M llllllllllllllll 1 ■III II llllllflilWI Een verblijf aan zee Kop vol zorgen, business-boy Relax dan maar in GENTLEROY STAD EN PROVINCIE ZIERIK2EESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 14 MEI 1902 NU. 19174 Ingezonden mededeling M R O 19 en 20 mei vlaggetjesdag De haringvloot ligt varensree Voor de meeste kinderen is zee lucht gezond, maar niet voor alle maal. Degenen die traag, bleek en dik zijn reageren over het algemeen heel goed op een verblijf aan het strand. Zulke kinderen worden daar veel levendiger, ze gaan er frisser uit zien en ze tobben niet langer met eindeloze verkoudheden en keelont stekingen. Met de drukke, magere, zogenaam de nerveuze kinderen is het evenwel oppassen met een verblijf aan zee, hun eventuele lichamelijke klachten en psychische over geprikkeldheid zien we nogal eens verergeren. WIE MOET ER NAAR ZEE? Het ontbreken van stof maakt de atmosfeer aan zee bijzonder heilzaam voor sommige bronchitislijders. Daar de lucht er ook vrij is van grasstuif- meel, dat bij bepaalde overgevoelige personen hooikoorts veroorzaakt en daardoor de zomer tot een kwelling maakt, kan het doorbrengen van een vakantie aan het strand voor hen evenzeer aanbeveling verdienen. Het felle zonlicht op strand en duin heeft een ongunstige invloed op kinderen en volwassenen, die aan longtuberculose lijden of die daar aan hebben geleden. In tegenstelling daarmee heeft het zeeklimaat een zeer genezende werking op tubercu leuze aandoeningen van beenderen en gewrichten. Een instelling als het zeehospitum te Katwijk heeft al heel wat lijders aan deze laatste vormen van tuberculose herstel van ge zondheid kunnen bezorgen. MENSEN MET HARTZIEKTEN. Het baden in zee heeft enkele con tra-indicaties, die eveneens gelden voor zwemmen in zoet water. Men moet bijvoorbeeld nooit te water gaan na het gebruik van alcohol of na het nuttigen van een overvloedi ge maaltijd. Baden en zwemmen is voorst beslist verboden voor mensen die een geperforeerd trommelvlies hebben. Voorts is het te inspannend voor hartpatiënten en voor perso nen met ernstige bloedvaatstoornis- sen. Ook breuklijders moeten voorzich tig zijn in het water. Het kan grote moeilijkheden opleveren als de breuk bij het zwemmen Tiaar buiten komt en zich dan niet laat repone- ren. Geheel gezonde mensen echter, die de vereiste voorzorgen in acht nemen, ondervinden als regel een verkwikkende invloed van een ver blijf aan zee, al is het maar voor een dagje. ZIERIKZEE, 12-5. Een viertal jon gelui - leerlingen van de christelijke u.l.o. alhier - vecht al enige tijd met een opvallende hardnekkigheid om een goed plaatsje (en als het kan de eerste plaats) in 'n landelyke jeugd wedstrijd, die de N.C.R.V. organi seert in de bekende rubriek „Jeugd land". Voor de vierde maal is „het stel" nu al naar Hilversum getrokken, om de intellectuele degens te kruisen met strijders uit andere steden des lands en het resultaat tot dusver is, dat de vier van de Zierikzeese school tot de acht beste ploegen van Ne derland behoren. Men startte des tijds met veertig scholen, maar 32 zijn al afgevallen. Onder de reste rende acht zitten - gelijk gezegd - de vier leerlingen van hier te weten Tanneke Francke, het enige meisje in dit klaverblad van vier, Louis Goedbloed te Renesse, Henk Haags- ma en Peter Noordermeer te Brui- nisse. Bjjna gemist De derde maal dat de jongelui naar Hilversum trokken verloren zij maar dank zij een - wat ingewik