DE ZIERIKZEESCHE COURANT Commissie uit Nieuw-Guinearaad verwerpt liet plan-Bunker Regering aanvaardt advies looncompensatie huurverhoging Indonesische para's geland bij Fak Fak Prinselijk sprookjeshuwelijk in Athene voltrokken Betere kansen voor landenconferentie over ontwapening ZIERIKZEESCHE»™ NIEUWSBODE Es DINSDAG 15 MEI 1902 118c jaargang No. 19175 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jcinnewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Nd 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 4,SS, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mml f 1,per stuk. „Wij wensen geen Indonesisch bestuur" p FT.N HAAG. 14-5. De regering is bereid het voorstel van het bestuur vrn de S leh'ir.g van de Arbeid over te nemen inzake de omvang van de locncompensa':e voor de voorgenomen huurverhoging per 1 juli 1962. De minister vrn Volkshuisvesting, mr. J. van Aartsen. en de staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, B. Roolvink, hebben dit maan dag in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer medegedeeld. Zoals bekend, heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid, uitgaande van het wetsontwerp in zake de huurverhoging geadviseerd de procentuele looncompensatie te stellen op lVfe procent, zulks met een minimum compensatie van f 2.25 per week. De compensatie zou vol gens het advies verplicht moeten worden gesteld voor loon- en sala- ristrekkenden, wier inkomen niet meer bedraagt dan f 13.000 per jaar, alsmede voor degenen wier inkomen meer bedraagt, doch wier loon c.q. salaris geregeld is in een collectieve arbeidsovereenkomst of bindend vastgestelde loonregeling. Deze com pensatie zou voorts, hangende de adviesaanvrage inzake het vraag stuk van een kostwinnersbijslag bij de sociaal-economische raad, voor lopig in de vorm van een bijslag conform die van I960 moeten wor den gegeven. In verband hiermede heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid tevens gemeend zich op dit moment van een nadere uit spraak over de vorm van de bijslag alsmede over de vraag omtrent de verwerking van de huurbijslag 1960 te moeten onthouden. Sociale verzekeringsuitkeringen Mei betrekking tot de gevolgen, welke do voorgenomen huurverho ging zal dienen te hebben voor de sociale verzekeringsuitkeringen, de len de bewindslieden mede, dat het desbetreffende advies van de Stich ting van de Arbeid nog niet is ont vangen. De regering is voornemens omtrent de aard en omvang van deze compensatie-maatregelen haar standpunt aan de Kamer kenbaar te maken, zodra zij het desbetref fende advies ter beschikking heeft. Naar het zich laat aanzien kan de ontvangst hiervan op korte termijn worden tegemoet gezien. Een en an der zal te zijner tijd worden neerge legd in een daartoe strekkend wets ontwerp. Ook een verhoging van lonen en uitkeringen ingevolge de comple mentaire sociale voorzieningen, als mede van de uitkeringen op grond van de Wet buitengewoon pensioen 1940-1945 en de Wet buitengewoon pensioen oorlogsslachtoffers 1947, ligt in het voornemen. Tenslotte verklaarde hij, dat de Papoea's hun recht zullen hand haven en ook blijven wensen, dat de Nederlandse regering het bestuur over de Papoea's blijft uitoefenen, „in welke omstandigheden ook". „Eens buiten Indonesië, altijd bui ten Indonesië", zo besloot hij. HOLLANDIA, 15-5. Het gouverne- ments voorlichtingsbureau te Hol- landia heeft meegedeeld, dat dins dagmorgen te half zeven plaatse lijke tijd in de omgeving van Fak Fak Indonesische parachutisten we derom een luchtlanding hebben on dernomen. De operatie werd uitgevoerd door minstens vier Dakota's en geschied de in twee golven. Eén golf vloog ten noorden van Fak Fak en wierp daar zijn lading uit, een tweede golf vloog ten zuiden van Fak Fak. Waargenomen is, dat deze laatste golf een veertigtal parachutisten vlak ten oosten van Fak Fak uit gooide. De Nederlandse strijdkrachten hebben twee Indonesische Mitchell- vliegtuigen, die tot dekking van de luchtvloot dienden, onder vuur ge nomen en verdreven. De