nar DE ZIERIKZEESCHE COURANT V.S. zenden smaldeel van Zevende vloot naar bedreigd Laos De arbeidsonrust in Spanje Stad Hoei Sai in Laos gevallen Mijnongeluk in Charleroi Plannen voor ordeherstel in Algerije Moordaanslag op Soekarno Dreigende Engelse staking afgelast zierikzeesche nieuwsbode! MAANDAG 14 MEI 1962 118e jaargang No. 19174 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochfman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,— per stuk. Grendel op zuidelijke Grevelingengeul pug> 4) RODE OPMARS IN ZUID-OOST-CHINA Omvangrijke strijclkraehtenin toestand van alarm WASHINGTON. 13-5. Zondag is te Washington van officiële züde ver nomen, dat president Kennedy de onder het bevel van de Amerikaan se zevende vloot vallende land-, zee- en luchtstrijdkrachten bevel heeft gegeven zich gereed te houden om zich naar Zuidoost-Aziatische wate ren te begeven, indien de toestand in Laos duidelijk slechter zou wor den. Hieraan werd toegevoegd, dat de communistische strijdkrachten, die thans het bestaan van Laos als staat bedreigen, er verkeerd aan zouden doen een dergelijke Amerikaarwe handelwijze als louter machtsver toon op te vatten. Van dezelfde zijde werd bevestigd dat een smaldeel van de Amerikaan se zevende vloot, dat onder meer over sterke eenheden mariniers en vliegtuigen beschikt, vrijdag j.l. uit de baai van Subic, in de Philippij- nen, naar de Golf van Siam is ver trokken. Amerikaanse verplichtingen De president heeft, naar van Ame rikaanse officiële zijde nog werd verklaard, zijn besluit genomen met •het oog op de Amerikaanse verplich tingen tegenover Laos en de aan grenzende staten Thailand en Zuid- Vietnam. Men voorspelt van dezelf de zijde dat de Amerikaanse rege ring opnieuw langs diplomatieke weg zal pogen tot een staken van het vuren in Laos te komen. A.F.P. meldt uit Moskou, dat radio-Moskou, in een commentaar op Kennedy's besluit, heeft ver klaard, dat Laos „wordt bedreigd door een rechtstreeks militair ingrij pen van de Verenigde Staten". Volgens Radio-Moskou geschiedk dit „om de opstandige beweging van prins Boen Oem en generaal Poemi Nosavan, die reeds maanden lang het bereiken van een vreed zame oplossing van het Laotiaanse vraagstuk verhinderen, van 'n drei gende totale ondergang et redden. VIENTIANE. Volgens het ministe rie van nationale veiligheid in Vien tiane worden sedert de val van Nam Tha, vorige week zondag, op twee door de Pathet-Lao bezette vliegvel den ten noorden van Vientiane da gelijks militairen en materieel aan gevoerd. Aanval op Vientiane In de verklaring van het ministe rie wordt de vrees uitgesproken voor een gelijktijdig offensief tegen de „koninklijke hoofdstad" Loeang Pra- bang en de „regeringsstad" Vienti ane. In een uitzending van de commu nistische radiozender „Stem van Laos" werd zaterdagavond bekend gemaakt, dat pro-communistische troepen de stad Hoei Sai, aan de Mekong-rivier, op vrijdag zijn bin nengetrokken, „om de sociale orde te handhaven en de bevolking te beschermen". In Asturië zijn nog 35.000 arbeiders in staking van grote betekenis Volgens de radio waren de ver dedigers van de stad in paniek ge raakt en gevlucht toen zij de terug trekkende regeringstroepen uit Nam Tha, eveneens door de Pathet Lao veroverd, zagen. Thailandse regering ongerust VIENTIANE, 12-5. Een woord voerder van het Laotiaanse ministe rie van landsverdediging, heeft de val van de stad Hoei Sai bekend ge maakt. Met de val van deze stad, die dus in communistische handen is overgegaan, is het gehele noorden van Laos, met uitzondering van de „koninklijke hoofdstad" Loeang Prabang en omgeving, in handen der