kelde - wedstrijdformule - kregen de beste verliezers een kans om het op te nemen tegen Hillegom en Nij megen. In deze wedstrijd werd de eer weer gered en zat men opnieuw in de „running", want men behaal de 52 punten en dat was voldoende om de Hilversumse heren te bevre digen. Ook vorige week ging alles goed en in totaal zullen de jongelui, als het tenminste goed blijft gaan, nog drie maal naar Hilversum moe ten om deze wedstrijd uit te spelen. Slaagt de groep hierin dan heeft men of de eerste prijs, of zit men zeer hoog in het klassement en dat is natuurlijk ook al erg prettig en loffelijk. De leraar, de heer A. Dan- kers, die het ploegje altijd verge zelt, vertelde dat de veohtlust enorm is, maar dat is ook wel nodig want de opgaven liegen er niet om. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Zaterdag 19 mei: bekerwedstrijd Kats I-Bruse Boys I, aanvang 16.00 uur, scheidsreohter Th. Sies. Zondag 20 mei bekerwedstrijd Kwadendamme I-Zierikzee II, aan vang 14.30 uur, scheidsrechter O. A. de Fouw. JUNIOREN Het programma voor zaterdag 19 mei a.s. luidt als volgt: Groep BVIII: Nieuwerkerk BI- Bruse Boys Bil, aanvang 14.30 uur, scheidsrechter K. Nourwen; Zierikzee BII-Zwaluwen BI, aanvang 14.30 uur, scheidsrechter A. J. Dorst; WIK BI-Burgh Bil, aanvang 14.30 uur, scheidsrechter W. v. d. Maas. MEDISCH BEKEKEN VEREISTE VOORZORGEN. Een enkeling moet eerst wat ac- zee werkelijk prettig voelt: de over gang van het landklimaat naar de omgeving tan het zoute water be zorgt hem in den beginne soms hoofdpijn en!of slapeloosheid. Tot de normale voorzorgen behoort dat men waakt tegen verbranding van de huid door al te veel en te felle zon nestralen: dit kan immers zwaar ziek zijn tengevolge hebben. Wie echter aangepast is, zal de huid naar hartelust kunnen bloot stellen aan de bolle zeewind en aan het ultraviolette licht, dat aan het strand in overmaat te vinden is. Deze moderne opvattingen - denk eens aan de strandmode en de strandgewoonten omstreeks de eeuw wisseling'. - hebben zeker ook iets bijgedragen tot verbetering van de gemiddelde gezondheid en tot ver lenging van de gemiddelde levens duur! Dr. Alfreda Briedé. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot vicaris te Scheven- ingen (wijk Statenkwartier): W. N. Hübner, vic. te Rotterdam. Beroepen te Nieuwpoort: C. J. Baart, Heteren; te Middelharnis en te Nieuwerkerk a.d. IJssel: J. Jon- gerden, Bruchem en Kerkwijk; te Tholen: J. C. Stelwagen, Wouden berg. Ger. Kerken Tweetal te Rotterdam (vac. F. Vroon): R. J. Beukema, Ermelo en C. Klapwijk, Apeldoorn. Het streven van de „achttien" UTRECHT, 10-5. In Utrecht is de jaarvergadering gehouden van de Gereformeerde Bond in de Neder landse Hervormde Kerk. Ds. G. Boer uit Huizen sprak naar aanleiding van het boekje „Van kerken tot kerk", dat is uitgegeven als leidraad bij het streven van de achttien her vormde en gereformeerde predikan ten tot hereniging van kerken. Ds. Boer had waardering, vooral voor het daarin door prof. Berkhof ge schreven gedeelte, maar hij had ook kritiek. Bijdrage Ned. Herv. Kerk voor kerkbouw in Hollandia DEN HAAG, 11-5. De generale fi nanciële raad van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft besloten om f 25.000,beschikbaar te stellen als bijdrage aan de bouw van een kerk voor de evangelisch christelijke ge meente te Hollandia. Een voorbeeld, noem acht namen van plaatsen in Nederland, die met een kleur beginnen. Men mag