commandant der strijdkrach ten in Nieuw Guinea heeft geëigen de maatregelen genomen en verster kingen aangevoerd om deze Indone sische troepen te vernietigen. De sociale onrust in Spanje MADRID, 15-5. Vier Rooms-ka- tholieke arbeiders- en jeugdorgani saties in Spanje hebben stelling ge nomen ten aanzien van de „arbeids conflicten", die zich op het ogenblik in verscheidene Spaanse provincies voordoen. In een gemeenschappelijke verkla ring zeggen de vier groeperingen allereerst, dat zij niet aan de kant kunnen blijven staan en hun solida riteit moeten uitspreken met de man nen en de gezinnen die lijden. De vier organisaties stellen, dat de arbeiders een loon moeten krijgen dat toereikend is om te leven op een peil, dat overeenstemt met de le vensomstandigheden in een moderne maatschappij. Twee doden bij verkeersongeluk te Epe EPE, 15-5. Twee personen zijn om het leven gekomen bij een botsing vanmorgen vroeg op de Eperweg te Ernst tussen een personenauto en een autobus. De auto, bestuurd door de heer D. Sloothaak, gemeenteraadslid te Drachten, raakte door het natte weg dek aan het slippen, kwam daardoor in botsing met de bus, die van Apel doorn in de richting Epe reed. In de bus was alleen de bestuurder H. De auto van de heer S. kwam tussen de bus en een boom terecht. Zowel de heer S., die 53 jaar was, als zijn medepassagier, de 39-jarige heer R. Lens uit Dokkum, werden op slag gedood. De twee andere inzittenden van de auto. de heer W. Visser en de heer W. Plantinga uit Dokkum, werden vrij ernstig gewond naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn over gebracht. De busbestuurder bleef ongedeerd. DE BEVOLKING VAN NEDERLAND DEN HAAG, 14-5. In het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg het aantal huwelijken in ons land" vol gens opgave van het C.B.S. 16.069 tegen 15.330 in het eerste kwartaal van 1961. Het aantal levend gebo renen was met 61.421 iets lager dan vorig jaar, toen het aantal 61.672 bedroeg. Anderzijds steeg het aan tal overledenen van 22.983 in het eerste kwartaal van 196! tot 25.596 in het eerste kwartaal van dit jaar. Het aantal immigranten steeg van 11.268 in 1961 lot 13.086 in dit jaar en het aantal emigranten van 12.384 tot 13.173, zodat het emigratie-over schot vorig jaar 1.116 bedroeg en dit jaar slechts 87. Het aantal inwoners van Ncdcr- bcdroeg op 1 april jl. 11.756.888. Een 42-jarige Zuidslavische boe rin in Bosnië, mevrouw Artukovic, heeft in de nacht van zaterdag op zondag het leven geschonken aan een vierling, twee jongens en twee meisjes. De moeder en het viertal verkeren in goede welstand. Een aantal gasten in de R.K. kerk van St. Denise: rechts op de voorste rij H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, links Prinses Gracia en Prins Rainier van Monaco. ATHENE, 14-5. Een salvo van vijf kanonschoten van de batterijen op de heuvels boven Athene gaf maan dagochtend het begin aan van de huwelijksdag van prinses Sophia van Griekenland met Don Juan Car los, de Spaanse troonpretendent. Eenheden van de Griekse strijd krachten markeerden de route van het paleis naar de Katholieke Dio- nysiuskerk en de Orthodoxe kathe draal van de Maagd Maria, waar de twee plechtigheden zouden plaats vinden. In de eerste van de acht auto's met rode kroon, die uit het koninklijk paleis naar de Katholie ke kerk kwamen zat koningin Juli ana met koning Olaf van Noorwegen Na hen volgden koningin Ingrid van Denemarken met koningin Vic toria Eugenie van Spanje, grootmoe der van de bruidegom. In de derde auto was prins Bernhard gezeten met de koningin-moeder van Roe menië, vervolgens ex-koning Um- berto van Italië met ex-koningin Marie-José, ex-koning Michael van Roemenië met koningin Anna, 1 de prins en de prinses van Lichtenstein, prins Rainier van Monaco met prin ses Gracia en tenslotte de groother tog-opvolger van Luxemburg en de hertogin. Vervolgens kwamen vier auto's met blauwe kroon, waarin de acht prinsessen-bruidsmeisjes waren ge zeten. Dezen namen, vier aan vier ter zijde van de rode loper