communistische opstandelingen ge vallen. Hij zei verder dat Hoei Sai vrij dagochtend vroeg ontruimd is door eenheden, die na de val van Nam Tha met geforceerde /narsen over een afstand van 160 kilometer door het oerwoud waren getrokken, waar bij zij steeds waren aangevallen door vooruitgeschoven patrouilles van de communistische Pathet Lao. Toen de bevelvoerende generaal merkte dat hij ook te Hoei Sai geen stand zou kunnen houden, werd tot een verdere terugtocht besloten. Volgens de Laotiaanse regerings woordvoerder werd de aanval op Hoei Sai door twee bataljons, in hoofdzaak samengesteld uit Chinese communisten, uitgevoerd. MADRID, 12-5. In de Spaanse provincie Asturië zijn ongeveer 20 duizend mijnwerkers, die eerder het werk hadden hervat, vrijdagavond weer in staking gegaan. In het ge bied zijn thans ongeveer 35.000 sta kers. De reden voor de nieuwe uitbrei ding van de stakingsbeweging zou zijn dat de mijnwerkers erop staan dat de nieuwe loono vereen komsten eerst officieel worden gepubliceerd. De autoriteiten willen zelfs geen overeenkomsten ondertekenen voor dat alle arbeiders weer aan het werk zijn gegaan. Naar verluidt zijn in het dorp Vil lamartin in de zuidelijke provincie Cadiz ongeveer 2.500 landarbeiders voor hogere lonen in staking gegaan. In de provincie Ciudad Real zouden voorts ongeveer 1.400 mijnwerkers donderdag het werk hebben neerge legd. Arrestaties Uit Barcelona wordt gemeld dat 22 studenten zijn gearresteerd nadat een honderdtal studenten in de uni versiteit een demonstratie ten gun ste van de stakende mijnwerkers had gehouden. De betogers riepen „lang leven de mijnwerkers van As turië" en .,weg met Franco". Het internationale verbond van vrije vakverenigingen in Brussel heeft vrijdagavond meegedeeld dat het de stakende mijnwerkers in Spanje financiële hulp zal geven. Een eerste bijdrage is reeds gezon den. Het verbond doet een beroep op alle arbeiders solidariteit te to nen omdat nog meer geld nodig is. Het koninklijk bezoek aan Oostenrijk DEN HAAG, 12-5. - Volgens het programma van het koninklijk be zoek aan Oostenrijk zullen koningin Juliana en prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene op 21 mei te 11.30 uur op de luchthaven te Wenen aankomen. Engeland en de E.E.G. BRUSSEL, 12-5. De ministers van de zes landen van de Europese Eco nomische Gemeenschap en Engeland hebben vrijdag overeenstemming be reikt over een tijdschema voor het verdere overleg over het Britse ver zoek tot onderhandelingen over de toetreding van Groot-Brittannië tot de E.E.G. Er zal naar worden ge streefd voor eind juli een algemeen inzicht te verkrijgen over de wijze, waarop de vraagstukken die met een toetreding van Engeland tot de ge meenschappelijke markt zijn ver bonden. kunnen worden opgelost. Na het zomerreces zouden dan detail kwesties en de juridische aspecten van een Brits lidmaatschap van de E.E.G. kunnen worden besproken. Griekse prinses huwt met Spaanse troonpretendent Hondcrdvcertig vorstelijke bezoekers tc Athene ATHENE, 13-5. Saluutschoten kon digden maandagochtend In Athene de huwelijksdag aan van de Griek- seprinses Sophie en de Spaanse troonpretendent, don Juan Carlos. Ruim 140 vorstelijke bezoekers zullen de twee plechtigheden in de Rooms-Katholieke kerk van St. Dcnie en de Orthodoxe kathedraal van de Maagd Maria bijwonen. On der hen zijn, zoals bekend, koningin Juliana, prins Bernhard en de prin sessen Beatrix, Irene en Margriet. Ook koning Olav van Noorwegen en koningin Ingrid van Denemarken zijn aanwezig. Acht prinsessen, onder wie prin ses Irene, zullen de sleep van vijf en een halve meter van de bruids japon van prinses Sophie dragen. Oplast van koningin Frederika van Griekenland zijn bijzonderheden over de bruidsjapon niet van te vo ren bekend gemaakt. Eerst komt de huwelijksplechtig heid in dc Rooms-Katholieke kerk en vervolgens die in dc Orthodoxe. De laatste zal, naar zaterdag werd besloten, gelden voor de inschrijving van het huwelijk. De dienst in de Orthodoxe kerk zal worden bijgewoond door acht honderd personen, driehonderd meer dan die in de Rooms-Katholieke. Proces weiens Jodenmoord BERLIJN. 