daar echt geen uur op zitten piekeren. Het moet er zo maar ineens uitvloei en en dat doet wel ergens pijn. De ploeg Maar de ploeg zet door en hoopt op 30 mei opnieuw de strijd aan te binden. De samenstelling van de ploeg is heel vlot gegaan. De verte genwoordiger van de eerste klas is eenvoudigweg door de klas aange wezen, terwijl de andere drie de beste waren van een in de klas ge houden 'selektiewedstrijd voor djft radiouitje. Afwachten Intussen maar hoe het uiteindelijk afloopt. PURMEHEND. De 78-jarige S. Waal uit Ilpendam is bij het over steken van de drukke Jaagweg op de grens van Purmerend en Ilpen dam vlak voor zijn woning gegrepen door een personenauto. De man was op slag dood. ZIERIKZEE Burgerlijke stand en loop der bevolking Geboren. 4 mei: Anna Marina, d. van Jan Reinier Hendrik Scheele en Adriana de Jager, wonende te Zierikzee; 4 mei: Johanna Elizabeth, d. van Cornelis Johan Koopman en Helena Christina Capelle, wonende te Zierikzee; 8 mei: Nicoline Mari- na, d. van Nicolaas van der Wek ken en Lena Pieternella Flikweert, wonende te Duiveland; 9 mei: Mar- jolijn Petronella, d. van Johannes Hoppener en Petronella Ammeren- tia Marie van Rijn, wonende te Zie rikzee; 8 mei: Johanna Fransina, d. van Cornelia Wesdorp, wed. van Johannes van der Bijl, wonende te Bruinisse. Ge h u w d. 4 mei: Cornelis van Beveren, oud 53 jaar, wonende te Westerschouwen en Jannetje van der Maas, oud 34 jaar, wonende te Zierikzee; 8 mei: Johannes Cornelis Uijl, oud 32 jaar en Cornelia Dina Abrahamse, oud 26 jaar, beiden wo nende te Zierikzee; 9 mei: Jan Leo- nardus Grim, oud 26 jaar, wonende te Middelburg en Maria Veronica Christina Wansink, oud 24 jaar, wo nende te Zierikzee. Overleden. 8 mei: Kornelis Stoutjesdijk, oud 82 jr., geh. met Martina Catharina Flikweert, won. te Zierikzee; 7 mei: Izak Adriaan Moermond, oud 74 jr., geh. met Ni- klazina Pieternella Beije, won, te Zierikzee; 9 mei: Dina Willemina Overbeke, oud 64 jr., geh. met Leen- dert Cornelis Bom, won. te Wester schouwen. KORTE BERICHTEN urr HET BINNENLAND HAARLEM. De totale kosten van de restauratie van het instrumenta le gedeelte van het uit 1735 date rende Muller-orgel in de Grote of Sint Bavokerk te Haarlem, hebben f 258.000,bedragen, waarvan de orgelbouwer de firma Marcussen uit Aabenraa (Denemarken) f 209.000, heeft ontvangen. APELDOORN. In het ziekenhuis te Apeldoorn is de 14-jarige F. M. overleden, die eerder op het kruis punt Hoenderparkweg-Eendracht- straat met haar rijwiel in botsing kwam met een stilstaande vracht auto. Het meisje kwam met grote snelheid door de bocht en zag de stilstaande auto niet. SCHIPHOL. Vier kloosterzusters van de orde „Zusters van Liefde" zijn van Schiphol naar Campina Grande in Brazilië vertrokken. Zij zullen daar gaan samenwerken met de Haagse arts C. J. W. M. de Ruy- ter, die enkele maanden geleden door de regering naar noord-oost- Brazilië is uitgezonden. LAREN. Deze maand is het vijf tien jaar geleden, dat de Larense villa „Dennenoord" als sanatorium voor studenten en afgestudeerden die aan tuberculose lijden in gebruik werd genomen. Tevens is het tien jaar geleden, dat de nieuwbouw op het terrein van „Dennenoord" werd geopend. BARNEVELD. B. en w. der ge meente Barneveld hebben in een on derhoud over het conflict tussen dit college en het Oranjebestuur, met nadruk verklaard, dat de afwijzing van het Oranjebal uitsluitend geba seerd is geweest op de verwachting, dat het