bij de ingang van de kerk, hun plaats in, in afwachting van de bruid. Aan een kant stonden de prinsessen Irene van Griekenland, Benedicte van Dene marken, Irene van Nederland en Maria del Pilar van Spanje. Aan de andere kant Anne-Marie van Dene marken, Anne van Frankrijk, Ta- tiana van Radziwill en Alexandra van Kent. Groot gejuich steeg op toen ko ningin Frederika van Griekenland met de graaf van Barcelona in een open auto arriveerden. Er werden blauwe, rode en gele ballonnen op gelaten. Het Griekse volkslied werd gespeeld en daarna het Spaanse. Dan volgde de bruidegom in het uniform van kapitein van het Spaanse leger, vergezeld door de gravin van Bar celona. Prinses Sophia arriveerde in een door acht schimmels getrokken rijtuig, in gezelschap van haar va der, koning Paul van Griekenland. Vooraf gingen 28 ruiters op witte paarden en 25 volgden het rijtuig. Na de orthodoxe ceremonie in de- R.K. kerk reed het bruidspaar in het koninklijk rijtuig door de hoofd straten van Athene, waar Griekse meisjes in folkloristisch costuum langs de route stonden en confetti en rozenblaadjes naar het rijtuig wierpen. De officiële burgerlijke in schrijving van het huwelijk ge schiedde in de troonzaal van het pa leis ten overstaan van premier Ka- ramanlis en de minister van justitie. De gasten lunchten in de paleistuin. Miljoenenwerk in Hoogheemraadschap „Delfland" DEN HAAG, 14-5. Het is mede een gevolg van de februaristorm van '53, benevens de uitvoering der Delta werken, dat het Hoogheemraadschap Delfland thans een enorm waterwerk zal gaan uitvoeren, waarvan de to tale kosten voorlopig op bijna hon derd miljoen gulden worden ge raamd. Het betreft eenversterking van de zeewering in het kustgebied van Hoek van Holland tot Den Haag en de bouw van een nieuwe dijk langs de Nieuwe Waterweg vanaf Hoek van Holland tot Schiedam. Maandagmorgen is de dijkgraaf van het Hoogheemraadschap, mr. dr. J. Winsemius door een officiële trek met de dragline dit werk begonnen. SCHIPHOL, 14-5. De vier Papoea- leden van de Nieuw Guinea-Raad, die in de afgelopen weken in Ne derland besprekingen hebben ge voerd, zijn maandagmiddag van Schiphol vertrokken. Zjj zullen op de terugreis naar Nieuw-Guinea in formele oriënterende bezoeken bren gen aan een aantal Afrikaanse lan den. Bij monde van de heer M. Kai- siepo verklaarden zij op Schiphol, dat de delegatie tegenover de Ne derlandse regering en de vaste com missies uit de Eerste en Tweede Ka mer heeft uiteengezet, dat het plan van de Amerikaan Bunker inzake de kwestie Nieuw-Guinea een gevaar betekent voor de zekerstelling van het lot van West-Papoea en zijn be volking en voor de vrede in de ge hele democratische wereld. De heer Kaisiepo zei, dat de Papoea's daar om het voorstel met kracht afwijzen. „Onze commissie en ons volk be schouwen het plan-Bunker als een slimmigheid, die langs een omweg het beheersrecht dat Nederland heeft over ons land en volk van West-Papoea wil verzwakken en aan de Indonesische regering de mo gelijkheid wil geven om ons land West-Papoea binnen te komen", al dus Kaisiepo. Hij zei voorts, dat de afwijzing van de Papoea's om bij Indonesië gevoegd te worden niet minder wordt, „maar integendeel dagelijks sterker en vaster en duidelijker". De reden die door Indonesië steeds wor den aangehaald voor overdracht van het gebied aan Indonesië noemde Kaisiepo „uit de dpim gezogen" en „leugenachtig". Zo noemde hij onder meer het feit, dat Indonesië vroeger steeds eiste, dat Nederland westelijk Nieuw-Guinea moest overdragen. „Nu wijzigt Indonesië plotseling zijn standpunt en zegt slechts de overdracht van het bestuur te vra gen en daarna, na vijf jaar Indone sisch bestuur, zullen wij Papoea's gelegenheid krijgen om onze eigen wil kenbaar te maken betreffende „zelfbeschikkingsrecht". En volgens deze Indonesische ge dachte stelt de heer Bunker voor om Indonesië in de gelegenheid te stel len twee jaren het bestuur over ons land te voeren - maar wjj Papoea's kennen tot en met het leugenachtige gedrag en karakter van