Autobahn bij Düsseldorf is de heer W. van der Hout, auteur van kinderboeken, om het leven ge komen. Onder het pseudoniem Wil ly van der Heide schreef hij 33 jon gensboeken in de „Bob Everts'!-serie Onder de naam Sylvia Sillevis schreef hij een aantal meisjesboe ken. LEEUWARDEN. In Leeuwarden is het 2¥z-jarige jongetje Ronald T. van Hiel onder een zandauto terecht gekomen. Het knaapje werd naar het St. Bonifatiushospitaal gebracht, waar het in de loop van de avond is overleden. ZIERIKZEE Plaatselijke rundveekeuringen Uitgaande van de afdeling Zierik- zee van de Vereniging tot verbete ring van het Rundveestamboek, werden alhier geslaagde veekeurin gen gehouden, waarvan hieronder de uitslagen zijn opgenomen. Stieren; I. Sjoerd, van B. Vierge ver (eervolle vermelding). Ie kalfkoeien: 2. Suze 11, van L. C. Bolijn IA; 3. Gerda, van J. v. d. Welle 1B; 4. Tinie, van L. C, Bolijn IC; 5. Gerdientje, van M. J. Schouls ID; 6. Nette 62, van B. Viergever 2A; 7. Grietje 5, van G. v. d. Welle 2B. 8. Clarisse 10, van B. Viergever BC. 2e kalfkoeien: 9. Dora, van L. C. Bolijn IA; 10. Griet 5, van G. A. Kloet 2A; 11. Roos 3, van G. A. Kloet 3A. 3e kalfskoeien: 12. Doras' Marijke IA. 4e kalfskoeien: 13. Cora 2, van J. v. d. Welle IA; 14. Anny 17, van G. A. Kloet 1B. Oudere koeien: 15. Tonia Hinke, van M. J. Schouls IA; 16. Dora, van M. J. Schouls 1B; 17. Mike 3, van G. v. d. Welle IC. Vaarzen: 18. Trees 6, van L. C. Bolijn IA; 19. Regje 71, van L. C. Bolijn 1B. Ingezonden mededeling ia 't Zit er voor vandaag weer op, old boy, 3 nu wat knutselen in GENTLEROY 3 m Tijdens een plechtige bijeenkomst, bijgewoond door enige hoogleraren van de Leidse universiteit en vertegenwoordigers van de wetenschap pelijke staf van het Rijksmuseum voor geologie en mineralogie heeft burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester van Zierikzee namens HM. de Koningin een zeldzame onderscheiding, de z.ilveren museumpenning, uitgereiki aan de heer B. W. Schot alhier. Zoals bekend heeft de heer Schot zich als schipper voor de wetenschap bijzonder verdienstelijk gemaakt door gedurende de laatste elf jaar regelmatig zijn schip ter beschikking te stellen aan de mannen van de wetenschap die jaar lijks in de Zeeuwse ivateren de zg. „bottenvisserij" beoefenen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). „SPEURTOCHT NAAR GOEDKOPE AARDAPPELEN" Maximumprijs voor consumptie-aardappelen DEN HAAG, 15-5. Het bestuur van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit heeft vorige week de leden geadviseerd, in hun win kels naast de dure aardappelsoor ten ook een „goedkope bak" neer te zetten. De heer J. D. Mol, die ere voorzitter is van deze bond, heeft de taak op zich genomen een tele fonische speurtocht naar goedkope aardappelen te ondernemen. Hij heeft deze aardappelen, van rassen als Noorderling, Libertas en IJsselster, onder meer geproduceerd in de Noordoostpolder, vooral aan getroffen bij de groothandel in het westen des lands. Ook in Den Haag heeft hij verschillende adressen op gespoord. Met zijn adressenmateri- aal helpt hij nu zowel leden van de algemene bond als van andere klein handelsorganisaties. Als voorzitter van het bedrijfschap voor de klein handel in aardappelen, groenten en fruit kan hij niet de een bij de an der voortrekken, meent hij. Zij die de aardappelen bezitten: landkoopliedên en commissionairs, hebben helemaal geen haast om ze kwijt te raken. Bij de abnormaal lage temperaturen van dit voorjaar is het bewaren gemakkelijker dan bij warm weer en de nieuwe oogst is vertraagd. Als de huidige toestand aanhoudt is de regering wel ver plicht een maximumprijs te stellen, meende de heer Mol. Maar er zul len dan geweldige klappen vallen, voorspelde hij: velen zullen duur in gekochte aardappelen goedkoop van de hand moeten doen en" er zal zwarte handel komen. Ingezonden mededeling Uw maag smeekt om Rennies, als overtollig maagzuur weer zo'n laaiende zuurkolom doet opslaan en U niet weet waar U te bergen van die snerpende pijn. U weet toch, over de hele wereld vinden méér mensen dagelijks baat bij RENNIES dan bij enig ander maagtablet. Ouden van dagen richten DEN HAAG, 15-5. „De Algemene Ouderdomswet heeft niet datgene gebracht, wat er in feite van ver wacht had mogen worden". Aldus het adres, dat namens de „Neder landse Bond voor Ouden van Da gen" is aangeboden aan de Staten- Generaal. Een aantal van ongeveer 300 af gevaardigden van deze bond was naar Den Haag gekomen om aan wezig tp zijn bij de aanbieding van het adres. Dit werd in het gebouw van de Tweede Kamer in ontvangst genomen door de griffier. In het adres wordt o.m. gezegd, dat het nog steeds zo is, dat er een beduidend aantal bejaarden is, dat niet rond kan komen van de A.O.W.