11-5. De voormalige S.S.-officier dr. Alfred Filbert, die deze week met vijf andere voorma lige S.S.-ers in west-Berlijn terecht staat, is beschuldigd van moord in minstens elfduizend gevallen. Filbert die van 1945 tot 1950* onder valse naam in Neder-Saksen woonde, stond, toen hij in 1959 gearresteerd werd, aan het hoofd van een bank filiaal in Berlijn. De thans 57-jarige was commandant van het beruchte „Einsutzkommando negen" dat in 1941 in de bezette gebieden van de Sowjet-Unic Joodse mannen, vrou wen on kinderen om het leven bracht. Volgens dc aanklacht zou Filbert reeds voor de aanval op dc Sowjet-Unie aan het organiseren van de Joden-uitroeiing hebben meegewerkt. Hij zou ook persoonlijk Joden doodgeschoten hebben. Siciliaanse liefdesperikelen PALERMO (Sicilië), 12-5. De Siciliaanse verliefden Giaco- mo Impallomeni en Concetta Travia zijn na een vlucht naar het noorden naar huis terug gekeerd, in de hoop dat de fa milie van Concetta nu toe stemming tot het huwelijk zal geven. De sterke tegenstand van deze familie was op geen enkele manier te overwinnen. Tenslotte besloot Giacomo als laatste redmiddel maar de vlucht toe te passenZij spra ken af naar het station te gaan. Concetta sloop haar huis uit, voegde zich bij hem en het tweetal vertrok. Nu zijn zij teruggekomen, blijkbaar erop vertrouwend dat zij tenslotte hun zin zullen krijgen. Zij zijn niet arm. Concetta bezit een huis. Giacomo drijft zijn eigen kapperszaak. Zij zouden kun nen trouwen, want zij hebben de leeftijd des onderscheids bereikt. Giacomo is 78 en Con cetta 73 jaar. Reeds zes doden CHARLEROI, 12-5. Zaterdag zijn nog drie slachtoffers van een instor ting, die zich vrijdag in een op 350 meter diepte gelegen gang in een ko lenmijn bij Charleroi voordeed, op gehaald. Hiermee is het totaal aantal doden van dit ongeluk, waarbij acht mijnwerkers onder vallend gesteente werden bedolven, gestegen tot zes. Twee van hen konden, zij het ge wond, door reddingsploegen in vei ligheid worden gebracht. Zij verke ren niet in levensgevaar. De redders hadden vrijdagavond reeds drie lij ken naar boven gebracht. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Drie woningen op de vijfde verdieping van een nieuw flatgebouw in Stock holm bleken, toen de bewoners er dezer dagen introkken, bezet te zijn door duizenden wriemelende regenwormen, die hiermede de zoölogen voor een raadsel hebben gesteld. Er is een Zweedse geleerde, die heeft beweerd, dat het allemaal door het voorjaar komt, maar dat staat niet vast. Het grootste probleem was de woningen te zuiveren en alledrie de heren des huizes waren geen hengelaars Waarnemers te Vientiane hechten grote politieke en militaire beteke nis aan de val van Hoei Sai. Zij wij zen er op dat deze betekent dat, na de val van Moeng Sing en Nam Tha, het gehele noorden van Laos, dat zich uitstrekt langs de grenzen van communistisch China en Birma, in handen van de communistische Pa thet Lao is gevallen. Bovendien hebben de Pathet Lao- eenheden thans de Mekong, die de grens vormt tussen Laos en Thai land, bereikt en de regering van Thailand heeft zich uiterst