bal zou leiden tot wanorde lijkheden. ALKMAAR. Een Nederlandse toe- riste, de 61-jarige mevrouw M. Klerk-Stam uit Alkmaar, die met haar man op vakantie was in Italië, is bij Cogoleto aan de Italiaanse Ri- viéra om het leven gekomen. De door haar bestuurde wagen .stortte van een 25 meter hoge bergwand. Zij werd op slag gedood. EINDHOVEN. De heer W. A. V. van Doorne, vice-president van de raad van bestuur van Van Doorne's Automobielfabriek N.V., ontving uit handen van de Belgische ambassa deur in Nederland, baron F. X. van der Straten Waillet, de versierse len van officier in de Kroonorde van België. DEN HAAG. Op de Paviljoens gracht te Den Haag is een ongeluk gebeurd, dat aan de 80-jarige heer Christoph Ulrich het leven heeft ge kost. DEN HAAG. De negende algeme ne vergadering van de Nederlandse Christelijke Beambtenbond wordt 23 en 24 mei in het conferentie-oord „De Blije Werelt" te Lunteren ge houden. RIJSWIJK. De 3-jarige T. W. Mulders uit Rijswijk is in de Ha venstraat aldaar door een vracht auto overreden. De kleuter was op slag dood. Het kind stak plotseling voor een geparkeerde auto de rij weg over toen de vrachtauto nader de. De chauffeur kon niet tijdig meer remmen. DEN HAAG. Tijdens hun bezoek aan Oostenrijk zullen koningin Ju liana en prins Bernhard op 21 mei ook een bezoek brengen aan het kunsthistorisch museum te Wenen. Daar zullen zij gelegenheid hebben de grote tentoonstelling van de Europese kunst van omstreeks 1400, die er onder auspiciën van de Raad van Europa wordt gehouden, in ogenschouw nemen. DEN HAAG. De zes E.E.G.-landen Zwitserland, Oostenrijk, (Denemar ken, Zweden en Noorwegen zijn het eens geworden over een aantal ver keersregels, die in de verkeerswet- geving van deze landen zullen moe ten worden opgenomen. Het mond- en klauwzeer UTRECHT, 12-5. Het mond- en klauwzeer heeft in de afgelopen maanden ook in de provincie Utrecht om zich heen gegrepen. Enige dagen geleden kon de noordelijke grens van het besmette gebied wat naar het zuiden worden verlegd. De ze grens loopt nu ongeveer langs de lijn Amersfoort-Leusden-Doorn- Cothen-Wijk bij Duurstede. Dit deelde Jhr. mr. W. H. de Beaufort, voorzitter van het Utrechts Land bouw Genootschap mee op een in Utrecht gehouden vergadering van deze organisatie. VLAARDINGEN. De vlaggetjesda gen - hoogtepunt van de Nederland se haringvisserij - vallen dit jaar op 19 en 20 mei. Op 19 mei is er feest. Voordien is er heel wat gebeurd. De vloot is gedurende de laatste weken uit haar winterslaap gewekt en visklaar gemaakt. Men staat weer aan het begin van een nieuwe teelt. Wat zal het worden? Er zijn vele vragen in de wereld der vis serij. De eeuwenoude traditionele vleetvisserij neemt in omvang af, de trawlvisserij op haring wordt van steeds meer betekenis. Maar hoe het zij: zaterdag 19 mei is het vlaggetjesdag. Dan worden de feestelijkheden gehouden. Ditmaal ligt het accent daarvan op Vlaardin- gen. Aan de vooravond heeft de krans- legging plaats bij het monument voor de gebleven vissers. Een man nenkoor zingt enkele liederen. Voor zaterdag is een interessant programma samengesteld, 's Mor gens spreekt in de Stadsgehoorzaal de oud-minister van landbouw en visserij, dr. S. L. Mansholt, thans vice-voorzitter van de Commissie van de Europese Economische Ge meenschap over „De visserij in het nieuw-wordend Europa, in het bij zonder de plaats van de Nederland se visserij in E.E.G.-verband", Vis serij- en marineschepen van de E. E.G.