DE ZIERIKZEESCHE COURANT V.V.D.-fraktie heeft geen vertrouwen in minister van Defensie V.S.-straaljagers op vliegveld bij Bangkok en de Bondsrepubliek over Berlijn Oostenrijk schenkt houten huis aan Nederland's Vorstenpaar LAATSTE NIEUWS Het proces-Salan bilt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 17 MEI 1962 118e jaargang No. 19176 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dimdeg, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. Luchtschip boven Schoutven-Duiveland (pag. 3) SPANNING IN ZUID-OOST-AZIE Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Krasse uitspraken hij begrotingsbehandeling DEN HAAG, 16-5. Bü de behan deling van de defensiebegroting heeft mr. van Riel, als woordvoer der van de V.V.D.-fraktie. zich in krasse bewoordingen uitgelaten over het door hem gelaakte beleid van minister Visser. Spr. stelde het feit dat op een of ander punt iets man keert aan de minister om hem als 'n bruikbaar bewindsman te kwalifi ceren. Deze kritiek sloot aan bü eerder door mr. van Riel gemaakte bemerkingen, waarvoor wü naar el ders in dit blad verwyzen. Gezien de huidige situatie zal de V.V.D. niet tegen de begroting stemmen, zo vervolgde de heer van Riel, maar de gehele V.V.D.-fraktie stelt geen vertrouwen meer in deze minister. Minister-president prof. dr. J. E. de Quay merkte naar aanleiding van vragen van prof. Samkalden op, dat, als door het afstemmen van de begroting de minister van defensie tot aftreden zou worden gedwongen, het kabinet zich zou moeten bera den of daaraan verdere consequen ties verbonden zouden moeten wor den. Het defensiebeleid is, aldus de minister-president, een belangrijk onderdeel van het kabinetsbeleid. Minister Visser voegde na deze korte verklaring van de minister president nog de overwegingen zij nerzijds toe waarom hij van mening is dat er voor hem geen aanleiding is om zijn functie neer te leggen. Geen enkele minister, ook niet een minister van defensie, is een re presentant van zijn partij, maar minister van de kroon. In het betoog van de heer van Riel heeft de minister geen enkele, maar VERSTERKINGEN VOOR LAOS Mariniers in de buurt van La os-grens BANGKOK, 16-5. Twaalf Ameri kaanse Super Sabre straaljagers zün woensdag op een vliegveld ten noor den van de Thailandse hoofdstad Bangkok geland en donderdag zul len er nog acht volgen. Dit is woens dag in Bangkok bekendgemaakt. De Amerikaanse militaire zendin gen hebben ten doel een eventuele aanval van pro-communistische Laotiaanse Pathet-Laotroepen te weerstaan. De eerste vier van een onbekend aantal Amerikaanse trans portvliegtuigen zijn reeds in Bang kok gearriveerd. Zij zullen de ma riniers, die door drie schepen van de Amerikaanse zevende vloot naar Bangkok worden vervoerd, naar stellingen „nabij, doch niet langs de grens" vliegen, zo deelde een Ame rikaanse woordvoerder mee. De drie schepen, waaronder de helikopter carrier „Valley Forge", stomen op het ogenblik in de Golf van Siam op naar Bangkok. De Z.O.A.V.O. De Thailandse minister van bui tenlandse zaken, Thanat Khoman, verklaarde tegenover journalisten, dat de raad van de Zuidoost-Azia tische Verdragsorganisatie spoedig een bijeenkomst aan de gebeurtenis sen in Laos zal wijden. Een datum is echter nog niet vastgesteld. De premier van Nieuw-Zeeland, Holyoake, zei woensdag dat Nieuw- Zeeland gevraagd is troepen te zen den naar Thailand. dan ook geen enkele, aanleiding ge vonden om af te treden. De voorzitter stelde vervolgens voor de algemene beraadslagingen te sluiten. De Kamer ging daarmede akkoord en hechtte even nadien goedkeuring aan de begroting. Uittocht uit Rood-China HONGKONG, 16-5. Duizenden Chi nezen uit Kwangtoeng melden zich nog steeds dagelijks aan de grens met de Britse kroonkolonie Hong kong. Zij worden naar hun land te ruggevonden. Dinsdag hebben tus sen de '4- en §.000 Chinezen getracht Hongkong binnen te komen door de grensversperring te vernielen. Vreemde troepen in Laos MOSKOU, 17-5. Radio-Moskou meldt, dat eenheden Chinese aan hangers van Tsjang Kai Sjek, die in Noord-Thailand zijn geworven, troe pen van „de kliek Boen Oem en Phoemi Nosavan" voor Hoei-Sai, aan de linkeroever van de Mekong in Laos, hebben afgelost. Premier Keith Holyoake van Nw.