- uitkering. Geconstateerd wordt dat er vele bejaarden zijn die, geheel buiten hun schuld, hun laatste le vensjaren als een „armenzorg-trek kende" moeten doorbrengen. In het adres wordt dit onwaardig genoemd omdat „het niet meer past in het huidige sociale bestel van de maat schappij en de samenleving". Aangedrongen wordt op het in be handeling nemen van een arbeids- MIET GEBRACHT WAT VERWACHT adres aan Staten-Generaal wordt in het adres opgemerkt - er een einde aan de onwaardige toe stand komt waarin vele bejaarden thans nog verkeren. Prinses Irene naar Tilburg DEN HAAG, 16-5. Prinses Irene heeft het voornemen op donderdag 31 mei een voorstelling bij te wo nen van „Midzomernachtsdroom" van Shakespeare door de Neder landse Comedie in de Stadsschouw burg te Tilburg. Deze voorstelling wordt pegeven in het kader van het eerste festival voor de werkende jeugd, dat van 30 mei tot en met 3 juni in Tilburg wordt gehouden. DEN HAAG. Om ongeveer vijf uur dinsdag zijn koningin Juliana en Prins Bernhard met de regerings- Friendship op de vliegbasis Soes- terberg uit Athene in ons land te ruggekeerd. Om ongeveer vier uur zijn ook do prinsessen daar gearri veerd. PRIMEUR VOOR SCHOUWEN-DUIVELAND Uit de hoogte neerkijken op „H.B.S." en burgemeesterswoning Ingezonden mededeling Verdien 24 groot pak 3OCT was ideaal! DES HAAG, 15-5. Ne derland heeft voor vijf weken een modern luchtschip gecharterd. Van 17 tot en met 24 mei maakt het vaarten op 300 meter hoogte boven Zeeland, liet kan 15 uur achtereen in de lucht blijven en stijgen tot een hoogte van 3000 meter. Aan schafkosten: een half miljoen gulden. De oude heer Doele- man (H. J.) was de eer ste in Zierikzee die zijn zakenpost ontving per luchtschip. Toen hij bij een H.B.S.-er zag dat die enthousiast de historie van de luchtschepen bestu deerde en alle docu menten over zeppelins en bestuurbare ballons verzamelde, gaf hij die eerste zakenbrief in 1929 met de Graf Zep pelin vervoerd van Friedrichshafen naar Amsterdam, aan die jonge verzamelaar. De heer P. Verbeek, toen voorzitter van de vereniging van postze gelverzamelaars, vond het een bewijs van vertrouwen dat mijn heer Doeleman mij gaf en die luchtschipbrief werd mijn toegangsbe wijs om als jongste lid te worden toegelaten tot zijn vereniging van verzamelaars. Balloncommandant Boesman in de „mand" van een Deze twee vriendelijk- bauon terwijl hij de instrumenten controleert. heden hebben mij ge- stfaks dus voor de afwisseling eens geen ballon, vormd tot een serieus maar een luchtschip. student in de lucht vaarthistorie en als di- reet gevolg van die col- vier ton in de lucht wordt gehouden lectie luchtschipdocumenten die ik een nogal brandbaar gasje. Precies sindsdien heb samengesteld, ben ik 0 S^fjen explodeerde het nu uitgenodigd de opleiding te vol- luchtschip Hindenburg bij New gen voor het brevet van luchtschip- York toen het daar yoor de eerste bestuurder. maal in het nieuwe seizoen ging lan den. De Duitsers geloven nog steeds Samen met Nini (die ook de op- (jat de ramp door een tijdbom, dus leiding volgt) hebben wjj reeds vijf door sabotage is veroorzaakt. Verle- reizen per luchtschip gemaakt. Zo- (jeri week sprak ik nog met een van dra de weersomstandigheden het de stuurlieden, die op die catastro- toelaten zullen wij tussen 17 en 24 faie tocht aan boord was. Hij over- mei ook eens op bezoek komen bo- leefde met nog 62 personen de ramp, ven het mooie eiland Schouwen- 34 opvarenden kwamen in de vlam- Duiveland. men om. Hij zei: „Voor ons vertrek Dit zal dan het eerste bezoek zijn was gewaarschuwd, dat er een tijd- van een Amerikaans luchtdruk- bom in een postpakket was. Wij schip boven Zierikzee en omgeving. hadden echter zóveel post aan boord, Wij zullen geen landing kunnen uit- dat wij geen tijd hadden alles na te voeren, maar boven de stad op 300 zien.... meter hoogte varen. Speciaal zullen wij daar nog eens kijken naar de Er zijn heel wat .ongelukken ge- H.B.S. en naar het huis aan de Oude beurd met luchtschepen. Er was Haven 496. waar nu de burgemees- een journalist dte tot de bou ten woont. Daar, in dat oude heren- wer van de beroemde