Indonesië - en wü wensen beslist niet, dat de Indonesiërs en het Indonesische be stuur in ons land komen, met wiens toestemming dan ook", aldus Kai siepo. WASHINGTON, 14-5. Het hoofd van de Amerikaanse afvaardiging op de ontwapeningsconferentie te Genève, Dean, heeft maandag ge zegd dat na beëindiging van de Amerikaanse en eventuele Russische kernproeven in de dampkring in de loop van dit jaar de kansen op een doelmatig verdrag waarbij proeven met kernwapens worden verboden, greter worden. Hij zei dit in Washington na een gesprek met president Kennedy. Volgens Dean verloopt de zeven- tien-landenconferentie over ontwa pening „uitzonderlijk goed". Hij mo tiveerde deze opmerking door te zeggen dat de Sowjet-Unie de be sprekingen schijnt te willen voort zetten en dat de acht neutrale lan den ter conferentie „een zeer op bouwende en intelligente rol" spe len. Een der Amerikaanse afgevaar digden bij de ontwapeningsconfe rentie in Genève heeft maandag bij zonderheden verstrekt over een plan tot verbod van kernwapens in de kosmische ruimte. Hij drong er bij de conferentie op aan voor de kosmische ruimte de zelfde beginselen van vreedzame ontwikkeling toe te passen, die voor de Zuidpool waren overeengekomen bij een verdrag tussen twaalf lan den voordat er militaire maatrege len waren genomen. De Sowjet-Unie heeft volgens hem inspectie van de installaties aldaar aanvaard. Amerikaanse kernproef WASHINGTON, 14-5. In de na bijheid van Christmas Island, in de Stille oceaan, hebben de Amerika nen maandag weer een kernproef in de atmosfeer genomen. De bom werd uit een vliegtuig geworpen en was van de middenklasse - tussen 20.000 en een miljoen ton t.n.t. IL balans in Algerië ALGIERS, 15-5. De gewelddaden van maandag in Algerië hebben aan 29 mensen (19 Europeanen en 10 mo hammedanen) het leven gekost. 35 Europeanen, 11 mohammedanen en 4 leden van de ordetroepen liepen verwondingen op. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's r f Een mens is een vreemd f wezen: hij wil wel graag lang J leven, maar niet oud worden, f Ooievaar j in Kakkersweel t X NOORDGOUWE, 12-5. Vorige week ontdekte de heer van Hattem in de zg. Kakkersweel Ijl Ijl een ooievaar. Het dier zat kennelijk uit te rusten van Ijl Ijl zijn lange vlucht uit het zui- den. Al spoedig vloog de fraaie vogel weer verder, op weg naar ♦j» onbekende verten. Wacht- meester Knol van de rijkspo- .j. Ijl litie lichtte de Vogelwacht in ouer de verschijning van de I-I Ijl vogel. Later ging hij nog eens kijken, maar de ooievaar liet ziek niet meer zien. X I» v *Iv v'I* Tijdens de plechtigheid in de Orthodoxe kerk worden de kronen bonen de hoofden van bruid en bruidegom gehouden. Nieuwe depressie Verwachting tot woensdagavond: Vannacht enkele opklaHngen, mor- gen overdag zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen noord- j west en zuidwest; iets minder koud.' 16 mei. Zon op 4.46, onder 20.28. Maan op 16.53, onder 3.59. 17 mei. Zon op 4.44, onder 20.29. Maan op 17.59, onder 4.20. Volle maan: 19 mei te 15.32. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 16 mei 1.18 v.m. 14.09 n.m. 17 mei 2.10 v.m. 14.51 n.m. BROUWERSHAVEN 16 mei 0.56 v.m. 13.17 n.m. 17 mei 1.40 v.m. 13.56 n.m. Springtij: 21 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Om een krachtig hogedruk- gebied, dat ten noordwesten van de Azox'en is gelegen, woi'dt thans ma ritieme lucht naar de Noox'dzee ge- transporteerd. Aan de rand van dit hogedrukgebied, waarin de druk tot boven 1045 mb. is gestegen ontstaan storingen die het weer een onbesten dig karakter geven. Een van de sto ringen veroorzaakte vooral in de nacht van maandag op dinsdag re gen, een volgende nadert uitdiepend de Schotse kust en zal waax'schijn- lijk naar de Noordzee tx*ekken. Na een korte periode met opklaringen zal hij opnieuw x-egen in ons land brengen. Het weer zal niet meer zo koud zijn als de laatste dagen het geval was, omdat de maritieme lucht hogere maximum temperatux^en toe laat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1