- Zeeland heeft verklaard, dat Nieuw- Zeeland de mogelijkheid van het zenden van een detachement troe pen naar Thailand overweegt. De toestand in Laos verslechtert van dag tot dag. De zevende Amerikaanse vloot is thans in Thailand aangekomen. - Onze kaart geeft een beeld vtan de politieke situatie in Zuid-Oost Azië. De Chinese Volksreptibliek en haar bondgenoot Noord-Vietnam zijn in donkere tint aangegeven. De neutrale landen zijn wit aangegeven terwijl de landen die met de Verenigde Staten zijn verbonden met zwarte punten zijn aangeduid. Pakistan, Thailand en de Philippij- nen zijn met de Verenigde Staten verbonden door de ZOAVO (Seato). Formosa en Zuid-Vietnam hebben militaire bondgenoot schappen met de Amerikanen. Op onze kaart zijn ook aangeduid de Amerikaanse militaire steunpunten op de Rioe-Kioe eilanden (Oki nawa), op Formosa en op de Philippijnen evenals de Britse basis Singapore. O.A.S.-spijkers op de weg Nog verschillen tussen Verenigde Staten PARIJS, 16-5. Tientallen mensen hebben dinsdagavond hun vliegtuig gemist doordat zij op de weg naar het Parijse vliegveld Orly met ban- denpech kwamen te staan. Er wa ren spijkers gestrooid. Op zeker ogenblik konden honderd gestrande auto's worden geteld. De O.A.S. heeft al eens eerder spijkers gestrooid op drukke wegen in Parijs. Droeve Algerijnse dagbalans ALGIERS, 17-5. yan militaire zijde is vernomen, dat woensdag in Algerië 52 mohammedanen en drie Europeanen bij aanslagen om het leven zijn gekomen. 45 mohamme danen en twee Europeanen werden gewond. Van spanning is echter geen sprake meer WASHINGTON, 16-5. De west- Duitse ambassadeur in Washington, Grewe, heeft woensdag te Washing ton gezegd, dat er nog altgd enkele meningsverschillen tussen de Ver enigde Staten en de Duitse Bonds republiek bestaan over voorstellen aan Rusland over Berlijn. Hij sprak de hoop uit, dat deze spoedig tot het verleden zullen behoren. Heel wat meningsverschillen over Berlijn zijn in hoofdzaak al opgelost. Grewe zei dit tot verslaggevers na een gesprek van een half uur met de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Rusk. De ambassa deur gaat donderdag naar Bonn voor overleg dat een week zal duren. Washington en Bonn verschilden, zoals bekend, voornamelijk van me ning over een Amerikaans voorstel voor internationaal gezag over de toegangswegen' tot west-Berlijn. Een Westduitse woordvoerder heeft woensdag te Bonn meegedeeld dat bij de besprekingen van de jong ste tijd in Bonn en Washington niet is gesproken over de Amerikaans- Russische gesprekken over Berlijn. Na de besprekingen van Bondskan selier Adenauer met .ambassadeur Dowling en die van president Ken nedy en Grewe kan men de span ning in de betrekkingen tussen de twee landen als geëindigd beschou wen, aldus deze woordvoerder. Duitsland verlaagt invoerrechten op auto's BONN, 16-5. In west-Duitsland worden de rechten op invoer van personenauto's boven de 800 cc uit de E.E.G.-landen tot nader order tot de helft verlaagd. Met dit besluit heeft het Westduitse kabinet na lang heen en weer gepraat de moed op gebracht tariefpolitieke maatregelen te nemen ter bestrijding van de ver hoging van de autoprijzen in west- Duitsland. Aanleiding tot het besluit was vooral de op 1 april jl. van kracht geworden prijsverhoging voor het model 1200 van de Volkswagen. Schoen in brand Van een Deense schooljongen vloog de voetbalschoen in brand toen hij tegen de bal trapte. Hij bleek met de schoe nen door een veld te hébben gelopen, dat pas met een be strijdingsmiddel was bespoten. De wrijving tussen bal en schoen was voldoende om het te doen ontbranden. De jongen liep brandwonden op. Bedoeld als bijdrage voor jeugdcentrum Een dam tussen tivee eilanden Met het sluiten van het gat in de zuidelijke Grevelingendam. waarop een slot, werd gezet met vier eenheidscaissons, is een belangrijke mijlpaal ge passeerd op de weg naar een vaste oeververbinding. De dam tussen twee eilanden groeit. Onmiddellijk na het zinken der caissons werden maatrege len getroffen om de gevaarten te beveiligen. O.m. kwam