luchtschepen huis, in de stille tuinkamer, is mijn -Arme oude Zeppelin, tl moet bewondering voor die zilveren lucht- toch wel veischukkelijk onge- kastelen gewekt en ontwikkeld. lukkig voelen, dtft er door de uitvin- ding die U gedaan hebt, zoveel op- Een tijdbom in de postzakken. geluk wordt veroorzaakt. Als U dus dezer dagen het lucht- Daarop antwoordde de grijze graaf: schip D-LAVO over de stad zal zien „Hoe gelukkig moet U zich voelen, kruisen, dan is het wel aardig te dat U het buskruit niet hebt uitge- weten, dat het totale gewicht van vonden"! door vier miljoen liter waterstof, ongelukken nu niet meer zullen Geen luchtschip-ongelukken meer zegt in zijn boek „History of Air ships" (194 pag., verschenen in 1961 bij H. Jenkins, Londen), dat deze voorkomen. Immers: de Amerikaan se luchtschepen Akron en Shenan doah verongelukten in slecht weer. Tegenwoordig is de weersvoorspel ling veel beter en nu is meteorolo gie één van de belangrijkste vakken van het examen voor het ballon- vaarders. en luchtschip-brevet. De Engelse luchtschepen R 38 en R 101 (R Rigid airship) vergingen door constructiefouten. Men weet nu veel meer over materiaalmoeheid en aërodynamische constructie-eisen. Het Italiaanse luchtschip „Italia" verging boven de Noordpool (het drama van Nobilé in de rode tent, toen Amundsen een reddingspoging deed waarbij hij zelf om het leven kwam). Dit was een zg. kiellueht- schip, dat men ook in Japan heeft gehad. In Duitsland heeft men er onlangs nog één gebouwd. Het brak op de eerste tocht. Kiel luchtschepen voldeden het minst en zijn niet meer in de vaart. De stuurgondel Dit nieuwe, in Amerika ontworpen luchtschip torst niet een zwaar ge raamte, zoals de hierboven genoem de luchtschepen. Het omhulsel van 48 meter lengte behoudt zijn vorm door een geringe overdruk in het luchtschip. Onder het korset van de Zeppelin zaten 15 tot 20 gaszakken, maar het Amerikaanse schip heeft slechts één grote gascel met daaron der geplakt een puist van zes meter lengte. Dat is de stuurgondel met 24 raampjes, .10 knoppen voor gas- en luchtventielen, naar schatting 30 instrumenten en dan nog enige be dieningsorganen voor het hoogte roer, de stuurinrichting, de gastoe- voer naar de motoren en de ballast- regeling. Die ballast bestaat uit 300 liter water, 100 kg. zand en 600 liter benzine. Deze brandstof kan men in geval van nood ook met één handbe weging kwijtraken. Sneller dan de Zeppelni Het luchtschip heeft twee motoren van 145 p.k. elk. Daarmede kan men een snelheid van 130 km. per uur bereiken, dat is nog iets sneller dan de grote Zeppelin. Maar de bijzon derheid van dit luchtschip is niet zijn snelheid maar het is juist inte ressant door zijn kalme, majestu euze vaart en de komfort aan boord. Er zijn vijf royale zetels in de ruime cabine. Er zijn wel zakjes „voor luchtziekte" aan boord, maar die worden nooit gebruikt, want aan boord van een ballon en van een luchtschip kan men niet luehtziek worden, tenzij men een „looping" maakt. Het luchtschip kost slechts een half miljoen gulden, wat niet veel is voor zulk een imposant luchtkasteel. Wat het duur maakt zijn de exploi tatiekosten. Er zijn tenminste elf specialisten voor nodig: een gezag voerder en een co-piloot, acht erva ren mannen voor de start- en lan dingsmanoeuvres en een expeditie leider. Het luchtschip landt alleen op vliegvelden en op de tochten die men komende week boven Zee land zal maken, zal men elke dag vertrekken van het vliegveld Seppe bij Roosendaal N.B. Daar heeft de grondploeg een 12 meter hoge an- kermast opgericht en voorts is er een transportabele werkplaats om alle reparaties direct te kunnen uit voeren. Op de gehele wereld zijn momenteel nog slechts vier lucht schepen in de vaart, waarvan twee in Amerika. Met deze dartele dolfijn hopen wij, zodra het weer gunstig is, ook een ere-rondje te komen maken bo ven Zierikzee en boven alle mooie dorpen van Schouwen-Duiveland. Indien wij ergens op een plein of in het gras een aardige kennis of een teken ten groet zien, zullen wij zo mogelijk ook iets van ons laten mer ken vanuit het luchtschip. Drs. J. BOESMAN. Een Amerikaans luchtdrukschip, van 't type, dat-boven Zeeland gaat uaren. Ondanks dc enorme korting op elk pak is Ideaal-Persil toch voorzien van dc kostbare spaaremmertjes. Waardevol voor U persoonlijk! Vraag een spaarkaart bij Uw winkelier of vereniging! i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5