-landen zullen gepavoiseerd bij de Vlaar-dingse haringvloot liggen. 's Middags zullen afgevaardigden in klederdracht van zestien vissers plaatsen defileren langs het stad huis. Daarna zal op een drijvend to neel in de Koningin Wilhelminaha- ven worden opgevoerd het open luchtspel „De zee: het venster van Vlaardingen". Een spel met ruim driehonderd medewerkers. Zang, volksdans, muziek, declamatie. In dit spel is o.a. opgenomen de huldi ging van de bemanning van de VL 89, die verleden jaar de best ver zorgde haring van de Vlaardingse vloot aanvoerde en een vlaggengroet aan de E.E.G.-partners. Ook 's avonds worden vele feeste- LAND- EN TUINBOUW Een geheel nieuwe plastic regenslang Nu hét zomerseizoen weer in aan tocht is gaat ook het probleem van de vochtvoorziening van de planten weer een rol spelen. Dit is vooral het geval als de regen ons in de steek laat. Op alle mogelijke manie ren tracht men de planten van vol doende water te voorzien, maar van een doelmatige watertoediening is vaak geen sprake. Gelukkig behoort dit thans tot het verleden door de praktische vinding, de nieuwe Supplex plasticslang, waarmee het mogelijk is een fijn- verdeelde, groeizame en gelijkmatige regen in alle tuinen, tuinderijen en kassen te brengen. Deze nieuwe plastic regenslang heeft drie kanalen, die voor een ge lijkmatige verdeling van het water zorgdragen. Bovendien hebben deze drie kanalen het voordeel dat de slang niet kan knikken. Over de ge hele lengte van de slang bevinden zich onzichtbare perforaties waaruit f ij nver deelde waterdruppels over de gewassen worden gesproeid. Door deze fijne verdeling van het water kunnen er geen beschadigingen op treden aan de gewassen, terwijl een goede structuur van de grond be houden blijft. De slang is aan het ene uiteinde afgesloten door een schroefdop en kan aan de andëre kant gekoppeld worden op het verbindingsstuk naai de kraan. Door de platte vorm kan de slang niet kronkelen terwijl hij toch zeer soepel is. Verdere voor delen zijn dat de slang absoluut sun proof is, terwijl een korte slang van 7Vz meter een relatief groot opper- vlag (ca. 50 ms.) bestrijkt. Een nieuwe vinding die voor het komende sproeiseizoen perspectie ven opent. lijkheden gehouden - de Mariniers kapel van de Koninklijke Marine geeft een taptoe - en de vloot zal worden verlicht. ZIERIKZEE 75-jarig bestaan Leger des Heils Het 75-jarig bestaan van het Le ger des Heils in Nederland zal te Zierikzee niet onopgemerkt voorbij gaan. Integendeel, er is een speci aal souvenirprogramma samenge steld dat klinkt als een klok. Zo krijgt Zierikzee, uiteraard in het ge bouw „De Lichtboei" de zeer bijzon dere foto-tentoonstelling „Dit is uw leger" (van 5 t.m. 8 juni), met o.a. de geluidsfilm „De daad bij 't woord" Het maandblad „Critisch film- en TV-bulletin" schreef over deze film: „Wij zien liever deze film dan iets anders over demorele herbewa pening". Van 16-17 juni is het staf muziekkorps uit Amsterdam, kapel meester W. F. Palstra, te gast in Zierikzee. Het programma voor het korps is als volgt: Zaterdag 16 juni: aankomst in Bruinisse, concert om 5 uur. Aan komst in Zierikzee: 18.15 uur. Aan komst in Haamstede: 20.15 uur, con cert om 20.30 uur in de muziektent. Zondag 17 juni: 10 uur heiligings samenkomst (leider kolonel H. La- huis). Concert Stafmuziekkorps te Zierikzee 's middags om 3 uur. Ju bileumfestival stafmuziekkorps des avonds om 19 uur in „De