er een zandzuiger aan te pas. WENEN, 16-5. De Oostenrijks-Ne derlandse Vereniging heeft woens dag in Wenen een persconferentie gehouden waarop onder meer het model van een houten huis is ge toond dat de voorzitter van de ver eniging de Koningin tijdens het staatsbezoek van de Koningin, de Prins en de Prinsessen Beatrix, en Irene aan Oostenrgk zal aanbie den. Het is bedoeld als bijdrage voor een jeugdcentrum dat in Ne derland gebouwd zal worden, zei men te Wenen. Op de persconferentie werd ge zegd dat Oostenrijk de Nederlanders grote dank verschuldigd is. Door overhandiging van het geschenk wil men symbolisch een klein deel van de schuld inlossen. In de veertig jaar sedert het be gin van de kindertransporten naar Nederland hebben ongeveer veertig duizend Oostenrijkse kinderen van vijf tot zeventien jaar oud onderdak gevonden bij pleegouders in Neder land. Indonesisch vliegtuig neergeschoten hij FakFak HOLLANDIA, 17-5. Het gouver- nements voorlichtingsbureau te Hol- landia heeft bekend gemaakt, dat donderdagmorgen ongeveer 9 uur plaatselijke tijd nabij Fak Fak een Indonesisch militair vliegtuig van het type Dakota door de Nederland se luchtverdediging is neergescho ten. Dit geschiedde tijdens een. nieu we Indonesische infiltratiepoging aldaar. Waargenomen werd, dat nadat de ze Dakota in zee was gestort, enige overlevenden zich met behulp van ccn rubberboot konden redden. Ei- werden pogingen in het werk gesteld om hen in veilighid te brengen. Verder werd op de persconferentie meegedeeld dat talrijke Oostenrij kers die als kind in Nederland zijn geweest, thans vooraanstaande posi ties in Oostenrijk bekleden, zoals de minister van onderwijs, dr. Drimmel. Ex-generaal legde verklaring af PARIJS, 16-5. Tijdens het proces tegen de leider van de O.A.S., ex- generaal Salan, heeft deze de vol gende verklaring afgelegd: „Ik ben de leider van het geheime leger", aldus Salan. „Mijn verant woordelijkheid is daarom volledig en ik aanvaard haar, omdat ik niet van plan ben verandering te bren gen in een gedragslijn die ik gedu rende 42 jaar van actieve militaire dienst heb gevolgd. Ik ben geen bendeleider, doch een Franse generaal van een overwin nend en niet van een verslagen le ger. Indien ik, door op de dertiende mei 1958 „lang leve de Gaulle" te roepen, het volk van Algerië en het leger heb misleid, dan komt dat om dat ik een vergissing heb begaan. Om deze vergissing te kunnen her steilen moest ik temidden van het volk blijven. En dit leidde ertoe dat ik de leiding van de O.A.S. op mij nam. Een volk, dat werd bedreigd door ellende, keelafsnijders en uitzetting uit zijn geboorte- en woonland, ver zamelde zich om de O.A.S., in een uiterste poging om zijn woningen te verdedigen. Een schandelijke publiciteit stelt de O.A.S. verantwoordelijk voor de huidige chaos. Maar dat is niet waar" aldus ex-generaal Salan. Gunstige economische situatie in de V.S. WASHINGTON, 16-5. In de Ver- enigde Staten zijn de industriële produktie en de persoonlijke inko mens in april tot ongekende hoogte gestegen en is het tekort op de be talingsbalans veel kleiner geworden, zo heeft de Amerikaanse minister van handel, L. Hodges, bekendge maakt. De produktie van mijnen, fabrie ken en openbare nutsbedrijven is van maart op april met ruim één procent toegenomen. De persoonlijke inkomens stegen ten opzichte van maart met 2.8 miljard dollar en het tekort op de betalingsbalans ver minderde, op jaarbasis berekend, van 5.8 miljard dollar in het laatste kwartaal van 1961 tot 1.8 miljard dollar in het eerste kwartaal van dit jaar. Arrestatie van Spaanse intellectuelen MADRID, 16-5. Volgens gewoon lijk betrouwbare kringen is woens dag in de Spaanse hoofdstad een aantal Spaanse intellectuelen aan gehouden. Tot hen zouden behoren de dichters José Caballero Bonal en Gabriël Celaya, de kunstcriticus Moreno Galvan en de schilder Ma nuel Ortiz. Het juiste aantal arres taties is niet bekend. Een aantal vrouwen, die dinsdag werden aangehouden na een mis lukte poging tot het organiseren van een vrouwendemonstratie in het centrum van Madrid, is woensdag weer op vrije voeten gesteld. Zij werden beboet met bedragen, vari ërend van 5000 tot 25.000 peseta's. In de provincie Leon hebben 2500 mijnwerkers van een ijzerertsmijn- bouwbedrijf woensdag het werk neergelegd. Veel verbittering komt voor door onvoldoende begrijpen van elkaar. SfJAT UQT K Wisselend bewolkt Verwachting tot vrijdagavond: Zonnige perioden, maar vooral in het binnenland ook af en toe een bui. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. 18 mei. Zon op 4.43, onder 20.31. Maan op 19.07, onder 4.42. Volle maan: 19 mei te 15.32. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 18 mei 2.45 v.m. 15.24 n.m. BROUWERSHAVEN 18 mei 2.12 v.m. 14.29 n.m. Springtij: 21 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Bij Schotland bevindt zich dé depressie die woensdag een wester storm veroorzaakte op het noorde lijk deel van de Noordzee. De storm is vannacht afgenomen. Om de de pressie heen wordt over Engeland koude onstabiele lucht aangevoerd en deze bereikt met temperaturen beneden 10 graden onze kust. Het weer behoudt een veranderlijk ka rakter waarbij opklaringen worden afgewisseld door enkele buien. In de temperaturen die gemiddeld onge veer 4 graden te laag zijn komt wei nig verandering. KIND STOOKTE VUURTJE Dubbele boerderij tot de grond afgebrand HARSKAMP, 16-5. Woensdagmor gen is in Harskamp brand uitgebro ken in een dubbele boerderij aan de Harderwijkerweg. De gehele boer- derü werd daarbij vernield. Een gedeelte van de boerderij werd bewoond door de familie Bet- tink, bestaande uit man, vrouw en zes kinderen. Terwijl de heer Bet- tink in de schuren bezig was het vee te verzorgen, heeft een jongetje van vier jaar boven in een der slaapkamers een vuurtje gestookt.. Zijn elfjarig zusje, dat beneden sliep, rook een brandlucht en maak te alarm. Zelf kon ze nog een kind van twee jaar redden. Het jongetje van vier en een zesjarig broertje durfden door het vuur niet meer naar beneden te komen. Met grote moeite konden ze echter door de vader worden gered. Mevrouw Bet- tink verbleef in een ziekenhuis, waar ze onlangs haar zesde kind ter wereld bracht. Veel haken en ogen aan rapport over landbouwpolitiek op lange termijn Meningsverschillen in bestuur Landbouwschap DEN IIAAGf 16-5. Het bestuur van liet Landbouwschap lieeft in zijn ge houden vergadering de eindactie van het rapport „landbouwpolitiek op langere termijn" overgelaten aan het dagelüks bestuur. Wel bleef er voor het dagelijks bestuur nog ccn mogelijkheid open om eventueel de tekst voor de definitieve vaststelling nog eens aan het volledige bestuur voor te leggen. Er kwamen in deze bestuursver gadering nogal wat meningsver schillen naar voren over de aan grond- en pachtprijzen gewijde pas sages van het rapport. De heer van •der Ploeg (A.N.A.B.), zelf lid van het dagelijks bestuur, vond het daarom wel gewenst nog eens op het volledige bestuur teru te vallen, voordat het rapport door definitieve vaststelling de status van discussie nota zou verlaten en tot een me ningsuiting Van het bestuur zou worden. De voorzitter, de heer Bic- wenga, had de zaak nu liever geheel in handen van het dagelijks bestuur willen laten - er is van bepaalde zijde nogal aangedrongen op vast stelling van het rapport en ook op het ministerie van landbouw en vis serij is men met iets bezig, vertelde hij - maar hij vond toch goed dat, indien de heer van der Ploeg daar straks na de behandeling in het da gelijks bestuur nog behoefte aan zou hebben, de tekst nog eens aan het bestuur wordt voorgelegd. Wijzigingen In de bestuursvergadering van vorige maand is het rapport al am pel besproken. Het secretariaat heeft er daarna, op grond van de toen door bestuursleden gemaakte op merkingen, wijzigingen in aange bracht. Het rapport met die wijzi gingen werd nu grotendeels aan vaard, het hoofdstuk „grond en ge bouwen" werd nog eens grondig on der de loupe genomen en, na de ver anderingen die het secretariaat al had aangebracht, nog nader gewij zigd. Het grootste deel van de dis cussie was aan dit hoofdstuk gewijd. De problemen rond de Wet Ver vreemding Landbouwgronden kwa men daarbij om de hoek kijken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1