gevoelig betoond voor het gevaar van het verschijnen van de communisten aan haar noordoost-grens. ROCHER NOIR. 12-5. Het Alge rijnse voorlopige bestuur heeft za terdagavond een aantal besluiten genomen ter uitbreiding van de str|jd tegen het rechts-extremisti- sche geheime leger (O.A.S.). De gemeenteraad van Oran zal worden ontbonden. Vijftien regimen ten Mohammedaanse soldaten van het Franse leger zullen naar Oran worden gezonden om de toestaande veiligheidsstrijdkraohten te verster ken, Zij zullen onder toevel staan van generaal Joseph Katz, opperbevel hebber der strijdkrachten aldaar. Het militaire garnizoen in Algiers zal met 15.000 man worden ver sterkt. Een 6.000 man hulppolitie zullen worden gerecruteerd om te helpen bij de bestrijding van het toenemende terrorisme in de groot ste steden. Het voorlopige bestuur benoemde, voorts een commissie die een plan zal -opstellen voor isolering van de Europese wijken in de grootste ste den ingeval van ongeregeldheden. Veel doden in Algerië ALGIERS, 12-5. Vrijdag hebben 35 aanslagen in geheel Algerië aan dertig mensen het leven gekost, on der wie vijf vrouwen. Het aantal gewonden was negentien. In Algiers alleen vielen 21 doden, onder wie één Europeaan en vier Algerijnse vrouwen. In Oran kwa men zeven Algerijnen en een Alge rijnse vrouw en een Europeaan om het leven. OP DOORREIS NAAR TOKIO Chimpansees demonstreerden op Schiphol SCHIPHOL, 11-5. in het dieren hotel op Schiphol is een vier-tal chimpansees ondergebracht. In een verwarmde kamer van het hotel za ten Angelina (4 Vz jaar), Jimmy (3), Esther en Sally (beide 2), op een, grote wollen deken op de grond te wachten tot hun toestel naar Tokio vertrok. Met een vrachtmachine van de K.L.M. kwamen de apen reeds 's morgens in alle vroegte (kwart over 7) uit Londen op Schiphol aan. Begeleid door hun verzorger, de Australische dresseur Joe Newfield en diens nicht, die de reis in het vrachtruim meemaakten, waren ze via het platform naar het dieren hotel gelopen. „Voor de zekerheid' hebben we hen toch maar aan een ketting gelegd", zei de heer New field. „Twee van de vier luisteren naar elk commando dat ik geef, de andere twee ben ik momenteel nog aan het opleiden. Die zijn pas twee jaar". Angelina, die een staaltje van haar behendigheid ten beste gaf door diverse opdrachten van haar baas uit te voeren, zoals de grond dweilen, uit een bekertje drinken en de kleine Sally „vlooien", heeft reeds in een 18-tal films een hoofd rol gespeeld, niet alleen in Tarzan- en jungle-films, maar ook in de tective en komische rolprenten. De apen waren een beetje vermoeid door de reis die ze hebben gemaakt. In Tokio gaan Angelina en Jimmy diverse rollen spelen in Japanse films. Ze zullen daar ook voor de t.v. optreden. ZESTIG JAAR KINDERHERSTELLINGSOORDEN In Nederland 300.000 psychisch bedreigde kinderen ALPHEN AAN DE RIJN, 11-5. In Alphen aan de Rjjn is de 60ste lan delijke jaarvergadering gehouden van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Ge zondheidskolonies in Nederland, waaraan enkele honderden afde lingsbestuurders, medici, psycholo gen en onderwijskrachten uit alle delen van het land deelnemen. De jaarvergadering duurde twee dagen en stond onder leiding van dr. W. J. Lojenga. De plaatselijke afde ling, Alphen aan de Rijn, fungeerde als gastvrouw. Notaris A. van der Veen Meer- stadt, president van de ontvangende afdeling, zei in zijn welkomstwoord, dat het genootschap zijn functionele verpleging niet langer meer ziet als een proefneming maar als een ge fundeerde vcrplccgvorm. Spreker deelde mee, dat steeds meer de aan dacht van het genootschap