Lichtboei". Vergadering C.P.B. Woensdagavond kwam de afdeling Schouwen-Duiveland van de C.P.B. in vergadering bijeen in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw in het Vrije. De leiding was in handen van mevrouw Laurense-Pluister, die de vergadering opende op de gebruike lijke wijze en allen een hartelijk welkom toeriep. Hierna las me vrouw Laurense een inleiding welke behoorde bij een serie dia's over Is raël. Bij de vertoning van deze dia's las mevrouw De Putter de bijbeho rende tekst. Door deze dia's kreeg men een goed beeld van vele uit de Bijbel bekende plaatsen uit de tijd van Jezus' rondwandelingen op de aarde. Na de pauze werd een tweede serie vertoond welke meer handelde over de bevolking van het land. (In Israël zijn ook enige Hollandse pre dikanten werkzaam). Aan -het slot van deze avond werd nog een verloting gehouden ten bate van de kas. Voor het reisje naar Hilversum gaven veel dames zich op. Nadat gezongen was ps. 118: 7, eindigde mevrouw De Putter van Bendegem met dankgebed. Algemene Militaire Pensioenbond Door het hoofdbestuur van de Al gemene Militaire Pensioenbond, de A.M.P., werd met ingang van 9 mei j.l. benoemd tot correspondent voor Schouwen-Duiveland het lid dr. mr. H. P. Schaap, gep. majoor voor spe ciale diensten bij de generale staf, wonende te Zierikzee. NIEUWERKERK Dorps- en oud-dorpsgenoten zagen dia-serie In „Rehoboth" werd vorige week de fraaie dia-serie van oud-Nieu- werkerk vertoond voor dorps- en oud-dorpsgenoten die byzonder heb ben genoten van deze historische re portage van Nieuwerkerk, vervaar digd en deskundig samengesteld door ds. M. G. Westerhof. De dia-serie begint met enkele af beeldingen uit de 15e en 18e eeuw en hierna volgde in drie gedeelten een „rondgang" door het dorp, waar bij een tijdperk werd behandeld van plm. 1900 tot na de ramp van 1953. Bovendien werden nog enkele ge slaagde kleurendia's vertoond. De talrijke aanwezigen waren vrijwel onmiddellijk geboeid door de veler lei aspecten van het oude Nieuwer kerk, waarmede men opnieuw ken nis maakte en die dikwijls een uit roep van bewondering teweeg brachten. Prachtige reprodukties waren te zien van de Ring (met pomp), de tramhalte, de dorpstoren, de oude Straatweg met zijn vele bruggetjes. Uniek waren stellig ook opnamen van Capelle en de omge ving van Stevensluis, plekjes waar thans niets meer van terug te vin den is. Ook de „portretten" van oud dorpsgenoten en van het muziekge zelschap, kort na de oprichting „de den" het. Een met al een bijzondere projektie-avond, vol vreugde over het weerzien, maar ook niet zonder weemoed over veel dat in de loop der jaren verdween uit het ver trouwde dorpspatroon. Een woord van bewondering intussen past aan het adres van de samensteller, die veel speurwerk heeft verricht en zijn serie uit honderden prentbrief kaarten en afbeeldingen samenstel de. NOORDGOUWE Vergadering Coöp. Landbouwvereniging Tijdens de vorige week gehouden vergadering van de Coöp. Land- bouwvereniging te Noordgouwe, is ond^r andere door de voorzitter, de heer Van Gastel, medegedeeld dat wegens de geringe belangstelling voor de veekeuring deze voorlopig niet te Noordgouwe zal worden ge houden, maar bii andere gemeenten zal worden ondergebracht. In de plaats van de -heer Kik, die aftredend en niet herkiesbaar was als bestuurslid, werd gekozen de heer Th. Verburg. De periodiek af tredende heren J. der Weduwen en P. M. Vig werden met algemene stemmen herkozen. Nadat gepau zeerd was hield de heer A. Geluk een voordracht over actuele proble men. Vergadering hengelclub „Noordgouwe" Vorige week vergaderde de hen gelclub „Noordgouwe" in de zaal- v. d. Weijde, onder voorzitterschap van de heer A. P. Kort. De opkomst was maar matig. Op voorstel van de voorzitter werd met algemene stem men besloten wat grotere prijzen beschikbaar te stellen voor wed- strijdvissen. Voorts werd in bespre king genomen de wedstrijden te houden in het eigen viswater, zodat men niet met de getijden rekening hoeft te houden. Aan het slot van de vergadering richtte de voorzitter een bijzonder dankwoord tot de heer Goosen voor het vele werk dat hij verzette. De premies voor de ziektekostenverzekering DEN HAAG, 11-5. Een veertigtal verzekeringsmaatschappijen heeft de verzekerden meegedeeld, dat bij wij ziging of vernieuwing van de polis voor ziektekostenverzekering de premie zal moeten worden aange past aan de gestegen kosten van medische behandeling en van de ziekenhuistarieven in het bijzonder. Een der maatschappijen wijst haar verzekerden erop, dat het Am sterdamse specialistentarief voor een blindedarm- of breukoperaie thans een honorarium van f 450 tot f 700 aangeeft (bij verpleging in klasse 2a), tegen een honorarium van f 375 tot f 500 volgens het in december 196 Ovastgestelde tarief. Van invloed op de hogere kosten der medische verzorging zijn voorts de betere salarisregeling voor ver- jplegend personeel, de nieuwbouw van ziekenhuizen en verbouwing va nbestaande, aanschaffing kost bare apparatuur, toepassing moder ne onderzoekingsmethoden in labo ratoria en toediening van nieuwe, daardoor vaak kostbare medicijnen. Echtpaar zeventig jaar getrouwd ZAANDAM, 11-5. Op dondgrdag 17 mei hopen de echtelieden Basti- aan van Leeuwen (95 jaar) en So phia van Leeuwen-Wagenaar (91 jaar), wonende aan de Wetstraat 17 in Zaandam het feit te herdenken, dat ze zeventig jaar geleden in het huwelijk traden. Het echtpaar, dat inwoont bij kinderen in Zaandam, heeft vier kinderen, dertien klein kinderen en acht achterkleinkinde ren. HEERENVEEN. Tijdens het spe len is de drie-jarige Ate, zoon van de familie Bron uit Heerenveen, ver dronken. DE LIEFDE VAN RODE BLOEM 41. „Stil eens!" Presto grijpt Rode Bloem bij de arm en beiden luisteren gespannen. Heel zacht klinkt uit de verte het plonzen van een paddel in waterTerug naar de kano", roept Rode Bloem geschrokken, „de blanke man gaat er met onze boot van door!" Maar als ze de bosbeek bereiken, zien ze nog juist hoe Black in de kano om een bocht verdwijnt.Presto schreeuwt hem een luide verwensing na, maar Rode Bloem buigt zich met een zucht van ver lichting voorover en grijpt het medicijn kruikje, dat voor hen in het gras ligt. „Het medicijn voor de gewonden hebben we tenminste nog", zegt ze opgelucht. „Kom mee, Presto, dan gaan we te voet verder. We moeten het dorp der blanken bereiken". Als het tweetal na een half uur de bos rand bereikt, staan ze plotseling oog in oog met een troepje Osagen, waaronder Wanata. „Rode Bloem!" roept Wanata ver rast. „Waarom waagt mijn zuster zich al leen buiten ons jachtgebied?" laat hij er onmiddellijk toornig op volgen. Maar dan ziet hij het medicijnkruikje in haar hand en hij glimlacht begrijpend Ploegje Zierikzeese u.I.o.-leerlingen zwoegt in radiowedstrijd te Hilversum Tot nu toe geklasseerd b|j de beste acht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5