wordt gevraagd voor het psychisch be dreigde kind, dat met ontwikke- lings- en aanpassingsstoornissen te De ware mens, die bezield is door werkelijke vaderlands- J liefde, gevoelt eerbied voor J het vaderland van een ander, omdat hij eerbied voor zijn J eigen vaderland heeft. W4T BI LT Aanhoudend te koud Verwachting tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt en plaatse lijk enige regen of motregen; meest matige, maar vannacht in het bin nenland tijdelijk zwakke wind lus sen noord en west; kleine kans op nachtvorst in het oosten van het land; overdag in het algemeen iets hogere temperaturen dan vandaag. 15 mei. Zon op 4.47, onder 20.26. Maan op 15.47, onder 3.39. Volle maan: 19 mei te 15.32. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 15 mei 0.16 v.m. 13.1 BROUWERSHAVEN 15 mei 0.02 v.m. 12.3 Springtij": 2T'mei'. Canadese studenten in Nederland SCHIPHOL, 12-5. Met grote blau- we naamschilden op de borst zijn 26 Canadese studenten met een D.C. TC toestel van de K.L.M. uit Mon treal op Schiphol aangekomen. Het is de eerste groep van een 300-tal studenten die gedurende hun vakantie in Nederlandse bedrijven te werk zullen worden gesteld. Op Schiphol werden de 26 jongens en meisj-es verwelkomd door het voltallige bestuur van het N.B.B.S. (Nederlands bureau voor buitenland se studentenbetrekkingen). Alvorens aan de slag te gaan zul len de Canadezen op uitnodiging van dit toureau eerst een rondrit door Nederland van vijf dagen ma ken. Hun leeftijd varieert van 18 tot 23 jaar. Het N.B.B.S. heeft er voor gezorgd dat zij prettig en goedkoop onderdak krijgen. In de loop van de komende twee weken zullen de overige Canadezen met lijntoestellen uit Montreal op Schiphol aankomen. kampen heeft, en dat, ondanks een normale intelligentie, op school niet mee kan daar het door angsten ge plaagd wordt. Volgens een deskun dig rapport zouden in Nederland 300.000 kinderen hieraan lijden. LONDEN, 12-5. Een Britse natio nale havenstaking, die zondagnacht zou moeten beginnen, om looneisen kracht bij te zetten, is zaterdagavond afgelast, nadat overeenstemming was bereikt tussen vertegenwoordigers van dc werkgevers en werknemers. Na acht uur onderhandelen op het ministerie van Arbeid, waarbij de minister van Arbeid, J. Hare, aan wezig was, werd een nieuwe over eenkomst voor Engelands 75.000 ha venarbeiders bereikt. LONDEN, 14-5. Volgens een be kendmaking van Radio-Djakarta, die in Londen is opgevangen, is een moordaanslag op president Soekar no mislukt. Volgens het bericht van radio- Djakarta zijn vijf mensen gewond en is de man, die op de Indonesische president geschoten heeft, gearres teerd. Ook Amerikaanse functionarissen in Washington hebben meegedeeld, berichten ontvangen te hebben over een mislukte moordaanslag op pre- sideht Soekarno. Deze berichten duidden er op, dat de poging om president Soekarno om het leven te brengen geschiedde toen de Indonesische president een gebedsbijeenkomst bijwoonde. De aanslag zou gepleegd zijn door leden van de Daroel Islam. Duizenden Chinezen vluchten naar Hongkong HONGKONG, 12-5. In de eerste elf dagen van deze maand zijn bijna tienduizend Chinezen, die illegaal Hongkong trachten binnen te komen, aangehouden en op de trein terug naar China gezet, aldus heeft de re gering van Hongkong meegedeeld. De vluchtbeweging is sdert april voortdurend toegenomen. Het gaat merendeels om boeren en hun ge zinnen uit de provincie Kwangtoeng. Volgens mededelingen van de vluch telingen zelf zouden de Chinese grenswachten grote groepen vluch telingen niet proberen tc hinderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1